De zachtst.e van alle Geref. bejaarden hebben in Leiden prachtige woning ME Is de tram in Leiden oorzaak van alle moeilijkheden? Plaquettes en penningen voor donors in Leiden e.o. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 Huize Groenhoven al in gebruik Agenda voor Leiden opwekkings uur modeshow an huisvrouwen, lurmodeshow lison Van den J. P. van der Dinsdag Gebouw Prediker, 8 u\ samenkomst. Ons Eiland, 8 uur: dierenbeschermings avond, in grote zaal aan Kortenaer- straat. Spreker de heer M. Vermet. Pieterskerk, 7.30 tot 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Leger des Heils, 3 uur tot 10.30 uur: bazaar. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O.-con cert Rott. Philh. Orkest onder leiding van Ed. Flipse. Soliste: Annie d'Arco, piano. Het Gulden Vlies, 2 voor Leidse vereniging Het Gulden Vlies, 8 door Het Bonthuis, i Broek, maison Domé i Blom. Woensdag Waaggebouw, 8 uur: repetitie Koraal - muziek 3 oktober. Turk, 8 uur: Leidse Assurantieclub, lezing van A. L. Demenint over bedrijf s- Kerkzaal Acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Geregracht, 8 uur: straatprediking Baptisten Gemeente. OEGSTGEEST, gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering. Prinses Beatrix kleuterschool, Heren singel 28, 8 uur: jaarvergadering Vereni ging voor christelijk kleuteronderwijs. Donderdag Pieterskerk, 8 uur: feestelijke wij dingsure van de chr. zangvereniging Ex Animo ter gelegenheid van de opening der 3-oktober-feesten. Spr. ds. D. J. Vos- sers, Herv. pred.,, zang van Ex Animo en medewerking van Theo Oloff, viool, en Adriaan Blankenstem, orgel. Het Gulden Vlies, 4 uur tot half 6: receptie ter gelegenheid van gouden ju bileum van de N.V. De Leidsche Cou rant. Vrijdag Half 8: Grote Taptoe. Zaterdag Leiden viert feest. Apotheken De avond- en nachtdienst van d« apotheken wordt tot en met donderdag 1 waargenomen door de Zuider-apotheek, 1 Lammenschansweg 4, telef. 23553. FILMS REX, De zwarte baretten (14 jaar), 2.30, I 7-15 en 9.15 uur. 1 TRIANON, Al Capone (18 jaar), 2.30, I 7 en 9.15 uur. Casino, Een akker voor God (18 jaar), 2,30, 7 en 9.15 uur. LUXOR, Het dagboek van Anne Frank (alle leeftijden), 2.30 en 8 uur. LIDO, De Indische graftempet (18 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. I Tentoonstellingen De Lakenhal; Kring van Tekenaars (tot en met 5 oktober). Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober), i Musea, instituten, leeszalen Academisch Historisch Museum /Ra penburg 7C elke dag 10 tot nalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. 5 Hortus Botanicus Rapenburg: ell dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot li uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juri disch studiecentrum, elke dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uui (liefst in de vakanties), concierge: Ko.il- makersteeg 16a. Geologisch en mmeralogisch museurr Garenmarkt lb: elke dag geopend vat 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elk* dag geopend van 8.30 tot 12.30 en var n 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg lb, n elke dag geopend van 9 tot 12 en van il tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). 1. Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal eD uit- leenafdeling, geopend van half 10 tot hall 6, op zaterdag 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 t tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag it donderdag Tijdens de oorlog dacht men reeds aan groter huis dan dat aan de Hooigracht ET DE VERANDERINGEN van naam hebben ook interieur van en ver zorging in de bejaardenverblijven van Nederland zich aangepast aan de vaak radicale conclusies over de verzorging van onze oudste burgers. Sprak Beets in zijn Camera Obscura als kind van zijn tijd nog over het diakenhuismannetje, later zou men op vele gevels de woorden „wees- en rusthuis" tegenkomen en nog meer in deze eeuw gevorderd, sprak men over bejaardentehuizen. Ook