Chief Whip Tempo scholenbouw onvoldoende is zeer Onmiddellijke behoefte: 9 kleuter- en 3 u.l.o.-scholen, 4 lagere en 9 gymlokalen Prof. F. A. van Baren vertelde K. en O.-leden van Brazilië Leidse Hervormde jeugdleiders hebben nu eigen sociëteit r— Voor bouw van Geref. ulo-halschool in Leiden-Z.-W. NIEUWE I.ETDSCHE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 Ernstige klacht van LEIDSE wethouder ll Ui! Agenda voor Leiden Donderdag Pieterskerk. 1.30' toi 8.30 uur: gelegen heid voor meditatie en gebed. Schouwburg, 8 uur: Ned Comedie met „Zachtjes met de deuren", voor K. en O. OEGSTGEEST: gebouw Irene. 8 uur: Hervormd jeugd appèl. De kleine Burcht, 8 uur: ledenvergade ring Leidse vereniging van Postzegelver zamelaars. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; lezing van J J. Mostard, Den Haag, over het Habsburg- se Huis, speciaal over Maximiliaan I, aan wie de 3-oktober-optocht veel aandacht zal schenken. 'I Waaggebouw, 8 uur; repetitie koraal- muziek 3 oktoberviering. Vrjjdag Groot-aud'itorium. 4 uur: inauguratie prof. dr. F. H. Sobels. li Overdekte. 8 uur: zwemfeest Geref. J Jeugdorganisaties. Schouwburg. 8 uur: Ned Comedie met j „Zachtjes met de deuren", voor K. en O Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: leden- vergadering tuiniers- en bloemistenver- I eniging Door eendracht Verbonden. ri Het gulden Vlies, 8 uur: show va dehuis De Groot, Leiden. Zaterdag Stationsplein, 2 uur 5: vertrek afd. Leiden Natuurhist. ver. n; Turk. 3 bot 6 en van 7 tot 10 uur: huts- pot-snelschaaikwedstrijd. Gerei, jeugdhuis, 8 uur: instuif met muziek en spel Geref. Jeugdhuis, Breestraat, 9 uur n.m.: verkoop ten bate van kerkbouw en jeugdwerk. Zondag Zuiderkerk. 5 uur: jeugd appèl, voorg. ds H. Heul* Luxortheater, 10.30 uur: zondagmorgen- gesprek van Aart Romijn, bijeenkomst bijzonder Kerkewerk Herv. Gemeente Leiden. Films Casino (2.30 en 8 uur): De glimlach van een zomernacht (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Gez\ kameraden (18 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): Het daf van Anne Frank (alle leeftijden). (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Cowboy War- I (14 (2.30, 7 en 9.15 uur): The Lord, the lady and the butler (14 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt wa genomen door de apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20205- Tentoonstellingen De Lakenhal; Kring van Tekenaars (tot en met 5 oktober). Museum van oikenkunde, dagelijks tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Ra penburg 7° elke dag geopend van 10 tot nalf 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. (Deze opgaven gelden niet voor IJ DE OPENING van de twee nieuwe openbare scholen aan de Oppen- heimstraat en de Sumatrastraat, gistermiddag in de aula van de eerstgenoemde, heeft de wethouder van onderwijs te Leiden, de heer J. C. van Schaik, realistische en ook wel pessimistische geluiden laten horen ten aanzien van de scholenbouw in de Sleutelstad. Als Leiden nu en in de naaste toekomst in de werkelijke behoeften van het onder wijs wil voorzien, dan zijn er vier lagere scholen nodig, drie scholen voor uitgebreid lager onderwijs, negen kleuterscholen en negen gymnastiek lokalen. blijft maken, zal dat het tempo niet be- De rijksinspecteur pleitte ook voor het even van een naam aan de scholen. Elke school heeft haar eigen gezicht en dus dient zij ook door een naam te worden onderscheiden. Verscheidene aanwezigen voerden nog woord. Ook werden geschenken aan geboden Rustig naar optocht kijken De minder-validen op 3 oktober Het bestuur van de afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invalidenbond rzocht ons opneming van de volgende :dedeling. Ook dit jaar, evenals voor gaande jaren, zullen de zieken en minder- "den in de gelegenheid worden gesteld rustig zittend op een van de m punten van de stad aan de Breestr :iëteit „Mini de 3 oktober-optocht gade te slaan 'er last te hebben van het gedrang. Het publiek wordt verzocht zich 1 band hiermede, niet op te stellen a noordzijde