Mb* '7 „Meer ruimte voor eigen initiatief van burgers" I mm Vrouwen als militair n Er zijn grenzen aan de loyaliteit der P.v.cLA." Drs.D.Roemers voorzitter van het N.V.V. Loos brandalarm in Krommenie K Rood Wit Dry ƒ2.",,, i Stijgende nood Het ulo verkeert in nood. En de nood stijgt. Het is uiterst moeilijk aan be voegde leerkrachten te komen. Vaak komt het voor, dat zij, die willen beloven voor een taaiakte te gaan studeren, al een kans hebben aan het ulo te worden ver bonden. Reeds zijn er plannen om met de bevoegdheidseisen officieede hand té lichten. Nu hebben wij er vroeger ul op gewezen, dat het ulo vooral in betrekke lijk dunbevolkte streken, in „probleem gebieden" een belangrijke functie heeft. Het is daar vaak de enige kans voor jongelui met behoorlijke aanleg om hogerop te komen. De streekschool heeft een prachtige sociale functie. Nu geeft de statistiek van de vacatures momenteel van de siuatie bij deze lak van onderwijs een vertekend beeld. De toestand zou ten plattelande nog veel ongunstiger zijn, als men geen personeel kon winnen door het bieden van een royale woning. Dat is momenteel in vele plaatsen de enige mogelijkheid om sollicitanten te krijgen. De stad kan hoogstens na verloop van tijd een driekamerflat bieden van zegge 110 gulden per maand en het dorp biedt terstond een fraaie middenstandswoning met tuin voor de helft van dat bedrag W at betekent dit? Dat als de woningnood straks voorbij is en er in de stad meer woningen beschikbaar komen, terstond te aanvaarden, dat dan het platteland zijn laatste troef kwijt is. Tenzij het aantal bevoegden intussen zo is toegenomen, dat er weer echt. gesolliciteerd moet worden. Hier heeft een wedloop plaats, een onopzettelijke*wedloop. Aan de ene kant worden er pogingen gedaan om het aantal bevoegden te doen toenemen, zo dat er in de nood kan worden voorzien. Maar aan de andere kant wordt, de spe ciale keus, die het platteland nog had, allereerst het platteland belang bij de vraag: hoe gaat het met de c-cursussen op de kweekscholen? Hoe gaat het met de aangifte en de resultaten van de „leergangen"? (Friesch Dagblad) met minder werk de mooiste glans i Doelstelling van kabinetsbeleid: Behandeling Lauwerszee-motie van mr. Burger uitgesteld (Van onze parlementsredactie.) DIT KABINET is er zeker niet op uit de kloof met de socialisten of an dere groepen te verbreden. Wij pogen naar ons beste weten het alge meen belang te behartigen en wij onderschatten daarbij zeker niet het be lang van een goede oppositie", zo verklaarde minister-president De Quay gistermiddag in de Tweede Kamer, waar hij de fractieleiders beantwoord de, die bij de algemene politieke beschouwingen het woord hadden gevoerd. Prof. De Quay achtte het nog te vroeg dit kabinet met een bepaalde bena ming te versieren. Overigens zullen zij, die een christelijk-sociale pplitiek voorstaan, in het regeringsbeleid elementen en omtrekken vinden, die hem dierbaar zijn. Een van de grote uitgangspunten van dit kabinet is, dat het, o.a. door bezitsvorming en vrijere loonvorming, aan het eigen initiatief van de burgers en van het gehele maatschappelijk leven meer ruimte voor het dragen van verantwoordelijkheid wil geven. Uiteraard zal dat zonder overheidsmaatregelen niet kunnen, maar daarbij dient toch voortdurend in het oog te worden gehouden, dat een overheidsbeleid, dat alles tot in de perfectie tracht te regelen, vastloopt in een onontwarbare administratieve rompslomp. gerustheid bestaat over het voornemen van de regering om de garantieprijzen in de toekomst minder sterk te binden aan de kostprijzen- Het is, aldus prof- De Quay, stellig niet de bedoeling van de