Jlicuiuc feihsd)t(üimrant Enorme parade luidt verjaarsfeest in Chroesjtsjef dringt aan op medewerking in zaak des vredes Vuurzeeën bij Weert blakeren bos en hei FABLO american white Mü/ shirts 13.90 RB lp Geen benzine op Ambon? Grafische C.A.O. nu toch goedgekeurd De Lier heeft nog geen nieuwe wethouder Verhoging broodprijs noodzakelijk? Marconist van „Utrecht" van moord verdacht DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11681 Hoofdredacteur: Or. B. DIE MER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5faatuasticfi is gficbltoen tngn bert in tegljenspoct" TWEEDE-KAMERDEBAT GROOTSE expositie Feestelijke processiein Peking Bij Hoogeveense bank Verduistering van dertig mille (Van onze correspondent) Naar schatting 20 30 duizend gulden zijn verduisterd bij een Hoogeveense bankinstelling ten nadele van een inge zetene. Verdacht wordit de 29-jarige T. W. K. uit Haren, die tot voor een half jaar nog in Hoogeveen woonde. Twee jaar geleden nam hij ontslag als employé bij de betrokken bank, terwijl hij nu een zaak drijft in Haren in hengelsport artikelen. Eind vorige week kwam de fraude aan het licht, toen bij de bank een cliënt kwam, die verklaarde, twee jaar gele den een aantal effecten aan K. te heb ben gegeven, met de opdracht, deze zo j voordelig mogelijk te verkopen. K. heeft J zich inderdaad „snel en voordelig" van deze opdracht gekweten, maar de eige- naar hield hij aan het lijntje. Deze werd nu ongeduldig en stapte naar de bank- i directeur, die de zaak aan het rollen bracht, wat de arrestatie van K. tot 1 gevolg had. K„ die afkomstig is uit Achtkarspelen in Friesland, beschikte ook over een rijke fantasie. Zo verte.lde hij, dat zijn vader vroeger een enorme boerderij 1 heeft gehad ergens in de provincie en nu groothandelaar was in veevoeder. Als dank voor bewezen diensten zou zijn vader hem een auto cadeau hebben gegeven. Inderdaad beschikte L. bij zijn I komst in Haren over een splinternieu- j we wagen. Enkele kennissen van hem kwamen er echter al Spoedig achter, dat de vader van K. heel wat minder hoog op de maatschappelijke ladder stond, dan K. had voorgegeven. Raketten Frankrijk heeft zijn eerste Nike-bataljon gevormd. De Nike is een I Amerikaanse luchtdoelraket, die van de grond wordt afgeschoten. Het bataljon zal binnenkort in West-Duitsland worden i gelegerd. In de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul zijil de afgelopen dagen 115 me om het leven gekomen als gevolg overstromingen en grondverschuivingen die veroorzaakt zijn door de aanhoudende zware regenval. T ANGS DE HOGE RODE POORT van hemelse vrede op het Tienameng- plein in Peking, waar zich op een eretribune communistische groten uit 87 landen bevonden, trok vanmorgen een eindeloos lijkende stoet van soldaten en militair materieel. Dep arade, waaraan 144 stukken geschut, 99 tanks en 155 straaljagers deelnamen, luidde de tiende verjaardag in van de communistische Chinese volksrepubliek. Na de militaire parade volgde een grote optocht die volgens radio- Peking een „feestelijke processie" was welke de vastbeslotenheid van het Chinese volk demonstreerde, om zijn land onder leiding van de com munistische partij binnen enige jaren te transformeren in een machtige industriële mogendheid. Onder de communistische leiders op het reusachtige Tiennanmeng- plein een der grootste pleinen ter wereld bevond -zich premier Chroesjtsjef van Rusland. Hij is gis teren koel door de bevolking van de communistisch-Chinese hoofdstad ontvangen doch vandaag zag men zijn naam verschillende keren teza men met