Meuiuc gttiactyt (Courant Geref. synode definitief stelt Vervangingsformule terzijde nu Besluit viel gisteren met bijna algemene stemmen Oproep tot gebed in kerken om eenheid Twintig doden bij vliegramp Russen redden RAF-vliegers Zo gaat het op Marken Initiatief van de K.S.G. Energiebeleid wordt gecoördineerd Chroesjtsjef werd bijna de voet gelopen onder CHUBCHILL: KOOP GEEN TIJDELIJKE VBEDE Minister Luns naar Herter Nieuw gesprek over landingsrechten DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 BUREAUS Steenstraal 37 Directie, Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11675 Directie: F. DLF.MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantnasticfj Is gljcbUuen mgn tiert to tegtjenspoet" PRO REGE'S (Zie pagina 5) CHINA—INDIA (Zie pagina 9) PLANNEN van N.C.R.V. (Zie pagina 9) SPORT, FINANCIËN (Zie pagina 11) Van een onzer verslaggevers) DE GENERALE SYNODE van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren besloten de leeruitspraak van 1946 de „Vervangingsformule" terzijde te stellen. Men keert terug tot de Drie Formulieren van Enigheid, in de hoop dat dit de weg opent tot een gesprek met de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken over een mogelijke hereniging. Het besluit werd met bijna algemene stemmen genomen. Prof. dr D. Nauta te Amsterdam verzocht aantekening in de acta, dat hij heeft tegengestemd. Na de nogal bewogen zitting van dinsdag was het belangrijke besluit gisteren vrij snel genomen. Dit kwam mede omdat prof. Nauta bij het begin van de zitting meedeelde, dat hij zijn amendementen had in getrokken. Niet omdat hij de ziens wijze van de commissie deelde, maar omdat hij de synode niet in de weg wilde staan. Ook verschillende andere amendemen- :n gingen van de tafel, toen prof. dr N. Ridderbos te Kampen als rappt de had ■rklaard. lat zij ar waren. Deze amendementen betrof- i het laten vallen van het tweede liet •n uitspraak B. „Zonder dit tweede lid aldus prof. Ridderbos is deze uit raak niet meer overeenkomstig ons lorstel. Wij kunnen er als commissie imogelijk achter gaan staan." De andere uitspraken vergden minder lijd van bespreking. Omdat in de uit spraak B enkele kleine wijzigingen zijn aangebracht, laten we hier de volledige lekst nog eens volgen. „De synode overweegt, dat de leeruit spraak van 1946, hoewel zij in vele opziohten zegenrijk en samenbindend heeft gewerkt, anderzijds, mede van wege misverstand en onjuiste interpre- i tatie, in de kerken niet tot een zoda nige erkenning is gekomen als ver wacht had mogen worden en ook een struikelblok blijft vormen voor de hereniging met de vrijgemaakte kerken, oewel de synode de bezwaren als zou deze leeruitspraak in. strijd zijn met Gods Woord en de belijdenis der Kerk, niet aanvaardt en daarom vasthoudt aan haar rechtmatigheid, besluit zij niettemin, ter bevestiging van de een heid in eigen kerken en ter bevorde- Zestien passagiers en vier beman ningsleden zijn gisteren om het leven gekomen doordat een vliegtuig van de Braziliaanse maatschappij V.A.S.P. in brand geraakte en nabij Sao Paulo neerstortte. Kort na het vertrek uit Sao Paulo ontplofte een motor toen het toestel, dat op weg was naar Rio de Janeiro, op ongeveer duizend meter hoogte vloog. De drie inzittenden van een Brits mili tair vliegtuig, afkomstig van het vlieg- dekschip Victorious, zijn dinsdagavond bij de kust van Noord-Noorwegen door een Russische treiler uit zee opgepikt. Het toestel, een eenmotorige Skyraider die is ontworpen voor het vervoer van „speciale wapens", werd sinds dinsdagmiddag ver mist. Britse en Noorse vliegtuigen hadden tevergeefs naar het vliegtuig gezocht. Het bericht dat de drie mannen in vei ligheid waren, kwam uit Moskou. ring