regering de kostprijs als factor bij de berekening geheel los te laten. Deze prijs zal steeds een belangrijk gegeven blijven, maar voor verschillende produkten kan de kostprijs niet zonder meer richtsnoer zijn. De re gering zal er zorgvuldig voor waken, dat in die gevallen, waarin van de kostprijs moet worden afgeweken, de doelstelling van het landbouwbeleid (een redelijk be staan in de agrarische sector) niet wordt Wat de kwestie van de produktiviteits- stijging in de landbouw betreft, zolang het landbouwbeleid offers van ons volk blijft vragen, moet het in beginsel mogelijk zijn om de produkt-iviteitsstijging in de land bouw, voorzover deze hoger is dan de ge middelde landelijke produktiviteitsstij- ging, dienstbaar te maken aan een ver laging van de garantieprijs. Een coördina tie tussen het garantiebeleid in de land bouw en het uit de produktiviteitsstijging voortvloeiende loonbeleid in de agrarische sector, acht de regering alleszins redelijk, gezien de offers, die nationaal voor de landbouw worden gebracht. wrijfwas bevat bovendien Vlidosol grote doos 58 ct reuze bus 115 ct treffende exposé, dat de m dent aan het slot van zijn rede de geestelijke instelling van keerde hij zich met klem tegen de stelling van de heer Burger, dat de grotere vrijheid en verantwoordelijkheid burgers, zoals de regering die een bedreiging vormt voc solidariteit tussen mens en medemens- Die solidariteit, aldus prof. De Quay. op het persoonlijke vlak groeien. De c ïeid bezit bepaald niet het monopolie olidariteit. De minister-president ook dè opmerking van de socialistische fractieledder van de hand, als zou he geringsbeleid, zoals zioh dat in de aa kondigde Ihaatregelen aftekent, voc melijk rekening houden met onderner belangen. De lagere inkomensklassen len niet de dupe van b-v. de afschaffing ■an de consumentensubsidies. Die sub- idies kwamen ten dele ten goede aan iroepen, voor wie ze niet waren bestemd. Voor de afschaffing krijgen de kleinere inkomens een royale compensatie. Over de loonpolitiek had de ministi president gisteren weinig te zeggen. Hij behoefte aan voor de zoveel ste maal een uiteenzetting te geven van de grondslagen van het nieuwe loonbeleid Ingaand op de opmerkingen, die de frac tieleiders over deze aangelegenheid had den gemaakt, zei de premier, dat bij de hantering van de spelregels verschil van opvatting mogelijk is gebleken over de concrete toepassing. Er is hierover nu overleg gaande met de Stichting van de Arbeid en dit zal waarschijnlijk heden den .afgesloten. Uit de jongste ontwik keling kan noch mag iemand de conclusie kken dat de regering op haar schreden wiL terugkeren. Wat haar echter in de eerste plaats voor ogen staat is, dat de grotere vrijheid in de loonvorming de stabiliteit van het prijspeil niet mag ver storen. De handhaving van deze stabi liteit is de dure plicht van de regering en zij zal er met alle kracht naar streven, dat haar beleid op dit punt niet op een mislukking uitloopt. Over het College van Rijksbemiddelaars zei prof. De Quay, dat deze instantie autonoom en volstrekt verantwoordelijk is voor haar besluiten, hetgeen overigens overleg met de regering niet uitsluit. De regering schrijft echter nooit concrete be slissingen voor. De gedragslijnen Van het college zijn vervat in algemene aanwij zingen en de interpretaties daarvan- Die gedragslijnen zijn ook bij de totstandko ming van de c-a-o.'s in de metaalsector en de grafische bedrijven gevolgd. Voor lichting over de vrijere loonvorming van ie zijde der vakbonden achtte de mims- 'er-president. zeer gewenst. Ook het Col- 'ege van Rijksbemiddelaars heeft direct of indirect een voorlichtende