Ylaggeschip van Pro Rege van stapel gelopen E L Voorlichting nodig over Europese samenwerking ft Vergeten ontdekker Natu-raLax Officieel protest bij Oostduitse regering Brandt: voor de vorming van een corridor DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 Dom gepraat Dezer dagen stond voor de politierech ter te Leeuwarden een jongeman terecht, die zich aan een reeks baldadigheden had schuldig gemaakt. Na het gebruik van veel bier. De officier gaf zijn held". Deze jongeman is geen no: Hier is iets heel anders aan de o Deze jongeman komt uit een streng thodox gezin, en dan is het geen won dat zo iemand opeens een keertje de band springt. Daarom ditmaal milde eis. Blijkbaar vanwege de achter grond van dat orthodoxe gezin. Maar ditmaal liep de heer officier op tegen een politierechter, die niet veel waardi hechtte aan deze verontschuldiging. De politierechter vond, dat iemand die thuis andere en betere beginselen had ge leerd, daarnaar dan maar met ernst moest trachten te leven. Bij deze politie rechter kwam opeens iets te voorschijn van het bijbelse woord, dat wie de weg wel geweten, maar niet bewandeld heeft met dubbele slagen zal worden gestraft. Zoals vanouds aan kinderen van chris telijke gezinnen wordt voorgehouden, dat zij door aanstoot te geven of straf waardige feilen te plegen, niet alleen mensen benadelen of bedroeven, maar ook de Naam des Heren smaadheid aan- Wij hopen, dat de minister duidelijk I zal antwoorden op de vragen van de heer Meulink over de kritische opmer- ïsch kingen van de officier van justitie in Zwolle aan het adres van de „geestelijk- nen beid" van Urk en dat er een einde zal v I komen aan de napraterij in de rechts- •lc 1 zaal, waarbij jongens uit rechtzinnige de milieus woorden van meewarigheid ho. I ren na de bekentenis van hun misdrij ven, meewarigheid met hun tekort, van wege hun orthodoxe opvoeding. Aan een advocaat kan men 't niet verbieden, aan een rechter evenmin, maar de minister kan wel het openbaar ministerie in strueren om met dit domme gepraat op te houden. Gepraat, waarin soms duide lijk de persoonlijke afkeer van de calvi nistische levensstijl openbaar wordt, naast wanbegrip jegens de „geestelijk- (Friesch Dagblad) PRISMA het goede anker-horloge (let op het rode V driehoekje) (Van een onzer redacteuren) TTET NIEUWSTE Protestants tehuis voor militairen, dat is verrezen in de nabijheid van enkele kazernecomplexen te Ede is gistermiddag officieel geopend, en een ieder, die in de gelegenheid was het te bezich tigen, zei: „Dit is het mooiste tehuis van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege". Het is gebouwd te midden van de bossen en in zijn bouw geheel aan de omgeving aangepast. Het doet denken aan een landhuis en het heeft met een landhuis gemeen, dat het ruim van opzet is. En daarnaast is het, door de vele hoge en brede ramen, licht en lucht. Het interieur is modern, maar de architect heeft er angstvallig voor gewaakt, dat de intimiteit, die juist in een militair tehuis van zo'n ont zaglijke waarde is, niet werd aangetast. vertegenwoordigster van de plaatselijke afdeling van die bond, die zich aan diende als een „anonieme moeder" er het tehuis namens alle moeders, wie.' zonen in dienst zijn en, waar dan ook militaire tehuizen bezoeken, een com plete volleybal-set aanbood. En he woord werd gevoerd door mejuffrouw Van Doorne als lid. van het hoofdbestuui van de Gereformeerde Jeugdbond („it spreek namens 31.000 leden"), de bond. die het tehuis een prachtige vleugel geschenke gaf („er behoeft dit keer niets bijgelegd te worden"). Het mooiste en liet grootste - een juweel De heer H. M. Oldenhof, die bur gemeester is van Ede en voorzitte' van de plaatselijke afdeling van Pre Rege, bezigde de juiste woorden toen hij in zijn openingsrede zei: „Het vlaggeschip van de bond loopt van daag van stapel', want van alle 55 schepen, die, om in de beeldspraak van de heer Oldenhof te blijven. Pro Rege in de vaart heeft, is dit het schoonste.' Gelukwensen 'En misschien was dat wel de reden, dat zoveel genodigden de stapelloop bij woonden. OndeT hen waren burgerlijke, militaire en kerkelijke autoriteiten vertegenwoordigers van het