van de landelijke en plaatselijke toenadering tot de vrijgemaakte ker ken, alsmede om uit de sfeer van mis verstand te geraken, haar terzijde te stellen, zonder een andere in haar plaats te stellen, doch zich voor de regel des geloofs inzake de leer der Kerk aangaande genadeverbond en doop te houden aan hetgeen de Drie Formulieren van Enigheid zelf daar- Ten aanzien van de geschilpunten, die nog mochten overblijven, oordeelt de synode, dat deze geen oorzaakbehoe ven te zijn voor blijvende kerkelijke verdeeldheid, wanneer men zich daar bij naar de geest der liefde gedraagt en wanneer men wederzijds aan het geen blnkens.de formulieren der Kerk in de leer van het verbond steeds tot i zijn recht behoort te komen name lijk de soevereine, verkiezende genade van God en de krachtdadige werking van Zijn Geest, de roeping tot geloof en bekering en de menselijk? verant woordelijkheid niet te kort doet, hetzij doordat men de verbondsbelofte doet opgaan in een voorwaardelijke toezegging of wanneer men de kracht dadige werking van de Heilige Geest niet tot de verbondsweldaden rekent; hetzij wanneer men de verbondsbelofte zou doen opgaan in een onvoorwaar delijke toezegging, waarbij voor de oproep tot geloof en bekering als eis van het verbond geen plaats of slechts een verzwakte betekenis zou overblij de laatste dis- Nu Marken voor het wegver keer bereikbaar is, heeft het ge meentebestuur een aantal beslui ten genomen om dit verkeer op het voormalige eiland te beteuge- Zo is in de bebouwde kom van Marken niet alleen het ge motoriseerde verkeer, maar ook het fietsen verboden. Een uitzon dering is gemaakt voor tractoren opdat de op Marken wonende boe ren hun bedrijf kunnen blijven uitoefenen. De Markers kunnen ontheffing krijgen van de verbodsbepalingen voor zover hun vervoermiddel geen auto is. Z ij mogen verder alleen in hun woonplaats rijden als ze naar hun werk gaan. Het showrijden in de bebouwde kom zal intrekking van de ont heffing tot gevolg hebben. Ten behoeve van de Markers die nu een auto hebben aangeschaft, zal een aantal boxen worden ge bouwd op het parkeerterrein bij de nieuwe dijk naar het vaste land. Om het zacht te zeggen: de le der-modeshow in Londen heeft wel merkwaardige dingen te zien gegeven. Het meisje op de foto demonstreert een schoen, pumpmodel, jnaar de hak is ver vangen door eeji metalen ring. De slangachtige haartooi is een hoed, vervaardigd van blauw Daggeld verhoogd Tengevolge van de krapte op de markt, die veroorzaakt wordt door ulti- mo-verplichtingen en aanzienlijke belas tingbetalingen, is het tarief van daggeld hedenmorgen van 114 tot 1% procent ver hoogd. Op 31 augustus werd het tarief van 1 op 1 J,i pet gebracht. Twee jaar geëist voor zwendel met schilderijen De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen tegen de 49-jarige Amsterdamse koopman E. P. ter zake van oplichting en poging tot oplich ting van Deense kooplieden door verkoop van waardeloze schilderstukken twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarest geëis4 Staatssecretaris keert eerste A.W.W. uit On donderdag i oktober zullen de eer ste uitkeringen worden gedaan ingevol ge de Algemene weduwen- en wezen wet, die op dezelfde datum in werking treedt. De eerste pensioenen zullen in het gebouw van de Sociale Verzekerings bank te Amsterdam worden uitbetaald door de staatscecrtaris van sociale zaken en volksgezondheid. nieuwe aandrang tot hereniging), i spraak C (inzake de met de leeruitsp ken samenhangende tuchtmaatregelen) uitspraak D (inzake de pogingen tot menspre'::ng en toenadering). De inhoud van de diverse uitspral hebben wij bij de eerste behandeling al weergegeven. Herinnerd zij aan wa staat aan het slot van uitspraak