taak- Mocht dit nog niet voldoende zijn, dan heeft de regering in dit opzicht aanvullende werk zaamheden te verrichten. Prof. De Quay .deelde mee. dat met spoed een wetsontwerp tot overdracht van loonbevoegdheden aan het georgani seerde bedrijfsleven wordt voorbereid. Deze zaak is zeker niet in het vergeetboek geraakt, maar er was te weinig tijd voor deze zaak een gefundeerd irdeel te 1 de isler-president geble- 106) Gedurende de Russische revo lutie werd door de Roden een batal jon vrouwen tegen de Witten in het veld gebracht, dat tot de laatste vrouw werd gemitrailleerd. Dit trieste resultaat vermocht de geestdrift van de Sowjets, om vrouwen voor het soldatenhandwerk op te leiden, niet bekoelen, want in de twintiger jaren verschenen in de pers talloze propa gandistische foto's van vrouwelijke soldatencorpsen die in stramme paradepas regelrecht naar het com munistische heilsideaal schenen te marcheren. Ook tijdens de Franse revolutie van na 1789 hebben enkele vrouwen hun roeping mis verstaan. Gegrepen door de hysterie van die tijd hebben ook zij zich in dienst van het bloedig hand- werk gesteld. Zo verscheen in de „Argus de Départe- L— ment du Nord" van 22 mei 1792 de trotse mededeling van de heer Fernig, die aankondigde „dat mijn beide doch ters, gekleed in uniform, zich gis terenavond aan het hoofd van twintig vrijwilligers der nationale garde heb ben gesteld, leder gewapend met een geweer en patronen en een sabel op zü". Deze beide meisjes waren de 22-jarige Félicité en het kind Théo phile, dat nog geen 17 jaren telde. Zelfs in die revolutionaire tijd wa' het een vraag, of de restanten van d( burgerlijke normen op deze wjjzi door de met pathos geladen held haftlgheid konden worden weggewist Ook vader Fernig was daarvan nle helemaal overtuigd, want hij plaatst) bij zijn aankondiging de toevoeging dat de twee meisjes de patrouille tot midden in het dorp La Plaigne had den begeleid en bij het aanbreken van de dag in de ouderlijke woning waren teruggekeerd. De deugdzaam heid der dochters bleef hierdoor bui- kous disc i de T«fH IS HET ZO! wat aanvankelijk een pathetisch gebaar geschenen had werd weerzinwekkende werkelijk heid. De jonge meisjes mengden zich met toestemming van de bevelhebbers onder de troepen en toen de Oosten rijkers door de Fransen bij Flines in hinderlaag waren gelokt, berichtte generaal de Beurnonville met vol doening aan Parijs, dat de gezusters Fernig, „die de dans der bajonetten beminden" een flink aantal vijanden hadden gedood of gewond. Verbonden n de staf van ïeraal Dumouriez, zU ■vol gens aan alle be langrijke gevechten van diens leger deel, honger en kou trot serend, worstelend tegen slaap en uit putting, cn door moed en volharding ïyke medestrijders. Toch blijkt de natuur sterker dan de leer. Want toen Dumouriez zijn bekende verraad pleegde, was dit leiding ook de jonge vrouwen te achtervolgen. Eerst geprezen om hun soldateske kwaliteiten, werden zü thans genoemd „verachtelijke vrou wen, de smaad en schandvlek van Wist u overigens, dat Kenau Simonsd. Hasselaar niet zo'n vechtjas was als de vertellingen ons willen ioen geloven? Landbouw De socialistische fractieleider mr- Bur ger heeft gistermiddag een motie inge diend, waarin bij de regering wordt aan gedrongen op een spoedige uitvoering v de inpolderingswerken aan de Lauwei zee. Door de opmerkingen, die de minister president in zijn rede over de Lauwers- zee-kwestie had gemaakt, was de heer Burger allerminst bevredigd- Prof. De Quay had hem meegedeeld, dat slissing over de vraag: afsluiting of dijk verhoging? nog niet gevallen is, omdat nog niet alle adviezen binnen zijn. Er wordt aan