Per 1 oktober gaan verkeersregels nieuwe in WEGGEBRUIKERS OPGELET! Spatlappen worden 1 januari verplicht Prijsdaling mag niet gestuit worden VLIELAND W. SEGAAR „N. V Hi bol Stil NIEUWE UETOSCHE COURANT 13 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 (Van onze verkèèrsredacteur) MET INGANG van 1 oktober worden enkele wijzigingen in het Wegen verkeersreglement van kracht, die elke weggebruiker terdege dient te kennen. Met de kennis van wegregels alleen is men er weliswaar niet onoplettendheid, roekeloosheid en menselijke tekortkomingen spelen bij de meeste verkeersongelukken nog altijd de voornaamste rol maar het gebruik ervan moet a.h.w. ingeworteld zijn. De wet gever tracht zich dan ook altijd aan te passen aan dé handelingen, welke natuurlijk worden verricht en volgt zoveel als dat maar mogelijk is de .menselijke 1 »gica. Hij streeft naar een soort automatisme, dat elke weg- i reden van de verkeersveiligheid gebruiker zich eigen kan maken Zich ook eigen dient te maken. De per 1 oktober ingaande nieuwe plich ten en rechten van de weggebruiker zien er als volgt uit: 1 De zgn. .tunnelwegen niet noodza- kelijk wegen door een tunnel, daar een viaduct ook'een tunnel-effect kan te weegbrengen worden aangeduid met een rond, donkerblauw bord, waarop een witte auto onder een witte poort geschil derd is. De betekenis hiervan is duidelijk, als men dit nieuwe bord als een vervolg ziet van het bord, dat langs specifieke autowegen is geplaatst. Tunnelwegen zijn 'dan ook alleen toegankelijk voor snel verkeer (voor motorrijtuigen dus, die har der mogen en kunnen rijden dan 20 km per uur), terwijl zware vrachtauto's (rij bewijs C-E) en autobussen (rijbewijs D-E) uiterst rechts moeten blijven rijden. Indien op tunnelwegen een dubbele, getrokken streep op de rijbaan is aan- gcbraoht, mag deze niet overschreden worden. Het is dus verboden op sen tunnelweg van rijstrook te veranderen motorrijders en scooterrijders dienen dit zeer goed in de oren te knopen of een voertuig op dezelfde rijstrook in te halen. Het verkeer op de andere rij- strook mag wèl worden ingehaald, ook als dit aan de rechterzijde gebeurt. Als dé snelheid meer dan dertig km/üur et de afstand tot de voorlig- :enmin9te twintig meter bedragen. Er mag alleen gestopt worden als het rode tunnellicht brandt, doch keren en ach teruit rijden zijn verboden. Een rijverbod bestaat verder voor mo torrijtuigen, die ontplofbare, ontvlam bare, bijtende of corrosieve stoffen in meer dan geringe hoeveelheden vervoe ren De éigen brandstof behoeft hier niet onder gerekend te worden, evenmin als Verkeerspleinen O Een rond, donkerblauw bord met drie „Witte, rondgaande pijlen, die tevens de verplichte rijrichting aangeven, zal voortaan bij zgn. officiële verkeersplei nen worden geplaatst Hiermee worden rotondes bedoeld, waar bestuurders van motorvoertuigen in de toekomst niet meer uiterst rechts behoeven te houden Hun positie op de rijbaan mogen ze van het feit laten afhangen, of ze een kwart, de helft of driekwart van het verkeers plein moeten „nemen". Voorsorteren is dus toegestaan. Voor verkeerspleinen, die niet voorzien zijn van dit nieuwe bord, gelden deze bepalingen echter niet. Bij arrest van de Hoge Raad moet op deze rotondes uiterst rechts worden gereden, terwijl een voor ligger alleen links mag worden ingehaald o De wettelijke nacht wordt met een half uur verlengd en duurt van een kwartier na zonsondergang