D: aanzien van plaatselijke toenaderings pogingen spreekt de synode, naar aa leiding van bij haar ingekomen stukke nog uit, dat wanneer plaatselijke gere formeerde kerken, met inachtneming het onder B benoemde, tot confessionele overeenstemming niet de plaatselijke vrijgemaakte gereformeerde kerken gen komen, er van de zijde der synode geen bezwaar bestaat om, met gunstig advies van de classis en deputaten art' kei 53, tot kanselrudl en gemeenschappt lijke Avondmaalsviering met de betrok ken vrijgemaakte gereformeerde kerk De synode nam, nadat deze zaak was afgedaan, het besluit om opwekking aan de kerken te laten uitgaan om aanstaande zondag de kerkdiensten voor de hereniging en eenheid der kerken te bidden. „Hoge titel" oorzaak van verduistering Kritiek van officier op „ellendige gewoonte' De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43-jarige B de V. te Leeuwarden, die zich als hoofd van de dienst sociale zake: gemeente Leeuwarderadeel zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering bedrag van circa 20-000- Het ging bij deze zaak om of verdachte verre gaande slordigheid óf verduistering ten laste kon worden gelegd. De verdachte verklaarde ter zitting, dat het eerste het geval was. „Ik ben juridisch wel schuldig, iaar moreel niet", zei hij. De officier van justitie was evenwel an mening, dat er zeer bewust geknoeid Hij vorderde 2 Jaar gevangenisstraf. De officier was van mening, dat de oor zaak van deze verduistering de „ellen dige gewoonte" was, om hoge titels te geven. Een gezant heet tegenwoordig am bassadeur, een kantoorbediende admini strateur. Verdachte was aanvankelijk slechts armmeester, maar later werd hiervoor de welluidende benaming .hoofd van de dienst voor sociale zaken" uitgedacht. Door die mooie titel heeft hij werkelijkheid uit het oog verloren. Verdachtes raadsman, mr. H. Schoot stra, had in zijn pleidooi geen goed woord voor het rapport van de controleur, die de malversaties aan het licht had ge bracht. Daarin werden uitsluitend de vergeten ontvangstposten opgespoord, maar aan de verzuimde uitgavenposten is niets gedaan, zeide hij. Pleiter ver klaarde, dat de controle zeer veel te wensen overliet. Een voorbeeld daarvan noemde hij het feit, dat verdachte zelf kon bepalen wat gecontroleerd moest worden. Uitspraak over 14 dagei Moedwillig op publiek ingereden De Vlissingse hulptaxichauffeur in verzekerde bewaring gesteld wegens het bij herhaling onder invloed moed willig op het publiek inrijden. Het bleek, dat zijn rijbewijs een vervalst be een motorrijwiel was. De blauwe druivenwingerd die men soms ziet tegen de muren van huizen, brengt het meestal maar weinig verder dan wat groene trosjes de prachtige zomer heeft echter het rijpingsproces van de vruchten zo versneld, dat men tafereeltjes als dit kan zien: druiven van de „eigen muur" in Uithoorn. heeft de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal (K S.G.) besloten, een initiatief te nemen om te komen tot coördinatie van het energiebeleid in de drie gemeenschappen van de zes deelnemende landen. Met de uitvoerende organen van E.E.G. en Euratom is overleg gaande over het formuleren van een reeks concrete voorstellen, die zo spoedig mogelijk aan de raad van ministers en het Europese parlement zullen worden voorgelegd. Dit verklaarde gisteren de nieuwe voorzitter van de Hoge Autoriteit, de Italiaan Malvestiti, in zijn investi tuurrede voor het Europese parle ment in Straatsburg. HU wees echter bij voorbaat het wel eens geopperde denkbeeld van één enkele Europese energiegemeenschap van de hand. Naar zijn mening moet de K.S.G. de voorloopster blijven van het energie beleid in Europa. De ervaring zal dan wel leren, welke