Coopvaett Messali Hadj steunt plan van De Gaulle Overheidsingrijpen is in sommige gevallen nodig Betalingsbalans noopt tot voorzichtigheid Indonesië sluit zeeën voor onze schepen Tseventich en tnegentich Geniet dubbel In Brussel wachtte men vergeefs op Liliane DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 Televisie I De zendtijd van de Nederlandse tele visie wordt van 15 op 18 uur per week gebracht. Het kijkgeld wordt van f30 tot f40 per jaar verhoogd. Beide beslui ten zijn loffelijk, wanneer door meer geld en meer tijd een goede televisie verkregen wordt. Optimisten terzake kunnen dus juichen. Wij vrezen, dat zij een schraal koortje zullen vormen. De kritiek op de tv-uitzendingen moge soms wat hard aankomen, zelfs de goedmoe digste kijker blijft sommige vertoningen erbarmelijk vinden. Misschien komt het daardoor, dat enkele tv-machthebbers het besluit doordreven om een foto monopolie in te stellen, waardoor vele fotografen uit de studio's verbannen worden. Van concurrentievrees mag men irdenken. Maar het zou -kun (Els ekblad) Televisie II Men fluistert dat de heren van de tele visie stout zijn geweest. Daarom moeten de kijkers vroeg naar bed. Te vaak komt het voor, dat de zendtijd wordt over schreden en hoewel de regering liet voor nemen heeft terwille van de cultuur meer uren ter beschikking te stellen, valt voorlopig het duister over Neder land om tien uur. Zo wil het ministerie het. Dit lijkt ons een waarlijk overdre ven geval van overheidsbemoeiing. Men zou zeggen dat de NTS en omroepver enigingen zelf mogen uitzoeken hoe zij hun geld moeten besteden, en als zij het zoeken in meer zendtijd dan zal dat velen aangenaam zijn. Tikt de regering hen dan terwille van onze nachtrust op de vingers, dan moest men antwoorden: „Wat heb je ermee te maken?" Maar neen. bij de televisie gaat men door de knieën. Men heeft daar andere zorgen. Men moet verhinderen dat bla den, die de herep. niet aangenaam zijn. tv-foto's krijgen. Dat is belangrijker. (Vrij Nederland) Minister De Pous licht beleid toe: (Van onze parlementsredactie) DU HET PRIJSBELEID, zoals minister De Pous (econ. zaken) dit van plan is in d'e naaste toekomst te voeren, za! het overheidsingrijpen tot het noodzakelijke worden beperkt. Uitgangspunt hierbij vormt de overweging dat in een economie, die vrij is van overspanningsverschijnse len en waarop geen storende internationale factoren inwerken, de ver antwoordelijkheid voor de loon- en prijsvorming in beginsel bij het be drijfsleven zelf behoort te liggen. Alleen wanneer aan deze voorwaarden niet is voldaan, of wanneer duidelijk een onvoldoende werking van de concurrentie tot uiting komt, is correctief ingrijpen van de overheid op zijn plaats. zal moeten dragen. De grotere vrijheid van de bedrij&genoten zal gepaard moe ten gaan met een zekere zelfbeperking. Waar gedifferentieerde loonsverbeterin gen worden toegepast zullen geen prijs stijgingen wegens loonsverhoging mogen optreden, terwijl in de bedrijfstakken de produtebiwiteit een betrekkelijk zekere p-rijs- komen. Nare dingen ineenschap voor Kolen en Staal Over de EGKS1 zijn de laatste tij bepaalde Nederlandse bladen nare din gen gezegd. De EGKS wordt „geld smijterij" verweten, zulks op grond van een rapport van de financiële commis saris van de EGKS, prof. Urbain Vaes. Dit rapport is indertijd besproken door het Europese parlement. Een deel van de Nederlandse pers is er nu ineens wat over gaan nakaarten. Het rapport signa leert uitgaven, waarvan men zonder nadere verklaring inderdaad kan zeggen, dat ze overdreven waren. Zo iets kan in elk overheidsapparaat voorkomen. Het is verkeerd, maar het feit dat