CHRISTELIJK Ook het vervoer trekt aan de loonbel Kerk protesteert tegen bezoek van Chroesjtsjef Ontmoetingsbij eenkomst Lutherse Vrouwen Bond Meer belangstelling is noodzakelijk Wie luisterde bisschop af Een woord voor vandaag Kanttekening Doorberekening in de tarieven? Actuele, sociale vraagstukken Elke loonsverhoging zal zich zelf moeten betalen. Uit de ver hoogde produktie en de tenmin ste gelijk gebleven rentabiliteit zullen de kosten van hogere lo nen moeten worden bestreden. Op zichzelf is dit geen ongezond uitgangspunt, maar dit uit gangspunt kan alleen gehan teerd worden als produktie en rentabiliteit op normale wijze tot stand komen. In een vervoersonderneming, zo schrijft Het Seinlicht, orgaan van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel ligt dat echter wel wat anders. Door de van overheidswege op gelegde vervoersplicht kan bijv. een busonderneming op een re genachtige dag niet maar een paar bussen in de garage laten. Er moet gereden worden, al zou er zich ook geen enkele passagier melden. Bovendien mag de onder nemer niet zelf bepalen, wat de klant moet betalen. Dat doet de overheid, die zich daarbij voorna melijk laat leiden door het nut voor de gemeenschap. Ook al weer een nobel uitgangs punt, waarvan de schaduwzijde echter aan de vervoerswereld wordt aangeboden, aldus mr. T. J. den Hartog. voorzitter van de P.C.B., in genoemd artikel. Lage tarieven mogen de ge meenschap aangenaam zijn en de produktiekosten van talrijke indus trieën gunstig beïnvloeden, ze zul len niettemin zo hoog moeten zijn, dat de vervoersondernemer zijn bedrijf modern kan houden en zijn mensen een behoorlijk loon kan betalen. Er wordt in de ver voersbedrijven hard gewerkt en dus is het streven naar een goede beloning \oor geleverde inspan ning met meer dan billijk. Niet lang geleden is er door een aantal wegvervoersbedrijven een aanvraag aan het College van Rijksbemiddelaars gericht om de lonen te mogen verhogen. Het Col lege heeft daarop geantwoord, dat er eerst maar eens een gesprek moet plaatshebben tussen de over heid en de vervoerswereld over De geschetste rrfoeilijkheden zul len er echter blijven, zo meent de P.C.B.-voorzitter, ten gevolge van het tweeslachtig karakter van het vervoerswezen, dat enerzijds open bare diensten aan de gemeenschap verleent, maar anderzijds ook een tak van bedrijvigheid is, zoals zo vele andere. De P.C.B. ziet het gesprek met grote belangstelling tegemoet en hoopt van harte, dat een aan vaardbare oplossing wordt gevon den. Ook het vervoerspersoneel zal aan zijn trek moeten komen. (Inmiddels heeft het eerste ge sprek tussen de vervoersbonden en de overheid plaats gehad. De overheid heeft vastgehouden aan het standpunt van niet-doorbere- kening van hogere lonen in de ta rieven en de bonden bleven daar tegenover duidelijk stellen, dat dan loonsverhogingen voor deze bedrijfstak uitgesloten zijn. Er volgt echter nog een tweede gesprek en dan zullen er nog meer cijfers ter tafel worden gebracht. Red.) Zondagsrust Wordt er in Nederland wel voldoende aandacht aan de zon dagsrust besteed? Deze vraag stelt De Christelijke Politie-amb- tenaar, orgaan van de Bond van Ch riste lijke Politieambtenaren in Nederland. We zijn zo licht geneigd om met meewarigheid of ergernis te denken aan hen, voor wie de zondag alleen maar een dag schijnt te zijn van ont spanning en vermaak, zo schrijft het blad. Maar deze ontwikkeling brengt mee, dat duizenden mensen ver plicht worden op zondag extra veel en lang te werken. De men sen, die een taak hebben bij het openbaar vervoer bijv. en niet te vergeten de mannen van de politie. In verschillende steden is bovendien het politiekorps onderbezet. Het snel groeiende verkeer eist veel politiecontrole en leiding. De baldadige jeugd richt in de stadswijkendie ten dele nog in aanbouw zijn, een ravage aan. En telkens is de klacht van de politie: wij heb ben te weinig mensen. Niet zel den moet de politie volstaan met een „zich toch af en toe even laten zien". En dit overbelaste korps