brinta =iarwe Artistieke vrijheid in Polen geeft prachtige resultaten Eerste Navoland in Europa uitgerust met Sidewinders Doorbraak van een conventie die op een dood spoor leidt TIP VAN BOOTZ Dit jaar toch ijshockey op de HOKIJ Chefarine 4 Billiton zal dividend handhaven Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! 9 WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 Muziekfestival in Warschau Ontdekkingen festival biedt me te veel moois, om me te ergeren aan deze dingen, waaraan ik me altijd al geërgerd heb. Eigenlijk terug te brengen tot dit ene feit: het mu ziekleven wordt verkeerd georganiseerd en is. in verkeerde handen, veelal in han den die zwart zien van het geld tellen. Hoe hier verandering in te brengen? De verantwoordelijke mensen in ons muziek leven eens even te laten horen wat hier in Polen geschiedt .En ook wat in andere landen geschiedt. In mei van dit jaar schreef ik in bijna gelijke zin uit Tsjecho- slowakije. Ook daar zijn ontdekkingen te doen. De eerste grote verrassing al direct bij de opening van het festival in Warschau was de 45-jarige Poolse dirigent Witold heeft zij op haar repertoire. In Warschau hoorde ik haar in de „Expres- viool en orkest van de Poolse componist Tadeusz Baird (geb. 1923). een zeer interessant stuk, door Wanda Wilkomirska ongelooflijk gaaf ge speeld, ondanks alle hoge technische de componist stelde, wat goedkoop :elfs v )iano, trompet Russische componi itsj (geb. 1906), dii al hier bijwoont ïschre Con. strijkorkest t Dimitri Shostako- zelf het gehele festi- WARSCHAU, september 1959- IS EEN spreekwoord dat zegt: Onbekend maakt onbemind". Helaas houdt dat spreekwoord maar al te veel ivaarhèid in, net zo goed als het gezegde: „Wat de boer niet kent dat lust hij niet". Op kunstgebied is dat ook zo. Want het is vooral in N ederland een tragische omstandig heid, dat de mensen alleen maar achter bekende namen aanlopen. Als men niet Callas of Schwarzkopf heet, dan komt men niet zo gemakkelijk in de gratie. Als er aan een pianoconcert niet namen verbonden zijn als Rubin stein en Brailowsky loopt men niet hard. En bij de viool komen dan van zelfsprekend figuren opdagen als Menuhin en Heyfetz. Déze tragiek zou zo erg nog niet zijn als ze ook niet zo dom was. Want wat de hier genoemde kunstenaars veelal brengen behoort echt niet tot de onbetwistbare hoogte punten. Leonard Bernstein is populair en Charles Münch ook, maar er zijn dirigenten die nog niet zo populair zijn en toch muzikaal meer schenken De oorzaak van het eeuwige cyclische principe bij de concert-organisatie ligt voor 'n groot deel natuurlijk ook bij im presario's Zij ontdekken en brengen niet meer, zij denken hoofdzaKelijk in geld Idealisme is vrijwel uitgesloten op dit gebied en wie het hoogste biedt, krijgt de meeste kansen. Daarnaast is het kunst leven zo zeer afhankelijk van kliekgeest en vriendjespolitiek, dat men zich af vraagt of het nog wel zin heeft het con certleven op de ons bekende wijze voort te zetten. Altijd maar weer met dezelfde werken, altijd maar weer met dezelfde dirigenten, altijd maar weer met dezelfde solisten. En dan vaak nog solisten, die aanmerkelijk minder zijn dan hun nog onbekende collegae. Op het moderne muziekfestival in War schau voel ik dat alles eens zo sterk. En werkelijk niet uit èen soort snobisme, omdat hier alleen moderne muziek wordt gegeven. Integendeel, er zijn hier wer ken die ver onder de maat vallen, terwijl ik tevens na al deze moderniteiten ook wel eens naar een wals van Johann Strauss verlang. Ik voel dat echter alles zo sterk, omdat ik hier kennis maak met uitvoerende kunstenaars en