erover wordt gerapporteerd kan sanerend wer ken. De kritiek in een deel van de Ne derlandse pers heeft intussen kennelijk de strekking de hele EGKS en zelfs de gedachte van Europese integratie in diskrediet te brengen. In een van de commentaren werd het financiële ver slag „een klap voor de Europese ge dachte" genoemd. Dat is natuurlijk on zin. Wij herinneren ons nog heel goed de periode waarin de Nederlandse re gering geldsmijterijwerd verweten. Was dat een klap voor de Nederlandse nationale gedachte? Natuurlijk niet. De uitgaven van de EGKS horen binnen re delijke perken te blijven, zoals dat met alle overheidsuitgaven het geval is. Maar als er eens al te gemakkelijk met het ge meenschapsgeld is omgesprongentast de EGKS zelf of de gedachte die aan haar instelling ten grondslag ligt niet -aan. De kritiek op de uitgaven wordt een troebele zaak, als zij de bijbedoeling of zelfs de eigenlijke bedoeling heeft de instelling die de uitgaven deed in haar grondslagen aan te tasten sohrijfit de minister in de toelich ting op zijn begroting voor 1960. Over- heidsimgrijpen aolvt de minister b.v. ge wenst. wanneer men zich niet houdt aan de spelregels voor de doorberekening van ne kosbenbewegingen. Deze regels kunnen samengevat worden in de eis, dat dalingen van prijzen van grond- en hulp stoffen volledig en onmiddellijk in de ;n der eindproducten tot uitdruk king worden gebracht, terwijl stijgingen deze kosten slechts behoren te wor den doorberekend indien in het verleden ook de dadingen in voldoende mate zijn doorgegeven. Hoewel de minister in d< plaats het wapen van de kartel' politiek zal hanteren, is hij niettemin var mening, dat overheidsmaatregelen op het d van de prijsvorming vooral op korte termijn nodig kunnen zijn ter on dersteuning van een beleid, dat gericht ie op een evenwichtige ontwikkeling var het prijspeil. minister vertrouwt, dat de invoe- van de vrijere loonvorming geen aanleiding zal geven tot prijsstijgi Door het scheppen van een zekere bin ding tussen loon- en prod uktiviteitsont- wikikeliimg, wait ten doel heeft, de produk- Iteitsreserves te activeren, Ligt in de jere loonvorming de mogelijkheid te komen tot verantwoorde loonsverbete ringen, die niet op de verbruikers worden afgewenteld. De goede werking van he stelsea, aldus de minister, is echter ir belangrijke mate afhankelijk van d( loyale medewerking van het bedrijfs leven, dat nu de primaire verantwoorde lijkheid voor de loon- en prijsvorming Om een juiste naleving van de spel regels te verzekeren is het wenselijk, al dus de minister, dat prijsverhogingen, die worden toegepast, zo spoedig mogelijk onder opgaaf van redenen aan ministerie van economische zaken worden gemeld. Deze meldingsprocedure acht de minister onmisbaar om een onjuiste ont wikkeling van de prijzen te vermijden; Nadrukkelijk wijst hij voorts op ernstige bezwaren van de zogenaamde verticale prijsbinding. Hjj overweegt algemene maatregel tegen het systeem van collectieve verticale prijsbinding te nemen en beraadt zich over een eventuele adviesaanvrage hierover aan de com missie economische mededinging. In voor bereiding zjjn voorts een drietal advies aanvragen met betrekking tot een gene rieke on verbindendverklaring van een drietal typen toelatingseisen, die in kar- telverband worden gesteld. Het betreft hier o.m. de bepalingen in kartelover eenkomsten, die de strekking hebben be paalde ondernemings- of bedrijfsvormen Tuchtmaatregelen voor noodwaehters (Van onze parleméntsredactie) Een interdepartementale commissie be studeert thans de vraag of en in hoeverrc- le invoering van de noodwachtplicht- het wenselijk maakt in de wet op de