krijgt dan week aan week een extra zware zondag te ver werken, waarop bijna het onmo gelijk e wordt gevraagd. Ver keersopstoppingen. dronken men sen achter het stuur, rumoer en kabaal. En zelfs daar, waar geen uitspattingen voorkomen, is het moeilijk, alleen al vanwege de overstelpende drukte. Het is een feit, dat met name in de lagere rangen, het politie korps op vele plaatsen percents gewijze veel orthodox-protes tantse mensen telt. Zj komen hier en daar in een ondraaglijke positie. Meer vrije dagen in de week zijn een armelijke compen satie, als de zondag al vaker een dag wordt met extra zware dienst. De gezinnen lijden er onder. Ontmoediging Deze bedenkelijke ontwikkeling is met het enige dat verontrust. Het is pijnlijk het te, moeten con stateren. maar er wordt politiek te weinig aandacht aan de zon dagsrust besteed. De overheid kan nu eenmaal het verkeer langs de openbare weg niet verbieden, noch de grenzen op zondag sluiten voor toeristen uit den vreemde. Maar de overheid en de organisaties kunnen wel meer doen dan tot nu toe gebeurt. Er is een zekere ont moediging bij hen, die vanouds pleiten voor zondagsrust. Zij krij gen het gevoel dat er een met te keren ontwikkeling is. Zelfs een poging om haar te reguleren schijnt tot mislukking gedoemd, omdat men de zondag toch zou verliezen. Want als we hem reli gieus verliezen, is hij sociaal ook niet te redden. Dit schuilt iets waars in deze redene ring, zo meent het orgaan van de politiebond. Maar deze redenering is eenzijdig. Laat het waar zijn dat velen pas geneigd zijn een speciale waarde aan de zonaag toe te kennen, als zij op het punt staan hem sociaal te verliezen. Dit neemt niet weg, dat er een groeiend besef is, dat de eente zondag een eigen, onvervangbare waarde heeft. En afgezien daar van hebben we de roeping voor de zondagsrust te blijven strijden. De overheid heeft hier een taak, speciaal ook de gemeentelijke overheid. De christelijke organisaties moeten meer dan ooit het been stijf houden en weigeren mede werking te verlenen aan tentoon stellingen en manifestaties waar bij de zondag niet volstrekt wordt ontzien. En persoonlijk, ja juist op persoonlijk terrein, hebben wij meeT dan ooit ernst te maken met het zuiver en vrij houden van de dag des Heren, vrij van in vloeden die geleidelijk maar ze ker ons de zondag, ook wat ons gezin betreft, ontroven, aldus De Christelijke Politieambtenaar. (Zeer binnenkort is ook de pu blicatie te verwachten van een be langwekkend C.N.V.-rapport over de zondagsrust. Op 24 september a.s. zal het rapport in een hoofd- besturenvergadering worden be sproken. Red.) Ds. Hegeman schrijft uit Amerika Ds. C. Hegeman, voorganger van de Gereformeerde Gemeente van Gene- muiden, die enkele maanden Amerika doorbrengt schreef ons vanuit Sioux Center een actuele brief zijn ervaringen in het land waa. 10 jaar predikant is geweest. Hij bezoekt een aantal gemeenten Amerika en hoopt in november u naar Nederland terug te keren. Als wij dit schrijven is de pers bezig om in de bladen propaganda te maken voor het bezoek van Chroesjtsjef. De kranten schijnen van alles op de hoog te te zijn Zij vertellen niet alleen' wat er allemaal gebeurd is, maar ook wat er had kunnen gebeuren. De meningen over zijn komst zijn echter sterk Een paar weken geleden bezocht ik de grote stad Washington. Reeds toen werden de eerste voorbereidingen ge troffen om het Russische staatshoofd te ontvangen. Wij brachten een bezoek het Witte Huis. een prachtig gebouw de stijl van de achttiende eeuw met kamers en we stonden een ogenblik de grote zaal waar straks de portretten van de Amerikaanse presidenten zullen neerkijken op Chroesjtsjef en de zijnen. BORDEN 'erlieten aag stond Toen we het gebouw w zagen we op het plein n met grote borden waarop di waarom Hitier indertijd geen uitnodiging had ontvangen. De borden herinnerden aan de grote bloedbaden van Hongarije. Ik liep naar een van de mannen omdat ik nieuwsgierig geworden en wilde weten van wie deze actie ging. Het waren kerkmensen