componisten, die in ons land volslagen onbekend zijn en meer betekenen dan veel van hen, die wel bekend zijn. Bij de radio in Warschau heb ik mij eens wat banden van Poolse kunstenaars laten voordraaien. En stomverbaasd was ik, daar figuren uit verleden en heden te horen, die in techniek en muzikaliteit met kop en schouders boven de" populaire idolen uitsteken. Zo bijv. de sopraan Ada Sari, eens verbonden aan de Scala te Mi laan en nu op oudere leeftijd professor aan het conservatorium te Warschau.. Een stem van zulke pure bel canto-stijl, dat men er het idool Galli Curci graag voor geeft. Zo ook de Poolse bas Adam Didur (overleden in 1947). de bariton Wac- daw Brzesinski (overleden 1918) en de tenor Stanislaw Gruszcsynki, die in 1937 het podium vaarwel zei en in zijn tijd een der beste Parsifals moet zijn geweest. Het zijn namen voor ons, meer niet. Ons land wordt bewerkt door een stel zang-snobs, die absoluut eenzijdig en partijdig zijn en die meer op sensatie en uiterlijk ver toon letten, dan op werkelijk muzikale zang. En het publiek lbopt maar hb Wanda Wilkomirska, de 30-ja- rige Poolse violiste, die tot de topklasse van de hedendaagse concertviolistèn behoort. hier ook werk is uitgevoerd, dan ga ik toch echter liever te gast bij de Polen, die nog geen spoor van banaliteit of mu zikale degeneratie vertonen. En het zal toch ook een man als de jwjetcomponist Shostakowitsj iets doen hier in het vrije Polen werken te horen, muzikaal opzicht een veel meer persoonlijke taal doen horen dan zijn Concert voor piano, trompet en strijk- irkest, dat in het slotdeel zelfs bijzonder lanaal is. In feite Is Shostakowitsj toch en groot componist (ook een bcminne- ijk en bescheiden mens zoals ik hem hier meemaak), maar zijn gebondenheid bepaalde partijpolitiek heeft hem fns parten gespeeld en hem tot volkse dingen gebracht, die het volkse clement niet sublimeren en bovendien erkclijke kunstmuziek niet zo erg veel te maken hebben. jverigens wel vermeldenswaard r in Warschau een concert mo ten alle concerten zijn uitver- aarop drie componisten op het komen bedanken: Szabelski Shostakowitsj. Hoe vaak ge beurt het bij ons dat een nog in leven zijnde componist erkend wordt met de uitvoering van zijn werk? En hoe vaak gebeurt het bij ons dat concerten van hedendaagse muziek zijn uitverkocht? Men moet dat natuurlijk niet idealiseren denken, dat het publiek hiér altijd ■m loopt voor hedendaagse kunst. Dit ival is natuurlijk iets bijzonders ar toen eens in ons land een derge lijk festival werd gegeven, was de zaal allesbehalve vol, en dan nog wel met één avondconcert In Warschau worden er dagelijks twee concerten gegeven: Ka mermuziek om half vijf en een groot ïcert om half acht. Tussen die concer- i ligt dan ongeveer een uur tijd om ;ens te gaan eten en vanzelfsprekend discussiëren, waarbij het opvallend is dat de meningen van achter het „ijzeren gordijn" -vaak sterk verschillen met die van het Westen. En waarschijnlijk ooi- moeten verschillen Per slot van rekenine zijn er toch grenzen. De Oostduitse mu ziekcritici staan in dit opzicht wel ge heel achter de Westelijke meningen. Of ze het durven.te schrijven is nog een vraag. Corn, Basoski „Jeugdleider" in arrest gesteld De Amsterdamse „jeugdleider" Sanny H. (35), onder meer voorzitter van de z.g. Elvis Presleyclub, die meermalen van zich heeft doen spreken door de organi satie van jeugdevenementen en zijn plei ten voor de z.g nozems, is gearresteerd Hij zou zich namelijk aan een ongeoor loofde verhouding hebben schuldig ge- De dirigent van de Nationale Phüharmonie in Warschau, Wi- töld Rowicki, de toonaangevende