Jlieuuie geihsctfe (üourant Franse delegatie liep weg uit assemblee Vrijheid: beginsel van onze politiek Bandaranaike overleden de Saoedi-Arabier tot orde geroepen Minister Luns in de V.N.: 60.000 mijnwerkers op mars door Bonn Nederlandse zuivelproduktie kan uitvoer niet bijhouden Spanningen zullen verminderen Weer ongeluksdag voor Amerikaanse geleerden ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 BUREAUb. Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11677 Directie: F. DIEMER r: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanfuasticb is gijtblmn mgn fwrt in Ugljeospoef 6.000 BLINDEN (Zie pagina 5) AFSCHEIDING VERWACHT (Zie pagina 7) FESTIVAL IN WARSCHAU (Zie pagina 9) VEERTIG JAAR K.L.M. (Zie Zondagsblad) De Gaulles aanbod bedrog genoemd De premier van Ceylon, Salomon Bandaranaike, op wie gisteren door een als boeddhistische monnik geklede man een aanslag is gepleegd, is van morgen vroeg aan zijn verwondingen overleden. Drie kogels hadden hem getroffen in zijn lever en zijn milt. Na de aanslag is zoals gemeld de noodtoestand op het eiland afgekon digd. Leger, luchtmacht en marine zijn gemobiliseerd. Bandaranaike is opgevolgd door de 57- jarige Wijayanda Dahanayake, een ge wezen onderwijzer die eens een van de felste vijanden was van het Britse be stuur op Ceylon. Als onderwijzer heeft hij moeilijkheden gehad met de onder- wijs-autoriteiten wegens agitatie en oppo sitie tegen het Britse bestuur. Tijdens koninklijke bezoeken aan Ceylon heef', hij herhaaldelijk zwarte vlaggen en an dere symbolen van protest gehesen. In de Tweede Wereldoorlog werd hij krachtens de veiligheidswetten tegen hen, die in staat werden geacht de oorlog»- inspanningen te belemmeren, onder be waking gesteld. Staalstaking GESPREK LIEP WEER VAST De onderhandelingen over de Ameri kaanse staalstaking die reeds 73 dagen duurt, zijn gisteren weer mislukt. David McDonald, de voorzitter van de Ameri kaanse vakbond van arbeiders in de staalindustrie, verklaarde: „Wij gaan naar huis. Deze dwaze obstructie waarbij sedert 5 mei zo gepraat wordt dat voor uitgang onmogelijk is, is geëindigd." TAE FRANSE DELEGATIE bij de Verenigde Naties heeft gisteren de zitting van de Algemene Vergadering verlaten uit protest tegen op merkingen van de delegatieleider van Saoedi-Arabië inzake het jongste plan van generaal De Gaulle voor Algerije. De Arabier, Achmed Sjoe- kairy, doodverfde dit plan als „bedrog en chaos, eenvoudigweg chaos". Nadat de Fransen de zaal hadden verlaten, onderbrak voorzitter Belaunde (Peru) de afgevaardigde met het verzoek, gematigder taal te gebruiken. „We weten", aldus Sjoekairy; „dat er bloeddorstige colons (aanduiding voor Franse kolonisten) rondlopen, die bereid zijn om De Gaulles maxi mum-aantal van 200 doden per jaar omhoog te jagen". Hij voegde eraan toe, dat hij dit aantal niet kan aanvaarden als maatstaf, dat de rust in Algerije zal zijn teruggekeerd. „We weten, dat zulk een dorst naar bloed ook in het Franse leger wordt aangetroffen". Hierop verzocht de voor zitter de spreker, geen adjectieven te gebruiken, die de atmosfeer in de Assemblée kunnen bederven. Sjoekairy antwoordde, van mening te zijn dat de vrijheid van menings zitting een gewaarborgd goed is in de Verenigde Naties. Vervolgens hervatte hij de voorlezing van zijn tekst en zei dat De Gaulle, door het verbinden van voorwaarden aan het aanbod van zelfbeschikking voor de Algerijnen „zijn eigen schepping reeds bij de eerste levensadem had vermoord. Het dodè lichaam is op de trappen van de Verenigde Naties geworpen en sommigen hebben zich gehaast, het lijk te verwelkomen als een oplossing voor de Algerijnse kwestie". MINISTER LUNS heeft gisteren zijn rede in dè Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opgebouwd uit de gedachten van vrijheid, die altijd een der beginselen van de Nederlandse politiek zijn geweest. „Een natuurlijke trek van het Nederlandse politieke denken", noemde de minister het. De vrije beweging van goederen, diensten en kapitaal is in de ogen van Nederland het beste middel ter bevordering van de wereld handel en tevens een aansporing tot de ontwikkeling van