van de Br hooi, Brees Zowel de school aan de Oppenheimstraat als die straat heeft tien lokalen. De foto toont het gehoui heimstraat. Onder de aanwezigen die de opening bij woonden waren de heer Bogaard, rijks inspecteur, de heer Swanenburg, gemeen telijk onderwijsinspeoteur, de heer Land man, architect, die de scholen ontwierp, vertegenwoordigers van Panagro te War mond, die met de uitvoering was belast, enkele leden van de gemeenteraad, belang stellenden uit de plaatselijke onderwijs wereld, zowel uit het bijzondere als uit het openbare onderwijs, en uiteraard de heren Van Iterson en Bartelsman, die aan het hoofd van resp. de school Oppenheimstraat en die aan de Sumatrastraat staan. xn de Sumatra- aan de Oppen- Onbehoorlijk lang De wethouder constateerde, dat deze scholen in korte tijd zijn verrezen- In het midden van 1958 kwam de vergunning af voor het gebouw aan de Oppenheimstraat De afwerking van een gebouw heeft nog wel eens tot gevolg, dat de bouwtijd met enige maanden moet worden verlengd aldus de wethouder. De urgentie werd echter al verleend in het voorjaar van 1956- In totaal heeft het dus drie-en-een-half jaar geduurd. „Dat mbehoorlijk lange tijd te noemen". 1 school urgent .n .In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die ..passen' in elk interieur... en in elk budget! Bel of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure! BENDER .ars,, Amsterdam - Arnht Hoogewoerd 90, Rot Arm en rijk Prof. dr. F. A. van Baren, die gisteravond in de foyer van de stads gehoorzaal te Leiden voor de leden van K. en O. een lezing hield Brazilië, vond de meest opvallende tegenstelling van dit land (dat groter is dan Amerika), die tussen arm en rijk. Prof. Van Baren, die vooral sprak over de Braziliaanse volksaard, heeft een tocht van 20.000 km gemaakt door dit land. Hij had voor zijn lezing fraaie kleurendia's meegenomen. Geen perspectief Perspectief zag de heer Van Schaik bepaald niet. De spanning op de arbeidsmarkt zal de moeilijk heden vooral in het Westen van het land nog vergroten. Er zijn streken, waar men op het stuk van de scholenbouw werkelijk op flu weel zit. maar het Westen blijft ten achter. Er komt zodoende een steeds grptere opeenhoping van urgente werken. In de periode van september 1959 tot september 1960 zouden in Leiden vier lagere scholen moeten worden ge bouwd. Volgend jaar en het jaar daar- op heeft Leiden drie scholen voor uit gebreid lager onderwijs nodig. De plan nen voor vier kleuterscholen liggen al maanden klaar. Vijf kleuterscholen zouden buitendien nodig zijn Het on middellijke tekort aan gymnastiekza len bedraagt niet minder dan negen >n-tbreek>t. Hij zei, dit alles niet als Ve verwijt te ui-ten maar als een klacht. De: klacht moei heel duidelijk gehoord worde op de desbetreffende departementen. de landelijke begroting van oi derwijs staat, dat 210 miljoen gulden voc cholenbouw is uitgetrokken, is de g< dachte zeker niet onmogelijk, da-t wij c goede kant uitgaan. De moeilijkheid echter, waar dit wordt gebruikt. Hi Westen heeft aan voldoende scholenbouw het Noorden en het Zuiden niets. Seriebouw Ook de rijksinspecteur voerde deze m het woord. Hij zei, dat de welhoudi lijke somberheid niet misplaatst was. R vreemd het mag klinken, maar de beper king van de bestedingen is de scholenbv migszins ten goede gekomen- De dringen de behoefte bij het voortgezet ondi speelt voor de door de heer Van Schaik genoemde onderwijssectoren een bel*m- •ende rol. Hij gaf in overweging, de mogelijkheden van de arbeidsbespa: lethode van de seriebou^ eens te onder zoeken; als elk bestuur zijn eigen pl< Prof. Van Baren begon met enkele op merkingen over de grootte van Brazilië. Vooral in de steden was hem de tegen stelling tussen arm en rijk opgevallen. Er is een smalle bovenlaag, die alle macht uitoefent. De mentaliteit van het Braziliaanse volk is in Nederlandse ogen niet bijster gezond. Prof. Van Baren legde er echter de nadruk op, dat de Brazilianen het woord corruptie niet kennen. Wat in onze ogen corrupt is, is in Braziliaanse ogen