dat wordt al weer ouderwets, want het begrip „ouden van dagen" betekent evenveel als bijvoorbeeld „jongen van jaren". En wanneer is men eigenlijk oud? Met de verhuizing van het Gereformeer de rusthuis van Leiden van de Hooigracht naar de Witte Rozenstraat is ook het passieve woord rusthuis verdwenen. Zij zijn verhuisd naar „huize Groenhoven" en onder deze naam zal dit moderne gebouw in Leiden eind oktober of begin november worden geopend. Vorige week was er de grote verhuizing, 's Morgens vroeg stonden don derdag de kisten, koffers en dozen al ingepakt. Er was nog wel wat zenuwachtig heen-en-weer-geloop, maar niemand voelde, dat hij of zij af scheid ging nemen van iets. dat onherstelbaar was. Afscheid nemen werd een beetje meer gaan leven, want in plaats van de kamers aan de Hooi gracht, wachtten de verblijven aan de Witte Rozenstraat met het vrolijke en altijd wisselende uitzicht. Toch was er wel dankbaarheid voor alles wat men con de Hooigracht had genoten. Dat zo'n verhuizing niet maar iets alledaags is, bleek wel toen in de nieuwe recreatiezaal van Groenhoven dr. Westerink dp Bijbel opende en, terwijl in de gangen personeel en verhui zers druk doende waren, met de bewoners sprak over Elisabeth, Anna en Simeon, bejaarde mensen, die de komst van Jezus verwachtten. Voordat men aan de Hooigracht in de bus stapte, had dr- Westerink Jesaja 46:4 Zo ziet de recreatiezaal van huize Groenhoven eruit. Hier wordt de koffie gedronken en kunnen de bewoners hun hui selijke feestjes vieren of een gezellige avond hebben. De zaal is tevens geschikt voor het houden van kerkdiensten. Foto N. van der Horst De architecten en het bestuur hebben iets vergeten. Er is nog van zolder kan men de winterkleren kwijt, elke kamer heeft een aansluiting op het radiodistributienet, tevens aansluiting op ïventuele uitzending uit de recreatiezaal en in het souterrain kan de tijd met knutselen doorbrengen. Alle vertrekken zijn door middel oliestook verwarmd. ze Groenhoven is een open huis. 1 10 t 5.30 1 7 ;ot 9 1 1 10 tot 5.30 uur. gelden niet De geschiedenis van de Hooigracht is overigens geen heel oude. Op 26 septem ber 1923 werd het gebouw geopend. Van het uit negen leden bestaande stichtings bestuur, van wie er zes lid van de Ge reformeerde kerkeraad uit Leiden moe ten zijn, leven thans de heren C. Mulder en J. J. van den Berg nog. Men begon met twintig verpleegden. Een aardige bijzonderheid is nog, dat' de kookster van toen, nu als bejaarde inwoonster de verhuizing meemaakte. De oorlog deed, zoals overal, het aantal aanvragen voor opneming stijgen en zo waren er bij de bevrijding 43 bewoners. Maar toen was er al iets gebeurd, dat we eigenlijk het begin van huize Groen hoven kunnen noemen. Plannen Op één van die in verduisterd Leiden gehouden bestuursvergaderingen viel zo maar ineens het woord „nieuwbouw". Niemand had ook maar een sprankje hoop, dat dit nog tijdens het Duitse schrikbewind te realiseren was, maar het is vooral de heer M. Kiel geweest, die telkens weer naar voren bracht: „Laten we ervoor zorgen, zo spoedig mogelijk te kunnen beginnen". De bevrijding bracht direct geen bouw vergunningen en het zou zelfs nog twee jaren duren, voordat de bouwcommissie, bestaande uit zeven diakenen, kon wor den geïnstalleerd. De heer C. Kralt werd voorzitter. In 1951 werd in de Witte Rozenstraat grond aangeboden, zij het slechts de helft van de tegenwoordige terreini 1954 gelukte het de bouwcommissie het gehele complex te kopen en nadat plan voor een kleiner huis van de baan geraakt, maakte het architecten bureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest, dat al zovele bouwwerken groot succes tekende, een plan dat alle goedkeuringen verkreeg. In maart an het vorige jaar kon de eerste paal orden geslagen. Wanneer nu nog de door het bestuur aangekochte panden Witte Rozenstraat 23 en 25 kunnen worden gesloopt (het wachten is vanzelfsprekend op de afde ling huisvesting) dan heeft itraatzljde uit ee op het