Optocht wordt fonkeling van Habsburgse praal Veel belangstelling voor historische lezing 3 OCTOBER OPTOCHT Reconstructie Hooigracht en sluiting van Oud-Hortuszicht verandering in route br engen Keizer Maximiliaan de laatste ridder van Europa Waardering van ouders bij tienjarig bestaan Nederlandse Comedie speelde voor K. en O. te Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 Agenda voor Leiden VrUdag Grbot-aud'itorium 4 uur: inauguratie prof dr. F H Sobels. Overdekte 8 uur: zwemfeest Geref. j e ugd org an t sati es Schouwburg, 8 uur: Ned Comedie met „Zachtjes met de deuren", voor K en O, Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: leden vergadering tuiniers- en bloemistenver- eniging Door eendracht Verbonden. Het gulden Vlies. 8 uur: show van mo dehuis De Groot, Leiden. Zaterdag Stationsplein 2 uur 5: vertrek excursie afd. Leiden Natuurhist. ver. naar War mond. Turk. 3 tot 6 en van 7 tot 10 uur: huts pot-snelschaakwedstrijd. Geref. jeugdhuis, 8 uur: instuii mei muziek en spel Geref. Jeugdhuis, Breestraat, 9 uur n.mi: verkoop ten bate van kerkbouw en jeugdwerk. Zondag Zuiderkerk. 5 uur: jeugdappèl, voorg ds H. Heul* Luxortheater, 10.30 uur: zondagmorgen- gesprek van Aart Romijn, bijeenkomst bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente Leiden. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20205. Tentoonstellingen De Lakenhal; Kring van Tekenaars (tot en met 5 oktober). Museum van olkenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 7" elke dag geopend van had 10 tot c-alJ 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburgelke dag geopend van 9 tot 12 en vaD 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juri disch studiecentrum, elke- dag te bezich tigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Koli- maketoteeg 16a. Geologisch en mineralogisch Garenmarkt lb: elke dag geopend var 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en var 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26, elke dag geopend van tot 12 en vai tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal loenafdeling, geopend van hall 10 tot hall 6, op zaterdag 5 uur. Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdagen vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27: maandag en woensdag tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsi donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zater dag van 10 tot 5.30 uur. Legermuseum ..Generaal Hoefer", Pesthuislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstr. 1. elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 11., woensdag zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 to4 8.30 uur 's avonds. Pilgrimf athers*-huisj e, Boisotkade z, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. (Deze opgaven gelden niet voor zon- Winter dienst van de N.Z.H.V.M. De winterdienstregeling 1959-1960 van de N.Z.H.V.M., die op 4 oktober ingaat, bevat weinig veranderingen ten opzichte van de thans geldende regeling. De hoge frequenties op de lijnen Noordwijk-Lei- den-Den Haag en Katwijk-Leiden blijven gehandhaafd. Evenals tijdens de vorige winterdienst regeling zal de dienst Den Haag-Noord- wijk-Haarlem (via De Glip) om de andere dienst tol Haarlem en Hillegom worden gereden. Tijdens de tentoonstelling Keu kenhof te Lisse wordt het eindpunt Hil- legom verlegd naar het tentoonstelling,s- T~VE FEESTWIJZER voor het drie-oktoberfeest is weer uit. Het bestuur van de vereniging gaf ons de garantie dat Leiden weer heel