rijk schakeerde Protestantse verenigingsle ven. Er werden hartelijke woorder sproken, waarbij de dames zich nie betuigd lieten. De afgevaardigde het hoofdbestuur van de Nederla Christen Vrouwenbond sDrak, en Gasfitter schuldig aan dood van oude man De officier van jusititie bij de reoht- bank te Leeuwarden heeft gisteren nieuw twee maanden gevangenisstraf geëist tegen de 24-jarige gasfitter Sjoerd O. uit Leeuwarden wegens dood door schuld. Op 30 december van het vorige ar zou O. een muntgasmeter in I rceel Javastraat 22 te Leeuwarden ivoldoende gecontroleerde toestand hebben achtergelaten, waardoor gas weg droomde. Op 1 januari werd de bewo- ler van het bewuste perceel, de 78- arige alleenwonende heer C. van Aspe- ren, dood in zijn woning aangetroffen. De zaak was aangehouden voor een 1 eskundigen-r appo r t 0—1; Brug- 18—i: is— 13—1' Mr. Beernink voor C.H. vrouwen (Van een onzer redacteuren) DE VOORZITTER van de Christe- lijk-Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink, heeft gisteren op de laat- van de tweedaagse confe rentie van de Centrale van C.H.- te Epc gesproken over ver schillende aspecten van de buiten landse en binnenlandse politiek. Hij drong aan op voorlichting in de groepen over de Europese samenwerking, directe verkiezingen voor het ese parlement over enkele jaren rekent 1962 of 1963, werkelijkheid worden. De kiezers moeten dan waarom ze naar de stembus gaan Sprekende over het huidige kabinet sprak mr. Beernink. als zijn overtuiging j^uit, dat de P.v.d.A. zich welbewust heeft uggetrokken om in de oppositie te in. Een van de redenen daarvoor is veest, dat de socialistische ministers i'de wensen van de linkse groep omtrent ne socialisatie niet hebben kunnen ver wezenlijken. Omtrent de parlementaire arbeid, die de Tweede Kamer thans wacht, gaf mr Beernink toelichting op enkele stand punten, welke hij straks in de Kamer zal verdedigen. Een forum bestaande uit mejuffrouw mr. E. A. Haars, lid van de 'Provinciale Staten van Utrecht, dr. J. N. Th. Die penhorst, lid van de Tweede Kamer, en mevrouw T. Grootenvan Boven, die binnenkort haar intree zal maken als lid van de Provinciale Staten van Noord holland, beantwoordde een serie zeer uiteenlopende vragen. De vrijetijdsbeste ding bij de eventuele invoering van een vijfdaagse werkweek, de wenselijkheid van een christelijke universiteit, de ta ken van Sta ten-Generaal, Raad van State »n Provinciale Staten en de A.O.W.. kwamen op taf ei. Het werd een vruchtbaar gesprek, een uitstekend onderdeel van deze geslaagde onferentie, waaruit de groepen vee! stof uilen kunnen putten voor de komende wintermaanden. lenó Slliul lictci tarlan 100) Weinig aan de wetenschap ge wijde levens hebben zó tot de ver beelding van de massa gesproken, als dat van mevrouw Curle-Sklodowska, het van oorsprong Poolse meisje dat onder armelijke omstandigheden cn met de meest primitieve middelen, in samenwerking met haar echtgenoot Pierre Curie, zulke wonderbaarlijke geheimen aan de materie wist te ont rukken. Bovendien was zij destijds een van de uiterst schaarse vrouwen van wereldbetekenis in de geschiede nis der fysica en waren hoge verstan delijke gaven met edele morele eigen schappen in haar verenigd. Weinigen hebben dan ook een zo grote bekend heid verkregen als juist deze vrouw, waartoe in niet geringe mate heeft bijgedragen de uitstekende beschrij ving, welke haar dochter Eve van haar leven heeft ge geven. Zoals de zwaarte kracht wordt ver eenzelvigd met Newton en de rela tiviteitstheorie met Einstein, zo wordt de ontdekking van de radio-activiteit door velen steeds gekoppeld aan mevrouw Curie. Toch komt de ontdekking daarvan niet haar toe, maar Henri A. Becqucrcl, een Frans natuurkun dige uit een heel geslacht van ge leerden. Hij ontdekte in 1896 dat uraan een onzichtbare straling uit zond, een straling die van door dringende aard was en door zwart papier heen op een fotografische plaat inwerkte. Deze pas ontdekte straling bleek volkomen onafhan kelijk te zijn van voorafgaande be lichting en bleef haar intensiteit TOCH IS HET ZO! maandenlang onverminderd behou den. De onbekende aard van deze straling leidde er toe haar als Becquerelstraling