tot een kwar tier voor zonsopgang. De gevaarlijke schemertijden zijn dus met de helft be kort, wat betreft het verplicht ontsteken van de lampen. Op mocht worden gestopt of gekeerd, mag ook niet meer achteruit worden ge reden om bijv. een gemaakte fout te herstellen. Deze bepaling geldt overigens uitsluitend voor de rijbaan. Wat 'n vondst! Met één VaoNelle's groot formaat theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige «Afternoon* thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modèrn proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo ,in trek' is! cr De tram heeft geen voorrang n als deze uit een uitrit komt, gewoonlijk bij het verlaten van de re gebeurt. De trambestuurder mag het keer op de openbare weg dan dus niet twaalf meter busbaltebord liet motorrijtuigen verboden stil te staan. Hierbij zij opgemerkt, dat deze regel niet geldt voor de overzijde van de weg, doch uitsluitend voor de rijbaan waarlangs bet bord is geplaatst. Langs de geblokte markering, die bij vele bushaltes is aangebracht, mag evenmin worden ge stopt. ook niet, als deze Jan ge r is dan HMUUy bord vooroonduiding TUNNELWEG kleur, donkerblauw bord vooraanduiding EINDE TUNNELWEG kleuridonkerblauw _sal Op wegen, die als tunnelwegen bereden moeten worden, zullen deze borden worden opgericht (autoweg- bord met toevoeging van een poort, een tunnel). twee maa! twaalf incter. De lengte der markering mag eebter nergens dan 36 meter bedragen. n Op met beschermde voetgai steekplaatsen mogen motorvoertuigen niet stilstaan, terwijl ook tot vijf meter er vandaan niet mag worden gestopt Deze zelfde bepaling gold reeds voor be schermde voetgangersoversteekplaatsen O Bij een kruising of splitsing mogen motorvoertuigen niet stilstaan binnen een afstand van tien meter langs de rij baankanten, gemeten uit hét snijpunt deze kanten en ;raal v cirkel met e hel snijpunt als ddelpunt. De betekenis hierv; r stroken van tien meter moeten worsen rijgehouden aan de kant van de straat, /aar de hoeken zijn. Aan de overkant, /aar bij een T-kruising het trottoir dus ononderbroken doorloopt, mag den gestopt binnen een cirkel van vijf meter van deze hoeken (tot nog dit ook tien meter). De t stuur der van een voertuig moet ;nde uitzicht hebben naar voren, n op het links achter hem en ast hem gelegen weggedeelte eer spiegels worden behalve ;rd kg dan ;er verplicht gesteld. Vele met een buitenspiegel worden uitgerust en de en vrachtauto's en ook per- worden 'spiegel 10 Bij plaatselijke vérordening kan worden geregeld het op de weg doen of laten staan van voertuigen, waar- reclame wordt gemaakt, die worden verhandeld of die èen uitgebreide her- Italiaanse tabak voorverkocht De Deli-mij-Intcrnationaal deelt mcdi dat het gebcle aanbod van 2560 pakken Italiaanse subtropicali-tabak vooi kocht is, zodat de inschrijving van heden niet doorging De tabak is door de handelaren fabrikanten uit nagenoeg alle s-igar gebruikende Europese landen vlot opge nomen en de prijzen waren zeer belang rijk boven taxatie. Kenners hebben deze babak zeer pretfflg beoordeeld en kopers hebben de indruk, dat de tabak zeer was behandeld dank zij de hulp ervaren Deli-plan-ter». Nederlandse han delaren namen het grootste dee) vai aanbod op en later verkoch'ten zij vee] door aan Nederlandse en buiten landse sigarenfabrikanten. De gehele oogst, van Cipet is nu kocht. Men verwacht, dat het aanbod volgend jaar duizend pakken groter zal stel. of onderhoudsbeurt ondergaan in de handen van amateurs. De bedoeling hier van is parkeerruimte té winnen in stra ten, welke voor bovenstaande doeleinden worden misbruikt en tevens het stads- schoon in ere te houden. 