Mt-loclci K Op kunstgebied is er gevaar voor nieuwe dictatuur Reactie bij de Polen op de lange gebondenheid Bouwstof uit hoofdhaar Minister Klompé bij H. Pierson-vereniging Financieel schandaal in Engeland Prinses Wilhelmina had veteranen te gast ZWITSA Festival in Warschau (III) jgebrek aan begrip van de partners, enghartig ut en kennelijke onwil tot inh samenwerking ertoe leiden dat een nieuwe, moderne mijn mogelijk niet zal worden afgebouwd terwijl overal in West-Europua oude, gebrekkig geoutil leerde kolenmijnen tegen veel te hoge produktiekosten industriekole wegend inferieure kwaliteit voortbren gen. Die kolen gaan op de al zo gri lijk grote voorraadhoop. Desnoods - als in België wordt deze nutteloz beid voortgezet met steun van de Kolen- en Staalgemeenschap. Het idee dat zo goed mogelijke kolen zo goedkoop moge lijk moeten worden geproduceerd ten dienste van de Westeuropese volkeren is verbleekt tot een verre vage droom. Men praat erover, zelfs voortdurend. Maar vooral Fransen en Westduitsers schuwen elke oplossing in internationaal verband Terwijl juist daar de enige mogelijkheid zou liggen. Het is een fraai staaltje van Westeuropese kleinhartigheid Waarvan tsmijn Beatrix het slachtoffer dreigt te toordei Nederlands jacht kwam bijna onder Queen Elizabeth Het grootste passagiersschip ter w reld. de 83.000 ton metende Queen E] zabeth, is naar thans bekend is gewo den, op 6 augustus bij het verlaten va de haven van Southampton gehinderd door het Nederlandse jacht Zeevalk. D< havenmeester heeft naar aanleiding vai. dit geval klachten ingediend bij het Nederlandse consulaat te Southampton, de Nederlandse ambassade te Londen bij het ministerie van buitenlandse ken te Den Haag. Het incident deed zich voor toen Queen Elizabeth uitvoer op weg n; New York. Volgens de havenautoritei ten kregen de Zeevalk en twee an jachten opdracht om uit de buurt het schip te blijven. Het Nederlandse jacht stoorde zich hier niet aan en wil de voor het reusachtige passagiersschip langs varen. De gezagvoerder hi zag zich gedwongen het bevel kracht achteruit" te geven om eer varing te voorkomen. Daardoor werd het jacht op slechts enkele decimeters gemist. Volgens de eigenaar van het jacht, di heer K. Bruynzeel, is hij niet gewaar- Eigen gebouw voor de havenvakschool De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals heeft gistermiddag aan de Waal haven te Rotterdam het nieuwe gebouw van de havenvakschool geopehd. De nister zeide, dat de school niet weidse naam draagt als Europoort of Euromast, maar dat zij toch is geboi uit dezelfde ondernemingsgeest. WARSCHAU, sept. 1959 'S VONDS LAAT in de Krakauerstraat in Warschau. Even voorbij het hotel -de hotels zijn hier alle stadseigendom zie ik een paar maal een wat arm geklede man naast me meelopenEindelijk vat hij de moed om iets tegen me te zeggen. In het Pools natuurlijk- Ik haal de schouders op en dan komt in gebroken Engels de vraag of ik dollars heb. Het is hier de zwarte handel in geld. Met geld uit de vrije landen, vooral dollars, kan men veel doen. Het is natuurlijk niet toegestaan, maar w om zal men er streng tegen optreden. Ook op deze wijze komen er toch deviezen binnen. Hoe meer hoe beter. Als er maar geen Pools geld ove grens gaat. Dat is de grote moeilijkheid voor buitenlandse artisten. Als binnenkort een Nederlands dirigent (Henri Arends) in Polen enkele certen leidt, moet hijzelf zijn retourvlucht per K.L.M. van Amsterdam naar Warschau betalen. Hij krijgt in Polen een goed honorarium, maar kan niets mee