rAmbtenarenoverleg volgens systeem van vrije bedrijf Strijd van de vakbeweging is voor alles geestelijk Elke twee jaar pakket wensen Kunstgebitten PeeksCloppenburg Nog geen akkoord over lonen klein-metaal Vreselijk strijdmiddel *sslsï Keuze genoeg maar... rozen teveel DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 Kapinga maakt regeringsplan bekend (Van onze sociaal-economische redactie) FR IS geen enkele reden om onder de ambtenaren onrust te zoals de socialistische dagbladpers dezer dagen deed en suggereerde dat het overheidspersoneel bij de loonsverhogingen in de verdrukking zal komen. Ik hoop dat spoedig het tijdstip zal aanbreken, waarop wij in goed overleg met de regering, een alleszins verantwoorde verbetering tot stand kunnen brengen met een ingangsdatum, die daarmee in over eenstemming is. Met deze woorden richtte zich vanmiddag de voorzitter van de Nederlandse Christelijke bond van overheidspersoneel, de heer P. Kapinga, tot de vele honderden leden-bezoekers van het tweejaarlijks congres van de bond, dat vanmiddag onder grote belangstelling in de Rivièrahal te Rotterdam is begonnen en dat drie dagen zal duren. De agenda telt niet minder dan 127 voorstellen, die door de afdelingen van de bond bij het hoofdbestuur zijn ingediend. Een van de belangrijkste agendapunten zal zijn de verkiezing van een nieuwe bondsvoorzitter in verband, met de pensionering van de heer Kapinga. Over de concrete plannen die de regering in het georganiseerd over leg aan de organisaties heeft voorge legd, deelde de heer Kapinga mede, dat de regering in navolging van de collectieve contracten in het parti culiere bedrijf, iedere twee jaar wil komen tot een „pakket van wensen", waarvan de samenstelling in goed overleg met de organisaties zal plaats vinden en waarbij ook de prioriteit kan worden vastgesteld. Over het bedrag, dat vóór dit „pakket van wensen" nodig is, en dat door de re gering, in overleg met de Staten- Generaal bij begrotingspost dient te worden vastgesteld, zal reëel overleg met de organisaties plaats hebben. De verbetering van de positie van de arbeiders in het vrije bedrijf is afhanke lijk van de „ruimte" in iedere bedrijfs tak, op basis van produktiviteit en renta biliteit. Door een coördinatie zal dan rekening moeten worden gehouden met de totale ruimte (ook voor de ambtena ren), die er in de Nederlandse economie is. Is het totale bedrag voor het overheids personeel vastgesteld, dan zullen de ganisaties zelf kunnen bepalen, voor i ke maatregelen, opgenomen in het zoge naamde twee-jarenpakket, zij het geld willen besteden. Tenzij hieraan algemene facetten zitten, ^die repercussies hebben van de arbeidstijd. De organisaties hebben in dit. verband gesteld,- dat wanneer er op reële gronden een achterstand kan worden geconsta teerd in de bezoldiging van bepaalde groepen, hiervoor ook extra bedragen be schikbaar gesteld moeten worden. Een ander belangrijk punt dat de orga nisaties aan de orde hebben gesteld, is de wens dat in de toekomst bij de voor bereiding van de voorstellen, die in de centrale commissie aan de orde komen de organisaties van het begin van de amb telijke voorbereiding af betrokken zullen worden. Deze gedachte heeft bij de re gering instemming gevonden. De heer Kapinga voegde hieraan toe, dat hem persoonlijk de suggesties van de minister alleszins waard leken om in gunstige overweging te worden genomen. De regering staat voorts op het stand punt, dat de binding van het overheids personeel aan de metaalionen wel paste i in de centraal geleide loonpolitiek, Goed bericht v Advertentie t de bezitters van iisd» poe losrakende ïuï i weinig DENTOPIX, 'i morg< at gestrooid, houdt Uw gebit I, onder alle .omstandigheden ird. Verkrijgbaar in discrete, stic flacons, prijs f. 2,35, bij ap niet in de vrijere loonpolitiek. De pro- i duktiviteit en de rentabiliteit in dc heidsdiensten en -bedrijven kunnen lijk in het algemeen niet als basisprin cipes voor de loonbepaling voor de amb tenaren gelden en derhalve ook geen maat staf zijn voor het toekennen van een be paalde verhoging. Het overheidspersoneel