aan te duiden. Het echtpaar Curie zette de on derzoekingen naar de nieuw ont dekte eigenschappen van het uraan voort en slaagde er twee jaar later in het nieuwe element radium aan te tonen. Overeenkomstig deze nieuwe naam werd ook de Becque relstraling tot radio-activiteit om gedoopt. De wetenschappelijke we reld wist wel wat Becquerel als ontdekker van de radio-activiteit toekwam en eerde hem voor zijn wetenschappelijke werk door hem in 1903 de Nobelprijs te laten delen met het echtpaar Curie. Maar bul ten de vakkringen is Becquerel er vrfj kaal afgekomen, want van de buiten staanders herinnert bijna niemand zich zijn het toch over kaal hebben, is er een mooie aan leiding eens over haren tc spreken. We zullen op deze plaats geen grapjes maken over de soep, waarin zy zeker niet thuis horen. Want haren zyn onverteer bare, harde draden, die geen enkele voedingsstof bevatten. Tenminste dat dachten we. Mogen we u nu eens uit die waan helpen? Het hoofdhaar bevat een kostelijke voedingsstof, die voor namelijk wordt gebruikt om zeer verzwakte ondervoede mensen en kleine baby's in leven te houden. Daarover een volgende keer. Cadeaus Er werden .vele gesohenken aangebo den, waardoor het interieur van he* vlaggeschip belangrijk werd verrijkt, Het Protestants Interkerkelijk Thuis- Zwaard van Grote Pier terug naar Sneek Het zaterdagmiddag uit een der grach- en van Sneek opgediepte zwaard, dat mogelijk aan Grote Pier, de Friese boe- ■enheld uit omstreeks 1520 toebehoorde, s woensdagavond ontvreemd. Het bleek jan de drukbezochte oudheidkundige entoonstelling in de Waterpoort in Sneek verdwenen te zijn. n speurtocht leidde echter tot op ing van het wapen. Het bleek, dat warders het hadden weggenomen, rblijkelijk met de bedoeling het in het Fries museum in hun stad onder te brengen. Na onderhandeling tussen Sneek en Leeuwarden werd het zwaard diep in de nacht teruggevoerd naar Sneek waar het donderdag weer op de tentoonstel ling te zien zal zijn. Nederlandse officieren onderscheiden Twee Nederlandse marineofficieren zijn onderscheiden wegens hun „grote wel willendheid jegens Portugal en de Por tugese vloot", Commodore H. A .Goossens, comman dant van de Nederlandse vloot in de Antillen, en luitenant ter zee I F. R. Kesteren werden respectievelijk on- iheiden met de Portugese militaire front gaf een vlag, de C.J.M.V. een bliofcheek, de Christen Onderoffieii gaven een Bijbel en een fraaie wand schildering, de sectie Kerk en Strijd krachten van de Ned. Herv. Kerk gaf een pianolamp en de dames, die de thee. serveerden gaven geld voor een lane- speelplaat het werd een stroom warme blijken van belangstelling. Er waren ook giften, grote giften zelfs, Een bedrag van ƒ9000 van de burgerij van Ede en omliggende gemeenten van het Edese bedrijfsleven („van bedrag alleen al kan de hele inrichting van het tehuis worden betaald", riep de voorzitter van het hoofdbestuur, kolonel b.d. G. Wielinga enthousiast uit) er duizend gulden van de Kerken uit Ede. Voor een van de genodigden werd de opening van het tehuis ook nog om een andere reden een onvergetelijke ge beurtenis. De heer J. Busser, oud 81 jaar en sinds 1923 penningmeester de afdeling Ede hoorde van burgemees ter Oldenhof, dat de Koningin hem gens zijn grote verdienste op tal terreinen de ere-medaille in goud bonden aan de Orde van Oranje Nassau had toegekend. Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt in de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. Natu-raLax herstelt de natuurlUke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens* huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. Minister: riskant ambt in Oost- Duitsland Het Inlichtingenbureau West, een par ticulier inlichtingenbureau in West-Ber- lijn, heeft eens nagegaan wat er is ge worden van de ministers, die sinds haar totstandkoming, tien jaar geleden, de Oostduitse regering hebben gediend. In deze periode zijn 21 ministers ont slagen, gearresteerd of op een andere post geplaatst. Van de veertien ministers die premier Grotewohl in oktober 1949 op nam in zijn eerste kabinet, zijn er twaalf verdwenen. Drie hunner zijn veroor deeld als staatsvijand, saboteur of