Eerste stap naar de vrijheid 'RADIO ethergolvenlj Nieuw opsporingssysteem niet geheel acceptabel is NCRV-Radiokrant „Vandaag" met jubileumeditie DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 i JK beloof op mijn erewoord, dat ik het in mij gestelde vertrouwen niet zal beschamen en dat ik met al mijn vermogen ernaar zal streven, mij de gegeven vrijheid waardig te tonen. Ik hen mij ervan bewust, dat ik de soonlijke houding zal kunnen bevorderen of schaden. Dit is de belofte, die mondeling en schriftelijk plechtig wordt afgelegd door de gevangenen, die de laatste maan den van hun straf gaan uitzitten in de zg. „open gevange nissen" in Hoorn of Eygelshoven (bij Heerlen). belangen van mijn medegedetineerden door mijn per-j Zo deden sinds 1 november 1957 al 176 gedetineerden Misschien hebt u al eens gehoord van deze vernieuwing in het Neder landse gevangeniswezen, welke ook in verscheidene andere landen al bekend is en wordt toegepast. Misschien ook is het nieuw voor u en wrijft u zich de ogen uit om te zien of u het wel goed leest. Inderdaad, ons land telt twee „gevange nissen" waaraan muren, tralies en bewakers vreemd zijn. Waar niet temin gevangenen verblijven, die, in ruil voor een zekere mate van vrijheid, een enorme zelfbeheersing aan de dag moeten leggen. Immers gaan zij, in niets te onderscheiden van andere mannen, 's morgens te voet of met de autobus naar hun werk, waar zij arbeiden als ieder ander, dikwijls zelfs zonder dat hun directe collega's er iets van ver moeden dat zij niet vrij zijn. Maar aan het einde van de werkdag moeten zij onmiddellijk en ook geheel op eigen gelegenheid terug keren naar het kamp dat voor hen de cel vervangt. Wij hebben, op uitnodiging van het male werkdag. Verreweg de ministerie van Justitie, een bezoek ge bracht aan de „gevangenis Nicvelsteen" in Eygelshoven. We kwamen er in de avond, omdat er overdag, behalve de toezichthouders en enkele nieuwkomers die de huishoudelijke arbeid doen, nie mand aanwezig is. En we kwamen, om zelf rond te kijken en zonder verder toezioht met de gevangenen te praten. We vónden er een klein, vriendelijk kamp met wat niet te grote barakken in een tuin-in-aanleg. In een hoogst een voudig maar in moderne kleuren ge schilderde conversatiezaal zaten de hier wonenden gedetineerden op ons gezel schap journalisten te wachten. We maakten kennis zonder namen te noemen, want waarom de anonimiteit te schenden van hen. die nog maar enkele maanden, weken misschien, nummers zijn en daarna weer gewone mensen in de maatschappij? Daarna praatten we met elkaar, mei deze en niet gene. Over Nievelsteen. gang de Deur open Denkt vooral niet, dat in deze open inrichtingen alleen maar mannen blijven, die lichte vergrijpen hebben te boeten. Neen, al zegt het reglement, dat gedetineerden alleen in aanmerking kunnen komen voor overplaatsing een open gesticht wanneer zij tenminste vier maanden van hun straf in een gesloten gevangenis hebben ondergaan en met redelijke zekerheid kan worden verwacht dat zij over hoogstens vijf maanden voorwaardelijk in vrijheid zul len worden gesteld, toch kan de termijn in de gesloten gevangenis al veel en veel langer hebben geduurd. Via Nievelsteen zijn ook gevangenen, die levenslang hadden, weer in de maat schappij teruggekeerd. Anderen hadden tien. zes. vier jaren in de cel doorge bracht, weer anderen een groter aantal maanden. Het