gebouw en eer te belevi Midden in de vele beslommeringen van de verhuizing en het in orde maken van de, in vergelijking met de Hooigracht luxueuze kamers, hebben de dames H. van Hooidcnk en J. Peerenboom even tijd gevonden om in één van de leuke zithoekjes in de gangen uit te blazen. Fabo N. van der Horst Indeling Vergeet zieken niet Opnieuw zal op 3 oktober onder het motto Op de dag dat GIJ geniet, vergeet dan ook de zieken niet!, een collecte wor den gehouden door het Prinses Irene- fonds voor ontspanning in ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrichtingen; ontspanning die niet alleen zeer wel kom doch ook dringend noodzakelijk is. Wederom doe ik een beroep op u die ag eens extra gul te zijn voor uv zieke medemensen. Vooral kunt u echter hel door die dag een enkel uurtje te helpen bij de collecte. Eén uurtje van de achttien feesturen tellende dag is toch niet teveel gevraagd. Geeft u op bij mij of aan het stadhuis Vismarktzijde te Leiden. Ook op 3 oktober is dit mogelijk. Wethouder J. C. van Schaik Gaslevering door Leiden aan Alphen aan den Rijn In de raadsvergadering van 23 maa 159 werd besloten met de gemeenten H legom, Lisse, Noordwijk, Sassenheii Voorschoten en Wassenaar nieuwe ov* ikomsten tot levering van gas aan te 'hans is overeenstemming bereikt met de gemeente Alphen aan den Rijn over sluiten van een dergelijke overeen komst. De raad van Alphen aan den Rijn heeft in zijn vergadering van 31 juli j.l. hieraan reeds zijn goedkeuring gehecht. Er komt een bananenstokerij aan de Rooseveltstraat In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een bananenstokerij met een daarbij behorende bovenwoning heeft de heer Chr. Pasma te Leiden, verzocht van de gemeente te mogen kopen een ceel industrieterrein, groot ±4.90 gelegen aan de Rooseveltstraat. Met hem is overeenstemming bereikt ontrent de verkoopprijs van ƒ25 per bouwrijp en opgehoogd tot n.a.p.). 's Morgens zeven uur gaat de deur open en tot 's avonds half elf kan men terecht. Men woont dus vrij op zichzelf en toch wordt de gemeenschap niet vergeten, want de koffie wordt in de recreatiezaal geserveerd. De weduwe De JongGuyt uit Kat wijk aan Zee is ook meeverhuisd vai de Hooigracht naar de Witte Rozen straat. Zij is eigenlijk nog zorgvuldigei behandeld dan de anderen, want het personeel wil volgend jaar ll oktober met de bejaarden feestvieren, wanl hoopt mevrouw De Jong de leeftijd te bereiken die met drie cijfers wordt ge schreven. Hoewel ze overtuigd is, dat noch haar wil, noch die van een ander mens een dag aan haar jaren kan toe- Vermeldenswaard is ook nog, dat de oudste in woonjaren mej. N. van Amerom uit Voorschoten is. die op 16 augustus 1934 werd ingeschreven. Voorzitter van het tegenwoordige be stuur is de heer L. Th. Kurpershoek; secretaris is de heer mr. M. J. Blok, Colenbranderstraat 12. Nu is de rust al enigermate weerge keerd in de Witte Rozenstraat. Lang zamerhand komen de nieuwe bewoners erbij, die in het huis aan de Hooigracht geen plaatsje konden krijgen. In de tuin wordt hard gewerkt en dat allemaal om bij de officiële opening van dit eerste mo derne huis voor bejaarden in Leiden, l Groenhoven op z'n voordeligst te laten I uitkomen. Lezers schrijven ons en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak t is slechts de bezoeker gegeven, juist inzicht van de bouwzijde het interieur te hebben. Overal treft iets aan, dat het gemak van de be- :rs dient en het verblijf er ve genaamt. Waarom dat er juist nog niet één bij on, is onbekend, maar het max aantal verpleegden is 99. Negen perso neelsleden kunnen eveneens in he bouw wonen. In totaal vinden er zestien personen een dagtaak. Het aantal bedden is: dertien persoonskamers, 63 één-persoonskamers, tien bedden op de ziekenzaal en negen personeelsbedden. Er zijn twee zieken zalen en twee isolatiekamers. Directrice blijft mejufrouw G. Meines. Reeds bij de oficieuze opening is het huis bezet en er is al een flinke wachtlijst. Huize