Jlicuiue grütórije (Courant Nieuw gesprek over de kwestie-Berlijn Ike in naar voorjaar Moskou Met broodjes, zwijgend vlees en worst door Bonn Veeblefs Chroesjtsjef en Eisenhower werden het eens Grote kans op topgesprek Expeditie is geslaagd Reeds 2500 mensen door storm gedood Antwoord der rebellen aan De Gaulle Zes gewonden door spel van jongens met kruit MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 BUREAUS sleensli aal 37 Directie Redactie. Aburinemenien Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Hoofdredacteur B. DIEIWER LH RISTE LIJ K-NATUINAAL UALHLAl) Foor Leiden en Omstreken „ötantoasticfi is glifbleoen myn fieri in legljenspaet" Veertigste jaargang no. 11678 KERKBOUW goede start Zie pagina 2 Nieuws voor de VISSERIJ Zie pagina 5 SPORT van saterdag Zie pagina's 6 en 7 POLEN tussen twee werelden Zie pagina 9 PREMIER CHROESJTSJEF is gisteravond om 10 uur plaatselijke tijd (in Nederland 's nachts om drie uur) in zijn viermotorige TU-114 uit de Verenigde Staten vertrokken voor de terugreis naar Moskou. Het der- tiendaagse bezoek van de Russische regeringsleider werd precies op de vastgestelde tijd besloten. Chroesjtsjef werd uitgeleide gedaan door een commissie onder leiding van vice-president Nixon. Er was een erewacht, er werden 21 saluutschoten gelost en een militaire kapel speelde de beide volksliederen. De besprekingen tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, die gisteren eerst op een volledige mislukking schenen uit te lopen, hebben na een onver wachte verlenging blijkens een officieel communiqué de volgende resultaten oogeleverd: J Beide staatslieden zijn overeengekomen dat de besprekingen over Berlijn dienen te worden bervat. Dit echter op voorwaarde dat de andere betrokken partijen hieraan hun goedkeuring hechten. De Amerikaanse en de Russische regeringsleider zijn het er over eens dat de kwestie der algemene ontwapening op het ogenblik de belangrijkste is. Zij heb ben besloten dat hun regeringen al het mogelijke zullen doen om tot een con structieve oplossing te komen. De in Amerika gevoerde besprekingen zjjn, naar de mening van Eisenhower en Chroesjtsjef, nuttig geweest voor de verheldering van eikaars standpunten aan gaande een aantal onderwerpen. Met nadruk wordt echter gezegd dat de bespre kingen géén onderhandelingen zijn geweest. Topconferentie In een eerste commentaar op het communiqué zei Eisenhowers pers chef Hagerty, dat in Camp David vooral de Berlijnse kwestie aan de orde is geweest. Wat de hervatting der onderhandelingen betreft, zei i Hagerty: „Dit kan een bijeenkomst betekenen van de onderministers van buitenlandse zaken, van de mi- nisters van buitenlandse zaken, of een topconferentie- Hagerty liet de mogelijkheid open dat zo'n topge- sprek zou plaatsvinden vóór Eisen hower naar Moskou gaat. Op verschillende verzoeken om het communiqué toe te lichten ging Eisen howers perschef niet in, omdat de Pre sident vanmiddag een bijzondere perscon ferentie zou houden, waarin hij nadere bijzonderheden zou bekendmaken over j zijn besprekingen. In gezaghebbende krin- j gen te Washington verwachtte men ver- klaringén over de vooruitzichten op re- geling der Berlijnsè kwestie en over een topconferentie tussen Oost en West. Chroesjtsjefs rede Enkele uren voor zijn vertrek heeft premier Chroesjtsjef een rede gehouden voor de Amerikaanse televisie. Hij begon met een beleefdheidsverklaring over het j „goedaardige Amerikaanse volk". De be sprekingen met Eisenhower zijn zeer prettig geweest, maar het is niet zo een voudig alle gevolgen van de jarenlange koude oorlog teniet te doen, zei Chroesj- j tsjef voorts. Een plotselinge verandering in de toestand is daarom onmogelijk. De Russische regeringsleider sprak c de wens van het Sowjetvolk, alle bewa pening overboord te zetten en zei het idee te hebben dat president Eisenhi zich wat dat betreft in een moeilijker positie bevindt dan hij. „Kennelijk" zijn er