terugnemen. De enige mogelijkheid is er Poolse artikelen voor te kopen, bv. ceramiek, glaswerk, borduurwerk, etc. Maar zo'n gast- directie kost dan toch maar geld in plaats van dat ze geld oplevert- MEENK-S POEDERS helpen! Er zijn Mcenk's Pocder^fci hoofdpijn, kies pijn. hoest, grijp,^■arrhee, influenza, rheumaliek, koortsjpéid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. In dit opzicht is er nog geen vrije han del met Polen mogelijk en verschilt Polen niet met de andere Oosteuropese landen. Maar dat is dan ook bijna de enige eenkomst. In andere opzichten is Polen Westeuropees. De mensen leven er veel vrijer dan in de nabuurstaten en de kuns tenaars behoeven niet meer een bepaald geleid realisme na te volgen. In drie jaren tijd is er heel wat veranderd ir Polen. Een goede, inderdaad, want vooi die tijd werd vooral de culturele ontwik keling geremd. En nu weet ik wel dat de werkelijke kunstenaars zich niet laten remmen, maar wat voor zin heeft het als composities en schilderijen en gedichten en romans in portefeuilles moeten blij ven omdat ze formalistisch genoemd wor den, terwijl de kunstenaars met heel an dere zaken in de openbaarheid moeten treden. De Poolse schilder kan nu abstract schilderij maken, de Poolse ponist zijn 12-toonwerk. In die vrijheid schuilt nu voor Polen natuurlijk ook een gevaar. Het verbreken van de Russische banden heeft reactie in de kunst teweeggebracht, die ook wei eens te ver is gegaan in de dere richting. Polen, dat de eeuwen door altijd al Frans georiënteerd is geweest, heeft op kunstgebied wel eens wat erg veel ^aar Frankrijk gekeken en met-'de artistiéke deugden ook de ondeugden overgenomen. Die artistieke ondeugden i in één woord kunnen vatten: extremiteiten. En dan noem ik hier 'direct e concreet voorbeeld. De 63-jarige compo nist Boleslaw Szabelski, ovt Orkest-Toccata ik in de vorige brief enthousiast schreef, is dit jaar plotseling een werk gekomen, dat in een soort ■11e techniek is geschreven en heel duidelijk de invloed van het moderne Franse experiment toont. Dit werk heet .Improvisations" en is gemaakt voor ge mengd koor en kamerorkest. Szabelski beheerst die techniek niet en ziet ook geen kans in dit idioom tot een overtui gende expressie te komen. Daarvoor is hij vermoedelijk al te oud. Maar ik wil het hem toch niet kwalijk nemen, want ie een dergelijk werk alleen maai soort reactie op de gebondenheid voorheen. Dat een jonge man als Krzystof Penderecki (geb. 1933) experimenteel schrijft, is begrijpelijk. Hij doet het beter dan Szabelski omdat hij deze tijd en haar eigen uitdrukkingsmogelijkheden meer in zich voelt. Ook Witold Szalonek (een zeer suggestief werk, getiteld „Aveux" voor recitant, gemengd koor en kamerorkest), 1927 geboren werd, staat meer innerlijk in deze tijd. Deze beide jongeren ontwikkelen zich nog wel verder, zonder experimenteel te blijven doen. Maar welke weg gaat de oudere Szabelski heen? Voor hem wordt het den dood lopende weg. Nieuwe dictatuur HET GEBIED van de beeldende :unst zijn gelijke verschijnselen merk- verschijnselen die duiden op het zoe- naar een uitingsmogelijkheid, die nu heerlijk breekt met de. voorbije tijd, ïu eens alle socialistisch-realistische dogma's verbrandt en zich in een onbe heerste vrijheid kan uitleven. Men vraagt ich dan vandaag de dag wel af, een dit alles zal leiden, maar ik geloof dat men in dit opzicht niet pessimistisch mag zijn. Ook deze reactie is maar eei kleine fase van een noodzakelijke ont wikkeling en de veelheid aan goede talen ten in Polen geeft