principe is, dat een gedetineerde, die tenminste tweederde van zijn straf bij goed gedrag heeft uitgezeten, voor waardelijk in vrijheid kan worden ge steld. Gedurende de rest van de straf tijd wordt hem dan een toezichthouder terzijde gesteld (dit kan dus een reclas- seringsambtenaarzijn) cn mag hij geen strafbaar feit plegen. Faalt hij, dan moet hij de rest van de straftijd alsnog ondergaan. Zo is het dus ook mogelijk, «Jat iemand die „levenslang" krijgt (het geen op 20 jaar wordt afgerond) na bijv. 15 of 17 jaar voorwaardelijk in vrijheid wordt gesteld. Iioe langer de gevangenisstraf is ge- wpest, hoe moeilijker dikwijls de aan passing aan het vrije maatschappelijke leven weer wordt. Vroeger werd iemand die na zovele jaren vrijkwam, gewoon de poort uitgelaten: hij stond dan in een hem overdonderende wereld met voor hem totaal vreemde toestanden, en niet zelden werd dit oorzaak van nieu we struikelingen. Later stak de reclas sering zo'n wereld-vreemde de hand toe, maar veel heilzamer is het verblijf van enkele maanden in het open gesticht. Hier lijkt het, alsof het normale leven herbegint, al zijn er natuurlijk tal van restricties, want hoe dan ook, het blijft, volgens vonnis, gevangenisstraf. Niette min zijn muren en tralies verdwenen en stgat de deur open Sterke benen Het moeten sterke benen zijn, die deze betrekkelijke „weelde" kunnep dragen Het bestaan van deze open gestichten hangt namelijk samen met de eerlijk heid en de gemeenschapszin van de ge detineerden zelf. Wat toch zijn de voorwaarden? Zij komen hier en wonen tezamen, de bewa kers zijn slechts toezichthouders. Zij moeten, om eerst te wennen aan het totaal-nieuwe, eerst een maand in de huishoudelijke dienst werken: in de keuken helpen en de barakken schoon houden. Zij slapen in één grote barak, waarin «laaphokjos door houten schotten zijn afgeschoten, maar de schotten reiken tot nog geen halve meter boven hoi hoofd en de voorzijden van de hokjes, die met de achterkanten tegen elkaar staan, worden door gordijnen afgesloten Echt alleen is men dus niet. Degenen, die binnen enkele weken naar huis gaan. kunnen een eigen kamertje krijgen in esn andere barak. Dan pas heeft 'men het voordeel van een tafel en een stoel en rustige afzondering om t« lezen an schrijven. Wie een slaap hokje heeft. moet 's avonds en zondag» in da conve"*»ti»barak zitten. Alia gedetineerden hebben een nor- erken in dorpen in de omgeving of in Heerlen, in bedrijven, in garages, bij de PTT of bij een particuliere baas. De werkgevers weten, wie op deze wijze bij hen komt werken voor ten hoogste enkele maanden. In het begin werd al les stilgehouden voor de mede-arbei ders, maar nu weet vrijwel iedereen tiet en de bewoners van Nievelsteen worden heel gewoon geaccepteerd. En dat heeft zijn goede kant, want anders wordt het voor de gedetineerde een warnet van liegen en fantasietjes, wanneer, hij bijv. een uitnodiging, om na het wefk; eens mee op te lopen of een kop .koffie te kómen drinken, moet afslaan. En dat weigeren is bepaald gebodi de gedetineerde mag op straat of de bus met niemand spreken, moet n het eerste het beste vervoermiddel di rect naar- Nievelsteen terugkeren, mag ook niet overwerken zonder dat de dl- recteui van het kamp ".erin' is gekend- Van zijn verdiensten houdt het rijk 60 pet. in, voorts krijgt hij 12 zakgeld week cn de rest wordt opgespaard ormt kledingpot