Rijnsburg krijgt grootse bloemenvakexpositie Vergroting assortiment opent goede perspectieven Rijnsburgs echtpaar was Blijdorps 700.000ste VELPOI «ff Regering: Import Deens vee niet tegengaan Strijd tegen astma wordt stevig aangepakt Zijn de quizz-fantasieën helemaal uitgeput? Vrije zaterdag voor de sigarenmakers 59 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 Tweemaal zo groot als vorig jaar OLOEMEN zijn, dat zal niemand durven ontkennen, mooiere sieraden dan ooit door mensenhanden kunnen worden gemaakt. Het is wellicht daardoor, dat kwekers en handelaren van bloemen met een zekere trots en liefde over hun vak spreken. Behalve van deze trots geven de vaklieden echter ook blijk van een behoorlijke dosis nuchterheid. Dat is gisteravond weer eens gebleken op de bespreking in de bestuurskamer van de veilings vereniging Flora te Rijnsburg in verband met de op 7 oktober te openen bloemenvaktentoonstelling Daar werd namelijk als doelstelling van de tentoonstelling aangeduid het vertonen van nieuwe soorten anjers, fresia's en chrysanten aan de kwekers van het bloemencentrum Rijnsburg. Zich bepalend tot de tentoonstelling :i hij, dat de oppervlakte vorig jaar nog 1100 m2, thans het dubbele zal bedragen. Er hebben ongeveer 40 deelnemers in geschreven. Behalve de hoofdprodukten fresia's, chrysanten en anjers, zullen ook enkele andere bloemsoorten en planten worden geëxposeerd. Aan alle bezoekers zal een boekje: Nuttige wenken voor wie bloemen schenken, worden gegeven, ter men tevens de film bloemencorso een komisch filmpje van de Shell en film over bloemenziekten zal kun- gaan bekijken. Tevens wordt de be kende film Lente in Holland vertoond. Onder de stands zal men weer aan treffen een aantrekkelijk gearrangeerde groep van wat dè Rijnsburgse kwekers thans reeds verbouwen en stands van enkele Rijnsburgse handelskwekerijen. Bij het arrangeren zullen enkele ervaren binders medewerking verlenen. De ten toonstelling zal worden gehouden in de nieuwste zaal van Flora. De kennismaking met de ontwikkelingen op dit gebied zal de kwe- ke raansporen zijn assortiment te vergro- i ten, hetgeen vervolgens de grossier, ex porteurs en kleinhandelaren nauwer aan veiling Flora bindt, Niet onder woorden gebracht, maar toch duidelijk aanwezig, was de trots van de comitéleden op hun vak-uit-duizenden. Mogelijkheden Voorzitter J. Schild zei, dat in Rijns burg en omstreken nog nieuwe moge lijkheden tot uitbreiding aanwezig zijn, uitbreiding niet zozeer van het areaal doch meer van het assortiment. Met lede Voor TELEVISIE naar Kromhout Rijnsburg telefoon 3710 ogen zien de kwekers de handelaren vertrekken naar Aalsmeer en het West- land. Mede onder invloed van de vorige tentoonstellingen is deze gang van zaken niet alleen vertraagd, maar zelfs is rr_ baar, dat het aandeel dat de Rijnsburgse bloemenhandel in eigen dorp koopt, groter wordt. Als sprekend voorbeeld van de vergroting van het assortiment voerde de heer Schild aan, dat het thans niet zelden voorkomt, dat dagelijks meei dan 100 karren groot-bloemige chrysan ten, eertijds een teelt vrijwel geheel aar de andere Nederlandse bloemencentra voorbehouden, de veilingklok van Flora passeren. De vergroting van het assortiment en het kweken van kwaliteitsprodub- ten brengt uiteraard de nodige pro blemen met zich. De grootste daar van is ongetwijfeld de omschakeling van buitenteelt naar de glascultuur. Vele