die kracht wilden protesteren tegen komst van de Russische leider. Zij zijn beducht dat hij met zijn grote glimlach de overheid zal verleiden. Toen ik vertelde dat ik uit Nederland kwam en voor drie maanden op bezoek was. pakte een van de mannen mijn hand beet en zei: „Dank. de vrienden voor wat ze gedaan hebben voor de Hon garen en voor de Oostduitsers." In gedachten zijn wij toen verder gegaan naar het kerkhof wa beminde Dulles begraven ligt ook de arme neger die niet begraven mocht worden op een begraafplaat) van de blanken. President Eisenhowei had toen opdracht gegeven hem tussen de groten ter aarde te bestellen. Zo kwamen wij ook bij het graf onbekende soldaat. Het opschrift op het monument zegt dat alleen God hem kent. In gedachten dwaalde ik naar de Rus die over enkele dagen zijn bloemenschat zal brengen. W weten toch dat hij niet gelooft in he komend leven. BIDSTOND Na mijn bezoek aan Washington ben ik via mijn oude gemeente in Paterson weer terug gegaan naar Sioux Center. Ook daar zal de Rus een bezoek bren gen. Hij heeft een uitnodiging ontvangen van het kleine stadje Moscow in de staat Advertentie Van Nelle Bestellen, (adv.) Beits zelf uw meubelen l( PRACHTBIJTS van C'eta-Bever Op vrijdag 19 september j.l. hield de Nederlandse Lutherse Vrouwen Bond haar jaarlijkse ontmoetingsdag, waarvoor ditmaal als plaats van sa menkomst het Concertgebouw in Barneveld gekozen was. Deze bond, die niet alleen een sa menbundeling is van Lutherse vrou wenverenigingen, maar ook individu ele leden telt, werd eerst vier jaar geleden opgericht. Ondanks deze korte tijd van bestaan heeft hij zich echter een vaste plaats in het geheel van de Lutherse kerk verworven, zoals o.a blijkt uit de toenemende belangstel ling voor de regionale en landelijke bijeenkomsten. De gróte zaal was dan ook geheel gevuld, toen de presidente mej. H. M. Westermann, de vergadering opende en de deelneemsters begroette. „Niet in eigen kracht", was het onderwerp van het wijdingswoord, dat werd uit gesproken door mej. ds. M. P. Stol, predikante te Veendam-Wildervank, waarna mevr. P M. Scheuing-Wessel- man enkele liederen zong.. De causerie met dia's over „Beelden uit het leven van Afrikaanse vrouwen" werd verzorgd door mevr. W. F. van Doorn-Snijders, die eerst onlangs is teruggekeerd uit Noord-Rhodesia, waar zij tezamen met haar man op het terrein van de zending werkzaam is geweest. Bij het begin van de middagverga dering bracht de presidente allereerst de groeten over van de president van de Lutherse Synode dr. C Riemers, waarna afgevaardigden van de Doops gezinde Zusterkringen en de Hervorm- Iowa. Voor hij naar dit dorp zal ver trekken arriveert hij eerst in de hoofd stad Des Moines, waar hij een hotelka mer krijgt die 65 dollar per dag kost, althans volgens de kranten. Hij zal ook daar met eer ontvangen worden En de kerken? Meer dan 90 kerken die alleen Gods Woord als de onfeil bare openbaring Gods aanvaarden hebben reeds geprotesteerd tegen het bezoek van Chroesjtsjéf. En kerken in andere staten hebben zich achter dit protest gesteld. De kerken in deze staat hopen op 16 september een grote protestvergadering te beleggen waar de baptisten predikant van Waterloo ds. G. Arthur Woolsey zal spreken. Deze predikant is afkomstig uit Oost-Duitsland. Er zal een speciale bidstond worden belegd voor de ver drukten in de gevangenissen en con centratiekampen. Het is Gods genade dat wij in ware eenheid als Gods Kerk ons in gebed achter hen mogen scharen. Van Nelle Bestellen, (adv.) Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bovenkarspel: C. A. W. J. Fournier te Goutum; te Boven-Hardinx- veld: W. Vroegindewey te Barneveld. Aangenomen naar Lekkerkerk: R. 't Lindenhout te Wapserveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoogstede graatschap Bentheim, Duitsl.): J. G. O Guhrt te Embden, Oostfriesland, Duitsl. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Werkendam' J. P Geels te Haarlem-Centrum en M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Beroepen te Aalsmeer: D. Biesma Jr. te Utrecht-Centrum. UNIE VAN BAPT. GEM. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Aangenomen naar Yerseke: D. de Van Nelle Bestellen, (adv.) Christ.-liistorische vrouwen bijeen (Van een onzer redacteuren) Vanmorgen is in Huize Norel te Epe de jaarvergadering van de Centrale van christelijk-historische met de daarop aansluitende twee daagse conferentie begonnen. De presidente jkvr. mr. C. W. 1. Wit- tewaal van Stoetwegen vroeg in haar openingswoord allereerst bezinning op het fundament waarop de Central gebouwd is, het zelfde fundament als dat van de C.H.U. Wie erkent, dat dit fundament hecht is, dient ook mede te werken aan het bouwwerk, dat hier op rusten moet. Teveel C.H.-vrouwen houden zich nog afzijdig van de Cen trale, waarbij uit het oog wordt loren dat op die manier het grote goed van het kiesrecht voor de vrouw het belang van de versterking der po sitie van de C.H.-vrouw in de Unie geheel achtergesteld wordt bij kleinere financiële belangen. De oorzaak bovendien het gemis aan belangstelling bij de vrouw voor het staatkundig leven. Dit te stimuleren is juist een der voornaamste doelstellingen van de Centrale. Uitvoerig ging de presidente in op ver kiezing van mevrouw Stoffels-van Haaften als Tweede Kamervoorzitster. Zij zeide: „De winst bij de jongste verkiezingen was voor de V.V.D. fe- nominaal, men kwam van dertien op negentien zetels. De tweede voorzit ter is nu door de V.V.D. geleverd en is een voorzitster geworden. De voor mevrouw Stoffels-van Haaften er. de V.V.D. bijzonder weinig verheugende meerderheid van één stem meer dan op de andere kandidaat uitgebrachte stemmen, was slechts bij een deel van de rechterzijde van protestants chris telijke huize een principiële zaak: nl. afkeer van een vrouw op deze plaats waren ook leden die de gang van zaken betreurden; enerzijds wegens het niet stemmen van de p.v.d.a. op dr. Kortenhorst, anderzijds door het daarom uitschakelen van de p.v.d a uit het voorzitterschap. Was de 2-de voorzitter zoals vroeger gekomen uit de tweede grootste partij, dan zou mevrouw Stoffels met overgrote meer derheid gekozen zijn op de derde Van Nelle Bestellen, (adv.) de Vrouwengroep eveneens groeten overbrachten en getuigden van mede leven en belangstelling voor het werk van de Lutherse Vrouwenbond. Hierna kreeg dr. P. A. de Groot, geneesheer-directeur van Bronovo het woord om iets te vertellen over het diaconessenwerk en de planngn voor de bouw van een Diaconessenhuis in Paramaribo, waaraan een radioaktie verbonder is onder het motte „4 x ZN". De middag werd besloten met een voortreffelijke opvoering van het leke- spel „Martha en Maria" van Muriel Box door de Deventerse spelgroep o.l.v. F. J. Selbeck. Van Nelle Bestellen, (adv.) JEANNA OTERDAIIL- Nauwelijks was er een jaar verlopen, of de jon gens waren zó met het gezin samen gegroeid, dat Sven Eriksson noch zijn vrouw zich in konden den ken hoe het zou zijn zonder hen. Zij konden niet zeggen van wie zij het meest hielden, en dit was ouk eigenlijk geen vraag, die ter sp-ake kwam. Want Karls langzaam, maar goed. tro met de voortdurende bereidwilligheid waar hij kon, om het even of hij kreeg of i karakter, n te helpen 4 dank voor „s evenveel waard als Kristers le vendige geest en vrolijke slagvaardigheid.Voor de kleine meisjes was he' gens in hun bestaan goed ding dat de jon- i gekomen, want het is ww.. voordeel om oudere broers te hebben wegens de daarmee gepaard gaande bescherming en plage rijen Krister had zich het meest gehecht aan de verstandige praktische Marit, terwijl Karl zich meer met Elin ophield. Joen Ragnhild. er bij kwam. ont vingen zij haar als een gemeenschappelijk geschenk, en toen zij begon rond te lopen moesten zfj er me nigmaal ernstig a!an herinnerd worden het kind met helemaal te verwennen, door zich tot haar al te gehoorzame slaven te maken. Stel je voor, zei Elisabet Eriksson eens tot haar man, toen zij Krister languit in het gras zag liggen, ijverig musicerend op zijn