alle aanleiding de ver wachtingen hoog te spannen. Over di< beeldende kunst hoop ik nog in een afzon derlijk artikel te schrijven, mede in ver band met het feit dat er plannen wordei gemaakt voor een tentoonstelling van mo derne Poolse kunst in Nederland. De muziek zal ten slotte ook haar eigen wegen vinden, zelfs al moet ik even waarschuwen ne muziek is werkelijk niet afhankelijk van de experimenten der „musique crète" van Pierre Schaeffer of vai huichelachtige sensatie van een P: Boulez, beiden uit Parijs afkomstig. Was soort demonstratie dat juist deze mcerten zo stormachtig we Het Parrenin-kwartet uit Parijs, dat in Warschau met een storm achtig applaus werd begroet- ontvangen, demonstratie omdat het het Westen kwam? Hier is het gevaar van snobisme niet denk beeldig. Meedoen omdat het goed staat. Ook een vorm van nozemisme is. En nu zeg ik niet dat het al zo ver is met Polen, maar men zal tijdig de grenzen moeten gaan zien om niet opnieuw in verkeerde handen te vallen. Pierre Schaeffer heeft hier 2 uur lang gevuld met zijn „musique concrète", sa mengesteld dus uit de geluiden die ons dagelijks omringen. Deze uiting heeft ongetwijfeld haar waarde. Ik her inner met het ballet „Symfonie pour un homme seul" van Schaeffer, enkele jaren geleden in Nederland gebracht, dat was ongelooflijk fascinerend. Maar men deze „musique concrète" (hei woord ;k is wel wat misplaatst) niet 2 uur lang zonder functie laten horen, want eerst dan blijkt de machteloosheid dezer menselijke uitingsmogelijkheid. De ten gehore gebrachte stukken zijn geen zelf standige en in zichzelf besloten kunst werken met een eigen kern of middel punt. Ze hebben ook niets persoonlijks. Ze kunnen slechts functioneel gebruikt worden en mogen dan eigenlijk geen mu ziek- maar klankachtergrond heten. Pier- Schaeffer en zijn „Groupe de recher ches musiales" lopen n i e t op dood spoor, moeten er wel voor waken hun werk niet te overschatten. En Polen moet ook waken wil het de eigen ge zonde muzikale traditie handhaven. Iets nieuws het hoofd) heeft i deel uit „Livre pour Quator" van Boulez een ovationeel applaus be haald, maar dat zuiver muziek en zuiver onstructief gezien het gespeelde Strijk kwartet van Albert Roussel (1869-1937), gematigd modern werk, veel beter ontging waarschijnlijk de vele luis rs Het le Strijkkwartet van Honeg- ger vormde zonder twijfel het hoogte punt, waaraan de vroegere Arnold Schön- berg met zijn 4e Strijkkwartet uit iet heeft kunnen tippen. De Italiaanse meester-fluitist Sev< Gazzelloni bracht met pianobegeleiding de Belgische vertolkster van moder- nuziek Marcelle Mercenier ook twee Sonate's van Pierre Boulez ten gehort men krijgt zo wel de indruk, dat mer Warschau die Boulez erg heeft over De foto van de Jeruzalemweg geeft enig idee van de enorme wederopbouw van Warschau. VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 Eis van twee jaar voor oplichting De rechtbank in 's-Hertogenbosch heeft gisteren in tweede instantie de zaak behandeld tegen de 56-jarige cor rector A. van M uit Den Bosch. Zijn zaak was reeds op 30 december 1958 behandeld, doch toen aangehouden voor een psychiatrisch onderzoek. Van M. had in juli en augüstus van het vorige jaar de familie Van Kessel uit Lith onder voorwendsel, dat hij voor een bouwvergunning zou kunnen zorgen, tel kens geldbedragen doen afgeven, in to taal tot een bedrag van ruim ƒ7000. Het was reeds voor de vijftiende maal, dat hij wegens oplichting terecht stond. De officier van justitie eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Verhoeven, meen