mooie da gen zal beleven. Het programma is gevarieerd en in al zijn onderdelen antrekkelijk en de verzorging zal, zoals het geheel zich laat aanzien, ook niets te wensen overlaten. „Alles hangt nu af van het weer", zei mr. De Ruyter de Wildt. De optocht zal uitmunten in de schittering der kostuums. Hij is gewijd aan Maximiliaan I, die leefde van 1459 tot 1519 en die de grondlegger was van de Habsburgse wereldmacht De optochtcommissie is er weer in geslaagd, een groot aantal paarden bijeen te brengen. Zij kon zich daarbij niet beperken tot de omgeving van Leiden; De Meern, Ede en Nijkerk zijn ook leverancier geworden. De op tocht zal ongeveer 450 gecostumeerde deelnemers bevatten; in totaal lopen een 1000 mensen mee. Het feest begint reeds op donderdag 1 oktober. Dan wordt om 8 uur in de Pieterskerk het wijdingsuur van de chr, zangvereniging Ex Animo gehouden. Dit maal verleent de van het Residentie-Or kest zo bekende violist Theo Oloff me dewerking. Aan het orgel: Adnaan Blan- kenstein. Ds. D. J. Vossers, Hervormd predikant, hoopt te spreken. De volgende avond om half 8 is er de taptoe. De route, die men in de Feest wijzer aantreft, is niet veranderd. Bij de ïmenten in het park en bij het Plant- wordt een krans geplaatst. Die avond gaat het Lunapark om 8 uur open. Feestgave: 10.354 De dag zelf begint met de Reveille van de Leidse politiemuziek. De politiemannen voeren 8 uit, Voor de uitdeling van haring en brood moesten weer twee volle uren worden uitgetrokken, van half 8 tot half 10. De feestgave wordt in de Waag uitgereikt 10.354 personen. Het jeugdorkest De Burcht speelt. Om 8 uur begint de Koraabnuziek het park Deze heeft ditmaal een bijzondere feestglans door het 75- jarig bestaan van het standbeeld van In de uienst Leiderdorp-Lei burg-Katwijk aan Zee komen feestdagen de ritten van 7.40 c Katwijk aan Zee, n-Valken- •an Lei- 1 7.30 1 1 7.52 wordt van Leiden naar Leiderdorp en t uur van Leiderdorp naar Leiden vallen. Naar het Vuurbaakplein niet langs het tentenkamp maar Drieplassenweg gereden. De tien-minutendienst op het traject Leiden-Haarlem wordt tot 's avonds pl: half 11 verlengd. De rit van 7.58 van Leiden naar Noord- wijkerhout wordt op zon- en feestdagen niet meer gereden. Twee jubilarissen bij Hema Leiden Op 15 oktober, resp. 16 november, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de' heren C. Maas, chef patissier en H. van Os, chef etaleur, beiden werkzaam in het. filiaal Leiden, bij de N.V. Hema in dienst traden. De jubilarissen zullen tijdens op 13 oktober aan te bieden feestavond in het Antoniusclubhuis, Mare 43. genwoordigheid van familie, vrienden, het personeel van het filiaal Leiden, enkele andere genodigden, worden huldigd. 7 EIDEN nadert weer DE dag Medewerking gevraagd Aan de Hervormde en Gereformeerde Jonge Kerk in Leiden. Iedere zondag wordt in het Academisch Ziekenhuis alhier een kerkdienst gehou den voor de patiënten, maar aangezien de opkomst gering is, komt dus de zang 'uidelijk door. het ko< 1 de Jonge Kei Deze die 1, 17.50 is een forse prijs, maar ithoud, dat het gezegde "duur koop is goedkoop" in de allereerste plaats voor overhemden opgaat. Want voor een paar gulden een hemd kopen, dat na enkele keren wassen slap is en stuk gaat, geen kunst. Coster brengt echter een klasse- overhemd in No-iron, dat dus ge makkelijk wasbaar en vlug drogend is en vrijwel niet gestreken behoeft te worden, met een zeer fijn inge weven streepmotief, het zgn. ton-sur-ton Dit kwaliteits-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, Ie