die van partijleider Mao Tse-Toeng op de spandoeken. Kort na zijn aankomst deed Chroesjtsjef gisteren een dringend beroep op de lei ders der Chinese communisten, mee te werken aan de beëindiging der koude oor log. Hij vroeg dit tijdens een geheime bespreking. Later zei de Russsiche premier op een receptie ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Chinese volksrepu bliek: „Wij mogen de oorlog niet meer gebruiken als middel om conflicten op te lossen. Dit is de les van mijn gesprek met Eisenhower". In zijn antwoordrede noemde premier Tsjou-En-Lai de- Russische premier een missionaris van de vrede. Wij keuren het slotcommuniqué van hem en Eisen- Tram- en wegverkeer gestremd Twee grote branden in de omge- ving van Weert hebben gisteren uitgebreide oppervlakten bos en heide zwartgeblakerd. De bosbrand j bij Maarheeze woedde zelfs zo ver, "t Tim dat het treinverkeer tussen Eindho ven en Weert gestaakt moest wor den. Honderden militairen en brand weerlieden konden niet voorkomen, dat 150 ha bos verloren ging. op de dag brak een felle brand het militaire schietterrein bij de Zuid-Willemisvaart aan de Relgische grens. Hier ging naar schatting een vier kante kilometer bos en heide verloren. De grote bosbrand bij Maarheeze ont stond, doordat een dragline vlam vatte. Door de harde wind en de droogte breid de het vuur zich snel uit. Niet alleen ïrden mp Budel. Dm half een sloeg het vuur over naar oostzijde van de spoorlijn Eindhoven- eert. Nadat nog enkele treinen lang- am rijdend en fluitend waren gepas- erd, besloot men het reizigersvervoer geheel te staken. Ook het verkeer over oest worden gestremd, ite slaagde men erin een boer derij te behouden. Omstreeks drie uur was de vlammen- ;e „doodgebrand" tegen de rijksweg EindhovenWeert. De brandweerlieden, die het vuur bij Maarheeze hadden bestreden, werden later op de dag ingezet tegen de brand, die op het militaire schietterrein was uitgebroken. Het vuur was het felst bij :inkwitfabriek. Eerst om zes uur n dc brandweren en militairen uit mond. Weert en Venlo het vuur HAVENSTAKING IN NEW ORLEANS Ongeveer 15.000 havenarbeiders in de Amerikaainse stad New Orleans zijn van daag in staking gegaan, nadat onderhan delingen over een nieuwe c.a.o waren afgebroken. De stakingsleiders hebben een beroep gedaan op de havenarbeiders dandere steden aan de Atl; kust het werk r. leggen. Locomotief reed door stootblok Een diesellocomotief waarachter enkele wagons waren gekoppeld, is vanmorgen door het stootblok naast de spoorweg overgang aan de straatweg Oldenzaal— Enschede gereden. De machine reed de straatweg over en kwam terecht in diepte tussen de spoorlijn Oldenzaal— Hengelo en de fabriek van de N V Gel derman. De goederenwagen achter de lo comotief schoof over de machine heen en bleef vrijwel loodrecht in de lucht staan. Persoonlijke ongelukken deden zich met voor. De machinist wist zich door tijdig afspringen te redden. Het verkeer O" zaal naar Enschede werd gestremd. hower volledig goed, zo voegde hij hier- Chroesjtsjef verzekerde rood-China, dat Rusland werkelijk de veiligheid van alle landen wil waarborgen. In dit verband noemde hjj zijn ontwa peningsvoorstel, dat by de Verenig de Naties is ingediend. Uitvoering van dit plan, waarvoor een afdoende controle nodig is, zei Chroesjtsjef, zal radicale veranderingen teweeg kunnen brengen tussen de betrekkin gen der volkeren. Hij hield de Chi- ■'nese leiders verder voor, dat er uiter ste pogingen moeten worden gedaan om de atmosfeer te reinigen en de wereldvrede te bewaren. President Eisenhower is ervan over tuigd, vervolgde Chroesjtsjef, dat de in ternationale spanningen moeten vermin deren. De kapitalistische landen krijgen een beter begrip van de wereldsituatie. De circa 5000 genodigden uit tachtig landen, die aanwezig waren op de recep tie, brachten Chroesjtsjef een ovatie toen hij naar het spreekgestoelte liep. Bij zijn aankomst in Peking hadden echter wei- .nig mensen langs de kant van de weg gestaan. De dagbladen zwegen over de komst van de Russische premier. N.A.V.O.