de, dat psychiatrische rapporten weinig zin hebben, als men de conclusies ervan toch naast zich neerlegt. Hij vroeg de ■chtbank wel met het rapport mee te ian en een voorwaardelijke terbeschik kingstelling op te leggen. De rechtbank zal op 8 oktober vonnis wijzen. Voor overvaller vier jaar De Amsterdamse rechtbank heeft van- .orgen de 40-jarige keukenknecht G. van der H. vrijigesproken van poging tot dood slag, gepleegd in december van het vorige jaar, op de 74-jarige magazijnbeheerder J. H. Smit aan de Wilgenweg in Amster dam-noord. Wel achtte de rechtbank poging tot diïefsbal met geweldpleging be- en zij veroordeelde de man daar- tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De of ficier van justitie had tegen de man acht jaar gevangenisstraf geëist en terbeschik kingstelling van de regering wegens poging tot doodslag. TTET is op zichzelf een merkwaar- dig verschijnsel, dat hoofdharen, zodra zjj van het hoofd van de dra ger of draagster gescheiden zjjn, zo weinig belangstelling ontmoeten. Zou den we in stille bewondering zjjn voor iemands lokken (en we moeten vol mondig toegeven, dat onze bewon dering in de meerderheid der geval len wel betrekking zal hebben op de haren van een lid van de andere sexe), dan zou zich theoretisch het geval kunnen voordoen, dat diezelf de prachtige lokken ons enkele we ken later onverschillig laten wanneer zü voor de ramen van een pruiken maker staan opgesteld. Omdat in dit geval de eigenares se haar haren heeft laten knippen en het geval aan de prui kenmaker heeft ver kocht. Deze mercan tiele geschiedenis is op zichzelf niet belangwekkend. Maar het feit, dat wo op hetzelfde moment geen belangstelling meer kunnen koesteren voor deze haren- zonder-elgenaresse stemt in ieder ge val tot nadenken. Waarom doen ve len toch zo opgetogen, zolang haren de schedel sieren, maar wensen zij deze materie niet meer te kennen, zodra do scheiding tussen haar en huid is ingetreden? Het haar, dat bjj de kapper in rulle vlokken op de grond valt, pleegt zwijgend te wor den bjjeengeveegd om tenslotte ach ter een klep of een blik te verdwij nen. Niemand spreekt een woord, zo lang dit opruimingswerk zich vol trekt. De klant niet, die enigszins beschaamt schijnt, omdat zijn „af val" daar wordt bijeengezameld, en do kapper evenmin, wijl hij dit werk eigenlijk een weinig verheffende ver lenging van lijn beroep acht. Deze houding is ondankbaar en TOCH IS HET ZO! onrechtvaardig. Want het veel mis kende en achteloos weggeworpen haar bevat een kostelijke stof, de cystine, die ëen belangrijke bouw stof voor de lichaamseiwitten is. De ze cystine gelijkt op een kalkachtig poeder en wordt gebruikt om zeer verzwakte mensen en veel te vroeg geboren baby's, die geen ander voed sel kunnen verdragen, in leven te houden. Bij de bevrijding van Ber gen Belsen en andere concentratie kampen heeft de cystine een buiten gewoon belangrijke rol gespeeld en tallozen hebben het behoud van hun leven daaraan te danken. Denkt u niet dat, ingeval van hon ger, een maaltijd bereid kan worden uit een royale dot haarvlokken. want de haarcellen, waar binnen de cystine zit ingesloten, heb ben onverteerbare wanden, die in onze het laboratorium wèl kunnen worden opgelost. Alleen in de magen van enkele vogelsoorten, die hun prooi met huid en haar (of veren) verorberen, zoals de havik, schijnen de haren tot vertering te worden gebracht. En de gewone mot- tenlarven, die door omstandigheden niets beters weten te bemachtigen, schijnen zich alleen in hongerige