invloeden in dé Verenigde Stateen die neiging hebben een vreedzame regelinj te verhinderen", aldus Chroesjtsjef. Verschillende „voordelen" van het Sow jet-regime liet hij de revue passeren Chroesjtsjefs rede werd rechtstreeks uil gezonden door radio-Moskou. De Russi sche radio staakte echter de uitzending I toen de rede ten einde was en de premier vragen van journalisten ging beantwoor- Op de vraag waarom president Eisen hower in het voorjaar en niet,' zoals aan vankelijk de bedoeling was, in de herfst van dit jaar naar Moskou gaat, gaf Chroesjtsjef als antwoord: „ik heb zelf het voorjaar voorgesteld, omdat dan alles in bloei staat, het weer warm is en er niets meer bevroren zal zijn Een journalist die in juli vice-presi dent Nixon op zijn Russische reis heeft vergezeld, zei verbaasd te zijn geweest over het grote aantal jongeren in de Russische kerken. Volgens Chroesjtsjef is dit misschien gedeeltelijk te verkla ren uit de weetgierigheid van de jon geren in zijn land. Afscheid van Ike Inmiddels had president Eisenhower op het bordes van Blair House in Washing ton al afscheid van zijn Russische gast genomen. Ongeveer twee minuten schud den de staatslieden elkaar de hand. Ike wenste Chroesjtsjef een goede reis en ■erzekerde hem dat hij zijn gehele fami- e naar Rusland zal brengen. „U zult Eisenhowers hebben dan wij Chroesjtsjefs hebben gehad(men meent dat de President te kennen heeft gegeven, behalve zijn vrouw, zijn zoon n schoondochter ook vier kleinkinderen zullen meenemen). Op het vliegveld nam Nixon afscheid iet de woorden: „U draagt met u mee e hoop en de gebeden van alle Ameri kanen voor de grote zaak van dè vrede ^vriendschap tussert alle volken op Chroesjtsjef antwoordde dat de ver schillen uit het verleden vergeten moe ten worden, beide landen de blik op de toekomst moeten richten en zioh tot het te moeten inspannen om van die toekomst en de vrede iets goeds te ma ken. Daarna wandelde hij de rode loper naar het vliegtuig af. Iedereen in de buurt kreeg een hand. Weet men in de F.S. nu wie Chroesjtsjef is? Dertien dagen heeft Chroesjtsjef door de Verenigde Staten gereisd, maar de Amerikanen vragen zich af of ze nu werkelijk een goed idee van de Russische leider hebben ge kregen. Enkele dingen zijn duide lijk: deze kleine man met zijn kale hoofd, zachte dikke handen en grote medailles is in onze dagen de spectaculairste politicus en naar moderne maatstaven waar schijnlijk de minst bevangene sinds Hendrik de Achtste. Hij is dikwijls zeer geestig, schuwt intussen ook grappen van minder allooi niet en heeft zeldzame politieke talenten. Hij is intelligent, schrander, snel van begrip, zeer logisch als hij daar zin in heeft en koppig on logisch als hem een moeilijke vraag wordt gesteld, die hem in verlegen heid zou kunn enbrengen. In las tige situaties kan hij listig ont wijken, maar ook verbluffend openhartig zijn. Chroesjtsjef is een ongebreidelde extrovert, die bay's knuffelt, kalkoenen aan de veren trekt, een witte golfpet kan dra gen en een polshorloge kan ruilen voor een sigaar. Maar soms spreidt hij een rustige, bijna ontroerende waardigheid ten toon. Hij is trotst, wil zich met iedereen meten en zelfs in een gewone conversatie de meerde blijven. Bang is hij onder geen enkele omstandigheid en overal schijnt hij zich thuis te voe len. „U zult me wel hebben uitge nodigd om nu eens te weten te komen wie toch die Chroesjtsjef iszei h(j aan een lunch in New York. Op de bekende manier stak hij zijn armen in de lucht en riep uit: „Nou, daar hen ik dan!" Britse pers juicht Het bezoek van Chroesjtsjef heeft al thans in deze zin resultaat gehad, senrijft de New York Times vandaag, dat de crisis om Berlijn minder acuut is worden en dat de koude oorlog niet der is aangewakkerd. Het is meer de meesten van ons verwachtten. Wij hopen dat het een goed voorteken is, dat hij in een goed humeur vertrokken is. De problemen zijn gebleven zoals zij zijn, zo