orkestleider in Polen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Rowicki, vioollcerling van Arthur Ma- lawski, coinpositicleerling van Zdzis- law Jachimecki en directieleerling van Rudolf Hinderaith. Direct na de oorlog kreeg hij de kans enkele orkesten te reorganiseren en thans Is hjj eerste diri gent van het Philh. Orkest van Warschau, de nationale Philharmonle. Deze Rowicki is een figuur, die zó voor het Concertge bouworkest kan staan. Geen puit-vir tuoos, maar een muzikant, een mau die de dirigecrtechniek tot in de kleinste de tails beheerst, maar geen directie-pathe- tiek nodig heeft, om tot de juiste mu zikale expressie te komen. In vele op zichten ook als mens deed hü me aan Eduard van Belnum denken. Laat hem maar eens enkele gastdlreotles hty het Concertgebouworkest vervullen en ik geloof, dat hij dan meer betekent dan een George Szell. Bij dat openingsconcert was de tweede kennismaking die met de 30-jarige vio liste Wanda Wilkomirska, draagstèr van lal van prijzen, maar bovenal bezitster van een grote cultuur en een ongeëven aarde techniek. Niet minder dan 15 viool- Zbigniew Szymonówicz en de trompettiet Zygmunt Piorkowski. Weet u waarom ze nooit in ons land optraden? Omdat ze on bekend zijn en er dus niet zoveel aan te verdienen valt. Tenslotte was er dan de jonge Poolse sopraan Stefania Woytowicz, over wie ik dit jaar reeds vanuit Praag in enthousias te bewoordingen schreef. Zij solieerde in de 3e Symfonie van Karol Szymanowski (1882—1937), over welke componist ik een afzonderlijk artikel hoop te schrijven ge zien zijn belang voor het muziekleven De stem van Stefania Woytowicz bete kent voor mij veel meer dan die van Cal las en Schwarzkopf samen. De Columbia Artists Management heeft haar in mei ook in Praag ontdekt en gaat nu grammo foonplaten met haar uitbrengen en heeft haar reeds gecontracteerd voor Amerika In ons land is ze onbekend. Over enkele jaren is Stefania Woytöwicz over de ge hele wereld beroemd en dan komt .Ne derland misschien nog eens met een uit nodiging. Te laat natuurlijk. De composities TAIT WAS dus alleen al het resultaat van het openingsconcert in War schau en dan nog uitsluitend wat betreft de uitvoerende kunstenaars. Wat de posities betreft kan men hetzelfde op merken. Want het zou opnieuw een j misvatting ten aanzien van Polen zijr men denkt, dat het scheppend talent aan bepaalde ideologische banden gebon den is. Integendeel, Polen is na 1956 een volkomen vrij land en wat er na dat jaar aan kunst voor de dag is gekomen staat beslist niet achter bij het goede dat West- Europa oplevert Zoals gezegd: deze toestand is nog maar drie jaren zo. Vóór die tijd was hei nog mogelijk dat een der bciaamdste kunstschilders (het was in 1952) honger stierf omdat zijn kunst gcei nade kon vinden in de ogen van toenmalige bezetter. Thans. wordt zijn werk overal met trots getoond en zetten zijn leerlingen in vrijheid zijn idealen voort. De couranten kunnen zulke dingci ook schrijven en ze doen dat dan ook Kritiek is weer mogelijk en eigenlijk i: dat wel goed, want daardoor blijft di rust in Polen gehandhaafd, daardoor ooi accepteren de arbeiders dat ze een laai weekloon krijgen (plm. f 250 per maand en dat terwijl alles heel erg duur is) om dat Warschau opgebouwd moet worden. Wat ik tot heden op hel muziekfestival hoorde stond en dan bedoel ik speciaal de Poolse composities op een zeer hoog peil. Bij de vele Poolse werken was ei eigenlijk niet één, dat onder dé maat was Boleslaw Szabelski (geb. 1896), Tadeusz Biard (geb. 1928). Grazyna Bacewicz (geb 1913) en Henryk Górecki (geb. 1933). het zijn al vier componisten