toe stand aan ruwe haren te wagen. Zo dat u geen angst behoeft te hebben dat zij zich gedurende de nacht aan uw haardos zullen vergrijpen. (Waar bij we weer een uitzondering moeten maken voor de bontmot, die vanzelf sprekend weer op het eten van ha ren is gespecialiseerd). Nu we het toch over bont hebben, wist u dat het duurste bont van een soort rat afkomstig Is? Daarover een volgende keer. Na 75 jaar naastenliefde tild. Want het is de werkelijke muziek kenners en muziekliefhebbers toch niet ontgaan, dat Boulez niets, maar dan ook niets te zeggen heeft. In tegenstelling tot zijn in Amerika wonende landgenoot Ed gar Varèse (geb. 1885), die een prachtige Fluitsonate schreef. Maar kan men in een stad, die in de oude stijl is herbouwd en geresta en waarvan ook de moderne wijken niet echt modern zijn, bij de jongeren dere reactie verwachten dan die welke ik hierboven signaleerde? Men wil iets wil iets anders. De mensen zelf hebben de traditionele herbouw van Warschau verlangd, compleet met Weich- sel-gothiek, veelkleurig beeldhouwwerk, schuine roodpannen daken van ongelijke hoogte, ouderwetse portalen, met decora- 'ief beslag versierde deuren, enz. enz. Begrijpelijk, Warschau moest echt War schau blijven. Onder die omstandigheden kan men het echter de kunstenaars niet kwalijk dat zij zich meer bij deze tijd aanpassen. Als ze het eigen gezicht dan verliezen, want er waren hier op het moderne muziekfestival ook wel waarbij men zonder bezwaar namen der componisten kon verwisse- de clichéproduktie van onze tijd. Corn. Basoski. Kleine bouwspaarders leven in vrees en beven De afdeling fraude van Scotland Yard stelt een onderzoek in naar een zaak, die een der grootste financiële schandalen der laatste jaren in Enge land dreigt te worden. Vele kleine bouwspaarders vrezen dat zij hun geld kwijt zijn. De bekende financier Harry Jasper, die in Duitse afkomst is, en in de loop der jaren opzienbarende biedingen op schillende ondernemingen had gedaan, bracht onlangs een bod van 1,8 miljoen pond uit op de Ely-brouwerij. Op het ogenblik van betaling bleek echter het nodige geld te ontbreken, zodat de koop niet doorging. Door deze gebeurtenis kwam aan het licht, dat Jaspers maat schappijen een bedrag van 3,9 min, pond bad geleend van de State Building Socie- :en bouwfinancieringsmaatschappij, aan 17.500 merendeels kleine spaar ders hun geld hebben toevertrouwd. Van dit grote bedrag was 3,25 min. vorm van hypotheken verstrekt a de Lingtang Investments Ltd., een ma VETE VETERANEN van de 101 Airborne welke divisie zicb door de Duitse linies een corridor voebt Eindhoven naar Nijmegen, hebben gisteren nog eens genomen, lijk, maar om in die tijd wijzer te worden, tot ontplooiing te komen en in staat te blijven de medemens in onze sterk-veranderende maatschappij te blijven dienen, dat vereist moed. doorzettingsvermogen en inzicht. En jarin is uw vereniging gelukkig ge- aagd." Met deze woorden complimenteerde de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klom pé. bestuur en leden van de Hendrik Pierson vereniging Christelijke ganisatie voor bijzonder maatschap pelijk werk, die tot vorig jaar „Ze- denopbouw" heette), die gisteren in Rotterdam op sobere wijze haar 75- jarig bestaan vierde. „Uw vereniging", zeide de minister verder, „is uit de ijver van vrijwilli gers geboren en boogt nog op een grooi aantal vrijwillige werkkrachten. Dat is goed, want zonder menselijke bewogen heid kan maatschappelijk werk niet ge- De gisteren gehouden jubileumviering werd bijgewoond door de