waarde van Van der Werf. „Concordia" de begeleidingAcht. den gezongen. De militaire mars is tussen 8 en 10 uur iet om half 10 het défilé voor het stad huis. De Kon. militaire Kapel en de kapel van de Kon. Luchtmacht verlenen beide medewerking. Het aantal deelne mende militairen is omstreeks 1000. Sportliefhebbers kunnen van half 9 tot half li hun hart ophalen op het Le vendaal, waar een behendigheidswed strijd voor automobilisten is gepland, tussen Kraaierstraat en Pakhuisstraat. Men kan zich opgeven bij de heren Steinbach en Coers, stadhuis Leiden. Le den van de motorvereniging De Sleutel stad en padvinders assisteren. Aan de kinderen is ook gedacht. Van half 9 tot 9 uur is er een poppenspel in de Kooilaan (Medusastraat), van kwart over 9 tot kwart voor 10 In de Zeeman- laan (bij Van 't Hoffstraat) en van 1( tot li op het Vijf-melpleln (bij Roose- veltstraat). Het stedelijk museum is die dag ge opend van 10 tot 12 uur voor de traditio nele 3-oktober-tentoonstelling; toegang kosteloos. Om half 11 wordt een dienst gehouden van de Hervormde Gemeente in de Pie terskerk. Voorganger is ds. M. Ottevan- ger. In de Chr. Geref. kerk hoopt uur ds. C. van der Weele voor te gaan, in de kerk der Geref. Gemeente Nieuwe Rijn alleen om 10 uur de heer G. Schil- aanboord en in het gebouw Hoge Rijndijk vanwege de Geref. Gemeente in Neder land om 10 en 5 uur dr. C. Steenblok van Gouda. Acht groepen U behoeft echter deze prijs niet te betalen, want Coster geeft U de verrassing van Uw leven door één dag deze SUPERKWALITEIT N0-IR0N OVERHEMDEN met spreidboord,aan te bieden voor de verbijsterend ft A lage prijs van M W Zo lang d LEIDEN: Haarlemmerstr. 25 Rotterdam; Korte Hoogstraat 11 Meent hk Goudsesingel Ka- tendr. Ldgedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. De optocht begint 1 is gewijd I. De HU wijkt enigermaie af dooi de Hooigracht en de sluiting Oud-Hortuszicht. De stoet gaat nu de Hooigracht via de Ir. Driessenstraat naar de Middelstegracht (een strop voor vele bewoners van de Hooigracht). By Oud-Hortuszicht gaat hy door over de Witte Singel naar het Noordeinde (Rem- brandtstraat). De deelnemers vinden dan verpozing op het terrein van de Doelen- De 3-oktober-karavaan opent na het gebruikelijke ceremonieel.met een praal wagen, gewijd aan de aartshertog Maxi miliaan. Groep 2 toont de ouders van Maximiliaan, groep 3 de intocht van kei zer Frederik III op 30 sept. 1473 te Trier, groep 4 het huwelijk van M. met Maria van Bourgondië, 19 aug. 1477, groep 5 de doop van Karei V te Gent, groep 6 de inhuldiging van Maximiliaan I in Leiden in 1508, groep 7 afgevaardigden van landen waarover keizer M regeerde groep 8 Maximiliaan I als grondlegger van de Habsburgse wereldmacht. Om half 8 begint in de Schouwburg voorstelling van Johan Kaart en o uur een feest in de Stadsgehoorzaal onder leiding van Roland Wagter sr. (met quiz!), 's avonds is er ook een hosconcert op het Schuttersveld. Om 11 uur wordt de dag gesloten met een vuurwerk. T ekenwedstrijd De Drie-October-vereeniging ont ving enige malen een aardige col lectie kindertekeningen, waarmee leerlingen van een der Leidse la gere scholen hun indrukken van het voorbije feest hadden vastge legd. Het bestuur meent, dat dit initiatief navolging verdient. Het heeft zich daarom tot de hoofden der lagere scholen gewend met het verzoek vóór 19 oktober ten hoog ste 20 tekeningen, betrekking heb bend op het 3-oktoberfeest in de ruimste zin, bij het bestuur in te zenden. Er zijn enkele prijzen voor de scholen met de beste resultaten. Een jury zal het tekenwerk be oordelen. worden gewaardeerd! Immers, i medewerking in de geestelijke verzor- vderen maar evenmin voor onszelf. Le- ïn voor anderen geeft aan eigen leven i hoogste waarde. Laten wij op die weg erder gaan. moedig, opgewekt en ge- erkt door ons geloofsvertrouwen. Liesbeth van der Pool, ,,organiste" van de zondagskerkdienst en de middagpauzedienst in het Acad. Zie kenhuis, tel. 32723, Marnixstr. (Advt STOFZUIGERS vanaf f115,- wij 25.