vervolgt het blad. alleen zijn de beide staatslieden overeengekomen dat zij niet met geweld zullen worden op gelost. Als Chroesjtsjef naar Amerika gekomen is met de bedoeling een spoe dige topconferentie te arrangeren, is zijn bezoek kennelijk niet geslaagd, meent het blad. Het gelooft niet. dat het Ame rikaanse volk nu eensklaps geneigd is „de communistische excessen te vergeven en te vergeten." De New York Herald Tribune schrijft, dat het in hoofdzaak de sfeer is die ver beterd is, maar daarmee toch ook de vredeskansen. De Britse pers. die al maandenlang aandringt op een topconferentie, juicht vooral over het feit dat de kans op eei: dergelijk gesprek aanzienlijk is' toege nomen. „Topconferentie in de herfst" voorspelt de Daily Mail in een grote kop over de gehele voorpagina. Sterrengebergte De expeditie naar het Sterrengeberg te in Nederlands Nieuw-Guinea is vrij dag beëindigd. Men behoeft no-g slechts een geringe hoeveelheid uitrusting uit het basiskamp te Ok Sibal terug te zenden en overigens is het kamp ont ruimd. De bestuurspost heeft de duur zame woongelegenheid overgenomen. De leiders, de mariniers en het overige personeel bevinden zich te Tanah Me- rah om de verscheping van de goede ren te regelen. D zieken van de groep dde naa noorden doorsteekt, onder wie de lei der dr- Bar, zijn met een vliegtuig uit Waris nara HoWajidia vervoerd. Di heer Hasselaar wordt met de overig! deelnemers op 30 september te Ho: landia verwacht. De groep die de Ju- lianatop heeft- beklommen en daarna naar Ok Sibil is teruggekeerd, kwam op 25 september met een vliegtuig te Hollamdia aan. De groep noemt de be klimming .van de top geheel geslaagd. Top en beng zijn vastgelegd op kleurenfilm van bioscoopformaat. TYFOON RAAST OVER JAPAN Enorme schade op eiland Hondo MEER DAN 2500 JAPANNERS hebben het leven verloren of zijn ver mist na het geweld waarmee de wervelstorm „Vera" over het Japan se hoofdeiland Hondo is getrokken. Aldus een officiële mededeling van vanmorgen, waarin echter werd gezegd dat het aantal slachtoffers nog steeds stijgt. Reddingsploegen die zich door modder en overstroomde ri vieren moeten worstelen, trachten in de geïsoleerde gebieden door te dringen. Bijna een miljoen Japanners- is dakloos, 238 schepen zijn gezonken en 1449 gedeeltelijk vernield. Er zijn 1351 bruggen weggeslagen, spoor wegen werden op 327 en wegen op 3217 plaatsen vernield. Op 1860 plaatsen deden zich landverschui vingen voor Honderdduizend hec taren land zijn overstroomd. De minister van wederopbouw, Mura kami, taxeert de schade, toegebracht aan openbare werken, op 97 miljoen dollar. De rijstoogst heeft zware schade gele den; de fruit- 150.000 ton rijst zijn- verloren gegaan. De schade aan de kostbare pareloesterbed den wordt geraamd op drie miljoen Zaterdag meldde de Japanse meteoro logische dienst dat de tyfoon, die zij de codenaam „Vera" gaf, de grootste was sinds 1945. Met centrale windsnelheden van 145 kilometer per uur wierp de wer velwind zich op de zuidelijke eilanden en trok vandaar in noordnoordoostelijlr- richting naar Hondo. „Sarah Gisteren is in Seoel bekendgemaakt dat op 17 september ongeveer 1200 vis sers zijn verdronken als gevolg van -tl wervelstorm Sarah",die toen Zuid- Ko rea teisterde. Deze tyfoon was in Korea zelf oorzaak van de dood van 120 men sen. 322 mensen worden nog vermist. Pathet Lao op terugweg Regeringstroepen schijnen de pro-com munistische rebellen in het noorden var Laos, op acht kilometer afstand van dè grens van Noord-Vietnam, over de riviei Nam Ma te hebben gedreven. Door deze tot dusverre nog niet officieel bevestigde actie zouden troepen va; P thet Lao zijn samengedreven op. smalle strook tussen de rivier en de munistische grens. Het bericht ove de actie is afkomstig van een piloot van Air Laos, die meldde, dat strijdkrachten van de regering zater dag met weinig tegenstand de plaats Mwong Het, 48 km tep noorden hoofdkwartier der regeringstroepen