Jlieuwe gtite ctfe(fimrant Typografenstaking na 24 uur ten einde Y.N.- debat over het aanbod van Chroesjtsjef Prinses Beatrix in Nederland terug Roermondse arts is spoorloos Vele dagbladen kwamen gisteren niet uit Kwestie-Tyrol in de V.N. Schandaal in Londen DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Stet lementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN- t 7 50 per kwartaal; f 2.55 per maand: f 0.59 per week 0.20 pei ADVERTENTIES- Famihebench (Bij contract belangrijk! Fostrekenlng 58936 korting) Veertigste jaargang no. 11673 Directie: F. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATlOtS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasticfi is gljcblmtt mijn hert in tcQljenspoct" TONEELSEIZOEN geopend Zie pagina 3 Moord op Utrecht werk van opium- smokkelaars Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de 23-jarige Amerikaanse mevrouw Lynn Kaufmann, die aan boord van het Neder landse motorschip Utrecht met geweld om het leven is gebracht, op het spoor was gekomen van opiumsmokkel. Zoals bekend spoelde het lichaam van de jonge vrouw aan in de haven van Boston. Op het schip was zij als vermist opgegeven, nadat zij niet verschenen was bij een oproep aan de passagiers voor een oefening met reddingboten. Het aange spoelde lichaam vertoonde duidelijk spo ren van geweld, zodat de Amerikaanse politie aannam dat het hier moord betrof. Mevrouw Kaufmann was secretaresse en tolk van dr. Stanley Spector, professor aan de Washingtonse universiteit St. Louis. Zij sprak vloeiend Chinees en kon dus ook Chinese bemanningsleden van de Utrecht verstaan. Mijnramp. Bergingsploegen hebben nu op twee na alle lijken gevonden van de 47 mijnwerkers, die vrijdag bij een mijnbrand in Schotland om het leven zijn gekomen. Weer zonnig (Van onze weerkundige medewerker) In het gehele land, ook hier in het westen, viel in de afgelopen nacht wat regen, veroorzaakt door een Oceaanfront, dat vanmorgen- Zuid-Limburg bereikte. Op tal van plaatsen was er in de laatste vijf weken geen regen meer gevallen. De hoeveelheden van de afgelopen nacht waren niet groot en schommelden tussen 2 en 5 mm. In het zuidoosten was het gisteren met 24 graden in Zuid-Limburg en 22 graden in Twente en Brabant nog Opmerkelijk hoog bleef ook de tempe ratuur van de afgelopen nacht, in Zuid- Holland 15 a 16 graden. Een rug van hoge luchtdruk trekt van Ierland naar de Noordzee, waardoor het weer opnieuw zonnig is geworden en ook morgen mogen wij droog en vrij' zonnig weer verwachten. De temperatuur blijft aangenaam. Na woensdag kan ons weer een oceaan storing bereiken nu de hogedrukgebie- den hun betrouwbaarheid hebben ver- Zonnige perioden De Bilt verwacht tot woensdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer. Koudere nacht met hier en daar mist. Mor gen overdag zonnige perio den en dezelfde temperatu ren als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. (Opgemaakt om n.l5 uur). Woensdag 23 september Zon op 6.26, onder 18.39; maan óp 22.01, onder 12.54. HET WEER [N EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Nieuw overleg met rijksbemiddelaars T~\E PROTESTSTAKING van de typografen is ten einde. Vierentwintig uur lang hebben zij in Amsterdam niet gewerkt. In Rotterdam en enkele andere plaatsen heeft het werk kortere tijd stilgelegen, maar gisteravond acht uur zijn de nachtploegen in Amsterdam en in de Maas stad weer oogekomen, nadat het Centraal bureau voor de grafische be drijven gisteren in de namiddag officieel had laten weten op zo kort mogelijke termijn een nieuwe bespreking over het ontwerp-c.a.o. met het college van rijksbemiddelaars te zullen beleggen. In deze verklaring van het Centraal bureau het uitvoerend orgaan van dewerkgevers- en werknemersorganisaties wordt er bij de werknemers met de meeste klem op aangedrongen de werkzaamheden normaal voort te zetten dan wel te hervatten- Van de zijde der personeelscommissies der diverse dag bladen werd daarop gereageerd met de mededeling, dat dit natuurlijk zou gebeuren. Zoals bekend was deze proteststa king gericht tegen de negatieve be slissing van het college van rijksbe- iddelaars ten aanzien van de goed keuring van de nieuwe c.a.o. waar tussen werkgevers en werkne mers overeenstemming was bereikt. Ook de werknemersorganisaties ston den niet achter de proteststaking en hebben in het weekeinde de aange sloten leden opgeroepen normaal aan het werk te gaan. Het Centraal bureau had, los van deze proteststaking reeds vergadering uitgeschreven voor ïrmiddag, waarin nagegaan zou worden welke stappen na de afwij zende beslissing van de rijksbemid delaars nu dienden te worden onder- De schattingen van het aantal stakende typografen gisteren in Amsterdam va- ieerden