zal dus niet vooraan lopen, maar ook allerminst ach teraan komen. Zodra er tekening zaak komt en een aantal bedrijfstakken de goedkeuring hebben ontvangen om bepaald percentage aan verhoging te kennen, zal in het Georganiseerd Over leg de zaak rijp gemaakt worden een beslissing. Nu de binding aan d taallonen van de baan is, aldus de zitter, zal vanaf heden regelmatig en heel nauwkeurig het lijstje bijgehoudi den van de verhogingen, die ziel komende weken in de diverse bedrijfs takken zullen voltrekken. Werkclassificatie Ook kon de heer Kapinga er nog mel ding van maken, dat in goed overleg sen binnenlaifdse zaken, het centraal o leg der gemeenten en de organisaties thans pogingen worden gedaan om op bepaalde belangrijke punten bij de toepassing de werkclassificatie en prestatiebeloning tot verbetering te komen. De voorzitter had reden om aan te nemen, dat binnen kort fn het zogenaamde normen- of pun- tenschèma een zodanige verbetpring zal worden aangebracht, dat een belangrijk aantal bezwaren wordt weggenomen. De centrales van overheidspersoneel on dernemen thans ook pogingen om de pres tatiebeloning te verbeteren. Zij zijn van mening, dat zowel het percentage van de tarifiëring, dat thans maximaal 25°/o be draagt, en dat van de merit-rating, thans 08°/o met een groepsgemiddelde van 5°/o, belangrijk omhoog moet. De besprekin gen hierover zijn in volle gang en ik meen, dat hierover overeenstemming zal worden bereikt, aldus de heer Kapinga. De besturen van de lagere organen zul len maatregelen moeten nemen om zo spoedig mogelijk bij alle diensten en be drijven de werkclassificatie en prestatie beloning in te voeren. Er dreigen anders spanningen te ontstaan, omdat een deel van het personeel de 3°/o overbruggings-1 uitkering ontvangt en een ander deel een veel hoger percentage prestatietoeslag. bij o.a. de jeugdloonregeling, de schrij- Verhoging van het percentage va prestatiebeloning als complement op de werkclassificatie, namelijk de tari fiëring en de merit-rating. Verbetering van de werkwijze van het rijksoverleg. Herziening van de Pensioenwet 1922, waarbij ook de waardevastheid van de pensioenen tot stand moet komen. Uit de memorie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken blijkt, dat nog dit jaar een wetsont werp zal worden ingediend. Een definitieve ziektekostenregeling voor de rijksambtenaren. Vaststelling van het Verplaatsingskos- tenbesluit. Invoering van de gepremieerde spaar regeling. In de centrale commissie en in de bij zondere commissie zullen ten slotte spoe dig de besprekingen moeten beginnen over de reeds lang ingediende voorstellen tot Verbetering van de positie van het verplegend personeel en de rapporten personeelsformatie belastingdienst, die door de drie samenwerkende centrales ingediend. Benoeming SER-leden op de helling In het Staatsblad van vandaag algemene maatregel van bestuur opge nomen, waarin regels worden gesteld voor de aanvaarding van hun functie door leden van de S.E.R. en door be stuursleden van bedrijfslichamen. Enige wijzigingen in de thans geldende bepa lingen is namelijk nodig gebleken. Onder meer is nu vastgelegd, dat organisaties, die niet tijdig van hun benoemingsrecht gebruik maken, dat recht hoogstens zes maanden geschorst kunnen zien. Deze aanvulling is aangebracht om te voorko men, dat zich herhaalt wat zich indertijd heeft voorgedaan toen de middenstands organisaties het niet eens konden worden over hun vertegenwoordiging in d< S.E.R. SER-advies over een vestigingsbesluit voor verwannin gsbedrij ven De commissie adviezen vesbigingsrege- lingen van de S o oi a a 1-Economi sch e Raad, onder voorzitterschap van prof.'dr. Th. L. M. Thurlings, heeft aan de staats secretaris van economische zaken gead viseerd de toegang tot het centrale ver- warmingsbedrijf aan toelatingseisen t.e binden. -mmdssie acht het gevaar niet de bekwaamheid en financiële draagkracht onderschatten, die nodig zijn voor een goede uitoefening van het bedrijf. On dernemingen met meer dan 25 man tech nisch personeel zouden buiten de wer kingssfeer van het vestigingsbesluit kunnen va'llen. Om beunhazerij tegen te gaan kan de jmmissie zich verenigen met het voor stel de toelating tot de kleinhandel in verwarmings. en kookapparaten en tot kach elsmid sbed rijf te binden. Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer ander» scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische seheer- blad en de halfrond# kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door d# preclsle-tondeuse (ook voor dames). khierpro«r «n folder 1491 bij N.V. Hapé, A'dam-C., ui. 63957 (4 lijnen zuiver wollen tricot, geheel nieuw model, sportblouse van een der bekendste Nederlandse Tricotfabrieken. Nu als buitenkans-aan bieding. J. M. prijs Onderhandelingen voortgezet i onze sociaal-economische redactie) W7"ERKGEVERS en werknemers in de kleine metaalnijverheid zijn het nog niet eens kunnen worden over een loonsverbetering in deze bedrijfstak, die gemiddeld vier pro cent moet bedragen. Nadat in eerste instantie een voorstel an werknemerszüde om de minimum- i maximumlonen te verhogen met vijf procent, door de werkgevers was ven pen, omdat dit percentage niet door evenredige produktlviteitsverhoging spoed door-de te worden. 1 Verbetering Actieprogram an prioriteit gaf de heer i een aantal punten, die g van de N.C.B.O. met ring afgedaan dienen ;rband i van de lonen en salaris- et overheidspersoneel, in it en in het kader van de vrijere loonpolitiek. Daarbij moet ter sprake komen de positie van de laagst bezoldigden. Sterk leefde de wer een sociaal-minimumloon. Een alge meen probleem dat centraal aa orde gesteld moet worden. De ge meenteklasse-aftrek zal verminderd dienen te worden en de huurcompen- satie 1957 zal in de salarisschalen werkt moeten worden Ingehaald moet worden de achter stand in de bezoldiging van de groep middelbare ambtenaren die per 1 april 1958 niet onmiddellijk van verbeteringsmaatregel (de schaab lenging) hebben geprofiteerd, o Herziening van het Bezoldigingsbe- sluit voor de rijksambtenaren, P. Kapinga bij afscheid Vergeet niet de sociale bewogenheid pn wordt slechts in de schaduw ge 104)* Het vreselijkste strijdmiddel uit de oudheid was het Griekr steld door moderne methoden, werkelijk t trots bc- uitgevonden door de Syriër Callinicos. waaroj ten, Is tot op de huidige dag niet met was in die daBen zekerheid bekend, want de Syriër tand opgewas- intynen versloegen de naar Byzantium, waar het als staats- J"en^' rsïü'sr h"° vuldiger „m ,p,ln,en d,„ w« me. Id.!»* onze atoomrecepten, zodat we nog steeds de samenstelling niet precies weten. In ieder geval moet het Ook Kruie fui m Griekse vtiur be- „orlojvoerinf gt- hebben, betro>peeld kruis- erschrikkelijke nederlai e land heeft het Griekse vui uit stoffen die vlam vatten zodra zij met water in aanraking kwamen, hetzij uit stoffen die vóór het afschieten werden aangestoken en m»t water niet te blus sen waren. Onze scheikundigen TOCH IS HET ZO! het leerden kennen, spraken er vol ont zag en afgrijzen over. Ondanks de geheimhouding is de samenstelling van het Griekse vuur Arabische kringen bekend ge- i en daarna leerden ook de laatste rrukt urieuse vuur benzine, ongebluste worden kalk en salpeter heeft bevat, of Mongol ""Hoe ^et^ook" zij. de Byzantijnen en lieten onder Halagoe Klian h.h£n in d« vo.rsl.vens vin bun «frond.rlük korps vin 1000 „niflityn hebben in met straaipijp oprichten. „Naffattjn" is afgeleid van gebomvd ^vaarmee de brandende nafta, benzine, dus dit korps besiond EÏÏ! op do vijandelijke schepen uit 1000 beur ne-werpers, in Mbe.t- „erd gespc^ Hi,, xi.u wü du, kl.ainj °„„d,r den. Bovendien werd het Griekse 1111,111 in aarden potten uit de mast, Dat het Griekse iraen ponen uii ue m»i, uni u,""av liddel van werpmachines West-Europa werd aangewend, moet i'orden aan de monumen- 1 het Christendom ..