nood- achten nieuwe tuchtrechtelijke en s echtelijke bepalingen op te nemen, commissie zal waarschijnlijk binnenkort 'apporteren, waarna de minister van ïenlandse zaken zijn standpunt in kwestie zal bepalen. De minister :opeus deelt dit mee in de begro- tïng-1960 van binnenlandse zaken. Een wijziging van de wet op de nood- wachten, strekkende tot aanpassing van deze wet aan de nieuwe bepalingen voor de militaire pensioenwetgeving, zal bin nen afzienbare tijd bij de Kamer worden ingediend. Verder is op het departement n voorbereiding een wetsontwerp tot immunisatie van de noodwaehters. Minister Toxopeus (binnenl. zaken) •weegt in de Politiewet een regeling •effen voor de opsporingsbevoegdheid bepaalde ambtenaren van politie, die uitsluitend technisch of administratief kzaam zijn. Hij deelt dit mee in de toelichting op zijn begroting voor 1960. Minister De Pous tot Kamer (Va parlementsredactie Het saldo op de lopende rekening vai de betalingsbalans zou in de loop vai 1960 wel eens kitnnëh dalen tot benedei de 500 a 600 miljoen, welk bedrag gemiddeld jaarlijks nodig is om het structurele tekort op de kapitaalbalans te dekken en om de gewenste verhouding tussen invoerwaarde en deviezenvoor raad te handhaven. Aldus schrijft de minister van economische zaken, de heer J. VV. de Pous, in de toelichting op zijn begroting voor 1960. Hoewel, aldus de minister, het hui dige overschot op de betalingsbalans op het eerste gezicht een aanwijzing lijkt de sigheid lingsruimte, dient hierbij in aan cing te worden genomen, dat dit ichot in de eerstkomende periode zal verminderen, zulks- als gevolg van voortgaande herstel van de econom: bedrijvigheid. Zo zal door de verwachte vergroting van de industriële inv ringen en met name van de voor: vorming de import stijgen. Deze ont wikkeling wordt nog versterkt door de stijging van de particuliere consumptie als gevolg van de afnemende werkloos heid en van de te verwachten loonsver hogingen. Deze gang van zaken mani festeert zich reeds in een sterk toene mend invoervolume in de laatste maan- en. Tenslotte zal ook het aantrekken an de grondstoffenprijzen bijdragen tot m vergroting van de invoerwaarde. De verwachte ontwikkeling op de ka pitaal- en arbeidsmarkt wijst volgens de minister in dezelfde richting als de ra- _en voor de betalingsbalans. In 1959 lijkt op de kapitaalmarkt, bij een neu- •ale financiering door de overheid, een fevenwicht tussen vraag en aanbod bij de heersende rentevoet nog waarschijnlijk. Inl960 zal het, gezien de toeneming van nvesteringen, slechts mogelijk zijn spanningen op de kapitaalmarkt te voorkomen indien het begrotingstekort :n de vastgestelde grenzpn wordt gehouden. Met het oog ook op de ver andering der werkloosheid zal men er TTjE INDONESISCHE VLOOT heeft te -C* Djakarta bekend gemaakt, dat Ne derlandse schepen in het vervolg in de „Indonesische territoriale wateren" ilechts de zeeweg van Belawan Deli saar Djakarta. Soerabaja en Makassar zullen mogen volgen. Voor het volgen van andere routes in de „Indonesische territoriale wateren" moet eerst vei ning van de Indonesische vloot worden 98) Wanneer we het getal 70 aan een telefoniste moeten opgeven (of desnoods aan een agent die ons ver baliseert) betrachten we vaak een zekere zorgvuldigheid met de uit spraak van dat getal. Daarom zeggen velen door de telefoon zeuventig, waardoor misverstand met het getal 90 zo goed als uitgesloten is. Zouden we alle zorgvuldigheid achterwege laten, dan zouden we geen zeventig, maar seventig zeggen. Niet omdat we zo uitermate slordig in de uitspraak van onze taal zijn, maar omdat we in dit speciale geval zo'n uiter mate sterk gevoel voor