Groenhoven heeft vier woonlagen, verbonden ook door een lift. Op de eerste verdieping zijn on der meer de ziekenzalen, de aula en de met televisie uitgeruste leeska mer- Op verdieping twee is het per soneel ondergebracht en dan is er nog de werkvleugel met de recrea tiezaal. De tuin is viermaal groter dan de bebouwde oppervlakte. Op iedere etage zijn er theekeukentjes, waar men zelf thee kan zetten of kan uitrusten (zie de foto) en op elke vleugel zijn er badkamers. De ka mers hebben koud en warm water. Het eten wordt geregeld door de zgn kamerbediening. Mijnheer de radcteur. Als er één groep van weggebruikers is, die belang heeft bü een goed stelsel van openbaar vervoer het het scheppen van jrwaarden daartoe, dan is dat wel n de voetgangers. In aansluiting op •tikel „Voetgangers in verkeer" in de rubriek Lezers schrijven ons., in het van de Nieuwe Leidsche Cou- t van 21 september jl„ pag. 4. zend ik mkele foto's, die ik in *de afgelopen maanden genomen heb.. Beter dan woor den tonen deze aan, wat er in Leiden op dit gebied te kritiseren valt. Foto 2 laat zien, hoe tramreizigers bij de halte stadhuis zich soms als slange mensen moeten gedragen bij het in- of uitstappen; op foto 1 blijkt, dat hij de bushalten ook dikwijls auto's geparkeerd Hoe denkt men dit op te lossen, wa: neer de tram gaat verdwijnen? Er kom* op de BreestraatTen elders nog vele bus hallen bij-, de parkeerruimte op de Bree straat zal dus drastisch moeten worden beperkt, wat neerkomt op de instelling stopverbod, resp. wachtverbod, men de gewraakte toestand wil voorkomen. De opvatting, dat de tra: oorzaak van de moeilijkheden is, komt wel in een ander licht te staan! Een wachtverbod dient reeds nu, in ieder voor de middag, tot stand te komen, 1 de volgende redenen. Het tramverkeer gaat sneller, een ge volg van gemakkelijker in- en uitstap pen bij de halten, sneller rijden, door dat de wielrijders naast de tram kun nen rijden in plaats van er vóór en geen stremmingen meer, omdat er er gens een auto te dicht bij de rails staat of door „laverende" parkeerders. Het bus- en autoverkeer verloopt eveneens vlotter, om dezelfde redenen als bij 1. (Wel blijft het bezwaar be staan, dat de bussen bij elke halte de baan van de wielrijders tweemaal moeten kruisen, waarbij deze wiel rijders dan weer midden op de weg rij den; bovendien is het gevolg, dat de snelheid van de bussen nadelig wordt beïnvloed). Het bezwaar van de tramrails ver- TN EEN BIJEENKOMST van de afdeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis, gisteravond in de aula van het academisch ziekenhuis, is aan een groot aantal donors een Landsteiner plaquette of -penning uit gereikt. Zij hebben respectievelijk vijftienmaal en vijfmaal bloed afgestaan voor de bloedtransfusiedienst. Het aantal uitgereikte plaquettes was 15, het aantal penningen 73. Hieronder volgen de namen der donors. Een plaquette ontvingen: Alphen aan den Rjjn: E. van Wilgen, C. Verhorst. teraad van 2 maart 1959, waar het ver- voersrapport werd besproken, is de sug gestie gedaan, op de spitsuren op de stadslijnen grotere motorwagens van de interlokale lijnen in te zetten, in plaats van de stadswagens, teneinde het com fort en de capaciteit te vergroten. De wethouder bleek bereid deze suggestie aan de directie over te brengen. Tot nu toe is resultaat uitgebleven en wat erger is: de frequentie cp de stads lijnen is 31 mei teruggebracht van 6 op 7 8 minuten, wat blijkens persberichten de komende winter zo blijft! Waarom legt de NZH toch gemakkelijk vervulbare wensen naast zich neer, waar het de ex ploitatie van de stadslijnen betreft? Het is mij bekend, dat de maatschappij o.a. beschikt over vijf grote motorwagens (een aantal is reeds gesloopt), die sedert de opheffing van de lokaaldienst Voorburg- Scheveningen buiten gebruik zijn, op één na. Deze wagens verkeren in goede staat en zijn veel minder verouderd dan de kleine stadswagens. Ik hoop niet, dat de NZH het plan heeft genoemde vijf wa