-raad Inmiddels hebben de leden van de N.A.V.O.-raad in Parijs hun tevre denheid uitgesproken over de re sultaten van het gesprek tussen Chroesjtsjef en Eisenhower. De Voor het eerst na drie jaar is koning Gustaaf Adolf van Zwe den weer op de golfbaan ver schenen. De 77-jarige monarch verraste velen door de bal 180 meter in directe richting naar de eerste hole te zenden. illinium Volgens een mededeling van de Ga- ruda Indonesian Airways zijn de lijn- vluchten op Ambon vervallen. Tot nog toe vloog de Garuda twee malen in de week op Ambon, doch op 9 septembo' werd hieraan een einde gemaakt, waar door Ambon nagenoeg is afgesloten van Indonesië en van de overige wereld. Als reden wordt opgegeven gebrek aan benzine op Ambon, waardoor terugvluch ten van het eiland naar Makassar en Djakarta onmogelijk zouden zijn. Amerikaanse afgevaardigde, Ran dolph Burgess, had de Raad verslag uitgebracht van Camp David. De woordvoerder van de Westduitse regering, Felix von Eckhardt, heeft gis teren verklaard, dat Bonn bereid is te luisteren naar nieuwe vi orstelleqggm de Berlijnse kwestie op te iossen. Bondskan selier Adenauer is van niening, zei Eck hardt, dat Eisenhower op zeer bevredi- gendp wijze voor de belangen van het Duitse volk is opgekomen. Eisenhower heeft geen concessies gedaan, verzekerde Ook verklaarde von Eckhardt, dat de toestand in Berlijn inderdaad moeilijk „normaal" kan worden genoemd. Een dergelijke verklaring had enig onrust Na nachtelijk overleg (Van i sociaal-economische redactie) NA AFLOOP van een vergadering met het college van rijksbe middelaars, die tot vannacht half twee duurde, heeft het Centraal bu reau voor de grafische bedrijven be kendgemaakt, dat tussen de werk gevers- en de werknemersorganisa ties en het college overeenstemming is bereikt over het ontwerp-c.a.o. voor het grafisch bedrijf. De goed keuring draagt nog een officieus ka rakter, hier en daar moet nog wat bijgeschaafd worden en de officiële tekst moet ook nog worden inge diend, maar het staat wel vast, dat nu ook de definitieve goedkeuring spoedig zal volgen. Dit betekent dat alle werknemers in het grafisch bedrijf van hoog tot laag met terugwerkende kracht tot begin augustus een loonsverhoging krijgen van 13 cent per uur of 6,24 per week. Gelijktijdig komt hiermee de compensatie voor de huurverhoging-1957 te vervallen, welke compensatie voor de verschillende ge meenteklassen 3,10, 2,60 en 2.10 be droeg. De laagste gemeenteklassen gaan dus het meest vooruit. Deze niet-procen- verhoging houdt in dat de hooest. geclassificeerde werknemer evenveel krijgt iLs de hulpvakarbeider. De werktijdverkorting met 3 uur tot 45 Op rijksweg 12 ter hoogte van Utrecht is gisteren een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Toen een inhalende vrachtauto plot seling hevig remde, was de heer v. d. H. uit Soest, die er achter reed, gedwongen het zelfde te doen. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en schoot hij met zijn wagen door de scheidingsheg op de linker rijbaan. Daar kwam de perso nenauto in botsing met een te genligger, die werd bestuurd door mej. A. H. uit Haren. De heer v. d. H., mej. H. en mej. J. M. uit Haren die zich ook in de auto van mej. H. bevond) werden naar een ziekenhuis in Utrecht overgebracht. Op de foto ziet men, hoe de heer v. d. H. bij de wrakstukken van zijn wagen een voorlopig kort ver hoor ondergaat, terwijl zijn ge broken been wordt gespalkt. uur per week zal op 1 januari 1960 mogen beginnen. Over het eerste jaar zal de a beid met een uur verkort worden. Ov het tweede jaar met twee uur en met i gang van 1962 met drie uur. Heit zal waarschijnlijk aan de bedrijv* worden overgelaten welk systeem v; werktijdverkorting zij willen kiezen. In bedrijven waar het moeilijk is op zaterdag niet te werken zal men beurtelings 42'i en 48 uur per week kunnen werken, met dus voor elke werknemer 26 vrije zater dagen per jaar. In de tijdschriftdrukkerijen, waar op zaterdag niet gedrukt behoeft te worden, of in bedrijven waar men veel personeel heeft, dat van ver weg moet komen, zou de vrije zaterdag ingevoerd kunnen worden, met 5 werkdagen van 9 uur. Met ingang van het derde jaar gaat deze keus echter pas spelen. Dat thans wel goedkeuring van de voor stellen is mogelijk gebleken, terwijl kort geleden een resolute afwijzing van het college volgde, is te danken aan een ge wijzigde cijferopstelling, een dieper gaan de toelichting van de cijfers en uitvoeriger beraad tussen het college en de organi- De werkgevers- en werknemersorgani saties waren gisteravond tegen half negen uitgenodigd op het departement van eco nomische zaken voor een gesprek met het college. Dit verscheen echter pas om tien uur, omdait de beraadslagingen van het college celf ten slotte ook nog langer bleken te duren dan geraamd was. Daarna hebben ge en organisaties nog vergaderd tot ia het middernachtelijk uur. Pas om half twee kon bekend worden gemaakt dat overeenstemming was bereikt. De besturen van de organisaties en de landelijke vakgroepenyergaderingen zul- m nog hun oordeel over het overeen- gekomene moeten uitspreken. Hierbij zal het ook gaan om enkele ondergeschikte punten van secondaire aard, waarover het college een afwijkende mening had. De socialisten hebben in de Noorse ge meenteraadsverkiezingen gunstige resul taten geboekt in de twee grootste steden van het land, maar in andere steden heeft zich een duidelijk anti-socialistisch beeld afgetekend. De officiële uitslagen zijn nog niet bekend. Kunnen we geen advertentie plaatsen Bij de vierde stemming kwam heel de raad met blanco briefjes De gemeenteraad van De Lier kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen, voor het kiezen van een nieuwe wethouder, nodig geworden door het bedanken van de heer J. A. van der Lely (c.h.) na een conflict met burgemeester F. Nie- borg. De heer J. de Laar (kath. v.), die door de raad als opvolger van de heer Van der Lely was gekozen, had voor de wethouderszetel bedankt. In de vergadering van gisteravond, zei de heer Voskamp (a.r.) dat zijn frac tie de gang van zaken ernstig betreurt. Hij voerde aan dat de burgemeester heeft toegegeven wethouder v. d. Lely in een verkeerd daglicht te hebben gesteld, zo dat samenwerking nu weer mogelijk moet zijn. „Gezien het feit dat de c.h.-fractie geen zitting wil hebben in het college onder leiding van burgemeester Nieborg en ook de k.v.p.