Rijnsburgers maken om pres- tigeredenen niet graag schuld. Men is echter geen dief van de gemeen schap maar van zichzelf als men de middelen die middels waarborg fonds en waarborglnstituut ter be schikking worden gestelu, niet aan grijpt om de nodige investeringen te doen. De heer Schild' zag gaarne, dat een invloedrijk lichaam als de veilingvereniging Flora hierbij be middeling verleende. GRATIS VERKRIJGBAAR bij uw winkelier VERKEERSBORDEN- PLAKPLAATJES bij aankoop v Meta W r ij f w (me GERARD ROOVERS I one) Sportfitsen Berlijn De Oostduitse voetbalclub Vorwarts uit Berlijn, kampioen van Duitsland, heeft gisteravond op eigen terrein de Engelse kampioenen Wolver hampton Wanderers in de eerste ronde van het toernooi om de Eur. voetbai- beker met 21 verslagen. De re match vindt op 7 december in Wolver hampton plaats. Londen Voor de tweede divisie de Engelse league is gisteravond speeld: Stoke CityAston Villa 3—3. Aalst Het Belgische B-team heeft gisteravond in Aalst het Luxembi voetbalelftal met 2—1 verslagen, rust leidden de Belgen met 20. Atletiek De atletie'k-sted'enwedstrijd tussen Londen en Stockholm, die gister avond in het While-stadiom in Londen plaats had, is door de Londenaren Fabrikant veroordeeld voor diefstal van gas en stroom De Groninger rechtbank heeft vanmor gen de 44-jarige glasfabrikant G. A. W uit Musselkanaal, die ervan beschuldigd werd op onrechtmatige wijze buiten de meters om gas en elektriciteit te hebben betrokken, veroordeeld tot acht maanden met. aftrek, waarvan vijf maanden voor- woordelijk met een proeftijd van drie ujaaT. De officier van justitie had tegen hem tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. Vedrachte had een plastic buis zodanig op de gasleiding aangesloten, dat hij bui ten de meter om gas verkreeg. Eelektri- citeit verkreeg hij clandestien doordat hij een pen door het wiel van de meter had geslagen en deze meter naar believen kon stopzetten. Mr. Klaasesz, commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, zal op 7 ok tober 15 uur de opening verrichten. Op 8, 9 en 10 oktober zal de exposi tie geopend zijn van 10 uur tot 23 uur. Naast belangstelling uit vak kringen verwacht men ook vele par ticuliere bezoekers op deze groots opgezette expositie, die als de voor tekenen niet bedriegen, al haar voorgangsters in de schaduw zal stellen. Volgend jaar zal er geen tentoon stelling in Rijnsburg worden ge houden in verband met de Floriade te Rotterdam. Daar zal vaktechnisch ongetwijfeld meer dan genoeg te zien zijn. Men overweegt reeds we kelijks een busverbinding met de Floriade te gaan onderhouden. Kweker veroordeeld De rechtbank'be Amsterdam heeft van ochtend een 60-jarige kweker uit Rijns- turg wegens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 200,— subsidiair 40 dagen hechtenis en ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor de tijd De kweker was in oktober van het vorig jaar met zijn vrachtauto op hét Johannes Vermeerplein in botsing gekomen met een van rechts komende scooter. De 62-jarige duopassagiere liep daarbij zulk zwaar letsel aan hersens en schedel op, dat zij korte tijd later overleed. Getuigen hadden verklaard dat de vrachtauto 30 a 40 km per uur reed. EN FANTASTISCHE DAG hebben Bezoeken aan Lijnbaan, Cineac en aan »n gezellig restaurant besloten de dag, aaraan zij als tastbare herinneringen bewaren een fotoboek en zilveren lepel tjes met de afbeeldingen van Erasinus ei liet stadhuis. kenburg uit Rijnsburg gisteren beleefd. Vorige week kocht het echtpaar het 700.000ste entreebiljet van diergaarde Blijdorp in Rotterdam en hoewel on- ddellijk daarop een bijna overrompe lende huldiging volgde, kon een „offici eel bezoek" aan de Maasstad niet uit blijven. Vergezeld van de charmante V.V.V.