•ai m vijand geworpen, terwij! geweten tevens handgranaten met deze vul- tale beslissing Ilng werden vervaardigd. De ultwer- in die dagen, king van deze stoffen was afgrijselijk Daarover ee houdt nog tot 1 oktober zijn notitie boekje open", en zij doelden daarmee op het feit, dat hij op die datum af scheid neemt als voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel en van dan af geen directe bemoeienis meer heeft met het vakverenigingsleven en dus verder ook geen afspraken heeft te noteren. Hijzelf zegt: „In Gods Ko- ninkrijk is nog genoeg te doen", en uit dat antwoord blijkt, dat het noti tieboekje naar zijn eigen toevoe ging: „zolang mij het leven wordt geopend blijft. En voor Kapinga kent, is dat heel ge woon. Want hij is er de man niet naar om in ruste te gaan. Hij zou dat ook niet kunnen, want wie jaren ach tereen iir de strijd voorop heeft ge lopen, valt het moeilijk zich bij de reserves te laten indelen. Daarom betekent het afscheid bond in geen geval een vaarwel actieve leven, al zal de activiteit wel minder worden. Want het neerleggen de voorzittershamer, die hij bijna 13 jaren stevig en met wijs beleid heeft ge hanteerd, betekent ook, dat hij uit een twintigtal commissies, organisaties en raden treedt en deze tijd nu moet wor den opgevuld. Hij zegt: „Ik ga studeren, mijn talen wat ophalen en ik ga schrij ven. Destijds is er een brochure van mij uitgegeven: De Kerk en het sociale leven en die brochure ga ik verder uitwerken tot een boek". Hij zegt: „Ik behoor niet tot de mensen, die na hun pensionering met zichzelf geen raad weten. Als je de datum waarop je die leeftijdsgrens be reikt, ziet naderen, moet je je alvast op de tijd daarna beraden. Ik bezie mijn pensioen in alle nuchterheid. Wel heb ik het idee, dat ik, nu ik het vakvereni gingsleven verlaat, pas ten volle rijp ben oor mijn functie". DYNAMIEK Maar goed dan, op 1 oktober, op de jaarvergadering van de bond, die in de Rotterdamse Rivièrahal wordt gehouden, zal hij voor het laatst-in-functie nog zeg gen wat hij op het hart heeft. Dan gaat de hamer over in andere handen en komt kamerdeur van het grote bonds- gebouw op het Haagse Bankaplein een andere naam te staan. En de naam P. Kapinga wordt ingeschreven in het gul den boek, waarin alle namen staan van hen. die hebben behoord tot voortrekkers het Protestants-Christelijk vakvereni gingsleven. H(j zegt: „Na donderdag is het voorbij. Maar als ik terugkijk moet ik toch dank baar zijn". En hü vertelt, in grote trek ken, van zijn leven. Hü werd geboren in Muntendam in Groningen, op 27 maart 1895. „Ik kom uit dezelfde streek als Hen drik Oudekerk en als hij heb lk de twis ten tussen de boeren en de arbeiders gemaakt en de stakingen, die toendertyd de orde van de dag waren". Hü had onderwijzer moeten worden. „Nog enkele jaren heb ik de lessen op de normaal school gevolgd, maar lk voelde, dat ik nooit tot de goede onderwüzers zou gaan behoren. Ik heb altüd de dynamiek in mün leven begeerd". Na zy'n diensttijd, kwam hü op het kantoor van de Heemaf te Hengelo en later werd hü employé de A.K.U. te Arnhem en Ede. Maar in 1930 ging de wens, die hij al lang had j gekoesterd, in vervulling. Hij werd be- :oldigd bestuurder van de voormalige Nederlandse Christelijke Bond van Per- meel in Publieke Dienst. „De Christelijke socale strijd had door de omgeving, groeid, te pakken. En ik echte oude vakbondsbestuurders zijn mijn leermeesters geweest. „Kijk", zegt hij met vuur, „de strijd op het gebied de vakbeweging is in de eerste plaats geestelijke strijd. Het gaat er in de eerste plaats om de wereld Christus' koning schap te doen erkennen. En in de tweede plaats kun je, naar mijn mening, alleen een goed vakverenigingsman zijn, als je de sociale bewogenheid kent met de man, die in de knoei zit. Want om die man gaat het, ging het in het verleden en zal het in de toekomst gaan. Op dit punt is er niets veranderd". In de jaren, waarin hij het vakvereni gingsleven diende, is er overigens wel veel veranderd. Er zijn vele ups and downs geweest. De ups? „Jaren voor de oorlog hebben we lang en heftig zitten t praten om het zover te krügen, dat de vier bonden van het overheidspersoneel in een grote bond werden verenigd. Het heeft nooit geholpen. Er was een oorlog voor nodig om iedereen er de ogen te openen, dat een grote organisatie nodig was. Die grote organisatie is er gekomen, in het najaar van 1946". En hij werd de voorzitter