het verleden van onze taal blyken te bezitten. Deze ongewone konklusic heeft vv enige toelichting n dig en dan belandi we om te beginm bij dat merkwaa getal tachtig, dat be- TOCH IS IIF.T ZO! wyi tig en negentig die zelfde t niet hebben. Daardoor lijkt tachtig een buiten beentje. maar in werkelijkheid is het een volkomen normaal gevormd tel woord, terwijl zeventig en negentig zich eigenlijk wat uitzonderlijk ge dragen. Want de tientallen die thans gevormd worden door achter de tel woorden het achtervoegsel -tig te plaatsen, zoals zeven-tig. ncgen-tig enz. hadden in de West-Germaanse dialecten voor de tientallen boven 60 óók nog een Voorvoegsel. In het oud-Saksiscli was dat het woordje ant-. Dienovereenkomstig wa tig in het "oud-Saksisch „ant Door gebrek aan klemtoon reerdc dit voorvoegsel „ant" enkele t. In verschillende Middelnederlandse (en ook latere) geschriften is deze eenzame t, dit restant van het voor voegsel ant, nog in ere gehouden door de getallen 70 en 90 als „tseventich" en „tnegentich" aan te duiden. En in „tachtig" is de t dus volkomen regelmatig behouden gebleven, zulks in tegenstelling tot de andere tien tallen, waarin de letter vrijwel ge heel verdenen is. Let u goed op dit woordje vrijwel, want helemaal zoek is die t toch niet. In de eerste plaats wordt die t in de hogere tientallen in enige dialecten van ons land nog gehoord. En bovendien ondergaat ook u nog dagelijks de invloed van die t. Want wan neer u het getal 70 ongedwongén uit spreekt, zegt u „Se van de t heeft n.l. alle eeuwen getrot seerd en de zachte tot een harde s gemaakt. Wat hij eveneens liet geval is. In deze ge vallen geeft dc gesproken s, waar een z geschreven werd, dus geen aanleiding tot het verwijt, dat we onze moedertaal zo slecht spreken, maar eerder tot een kompliment, dat we zo'n fijn gevoel voor het ver leden van onze taal bezitten. Hier mee kunnen we het voorlopig wel Wist u overigens, dat afgezien van alle merkwaardigheden aangaan de dc uitspraak onze z.gji. Arabi sche cijfers niet uit Arabië stammen, maar dat hun oorsprong veel verder moet worden gezocht? Daarover volgende keer. De s oh epen zullen alleen worden gelaten in de havens van Belawan, karta, Soerabaja en Makassar'en zij gen alleen andere havens aandoen daartoe verlof wórdt gegeven. In de bekendmaking van de Indonesi sche vloot wordt geen reden voor de afkondiging van dat besluit aangegeven (Gelijk reeds eerder gemeld werd heeft Indonesië alle zeeën van de Indone sische Archipel tot territoriale waterei verklaard. Dit besluit is in strijd met het volkenrecht en wordt niet internationaal erkend Meer geld voor kunst (Van onze parlementsredactie) Minister Cals heeft op de o.k.w.-beg: ting voor 1960 meer geld voor de kunst uitgetrokken dan in voorafgaande ji het geval was. Sedert 1957 kon in band met de bestedingsbeperking slechts, een klein aantal, voor de kunst bestemde begrotingsposten worden verhoogd. Daar door, aldus de minister in zijn toelichting op de begroting-1960, werden de ontwik kelingsmogelijkheden op dit gebied ge remd en raakten verschillende instellin gen in moeilijkheden. Om die mot heden op te vangen en meer mogelijkhe den voor het kunstleven te scheppt worden thans voor een vrij groot aantal posten verhogingen voorgesteld. '55 intstaat. Binni de naar het oordeel van minister De Pous bij het te voeren beleid een zeker accent worden gelegd op een vergroting van de investeringen. Het structuurbeleid met name de industrialisatiepolitiek kan hierbij een belangrijke rol vervullen. Aan de andere kant dient met het op voeren van de nationale bestedingen juist een zekere voorzichtigheid den betracht. toelichting geeft jongste ontwikkeling" van* om De goederenexport nam volume gemeten, met circa 10 pet! en opzichte van het voorafgaand> jaar. Deze ontwikkeling zet zich ook thans nog voort, blijkens de groei het exportvolume met 13 pet. in de ste zes maanden van 1959 ten opzichte van de overeenkomstige periode in Vergelijkt men de ontwikkeling exportvolume ovc it de overeenkomstige cijfers van de overige O.E.E.S.