ministers van maatschappelijk werk mejuffr. Klompe en van justitie, mr. A. C. W. Beerman De minister van sociale zaken liet zich vertegenwoordigen. Voorts waren aan wezig de commissaris der Koningin in de provincie mr. J. Klaasesz en verscheidene autoriteiten udt het kerkelijke en maat schappelijke leven. De voorzitter, ds. mr. B. ter Linden, directeur van de Heldring-gestichten te Zetten, gaf aan het begim van de ver gadering een beperkt overzicht van de vele activiteiten. Minister Klompé drukte in haar toe spraak de karakterverandering van de organisatie aldus uit: „Bij de oprichting moest men stelling nemen tegen nu on voorstelbare maatschappelijke toestan den. Toen moest een ongehuwde moeder altijd ongelukkig worden door de lief deloosheid, waarmee de samenleving haar bejegende en de reclassering zedelijke delinquenten was een haast onmogelijke taak. In onze tijd met beterde sociale wetgeving is het nog wel nodig, materiële steun te geven, maar de tendens van het maatschappe lijke werk verplaatst zich steeds meer naar het immateriële. Het heeft nu tot taak, de individu te beschermen en de gestoorde gezinsrelatie te herstellen." De minister sprak van de grote waar dering welke de overheid heeft voor het werk van de vereniging. Prof. dr. M. J. Langeveld hield ver volgens een geestige reede, waarin hij er nog eens de nadruk op legde, dat het maatschappelijke werk veel te dan- :en heeft, aan de wetenschappelijke in- iohten, maar zich toch nooit in de heorie, de methode en het systeem maa erliezen. Het motief moet in de eerste plaats zijn de hulp van mens tot mens waarachtige christelijke naastenliefde. Aan het eind van de vergadering re- veerde ds. Ter Linden nog eens, dat de grondslag van de organisatie door de jaren heen dezelfde is gebleven. keer rustig in een autobus gebaande wegen. Omstreeks vier bereikte het gezelschap van onge- 100 man het paleis 't Loo te Apel doorn, waar een deputatie van zes per sonen door prinses Wilhelmina ontvan gen werd. Deze kleine deputatie bestond uit Wal lace Daxzcowski, vice-president van de 101 Airborne Association, mrs. Howard R. Johnson, weduwe van de comman dant van het 501-ste parachutisten-regi ment kolonel Johnson, George R. Woldt, en drie vertegenwoordigers van de oud illegaliteit: mr. H. B. S. Holla uit 's-Her togenbosch, Harry Otten uit Erp en Cor Prinses Wilhelmina onderhield zich geruime tijd met hen en toonde zich zeer verheugd de veteranen te ontmoe ten. Zij gaf het gehele gezelschap spe ciale toestemming de fraaie tuin te be zichtigen. Op de tocht van Nijmegen naar Het .oo werden alle gemeenten aangedaan ie in de toenmalige corridor lagen: in Veghel, Schijndel, St. Oedenrode, Uden Zeeland werd het gemeentebestuur foto van de voormalige commandant de airborne-divisie generaal Taylor een boek getiteld „Rendez-vous with de plaatsen die in het nieuws kwamen door de legendarische tocht van de „on gelooflijke patrouille" werd uitgestapt. Ter herdenking aan deze patrouille van zes dapperen in het gebied dat toen „The Island" werd genoemd, werd in Heteren een tegeltableau onthuld door de waarnemend burgemeester Joh. Lok horst, waarna de gemeentesecretaris, A Sonsma, nog eens de feiten van deze patrouille in herinnering riep. Zowel hier als bij de ontvangst door burgemeester mr. Ch. Hustinx van Nij megen en later op Het Loo, was ook luitenant-generaal b.d. J. J. G. baron Voorst tot Voorst, adjudant in bui tengewone dienst van de Koningin (en oud-commandant van het veldleger) aan wezig. Omstreeks 19.45 uur werd na- de 