1 I Stroken of andere aanduidingen op hét wegdek, ter regeling van verkeer op of nabij kruispunten of v enigingspunten van wegen of weggedi ten. krijgen bindende kracht Duidelijk is dat het hierbij in de eerste plaats on strepen óf pijlen ten dienste van de voor sortering gaal Het adviserend karakte gaat er duS af, daar deze aanwijzigingen de betekenis van bevelen krijgen. 10 Kampeerplaatsen of caravanterrei- nen zullen wórden aangeduid met een rechthoekig, blauw bord, waarop een tentje en/of een caravan zijn/is geschil- Spatlappen Tot zover de nieuwe of aanvullende verkeersregels en -aanduidingen, v op donderdag 1 oktober a.s ingaan. Per nieuAfr vezJteetvftfui! bord voor aanduiding "OFFICIEEL! VERKEERSPLEIN kleur donkerblauw jyal Dit Is het nieuwe blauw-wltté bord, dat met ingang van I oktober as. bjj ..officiële" verkeerspleinen dienst gaat doen De globale bete kenis ervan Is, dat er mag worden voorgesorteerd, terwijl de pijlen te vens de rijrichting aangeven. 1 januari 1960 roeten de achterwielen automobielen (ook bus dus!) echter tevens afgeschermd zijn. wel zodanig, „dat de afstand van de onderzijde van de afscherming tot het wegdek niet nreer bedraagt dan 2/5 van de afstand van de afscherming tot de achteras van het voertuig, gemeten in horizontale richting." In deze nieuwe be paling van het Wegenverkeersreglement komt het woord „spatlap" niet voor, maar de betekenis er van is in ieder ge val, dat in de komende maanden vele vrachtauto's en ook vele personenwagens van spatlappen moeten worden voorzien om volgend jaar een uroces-verbaal te voorkomen. Het nieuwe artikel is niet bepaald een voudig leesbaar. Om na te kunnen gaan, of men spatlappen nodig heeft, moet dan ook een rekensommetje worden gemaakt. Allereerst moet de afstand gemeten wor den tussen het raakpunt van het achter wiel (achteras) met dg straat en dat punl van het wegdek, waar het achtereinde van de carrosserie zich loodrecht boven bevindt. Vervolgens dient men te weten, hoe ver het carrosserie-achtereinde boven bet straatoppervlak is geplaatst. De eerst gevonden afstand nu moet tenminste twee-en-een-balf maal zo groot zijn al3 de tweede. Volgens de K.N.A.C. laat de term „act tereind van de carrosserie" enkele vrage open. Doet de achterbumper bijv mee i de berekening, als deze in de afschei ming van de achterwielen een rol speelt? En als er nog vóór het achtereind vs carrosserie een lager punt is of een vasl spatscherm, dat voor een gunstiger af scherming zorgt dan het achtereinde zelf mag de rekensom dan daarop worden ge- Op beide vragen meent de K.N.A.C een bevestigend antwoord te moeten ge ven. Als de onderkant van het achter einde van de carrosserie een ronde vorm heeft, moet al weer volgens de K.N.A.C vanuit het raakpunt van het achterwiel (achteras) met de straat dié raaklijn het achterste deel van de wagen wórden getrokken, die de kleinste hóek me wegoppervlak geeft. Opmerkelijk is, dat bij nauwkeurige meting blijkt, dat vrij veel merken per sonenauto's juist in het grensgebied val len. De vraag doet zich dan ook voc spatlappen in de toekomst als een „extra" moeten worden bezien, of als een nood zakelijk uitrustingsstuk, zonder welke een wagen niet