slim. Vooral op het ambtenarenkorps valt nog al wat aan ie merken. Prof. Van Baren vertelde tal van treffende staaltjes door hem in Bra zilië ondervonden. Toch is dit land gast vrij De spreker wijdde uit over de „bonamigo-instelling" van de Braziliaan, waarmee bedoeld wordt zijn hulpvaar digheid. Onder de armen is een fatalistische levensinstelling de meest normale. Men neemt het leven zoals dat is en d<fet geen enkele moeite meer te be reiken dan wat men bereikt heeft. Prof. Van Baren was in streken, waar in tien jaar geen regen was ge vallen en waar de zeer behoeftige bevolking eerder tevreden dan on tevreden was. Over de koffie- en andere cultures merkte hij op, dat de laatste tijd zekere bezorgdheid ontstaat over toekomst. Men luistert echter alleen nog maar naar raad zonder die op te volgen. Aan de hand van kleurendia's vertelde prof. Van Baren tal van bijzonderheden over het Braziliaanse landschap dat wonderlijk afwisselend is. Enkele dia' n een bijzonder sterk voorbeeld va verschijnsel erosie. Tot slot liet prof. Van Baren nog enkele andere beelden uit Suriname zien, waar hij ook enige tijd vertoefde. Na de pauze maakte een fraaie film het beeld, dat de bezoekers zich de: avond over Brazilië hebben kunnen vo men, compleet. Bejaardensociëteit in Leiden van afdeling Huiranitas Vanmiddag om 2 uur is in de zaal va de speellui n-vareniga ng Oosterkwartier aan de Borneo straat een bejaardensocië- teit geopend, uitgaande van de afdeling Leiden van Humanitas. Het is een s teit op humanistische grondslag. Twaalf meter omlaag Leidse student viel uit raam van pand aan Oude Vest Vannacht omstreeks 4 uur ls In het stu dentenhuis Oude Vest 35 een 34-jarige student uit een raam van zijn kamer ge- n. Hij kwam op een twaalf meter lager gelegen binnenplaats terecht. Hoe het ongeluk precies in zijn werk is sgaan, is nog niet bekend. Er is in het studentenhuis vannacht een festje ge weest. De vrolijkheid was nogal uitbun dig. Omstreeks 4 uur zijn de feestvieren- naar hun kamers gegaan. :t ernstige verwondingen is de stu dent naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Daar werd vastgesteld, dat student, behalve hoofdverwondingen, heupfractuur had opgelopen. Direct leVensgevaar is niet aanwezig. Clir. kweekschool Leiden Herplaatsing: voor het eindexamén derde leerkring (hoofdakte) slaagden de volgende leerlingen van de christe- ijke kweekschool te Leiden: P. van tanten. Wawnaar H r Berkheij, Kat- vijk, N. Bleichrodt, Riinsburg, G. Dor- ;elo, Abbenes, P. van Duivenvoorde, Catwijk en A. C. Helmus, Sassenheim. op ieders Hp! Deze „piekfijne" sigaret, in de prettige prijs van f 1.-, behoort tot een van de meest gevraagde merken. 40. het belastingkai Zij, die niet of moeilijk kunnen lopen, /orden afgehaald en weer thuisgebracht, ndien zij dit bij het afhalen der plaats- ewijzen schriftelijk aanvragen. De plaats- ewijzen kunnen worden afgehaald op ertoon van een bewijs van Invaliditeits- ente, Ongevallenrente, lidmaatschaps- :aart van de ANIB of zusterorganisatie f op een bewijs van een arts op vrijdag 5 september a.s. des avonds van 8—9 uur, n het gebouw „Ons Centrum". Hooi- deeld, dat op 3 oktobei wijzen worden verstrekt en dat deze uit sluitend dienen voor zieken en invaliden en niet voor ouden van dagen. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. dienen zich te wenden tot het secretariaat van de Alg. Ned. Invalidenhond. Van der Duynstraat 19. Leiden, tel. 21855. Verkoop in Geref. jeugdhuis Zaterdagavond 9 uur wordt in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Bree straat te Leiden de verkoping ten bate van de kerkbouw en het jeugdwerk voortgezet. Demonstratierit met vrachtwagens in Leiden en omstreken De aan de Witte Singel 108 te Leiden gevestigde Algemene Vervoercentrale een vereniging van particuliere beroeps- goederenvervoerders in Leiden en omge ving organiseert zaterdag voor haar leden eep vrachtwagen-demonstratierit. De colonne, die om 3 uur in de Burg graven-laan zal worden opegsteld, gaat via Voorschoten naar Oestgeest en zal omstreeks 