101 Airborne Division een krans gelegd bij het monument op de Grebbe- berg ter ere van de gesneuvelde Neder landse soldaten schappij, die grote onroerende goederen bezit, en in juli voor 7 min. pond door Jasper was overgenomen. De aan Ling tang voorgeschoten 3,25 min. pond schij nen niet voor het doel te zijn gebruikt, waarvoor zij door State Building waren uitgeleend. De spaarders vrezen nu, dat zij hun geld kwijt zijn. Jasper verklaart, dat hij de biedingen heeft gedaan voor zijn cliënt Friedrich Grünwald, doch dat deze niet heeft be taald. State Building beweert, dat de 3,25 min. pond gezonden zijn naar een advo- catenfirma, waarin Grünwald deelgenoot is. Grünwald is tevens directeur van Lingtang en andere maatschappijen der groep-Jasper. Jasper verzekert alles te zullen betalen en Grünwald die naar Israël is vertrok ken, heeft verklaard, dat er geen reden is tot ongerustheid. State Building wordt belegerd door kleine beleggers, die hun geld opvragen, doch niet meer ontvangen kunnen dan een shilling per maand. De vereniging van bouwfinancierings- maatschappijen deelt mede, dat State Building niet bij haar is aangesloten en dat haar leden nooit dergelijke grote be dragen aan één onderneming mogen uit- Inmiddels heeft de Labourpartij de zaak aangegrepen voor een scherpe aanval op de regering, die dergelijke speculatieve opkopingen van' ondernemingen niet te gengaat, en de regering belooft maatrege len te treffen, zodat de gebeurtenis wel een rol zal spelen bij de verkiezingsstrijd. estiny Ook in Het Valburg en Kestere Interim-dividend Koninklijke De raad v directeuren van de N.V Konnnklijke Ne- deriamdsche Petroleum Maatschappij hebben besloten over het boekj; onveranderd 1.50 interim-dividend per aandeel te betalen socks of standing Taxflalfabilakaii Imlla Uckifair N.V. - Halst MOEDER WORDEN... Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, i geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 Nu spoedig beslissing over grafische c.a.o.? (Van onze sociaal-economische redactie) Een spoedige goedkeuring van de gra fische c.a.o. valt, naar in loonpoluieke kringen wordt aangenomen, thans te ver wachten, nu het college van rijksDemid- delaars nieuwe cijfers met betrekking tot de grafische loonvoorstellën heeft ontvangen. De cijfers zijn opgesteld door het Cen traal Bureau voor de grafische bedrijven, het overlegorgaan van werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak, dat maandag bijeen is geweest om zich te be raden, nadat rijksbemiddelaars de gra fische c.a.o. hadden afgewezen. De nieuwe cijfers zouden bewijzen, wordt vernomen, dat een verhoging in de uurlonen met zeven cent en een werktijdverkorting van drie uur, niet op algemene verbetering van 4.7 procent ls aanvankelijk was gesteld) neerko- maar op hoogstens 4.3 procent. Dit percentage zou zijn bereikt, doordat ook de loonsverhoging voor de beambten en het administratief personeel er in zou den zijn verwerkt. Voorts zou men heb ben besloten de werktijdverkorting varia bel te maken, door de ene week 48 en de andere week 42'A uur te werken, waar door het produktieverlies gerineer zou worden. Naar verluidt heeft de looncommissie van de Stichting van de Arbeid inge stemd met deze nieuwe motivering van de loonvoorstellen, zodat men een spoe dige goedkeuring verwacht. (Advertentie) Goeden nncht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en Is on schadelijk voor hart en maag Bij apotheek en drogist f 095, f 2.40, f 8.88

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5