voor weggebruik reed is. Ford, Volkswagen en Borgward zijn o.m. al overgegaan tot het aanbrenger van spatlappen als standaard-Uitrusting Het is te hopen, dat andere importeurs zullen volgen en dat er in Nederland spoedig dezelfde situatie als in Zweden zal ontstaan, waar geen auto zonder spat lappen op de weg mag verschijnen. Weg spattende steentjes en wegspuitende mod der kunnen niet alleen hinderlijk zijn, maar ook ongelukken veroorzaken. Tocht dwars door Nieuw-Guinea De groep Bar-Dasselaar van de expe ditie naar het Sterrengebergte is op 23 september in de kampong Waris aan de grens van Australisch Nieuw-Guinea aangekomen op een vlot verlopen tocht van het Sterrengebergte naar het noor den. door zwaar en grotendeels onbe kend bergterrein naar Hollandia. Op 14 september was de groep de ri vier Sobger in zelfgemaakte prauwen afgezakt tot de uitmonding in de Iden- burg-rivier. Dhr. Bar deelde deze week radiotelegrafisch aan Hollandia mede, dat de drager Petrus Jondjau door ver drinking om het leven is gekomen. Voorts zijn er drie uitvallers, die lij den aan malaria, onder wie de heer Bór zelf. Men zal trachten hen zo spoedig mogelijk met een vliegtuig naar Hol landia te brengen. De heer Dasselaar hoopte met de ove rigen op 25 september de tocht naar Hollandia te hervatten en daar eind september aan te komen. Tegen het oorspronkelijke plan heeft men de kam pong Oebroek niet aangedaan, maar men is van de uitmonding der Sobger in de tdenburgrivier over Sengi rechtstreeks naar Waris gelopen. KOUDEKERK A. D. RIJN Opening Groene Kruisgebouw. De officiële opening van het Groene Kruisgebouw, hoek Bruggestraat te Kou dekerk aan den Rijn, zal plaats hebben op dinsdag 29 september, des middags n 4 uur in het Verenigingsgebouw Avonds is er van 7 tot 9 uur gelegen heid het gebouw te bezichtigen. (Door onze economische medewerker) T~\E DROGE CIJFERS van de statistiek Ieren ons, dat dê kosten var *■-' levensonderhoud de laatste maanden zijn opgelopen, iets wat ieder die over de huishoudportemonnaie gaat, al lang heeft gemerkt. Wij heb ben dit echter louter aan natuurlijke oorzaken te danken: door de abnor male droogte is in de zomer het prijsindexcijfer voor voeding niet minder dan 7J/è procent gestegen, waardoor de totale kosten van levensonder houd in de maanden juli en augustus met 3 ¥2 procent omhoog gingen. De industriële goederen en diensten in het consumptiepakket zijn daaren tegen nagenoeg op peil gebleven. Ontegenzeggelijk is dit te danken aan de rustige ontwikkeling van de grond- stoffenprijzen op de wereldmarkten en aan de rust op het front van de groot- handeleprijzen. Maar ook het wakendie oog van de vo rige minister van economische zaken heeft gunstig gewerkt. Wel is het meer nodig vooraf toestemming vooi prijsverhoging te vragen (behalve brood, vlees. melk. melkproducten, 'lsmede vaste en vloeibare brand stoffen) dooh achteraf moeten deze hogingen worden aangemeld. Nog ligt bovendien in het geheugen de strijd die minister Zijlstra tegen adie mogelijke ondernemersafspraken heeft gevoerd. De nieuwe minister van economisch! zaken wil thans de lijn doortrekken. Al- als het noodzakelijk is. als de con ventie niet voldoende werkt, zal hij ijpen. Maar. dan wil hij het ook goureus doen Het uitgangspunt voor minister De Pous is, dat een prijsdaling van grond- LISSE Oogst van de straat Portierkruk Volkswagen. 