-hostess, mej. C. N. Roos hebben de heer en mevrouw Starkenburg dc gezien als weinig anderen. Na een hartelijk welkom in dc diergaarde, be- zij zich naar het gigantische Groothandelsgebouw, waar in het dak- paviljoen van het unieke uitzicht werd genoten. In het stadhuis bezichtigden de gasten de prachtige burgerzaal en zelfs de "erkkamer van de burgemeester. Met mi speciale bus werd vervolgens de ermaarde wederopbouw van Rotter dam in ogenschouw genomen. Daarna ging men op een Spidoboot de enorm' ttiviteit in de havens ervaren. Blijdorp zorgde na een aperltiefje voo mi smakelijke lunch. 's Middags kreeg het echtpaar zijl 'luchtdoop tijdens een onvergetelijk' ndvlucht. Voorheffingen op AW. W.-uitkering De staatssecretaris van financiën heef' bij beschikking van 29 september (Staaf int 30 sept.) de uitkeringen der A' gemene Weduwen- en Wezenwet aan in houdingen voor belasting en A.O.W. on derworpen, zoals bij gelijktijdige uitk" van A.W.W. en overheids-weduwer. ezenpensioen, pensioenen en sociale n. Dit heeft tot gevolg, dat de^e- duw* en wees in de regel geen voo- lopige aanslag in de inkomstenbelasting ontvangen indien naast de. belaste uitkeringen nog ten hoogste 200 andere komsten worden genoten, en als de uil ringen tezamen niet boven de ƒ6900 Lezers schrijven ons Sinterklaas overzee Sinds het einde van de tiweede wereld oorlog zijn bijna vierhonderdduizend Ne derlanders geëmigreerd. Voegen wij daar bij de duizenden, die al vóór 1940 naar het buitenland waren vertrokken, dan kunnen wij het aantal op een miljoen sohatten. Op één dag in het jaar zullen deze mensen, waar zij ook wonen, allien Nederland denken. Dat is op 5 de cember: Sint Nicolaas met eigen vrolijk heid en eigen gezelligheid. Het Commissariaat voor de Emigratie hier te lande heeft begrepen hoe be langrijk het is, dat die honderdduizen den eenmaal per jaar zich met Neder land verbonden voelen. Geschenkjes zijn overal te koop en gedichtjes kan men in de vreemde ook maken. Het gaat om de echt Nederlandse lekkernijen: banket letter. speoulaa6, borstplaat, letters, enzo voorts. De laatste jaren Is daarom in ons land werkzaam de actie Sint-Nicolaas- Bijzonder goed verzorgd en keurig ver pakt gaan door miidded van deze actie juist dié artikelen naar het buitenland, nen elders vergeefs zoekt. Zelfs pe pernoten zitten in standaardpakketten. Ook liedjes zijn niet vergeten, in het Nederlands en met een ongedwongen En gelse vertaling. Aille bakkerijen in Ne derland, dus ook ln Leiden, waar het bekende affiche van deze actie hangt, zijn ingeschakeld. Men geeft u graag alle nld oh tingen. De Leidse banketbakkers 77e Afscheid kolonel W. Kloppenburg van de K.M.A. De gouverneur van de Koninklijke militaire academie te Breda, de kolonel der cavalerie W. Kloppenburg, heeft woensdagmiddag ten overstaan van hel kadettenkorps. officieren, onderofficieren, docenten en burgerpersoneel van de K.M.A. hêt commando overgedragen aan zijn opvolger, brigade-generaal der ca valerie W. H. C. van Reede. Vele militaire en civiele autoriteiten woonden de overdracht bij. Aan