-fractie voor een derge lijke plaats heeft bedankt, zal mijn frac tie haar stem uitbrengen op de heer Vel- lekoop (lib.)," aldus de heer Voskamp. Wethouder v. d. Lely voerde hierna aan dat er al jaren moeilijkheden waren. Vier stemmingen De eerste stemming had tot resultaat dat er vier stemenm op de heer Veile- koop waren uitgebracht en zeven stem briefjes blanco waren gebleven. De heer Vellekoop zei in principe bereid geweest te zijn de wethoudersplaats in te nemen, maar nu er slechts vier stemmen op hem waren uitgebracht, voelde hij zich ver plicht te bedanken. Bij de tweede stemming waren er negen stemmen blanco, één stem op de heer Broos (c.h en een stem op de heer Van Loenen (soc.). Bij de derde stemming werd één stem uitgebracht op de heer Van Loenen, de rest was blanco. De heer Van Loenen zei, toen het gelach op de gang was verstomd, dat zijn fractie geen behoefte had aan een zetel van de c.h. De vergadering werd nu een beetje rommelig. Aan niets was meer te merken dat men hier met een ernstige zaak bezig was. Men ging doot elkaar roepen en iemand stelde voor een adver tentie in de krant te zetten voor een wet houder. Ten slotte werd weer gestemd en nu onthieldén alle leden zich van stem- ITALIAANSE PREMIER BEZOEKT IKE Premier Segni van Italië, die een of ficieel bezoek van vijf dagen aan de Verenigde Staten brengt, heeft gisteren besprekingen gevoerd met presideni Eisenhower. De Amerikaanse president heeft Segni een uiteenzetting gegeven van zijn conferentie met Chroesjtsjef. Nd afloop gaven beide staatslieden een com muniqué uit, waarin werd gezegd dat zij het erover eens zijn, dat de bespre kingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef nuttig zijn gebleken voor de zaak van de vrede. Couve de Murville Gesprek in Y.N. over Algerije nutteloos Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren tijdens het politieke debat in de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties het plan van president De Gaulle voor Algerije het enige genoemd dat in korte tijd een eind kan maken aan een tragedie die al te lang heeft geduurd. Evenals vorige jaren verzette de Fran se afgevaardigde zich tegen behandeling van de kwestie-Algerije in de V.N. Per- soonliik ben ik ervan overtuigd dat be spreking van de kwestie door de Alge mene Vergadering in de afgelopen jaren niet heeft bijgedragen aan het vinden van éen oplossing, aldus Couve de Mur ville. De heftige gevoelens worden hier door in tegendeel in het leven gehouden en hiermee kan de zaak van de vrede niet gediend zijn. De Franse minister spra kook over de voorgenomen Franse atoombomproeven in de Sahara. Hij verklaarde dat maat regelen zullen worden genomen om alle mogelijke gevaren te voorkomen. Frank- zal aldus Couve de Murville >n overeenkomst aangaan waarbij proe- i met kernwapens worden verboden, tenzij een dergelijke overeenkomst deel naakt van een ontwapeningsprogram voorziet in de vernietiging van de <rraden kernwapens. SCHILDER ZELF MET DE YERF VOOR HET SCHILDER FEEST KKEN5-TJALLEMA-PR0DUKT FLEXA verkrijgbaar bij Wr* frimM gnrm.tr». t 3 9 Nieuwe Rijn Bedrijven werken met tekort (Van onze sociaal-econom. redactie.) "VTaar wij vernemen staan de werk- -L-^ geversorganisaties in het bak kersbedrijf niet onwelwillend te genover de wens van de werknemers tot een loonsverhoging met 4,- per week. De moeilijkheid is echter, dat naar mening van de ondernemers de brood prijs op het ogenblik reeds bijzonder scherp is vastgesteld en er geen produk- tiviteitsreserves zijn waaruit een loons verhoging betaald kan worden. De bak kerij zou dan behoren tot de groepen van werknemers, waarvoor achteraf eer loonsverhoging mogelijk zal zijn in over eenstemming met de algemene tred var de lonen, welke zich in de overige be drijfstakken heeft laten zien. Voor de bakkerij zal dit dan gepaard moeten gaan met een broodprijsverhoging. Van bakkerij-zijde wijst men er voorts op, dat in de afgelopen jaren vele extra kosten voor eigen rekening zijn genomen. Zo heeft geen doorberekening plaats ge had pel i 1956, dit het geval met de compensatie de A.O.W.