van. „In 1946 hadden 20.560 leden en vandaag de dag ru 40.000 en daar moeten we dankbaar vc zijn". VECHTEN Hij zegt: „Het leven 'van een vakver enigingsbestuurder is altijd het leven van een vechter. En je moet een goed vechter zijn. Je moet altijd goed besla gen ten ijs komen. Je vindt altijd de knapste tegenspelers tegenover je. als je bij de overheid met voorstellen komt, is het nooit zo dat ze zeggen: Hè, dat waren we ook net van plan. Er worden altijd tegenvoorstellen gedaan, dan moet je gaan praten en nog eens praten en overleg plegen. Maar ik moet eerlijkheidshalve zeggen, dat we met de overheid tot een goede samenwerking zyn gekomen." „Ja"', zegt hü, „thuis zü'n ze veel tekort gekomen. Ons leven Is altüd druk. Morgens was ik meestal op kantoor ilddags had ik aan de lopende band s. commissievergaderingen, avonds ging ik dan het land door spreken op vergaderingen. En als ik dan :en avond doorbracht in het mid- an mün gezin, viel er altüd nog at te werken. Mijn vrouw heeft ns gezegd: Bij jou zit er altijd zo'n drüven achter." Zal dat na 1 oktober veranderen? Hy haalt de schouders op en zegt: „Ik blijf lid van de Rotterdamse gemeenteraad, en heb daaraan wel mijn werk. En op ker- opge-1 kelük gebied valt er nog zoveel te doen, bereid er en er zün er al een paar verenigingen kunnen worden gedekt, kwam de fede ratie kleinmetaal met een tegenvoorstel om te streven naar een verhoging de maximumlonen met vüf procent van de minimumlonen met drie procent. Dit tegenvoorstel, dat door alle 25 werk geversorganisaties der kleine metaalnü- verheid werd gesteund, werd van werk nemerszüde verworpen. De werknemers wilden de marge tussen minimum en maximumlonen niet groten en achtten bovendien een hoging van de minima met drie procent onvoldoende. Zij kwamen met voorstel: een verbetering met vier pro cent van alle De werkgevers konden evenwel met dit tweede voorstel der werknemers niet ak koord gaan, omdat een uniformering der loonsverbeteringen in deze gedifferen tieerde bedrijfstak in conflict zou komen met de economische mogelijkheden. Daar om deden werkgevers opnieuw een tegen voorstel: Verhoging maximumlonen met drie procent centrale verwarmingsbedrijf, het loodgie ters- en fittersbedrijf en het modelma- kersbedrijf; met vier procent in het elek trotechnisch bedrijf en het rywielklein- bedrijf; met vijf procent in het garage bedrijf, het carrosseriebedrijf, het isolatie bedrijf, het motorenrevisiebedrijf en hel smeden- en metaalbewerkingsbedrijf- Volgens een communiqué van de werk geversfederatie, die deze bijzonderheden over het loonoverleg in de kleine metaal nijverheid bekend maakte, zouden bij deze differentiatie de lonen gemiddeld met meer dan vier procent worden hoogd. De werknemers hebben dit laatste tegenvoorstel evenwel niet geaccepteerd. menen dat een grotere loonsverho ging mogelijk is in het centrale mingsbedrijf en aanverwante bedrijven dan drie procent, hetgeen echter door werkgevers op economische gronden wordt ontkend. Omdat de werknemersorganisaties vooralsnog niet overtuigd zijn van de ge ringe mogelijkheden, houden zij vast aan de eerder voorgestelde vier procent in het centrale verwarmingsbedrijf. Aan werkgevers is gevraagd gezamenlijk de verzamelde gegevens met betrekking tot de produktiviteitsverhoging te bekijken 'ot een compromis te komen. Binnen kort komt men opnieuw bijeen onderhandelingen voort te zetten Massale sterfte onder apen Aan boord van het Nederlandse schip Benlomond zijn bijna honderddertig van een zending van driehonderd apen, be stemd voor twee Nederlandse dierenhan delaren, die ze zouden doorverkopen naar Amerika, overleden. De dieren wa ren nodig voor de fabricage van Salk- D e Volkskrant bevat een beschouwing van prof. Romme in diens wekelijkse rubriek „Poli tiek Allerlei", n.a.v. het bezoek vorige week van de werkgroep uit het Europese Parlement, die algen verkle in het Europese parlement kent men fractievorming naar politieke richtingen. Het gaat bij rechtstreekse Europese ver kiezingen dus om het kiezen van kandi daten, die daar, tot welke nationaliteit zij ook