— LEIDEN Fa. DUSOSWA Oogstfeest van Leger des Heils Leiden Zondag a.s. zullen de samenkomsten van het Leger des Heils in Leiden in het teken van het jaarlijks oogstfeest staan De als uiting van dank door de heilsolda ten samengebrachte veldvruchten en dere gewassen, zullen in de legerzaal zijn uitgestald. In deze dienst zal kapi tein R. J. Schurink voorgaan, Door medewerking van industrie, mid denstand en particulieren, zijn boven dien vele gebruiksvoorwerpen en levens middelen bijeengebracht, die door mid del van een bazaar zullen worden ver kocht. De opbrengst daarvan is oestemd voor de arbeid op het zendingsveld. De bazaar wordt maandagmiddag 3 uur geopend en duurt tot dinsdagavond 10 u. Inleiding tot 3 oktoberviering TAE BEELTENIS van Keizer Maximiliaan van Habsburg, die wel eens Europa's laatste ridder wordt genoemd, prijkt op de omslag van de nieuwe feestwijzer voor de 3 oktoberviering, die vandaag is verschenen. Dit bewijst reeds, dat het Habsburgse Huis een belangrijke rol speelt in de historische optocht, die dit jaar het kernpunt van de feestviering zal zijn. Op uitnodiging van het bestuur van de 3 Octobervereniging heeft de heer J. J. Mostard uit Den Haag, secretaris van de vereniging Nederland- Oostenrijk en daarnaast historicus, gisteravond een volle foyer doen delen in zijn uitgebreide kennis van het Huis Habsburg. Op zichzelf was het al een ev mee te maken, dat men voor ec rische lezing een volle zaal kan op de toneelavond van de televis bewys, dat de 3 oktoberviering ii ipringlevende traditie is, b n hislo- trekken zich eilijk - Het Habsburgse Huis betreedt met de verheffing van Rudolf I m 1273 het Euro pese schouwtoneel, om daarop tot in onze eeuw een gewichtige rol te vervullen. Met uitzondering wellicht van Philips II err Joseph II volgen de leden van dit Huis een politieke leidraad, die voortvloeit uit de karaktereigenschappen van de Ha-bs- Zij zijn kosmopolitisch ingesteld. De in- Ds. De Wolff school, Leiden TER GELEGENHEID van het tienjarig bestaan van de Ds. De Wolff- school te Leiden werd gisteren een feestavond gehouden in het Anto niusclubhuis. De voorzitter van de „Vereniging voor Christelijk onder wijs", ds. D. J. Vossers, opende de avond en heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. Na deze woorden verschenen zestien jongens op het podium, die onder leiding van mej. J. van der Kemp een zevental vlotte liedjes zongen. Gymnastiekoefeningen voor meisjes en jongens werden gedaan onder de deskundige leiding van de heer J. Rotteveel, waarbij bepaald „halsbrekende" toeren werden verricht. Het christelijke tamboer- en pijper- orps Kunst en Genoegen veroorzaakte ;n ware deining in de zaal, daar het iet zijn sohitterend, dooh op de buiten lucht afgestemd instrumentarium, een machtig geluid veroorzaakte. De pantomimespeler aan het. eind van de avond, was uitmuntend. De taferelen, die hij voorstelde, behoefden door hun treffende uitbeelding geen verklaring. Vooral op de kinderen, die in