3 wielige kin- derstep, damesrijwiel, zilveren kettinkje, rechter gymschoen, meisjesrijwiel, houten step, weekkaart NZH, rijksdaal- ler, wit lederen kinderschoentje, baby- .choentjes, rode portemonnaie met in houd, blauw damesjack. Kerkconcert Zaterdagavond zal in de Chr. Geref. Kerk een kerkconcert worden gegeven aan zullen medewerken Johanna Uittenbógaard, sopraan, en Marrigje Roe- 3fs-Aries; mezzo-sopraan, beiden uit Am- te rdam, en de organist der Hervormde kerk alhier, de heer H. F. Kroon Gevestigd en vertrokken Gevestigd: M. J. M. B. Buschman en echtg. van Hillegom, Zwanendreef 13: N. J, P. Buijsman, van Medemblik, Hereweg nw.; P. C M. Meijer, van Voorburg, Koningstraat 30, inw mevr. C. A. Eling. Amsterdam, Prinsessenstraat 64, inw„ mej. M J. B. Drcsen, van Maastricht, He- g 465, inw.: A. de Cloe, van Haarlem neer, Beatrixstraat 1. inw.; mevr. H Moolenaar-de Nooij, van Renkum, Tulpen- t 11. rtrokken: C. H. Zwetsloot-van Rooij- •an Kanaalstraat 218 naar Velsen lemerlaan 33; A. J. Ebbenhout-Zane- van Hereweg 77 naar Rotterdam, 2e Ghysingstr. 702; A. N. Evers, van Here- eg 46.9 naar Hillegom. Meidoornlaan 2; W. Schreuder, van Hereweg 469 naai TER AAR Katwijk won dam wedstrijd damclub Nooit Gedacht speelde haar eerste competitiewedstrijd in dit en tegen K.D.C. uit Katwijk. On danks de omstandigheid dat K.D.C. met een thuisblijver had te kampen wist ze toch, zij het met gering verschil, te win- sn met 9—11. W. J. v. d. Starren—W. Koelewijn 11; W. Snaterse—D. Voorzaat 2—0; D. Spek n.o. 2—0Ant. Hartveld—D. Spieren burg 11; H. BroerJ, van Duivenbode 02; Jac. v. d. Starren—J. Schoneveld 1—1; J. Besemer—H. Klinkenberg 0—2; J. v. d. Starren—Jac. Heemskerk 0—2; W. van Vliet—L. van Klaveren 0—2; O. van Leeuwen—J. C. van Rijn 2—0. Damclub De uitslagen van de partijen gespeeld voor de onderlinge bordencompetitie luiden deze week als volgt: W. van Vliet—Jac. Landwaart 2—0; D. van Leeuwen—W. Snaterse 20; K. Snijders -W. van Vliet 0—2. Collocte voor Het Groene Kruis In de week van 28 september tot 4 oktober wordt een huis-aan-huis-collec- te gehouden voor Het Groene Kruis. De bedoeling is van de opbréngst het teriaal aan te vullen. Sittard, Limbrichtstraat 12; mej. P. M. Sittrop, van Geraniumstraat 39 naar Den Haag, Fahrenheitstr. 288; P. F. Everaardt. van Hereweg 275 naar Hilversum, Alb Perkstraat 75; M. A. de Vogel, van Here- weg 469 naai; Beverwijk, Relweg 31P Pieper, van Hereweg 68 naar Hillegom. Leidsestraat 7; W. Th. M. Hof, van Here weg 469 naar Amersfoort, Noordewier- weg 2; P, Hulzebos en gezin van Here weg 113 naar Uithoórn, Pr. Marijkelaan 131; M. Uljee-Grimbergen. van Engelplein 6 naar Voorhout. Ifenestraat 10; G. J. M Kroon, van Hereweg 205 naar Rotterdam. Rijnkerkhoek 17; W. A. Schenk, van En gelplein naar Voorhout, Loosterweg 37a; G M. G. Hartveld, van Emmastraat 12 naar Haarlem, Oosterhoutstr. 11; W. v. Blitterswijk en eohtg. van Hereweg 300 naar Groningen. Burgerlijke stand GEBOREN. Anthonlus St. M„ zn van Th. W. Dofferhoff en M. J. van der Aart, Engelkade 4; Jacoba D. Cl., dr van A. C Wijnands en C G. M. Smit, Delf weg 32; Johannes J., zn van J. Chr. L. van Rijn en M. M. Fokker, woonark Grevelingsti Cornells N P.. zn van B. A Augustinus en A. M. Wassenaar, Montbretiastr. 