mondharmonika, terwijl Ragnhild luidlachend dwars op zijn buik zat, stel je toch voor wat die twee mensen missen, die die jongen in de wereld hebben gezet zonder zich om hem te.bekommeren. Ja, dat is wonderlijk, antwoordde de man. En als je dan denkt aan broer Emil, die héél zijn le ven naar kinderen heeft verlangd, en er nooit een gekregen heeft... Toen de jongens zeventien jaar waren, stierf het oude grootje. Zij viel op haar post; want zij zakte in elkaar over het pak stof waarmee zij bezig was, werd naar beneden gedragen en op de sofa gelegd in de kamer der opzichters en stierf nog voor dat de dokter had kunnen komen. Zij betreurden haar oprecht: zij was toch de enige bij wie zij echt hoor den, en zij wisten dat zij op haar stroeve manier hun alles had gegeven wat zij kon geven Na haar begrafenis bood Eriksson hun aan om te verhuizen naar het schuurtje dat tegen de stal was gebouwd waar Maja, het Oland-paardje. resi deerde. Waarschijnlijk was het vroeger wel eens als woonvertrek gebruikt, want het was goed gebouwd, en in een hoek stond een klein roestig ijzeren for nuis. Nu was het gedurende een aantal jaren ge bruikt als bergplaats voor allerlei rommel en het zag er vreselijk uit. De jongens waren overgelukkig met het aanbod, haalden de rommel weg, die aan een lompénhandelaar werd gegeven en gebruik ten gedurende enige weken al hun vrije tijd om te schuren, te schilderen en tenslotte te behangen. Marit maakte een gordijn voor hen van een blauw- gestreept stofje, dat zij in moeders lappenlade had gevonden, en toen zij op ëen zaterdagavond 'de eenvoudige inboedel, die grootmoeder had nagela ten. er hadden heengebracht, hadden geen prinsen in een nieuw-ingericht slot zich gelukkiger en rij ker kunnen voelen dan zij. Hoe hadden jullie gedacht het met het eten te doen? had Elisabet gevraagd, toen er sprake wa? van de verhuizing. O, daar zorgen wij zelf voor, antwoordde Kris ter blijmoedig. We hebben immers een fornuis, en wp kunnen wel het een en ander koken. Aardappelen, ja. plaagde Marit. Ho, ho, wacht maar, ,we. «ttllen je uitnodigen op een fijn diner, zoals dé commissaris van de Ko ning niet beter kan geven, sójqplMe Krister op. Ja, dat wordt wel geted, dat geloof ik wel, zei Elisabet. Ik zal jullie wel het een en ander le ren, dat gemakkelijk te maken is. Als jullie nu de boel maar netjes kunt houden met de pannen en de omwas en dergelijke... U heeft grootmoeder niet gekend, zei Karl grin nikend. Het had geen zin om niet netjes te zijn, beterde Krister. En zij hielden werkelijk hun woord, zo niet precies met dat fijne diner, dan toch zo. dat zij voor hun eigen eten zorgden en alles netjes hielden. Welis waar waren er dagen dat ze niet veel anders aten dan brood en koffie. Maar dat gebeurde alleen neer het erg druk in de tuin was en zij beslist weigerden om enige rekening te houden met de achturendag. Op zulke dagen gebeurde het echter merkwaardig dikwijls, dat het een en ander bij de Erikssons niet was opgegaan, en of zij nu niet zo vriendelijk wilden zijn het op te maken, want het kon niet worden bewaard. Nu. zo héél veel tegen werpingen werden er niet gemaakt.Zure melk heeft trouwens de goede eigenschap zichzelf klaar te ma ken in de warmte, en het koken van een pan aard appelen eist niet veel tijd, dus zij redden zich wel 's Zondags vroeg Elisabet hen dikwijls te eten. Alhoewel zij nooit naar de jeugdvereniging gingen in de Lukaskerk, waar eigenlijk hoofdzakelijk meis jes kwamen, voelden zij nog altijd een zekere band met dominee Engblad, zelfs nadat de blauwe che viot pakken reeds lang waren versleten. Het was eigenlijk Karl, die naar hem wilde gaan luisteren. Krister was zeker nooit uit eigen beweging gegaan, maar hij ging mee. natuurlijk. Dat de een ergens anders zou zijn dan de ander, was niet in te den ken. Maar menige zondag bleven zij ook thuis, maakten het huis extra netjes, het huis. zoals zij het noemden alsjeblieft, daar was een keuken, slaapkamer en huiskamer, dus het verdiende die naam dan speelden zij met de kleine meisjes en lieten zich door Ragnhild tyranniseren. En alhoewel zij er nooit over spraken, waren zij het er vol maakt over eens, dat zij een gelukkig bestaan leid den, dat zij voor niets ter wereld zouden willen r (Wordt vervolgd) plaats. Dit strekke haar tot troost." n een kort overzicht stipte jkvr. Witte- waal van Stoetwegen de parlemen taire arbeid, welke thans wacht, aan De ontwikkelingen op internationaal niveau zijn daarbij ook voor ons land bepalend. In dit groots geheel ver vult de C.H.