institutionele vestigingen nodig zullen zUn. Malvestiti beloofde, dat zijn vooi naamste taak als voorzitter zal zijn: het voortzetten van de strijd ter bescher ming van de bevoegdheden van de Hoge Autoriteit, maar hij verzocht, geen ni. we definitieve en magische formule Pella: Zuid-Tirol niet in de V.N. De Italiaanse minister van buitenland se zaken, Pella, heeft gisteren in een krachtige redevoering voor de Algemene Vergadering verklaard, dat Italië zich zal verzetten tegen elke Oostenrijkse po ging om de kwestie-Zuid-Tirol door de Verenigde Naties te laten behandelen. De Italiaanse minister herinnerde er aan, dat de Zuidtirolers na de tweede wereldoorlog bij een volksstemming het Italiaanse staatsburgerschap hebben ge vraagd en dit later hebben gekregen, of schoon de meerderheid van hen zich in 1939 had uitgesproken voor de aansluiting bij nazi-Duitsland. Zoals bekend heeft de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Kreisky, maandag voor de Algemene Vergadering verklaard, dat zijn land niet anders kan doen dan zich tot de V.N. wenden, in dien Italië de behandeling van de Duits sprekende minderheid in Zuid-Tirol niet verbetert.. verlangen, waardoor de kolencrisis op korte termijn kan worden opgelost. Spreker waarschuwde, dat men CHROESJTSJEF werd gisteren tij-' dens een bezoek aan de mais- velden van de Amerikaan Carst in de staat Iowa bijna onder de voet ge lopen. Er ontstond een gevecht tus sen de Amerikaanse en Russische po litiemannen en de verslaggevers en fotografen die de premier trachtten te benaderen. Op een gegeven ogenblik grepen twee leden van de Amerikaanse veiligheids dienst een verslaggever en wierpen hem een paar meter door de lucht. De ver slaggever belandde op drie persfotogra fen, die een soort onderlinge worstel partij uitvoerden om het fel begeerde plaatje te kunnen schieten. De menigte drong zo op, dat Chroesjtsjef en Garst tussen rijen manshoge maiskol- Churchill zei voorts v dat een topconferentie West wenselijk is onafhankelijk van de vraag of zij zal leiden tot concrete resul taten. De kansen van de vrede kunnen door een topconferentie alleen maar wordén vergroot. 1 bosje hei Oud-premier op verkiezingspad DE BRITSE oud-premier Sir Winston Churchill heeft gister avond te Woodford in het'Engelse graafschap Essex gezegd, dat het Westen in de komende onderhande lingen lussen Oost en West de ver leiding moet weerstaan, een tijde lijke vrede te kopen ten koste van levensbelangen. De 84-jarige staatsman noemde in een verkiezingstoespraak in zijn district Chroesjtsjefs voorstel tot algehele ontwa pening zeer opzienbarend. Het is echter noodzakelijk eerst meer bijzonderheden te weten, vooral over het toezicht op de ontwapening. Uit dit voorbehoud mag echter niet worden afgeleid dat Churchill afbreuk wil doen aan het belang van wat Chroesjtsjef heeft voorgesteld. mening te zijn de katoenstreek met e op de wagen. Witte hi steld geluk aan te brengen. De leider van de Conservatieven steun voor zijn pogingen de spanningen tussen Oost en West inzake Berlijn verminderen. „Ik leid een partij met een eensgezinde politiek", aldus Macmillan, „Mr. Gaits keil (Labour) zal ongetwijfeld even goec onderhandelen als ik, maar zijn partij ii hopeloos verdeeld, over het gebruik var buitenlandse bases, over steun aan de N.A.V.O., over de waterstofbom en ovei de kernproeven". De Gaulle krijgt volgende week antwoord Een afgevaardigde van de Algerijnse rebellen zou vandaag naar Marokko vlie gen voor overleg met de regering var koning Mohammed V, alvorens te ant woorden op het voorstel van presidenl De Gaulle inzake AlgerUe. De beslissing hiertoe is genomen na een bUeenkomst van vier AlgerUnse leiders met president Bourguiba