hun eigen fantasiewereld leven, maakten zij een grote indruk. Waarom Midden op de avond sprak, namens de ouders de heer J, A. Smits, hoofdbe stuurslid van de oudersvereniging „Phi ladelphia" en secretaris van de afdeling Leiden. De heer Smits vroeg zich af: Waarom vieren wij eigenlijk feest? De meesten van ons voelen zich toch teleur gesteld, dat juist ons kind niet mee kan. Maar als wij de vele resultaten zien, die onze kinderen behalen, Weten we, dat wc heel veel redé hebben om dankbaar te zijn. Het kind, en dat is toch het voornaamste, voelt zich immers geluk kig. Dit laatste komt mede to<t stand door de grote toewijding van het hoofd der school, de heer A. Hui- gens, die van de opriching af, met het personeel, al zijn krachten heeft gegeven om de school te maken tot wat zij nu is. Ook voor de nazorg van het kind waar vele ouders vaak over tobben, staat de heer' Huigens vaak in. En met succes, want van de 191 oud-leerlingen zijn er 179 op normale wijze in de maatschappij opgenomen. Behalve de vele - positieve punten, bracht de heer Smits ook enkele nega- dit de wens van de ouders om meer betrokken te worden bij het beleid en de school. Misschien, zo merkte de -order op, irking r •a k tijk de ouders wordt bev< Voorts is de behoefte aan een eigen psycholoog, zoal^ op de R.K. b.l.o.-sohoo! zeer dringend, evenals aan een logope dist. Ook is er een groot tekort aan materiaal. Het jaarlijkse begrotingsbe drag van 10.000 is lang niet toereikend om elk kind te geven, wat het nodig heeft. Aan een vervolgsohool op het b.l.o.-onderwijs, gericht i voor jongens en meisjes 16 jaar, is grote behoefte. Er is dus nog zeer veel te doen. Daar om deed de heer Smit een beroep op ouders, schoolbestuur, ja op geheel Pro testant Leiden om de schouders te zet ten onder dit grote werk, in het belang van het gehandicapte kind. Tot slot van zijn toespraak overhan digde de heer Smits het hoofd van de school een chèque met een waarde van f 260, bijeengebracht door de ouders en bestemd voor een stuk materiaal in de school. De heer Huigens dankte met hartelijke woorden voor ai de lof aan hem gericht, dooh hij wees er op, dat niets kan worden ondernomen zonder de hulp en de steun van God, Die de school in deze eerste tien jaar zo heeft bijgestaan. leider zag als oorzaak het feit, dat hun stamland de Elzas en Zwitserland is ge weest, juist op de scheidslijn tussen de Romaanse en Germaanse volken. Ook al droegen de Habsburgers vele eeuwen de Duitse keizerskroon, toch kunnen zij niet worden beschouwd als een Duits-Ger maans vorstengeslacht, maar ook niet als een Frans-Romaans. De Habsburgers treden nooit op als na tionale vorsten maar voelen zich in de eerste plaats Europeanen en beschermers van de Europese cultuur. Zij stellen geen nationale belangen op de voorgrond, maai :ijn - alles Aan passin gsverm ogen Als kosmopolieten hebben zij een duide lijk inzicht in de problemen van de ver schillende volken en daardoor zijn de Habsburgers in staat to heersen over vol ken met tegengestelde belangen en van verschillend ras- Zeker is een andere karaktertrek hun aanpassingsvermogen aan de eisen van de tijd. In de middeleeu wen werd van de vorst verwacht, dat hij een goed veldheer zou zijn- Rudolf en Maximiliaan hebben aan die eis voldaan. In de zeventiende en achttiende eeuw wordt een be roep gedaan op de diplomatieke gaven van de vorst en dan is Maria Theresia daar om deze eis te ver vullen- In c tU'd, ■k de nadruk valt op de sociale economie, is er weer een