de com mando-overdracht ging een afscheidsre ceptie vooraf, tijdens welke mr. dr. C. N M. Kotmann zijn laatste officiële daad als burgemeester van Breda verrichtte Hij bood de scheidende gouverneur na mens het stadsbestuur een zilveren dien blad aan met daarin het wapen vaD Breda gegraveerd. LUm en plak alles met van Ceta-Bever VEEPRIJZEN MOETEN DALEN Extra duur vlees in 1960 verwacht (Van onze sociaal-econom. redactie.) Het produktschap voor vee en vlees zal de minister van land bouw en visserij adviseren de im port van runderen uit Denemarken stop te zetten. Het handelsverdrag met Denemarken biedt hiertoe de mogelijkheid na onderling overleg. Het produktschap kwam tot deze conclusie in verband met de pre caire veevoederpositie, de dreigende grote aanvoeren van rundvee en een daarmee evèntueêl gepaard gaande sterke prijsval. Nog in dezelfde vergadering deelden zowel de vertegenwoordigers van de nister van landbouw als die van ec mische zaken mede. dat in dit opzicht op de medewerking van de betrokken minis ters niet kon worden gerekend. De minister van landbouw wil pas met de Denen praten als de dreigende nood toestand ook inderdaad is ingetreden en er zich sterke prijsdalingen voordoen. De N.A.S. steunt nu overheid (Van een onzer redacteuren.) VIJFHONDERDDUIZEND mensen in ons land lijden aan astma, of wel: ruim vijf procent van de totale bevolking Vijf procent van het ziek teverzuim (ongeveer vier miljoen dagen, waarvoor 24 miljoen gulden aan ziek tegelden wordt uitgekeerd) wordt door astma veroorzaakt. En voorts vijftien procent van het to taal aantal invaliditeitsverklaringen wordt afgegeven voor astmagevallen. vallen. Met deze cijfers onderstreepte gister middag op een persconferentie prof. dr. N. G. M. Orie, voorzitter van de medi sche raad van de Nederlandse Astma Stichting (die onlangs werd opgericht) de noodzaak, dat tegen deze volksziekte, die elk jaar nog 600 slachtoffers eist, met kracht wordt opgetreden. Prof. Orie noemde deze cijfers dan wel niet officieel, maar toch zullen ze de werkelijkheid heel dicht benaderen, zo was zijn mening. Dat ook de over heid de bestrijding van deze ziekte een dringende noodzaak vindt blijkt wel uil het bedrag, dat hiervoor op de rijks begroting 1959 is uitgetrokken 354.400, waarvan ƒ304.100 is bestemd voor de internaten, 27.800 voor de verpleging in gezinsverband en 22.500 voor dt zorg. Een belangrijke steun in dit heeft de overheid gevonden in de Ne derlandse Astma Stichting, die het i koepelend orgaan bedoelt te zijn de talrijke organisaties, welke zich op het gebied van de astmabestrijding bi zighouden. Prof. dr. P. Muntendam, directeur va de volksgezondheid, zei het zo: de zorg voor de volksgezondheid werpt slechts dan vruchten af, als primair het volk zélf zich verantwoordelijk weet zijn gezondheid. Ik vind het tot stand komen van deze particuliere stichting dan ook een bijzonder heuglijk feit. Hoewel men bij de bestrijding van t berculose, reumatiek, kanker en polio kort i dergelijke overkoepelende e al jaren kent, werd de e strijd tegen astma tot vo splinterd door de vele organisaties, di' wel veel werk verrichtten, maar naar buiten nooit sterk en eendrachtig kon- den optreden. Prof. Orie gelooft dat nu de oprich ting van de stichting een feit is gewor den binnen afzienbare tijd de juiste therapie tegen deze volksziekte bekend zal worden. Er zullen grootscheepse on derzoekingen worden