van 5000 tot 8000. De staking is verigens rustig verlopen. In de loop van :e dag sloten zich ook de personeelsleden 'i kende collega's aan. De personeelscommissies zonden in de 3p van de middag een brief aan het in rgadering bijeen zijnde Centraal reau, waarin zij na hun dank en waardering te hebben uitgesproken voor ie resultaten, die na lange en moeizame iderhandelingen voor de vernieuwing an de c.a.o. waren bereikt uiting ga an aan hun teleurstelling en veront- aardiging over de afwijzende beslissing an rijksbemiddelaars en waarin de,wens erd uitgesproken, dat de onderhande- lingsdelegaties van werkgevers en werk- s bij verdere besprekingen met hef college het tussen beide partijen bereikte -esultaat onverkort zouden handhaven. De Rijksbemiddelaars ontvingen een af schrift van deze brief. Er is~ eerst nog sprake geweest van een massale op tocht naar het gebouw, waarin het Cen traal bureau vergaderde, maar dit is niet doorgegaan, omdat men inzag dat dit ".."J zin had: het conflict bestond na- tnelijk niet tussen werkgevers en werk- Bestuurder van auto in vlammen omgekomen In de afgelopen nacht omstreeks twaalf lur is er een ernstig ongeluk gebeurd LD de provinciale weg tussen Nieuw- Nameti en Clinge in de gemeente Hulst. De 20-jarige R. de Bruin uit Hulst ver loor hierbij het leven. Hij bestuurde een auto die door onbekende oorzaak (men vermoedt door het springen van een band) over de kop sloeg en met de wielen ophoog in een weiland terecht kwam. ia vloog de wagen in brand. De be stuurder kwam in de vlammen om. Kettin gbotsin gen in de mist In een zware mist, waarbij het zicht slechts tien tot vijftien meter was, bot sten gisteren op de rijksweg Roermond- Sittard tussen de twee spoorwegovergan gen onder Echt twintig auto's op elkaar tren in totaal zeven kettingbotsin- .vaarbij telkens twee tot drie wa gens betrokken waren. De materiële schade was zeer groot. Schiedamse fabriek van meubelen uitgebrand Omstreeks drie uur vannacht is brand uitgebroken in de fabriek voor betimme- en meubelen van de heer A. Kap- pelhof aan de Schiedamseweg te Schie dam. De fabriek, die is ondergebracht in houten loodsen, waarin voorheen een graanmaalderij gevestigd was. brandde tot de grond toe af. De nabijgelegen oude molen bleef behouden. Het bedrijf verzekerd. nemers, maar tussen de twee partijen en de rijksbemiddelaars. Gistermorgen legden ook zóals ge meld de typografen van Het Vrije Volk in Rotterdam het werk neer. Zij trokken naar de omgeving van het gebouw van de Nieuwe Rotterdamse courant om hun col lega's daar te bewegen hun ^oorbeeld te volgen. Het typografisch personeel van de N.R.C. staakte de werzaamheden om- streeks half tien. maar ging tegen tien Als gevolg daarvan konden verschillende kranten niet verschijnen. Wat'onze zusterbladen die bij de N.R.C. worden'gezet en-gedrukt be treft, was het gisteren zo, dat de eerste buitenedities van De Rotterdammer vrij normaal zijn verschenen, maar dat d( middagedities, evenals het Dordtsch Dag blad, niet meer zijn uitgekomen. Ook de latere edities van het dagblad Trouw, dat gistermorgen nog met een nooduitgave voor de dag kon komen, moesten gister middag verstek laten gaan, zo ook De Dordtenaar en de latere edities van de N.R.C. Typografenstakingen waren er gisteren' ook in Hengelo, waar de Twentsche cou rschee waar de Gooi- en Eemlandei kwam. In Den Haag zijn alle van de pers gekomen. Wel Hilv' r lang stilgelegd. De trokken de straat op met rot) de woorden„Wij wen- Ook in een tweede bedrijf traden stag naties op. Het werk werd echter hervat, nadat besprekingen tussen personeelslei- ding en directie hadden geleid tot het be sluit het verloop v het Centraal burea De Vereeniging del, die verplicht i: ficiële prij&courant oplossing voor de staking. In plaats gaf zij i'oor den Effectenhan- elke beursdag een uit te geven, vond moeilijkheden bij de ran de gedrukte prijs- gestencilde officiële prijslijst uit, waarop alleen de fedane teringen van de verhandelde fondsen werden vermeld. In Utrecht tenslotte hebben de perso neelscommissies van vier drukkerijen een telegram naar rijksbemiddelaars gezon den met het verzoek de c.a.o.'s in hun geheel goed te keuren. SUTm Voorstel van minister Gromyko: T~AE RUSSISCHE minister Gromyko heeft gisteren voorgesteld, het plan van Chroesjtsjef voor algehele ontwapening op de agenda van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te plaatsen. Hij verzocht om behandeling, los van alle andere ontwapeningskwesties. Waarnemers me nen dat het een belangrijk agendapunt zal worden. Aanvankelijk scheen het dat de afgevaardigden, met het oog op het komend overleg in Genève van de nieuwe commissie van tien landen, er de voorkeur aan zouden geven, te wachten tot deze commissie bijeen is gekomen- Intussen heeft de perschef van pre sident Eisenhower een verklaring uit gegeven, waarin op de Amerikanen een beroep wordt gedaan, alle be leefdheid tegenover Chroesjtsjef in acht te nemen. Zoals bekend dreigde de Russische premier zaterdag in Los Angeles naar Moskou te zullen terug- Een automobilist, rijdend op de Duivendr echts ekade te Amster dam, schrok zo hevig toen een boek- en tijdschriftdrukke-i wesp zijn portierraam binnen vloog, dat hij de macht over het stuur verloor. Zijn auto „ont wortelde" een lichtmast en sloeg over de kop. De chauffeur liep slechts enkele schrammen op- Eh geen wespensteek. 