die niet alleen het componeervak verstaan, maar ook kelijk muziek weten te schrijven kest van Szabelski Een Tocc inleiding van een concert dan altijd weer diezelfde ouvertures uit voorbije tijden, waarop orkestdirigenten in Ne derland veelal het publiek trakteren E de le Symfonie van de zeer jonge Gó recki is veel interessanter dan vele dood- gespeelde zgn. klassieke symfonische werken De componiste Bacewicz heeft in haar Concért vóór strijkorkest, 5 trom petten en slagwerk soms verrassend mu- zukale dingen gedaan die een uitvoering ook buiten Polen zekér rechtvaardigen Zin voor melodie, orkestkleuring, op bouw en lyriek blijkt uit de Poolse com posities En als men dat dan vergelijkt met Wat b v éen m het Westen nogal gevierde componist als de Fransman Pierre Boulez (geb. 1925) presteert en van niemand graag elke minuut die extra de lucht ingaat op één been willen staan. Volgens de strakke regel zal het als volgt zijn: woensdag, vrijdag en zater dag sluiten om 10 uur. Dinsdag en don derdag ev. om 10-20 uur, omdat films en toneelstukken, vooral wanneer zij met per helc fles f'6,15 Zend ti j din delin g tot 1 januari In de schoot van de NTS is nog eens flink gehutseld met de 15 uren televisie- het oog op de leeftijd van de kijkers zendtijd per week, die ons tot en met pas om 9 uur beginnen, meestal te lang 31 december a.s. zMn toebedeeld. Hierbij uitlopen. De zondagavond blijft, zoals hij was. Houdt men dit schema aan, dan blijft er voor de NTS (niet voor de omroep- secties!) nog wat zendtijd over en deze zal voornamelijk worden gebruikt om in het late avonduur nog wat Eurovisie aanvulling te geven. Deze week gebeurt dat op dinsdag en zaterdagavond. Helemaal altijd om tien uur sluiten wordt het dus echt niet. i is gebleken, dat de pap weer niet zo heet gegeten wordt als zU werd opgediend. Met andere woorden: het valt nog wel mee met dat elke avond om 10 uur sluiten. Inderdaad zal er in deze drie maan- den duchtig op gepast worden dat de zendtijd niet al teveel uitloopt, al zal |~\E SIDEWINDER", zo vertelde luite- nant-ter-zee II P. W. C. Roodenburg, „is het beste te vergelijken met een jacht hond. De jager houdt hem aan de lijn tot hij 't wild op het spoor is. Is dit spoor een maal gevonden, dan wordt de hond los gelaten en die hond rent regelrecht naar het wild toe. De Sidewinder doet dit ook. Het is een doelzoekende raket, die zichzelf bestuurt en zo secuur werkt, dal hij vol gens de Amerikanen op een afstand van een honderd nieter een brandende sigaret vindt en raakt. We zijn er trots op, dat we hem bezitten, want Nederland is het Dc naam is ontleend aan een ratel slang, die in Zuid-Amerika leeft. Die slang is blind en gaat bij het zoeken van zijn prooi op de warm te af, en hij valt net aan als een snoek: in bochten. Dat doet de Sidewinder precies eender"! Twee scpiadrons Luitenant-ter-zee Roodenburg is com mandant van vliegtuigsquadron no. 3 van de Marine Luchtvaart Dienst, dat op het vliegkamp Valkenburg is ge stationeerd Zijn squadron is uitgerust met Seahawkstraaljagers, eenpersoons jagers. die opereren vanaf vliegdek schepen. Op de Karei Doorman bevindt zich eveneens een squadron Seahawk straaljagers. Deze twee squadrons nu worden op korte termijn voorzien rne( het nieuwe geleide wapen, de Side- „Deze raket", vertelde luitenant-ter-zee Roodenburg. „is ontwikkeld door de United States Navy, in samenwerking met de Amerikaanse industrie. Toen be kend werd, dat de Sidewinder in gebruik Vier Canadezen in Haags team r"PEGEN dc verwachting in zullen het -■ komende seizoen op de HOKT in Den Haag ijshockeywedstrijden worden ge speeld. De I-Iaagse