-landen, dan blijkt ons land met 49 pet. tot de middengroep te behoren. De import daalde in 1959 met 4 pet., als gevolg van de groeiende be drijvigheid, aan het toenemen. In de eerste helft van dit jaar was he portvolume reeds 12 pet. groter d; overeenkomstige periode van De deviezenvoorraad kon in 1958 1647 miljoen toenemen. Het prijsindex- het levensonderhoud is als gevolg van de buitengewone droogte deze zomer weer vrij snel gestegen. U.l.o. verkeert in moeilijke positie Douwe Egberts in handige plastic tabakszak (Van c parlementsredactie) Voor diabetici en slanke lijn! ontdekte - zoetstof. Het uitgebreid lager onderwijs (u.l. erkeert in een moeilijke positie. Dit rerzijds een gevolg van de zeer grote toeneming Van het leerlingenaantal 'bij deze tak van onderwijs, anderzijds van het tekort aan onderwijzers, die in het bezit zijn van de nodige u.l.o.-bevoegd- heden. Dit tekort aan leerkrachten is nog toegenomen door de overgang van een niet onbelangrijk aantal onderwijzers van i.l.o. naar het v.h.m.o. Dit schrijft linister van o.k.w., rar, Cals, in de toelichting op zijn begroting voor 1960 Uit een overzicht, dat de minister in :ze toelichting heeft opgenomen, blijkt erigens, dat het aantal kandidaten en geslaagden voor de examens van een ulo-akte toeneemt, terwijl ook het aantal C-cursussen aan de kweekscholen vrij be langrijk is gestegen. Maar het aantal on derwijzers met een of meer ulo-aklen, dat nodig is voor een voldoende bemanning van het u.l.o., is zo groot, dat de toene ming van het aantal geslaagden voor een ulo-akte niet voldoende is om de nodige plaatsen te bezetten. Daarbij doet zich nog het verschijnsel voor, dat vele on derwijzers die in het bezit zijn van een of meer ulo-akten, de voorkeur blijken te geven aan een plaats bij het g.l.o. boven een bij het u.l.o. De minitser overweegt thans op welke wijze het corps ulo-onderwijzers verder kan worden versterkt en hij hoopt daar over te zijner tijd nadere mededelingen te kunnen doen. Scholenbouwvolume 260 miljoen (Van onze parlementsredactie) In het bouwprogramma voor 1960 i voor het onderwijs een bouwvolume vaL. 260 miljoen opgenomen. Dit betekent een stijging van 50 miljoen ten opzich te van 1959, van 70 miljoen in verge lijking met '58 en van 110 miljoen ten opzichte van '57. Verwacht wordt, dat in 1959 voor een bedrag van ƒ210 mil joen aan scholen zal worden geprodu ceerd. In het eerste halfjaar van '59 be droeg de totale produktie in de sector scholenbouw 118 miljoen, in het hele jaar 1958 ƒ164 miljoen en in '57 ƒ141 miljoen. Met het voor 1960 vastgestelde bouwvolume zal de bouw van in tingen voor hoger onderwijs en scholen voor het voortgezet onderwijs in een versneld tempo kunnen plaats vinden. De minister van onderwijs, kunsten wetenschappen, mr. Cals, heeft dit m gedeeld in de toelichting op de o. k. begroting voor 1960. Een nadelige factor voor de scholenbouw acht de minister de weer opgetreden spanning op de ar beidsmarkt, die vooral in het westen van het land een belemmering vormt voor afgeven van rijksgoedkeuringen. Daarom is het noodzakelijk, dat ook het jaar 1960 een grote terughou dendheid ten aanzien van de stichting subsidiëring van nieuwe scholen wordt betracht. In dit verband wijst de minister er nog op, dat naar verwachting het aantal leerlingen, dat in '60 tot eerste klassen van de v.h.m.o.