van Tunesië. Het oorspronkelijk idee van Bourguiba was, dat Tunesië, Marokko en de Alge- Eerste minister Harold Macmillan heeft rijnse vrijheidsstrijders gezamenlijk het antwoord op het plan van De Gaulle den bespreken. Blijkbaar tengevolge binnenlandse moeilijkheden, voelde Ma rokko echter niet voor een dergelijke conferentie. Het antwoord aan De Gaulle zal voor zondag of maandag bekend worden gemaakt. bij de kiezers van Lancashire op gedrongen hem te steunen en Engeland naar een topconferentie te voeren die vol gens Macmillan binnen een jaar zal wor den gehouden. Macmillan die zich op zijn campagne laat vergezellen door zijn echtgenote, Lady Dorothy, reed langs de stadjes van ven terecht kwamen. Toen praten en schreeuwen niet hielp, liet Garst vier op paarden gezeten boeren aanrukken om een weg voor het gezelschap te ba nen. De journalisten lieten zich echter Gevecht met maiskolven niet „uit het veld" slaan en drongen van twee kanten weer in gesloten for matie op. Toen nam Garst een aantal maiskolven, waarmede hij de vertegen woordigers van de pers begon te be kogelen Dit gaf aanleiding tot uitbun dige vrolijkheid, waardoor de spanning werd gebroken. Ook mevrouw Chroesjtsjef heeft lange tijd in de verdrukking gezeten. Zij heeft vrijwel niets van het bedrijf van boer Bankrover dood aangetroffen Een poging om een bankroof te plegen in de Amerikaanse stad Cleveland is lukt doordat de politie tijdig beleg kon slaan voor de bank waar de directeur als güzclaar gevangen werd gehouden. De man die de overval pleegde werd ten slotte dood In het bankgebouw aangetrof fen HU had kennelUk de hand aan zichzelf geslagen. De bankroof begon met het ontvoeren van Herbert Fox. directeur van een hij kantoor van de Cleveland Trust Company. De bankrover was 's ochtends met een vrouwelijke medeplichtige het woonhuis van de familie Fox binnengedrongen had Fox' vrouw en de 18-jarige dochter ge boeid en nam de directeur mee naar hel bankgebouw. De dochter wist zich van haar boeien te bevrijden. Ze belde de politie op. Op aangrenzende daken werden politieman nen geposteerd en door een raam werden traangasbommen het gebouw ingegooid. Directeur Fox en nog enige bedienden konden kort nadien het gebouw verlaten. Daarna sprak de politie-commissaris de bankrover via een luidsprekersinstallatie toe en stelde een ultimatum van minuten. Na afloop daarvan zou de politie schietend het gebouw binnendringen. Toen zes agenten na het verstrijken van de tien minuten het kantoor binnendron gen vonden ze de bankrover dood op de grond met een revolver naast zich. Zijn vrouwelijke medeplichtige is nog W. E. Tausent, oud-fungerend hoofd van het kantoor voorlichting en radio- omroep in Nieuw-Guinea, is per 1 okto ber benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de afdeling voorlichting van het Nederlandsche Roode Kruis. Garst kunnen zien, zo volledig wa door journalisten ingesloten. Tijdens de maaltijd, die op dit „uitstapje" volgde, maakte Chroesjtsjef een praatje met Stevenson, die al tweemaal heeft geprobeerd, president van de Verenig de Staten te worden, maar beide malen door Eisenhower werd verslagen. Ste venson noemde zich een politicus ruste. De Rus zei tegen hem: „U n: zioh niet laten ontmoedigen. Het beurt vaak dat iemand, die zich 1 daag heeft teruggetrokken, morgen vooraan staat Toen Stevenson hem uitnodigde, hem op zijn boerderij in de staat Illinois te komen opzoeken, beloofde Chroesjtsjef, Moskou te zullen bellen om opdracht te geven, dat men per vliegtuig ee steur overstuurt. „Dan kan ik u no tijdens mijn bezoek op steur onthalen De Russische premier heeft ook opdracht gegeven, te zorgen dat twee kinderen van een Amerikaans echtpaar uit de Sowjetunie