internationaal begrip en goede wil, aldus minister Luns. H(j riep In herinnering:, dat Neder land altyd heeft gepleit voor de vrije zee en van plan is op ile komende zeerechtconferentie dat te blijven doen. Hij deed een beroep op de ver gadering voor vrijheid in de lucht, als het enige gezonde en praktische beginsel, dat het stelsel van het mo- Het geheim van Mrs. Roosevelt Bij de nadering van haar 75e verjaardag onthult Eleanor Roosevelt in Libelle het geheim van haar gelukkig leven. Natuurlijk in Libelle, is nu eenmaal beter 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 oktober het abonnementsgeld voor het 4e taal 1959 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra tie Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant bezorgd wordt op het strookje wordt ver meld? De betaling kan ook geschieden aan on« loket: Steen9traat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE derne internationale verkeer moet be heersen. Minister Luns noemde het betreurens waardig, dat het streven naar beperkende maatregelen en regelingen, het vrije ge bruik van de lucht blijft beperken. Over de Europese kwesties zei de Ne derlandse afgevaardigde, dat deelneming van Nederland aan de E.E.G. een van de belangrijkste aspecten van de Nederland se politiek is.Tevens zullen de beste krachten worden gegeven ter bevorde ring van een ruimere economische asso ciatie tussen de E.E.G.-landen en de voor gestelde vrijhandelszone van zeven an dere Europese landen, aldus mr. Luns. Hij zei het te betreuren, als de Ver enigde Naties de gebeurtenissen in Ti bet zouden negeren. Minister Luns pleit te ook voor vrije doorvaart door het Suezkanaal, zonder discriminatie. Over de verreikende plannen van pre sident De Gaulle voor Algerije zei hij,.dat Nederland hoopt, dat zij zullen leiden tot vrede en samenwerking in Algerije. Over de hulp aan mindcr-ontwik- kelde gebieden sprekend, noemde de Nederlandse afgevaardigde liet te leurstellend, dat de bereidheid tot ho gere deelneming in de fondsen hier voor gering is. Nederland heeft op één na de grootste bijdrage aan het speciale fonds en het uitgebreide program voor technische hulp gele- leverd, aldus minister Luns. Toen hem na afloop werd gevraagd, wat hij vond.van het weglopen van de Franse delegatie, antwoordde Sjoekairy: „Ik hoop, dat ze ook uit Algerije weg lopen". Na de rede van de Arabier keerde de Franse delegatie terug in de zaal, nog juist op tijd om de mededeling van de voorzitter te horen, dat de zitting ver daagd werd tot na de lunch. Intussen heeft De Gaulle zijn bezoek aan Noord-Frankrijk voortgezet. Hij sprak met vele mijnwerkers en arbeiders van de scheepswerven in Duinkerken omgeving om de reactie na te gaan op zijn plan voor Algerije. Daarbij heeft hij veel steun gekregen, zelfs in gebieden waar de communisten in de meerderheid zijn. De generaal werd hartelijk toege juicht, toen hij verklaarde dat de Alge rijnen zelf vrij moeten zijn om over hur eigen toekomst te beslissen. Terwijl De Gaulle in Duinkerken was ontploften in een druk bezocht waren huis in Algiers twee bommen, die drie iensen het leven kostten. Zestien aride- >n liepen verwondingen op. Uit Kairo wordt gemeld, dat de Ver. Staten president Bourguiba van Tunesië dertig miljoen dollar zouden h'cbben be loofd als hij er in slaagt, het Algerijnse Bevrijdingsfront (FLN) te bewegen, het plan van De Gaulle te aanvaarden. Ten slotte heeft Marokko een beroep gedaan op het Internationale atoombu reau, binnen enkele wekén een groep deskundigen af te vaardigen, die de kern straling van de voorgenomen Franse proeven met kernwapens in de Sahara moeten vaststellen. Mj Duur en zinloos protest Dour de lage waterstand in de Rijn bij Honnef kunnen de kinderen briketten ophalen uit de vaargeulTwee jaar geleden zonken hier twee schepen met steenkool. Terwijl hun vaders gaan demonstreren tegen de kolenpolitiek van de Duitse regering, hebben de kinderen een nieuwe kolenmijn aangeboord BONN, zaterdagmorgen (Van onze correspondent) Opgetrommeld door de mijn- werkersbond zijn sinds van nacht half vijf met extra treinen, auto-bussen en lijnschepen zestigdui zend