deze zaak met voortvarendheid ge werkt, maar men moet er de regering de tijd voor laten. Het was de minister president bij een bezoek aan c?e noorde lijke provincies gebleken, dat de Lauwers- zee-kwestie de inwoners van die provin cies hoog zit. Er is echter geen sprake van dat uit hoofde van financieel-economische overwegingen de veiligheid selijke bevolking wordt geriskeerd. Het werkgelegenheidsaspect van deze zaak doet wéinig ter zake. Op aandrang van de heren Oud en Romme en na een verklaring van de mi nister van verkeer en waterstaat, de heer H. A. Korthals, ging de heer Burger er mee akkoord, dat zijn motie eerst bij de behandeling van de begroting van ver keer en waterstaat.aan de orde zal komen Minister Korthals had, volgens zijn zeg gen, het deskundigenrapport over de eco nomische aspecten van het Lauwerszee- vraagstuk net dinsdag jl. ontvangen. Men kan dus de zaak nu niet „rauwelijks" gaan behandelen De rapporten gaan nu naar de Raad van de Waterstaat en deze zal wel zoveel haast maken met zijn advies, dat de zaak bij de behandeling van de begro ting van verkeer en waterstaat aan de orde kan komen. Over de stopzetting van de werken aan de Beatrixmijn zei de minister-president, dat het misschien mogelijk is om een de finitieve stopzetting te voorkomen doorl ondergrondse exploratie en temporisering de afbouw van-de mijn. De directie de Staatsmijnen heeft nog geen -con crete voorstellen gedaan. Minister De Pous zal op korte termijn een gesprek met de directie hebben. er de (door de K; laging van de gelden gebieden zei de minist id in verhouding tot. de andere aan het V.N—fonds deelnemende landen een- te hoog bedrag (9 miljoen) beschikbaar stel dé. De regering is bereid de bijdrage te verhogen als ook de andere landen dit doen. Over het rapport-Vaes naar aanlei ding van de geldverkwisting bij de E.G. K-S. heeft de regering zich nog geen oor deel kunnen vormen, maar wel is zij be reid maatregelen tegen een dergelijke in derdaad verontrustende verkwisting te bevorderen. De kwestie van de toelating Spanje tot de NVO -achtte prof. De Quay niet aan de orde. Wanneer dit wel het geval zal zijn, zal de regering zich bezinnen op de vraag met welke beslis sing de verdediging van de vrijheid het is gediend. ner betreurde) ver oor achtergebleven r-president, dat ons Mr. Burger dreigt in Kamer: UITE ral hield De ITERMATE teleurstellend zo de socialistische frac- éleider mr. Burger de rede, die de mi- ident gisteren in de Kamer ïeer Burger was blijkbaar ge schrokken van z(jn eigen gematigdheid in eerste termijn en haalde tijdens de re plieken de schade ruimschoots in. „De minister-president", zo zei hij, „heeft de oppositie loyaal genoemd- Er zijn ei grenzen aan die loyaliteit, namelijk 1 neer dc regering zelf niet loyaal blijkt te zijn, d.w.z. wanneer zij belangrijke vra gen onbeantwoord laat". Bijzonder verbolgen was de heer Bur ger over hot uitblijven van een antwoord op zijn vraag of prof De Quay na het aftreden van de heer Va-n den Bergh, mr. Stikker heeft trachten aan te trekken als minister van defensie. De minister-pre- De heer C. W. v-an Wingerden, die op medisch advies het voorzitterschap van het NVV moet neerleggen, heeft aiste- -en tijdens de driedaagse algemene ver gadering van het NVV de voorzitters- lamer overgedragen aan drs. D. Roe Deze heeft er in zijn eerste rede air voorzitter op gewezen het begrijpelijk :e achten, dat velen kritisch staan tegen- jver het opnemen van intellectuelen in je leiding der vakorganisaties. Sommi gen, die het goed menen met de arbei- aersvakbeweging, zo-als prof. De Gaav Fortman, hebben hiertegen gewaar- senu-wd, alidus Roemers. De