IJshockeysticbting zal namelijk voor dc training en de wedstrij den van het HOKY-teapi over de kunst ijsbaan kunnen beschikken. Om de ploeg zo sterk mogelijk te laten uitkomen heeft men drie Canadezen ge contracteerd, t.w. de 20-jarige Zenas Büh- ler (doelverdediger) en de spelers Bill Patterson (22 jaar) en Donald Cook (21 jaar). Bovendien onderhandelt men nog met een vierde Canadees, die als speler coach zal moetén optreden. Reeds op 4 november zal men de HOKY-plóeg aan het werk kunnen zien en wel tegen het Zweedse team Alfreds- hamn. örebro (Zweden) fungeert op 11 november als tegenstander van de Hage naars en op 18 november komt het Finse nationale team naar Den Haag Voorts zullen op nog nader te bepalen data Va- lerengens (Oslo), Grums (Zweden), hel selectieteam van Schotland, de nationale ploeg van Roemenië, de Royal Canadian Airforce Flyers, Luik, Preussen Krefeld. The Queen's Own Rifles, The Canadian Guards, Marville en Van Doux (beide Feestpakketten marinepersoneel St Nicolaas- en kerstpakketten, als mede kerst- en nieuwjaarscorresponden tie, bestemd voor militairen der zee macht, die in Nederlands Nieuw-Guinea of op Hr.Ms schepen van oorlog in de wateren rond dit gebiedsdeel dienst doen, kunnen per zeepost worden ver stuurd. De St. Nicolaaspakketten dienen uiter lijk 30 september, de kerstpakketten, alsmede kerst- en nieuwjaarscorrespon dentie, uiterlijk io oktober ter post te zijn bezorgd. Adressering voor de aan de wal ge plaatsten: rang of kwaliteit, naam en marinenummer, naam van kazerne c.a inrichting, plaatsnaair Guinea. Adressering voor aa sten: rang of kwaliteit, derlands Nieuw-Guinea. Op de pakketten dient duidelijk te wor den vermeld St. Nicolaaspgkket. c.q Kerstpakket. Koninklijke thans op Duitse beurs Dè N V Koninklijke Nederlandse Pe- rroleufnmij. heeft bericht ontvangen, dat de aandelen heden tot de notering zijn •oegelatén op de effectenbeurzen van Frankfort aan de Main, Berlijn, Dussel- dorp, Hamburg en München. Nederl. Nieuw- i boord geplaat- i Hr-MsNe- laatste zijn Canadese legerteapis uit Fran krijk) op de HOKY verschijnen. In het HOKY-team zullen Klein, Fèrir. Van Rhedë. Van Dijk, Overakker, Her- reur. De Jong, Loret, Hendriks, en Pieter- se opgesteld worden, aangevuld met vier Canadezen. Tevens streeft de Haagse IJs- hockeyclub er naar de jongere spelers indien het de wedstrijd geen schade doet - een kans in het eerste team te geven Ook zullen er uitwedstrijden voor de ploeg op het programma komen. Het ligt in de bedoeling via Zuid-Duitsland een toernee naar Oostenrijk te maken. Keres favoriet voor titel De 43-jarlge Rus Paul Kercs, de n die na de oorlog enkele jaren erkend werd als de beste schaker na Botwlnnik, maakte goede kansen op de titel in het kandidatentoernooi te Bied In Zuid- Slavië. Keres leidt momenteel met 6V2 punt en een afgebroken partij Hij wordt gevolgd door Tal en Petrosian .elk met punten Bobby Fischer is weer enkele plaatsen opgeschoven. In de tiende ronde behaalde de jonge Amerikaan de volle winsr t Benkoe. Fisher bezet nu met-4 punten de vijfde plaats, achter Gligoric, die 5 pun ten heeft en een afgebroken partij. Smys- lov bereikte remise tegen PetVosian en heeft nu 3V2 punt en een afgebroken par tij. Hekkesluiters zijn Olafsson met 3 punten en twee afgebr. partijen en Ben koe met een gelijk aantal punten en een afgebr. partij. De uitslagen van de tiende ronde wa ren; Fischer—Benkoe i—0, Tal—Keres 0—1, Smyslov—Petrosian MMi, Olafsson Gligóric afgebr. Wallstreet weer gedaald De New Yorkse effectenbeurs is giste ren weer gedaald, nadat een aanvanke- kelijk herstel mislukt was. De handel