behoren, gezamenlijk in het ver band van hun fractie het politieke Euro pese program, waarop zij gekozen zijn, tot werkelijkheid pogen te brengen. Ik geloof, dat het verstandig zou zijn om niet te zeggen: even onmisbaar als de arbeid van de werkgroep die hier is geweest wanneer de politieke partijen, die de Europese verkiezingen willen, het programwerk, dat hun werk is, zouden gaan aanpakken. Zij zullen dat uiteraard moeten doen in overleg met de leden van het Europese Parlement van hun richting waarbij aan christen-demo cratische zijde, ook voor Nederland, het dan zaak is dat zij gezamenlijk tot stand brengen één Europees program, waarop de christen-democratische Europese par lementariërs kunnen worden gekozen. Natuurlijk, men kan dit uitstellen. Maar dat betekent dan tevens uitstel van de rechtstreekse Europese verkiezingen zelf. Want de Europese programs der ver schillende politieke richtingen, zoals deze in de fracties van hét Europese Parle ment tot uitdrukking komen, zijn als het ware de verschijningsvorm van de poli tieke rijpheid der Europese volken om tot rechtstreekse Europese verkiezingen te kunnen overgaan. Althans wanneer die verschijningsvorm in de volkeren zelf aanslaat. Wat alleen reëel kan blij ken, wanneer de Europese politieke pro grams er eerst zijn en aan de Europese volkeren worden voorgelegd. I Verkouden?! DAMPO Wel goederen-douane in Benelux-verkeer (Van onze parleimentsredactie) Ook al zal de personencontrole 1 de innenigrenzen van de Benelux volledig worden afgeschaft, aan bepaalde douane formaliteiten in 't goederenverkeer zal voorlopig niet zijn te ontkomen, zp sdhrijft de Nederl. regering in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag inzake de Economische Be- nelux-Unie. De regering verzekert ove rigens de Kamer, dat zij niets zal na laten om ook in het goederenverkeer de grensformaliteiten te vereenvoudigen. Een nieuw katoendessin voor zomer 1960: een sprekend pa troon in katoen-bouclé. Katoentjes voor 1960 moderedactrice) ner nog aarzelt om af ligt in de Twentse tex- een voorraad katoentjes (Van onz Terwijl de zo scheid te nemer tielfabrieken al Een collectie uit deze voorraad teren aan de Belgische en Nederlandse pers gepresenteerd en op 9 oktober moet Parijs ermede veroverd worden. Menko uit Enschede is als eerste voor het voetlicht getreden en voor de zo veelste keer hebben we kunnen consta teren hoeveel mogelijkheden katoen biedt. Er zijn vier hoofdgroepen: de effen katoentjes, die door een reliefweefsel bijzondere effecten sorteren; de gladde fijn gedesineerde katoentjes; de bouclee- imprimee, welke zich uitstekend leent voor sprekende nauwkeurig afgelijnde dessins en tot slot de veredelde katoen, die een zijdeachtige glans heeft. Het is enigszins voorbarig om ons nu al druk te maken over de modellen waartoe deze katoentjes verwerkt zijn. Menko had een Frangaise opdracht gegeven het leeuwe- deel van de show te ontwerpen en zij had het voornamelijk gezocht in geklede toiletjes. Maar waarom zouden we de gezellige frisse japonnetjes, die tegen een stootje kunnen, vergeten voor al die would-be elegante pakjes? We beperken ons dus tot de stoffen. De reliefweefsels byvoorbeeld zijn het bekijken waard. Door dikkere draden of door het inweven van een dradenpa- troon zijn streepjes, blokjes, ruitjes en ajoureffecten te verkrijgen, die het een voudigste katoentje toch een zekere allure geven. Bijzonder geslaagd was het weefsel „filigrain", waarbij men de in druk kreeg van kleine opengewerkte ruitjes, hoewel de achterkant geheel glad bleef. Alle pasteltinten zijn in het kleuren gamma opgenomen, dus keuze genoeg. In de gladde gedessineerde katoen zul- n we het volgend voorjaar weer tal an kriebelpatroontjes zien, al lijkt er el een neiging te zijn om naar moer uitgesproken patronen te komen. Bloe en bladeren zijn dan het motief en i van klein tot groot en heel groot schijnen favoriet. Een stap terug dus want al jaren wordt er een strijd gevoerd tegen de „blommenjurk", die wel kleu- naar dikwijls weinig flatteus is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5