vijand de partij, tot gevangenisstraffen vijftien jaar. Zijn Zuid-Molukkers „vluchtelingen"? Wordt aan in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers, die zich tijdelijk naar het buitenland willen begeven, geen vreemdelingen- of vluchtelingenpaspoort uitgereikt, doch slechts een „laissez-pas- ser?" Zo ja, is dit beleid niet in strijd met de toezegging, welke in 1955 bij de behandeling van de goedkeuring van het Vluchtelingenverdrag 1951 is gedaan door de minister van buitenlandse za ken, namelijk, dat hier te lande verblij vende Zuid-Molukkers in dat opzicht beter dienen te worden behandeld dan „vluchtelingen" in de zin van dat ver drag? Deze vragen heeft het anti-revolu tionaire Tweede-Kamerlid, dr. J. Meu link. schriftelijk gesteld aan de minister van buitenlandse zaken. De heer Meu link vraagt voorts of de regering bereid is te bevorderen, dat op de aan Zuid- Molukkers uit te reiken vreemdelingen- paspoorten of andere reispapieren kan komen te staan, dat zij statenloos zijn, daar immers krachtens de Indonesische nationaliteitswet iedereen, die van een buitenlandse mogendheid een reispapier in ontvangst neemt, de Indonesische na tionaliteit van rechtswege heeft verlo- Ten slotte informeert de heer Meulink of het juist is, dat wanneer aan Zuid- Molukkers een „laissez-passer" wordt verstrekt, daarvan tot dusverre mede deling is gedaan aan de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging met het verzoek de Indonesische nationali teitswet niet toe te passen en dus de betreffende Zuid-Molukker als Indone siër te willen beschouwen. „Acht de re gering", aldus de heer Meulink, „het tegenover de Zuid-Molukkers juist om, zonder hun opdracht en veelal tegen hun wil, dergelijke verzoeken aan de Indo nesische diplomatieke vertegenwoordi ging te doen en heeft de Indonesische vertegenwoordiging deze verzoeken in de door de regering gewenste zin be antwoord? Staalstaking. De onderhandelingen tus sen de arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie en de werkgevers zijn gis teren verdaagd tot vrijdag. Er is nog niets dat wijst op een spoedig einde van de staking. Geheime microfoons ROOMSKATHOLIEKE kerkelijke autoriteiten hebben een protest ingediend bij de Oostduitse regering de installatie van geheime microfoons in het Oostberlijnse huis van een bisschop. Tezelfdertijd 1 den in een verklaring van de kerk de Oostduitse beschuldigingen van de hand gewezen, dat de geheime microfoons in het huis van de hulp bisschop dr. Alfred Bengsch ge ïnstalleerd werden door Ameri kaanse agenten. Petrusblatt, het officiële blad vai Berlijnse diocees dat beide delen de stad bestrijkt, schreef dat een stige klacht" ingediend was. Door PEANUT BUTTER (Pindakaas) rflk a 'n bron van kracht e ,n vitaminen l gezondheid. De fijnste pindakaas komt van WlcTTlMut Mevrouw Chroesjtsjef wint door haar wat kinderlijke eenvoud meer goodwill in de Ver. Staten dan haar onvermoeibaar opge wonden echtgenoot. In San Francisco ging zij winkelen en ze was verrukt over een grote speelgoedhond, bestemd voor een van de kleinkinderen in Moskou. Straalvliegtuig van Boeing voor middentraject De Boeing vliegtuigfabrieken hebben besprekingen met de K.L.M. gevoerd over een nieuw type straalvliegtuigen, dat Boeing bouwt voor middenafstanden. De heer Donald Finlay, hoofd van de ont werpafdeling van Boeing, heeft dit giste- ;n op Schiphol medegedeeld. Het toestel zou 65 passagiers kunnen ervoeren. Het is uitstekend geschikt oir bijvoorbeeld „boemeldiensten" te onder houden vanuit Europa naar het Midden- Oosten en het Verre Oosten. De heer Finlay heeft zich georiënteerd bij de K.L.M. welke wensen de maatschappij dit gebied heeft. Over de toekomstige ontwikkeling a de burgerluchtvaart zei de heer Finlay, dat supersonische vliegtuigen, met een snelheid tussen de 2300 en 3500 km per tussen 1965 en 1975 in gebruik kun- worden genomen. Technisch zijn de Boeingfabrieken volgens hem in staat, in 1965 reeds een dergelijk vliegtuig af te leveren. het sigaartje dat XJ kunt roken als sigaret WILLEM II kwestie zijn de betrekkingen tussen de kerk en het communistische regiem nieuw gespannen. In een verklaring van het bureau