was matig levendig. De meeste verliezen lie pen van enkele centen tot een dollar, maar er kwamen ook verliezen van 6 dol lar voor. Vliegtuigfabrieken, chemische fond sen, spoorwegen, tabak, farmaceutische waarden en de meeste staal- en auto aandelen, sloten lager. Van de 1208 verhandelde fondsen waren 587 lager, 405 hoger en 216 onveranderd. Het gemiddelde van A P voor 60 aan delen daalde 0-70 dollar tot 214 dollar, van Standard and Poor voor 500 waarden (j.i.v dollar tot 55,14 dir. .van Dow Jones voor 30 industriëlen 1.70 punten tot 616-45. zou komen bij de Marine Luchtvaart Dienst en volgens mededelingen van de minister van oorlog volgend jaar ook bij de Koninklijke luchtmacht moesten we een. ontwerp maken voor een ophang inrichting onder de vleugel van Seahawk. We hadden een vliegtuig en we kregen een geleid projectie, maar dari vliegtuig moet dat projectiel kunnen meenemen de lucht in en ook kunnen afvuren. Onze technische dienst is èr 4-voudige combinatie inderdaad veet beter! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is op zich zelf al wereldberoemd. Maar de combinatie in één tablet werkt toch nóg beter dan kan worden verwacht. Deze 4 middelen in één tablet doen wonderen en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. 20 labl, f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 labl. f, 3.50 Er is geen reden om dit jaar één lager dividend van de Billitonmij. te verwachten, aldus deelde de voor zitter van de raad van commissaris sen, mr. L. A. Nypels gisteren op de aandeelhoudersvergadering mede. De ver'mogensvooruitgang sedert 1 jan 1959 wordt geschat op f 20 miljoen en blijkens een vergelijking met de gecon solideerde balans van eind 1958 is f 17 min afgeschreven op exploraties, claims, rech ten, oprichtings. en voorbereiélingskosten Een belangrijk bedrag is gereserveerd voor belasting doch dit kan slechts een ruwe schatting zijn, te meer omdat sedert 1949 geen definitieve aanslagen voor de Gemeenschappelijke Mijnbouwmij. Billi ton zijn ontvangen. De liquidatie zal ge ruime tijd in beslag nemen en biedt bij zondere fiscale problemen. Met Indonejjê is volledig afgerekend. De vermogenspositie van Billiton i belangrijk versterkt, doch de winstei zullen voorlopig niet het oude peil be reiken. De verkregen middelen kunnen slechts geleidelijk belegd worden. Dojr de liquidatie is het aandelenbe; in de N.V Holi. Metallurgische Bedrijvi tot 76.7 pet gestegen. Deze keerde 7]i pet dividend uit. Zij doet geen proeven met kernenergie, doch met metaalalliages. In samenwerking met derden zullen de be langen bij de chemische industrie worden uitgebreid. In Canadawerd met explo raties nog geen succes geboekt, doch een vorige maand begonnen exploratie biedt enige vooruitzichten. Kamatur zal in 1959 wel de afschrijvingen verdienen. Het es sentiële voor dit bedrijf, is vergroting vaq ertsreserve, dus van levensduur, daar de tinprijs in de eerste tien jaar zal stijgen Mbeye zal eens een grote vlucht kunnen nemen als de staalfabrikanten titaan door niobium gaan vervangen. Voorlopig zal men de proefinstallatie met 150 ton erts :iteit voor de prohuktie gebrui- e grote graafwielbagger in Surina- n bedrijf gekomen en de produktie ;eleidelijk gebracht worden van 1,25 min.'ton bauxiet per dag. 720.000 De afzetmogelijkheden beterd en e overeenkom t kal op De repatriëringskosten ad f 24 min. zijn opgenomen onder Verplichtingen bijde vermogensopstelling van 30 april. De Nibem is nog niet in liquidatie. Het is nog niet zeker of de Nigadcomijnen bij betere lood-, zink- en koperprijzen her opend kunnen worden. De Billitonmij. Suriname keerde 