20. ONDERTROUWD. H. M. J. Willemse te Kranenburg (Did) én J, A. van der Splinter te Lisse. GEHUWD- A. P L. den Elzen te Noordwijk en M. J. Trompert te Lisse; Th. L. van der Hoorn te Hillegom en H W. de Jong te Lisse; J. J. Romijn te Lisse en M. C. van der Wiel te Noordwijk. HAZERSWOVDE Gemeenteraad Donderdag 1 oktober half 8 komt de raad bijeen. Agenda: aanvrage van hel bestuur der N.H Kleuterschool te Ha- zerswoude-dorp, ingevolge art. 50 der Kleuteronderwijswet; onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heren G. S. den Hollander en A. M. Menken; aanbieding van de re keningen van het waterbedrijf en van de gemeente over 1958; aanbieding van de begroting van 't waterbedrijf I960, alsmede van de gemeentebegroting i960; voorstel tot naamgeving aan de straten in plan Zuid. (Advertentie) Nu de Herfst haar intrede doet, kunt U al voor de lente zorgen. Plant NU bloembollen Voor bloembollen die zeker bloeien Nieuwe Rijn 50 lelef. 20824 ALPHEN AAN DEN RIJN Bromfietser gewond Gistermorgen omstreeks half negen reed op de Prins Hendrikstraat een Volkswagen, bestuurd door J D. W uit Alkemade. Uit tegenovergestelde richting kwam op het rijwielpad de 23-jarige bromfietser J. H Spelt, wonende Oranje straat. Waarschijnlijk doordat een vrachtwagen geparkeerd stond, merkten autobestuurder en bromfietser elkuar te laat op. Nabij de oversteekplaats oi hoofdweg, tegenover de Vorsselenburg- straat, ontstond een botsing. De brom fietser werd tegen de straat gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Dokter Zwar tendijk liet hem naar het academisch ziekenhuis te Leiden brengen. Auto en bromfiets werden zwaar beschadigd. Oprichting Geref. kinderkoor. Het Gereformeerd gemengd koor maakt het uitstekend. Het bestuur heeft alweer nieuwe plannen. Men wil een kinderkoor oprichten. Zij die hier interesse voor heb ben, worden op 30 september om kwart voor zeven verwacht in de Hoornenborg- school. Het kinderkoor zal ook onder leiding komen van -de heer Joh. Boelee. üc minister-president, prof. dr. JftE. de Quay, zal op 25 september uit Canada New York naai Nederland vertrekken aterdagochtend 26 septembei op Schip- ïol aankomen. Geschenkzendingen BLOEMBOLLEN voor uw buitenlandse relaties Wij verzorgen alle formaliteiten VRAAGT ONZE FOLDER Diefsteeg 8 (bij de Twentse Bank) telefoon 21195 Leiden en hulpstoffen volledig en onmiddellijk in heit eindpro-dukt moet doorwerken. Stijgende kosten uiit de looD6eotor mogen alleen worden doorberekend als voordien de consumenten van een prijsverlaging hebben kunnen profiteren. Ook de vrijere loonvorming me-t de te verwachten hogere lonen mag niet tot een prijsstijgnng leiden. Met andere woor den. de verbruikers mogen de loonsver hoging niet betalen dooh deze moet óp- gevangen worden door een produkbie- verhoging. Er zijn uiteraard bedrijven die onder zulke ongunstige omstandigheden werken, dat een doorberekening van de loonsver hoging van 1 april 1960 niet is te vermij den. Om nu toch het algemene niveau van de kosten van levensonderhoud met ver der op te jagen, dienen de bedrijven waar de produktiviteiit groter is dan de loons verhoging (om het populair uiit te druk ken) een prijsverlaging in te voeren. Verstarring Of bet zal gelukken ora op deze manier de pryzen in de hand te houden, zal in sterke mate afhangen van dc werking de vrh'e concurrentie, een stelsel dat In vele sectoren (de kruidenierswereld ormt een gunstige uitzondering) tot een anfluiting is geworden. En dat door de ele afspraken van de ondernemers op het terrein van de prijzen en andere leveringsvoorwaarden. Het is een rijk geschakeerd patroon, laar toch zyn twee hoofdvormen duide