mijnwerkers uit het gehele Roergebied naar Bonn gestroomd. In destien marscolonnes trekken zij sinds half tien vanmorgen door de nauwe bondshoofdstedelijke straten. Zij dragen spandoeken, met welker leuzen zij protesteren tegen de „daadloosheid" der Westduitse rege ring in de bestrijding van de steen- kolencrisis. Zwarte vlaggen en omfloerste trommels herinneren de regering aan de „noodtoe stand" in Westduitslands voornaamste mijngebied aan Rijn en Roer. De demon stratie zou tot drie uur vanmiddag duren. Het is de grootste demonstratie, die Bonn ooit heeft meegemaakt. Automobi listen hebben van de politie de raad ge kregen, de binnenstad te mijden. De wijk met de belangrijkste regeringsgebouwen zullen de demonstranten niet mogen be treden en de Westduitse minister, tegen wie zij eigenlijk komen demonstreren prof. Ludwig Erhard is niet ee Bonn. Hij is vrijdagavond naar Washing ton vertrokken voor een vergadering de Wereldbank. Van de dertig extra-treinen, die de mijnwerkersbond heeft gecharterd, liep er maar een het bondshoofdstedelijke „Hauptbahnhof" aan, n.l. de trein met de hoofdbesturen van de bond en de Bochumse mijnwerkers er in. Alle ove rige treinen gingen maar tot een station netje in een buitenwijk van Keulen, waar de demonstranten overstapten op rijn schepen (die op olie lopen of in dui zend autobussen (die benzine gebruiken die hen verder naar Bonn brachten. Aan de landingssteigers der rijnboten en aan de z.g. „Verteilerkreis" aan de autobahningang van Bonn werden de 13 marskolonnes, van rond 5000 man elk, ge formeerd, de spandoeken en zwarte vlag gen en lunchpakketten (brood, worst, appel en bier) uitgedeeld. Totale kosten der demonstratie: 1.2 miljoen mark. Nut voor de mijnwerkers: geen, sinds de bondsregering en de mijndirecties reeds uitgebreide plannen ter bestrijding van de afzetcrisis hebben opgesteld. Bijzonder droog (Van i weerkundige medewerker) Brief uit Polen Vandaag vervolgen wij de publikatie van de artikelen, die onze Kunstredacteur Corn. Ba- soski uit Warschau stuurt, waar een belangwekkend muziekfes tival wordt gehouden. ZIE PAGINA 11. Van overschotten geen sprake meer Vrijstelling ingetrokken (Van onze sociaal-economische redactie) TAE KOMENDE maanden wordt in West-Europa een tekort aan zui- velprodukten verwacht. Dit tekort doet zich thans reeds gevoelen in de vorm van grote mogelijkheden tot export van Nederlandse melk en zui- vëlprodukten. Zo heeft Frankrijk ons gevraagd over geruime tijd dagelijks 200.000 a 250.000 kg voor consumptie geschikte melk te leveren voor de bevolking van Parijs en omgeving.. Ook kunnen weer bestellingen voor duizenden tonnen boter zowel uit Duitsland als Frankrijk verwacht worden. Engeland betrekt weer aan zienlijke hoeveelheden Cheshire kaas van ops en ook voor Frankrijk zijn exportorders aan kaas te wachten Gisteren steeg onder invloed van deze ontwikkeling de kaasprijs op de Leeuwarder markt met 17 cent per kilo. Chroesjtsjef voor gesprek: VOORDAT hij met Eisenhower naar Camp David vertrok heeft Chroesjtsjef tegenover journalisten verklaard te verwachten, dat. de spanningen tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie in zekere mate zullen verminderen. „Na de besprekingen met president Eisen hower zullen we meer weten", voegde hij er aan toe. Hij zei dat zijn reis door de Verenigde Staten „magnifiek" was geweest. Op een vraag, w-at president Eisenho wer bij zijn bezoek aan de Sowjetunie behoort te zien, zei Chroesjtsjef, dat dit geheel aan de President zal worden ovèv- gelaten. Wel meende hij, dat het goed zal zijn, dat Eisenhower e'en grotere rondreis maakt, „omdat de Sowjetunie vee-1 groter is da-n de Verenigde Staten." Chroesjtsjef maakte ook een toespeling op de bewindswisseling na de döod van Stalin. „Misschien zijn er misverstanden gerezen, toen wij openhartig meningen verkondigden, die afweken van di.e van anderen. Door u worden zulke dingen meer gedramatiseerd. Wij verschillen -op een rustiger manier van mening, omdat; Dit is het hoofdgebouw in Camp David, waar Eisenhower en Chroesjtsjef dit weekeinde hun belangrijke bespreking houden. beide partijen op dezelfde