de bisschop van Berlijn, 'kardinaal Julius Döpfner, wordt een gedetailleerd verslag gegeven van de zaak „om sommige tegen strijdige en gedeeltelijk onjuiste berich ten op te helderen". Volgens deze verklaring was bisschop Bengsch achterdochtig geworden door het „vreemde gedrag" van Oostberlijnse r nen van de PTT, die op 4 september nieuwe telefoon in zijn huis plaatsten. De bisschop besloot de volgende dag eei vriend Westberlijns monteur te raadple gen om de leidingen te controleren. Bij deze controle bleek dat een zee voelige Amerikaanse microfoon aange bracht was onder de bel van de telefooi Maar, aldus de verklaring van de kardi naal, deze microfoon was van een i die in elke winkel gekocht kan woi De monteur sneed de draden naa. microfoon door, waarop de Oostberlijnse PTT onmiddellijk opbelde en zei dat iets niet in orde was met de telefoon de bisschop. Toen de bisschop met de monteur zijn huis verliet werden zij aan gehouden door twee Oostduitse detectives die hen naar het hoofdbureau van de Volkspolitie brachten, waar zij vijf uur ondervraagd werden. „De ondervraging verliep correct", al dus de verklaring. Toen de bisschop uit West-Berlijn terugkeerde (waarheen hij de monteur begeleid had) werd hem mee gedeeld, dat de mannen van de Oostduit se PTT inmiddels een tweede microfoon uit een andere kamer van zijn huis ver wijderd hadden. Het protest werd gezonden aan het Oostduitse ministerie van verkeer. Het ministerie van staatsveiligheid werd eveneens op de hoogte gebracht van dit protest. In de kerkelijke verklaring wordt gezegd, dat men hoopt dat de hulpbis schop in de toekomst „zijn geestelijke ongehinderd en zonder inmenging Regeling Nederlandse ondernemingen in Indonesië De Indonesische premier Djuanda heeft bepaald, dat de sedert 3 december 1957 geheel of gedeeltelijk overgenomen Ne derlandse ondernemingen, als Neder landse ondernemingen blijven omschre ven en onder regeringstoezicht staan. De regelfng van het toezicht geschiedt door de raad voor nationalisatie van Neder landse ondernemingen (BA.NA.S.). In een toelichtende nota verklaart Djuanda, dat sedert de overneming van de Nederlandse bedrijven Nederlanders en anderen vele pogingen hebben onder nomen om het regeringstoezicht te ont duiken, met minder werk de mooiste glans Geen geschenken meer Luitenant-generaal Nasution, chef-staf van het Indonesische leger, heeft gelast, dat in het buitenland reizende Indone sische officieren geen geschenken meer mogen aannemen. Officieren, die van studie- of waarnemingsreizen terugkeren moeten een uitvoerige lijst overleggen van hun bezittingen met nota's of kwi tanties. Verbinding Berlijn-Bondsrepubliek O P^URGEMEESTER Willy Brandt van West-Berlïjn zou een even tuele beslissing van de Grote Vier, corridor in te stellen tussen West-Duitsland en West-Berlijn, toejuichen. Maar dan moet aan twee voorwaarden worden vol daan: de corridor moet vrij zijn van Russische of Oostduitse controle Naamgenoot de juridische status van West-Ber lijn moet ongewijzigd blijven. Met dit laatste voorbehoud bedoelde burgemeester Brandt, dat hij niet als prijs voor een verbinding met West- Duitsland zal instemmen met een ver zwakking van de rechten en verplichtin gen van de westelijke mogendheden in West-Berlijn of met een andere vorm van vermindering van de bescherming, die West-Berlijn thans geniet. In Washington deden vorige maand geruchten de ronde die nadien wer den tegengesproken dat Rusland be reid zou zyn, in te stemmen met het instellen van een dergelijke corridor, op voorwaarde echter, dat het Westen zjjn bezettingstroepen uit Berlyn zou terugtrekken. In Bonn verklaarde bondskanselier Adenauer, bereid te zijn, tijdelijk de kwestie van de Duitse hereniging op het tweede plan te houden om de kansen op een ontwapeningsakkoord te verbeteren. Dit betekent uiteraard niet, dat de kanse van hereniging afziet, want zij blijft hem voorwaarde voor een defintieve ontwapeningsovereenkomst. Adenauer wil echter voorkomen, dat de Duitse kwestie een sta-in-de-weg vormt voor beperkte overeenkomsten, als een verbod op kernproeven en de produktie atoomwapens. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5