-vrouw slechts een kleini taak, maar een taak die groots wordt deze zien als een roeping Van Nelle Bestellen, (adv.) Van de zijde van de r.k. kerk In West- ierlijn wilde men bevestigen noch ont kennen dat in het huis van bisschop dr, Alfred Bengsch in Oost-Berlijn een ge heime microfoon gehangen heeft. De Oost- en Westberlijnse pers is hei over eens, dat in het bisschoppelijke paleis een geheime microfoon heeft ge hangen, maar volgens Oost is het werk an de Amerikanen en volgens West an de Oostduitse geheime politie. Volgens het verslag in de Westberlijn- pers had de bisschop onlangs ge merkt dat zijn telefoongesprekken afge luisterd werden. Hij liet een bevriende elektricien komen en de draad naar de microfoon werd afgesneden. Toen kwam iemand van de telefoonmaatschappij om te vertellen, dat er iets niet in orde was met de lijn. De bisschop zei dat dat onmogelijk was en stuurde de man weg. Enige tijd daarna werd de bisschop door de geheime politie opgehaald en' vijf ar verhoord. Volgens de Oostberlijnse pers is de Amerikaanse microfoon aangebracht door een architect die voor de Ameri kaanse geheime dienst werkte. Volgens haar lezing is de architect gearresteerd. Chr. padvinders in Doorn bijeen In ,,Het Grote Bos" te Doorn-Drieber gen Is dit weekend onder leiding van ds. J.. W. van Swigchem de Nationale Koempoelan gehouden voor X-groepen de Nederlandse padvinders. Onge- 400 leiders en leidsters uit het gehele land hebben aan deze koempoelan deelgenomen. Het, motto van de koempoelan opwekking „Als een goed instri Hoe een goed instrument, hoe Gods medearbeider te zijn, ook binnen de pad vindersbeweging? Na het verzamelen bij de vlaggemast en na de opening van de koempoelan door ds. Van Swigchum heeft oubaas H. d'Olivat hierover ge sproken. En na de kerkdienst van zon dagmorgen, waarin ds. J. J. H. van dei- Ree voorging, was dit ook gedurende een groot deel van de zondag een belangrijk thema van gesprek. Van het verdere programma verdient, behalve de verzorging op zaterdagavond van een vrolijk gedeelte dooi de X-groe pen Haarlem, stellig vermelding de eer ste opvoering, eveneens op zaterdag avond van het stuk „Proleet en Tim merman'' van Olov Hartman, een voortreffelijke opvoering door de X-groe pen Rotterdam. Ditzelfde stuk zal ook worden opgevoerd op 7 oktober a.s. te Rotterdam op het jeugdzendingsfeest in de Rivièrahal. Opening chr. academie voor lich. opvoeding Als we over Job spreken denken we veelal alleen aan zijn lijden. We vergeten vaak dat dit lijden Job ontzaggelijk veel geschonken heeft. Hij brengt het zelf onder woorden in hoofd* stuk 425 „Slechts van horen zeggen had ik van U ver nomen, maar nu heeft mijn oog u aanschouwd." Job wordt in het begin van het boek een vroom, godvrezend en oprecht man genoemd. Toch kende hij God alleen van horen zeggen. Hij geloofde op grond van wat anderen hem gepredikt hadden. Dat was voldoende om te geloven, maar was het ook voldoende om er in donkere dagen uit te leven? Ja, maar zijn geloof bracht hem wel dicht bij God, zo dicht dat hij van aanschouwen, van ervaren, kon spreken. Ervaring of zoals onze ouders vroeger zeiden „bevinding" volgt het ge loof. We mogen de zaken nooit omkeren en het geloof afhan kelijk stellen van de bevinding, want dan komen we in een moeras terecht. We mogen echter de twee ook nimmer schei den. Hij die God gelooft zal de werkelijkheid van Gods kracht in zijn leven ervaren. Vergeet echter nooit dat de uitspraak over Jobs vroomheid niet staat aan het einde, na