gedaan, waardoor de mogelijkheden van de verscheidene therapieën beter naar waarde kunnen worden geschat. En voorts: er zal een nauwkeurige alyse worden gemaakt van de invloe den die de ziekte kunnen doen ontstaan thans slechts bekend dat het een ilex van factoren is, dat het ont- i van de ziekte bevordert: leef- tijds- en geslachtsinvloeden (meer man nen dan vrouwen lijden aan de ziekte en alleen onder de kinderen al zijn 15.00(1 nten), regionale- en omgevingsfac- en invloed van klimaat en Met de hulp van de stichting, die insiever wetenschappelijk onderzoek mogelijk zal maken, hoopt oorzaken iets concreter te kunnen vast stellen. De kosten van dit alles zijn moeilijk te schatten omdat een groot deel van het werk met kan worden gedaan daar zowel ziekenhuisruimte, als materiaal en goed geschoolde artsen ontbreken Bovendien zal dit voor een deel afhan gen van de uiteindelijke weg die de behandeling zal inslaan. Op het ogen blik is het zo, dat tenminste driekwart van de patiënten die men zou willen opnemen óf niet, óf pas na zeer grote vertraging wordt opgenomen. Tegelijk met research naar veelvul digheid van voorkomen, naar de rela tieve invloed van diverse factoren en daaruit voortvloeiende behandelingswij zen, naar sociale consequenties en ten slotte naar de fundamentele oorzaken van de ziekte, zal de ervaring moeten groeien over de meest geschikte wijze van aanpak van de ziekte. Hoewel de kosten thans nog niet zijn te schatten, is wel zeker dat de strijd tegen de astma in de tonnen zal gaan lopen. Daarom hier nog even het giro nummer: 9199 t.n.v. de Nederlandse Astma Stichting. heer v. d. Willige (economische zaken) noemde de maatregel voorbarig. Het prijspeil van de herfst 1957 is nog niet bereikt en ook toen was het nog niét ver» schrikkelijk slecht. Bovendien zjjn de Deense koelen op het ogenblik duur, zodat deze ook zonder invoerstop wel niet binnen zullen komen. H(j" noemde enige vleesprgsdallng voor de consument niet onwelkom als com pensatie van dc hoge vleesprijzen in het Bijzonder fel was hierop de reactie van voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer. Als er toch geen Denen binnenkomen, waarom dan niet de sr stopgezet om de getroffen Neder landse boeren te doen verstaan dat men hen denkt. „De ministers schieten tekort, wanneer zij aan dit psychologisch éffect voorbij zién". De heer De Veer verwachtte, dat de regering achteraf een dergelijke houding zal betreuren. Hij had er begrip vóór, dat de ministers, die nog maar kort aan het bewind zijn, de problematiek nog ■niét helemaal kennen, maar hij verbaas de zich er over, dat ook hun adviseurs hiér het juiste inzicht missen. Hij voorspelde, dat tengevolge van deze houding de animo voor het aanhouden van jong- en mestvee voor de slacht tér compensatie van de zuivelsector zal ver dwijnen en we volgend jaar tengevolge van een ernstig vleestekort met een enorme prjjzenpiek zullen zitten, waar dan niemand iets aan doen kan. Hjj stel de daarbij de prijsontwikkeling ln het buitenland ten voorbeeld. De boeren ln het land zullen het niet nemen, aldus de voorzitter, dat de regering voor hen geen vinger wil uitsteken, zelfs niet voor een psychologische maatregel als het stopzet ten van de Invoer nit Denemarken. ■mMMMHI Uhebt het al gemerkt: er staat voor het komende seizoen geen enkele nieuwe televisiequizz op het programma van de omroeporganisaties. Alleen de VARA continueert