-scholen zal worden toegelaten, lager zal zijn dan )59 toegelaten aantal. Dit heeft tot gevolg, dat bij het stichten van zelfstandige scholen in 1960 een lager aantal leerlingen van de eerste klassen zal worden verdeeld over een groter aantal scholen. Slachtoffers-1914-1918 willen geld terug Op het jaarlijks congres van de Lande lijke bond van mobilisatieslachtoffers 19141918 zijn twee moties aangenomen. In de eerste wordt het bestuur opgedra gen stappen te ondernemen om de door de bond in verschillende processen, waar bij de Staat de verliezende partij was, gemaakte kosten terug te vorderen. De tweede motie spreekt afkeuring uit over de uitvoering van de wet Buitengewoon militair pensioen 19141918, waarbij een stroeve en onwelwillende houding zou worden aangenomen. Wijziging Bioscoopwet op komst (Van onze parlementsredactie) De minister van binnenlandse zaken zal waarschijnlijk volgend jaar een wetsont werp tot technische herziening van de Bioscoopwet bij de Tweede Kamer indie nen. Dit ontwerp, dat de Bioscoopwet zo veel mogelijk op de hoogte van de tijd wil brengen, zal een verhoogde rechts bescherming bevatten voor de aanvra- •s en houders van bioscoopvergunnin- 1 en voorts een vereenvoudiging van 'schillende administratieve regelingen, lister Toxopeus heeft dit meegedeeld de toelichting op de begroting van bin nenlandse zaken voor 1960. Goede basis voor gesprek jl/TESSALI HADJ, de Algerijnse -L»-*- nationalistenleider die vorige week ontsnapte aan een moordaan slag, heeft gisteren verklaard dat het plan van president De Gaulle voor Algerije kan worden beschouwd als een basis voor besprekingen. De 62-jarige leider van de M.N.A., gematigde Algerijnse nationalistische be weging die' zich vijf jaar geleden heeft afgescheiden van het Algerijnse bevrij dingsfront (F.L.N.), was tot het begin van dit jaar in Franse gevangenschap en woont sinds zijn vrijlating in Frankrijk. Hadj's aanhang bevindt zich voorname lijk onder de in het Franse moederland wonende Algerijnen. „Men kan", zo verklaarde Hadj giste ren, „de belangrijke verklaring van president De Gaulle slechts met instem ming begroeten. Het plan zal hier daar natuurlijk gewijzigd moeten w den, daar mensenwerk nooit helemaal volmaakt kan zijn". Hij vervolgde: „Als tijdens toekomstige besprekingen daar aan tegemoet kan worden gekomen, ben ik bereid op de Algerijnen een be roep te doen om het vuren te staken wat ook het standpunt van de F.L.N. moge zijn". Geruchten over breuk met Leopold Vj^EN glanzende, zwarte hafauto met chauffeur, twee recher cheurs in burger en de chef-protocol van de Sabena hebben gisteren op het vliegveld van Brussel vergeefs gewacht op prinses Liliane de Rethy, echtgenote van koning Leopold van België, die uit Oostenrijk naar Bel gië zou terugkeren. De prinses verbleef met vakantie in Hinterries (Oostenrijk), waar de konink lijke familie een chalet bezit. Zij zou gisteren met een lijntoestel van de Sabe na naar Brussel vliegen, doch bleek niet in het toestel te zitten. Er was van zijde van het paleis te Laeken geen lichting verkrijgbaar, waarom de prinses niet is verschenen. Een woordvoerder van de prinses deel de later mede, dat haar vertrek uit Hin terries „onzeker" is en dat zij er moge lijk nog een week blijft. Hij zei, dat de berichten uit Brussel, dat zij daar giste ren terug verwacht werd, „op een ver gissing moeten berusten". „De prinses is nog steeds hier en is niel van plan te vertrekken", aldus het tele fonisch antwoord in een gesprek met Wenen. De Britse Daily Mirror heeft