kunnen vertrekken. De ouders vertrokken vijftien jaar geleden. De kinderen zyn nu 20 en 17 jaar oud Vandaag is Chroesjtsjef in Pittsburg aangekomen, de laatste plaats die hij voor zijn terugkeer naar Washington en de belangrijke besprekingen met presi dent Eisenhower bezoekt. De veilig heidsmaatregelen waren in deze stad, waar veel vluchtelingen uit landen ach ter het IJzeren Gordijn wonen, zeer scherp. De begroeting door de burge meester, die zUn gast de sleutel van de stad aanbood, was echter vriendelijk. werkelijkheid onder ogen moet durven zien en die werkelijkheid is, dat de op komst van nieuwe energiebronnen niet te stuiten is. Wil de kolenproduktie tot de algemene economische expansie by- dragen in de mate, waarin zulks van haar wordt verwacht, dan dient ze ren dabel te zijn. Mijnen met een laag ren dement binden arbeidskrachten, die el ders beter gebruikt kunnen worden en de instandhouding ervan komt in feite neer op een vermindering van de totale produktie der gemeenschap. De kolenprijzen zullen onder de druk van de wereldmarkt onvermijdelijk aan gepast moeten worden. Er dienen alge meen geldende economische beginselen voor de prijsvorming te worden opge steld, zodat de keuze van de verbruiker zich vanzelf richt op die voorzienings bronnen, waarvan het gebruik voor hem het voordeligst is. Dit is ook in sociaal opzicht van be lang. Verhoging van de produktiviteit veronderstelt een evenredige verho ging van vraag en aanbod. De Hoge Autoriteit kan zich wat dit aangaat, geen achterlUke of kortzichtige men taliteit veroorloven. Kanaaltunnel. Een onderzoek naar de gesteldheid van de bodemlagen onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk heeft aangetoond dat er geen enkel geo logisch of geofysisch bezwaar bestaat tegen de bouw van een tunnel die En geland en Frankrijk met elkaar verbindt. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke be wolking. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke, in het noorden van het land later matige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 25 augustus: zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 23.37, onder 14.32. Laatste kwartier. HET WEER DN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Eindh Zd -Limb windstil windstil 1VEDERLAND bereidt nieuwe po gingen voor de Verenigde Staten ertoe te brengen landingsrechten te verlenen aan de K.L.M". voor de Ame rikaanse westkust. Van goedingelichte zijde wordt ver nomen dat de minister van buiten landse zaken, mr. J. M .A. H. Luns deze zaak persoonlijk zal opnemen met zijn Amerikaanse ambtgenoot. Christian Herter, wanneer de minis ters volgende week in Washington samenkomen. Voorts zijn voor november besprekin gen vastgesteld tussen Amerikaanse en Nederlandse delegaties. Zy zullen zich bezighouden met de bijzonderheden van het Nederlandse verzoek inzake amen dering van het luchtvaartakkoord 1957 de beide landen, zodat Ne- mets heeft j derland landingsrechten zou verkrygen voor de westkust. Ondanks het feit dat Amerika Nedei> land als een van zyn krachtigste bond genoten beschouwt en ondanks het even belangrijke feit dat Nederland bijzonder populair is bij de meeste Amerikanen, zoals ook bij het bezoek van prinses Beatrix is gebleken, worden de kansen op Amerikaanse instemming met het Nederlandse verzoek vrij gering geacht, tn ieder geval zullen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappyen zich krachtig De doorsnee-Amerikaan vindt dat er logica steekt in het Nederlandse ant woord, dat er geen reden is Nederland te vergeten, waar zo veel andere landen wel landingsrechten hebben verkregen, de moeilijkheid is dat Nederland bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1