het succesnummer „Je neemt er wat mee", waarin hobbeïsten een gooi naar duizend gulden kunnen doen. maar er moet al duchtig worden geroepen om nieuwe deelnemers. De overige omroepverenigingen hebben zich nergens aan gewaagd en, al geven ze allemaal een andere reden op, het is duidelijk, dat de quizz- i men er voor terugschrikt, fiasco's „Kijk." zegt de televisiesectie van de televisiequizz. Met goede en jam de AVRO, „we zouden wel een quizz merlijke resultaten. En de AVRO willen geven, maar we hebben geen moest de laatste (goede) quizz stop- tijd genoeg om de decors om te bou- pen, omdat quizz-miss Mies Bouwman wen. Het voorprogramma moet zó lang er genoeg van had. Aangezien deze zijn en de Weekendshow zó langquizz stond of viel met Mies, is zij en dan hebben we net tien minuten gevallen. Trouwens, het spel had al- tussentijd, terwijl we er -20 moeten weer een heel tijdje gelopen en dan hebben voor decorwisseling. Dus.moet er wgl iets nieuws komen, geen quizz voorlopig misschien later Of de omroeporganisaties geen aan- wél... biedingen krijgen? Genoeg. Maar net „Wij zouden wel een quizz willen niet de goede. Men wil niet al teveel geven, maar we kunnen niét slagen plagiaat plegen op buitenlandse pro met een quizzmaster", zegt de KRO- gramma's en de Nederlandse fantasie sectie. „Een quizz leiden is niet ieders schiet tekort. werk en dus zoeken we nog, maar het Laten we daarom maar blij zijn, dat is niet Onmogelijk, dat we er later in de omroeporganisaties liever stoppen, het seizoen een vinden." dan ons vervelende dingen voorzetten. „Neen, geen quizz," horen we van Het kijken naar een stuntelige of de NCRV, „we hebben het zaterdag- slecht-geleide quizz is uitermate naar avondprogramma al vol en we hebben en al die probeersels leiden tot niets, geen tijd meer overmisschien dat Televisie stelt nu eenmaal hoge i allang gebleken dat spellei ders dié het voor de microfoon leuk doen, nog lang niet altijd geschikt zijn om voor de camera op te treden. De camera is onbarmhartig en re gistreert elke beweging, elke gelaats expressie. Een televisie-quizzmaster moet zioh gemakkelijk kunnen bewe gen, acteertalent bezitten en bovendien nog kunnen zorgen dat de deelnemers januari nog iets doen, weten het niet." Alzo zal Theo Eerdmans eerste en onbetwist enige quizzmaster blijven voorlopig en zuilen alle quizzminnen- den zich met het VARA-programma moeten vermaken. Dit is, na dé ijver van voorgaande jaren, nogal magertjes. Toch is bij één omroeporganisatie, met name de AVRO, nog een aapje uit de mouw ge- zjch ten opzichte van het spiedend oog komen: er is geen aardige quizz voor- goecj bewegen. Dat alles vergt veel handen. En laten we het maar eerlijk talent. stellen: hieraan mangelt het ook bij Wie zich dus teleurgesteld voelt in de anderen. het vrijwel quizzloze televisietijdperk Was er iets goeds in de bus. dan zou trooste zich met de gedachte: beter er tijd, ruimte en alles wat nodig was. „iets dan iets slechts. En we kunnen wellicht tot een quizzmaster toe, wor- deze houding van de omroepsecties den gevonden. bijzonder waarderen. Mislukkingen heb- Er is in de laatste jaren in Neder- ben we al genoeg gehad, land aardig wat geëxperimenteerd mét vanavond Com menlaar Jubileumnummer Gm uur speell het Bo„ Een feestnummer is de radiokrant Toneel onder regie van Ton Lutz Hugo Vandaag van de NCRV gisteravond Claus' drama „Een bruid in de morgen". geworden, en