Habs- burger. aartshertog Otto, die zijn tijd ver staat en dan ook tot de toonaangevende sociologen behoort. Eigenschappen Dc heer Mostard rondde zjjn psycholo gische schets van het Huis Habsburg af met de vermelding van de eigenschappen als organisatietalent, uithoudingsvermo gen, rechtsgevoel, zuinigheid en voorzich tigheid, die hy de leden daarvan toedichtte Dc Habsburgers voelen zich schakels in een familieketcn, waarbij steeds een leider aanwezig is, net als by de Schotse clan. Zy wachten rustig hun tijd af en hebben kans gezien door huwelijken met de erf dochters van uitstervende Europese vor stengeslachten een wereldrijk te vestigen zonder strijd. Door deze legale basis stond dit Huis sterk tegenover het buitenland en steeds heeft het als belangrijke taak gezien de consolidering van verworven gebieden Door het eerbiedigen van bestaande tra dities wisten de Habsburgers vaak oorlo gen te voorkomen. Hieruit vloeit voort, dat onder hun bewind mistoestanden zeer geleidelijk werden opgeruimd. Nergens treden zij revolutionair op. Het stempel „conservatief" moge dan politiek gesproken juist zijn, in hun voor deel spreekt dan toch zeker hun verzoe ningsgezindheid en bereidheid naar ande ren te luisteren, waardoor zü vijanden tot persoonlijke vrienden wisten te maken Puzzelprominenten 1. K. Visser, Dorpsstraat 62, Kou dekerk aan den Rijn-, 2. A. Lucas, Witte Rozenstraat 36. Leiden; 3- A. Vreeken, Havenstraat 27, Hille- Door hun menselijk-optreden dwongen 2 respect af en in de uitvoering van hu beleid toonden zij zich uiterst consciei Tegenstelling In het vervolg van zijn inleiding schetste de heer Mosterd in taalkundig gezien zeer fraaie zinnen, die echter niet zozeer voor een inleiding geschikt waren omdat het geen spreektaal was, de groei van het Habsburgse rijk door de eerder genoemde gelukkige huwedüken en de soms ongeloof lijke veine van de Habsburgers. Hij liet de schrille •tegenstelling zien tussen de flegmatische Rudolf en de spontane Maximiliaan, ging in op de betrekkingen tussen de leden van dit geslacht en. de Nederlanden, om ten slotte stil te staan bij het tafereel, dat de oud geworden Maximiliaan nog heeft gezien: de macht van de Habs burgers uitgebreid over zeer grote de len van westelijk, zuidelijk en mid den-Europa, en dat niet door het ge bulder van kanonnen, maar door hel gebeier van huwelijksklokken. Waarlijk, de heer Mostard heeft het warme applaus door zijn ondanks de lange zinnen toch boeiende voordracht ten volle verdiend. De beer H. de Wilde van de- 3 Octöberverenigi ng heeft hem ingeleid en bedankt. Na de pauze volgde de vertoning van een aantal goed gekozen films, die betrek king hadden op Oostenrijk en op het on derwerp van de avond. Voortzetting kerkelijk gesprek in Leiden De centrale kerkeraad van de Her vormde Gemeente te Leiden heeft be sloten de gesprekken met leden van de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Ver eniging van Vrijz.-Hervormden en van de Geref. kerk alhier, voort te zetten. Op 22 oktober en 19 november hebben zulke gesprekken plaats. Maximilliaan, de hoofdfiguur in de komende 3-oktober-optocht. Drie-oktober-avond van Leidse chr. Oranjever. Ook de Leidse chr. Oranjevereniging geeft op 3 oktober een avond, en wel in de grote zaal van het wijkgebouw Leven- daal. Het lid de heer A. de Koning zal een voordracht verzorgen, vóór de pauze wordt een quiz gehouden met als onder werp „Beleg en ontzet van Leiden" en onder de titel „Wie weet er zijn weetje?" en na de pauze komt de Timdelerclub op