4 uur de Rijnsbur-gerweg be reiken. Door Leiden wordt gered-en via Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, Korevaar- straat en Levendaal. Het eindpunt is in Alphen geprojecteerd, waar om 5 uur, bij hotel Toor, voor vertegenwoordigers van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, de Rijks-Verkeersinspectie, het Ned. Binnenvaartbureau, de Verkeers politie en anderen wordt gedefileerd. Aangezien de Algemene Vervoer-Cen- trale tijdens deze rit onmogelijk met al het haar ter beschikking staande mate riaal op de weg kan komen (zij kan over meer dan 200 vrachtwagens be schikken, die een colonne van meer dan len) de deelnemers een zodanige beperking gelegd, dat met een vijftigtal vrachtwa gens zal worden gereden. Handel en in dustrie zal hiermede een goed overzicht worden geboden van de mogelijkheden tot vervoer van goederen. Succes voor Leidse waterpolo-ers I-n een adspiran,ten-..bl'iiksemtoernooi" georganiseerd door de GZC Gouda, waar aan niet miinder dan elf verenigingen deelnamen, hebben de Sleubelstad-adsp: ran-ten gisteravond een eerste prijs be haald. Gezellig en modern ingericht Doel is tot goed opgebouwd jeugdwerk te komen TN DE GEZELLIGE en modern ingerichte grote zaal van het Hervormde I- jeugdhuis „In den Moriaan" aan de Hooglandse Kerkgracht te Leiden werd gisteravond de sociëteit, uitgaande van de Hervormde Jeugdraad, officieel geopend. -Namens de centrale commissie voor het jeugdwerk der Hervormde Gemeente sprak de jeugdpredikant ds. Gijsbers over achter grond en doel van deze sociëteitsavonden. De grote moeilijkheid voor de centrale commissie was altijd contact te krijgen met de leiding en de besturen van clubs, die zich met het jeugdwerk bezighouden. Bovendien is tegenover de buitenwereld het Hervormde jeugdwerk een onoverzichte lijk geheel, waarin geen lijn te ontdekken valt. Gisteravond heeft het Hervormde jeugdwerk in Leiden er een ont spanningselement bij gekregen, en wel een sociëteit speciaal voor de leiding in de breedste zin. In de grote zaal van het jeugdgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht is ook een barhoekje ingericht, waar, naar men gisteravond stellig beweerde, de gesprekken heel soepel los komen. Op de voorgrond ziet men ook ds. Gijsbers, Hervormd predi kant te Leimuiden en half-time-jeugdpredikant te Leiden. Foto N. van der Hors Men wil nu gaan beginnen met een op bouw van binnen uit. Vroeger is dit reeds getracht door het organiseren van kadercursussen, waarvoor echter weinig belanstelling bestond. Men kan dat de leiders niet kwalijk nemen, veelal zijn hun avonden overbezet. Trouwens, naast de voortreffelijke technische vorming, die door de Leidse jeugdactie wordt ge geven, is een aparte vorming van kerke lijke zijde niet nodig. Deze sociëteit, die elke woensdagavond geopend Is, ls alleen voor jeugdleiders bedoeld. In het oude Israël bespraken de belangrijke mensen altüd in de stadspooi de problemen. Deze sociëteit moet ook zoiets worden. Men kan binnenlopen wanneer men wil. Er is gelegenheid tot biljarten, sjoelen en tafeltennis, men kan op de leestafel allerlei tijdschriften over het jeugdwerk vinden, terwijl er ge tegenheid te over ls om aan de bar of ii Geen experiment De sfeer moet rustig blijven, schetter muziek is hier niet gewenst, gesprekken moeten rustig gevoerd kunnen worden. Bovendien zal ds. Gijsbers elke woens dagavond aanwezig zijn, om met degenen die dat wensen, te spreken. In een aan 't zakenleven ontleend beeld zag ds. Gijs bers de jeugdraad als de directie, 't con vent jeugd-ouderlingen als de raad van commissarissen en de leiders en leidsters als de bedrijfsraad. Deze bedrijfsraad kan haar op de sociëteit gevormde plannen doorgeven en bespreken met de directie, waardoor een steeds verder doorgevoer de coördinatie van het jeugdwerk kan ontstaan. Zo is deze sociëteit geen experiment, maar een welbewuste daad om tot een goed opgebouwd jeugdwerk te kunnen komen. Ds. Gijsbers heette de heren Zunder- man en Steinbach van de L.J.A. en ds. De Ruyter, voorzitter van de