lijk Ie onderscheiden. Enerzijds de af spraken tussen de ondernemers die het zelfde produkl maken of dezelfde dienst ichten (een horizontale overeenkomst of kartel). Anderzüds de afspraken tus- fabrikanten. groothandel en detaillis ten (de verticale prysafspraak). Deze laatste komt veel meer vwr dan en zou denken. Em zij vooral kan door de binding in de gehele bedrijfskolom tot prijsvers tarring ledden. Bij zo'n rege ling toch wordt een detaillist gedwongen vastgestelde prijs aan te houden. Levert hij nu tegen een lagere prijs om meer klanten te tokken, dan wordt hij na waarschuwingen enz. van leve ring uitgesloten (zelfs kunnen er boeten vallen). Maar ook andere leveranciers, ie zich hebben aangesloten, mogen niet sveren aan de „afvallige" detaillist. )eze man kan dus alleen met een prijs- erla-ging voor de dag. komen, als hij een onafhankelijke gros-sier of fabrikant tot vering weet te bewegen of rechtstreeks ui-t het buitenland in te voeren. Dat hier sel haken en ogen aan zitten, hebben ij vorig jaar bij de goedkope televisie- lestellen kunnen zien. De verticale binding heeft voor de ge- ieenschap ook nog het nadeel, dat ver- rhillen i.n efficiency en bedrijfspolitiek iet tot uiting kunnen komen. Ieder brengt dezelfde prijs aan de afnemers ekening. Het is overigens niet alleen een kwestie 'an prijsbepaling. Het komt ook voor da-t belanghebbenden de concurrentie beper ken door toetredmng tot de branche te be moeilijken (door het stellen van bijzon dere vestigingseisen). Minister De Pous wil nu de poorten voor de vrije concurrentie open zetten °n een prijsverlaging alle kansen geven 'aar zij recht op heeft. Daarom zaJ hij tegen horiionla.t afspraken optreden als niet de hand wordt gehouden aan de nieuwe spelregels de overheid. Hij overweegt voorts d< strijd legen de verticale prijsafspra ken aan te binden terwijl hij ten silotte zo lezen wij thans in de memorie van toe lichting op zijn begroting een gezond toelatingsbeleid zal gaan voeren. Minister Zyistra heeft zich reeds inten sief met dc prijzen bezig gehouden cn naar wfj geloven niet vergeefs. Daarom zijn de plannen van zyn opvolger een ge lukkige aanvulling van het bestaande be leid. Zo zal althans de consument, die elke prysverlaging met gejuich zal be groeten, dit zien. Voorschrift kóêlhiii6boter niet sluitend (Van onze parlementsredaotie) Het voorschrift, dat boter die langer dan acht weken in een koelhuis heeft gelegén moet worden omgepakt in wikkels, voor zien van de opdruk „koelhuisboter", ia niet geheel sluitend. Daarom wordt thans met het georganiseerde bedrijfsleven overleg gepleegd over de vraag, of de bestaande regeling moet worden uitgebouwd, óf dat het doel op andere wijze dient te worden verwezenlijkt- Dit schrijft de minister vkü landbouw en visserij, mr. Marijnen, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Borst (comm.) De minis ter gelooft overigens niet dat geiyk dé heer Borst had gesuggereerd grote par tijen koelhuisboter als „verse boter" zijn verkocht. Daarvoor zijn d« botervóóira den thans te gering- WOUBRVGGE Benoeming De heer R. Knetsch uit Leiden, diè gis teren de hoofdakte behaalde aan de Leid- se christelijke kweekschool is met ingang van 1 oktober tot vijfde leerkracht be noemd aan de chr.-nationale school alhier. k Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel serd tot doctor i__ fschrift: Resultaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13