de daadwer kelijke ontmoeting met God, maar aan het begin, toen Job nog geloofde op gezag van anderen. God zegt: Eerst geloven en de bevinding volgt vanzelf. NA MARINUS COR /~tP EVEN hartelijke als indruk- géén deel van mogen uitmaken? Om wekkende wijze heeft gistermid- het maar weer te zeggen in zijn eigen dag het C.N.V. afscheid genomen bewoordingen, waarmee we opnieuw van zijn voorzitter Ruppert, en even gaarne instemmen: „Zo lang we het vol van vertrouwen als het zich ge- nog als iets bijzonders moeten be voeld heeft onder zijn leiding, heeft schouwen, dat een arbeidersjongen het zich geplaatst onder de met al gemene stemmen gekozen Van Mastrigt. in colleges als deze een plaats krijgt, is er iets in onze samenleving, dat hervorming behoeft". Om in de geest van de bijeenkomst Van Mastrigt is zijn opvolger ge- van gisteren te blijven: Marinus is opgevolgd door Cor. Het was immers „Marinus" voor en na, en het werd „Cor" kele sprekers de 'orden. Een andere man dan Rup pert, zoals, vermoeden wij, wel merk baar worden gaat. Waarschijnlijk wat minder direkt, wat overwegen- al niet der. Dat behoeft geen bedenkingen de lippen kwamen, dan hinderde dit toch niet, dat men kaar tutoyeerde. Voorzitter Verrijn gers een eigen typering gegeven, Stuart van de Sociaal-Economische uit die typering kwam naar vort Raad deed er ten overstaan van Rup pert met alle graagte aan mee. Wij willen wel bekennen, dat dit tot kenning van de bewering, dat gro'e de dingen behoort die we gistermid- organisaties nivellerend werken. de verhoudingen goed liggen in de logenstraffen, leidende kringen van ons arbeids leven. Er waren trouwens geen spre kers die het in het onzekere lieten: gend. Ruppert de man van het zakelijk mochten er wel eens wrij- scherpe, ontledende verstand, de vingspunten zijn geweest, maar de goede persoonlijke sfeer was er om het wegnemen ervan te bevorderen. Overigens lag er duidelijk de sfeer Het zijn van vakbondsbestuurder gaat iemand, zd dunkt ons, niet in de koude kleren zitten. Kritiek is gemakkelijk en goedkoop, en tot gemakkelijke hebben we ons dan ook leend. Liever was het ons, uitdruk king te geven aan waardering, en gelukkig deden zich ook daartoe ge noeg mogelijkheden voor. Op zijn eigen, als altijd direkte manier heeft Ruppert de nu neergelegde funktie getypeerd als „een fascinerende hon- debaan". We menen het, zij het op een afstand, te kunnen meevoelen. En nu gaat hij dan naar de Raad van State. Aan zijn nieuwe funktie te wennen kost ons minder moeite dan aan zijn voorzitter-af-zijn van het C.N.V. Al die anderen die hij nu in de Raad van State als leden gaat aantreffen, maken reeds van dit hoge college deel uit. Waarom zou hij er die snel de situaties doorzag e zag, die 'geen moeite had oi zwakke plekken te ontdekken i dit afscheid betoog van tegenstanders. Van de weemoed. Mastrigt wellicht iets meer de man van de bezonken wijsheid. Maar men verkijke zich niet op deze mogelijke verscheidenheid. Wat be langrijker is, dat is wat hen vereent, goedkope kritiek wat hen samen vereent en wat hen vereent met al diegenen die aan de christelijke vakbeweging in ons land leiding geven, en met al diegenen die van de christelijke vakbeweging ia ons land deel uitmaken: de branden de begeerte om, ook op het brede terrein van het maatschappelijk leven, het terrein dus dat zich zo gemakkelijk* kenmerkt door mense lijke spanningen, gestalte te geven aan het Evangelie. En dat is het tevens wat blijft, ook in de wisseling der personen. Het ontneemt aan het afscheid niet de weemoed. Maar het voegt daaraan toe de blijmoedigheid om niettemin de toekomst vol vertrouwen tegen gaan. OM EEN ARBEIDSOVEREENKOMST T7EN korte staking, veroorzaakt door waar, zij het na lange en moeizame onrust in de grafische wereld, onderhandelingen, overeenstemming heeft tot gevolg gehad, dat ook van hebben bereikt over een nieuwe hadden, in de krant van gisteren op sing van arbeidsovereenkomst deze zelfde plaats een commentari ërende toelichting te geven op de s tuatie