te Sam Neua en op acht km afstand van de grens hebben heroverd. Zó droog is het de afgelopen maanden geweest, dat het aan de waterstand van de grote rivieren te merken is. Zater dag bracht een foto van de Rijn bij Honnef dat op deze pagina in beeld vandaag een plaat uit Wijk bij Duurstede. Daar liggen de woonarken bij laag water gewoon droog op de modder. Krijgt Detwiler cle financiën? De New York Herald Tribune meldt dat de plannen van L. Edgar Detwili om vier toeristensohepen te bouwen Vc elk 120.000 ton, nu zal worden voorge legd aan machtige financiers. Volgens het blad twijfelen scheep-1 Loc vaartkringen of de groep van Detwiler in st?at zal zijn de nodige twee mil ja'rd gulden bijeen te krijgen. De bouw der schepen.zal, zoals men eet, aan Verolme worden opgedragen. Zij zullen elk bijna een half miljard gulden kosten Meer dan 65.000 mijnwerkers hebben zaterdag in Bonn ge demonstreerd tegen de sluiting van een groot aantal mijnen in de Bondsrepubliek. Uit vier verschillende richtingen trok ken de mijnwerkers de West- duitse hoofdstad binnen. Britse conservatieven verliezen terrein In de campagne voor de Britse alge mene verkiezingen schijnen de conser vatieven terrein te verliezen. Dit blijkt uit peilingen van de publieke opinie gedurende de afgelopen week. Men geeeft de conservatieven en de socia listen thans ongeveer evenveel kans Versohillende kwesties onder andere de „Jasper-affaire" werken in het voordeel van de socialisten, die hier van uitstekend gebruik maken. De ver giezingscampagne van de conservatie ven is veel minder groots opgezet. (Van onze correspondent.) BONN, maandagmorgen. „Zekerheid inplaats van chaos" was het motief van de dertien co lonnes mijnwerkers uit het Roerge bied, die zaterdag zeven uren lang (zij waren met ongeveer zestigdui zend man gekomen) zwijgend en met omfloerste trommels door de binnen stad van Bonn trokken. Op instigatie van de mijnwerkersbond en voorafgegaan door bondsvoorzitter Heinrich Gutermuth en D.G.B.-voorzitter Willi Richter, demonstreerden zij daar mede tegen de energie-politiek van de Westduitse regering. Deze heeft huns in ziens mede geleid tot de afzetcrisis in de mijnen (voorraad onverkoopbare steen kolen; is miljoen ton) en daarmede tot inkrimping van de delving, loonverlies, werkloosheid en ontslagen. „Voor het Wirtschaftswunder moesten wü overwerken, nu w(j het Wirtschafts wunder hebben, worden we ontslagen" stond er op een der zwarte spandoeken, die Westduitslands bestbetaalde arbeiders (voor een groot deel met eigen wagens uit het Roergebied gekomen) met zich meedroegen. Met dertig extra-tremen, 860 autobus sen en elf Rijnschepen, waren de demon stranten naar Bonn gebracht. Vele de monstranten waren echt een dagje uit en namen daarbij de 5 km lange zwijgmars door Bonn (dat velen voor het eerst gen) op de koop toe. Iedere demonstrant kreeg van de bond een cellofaanzakje met broodjes, vlees, worstjes, appels en kon kiezen tussen bier, melk en spuitwater. Deze demon stratie heeft de bond andernaïf milji mark gekost. „Kunnen wij ons veroorlo ven", zei Heinrich Gutermuth. „We zijn ten slotte geen mijnwerkers-zangvereni ging". De demonstranten gedroegen zich ech ter wel als zodanig. „Als een brave schoolklas", zei de hoofdcommissaris politie te Bonn. Incidenten deden zich niet voor. Drie communisten werden gearresteerd, toen zij blaadjes wilden uitdelen. De inw van Bonn waren over de ontwrichting van hun stadsverkeer danig ontstemd. Het antwoord van de Algerijnse rebel lenleiders op de voorstellen van presi dent De Gaulle zou worden bekendge maakt op een persconferentie, die van middag om vijf uur in Tunis zou worden gehouden. De schaarse gegevens, die de rebellen- regering heeft verstrekt, doen vermoe den dat het „constructief" zal zijn en het laatste woord aan Frankrijk zal laten. Volgens waarnemers zouden de rebel len de voorstellen van De Gaulle in be ginsel aanvaarden, maar van hun kant krachtige tegeneisen stellen. Hun hoofd doel zou zijn. Frankrijk te dwingen tot politieke ondehandelingen, die het tot 'usver heeft afgewezen. De rebellen staan op het standpunt, dat rede en een oplossing van het Algerijnse vraagstuk zonder overeenstemming met hen onmogelijk zijn. WISS Aanhoudend droog De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Dinsdag 29 september Zon op 6.35, onder 18.25, maan op 2.14, onder 16.55. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Bindh Zd -Limb Helsinki Frankfon MUnchen Zürich Innsbrucb Belgrado Vreselijk ongeluk in Vlaardingen 6 gewonden door spel met kruit (Van onze correspondent) /ANTZETTEND waren de gevolgen van het ondoordachte spel van Vlaardingse schooljongens za terdagmiddag. Uit chemicaliën menngden ze een dodelijk explosief dat uiteen spatte voor ze erop ver dacht waren. Twee van de jongens eerden ernstig, twee licht gewond Eén van hen moet mogelijk zijn ogen missen.... Luttele minuten later zorgden hun stoffen voor een tweede vreselijk ongeluk, toen een ontploffing volgde, in een politie auto. Van een agent werd de ene hand afgerukt en de andere zwaar verminkt. Een tweede agent werd licht gewond- Rob Postma (15) had in de winkel chemicaliën gekocht om die tot ont plofbare stoffen te mengen. De eerste keer, zaterdag voor een week, ging hii iet enkele vriendjes op uit, r het plan lukte niet. Zaterdag ging hij met Jaap Ruwaard (14), Peter H Vroegop (15) en Cees Dalebout (15), vriendjes uit de derde en vierde klas van het Vlaardings Groen van Prinste- rerlyceum, opnieuw naar het weiland aan de Burgemeester A. van Walsum- laan, dat als „proefstation-' was uitge zocht. Nu moest het raketten-plan sla gen. In zakjes droeg men de op zich zelf onschuldige ingrediënten bij zich De dooreenmenging moest het „dyna miet" maken. Pepermuntdoos In een pepeimunbdoos werd het 1 nemen volvoerd. Met hun neus boven op het spannende gebeuren, volgden de jon gens het doseren van de stoffen. Eén ont ploffing vonden de jongens niet mooi ge noeg en daarom werd in een papieren zakje wat van het explosieve mengsel apart gehouden. De rek werd vai pepermuntdoos overgegoten in een busje. Toen bleek hoe verschrikkelijk goed de opzet geslaagd was. Spontaan kwam de stof tot explosie tijdens het overhevelen. De jongens dde het experiment van vlak bij gevolgd hadden, werden door de luent geslingerd en sloegen neer tegen het Omwonenden snelden toe om hulp te bieden. In particuliere auto's werden de waaghalzen ijlings naar het algemeen ziekenhuis gereden. Rob Postma bleek er srgst aan toe. Hy werd opgenomen ceer ernstige wonden aan ogen, borst, handen en benen. Jaap Ruwaard werd aan de ogen (en rechterhand) ge wond en later naar het oogziekenhuis ln Rotterdam overgebracht. Peter Vroegop scheurwonden aan armen en benen op. Cees Dalebout werd ook minder ern stig gewond. Deze beide jongens konden weer naar huis vervoerd worden. Fataal zakje Intussen was het politie-onderzoek begonnen. De hoofdagent J. Goeden- dorp (43) en de agent A. H. van der Waerd (30) werden met hun surveillance wagen naar de plaats van het onheil ge dirigeerd. Bij de eerste inspectie van het terrein werd een papieren zakje met ex plosief, dat de jongens apart gehouden hadden, aangetroffen. De heer Van der Weerd nam het in de hand mee in de wagen. Deze reed enige metere en stopte toen, omdat een dame nog enige bijzonderheden over het onge luk met de jongens wilde meedelen. Ter wijl hij het zakje nog in de handen had, explodeerde dit op dat moment met een geweldige klap. In de ruïne van de cabi ne bleek de politieman ernstig ge wond te zijn: hij strompelde met een af gerukte en een zeer ernstig gewonde hand nog naar een nabijgelegen flatge bouw, waar opnieuw de bewoners eerste hulp boden. De heer Goedendorp werd lüoht gewond, de auto werd zwaar be schadigd. BINNENVERINGBED (joodwill SCHUIMRUBBERBEO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1