en uitgaanska: het overgebleven geld ontvangt ia de reclassering na zijn vrijlating. Dit kifn voor de een meer, voor d< der minder zijn, naar gelang de diensten groot waren. Tot nu toe kreeg de gedetineerde per maand slechts 2.50 in zijn zak, het overige zakgeld mochf hij uitsluitend in de kantine van Nievel steen besteden, waar van alles te koop is aan rookgerei, broodbelegging. Maar sinds gisteren is dat veranderd: hij krijgt nu 5 zakgeld per week tei beschikking. Dat houdt mede in, dai het hem nu niet langer verboden is, ooi winkel binnen te gaan. Zware opgaven „En dat", vertelde een van de gedeti neerden ons, „was juist een van d< zwaarste opgaven. We mochten geen. pakje sigaretten gaan kopen, ook al had den we geld in onze zak." „WaarvoQr.-hadr. u dal .gei,d dan bij „Om in de kantine van het bedrijf waar je werkt een kop koffie te kopen bij je brood, het staat te gek als je dal nt doen. En om mee te kunnen s er op je werk eens ergens voor gecollecteerd. Of om een kop koffie te drinken op de bioscoopavond." „U mag dus naar de bioscoop?" „Ja, eenmaal per veertien 'dagen kan kiezen tussen een film of een voet balwedstrijd. De kaartjes worden hier gekocht en betaald; de ene keer van je eigen zakgeld, de andere keer door het gesticht." „Gaat u dan in een groepje weg?" „Nee, we gaan wel met dezelfde bus. aar voor dat het begint mag je een ar rondlopen door aangegeven winkel raten en dan is er altijd een toezicht houder of ook wel de directeur zelf in de buurt. We zitten altijd samen op de- achterste rij." „U mag dus .niet zelf kiezen naar welke bioscoop u wilt gaan?" „Nee, we kiezen wel zelf de film uit, naar dan bepaalt de directeur of we ?r heen mogen. Naar iets spannends mo- gen we niet, het is meestal een kluchi af een muziekfilm. En dan mogen we n een bepaalde zaak koffie of iets an ders drinken, als het maar geen alcohol En na afloop direct terug." „Krijgt u 'ook bezoek?" „Ja, eenmaal per maand, vier uur achter elkaar op zondagmiddag Maa- e niets krijgen en geen geld Eerst moesten we onze v.rou- of familieleden hier binnen afwach- nu mogen we hen van het hek halen en weer daarheen terugbrengen." Wat de gedetineerden toen nog niet wisten: sinds gisteren ts bepaald, dat zij het bezoek nu ook van de bus af (in Hoorn van de trein) mogen halen en wegbrengen. zult u misschien zeggen: wat mae el niet. Maar vergeet u niet, dat gedetineerden bier werkelijk hel deel van hun gevangenisstraf doormaken en dat zij ten opzichte van degenen die dat in de gesloten gevange nis doen, toch al enorm veel vrijheid hebben, ook al omdat zij hun eigen kle mogen dragen. )at is fijn, daarin voel je je een an- kunnen net zoveel Voor diabetici en slanke lijn! SUCROSA latei als willei Ook de voorziening van lakens, hand doeken e.d. is ruim. De keuken is keurig 1 de kok kookt goed, zij het natuur- jk eenvoudig. Er is geen enkele klacht eer het eten of de hygiëne. En toch. denkt ook niet. dat deze gevangenen toch maar bijzonder veel jr hebben. Wat van hen wordt ge- ,agd is con heel zware opgave. Dag dag uit staan zij voor de verleiding naar buis te gaan, of anderszins een- terug te keren. Sinds ember 1959 heeft slechts één man deze verleiding niet kunnen weerstaan., de volgende dag zat hij alweer in Rot terdam ingesloten. Want dit is het al ternatief: bij de kleinste overtreding van de voorwaarden worden de gedeti neerden onmiddellijk