die allengs in de grafische wi reld ging ontstaan. daaraan door de overheid gestelde regels op zichzelf te veel tijd? Dan dient naar de mogelijkheid van gro tere spoed te worden gezocht. Men elkaar gevonden hebben. Het academiejaar Christelijke Academie voor Lichamelijke Opvoeding (CALO).die achtereenvolgens in Amsterdam en Rotterdam gevestigd was en thans verhuisd is naar Arnhem, werd gisteravond officieel geopend In zijn openingswoord merkte de president van het college van directeuren, de heer Ad, Kuiper op, dat men achter Christus' woord: Mij is gegeven alle macht in he mel en op aarde, de waarborg van de eenheid van het leven ziet. Het gaat daarom bij deze academie niet om een detailtaak, maar de dingen die er ge doceerd worden zijn onderdelen van een groter geheel. Over de vestiging van de CALO in Arnhem zei burgemeester C. G. Matser zeer verheugd te zijn. De be tekenis wordt bepaald door de eigen in houd, waar dan bijkomt, aldus de heer Matser. het kweken van gevoel voor orde, tucht en discipline. In zijn jaarrede sprak de rector van de academie, dr. C. C. F. Gordijn, over de stichting en de groei der academie, die begonnen is met slechts twee studenten, doch reeds in Rotterdam was gegroeid tot een instelling van 120 studenten. Om alsnog van ons artikel van gis- Of schort het aan de duidelijkheid teren een samenvatting te geven: der door de overheid gestelde richt- Wij hebben daarin betoogd, dat de lijnen? Ook deze mogelijkheid heb- moeilijkheden in de grafische we reld kennelijk gerekend moeten den tot de problemen, die bij de gang van een strikt geleide een vrijere, wil men: een mee varieerde loonvorming, moeten worden. ben wij in ons artikel van gisteren geopperd, en dan zou verduidelijking ver- tegelijk de weg kunnen openen laar uit de impasse waarin men is ge- ge- komen te geraken. Hoe het zij, het behoeft geen betoog, dat het middel waartoe dan gisteren maar al te gewend geraakt. Of ze daarom ook de juiste was? We weten beter, en de meer gevarieerde loon vorming, waarnaai streven is, verdient om op de moeilijkheden en op goed kope en wat al te doorzichtige kri tiek te stranden. Die kritiek komt meestal de staking, dient te worden afgewe zen. Het had ook niet de instemming der organisaties, en had duidelijk de dan thans het bedoeling, de regering en haar sn beter lot dan college van rijksbemiddelaars on der druk te zetten. Van geen over heid en van geen overheidslichaam mag verwacht worden, dat daarv wordt gezwicht. Integendeel wordt z smalen, omdat de verleende grotere de problematiek, die toch al moei- vrijheid in de loonvorming geen al gehele vrijheid blijkt te zijn. Maar wat wil men dan? Wil men dan alles losgooien? Ons dunkt, dat doet men nergens in het leven. 'Dat doet ook niet in het eigen leven en niet in het gezinsleven. Het ligt voor de hand, dat ook bij vrijere loonvorming de overheid een belangrijke inspraak behoudt. Zij is er om op bescherming van het alge- belang toe te zien. Zij erop toe te j dat c ges. Wat bij dit alles nu broodnodig is, is openheid. Zit het ergens op vast? ook Zo ja, waarop dan? Openheid worde niet geschuwd, doch integendeel ge zocht en nagestreefd. Dat in de gra fische wereld werkgevers en werk nemers elkaar gevonden hebben, is een zaak van belang; in deze wereld trouwens van oudsher de wenselijke vrijere loonvorming niet tot spanningen in het economische leven leidt. Dat toezien van de over heid is nog altijd gemakkelijker te verteren dan een loonbeleid dat van bovenaf wordt opgelegd. Dp moeilijkheden in de grafische we reld vinden de oorzaak hierin dat werkgevers en werknemers welis- i op zichzelf sfeer om elkaar te vinden. Aan de andere kant valt aan te nemen, dat, indien rijksbemiddelaars bedenkin gen hebben, deze even goed bestu deerd behoren te worden als rijksbe middelaars de bereikte overeenkomst behoren te bestuderen. Er is alle reden om het resultaat van de voortgezette besprekingen met belangstelling tegemoet te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2