basis staan Nochtans hebben zich bij ons gevallen voorgedaan, waarin meningsverschillen dramatische afmetingen hebben aange- Laat in de middag is de helikopter, die Eisenhower en Chroesjtsjef van Washington naar Camp David heeft ge bracht, op een voetbalveldje in de buuri van de berghut geland. Chroesjtsjef scheen bijzonder goed gemutst. De be sprekingen zullen tot morgenmiddag Dit aides wijst op 'n blijvende stging de opbrengst van onze melk en zuivel- produkten en een zeer ruime afzetmoge-' lijkheid voor alles wat de zuiselsector produceert. Het begint er zelfs op te lijken, dat Nederland lang niet aan de vraag, met name uit hét buitenland zal kunnen voldoen, omdat onze produktie tekort zal schieten. Een wonderlijke ont wikkeling, wanneer men er op let, dat minister Vondeling alle pogingen in het werk heeft gesteld de melkproduktie terug te brengen tot 5 miljard kg per jaar. Gelukkig za-l de produktie over het afgelopen melkprijsjaar toch nog een half miljard kilo meer bedragen. Dit neemt echter niet weg, dat het bestuur van het produktschap voor zui- 'el gisteren in een buitengewone spoed vergadering bijeen kwam om de situatie te bespreken. Aanleiding was het Franse verzoek tot dagelijkse levering 200.000 kg melk. Ook de Belgen zullen waarschijnlijk melk naar Frankrijk gaan exporteren. Het produktschap wilde gelet op onze melksituatde niet onmiddellijk ja zeg gen op deze exportmogelijkheid. In de eerste plaats werd besloten alle vrijstel- 'ingen voor export van melk, geconden- Duitsland Intussen hebben de Verenigde Staten West-Düitsland verzekerd, dat minister Herter onlangs niet heeft gepleit voor het sluiten van een afzonderlijk vredes verdrag tussen de Sowjetunie en Oost- Duitsland. Hij heeft slechts willen zeg gen, dat de Verenigde Staten een der gelijk verdrag niet kunnen tegenhouden, maar dat het in geen geval de rechten van de drie westelijke mogendheden in West-Berlijn mag aantasten. Prof. Gerbrandy en dr. Rutgers erelid van A.R. Partij In de vandaag gehouden vergadering 'an het Centraal comité van A.R. kies verenigingen is besloten tot ereleden te benoemen de heren prof. mr. P. S. Ger brandy, oud minister-president, en dr. A. A. L. Rutgers, oud vice-president van Raad van State. Hun officiële installatie als zodanig geschieden in de op 31 oktober te houden ergadering van het partijconvent. Werd gevangene vastgebonden Mr. M. Vrolijk (soc.), lid van de Twee de Kamer, heeft de minister van justitie gevraagd of hij bereid is een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop dezer dagen een gedetineerde in Amsterdam is behandeld. De man had er over geklaagd, dat hij na een ontsnappings- en een zelf moordpoging, aan zijn brits was vastge bonden. De officier van justitie onder zoekt deze zaak reeds. seerd-e en karnemelk in te trekken V-oortaan zal alleen na verlening van een uitvoeraiaahtiging melk uitgevoerd mogen worden De export van melk voor de Amerikaanse troepen zal echter met worden getroffen. Voorts zal met de Franse autoriteiten nog verder overleg worden gep-leegd over de prijs welke zij wensen te betalen en de duur waarvoor deze dagelijkse levering geldt. Wanneer de levering een meer permanent karak ter zou gaan dragen, bestaat er aan Ne derlandse kant meer sympathie voor. Men wil namelijk geen traditionele mark ten voor melk- en zui vel prod uk ten in de waagschaal stellen, wanneer het slechts gaat o-m een incidentele levering van melk aan Frankrijk. In dit land heeft de veehouderij ook met droogte te kam pen, bovendien is het melkverbruik per hoofd van de bevolking met 7 liter per jaar gestegen. De melk uit Nederland zou in grote tankwagens naar Parijs vervoerd moeten worden en gestandaar diseerd moeten zijn op een vetgehalte van 2.6 pet. Belangrijk zal zijn of de Fransen de Nederlandse verrekenprijs willen betalen. De Franse boeren krijgen voor melk van 3,5 pet vet thans 38 frs Tot de moeilijkheden in Frankrijk heeft nog bijgedragen de geringe bereidheid van de' kaasfabrieken melk voor con sumptie te leveren. Nederland voelt er echter niet voor zijn melk voor een schappelijke prijs te leveren en daarmee de Franse