teruggezonden naar de gesloten gevangenis. Natuurlijk komt dit voor. In de jaar dat Nievelsteen in gebruik is, er 12 van de 128 die hier verblevei ruggezonden, en in de zes maanden dat het open gesticht in Hoorn (dat min der gunstig op het gevangenisterrein staat) wordt gebruikt, 2 van de 39. In beide gestichten kunnen 25 man tegelijk zijn De betekenis van de open gevange nis .is dus, de gedetineerde weer lang zaamaan vertrouwd te maken met het gewone leven, opdat de aanpassing hem straks, als hij voorwaardelijk in vrij heid wordt gesteld, lichter zal vallen. .Helaas," zegt mr. E. A. M. Lamers, •ecteur-generaal van het gevangenis zen, die ons veel vertelde over dit iuwe systeem, „hebben we maar twee open gestichten. We zouden er graag op verschillende plaatsen in het land een paar meer hebben, want v'an de leveer 1900 gevangenen die wij tellen Nederland zouden er zeker meer in imerking komen voor dit einde van straf Ik zoii er nog drie voor volwas- men en twee vóór jeugdige gedetineer- zn willen hebben, ook van een capaci- •it van 25—30 personen hoogstens." Er zitten nog veel meer moeilijke kan- jn aan het verblijf in zulk een open gevangenis Want maakt de gevangenis kleding allen vrijwel gelijk, de eigen kleding en het passende werk doet plot seling de intellectuele verschillen aan de dag treden. „En toch", zo staat het te lezen in het informatieboekje dat Een inwoner van Nievelsteen, het open gesticht in Eijgelshoven, in zijn ruime kamer aan de studie. iedere gedetineerde die (voorgedragen door de directeuren aan een selectie commissie die dan over het ja of nee beslist) in aanmerking komt om te worden overgeplaatst, „toch moet u zich in de groep zien aan te passen, wie of wat u ook bent. Het vertrouwen wat in u wordt gesteld moet u waard kun nen zijn." Want het is zo dat, wanneer door ver keerd gedrag van één gedetineerde het kamp in opspraak komt. voor allen de kans is verkeken. ,Dat begrijpen we cn daarom probe- we het hier allemaaT zo goed mo gelijk te doen," zeggen ons enkele gede tineerden, Je staat niet alleen voor jc- maar je kunt het meteen voor de anderen bederven. Dat geeft je een hele oplichting, maar ook een hoop kracht a vol te houden.1' SIEMENS m t&Q&visie. S.E.R. adviseert tot wijziging van het Veiligheidsbesluit De Sociaal-economische raad heeft aan de. staatssecretaris van sociale zaken ad vies uitgebracht over een ontwerpbe sluit tot wijziging van het veiligheids besluit voor fabrieken of werkplaatsen j 1938. Het advies is voorbereid door de commissie arbeidswetgeving van de SER, onder voorzitterschap van prof, mr. W. de Gaay Fortman. let ontwerpbesluit betreft een herzoe- ig en aanvulling van het veiligheids besluit met betrekking tot de dag- ei nachtverblijven, alsmede schaft-, kleed- en wasgelegenheden e.d. Bij de behandeling van de artikelen I van 'het voorontwerp merkt de comrc sie o.m. op ten aanzien van schaft- kleedwagens dat deze volgens het vo ontwerp alleen zijn toegestaan bij zich bewegende werken. De commissie acht het gewenst de toepassing van deze wa gens oo kmogelij kte maken bij statio naire kleine werken van korte duur. De- ze wagens zullen dikwijls een betere ac- j commodatie bieden dan de bij kleine. kort durende werken veelal haastig in j elkaar gezette schaft- en klèedlokaléii, 2 Rampenrekening (777) voor Japan Het hoofdbestuur van het Nederland schc Roode