gens terzijde te laten staan of eveneens te slopen. Het is met het beschikbare materiaal (de overige reserve meegerekend) bijv. mogelijk bij 'n totaal van 8 dienst, om en om een grote en een kleinee wagen -te laten rijden gedurende de drukste uren. De heer Van Rooijen zond ons bij zijn ingezonden stuk twee foto's, door hemzelf gemaakt. Foto 1: Ook bij de bushalten staan dikwijls auto's geparkeerd. Foto 2: Tramreizigers moeten zich bij de halte Stadhuis soms als slangenmensen gedragen. valt voor de wielrijders, zij behoeven niet meer over de rails te zigzaggen. Tevens verdwijnt m e t de geparkeer de auto's het euvel van de plotseling openzwaaiende portieren. De huidige toestand vraagt om ongelukken. Meer dan tot nu toe komen automo bilisten ertoe, hun auto ergens anders (indien mogelijk buiten het centrum) neer te zetten en per tram naar de Breestraat te gaan. Het „verkeersbeeld" wordt overzichte lijker en rustiger. In aansluiting hierop nog iets over de exploitatie van de stadstram. Tijdens de vergadering van de gemeen- Dit zal het openbaar verv meer ten goede komen dan alle grot* plannen voor 'n meer of minder ver ver wijderd verschiet! Trouwens :ook het personeel kan ei geen bezwaar tegen hebben, wanneer ei wat meer ruimte in de wagens is, terwijl voor de omschreven maatregel niet personeel nodig is. Velen zullen de NZH er dankbaar zijn, wanneer een en ander nog voc winter in orde komt; de recente tariefs verhogingen komen dan zonder grote kosten in een beter dienstbetoon tot uiting! W. VAN ROOIJEN, Marislaan 11, Leiden. Hazerswoude: C. van Leeuwen. Leiden: mevr. H. M. Wijtsma—Meijer, P. Zeilstra, R. Vos, mevr. M. Vos- Loef, J. C. Vinibges, R. Shavers, J. Sleij- W. Sierat. F. van Riet, J. C. van der Pluijm, J. F. Pasman, J. A. L. van Ouden hoven, M. Nolles, P. J. Mens, H. J C. Leijerzapf, W. G. A. Happers, W. M. v. de Bung, Th. Barten, M. Bakker, J. van Noordwijk: J. Weinberg, J. Ooms. Oegstgeest: T. W. Hoogerdijk, W. Buur- ran, R. Boeke. Rljnsburg: J Driebergen, Sassenheim: N. Roos, mevr. G. Drost Gnoeneveld. Wassenaar: H. van der Horst. De penning ontvingen: Ter Aar: E. J. Marskamp. Aarlanderveen: mej. E. M. E. M. v. d. Benthuizen: A. Bregman. Boskoop: F. S. G. Blaaser. Hazerswoude: mevr. H. DuyserKroon. Katwijk aan Zee: C. Francken, D. de Jager. Katwijk aan den Rijn: F. Geerlof. Leiden: C. B. van Ark, C. Bakker, M. Bakker, D. H v. d. Bent, mej. W. Belgen, M. M. Beunders, mevr. J. A. Beij De Nie, P. Blansjaar, J. C. Blom, M. de Boer, A. P. de Bussohere, mej. C. H M. Driessen, C van Gorsel, N. de Greef, J. H. de Groot. L. Gijsman, C. M. E. de Haan, F. J. Hakkaart, S. E. Hoekstra, H. G. de Jongih, H. M. J. Juffermans, L. Klinkhamer, W. P. G. van Lieshout, J. Ligfchart Schenk, E. H. v. d. Mooren, P. Neuteboom, M. Nolles, mej. A. H. van Nielen, mej. G. Oele, J. A. L. Ouden hoven, F. J. SLoos, mej. M. J. L. Steen voorden. Leiderdorp: J. Dompeling, L. Dompe ling, J. A. van Dapper, A. Goor, J. de Kok. Noordwijk: N. Binnendijk, J. F. M. van Bourgondiën, A. van Kesteren, mevr. A. M. HoogeveenVan Sohie. Noordwljkerhout: G. A. M. Bruines, F. W. Geerlings. Oegstgeest: mej. A. C. Gouda, mej. J. H. M. Melkert. Roelofarendsveen: T. Bakker. Sassenheim: mej. C. Th. Th. Boogaards, W. P. v. d. Holst, N, Hoogeboom, C. J. H. Hoogevorst. J. C. van Houwelingen, A. J. H. Joosten. Voorhout: J. C. Boere, A. van Dam, C. H. van Dam, G. J. van Dijk, J. A. v. d. Geen, P. J. v. d. Klugit. Voorschoten: P Groenendijk. Warmond: H. Breedijk, H. H. J. Haver kort. Wassenaar: J. J. v. d. Heijden, P. v. d. Marei. Zoeterwoude: N. C. W. Kluiters, L. P. Onderwater. Na de uitreiking van de penningen en plaquettes werden de films „Uw reddend bloed" en „Goede Vaart" vertoond. Prof. Gaillard gaf nog een korte uiteenzetting over het werk en het belang van de bloedtransfusie dienst en hij dankte de donors voor hun bereidwilligheid om deze dienst daadwerkelijk te schragen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3