kort ge leden meegedeeld, dat er een breuk tussen koning Leopold van België haar. Het blad maakte ook melding v_.. het feit, dat de prinses haar vakantie doorbrengt zonder de koning. De prinses is echter al eerder alleen met vakantie in Oostenrijk geweest. Ir. april 1958 was zij er een week alleen. De voorgestelde periode tussen de paci ficatie en de uitoefening van het recht van zelfbeschikking noemde de-Algerijn se leider veel te lang. Hij is echter bereid deel te nemen aan een ronde-tafelconfe rentie om de stem van het Algerijnse volk te laten horen, zonder bezwaar te maken tegen de andere deelnemers. Hadj zei voorts, te geloven dat de meeste Algerijnen een werkelijke Alge rijnse staat wensen. „Wij hebben formeel besloten tot een Algerijnse republiek die een vriend van Frankrijk zal zijn. De aan duiding „volkomen onafhankelijk" is uit de tijd. Wij leven in een tijdperk van blokvorming", aldus de leider van de M.N.A. Inmiddels is gisteren in Algerije be kendgemaakt dat binnenkort nieuwe grootscheepse acties tegen de rebellen zullen beginnen. Men beschikt volgens een mededeling van de Franse opper bevelhebber in Algerije, gen. Challe, over voldoende reservetroepen om naast deze nieuwe offensieven ook de strijd in Kabylië voort te zetten. Ambtenaren krijgen spoedig een nieuwe wachtgeldregeling (Van onze parlementsredactie) De minister van binnenlandse zaken is van plan om, tegelijk met de verruiming van de ontslagbepalingen, de totstand koming te bevorderen van een nieuwe wachtgeldregeling voor het overheids personeel. Het zal een regeling zijn, die het wachtgeld mede afhankelijk stelt van de leeftijd ten tijde van het ontslag. Het tot nu toe gehandhaafde onderscheid tussen z.g. kort en lang wachtgeld zal i voor het overheidspersoneel komen vervallen. Minister Toxopeus (bin nenl. zaken) deelt dit mee in de toelich ting op zijn begroting voor 1960. De mi nister heeft deze regeling getroffen om een eventuele opwachtgeldstelling niet te doen afstuiten op bezwaren, die zou den kunnen worden ontleend aan de wachtgeldregeling zelf. Voorzover mo gelijk zal de minister de herplaatsing van wachtgelders in andere hun passen de functies in de rijksdienst met kracht blijven bevorderen. Nog voor het einde van het jaar hoopt de bewindsman bij de Tweede Kamer een wetsontwerp voor een nieuwe Pen sioenwet bij de Kamer in te dienen. Hij gaat er daarbij vanuit, dat zich geen vertragende omstandigheden zullen voordoen, zoals onlangs bij de aanpassing van de ambtelijke pensioenen aan de beide bodempensioenen het geval is ge weest. Over de verbetering van de sala rispositie van het overheidspersoneel deelt de minister niets mee. Hij zegt de eerste besprekingen te hebben bijge woond over de mogelijkheden tot ver betering van het overleg tussen de re gering en de centrales van overheids personeel. Hij hoopt over het resultaat daarvan bij de behandeling van zijn be groting in de Kamer nadere mededelin gen te kunnen doen. Ten slotte deelt de minister mee, dat hij op korte termijn de kwestie van een definitieve ziekte kostenregeling voor het rijkspersoneel bij de centrale commissie voor g.o. aan hangig hoopt te maken. Dr. W. Albeda gaat naar Philips (Van sociaal-et ■edactie) zal dr. W. Albeda, wetenschappelijk medewerker van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnij verheid, met ingang van 1 januari a.s. het dienstverband bij deze bond be ëindigen. Dr. Albeda is met ingang van deze datum benoemd tot medewerker van de sociaal-economische afdeling van de N.V. Philips ie Eindhoven, speciaal voor wat betreft het arbeidsmarktonder zoek,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5