Kruis heeft medegedeeld, dat het naar aanleiding van de ramp die Japan heeft getroffen, zijn gironummer (777) heeft opengesteld voor het ontvan gen van bijdragen voor de hulpverlening aan de Japanse bevolking. OVERNEMING FOKKER GEEN SUCCES Het personeel van de door de Brazi liaanse regering overgenomen Fokker fabrieken heeft zich beklaagd over het feit, dat de Braziliaanse luchtmacht nog slechts 200 man van het personeel heeft teruggenomen, terwijl 500 man nog steeds wachten. Men heeft een commissie ge vormd om bij de regering op spoed aan te dringen. Vrijer invoer in Frankrijk De Franse regering heeft de commissie der Europese Economische Gemeenschap medegedeeld, dat zü liberalisatie van de invoer uit bet dollar gebied beeft uitge breid van 65.9 tot 79,8 procent. De com missie der E.E.G. is van plan nog dit jaar te onderzoeken of het mogelijk is zo spoedig mogelijk en op het hoogst mo gelijke niveau de liberaltsatielijsten der E.E.G.-landen aan elkaar gelijk te maken- Voorts is bekendgemaakt, dat de in- oer van levende varkens, bacon, reuzel, tomaten en artisjok zal worden vrijge laten, als de binnenlandse prijzen een deze week bekend te maken minimum te boven gaan. Voor druiven geldt deze bepaling reeds. Consumptie-aardappelen en appelen kunnen worden ingevoerd uit alle landen met inwisselbaar geld. de laatste alleen tussen 15 februari en 31 juli. 'i'liiii'iüiiijiiiiiil,lir!i,iii'i;!ii,ii:"i|'!":;::'!11'!!!! v'. -'i :-l, i,;: Visserijbeurs in Kopenhagen (Van een onzer redacteuren.) KOPENHAGEN, maandag. nn"AARLUK EEN EVENEMENT voor Kopenhagen, die derde internatio- W naie visserijbeurs in het Forumgebouw. In de hele stad hangen grote lanplakbiljetten in verschillende talen, de kranten wijden er lange artike len aan. Vissers en reders gaan speurend langs de driehonderd stands en vinden er tal van noviteiten op visserijgebied. Bij een Duitse firma blijft edereen wat langer staan, want daar heeft men „Het" probleem doelbe wust ei: handig bij de kop gepakt: hoe vind ik vis. Er wordt gedemon streerd met een visloep, die niet alleen onder de logger de vis waarneemt, r ook voor het schip, erachter en bij de opening van het trawlnct. Dit wordt waarschijnlijk het apparaat, waarmee straks iedere trawler, die in de diukke viswateren strijd moet leveren, zal worden uitgerust. duceert, richt zich volledig op de visserij met het treknet. Men is in Duitsland mening, dat dit net de toekomst heeft dat de vleetlogger langzaam maar zeker uitsterven. Een gedachte, waai zich in Nederland nog niet helemaal heeft verenigd. De grote verandering van het visopspo- rings systeem bevindt zich onder de op pervlakte van het water. Aan de boven kant van het trawlnet is een detector be vestigd, die waarnemingen via lange lijnen doorgeeft naar de visloep it Zit Uw kunstgebit los? eenvoudig met CORESA, het gebitpoeder. Dat vormt dan i tanden stevig blij' zitten. Héél de c Vprkri|gba*r bi) apothekers an droglster netten voor Denemarken maakt. „Japan vergelijkt de sterkte van kuralon met katoen, maar dat is niet helemaal juist", aldus de Hollandse vertegenwoordiger „De breedsterkte in de knopen van het net (in natte toestand) is tweederde van katoen, wanneer men netten van gelijke dikte neemt". Denemarken zelf fabriceert nog in hoofdzaak (90 pet) katoenen net ten, daarom komen Nederland en Enge land vrijwel uitsluitend met nylon-fabri- katen