de planken met het stuk „De witte vaas" van R Feenstra. Zie voor stadsnieuws ook pagina 7 Chr. kweekschool Leiden Voor het eindexamen derde leerkring (hoofdakte) slaagden de volgende leerlin gen van de christelijke kweekschool te Leiden: W- van HLlten, Leiden; A. J. Huiskas, Leiden; R. J- Knetsch, Leiden; C. J. A. van Venetiën,/Leiden; D. M, van de Kreeke, Wassenaar; G. D. Schutte, Leiden; E. J. van Staalduinen, Alphen aan dien Rijn en I, W. Vogel, Leiden. De exa- Eindreeulbaat: 30 geslaagden; afgev ïaEï 11. onkunde op proefschrift, getiteld Academische examens LEIDEN, 24 september Rijksumver :eit Gestaagd voor het doet ex N. rechtde hei Viphen a. d R P B M van Dijik te Rotterdam Zachtjes met de deuren MET DEUREN SLAAN wijst niet op een kalme, rustige gemoeds toestand. In het gezin waarin Michel Fermaud zijn dwaas, maar toch niet helemaal onmogelijk verhaal laat spelen, is bijna iedereen op zijn of haar beurt een zenuwcrisis nabij. Alleen grootmoeder bewaart haar ietwat stoïcijnse kalmte. Te midden van al die over-hun-toeren- zijnde mensen staat zij als de volmaakte rust. Dochter en schoonzoon, kleindoch ters en kleinzoon kunnen het hoofd kwijt raken, zq niet. Zij gaat door met vals spelen, strijkt haar niet onaanzienlijke winst op en laat haar slachtoffer nog adviseren hoe ze haar geld moet be leggen! Och, die broer en twee zusjes ruziën en bekvechten, plagen en hinderen el kaar, maar als de nood aan de man komt, voelt broer zich toch nog veranbwoor- d'eilijk. 't Is een wonderlijk stel. Ogen- sohijniyk vrijtouiterig en een bikkeltje losgeslagen soms, maar toch zijn het geen holie vaten, ad loopt Francois bot (be grijpelijke) ergernis van. zijn vader slecht college en gaat ieder van de kinderen een kant op, waar de ouders niet veel enthousiasme voor kunnen opbrengen. hebben hun wensen en idealen, die lillen bereiken, al is het soms langs wonderlijke wegen. Het meeste begrip vinden ze by de grootmoeder. De vader is bang dat de zaak hem uit de hand loopt en doet vreseüjk stoer, de moeder probeert door zachtheid en liefde (tenminste wat zij er voor houdt) de kinderen vast te houden. Beider pogen tot misilukken gedoemd., maar dat wdl niet zeggen, dat het. gezin tm uit elkaar ligt. De gezinsband blijft en is sterker Men kan zich uitstekend met het stuk amuseren en dat heeft men dan ook ruimschoots gedaanMaar bovendien kon men genieten van het gedistingeerde spel van me vrouw Jacqueline Royaards-Sand- berg, die de grootmoeder een allure gaf, waardoor ze ver uitstak boven een gewone vals-speelster. Een pres tatie en een demonstratie, die te recht met ovationeel applaus en een grote bos bloemen werd beloond. Ko van Dijk, die dit stuk niet alleen uitstekend, met een oog voor details, had geregisseerd, speelde de rol van vader heel goed. Zonder enige charge, natuur- "ik an aanvaardbaar. Mimi Boesnach ais zijn vrouw speelde goed, maar verder dan typering kwam niet. De jonge speelsters en speiers deden het technisch niet onaardig, maar voor ons gevoel bleef het be veel een benaderen van buitenaf. De enige, die in grote gedeelten anders probeerde daar ook in slaagde, was Ramses Shaffy, als de zoon. Peronne Hosang zagen we met plezier eer op het toneel. Ze speelde de rol in het dienstmeisje heel goed. Allard van der Scheer speelde de rol )n aanbidder Georges met veel succes. Met deze opvoering door de Neder landse Oomedie heeft K. en O. zijn boneel- an op charmante wijze geopend. A. C. BOUWMAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3