zoals in eèn jubileum- Het is een VARA-programma, dat na het nummer van een dagblad éveneens ge- NTS-joumaal om 8.20 uur begint met bruikelijk is, werden dit half uur ook het politiek overzicht, gevolgd door een het grafische bedrijf. W vele goede wensen gesproken ter programma gelegenheid van het tienjarig bestaan van dit zeer druk beluisterde program ma-: Dr. E. Diemer, onze hoofdredac teur, tevens- lector -perswetenschappen aan de vrije universiteit, was een van de feestredenaars. Hij merkte o.m. op, dat ook het dagblad een open oog heeft voor de mogelijkheden van het andere De heer G. H. Hoek, programmalei der van de NCRV gaf een overzicht vat hetgeen zich in de afgelopen tien jaar Kerk van Alkmaar werken t had voorgedaan. De chef-redacteur van hude, Bach e.a. de radiokrant Herman Telderhof, be- Van de AVRO kunt u tussen 8.15 en sprak met zijn collega van het NTS- H uur luisteren naar het eerste abon- journaal Carel Enklaar de vraag in nementsconcert van het Concertgebouw- hoeverre radio én televisie op het ge- orkest, dat geleid wordt door Rafael bied van nieuws eikaars concurrenten Kubelik; solisten zijn Vitya Vronsky en zijn. Men zag wél in, dat de radio vaak Victor Babin, piano. Uitgevoerd worden sneller kan zijn, maar dat het visuele werken v~ vele aantrekkelijkheden bezit. vond De NCRV zendt tussen 8 en 9.45 uur t eerste nieuwe Steravond-programma „Vlag in top" uit. Om 11 uur speelt Uwe Röhl op het orgel in de Grote Verslaggever Goos Kamphuis sprak met minister Korthals en hierin was het verkeersvraagstuk bij de kop ge nomen. Zijne Excellentie gaf zijn visie op de toekomst van het Nederlandse Een pakkende feature was de geluk- Luns („ik luister Beethoven, Andriessen, Mo- (concert voor twee piano's in F) Bruckner (3e symphonie in d). In de pauze spreekt prof. dr. J. Jongbloed over „Medische aspecten van de ruimte- Programma voor morgen VRIJDAG 2 OKTOBER 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. KRO: 700 zelf ook heel dikwijls") uit de Verenig- Nws 7 15 Gram 7 30 De douche 7 40 Gram de Staten en het daarna volgende 6,1 llt ?*L 8.°? .Nws 5 vraaggesprekje met Floris Canté. Mr. schoolrad! Y. Scholten, staatssecretaris van O. K. n 40 Grar en W. had een kort openingstoespraak- caus 12.00 Middagklok-noodklok je gehouden. De jubileum-radiokrant Dansmuz 12.30 Land- bevatte, - - 10 rL"'" A vanzelfsprekend ook nog het gewone Kamenrnuz 14 20 Dameskoor nieuws. 1500 Schoolradio 15 30 V d zieken 16.30 1 17.00 Boekbespr 17 15 Kinder- Béursber 17 45 Lichte muz en 100 V d zieken De (Van onze sociaal-econom. redactie.) iigarenindustrie heeft als eer ie en enige in Nederland de werktijd ineens teruggebracht van 48 tot 45 uur per week. Het College van Rijksbemiddelaars heeft hierin toegestemd en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid zal hieraan met terugwerkende kracht tot maandag jl. bij Algemene Maatregel van Bestuur zijn goed keuring hechten. De werknemers in de sigarenindustrie werken nu vijf dagen in de week negen uur en ge nieten een vrije zaterdag. Deze bedrijfstak is hiertoe uit nood overgegaan, omdat in verband met de automatisering de werkgelegenheid vrij sterk inkromp en men door de werktijd verkorting de resterende werkgelegen heid om zoveel mogelijk werknemers wilde uitsmeren ter bestrijding werkloosheid. De sigarenmakers zelf hebben hiervoor ook een offer moeten brengen. Het ver lies in werktijd