uit. Noodzaak bevindt en hoe groot de hoe veelheid vis is, die voor het net zwemt. Met behulp van deze aanwijzingen '-m hij zo gunstig mogelijk manoeuvreren. Al met al doet het intensieve en doelmatige gebruik van de echolood het er voor de visstand zeer somber uitzien. Japan pleegt op de derde internationale visserijbeurs in Kopenhagen bijna een ware invasie op het gebied van de vis netten. Niet minder dan vijf firma's tonen mooie, glimmende kwaliteiten en beloven er niets dan goeds van, terwijl de prijs (uiteraard) ligt onder die van de Europese aanbiedingen uit Nederland en Engeland. Het materiaal, waarvan Japan zijn netten maakt is kuralon. een synthetische vezel. In de keurig uitgevoerde brochure, die iedere bezoeker krijgt, staan duidelijk de grote voordelen van het kuralon aange- gegeven: laag in prijs, licht van gewicht, verwerkt in een net even zo sterk als katoen, bestand tegen rotten. Overal ter wereld hebben deskundigen de nieuwe vezel gedurende zes jaar uitgeprobeerd de resultaten waren uitstekend, zegt de folder. Andere mening De mening van Europese deskun digen is echter anders. „De mate rialen, die Japan gebruikt zijn wel goedkoop, maar niet vergelijkbaar met de onze", vertelt de vertegen woordiger van een nottenfabrlek uit Apeldoorn. „Was de kwaliteit wél vergelijkbaar, dan zouden de prijzen van de netten absoluut gelijk liggen!" De uitgebreidheid van de visserij- branche in al zijn geledingen maakt een wereldtentoonstelling noodzakelijk, om alle vorderingen te tonen. Daarom heeft Denemarken het initiatief voor deze vis serijbeurs genomen. Twee jaar geleden bedroegen de contracten, gesloten op de tweede internationale visserijbeurs, rond de honderd miljoen Deense Kronen, Dit jaar zal dit bedrag hoger liggen. Hoeveel is nog niet bekend, want pas op 4 oktober zal het eindcijfer kunnen worden opge maakt. Op die datum sluiten de deuren van het Forumgebouw. OP 1 OKTOBER zal het precies 10 jaar geleden zijn, dat de N.C.R.V. met de Radiokrant „Vandaag" in de ether kwam. Dus wordt met de uitgave van morgen, woensdagavond, de tiende jaargang besloten. Dat is het herdenken waard, want, we hebben het dezer dagen al meer gezegd: een radiorubriek die het tien jaar uithoudt, is van belang. Met recht maakt de N.C.R.V. van de „uitgave" van morgenavond dus een „jubileumeditie", die een feestelijk karakter zal dragen. Kijken we eens terug op deze tien land, mede verstrekt door de KNAC, jaren, dan heeft de NCRV in deze halve gaat geven. uurtjes in de vooravond heel wat Verder hoort u het nieuws van de nieuws, reportages en andere actual!- ochtend en de afgelopen nacht, zoals het teiten verwerkt. Redacteuren van deze door verslaggevers, via de telex of tele- krant hebben een massa werk verzet on fonisch wordt binnengebracht. Zfjn de we kunnen gerust zeggen, dat „Van- onderwerpen niet al te ernstig, dan zal daag" in brede kring is en nog altijd de gezelligheid overheersen in dit wordt beluisterd, ook door vele, vele „ochtendblad". niet-NCRV-leden. De krant heeft zich WM hebben u daarover trouwens al een eigen plaats veroverd in de pro- uitvoerig ingelicht. Intussen nog iets gramma's. over de jubileumeditie van morgen- Toch beeft „Vandaag" door de jaren avond. Die zal wat verschillen van de heen het specifiek eigen karakter be- gewone edities, omdat er enkele spre- waard; het was en is een algemeen ge- kers