vakbewe ging zou zich inderdaad op de verkeerde weg bevinden indien de bestuursposten zouden verworden tot semi-ambtelijke functies. Hij vestigde er de aandacht op, dat hij steeds het gevoel van solidariteit behouden heeft met de groep waarui' hij is voortgekomen. Zijn verbondenheid net de vakbeweging is nimmer in de :erste plaats varn in-teLlectuele doch van deêle aard geweest. Eerder had hij verklaard dat het NVV loyaal zal meewerken aan de vrijen loonvorming. Het verbond ziet echte weinig heil in het nieuwe systeem. He is volgens hem zaak, dat het NVV voort durend blijft deelnemen aan de discus sies over het uitgangspunt van dezi vrijere loonvorming. Minister-president De Quay tijdens de begrotingsdebatten die gisteren in de Tweede Ka mer werden voortgezet. Hij be antwoordde negen sprekers. Nieuwe rechter. De Veiligheidsraad de V.N. en de Algemene Vergadering hebben de 77-jarige oud-president Panama, dr. Ricardo Alfaro, aangewezen rechter van het internationale ge rechtshof in Den Haag. Hij zal wijlen José Justavo Guerrero van El Salvador opvolgen. De 4e manier het sigaartje dat U kunt roken als sigaret WILLEM II sident wenste zich in eerste termijn daar niet over uit te laten en hij gaf mr. Burger de raad zijn licht maar eens bij mr. Stik ker zelf op te steken. De P.v.d.A—fractie leider achtte dit in strijd met artikel 104 van de Grondwet, waarin staat dat de regering verplicht is de Kamer de ver langde inlichtingen te verstrekken, mits dit niet strijdig kan worden geacht met het belang van de staat. De V-V.D.-fraotieJeider prof. Oud, meen de, dat dit beroep op de Grondwet niet opgaat. Hij wees erop, dat de regering volgens artikel 104 niet verplioht is aan een individueel Kamerlid dergelijke in lichtingen te verstrekken. Iets anders is als de Kamer als geheel een vraag- be antwoord wil hebben of besluit een lid toestemming te verlenen voor het stellen van een dergelijke vraag. Prof. De Quay sloot zich bij deze zienswijze aan, waarop de heer Burger aan het einde van het de bat de Kamer verlof vroeg de minister president te zijner tijd vragen te mogen stellen over de bezetting van het depar tement van defensie. De Kamer zal over deze Interpellatie-aanvraag aan het begin van de eerstvolgende vergadering beslis sen. In de wandelgangen werd na afloop van het debat door ministers en Kamer leden nog langdurig gediscussieerd over de juiste interpretatie van het betrokken grondwetsartikel en van de interpretatie, die het reglement van orde der Kamer daaraan geeft. De achtergrond van deze zaak is, dat mr. Burger wil aantonen, dat ware mr. Stikker inderdaad minister van defensie geworden, dit onvermijdelijke konsekwenties zou hebben gehad voor de Nieuw-Guinea-politiek van de regering. Verwachtte mr Burger van dit kabinet nauwelijks iets goeds behalve dan het inzicht in hoe het niet moet de fractie leiders van de regeringspartijen hadden in de rede van de minister-president juist veel goeds beluisterd. Van prof. Romme 'kath. v.) had de heer Burger gezegd, dat deze in wezen geen vertrouwen heeft in het regeringsbeleid, maar niet de moed heeft dit uit te spreken. De K.V.P.