centrale com missie voor het jeugdwerk, hartelijk welkom. Iets goeds gegroeid De heer Zunderman zag in de uitno diging van de L.J.A. om op deze avond aanwezig te zijn ,een bewijs, dat er in de loop van de twaalf jaar samenwerking iets goeds is gegroeid. In het begin stond men argwanend tegenover de L.J.A. Men was bang, dat de overheid in het jeugd werk zou gaan werken. De L.J.A. wil echter alleen maar ser vice verlenen, ook aan deze „bedrijfs raad", om het werk zo goed mogelijk te laten verlopen en om de zwakke plekken sterk te maken. De hger Zunderman hoopte, dat men aan de ene kant met deze sociëteit zal bereiken, dat de jeugdleiders hun ont spanning zullen krijgen, die onontbeer lijk is na het moeilijke jeugdwerk en dat aan de andere kant de leiders zich zul len bezinnen op hun levensovertuiging. Het gevolg zal dan zijn, dat er naast an dere groeperingen ook een sterke Her vormde groepering zal ontstaan. De heer Zunderman zegde toe, dat de L.J.A. zich nooit met de interne zaken van het jeugdwerk zal bemoeien, maar dat er. waar mogelijk, materieel en ook financieel geholpen zal worden. Na dit officiële gedeelte kregen de aan wezigen de gelegenheid om een indruk op te doen van de mogelijkheden, die deze sociëteit biedt. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Vergunning komt spoedig De wethouder van onderwijs heeft van officiële zijde de toezeg ging gekregen, dat binnen afzien bare tijd kan worden begonnen met de bouw van een school voor uit gebreid lager onderwijs in het zuid westen van Leiden, uitgaande van de Geref. schoolvereniging, zo ver nemen wij. De school komt te staan aan de Cornelis Schuytlaan (ver lengde van de Telderskade), niet ver de lagere school aan de Ob- rechtstraat. chitectenbureau Kr koop te Oestgeest. De school zal ze Va>n Nieuw- tuurkundelokaal wordt 7.10 meter breed en 8.95 meter lang. Verder zijn er een kamer voor het hoofd, een vertrek voor het personeel, een leermiddelen-afdeling tussen de vier en de twee leslokalen, een keuken en de toiletten voor meisjes en jongens, ge scheiden door twee garderobes. Hal het i .n het gebouw, is in gesloten tussen de lokalen, vertrek ken en garderobes, maar vangt toch voldoende licht op doordat hij boven de rest van de school uitsteekt, aan de kant van de garderobes nog meer dan aan de kant van de lokalen. Heeft een hal voor het lager onderwijs al onmiskenbaar betekenis, het u.l.o. kan er wellicht nog meer mee doen. Er komt een grote speelplaats bij de school. De fietsenbergplaats heeft een capaciteit van honderdvijftig fietsen. De oppervlakte van het terrein is zo groot, dat later nog twee leslokalen en een vaklokaal kunnen worden bijgebouwd, van bestuurszijde. Bouw kleuterschool Oppenheimstraat aanstaande G.G. en G.D. zal dan spoedig kunnen verhuizen Het ogenblik dat de gemeentelijke ge- iceskundige en gezondheidsdienst het oude :cbouvv aan de Korte Mare zal kunnen •erlatcn begint nu wel duidelijk dichterbij e komen. Het college van B. en W- heeft ïamelük uit Den Haag de toezegging ge kregen, dat binnenkort mag worden be tonnen met dc uitvoering van het plan /oor een kleuterschool aan de Oppenheim- dc gistermiddag geopende lagen school. Is deze school eenmaal gebouwd, dan kan de Montessorischool het gebouw aan de Roodenburgerstraat, het voormalige Joodse weeshuis, ontruimen. Het moet dan nog een verbouwing ondergaan voor het onderbrengen van de G-G en G.D De nieuwe kleuterschool zal drie ies- lokalen en een speellokaal bevatten. Het ontwerp is van de gemeente-architect, de heer Koch. Lezers schrijven ons Appelbloesem In de N.L.C. van dinsdag stond een foto van nieuwe bloesem aan appel- en kastanjebomen in Duitsland. Men be hoeft echter niet naar Duitsland te gaan om bloesem te zien, want in de omge ving van Leiden, en wel in Leiderdorp, kan dat ook. Er staat op het fabrieks terrein van de N.V. Ouderzorg-De Rid der een appelboom met oude vruchten er no'g aan en met nieuwe bloesem en nieuwe vruchten. Joh. van Doesburg, Ouderzorg I.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3