in zullen optreden. O.m. zult u oriënteerde en toch uitgesproken pro- drs. H. A. Korthals, minister van ver- testants-chrlstelijke nieuwsvoorzie ning, juist daarom ook door vele luis teraars hartelijk gewaardeerd. Over de inhoud van de radiokrant be hoeven we u waarlijk niet in te lichten: die-spreekt voor zichzelf. Maar wel mo gen we bij deze mijlpaal er eens aan herinneren, hoe enorm veel werk er tel kens weer aan vastzit. Meermalen leve ren de verslaggevers een stevig gevecht met de tijd, om de opnamen die zij overdag, soms nog laat in de middag, maken, op tijd nétjes gemonteerd keer en waterstaat horen. U weet de tijd: ook deze 179ste uit gave komt tussen half acht en acht uur in de ether. i moeten kijken. De NTS verzorgt vanavond het tele- commentaar voorzien op de band visieprogramma, dat om 8 uur als ge- te krijgen, zodat de uitzending gladjes woonlijk begint met het journaal. Om kan verlopen. 8.20 uur spreekt dr. W. Drees tér inlei- Dikwijls heeft het er om gespannen ding van de inzamelingsactie door het en al horen de luisteraars daar niets Ned. Comité „Monumenten Auschwitz"; van, toch is er menige zucht geslaagd daarna „Overpeinzingen van een Ham als het „nog net" lukte. burgse taxichauffeur" en om 8.35 uur Neen, van dit alles bemerken de de Nederlandse filmuitzending voor de luisteraars niets. Wanneer er een Prix Italia 1959: „Mouvement de la Hol- binnen- of buitenlandse reportage be- lande" onder regie van Leen Timp. Om glnt, weten zij niet, dat enkele 9 uur begint de hoofdfilm „Het zwarte minuten van tevoren misschien nog dossier", waarnaar uitsluitend volwas- wanhopig werd gebeld en rondgehold omdat de band nog niet binnen was. Zij weten ook niets van de spanning die er telkens weer achter de schermen heerst, om het „laatste nieuws", nog juist van de telex geplukt en haastig in enkele zinnen verwerkt, toch keurig mee te krijgen. Met dat al zijn de redacteuren en ver- jn het KRO-programma voert het slaggevers van de Radiokrant in hun Radl0 Philharmonisch Orkest, gediri- element; juist die telkens weerkerende geerd door Hein Jordans tussen 8-30 en spanning houdt het leven er in en 9.55 UUr de Vijfde Symphonie in Bes van schenkt ten slotte diepe voldoening, als Bruckner uit. Daarna bespeelt Joop het weer fijn gelukt is. Schouten het orgel van de St. Hippoly- Vol moed en fris als een lentebloem tuskerk te Delft. U hoort werken van gaat „Vandaag" na deze mijlpaal van Nederlandse meesters. Om 10.40 uur het het eerste decennium verder. Als jubl- eerste deel van het luisterspel „Dr. Zji- leumgeschenk komt er, zoals weet, een ochtendeditie van de krant bij. Dat kan pas op maandag 5 okto ber gebeuren: eerder is de NCRV 's morgens niet in de ether. Deze ochtenduitgave begint direct na het nieuws van 8 uur en zal, indien de werjten omstandigheden het toelaten, een wat luchtiger karakter dragen dan de avondeditie. Door toepassing van moderne tech nische middelen, zoals de mobilofoon, hoopt de redactie uit elke plaats in Ne derland waar iets bijzonders aan de Grai hand is; snelle nieuwsverzorging te schoolrad! kunnen brengen ten bate van het Radio- Gr; baken, dat (in samenwerking met de en KRO) dagelijks informaties over de hj wegentoestanden in binnen- en buiten- vago" van Boris Pasternak. Met populaire Franse melodietjes begin de AVRO om 8.05 uur de avönd- uitzending. Om 8.35 uur Logboek 1945. om 9-25 uur