8 pet dividend uit. Tegen het belang in de Mijnbouwmij. Ce lebes is een reservé gevormd Het dividend werd bepaald op 20 pet «.indelen I en 15 pet id. II. Jhr mr L. A v. Kretschmar van Veen werd herbe noemd tót commissaris. ophanginrichting te construeren en deze ophanginrichting is dusdanig, dat zij de vliegprestaties van de Seahawk slechts in zeer geringe mate beïnvloedt". „De Sidewindër heeft een lengte van drie meter en een diameter van \2Vs centimeter. Zijn prijs is ongeveer duizend dollar per stuk. De Seahawk heeft een Sidewinder onder elke vleugel en kan dus twee van deze projectielen meevoe ren. Het- projectiel heeft aan het eind vier stabilisatievinnen. Het lichaam be staat uit eeq -jrtotór, een. granaat en een kop. De motor geeft het wapen eén snel heid, die van tal van factoren afhankelijk is, maar toch belangrijk hoger ligt dan de snelheid van het geluid. In de kop zitten een zoeker en een besturings mechanisme. In de zoeker bevindt zich De Sidewinder is bestemd om afgescho ten te worden op doelen In de lucht. Voor het bestoken van doelen op de grond is het projectiel ongeschikt. Zolang het onder de vleugel van het vliegtuig zit, kijkt het als het ware uit en vertelt het de vlieger wat het ziet. Het registreert dus elk voorwerp in dc lucht cn zet de registratie om in een elektrische stroom, die weer wordt omgezet in geluid. En dit geluid hoort de vlieger in dc cockpit. 0> dat ogenblik weet h(j, dat het doel zichtbaar is voor zijn geleide wapen. Zodra hij het projectiel afvuurt zoekt het zelf zijn weg naar dit doel, dat beslist niet meer aan een vernietiging kan ont komen. Het grote voordeel van de Side winder is, dat het al op enkele kilometers afstand van het doel kan worden afge vuurd. En die afvuring behoeft niet eens nauwkeurig te z(jn, want het projectiel zelf' is zeer nauwkeurig. Een nadeel echter is, dat het gebruik van het wapen aan een enkele beperking is onderworpen. Omdat het reageert op 2 infrarode straling, mag het niet worden J afgevuurd als het doel zich in derich ting van de zon bevindt, omdat het an ders de zon. die 'n veel sterkere stralings bron is dan welke bron ook, zou gaan zoeken. Het meest effectief is het projec tiel buiten een bepaalde cirkel om de Oefeningen Binnenkort gaat de Marine Luchtvaart Dienstin het gebruik van deze njguwe geleide projectielen oefenen-, nu reeds wordt er gevlogen, echter met raketten zonder springlading. De overige appara tuur is wel aanwezig, want het gaat er in de eerste plaats om de vlieger ver trouwd te maken met de geluiden, die het mechanisme in de cockpit laat horen... De oefeningen in de toekomst zullen worden gehouden boven de Noordzee t als doel wordt een raket van een ander J type gebruikt. Van groot belang dc vliegers zien hoe de weg is, die het I pröjéctiel kiest nadat het is afgevuurd. J Indien, vermoedelijk aan hét einde van dit jaar, alle vliegtuigen twee squadrons, van Sidewinders zijn f voorzien, betekent dit piet dat de t ventionele bewapening uit dp vliegtui- gen wordt verwijderd. Want deze kun- 1 nen in een luchtgevecht altijd komen. TELEVISIE VOOR VOLGENDE WEEK Onder voorbehoud van wijzigingen geven wij u een overzicht van de tele visieprogramma's die u kunt verwach ten in de week van 27 september tot 4 oktober a.s. Zondag: NTS tussen 6-45 en 7.20 uur: reportage uit Rotterdam, schakeldienst met Huil; 8 uur: AVRO met introductie van nieuwe medewerkers en nieuwe rubrieken voor het komende seizoen, een medische film met toelichting door dr. De Kater en het amusementspro gramma Van A tot Z. Om 10 uur: ge zamenlijk programma „Sport in beeld". Dinsdag: NTS om 8 