fabrieken draaiende te hou den, terwijl ten gevolge van de melkuit- voer in de eigen zuivelfabrieken nog een onderbezetting op de koop toe genomen zou moeten worden. Maandag vertrekt de voorzitter van liet produktschap, ir. B. van Dam, naar Parijs om de besprekingen voort te zet ten. Volgende week vrijdag komt het bestuur dan opnieuw in vergadering De gehele zomer, eigenlijk al een periode van begin mei af, heeft in het teken van droogteperioden gestaan. Ook september doet daaraan mee. Toch is Zuid-Holland lang niet de droogste provincie geweest, hetgeen blijkt uit een groot aantal regenwaar nemingen. Wanneer wij de cijfers van 1 mei tot zaterdagmorgen 26 september bekijken, dan zien wij dat er even ten zuiden van Rotterdam meer regen is gevallen dan in welk gebied van Neder land ook, In deze periode van vijf maanden mogen wij normaal 325 mm regen ver wachten. In Rotterdam viel 147 mm, in Den Haag 170, Boskoop 176, Dirksland 156, Dordrecht 118, Hoek van Holland 165 mm. De plaats Oud-Beijerland staat met 240 mm aan de kop. De oorzaak hiervan is aan te geven en moet gezocht worden in een tweetal zeer zware buien die beide in die omgeving evenals in Hoog vliet en Portugaal zeer zware regen brachten. De eerste bui passeerde op zondagavond 9 mei met 40 mm, de an dere in de avond van 10 augustus met regen, buien waarvan plaatsen als Dordrecht en Rotterdam bijna geen neerslag kregen. In de laatste zes weken dan 4 tot 6 mm regen gevallen, hetgeen in ons land maar zelden voorkomt. Ook vandaag stroomde met een zuide lijke wind voor de tijd van het jaar arme lucht naar ons land met tempe ruren van ruim 20 graden Celsius. Wij zijn echter op de rand van het ooie weer komen te liggen, nu er uit het westen een storingsfront nadert, dat de komende avond en nacht met plaatselijk een weinig regen zal passé- Achter dit front wordt morgen van Noordzee koelere lucht aangevoerd, met temperaturen van 16 a 17 graden. Zuid-Frankrijk kwamen bijzonder buien voor, waarbij in dertig uur plaatselijk 200 mm regen viel. In de komende dagen krijgt het weer geleide- minder stabiel karakter. Tot op deze maand in De Bilt geregistreerd tegen nor heden zijn al 200 uren maal 148. Iets lagere temperaturen De Bilt verwacht tot mor- genavond: Op de meeste plaat- 1 sen droog weer met zonnige périoden en iets lagere mid- dagteraperaturen. Aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen west en noord, later veran derlijke wind- (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Russen willen station op de maan RREESTRAAT "TJE RUSSISCHE GELEERDEN U zullen waarschijnlijk niet pro beren, een raket om de maan te schieten, omdat een dergelijke satel liet slechts beperkte betekenis heeft. De Russische geleerde Koekharkine verklaarde dit gisteren in Moskou tegenóver een groep journalisten- Veel liever zullen de Russen hun krach ten wijden aan een raket, die rechtstreeks een waarnemingsstation op de maan kan plaatsen, aldus de Rus. Wanneer een dergelijk projectiel klaar zou kunnen zijn, wilde hij niet zeggen. De Amerikanen hebben gisteren weer twee ruimteproeven genomen. Zij zijn beide mislukt. De eerste bestond uit een poging, vanuit een vliegende bommen werper een ballistisch projectiel te lan ceren naar de soheprad satelliet, die enige tijd geleden de ruimte werd inge schoten. De bommenwerper vloog in de vroege morgenuren met de raket hoo,' boven Florida. Toen het vliegtuig een half uur in de lucht was, werd de lan cering wegens technische moeilijkheder li-gelast. De Amerikaanse marine heeft gepoogd, een raket-neuskegel met ca mera op te sporen. De neuskegel werd door een raket van het type Nike-Cajun gelanceerd. Op 135 km hoogte zou een foto van de aarde worden gemaakt. Op de woelige zee gelukte het niet, de kegel terug te vinden. (Advertentie) Fa D. Kret en Zn. Ike ook naar Tito In diplomatieke kringen te Washing ton wordt verklaard, dat Zuidslavië pre sident Eisenhower heeft uitgenodigd, na zijn bezoek aan Moskou, deze herfst naar Belgrado te komen. Diplomatieke waar- nemers achten aanvaarding van de uit- ts nodiging waarschijnlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1