muziek door militaire or kesten en om 9.55 uur liederen en piano- Chausson. Programma voor morgen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 Hilversum I. 402 m 746 kc/s. VARA: 00 Nws 7 :0 Gym 7.20 Gram 8 00 Nws 18 Gram 9 05 Gym T el evisie-voetbal orgelspel 13 20 Lichte muz 13.50 In de wol- ip 14 00 Gram 14 30 Jazzmuz met 15 00 V d Jeugd 17 00 Hammond- 17 20 Lichte mux 17.30 Rege- Rijksdelen Overzee: Jeugduitz: Houtiand. door C Butner 13 .30 11m 18 20 Act Morgen, woensdagmiddag van 45.45 RVU: Een nieuwe kijk op de wereld- - wordt in Eurovisie een reportage wral Jeugd VARA: 20 00 Nws 20;03 gegeven van de voetbalwetdstrijd Vor- warts—Wolverhampton Wanderers, die Metropole- wordt gespeeld in het kader van de van Treblinka. competitie der landskampioenen. Hou- der van de beker is Real Madrid. Voor Nederland komt Sparta uit tegen Göte- borg (Zweden). Hilversum II 29: f7 00 Nws en SÓS-1 35 Het offer spel 22 00 Kamermuz NVV-congres. rep 22 30 Nws 22 40 muz 23 00 Tussen mens en nevei- eaus 23 15 Gram 23.30 Idem 23 55— 00 Nwi 5.15 Gram 3 30 Lichte muz 9 00 1 9 30 Gram 9.40 V d huisvrouw 10.15 Gram 10.30 Morgendienst 11 00 Gram li 40 Lichte muz 13.10 Gevar muz 12 30 Land- en tuintoouwmeded 12.33 Kamer- ork. koor en solist 12 37 Ned Herv kerk dienst 13 00 Nws !3 15 Met Pit op pad, caus 13 20 Lichte muz 13 50 Der Barbier' von Bagdad, opera (gr) 15 30 Klavecim- D it is de visopsporingsaj. gemonteerd op de brug vai derne trawllogger. Zo werkt hel nieuwe systeem om de vis snel op te sporen: de dedector (1) is bevestigd boven de opening vin het trawlnet een geeft de signalen achterdek op een winch f3) w< gerold. De gegevens zijn op de loep (4) waarneembaar. 9 30 Radi iname in de branding, luz 22.00 Gram 22 30 N"> 18 45 Boekbespr 19.10 Koorzang 20 00 Koorzang 21 15 Su- 21.30 Lichte 22 40 Zaal- Avondoverdenking 23 00 elevisieprogr. VARA' 17 00 V d kind S: 17 30—17 40 Int icu'gdjourn 20 00 rn en weeroverz NCRV- 20 20 Kritie- 1 21 05 Documentaire film 21 33 Nieuwe m 32 00 Dagsluiting Woensdag 30 september 1939 van 33—20 uur: Tonight (Allen). Orkest Steve Allen: Hit the road to dreamland (Arlen). Fred Waring and the Pcnnsylvanians; Isn't It romantic (Rodgers), Orkest Steve Allen: I'm glad there i.« you (Madeira). Orkest Steve Allen: Boom boom (McFarland). From the bottom of my heart (Willis), Die Five Keys: For the very first tune Berlin), Orkest Steve Allen: Way back der: Sail along allv'r; Orkest Max Greger: ill (Robin), Or- Die Farbe der Lio- Rhyt- sst Kurt Ekk. (Robbing). Rolf Jago. Qui ico: Tipitipitipso (Gie'tz). Maurie Lar- inge: Guagllone (Nlsa). The Dlt Mara sters: Nessuno (de Sinmone), Umberto arcato. Piccolissima serenata (Ferrio), Orkest Robert del Gado. Come prima (Taccani). Quartetto Enzo Galio: CheUa 'Taccani). Orkest Robert del Gado; (Modugno), Umberto Marcato; Ane- core (d'Esposito) The Di Mara (Brooks), Buom (de Ros Santos; Little things mean a lot (Stut»), Kitty Kallen: Am I blue (Akst). Orkest 'son Riddle: He ('Richards). Ab Hibbler; eet by (Ahlert), Orkest Nelson Riddle: .is one (Oliver), The Mills Brother»: o' my heart (Fisher), Orkest Red hols: Let me go lover (Carson), Peg- Lee. Maple loaf rag (Joplin), Orkest na V; It had to be It had to be you (Jones), t blues - When it's sleepy 1 South. Louis Prima: Old tint (Green), Orkest Urbie Green.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9