uur met journaal, weerbericht en filmprogramma. Woensdag: 5 uur kinderhalfuur van de VARA met Pipo de clown; 8 uur:1 NTS-journaal, daarna NCRV met actua liteiten, een film over de EGKS, „Pas geperst" en dagsluiting. Donderdag: 8 uur NTS-journaal, 8.20 uur VARA met politiek overzicht, documentaire over het grafische bedrijf en televisiespel. Vrijdag: 8 uur NTS-weekjournaal, 8.30 uur KRO met Gastenboek, een docu mentaire over Interpol, een cabaret van Jan de Cler en sportrubriek. Zaterdag: 5 uur kinderhalfuur van de AVRO, 3 uur NTS-journaal, 8-20 uur AVRO met actualiteiten, de nieuwe ru briek „Schlager" en de Weekendshow. nanavond De NCRV zendt tussen 8 en 9.30 uur de Purcell-heraenking van het Hein- rich Schutz-feest uit. U hoort de Lon- dense Purcellsingers, het Ned. Kamer orkest en de organist Mees van Huis in zeven werken van Purcell. Daarna volgt het klankbeeld over de kerkbouw- actie en om 10.15 uur voert het Radio Kamerorkest het concert voor klavier en ensemble in d van Bach uit. Soliste is Daniels Dechenne. Met een „gouden regen" van melo dieën opent het Promenade-orkest o.l.v. Benedict (Silberman, bijgestaan door Bert Robbe en Christine Spierenburg tussen 8.05 en 8.55 uur het VARA-pro- gramma. Aansluitend kunt u luisteren naar het hoorspel „De man met het koffertje" door Rudolf Dannenberg. i vanavond Voor het televisieprogramma zorgt de AVRO, als om 8.20 net NTS-journaal voorbij is. Het begint met de sportru briek, om 8-50 uur bespreekt mr. Hil- terman de toestand in de wereld en om 9 uur begint een muzikale impressie van het herfstseizoen onder de titel „September Song". Tot slot om 9.30 uur een bezoek aan de poppenfilm in het bedrijf van Joop Geesink. Tips uit het buitenland Wagners „Die Walküre" wordt, met twee korte onderbrekingen, tussen 6 en 10.40 uur uitgevoerd in het BBC-pro- gramma op 464 m. U hoort een Duitse uitvoering uit het Royal Opera House Covént Garden onder leiding van Franz Konwitschny. Tussen opgewekte muziek door zendt Brussel Vlaams van 7-30 tot 9.15 uur de voetbalwedstrijd Anderlecht Glasgow uit, Kunt u op uw toestel FM ontvan gen, dan kunt u ook tussen 8.15 en 10.30 uur een groot Beethovenconcert beluis teren, dat uitgezonden wordt in het Duitse programma op 88-8 MHz. De pianist Andor Foldes is solist in het pianoconcert in D, verder hoort u oan. de eerste en de achtste symfonie. Het is het vijfde concert van het Beethoven- feest in Bonn. Programma voor morgen ,9 35 Waterst 9 40 Morgenwijding 3ram 10.50 V d kleuters 1100 Kook- e 1115 Gram 1145 Hei goud van caufi 12 00 Orgelspel 12.30 Land- 13.00 Nws 13 15 Meded of gram rheaterork 13.55 Beursber 14 00 Ka- 4.30 Gram 14.55 Logboek 1943, 7 45 iehte i 18.00 Nwe 18 13 Metropole oric en solist 3 45 Sportpraatje 18 33 Gesproken brief 9 00 Gram 19 45 V d Jeugd 20 00 Nws 20 03 Kamerork en solist 21 15 Herden- js.progr Karei van de Woestijne, klarik.- d 21 55 Act 32 10 Romantische retuz j 32 40 Gram 22 50 Sportact 23 00 Nws 23 15 •sber van New York 23 23—24 00 Dls- trsum II. 298 m. L007 kc/«. KRO: !ws 7.15 Gram 7 45 Morgengebed kal 8 00 Nwb 8.15 Gram 8 50 V d ouw 9 40 Schoolradio NCRV: 10.00 10.30 Morgendienst. KRO: 11 00 V d 1145 Gewijde müz 12 00 Mdddag- Qodklok 12 03 Gram 12 25 V d Land. i 2 50 Act 13 00 meded 12 31 solist 15 5 'erdenking 16 30 Kame l d jeugd 17 30 Gram 17 40 1 19 00 Nws en weerbér 1910 19 30 Radiokrant 19 50 Po-I 0 Heinrteh SchUztfee*t 21 30 Rep m 22 00 Periodieken parade 22 10 iuz 32 40 Gram 32 45 Avotidover- 23.00 Nwa 23 15—24 00 Gram leprogr. NTS: 3p 00 Journaal <*n z NORV: 20.20 TV-spel 22.20

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9