bedraagt 6 pet. De stuk loonwerkers krijgen hiervan de helft ge compenseerd plus 90 cent per week pen sioenpremie. De zuivere uurloonwerkers met vast loon per week krijgen de volle dige 6 pet. gecompenseerd en de premie werkers krijgen 2 pet. op het oude loon en eveneens 90 cent pensioenpremie per week. De vergunning voor het korter werken is weliswaar niet algemeen verhinderd verklaard, zodat dé niét-gèorganiseerde werkgevers zich hieraan onttrekken kun nen, maar dit aantal is zo klein en hierbij gaat het bovendien om zulke kleine be drijven, dat de betekenis hiervan te ver waarlozen is. Gelijktijdig met de invoering van de werktijdverkorting doet zich in de siga- renindustrie bovendien een grote ople ving voor. Deze drukte houdt verband met de komende feestdagen in december, maar ook met de aanzienlijke hoeveel heid exportorders, die zijn losgekomen. Nederland exporteert vooral sigaren naar België, Zuid-Afrika en Engeland. Dit alles bij elkaar heeft tot gevolg, dat de werkloosheid in de sigarenindustrie thans vrijwel verdwenen is en er in som mige grote bedrijven thans meer behoef te bestaat aan overwerk dan aan het ont slaan van personeel. In de overeenkomst tot verkorting van de werktijd is tengevolge van de uitdruk kelijke weigering van de werkgevers geen verbod voor overwerk opgenomen. Tot nog toe zijn echter ook nog geen aanvragen tót overwerk binnengekomen. Deze aanvragen moeten beoordeeld wor den door de arbeidsinspectie, welke daarbij geadviseerd wordt door een ver- trouwensinstantie, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in de sigaren- industrie. n 18 50 Rege- Hét emigra tiepraatje van H A van Luyk 19 00 Nws 10 Act 19 25 Zang 19 30 WD paol us 19.40 Gram 20.30 Operettemuz 2100 Licht emuz 21.20 Gram 22.05 Lichte muz .25 Boekbespr 22.30 Nws 22 4o Opvoe ding en ouderlijk gezag, caus 22 50 Gevar irogr 23 5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 8.00 Nws .18 Gram 9.05 Gym v d vrouw 9 15 Gram 40 Schoolradio. VPRO: 10.00 De Neder- 5 10.05 Nws 13 -15 Meded e 55 Beursber 14.0 OVrouwenkoor 14 20 'Voordracht 14 40 Gram 15 00 Gevar progr 'VARA: 16 00 Muzikale caus 16 30 V d zieken 17 00 V d jeugd 17 55 Act' 18 00 Nws 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz 18.40 NW-congres, rep 19 00 V d kind 19 10 Jazzmuz VPRO: 19 30 Het platteland nu. gesprok 19 45 VPRO- - - 00 Nws 20 05 De Bijbel geloof, caus 20 20 Zweedse muz geringsuitz: De Verenigde Natie 135 Re- wéken. do< JMHHjPBPHBH mann, Nederlands permanent vertegen woordiger bij de Veremged Naties 20 45 Voordracht VARA: 21 00 Gevar progr 212.15 Buitertl weekoverz 22 30 Nws VPRO: 22 40 Zorg om de mens, gesprek VARA: -4 020 Nw NTS: 20' KRO: 20 30 Gast taire 2115 Pimpernel Inn, TV-spel'2140 Spcrtipraatje GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Vrydag 2 oktober 1959 van 18-^20 uur: I Franz Léhar .Das Land des LSchelns" operette in drie bedrijven op tekst van Heze en Löhne Medewerkenden: Lisa, Elisabeth Schwarzkopf, sporaan; Gustav. Erich Kunz. bariton; Sou-Chong, Nicolai Gedda, tenor; Mi. Emmy Loose sopraan: Tschang. Otakar Kraus bariton: Fu-Li, Felix Kent. epreekrol; Bediende. And ré Mattonl, spreekrol; Het Philharmonia Koor en Orkest olv Otto Ackemann II Johann Stause Sr 1 Sperl-Polka op 133', inisoh Orkest Jr G'schlchter Wald, wal6 op 325. Symphonie Orl van Wenen olv. Rudolf Mo ral t

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9