-lelder hielp zijn socialistische collega echter uit de droom door te verklaren, dat hij „toch wel een plezierige middag had gehad-' Vooral het slot van de rede van prof. De Quay had hij met veel instemming aan gehoord. Enige bezorgdheid toonde hij echter wel ten aanzien van het voorgeno men landbouwbeleid en de loonvormintf in de landbouw Bezorgdheid Veel sterker die bezorgdheid bij ac neren uud. Bruins Slot en Tilanus. De eerste zei niet de zekerheid te hebben, dat het garantiebeleid zodanig za! zijn, dat een (Zie vervolg op pagina 11) Driekleur halfstok Karei Doorman in Rotterdam Het vliegdekschip Hr. Ms. Karei Door man is gistermiddag va>n zijn onfortuin lijke reis in Ro-tterdam teruggekeerd. Van het achterdek wapperde de Neder landse driekleur halfdek. Zoals bekend stortte gistermorgen, toen de Karei Door man zich op twintig mijl ten westen van Kamperduin bevond, een Seahawk straaljager F 61 na de katapultstart in zee. De 28-jarige luitenant ter zee tweede klasse J. C. de Wolff, echtgenoot van de bekende televisie-om roepst er Ageeth Scherphuis, kwam hierbij om het leven. Het echtpaar had één kónd. Belastingfaciliteiten gevraagd voor hulp bij droogteschade De heer G. A. Kieft (A.R.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van financiën gevraagd of hij kennis heeft genomen van het hartverwarmende ini tiatief om de veehouders in de door de droogte getroffen gebieden de helpende hand te bieden? Of hij in dit bijzondere geval bereid is te overwegen de met aan slagregeling belaste ambtenaren voor te schrijven, dat: a. de waarde van de door de getroffen veehouders in natura ont vangen goederen en diensten niet wordit beschouwd als een door hen genoten be- drijfsvoordeel, en b. de waarde van de door landbouwers en transportonderne mers afgestane goederen en diensten als een bedrijfslast wordt aangemerkt? Antillen en Suriname niet naar V.N. Van welingelichte zijde te Paramaribo wordt vernomen, dat Suriname en de Ne derlandse Antillen niet vertegenwoordigd zullen zijn in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, omdat zij een vaste vertegenwoordiging door een plaatsvervangend lid in de Nederlandse delegatie verlangen. Dit jaar zou Suri name namelijk vertegenwoordigd worden door een adviseur en de Nederlandse An tillen door een plaatsvervangend lid. Bij toerbeurt zou deze vertegenwoordiging wisselen, doch beide rijksdelen nemen hiermede geen genoegen. Nog witter... stralend wit... zó wast... Zaanstreek in rep en roer T^NORME BRAND bij Linoleum Krommenie". Deze telefoni sche waarschuwing bracht gister avond de Zaanstreek in rep en roer. Verscheidene brandweerkorpsen, po litie en burgerlijke autoriteiten kre gen het telefonische noodalarm door. Het bleek echter loos gerucht te zijn. De politie speurt nu vol ijver naar de zouteloze grappenmakers. Een klein leger van brandweerauto' Ineens goed wakker ledde iet loeiende Honderden ■nden brom- i onmiddellijk r sirenes naar de onheilsplaats personenauto's en zeker duiz mers en fietsers uit alle hoeken van de Zaanstreek volgden het spoor. Toen de duizenden op sensatie beluste Zaandammers op vaak levensgevaarlijke wijze bij de Linoleumfabriek waren aan gekomen, zagen zij niets. Terstond ging het gerucht dat het een oefening van de Bescherming Bevolking betrof. De B.B. Een vrouw moet bijzonder goed met de situatie op de hoogte zijn geweest. Zij belde burgemeester J. A C. Provily van Krommenie op in het gemeentelijke zie kenhuis van Zaandam, waar hij voor een vergadering aanwezig was. Zij verzocht hem onmiddellijk naar Krommenie te kom«i in verband met een zeer ernstige brandweer kreeg het bericht tchtig doend man, die vertelde: „E brand in Krommenie, wilt u ogenblikke lijk alle kringen waarschuwen?" Zelfs de blusboot De Weer van Zaandam voer toen naar Krommenie op. De tevergeefs opgetrommelde brand weerlieden en politie zijn overtuigd van kwade opzet. Van officiële zijde heeft niemand om hulp gevraagd. De vrouw heeft zich in de smakeloze affaire enke le malen aangediend als de vrouw van de wachtcommandant te Krommenie. Krom menie heeft geen wachtcommandant....

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5