-premie. De huurcompensatie 1957 werd eveneens voor eigen rekening genomen en daaraan kan dan nog de ruiming van de vakantiefaciliteiten den toegevoegd. De lasten waarvoo bakkerij in de nabije toekomst komt te zitten zijn de nieuwe compensaties melkprijs en huurverhoging, het duurder worden van de broodbloem tengevolge van verhoging van het bijmengingsper centage inlandse tarwe en dan de reeds genoemde nieuwe optrekking van lonen in overeenstemming met de alge mene loonontwikkeling. Volgens de berekeningen van de bak kersbedrijven komt men op het ogen blik reeds 60 cent tekort per produktie van 100 broden. De verwachting bestaat, dat de organisaties in het bakkerijbedryf op korte termijn een audiëntie by de minister van economische zaken zullen AANGEHOUDEN IN BOSTON De Nederlandse marconist van het vrachtschip Utrecht, W. M. L. van R. is gisteren ingesloten in het bureau van politie te Brooklyn (New York) Hij wordt ervan verdacht de 23- jarige Amerikaanse Lynn Kaufmann te hebben vermoord. Het bevel tot arrestatie werd uitgevaar digd door hoofdinspecteur -Joseph B. Fallon, chef van de afdeling moordzaken van de Bostonse politie, die in New York de marconist en andere bemanningsleden ondervraagd heeft. Lynn Kaufmann verdween op is sep tember van de Utrecht. Het stoffelijk overschot werd later verminkt in de ha ven van Boston gevonden, waar de Utrecht had aangelegd, voor het zijn reis naar New York vervolgde. Het slacht offer was in Singapore aan boord geko men, waar zij gewerkt had als secreta resse van een Amerikaanse professor in de Oosterse geschiedenis. Het schijnt dat de marconist tijdens de 41 dagen lange reis een liefdesaffaire met haar had aan geknoopt. Tijdens een ruzie over de ge volgen hiervan zou de marconist haar hebben vermoord. De politie kreeg argwaan, toen z(j in de hut van miss Kaufmann een jasje van de marconist vond. Van R. heeft als radiotelegrafist, enkele uren na het vertrek van de Utrecht uit Boston naar New York, de vermissing moeten doorgeven naar de wal. aanvragen om hem deze moeilijkheden voor te leggen. In de lijn van deze ge- dachtengang lijkt een toekomstige ver hoging van de broodprijs met enkele centen noodzakelijk, aldus de mening van het bedrijfsleven. Hume veroordeeld tot levenslang De 39-jarige Brian Donald Hume is gisteren door een rechtbank in Zwitser land wegens moord op een Zwitsers taxichauffeur en bankroof veroordeeld tot levenslang. Voorts werd bepaald dat Hume uit Zwitserland zal worden uit gewezen, wanneer hij eventueel wegens goed gedrag na minstens 15 jaar op vrije voeten zou worden gesteld. Hume gedroeg zich buiten het ge rechtsgebouw nogal recalcitrant. Hij zag kans een persfotograaf een kaakslag toe te dienen. Na het vonnis heeft hij de openbare aanklager verzocht, een trom pet te mogen kopen voor een plaats in de gevangenisband. Zelfde weer De Bilt verwacht tot vrij- i dagavond: Vv-*J Droog en zonnig weer, kou- Ide nacht met plaatselijk 'V-Ji l'Vi nachtvorst. Ongeveer dezelf- A Ijj; de temperatuur. Zwakke tot SliAsS matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 2 oktober; zon op 6.40, onder 1818, maan op 6-26. onder 18-20- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil io 2 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1