58936 het r 1 postreke ning. Als u daarop vóór 1 oktober het abonnementsgeld voor het 4e taal 1959 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze administra- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant bezorgd wordt op het strookje wordt ver- De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE In Amerika veel genoten (Van onze speciale verslaggever) TV/TET EEN HARTELIJKE OMHELZING van koningin Juliana werd -L*J- prinses Beatrix vanmorgen verwelkomd op Schiphol, waar ze met een lijntoeste! van de K LM. uit New York arriveerde. De Prinses, die gekleed was in een grijs mantelpakje en een geel kapje op het hoofd droeg, zag er vrolijk en stralend uit en aan niets was te zien dat ze een ver moeiende. wervelwindtoer achter de rug had van achttien dagen door de Verenigde Skaten. De stewardess, mej. Sadee, vertelde; dat prinses Beatrix gisteravond aan boord van de DC-7 Araban Sea had gedneerd en daarna van een gezonde nachtrust in een slaapkabine genoten had. leden wan de hot- het platform op- :hine uit New York eerde. De president- directeur van de K.L.M., de heer T A. Aler, was met enkele van zijn stafleden aanwezig. Ook waren er de heer I. F. M. Dullaert, directeur van Schiphol, jonk- vrouwe C. B. B. Röell. hofdame van de Koningin, de luitenant ter zee-I W. W. Kuyk, adjudant van prins Bernhard, en Voor vele van haar vriendinnen had prinses Beatrix een kus of een hand druk en ook het meer officiële deel van de begroeting vond plaats in een gezel ongedwongen sfeer. houding s gesteld, to' precies op lige Begeleid do< koffiekamer, waar radio en televisie 1 woordigers van bïnner kranten. Het bewijs v beid en durf werd hiei geleverd. Ook kwam voren dat prinses Bei schatte en dat ze ove: weest, getracht heeft c lagd r u-volg op pagina 11) keren in verband met „vijandige vral gen". Perschef Hagerty zei: „Zoals u weet is het voornaamste doel en verlangen van de President dat de heer Chroesjtsjef, vóór de besprekin gen in Kamp David, ons land ziet. De President ziet uit naar deze bespre kingen en hoopt dat ze constructief zullen zijn". Uit winkelen Gisteren heeft premier Chroesjtsjef Ban Francisco bekeken en bij deze gelegen heid ging hij onverwacht een zelfbedie ningszaak binnen. Hij werd bij zijn bin nenkomst onmiddellijk door de winkelen- opgemerkt oog wenk leek het bedrijf in oproer. Tiental len politiemannen en lijfwachten tracht ten vergeefs een" kordon om de Ri leider te vormen. Chroesjtsjef trok zich -daar overigens weinig van aan. Hij liep tussen de vrouwen door, bekeek d< kelen en stelde vragen. Bij zijn vertrek liet hij een ravage achter, aangericht door de persfotografen, die op planken ;ekloi artikelen hadden bekomi Tijdens een tocht door de haven va: San Francisco zei Chroesjtsjef dat Ru.' land negentig procent van zijn kruiser uit de vaart neemt en zich thans geheel concentreert op duikboten, mijnenvege) en torpedoboten. Het grootste deel va de kruisers zal, aldus de premier, naé de sloper gaan. Hij bracht het publiek aan het lachen met de opmerking da- Rusland tegenwoordig zelfs haring vang' met duikboten. Minister van culturele zaken Zjoekof, die Chroesjtsjef vergezel de, merkte echter op dat dit geen grapje is. De speciaal uitgeruste duikboot Sil- veranka speurt onder water naar scholen Geen oorlof, De Oostenrijkse minister van bui- 'enlandse zaken, dr. Brune Ivreisky. heeft gisteren in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties de kwestie-Zuid-Tirol ter sprake ge bracht. Zoals bekend is de situatie in dit gebied een voortdurend twistpunt tussen de regeringen van Italië en Oostenrijk. In het voorjaar leidde rii' tot relletjes in de voornaamste ste en van Zuid-Tirol. De Oostenrijkse minister herinnerde ex isteren aan dat het verdrag van Saint- ■ermain i-n 1919 het zuidelijk gedeelte an Tirol van Oostenrijk afscheidde en bij Italië voegde. In 1946 kwamen d" Oostenrijkers en de Italianen tot een akkoord volgens hetwelk de Zuidtirolers een onbelemmerde culturele en econ-"1 mische ontwikkeling werd toegezegd Deze overeenkomst is sedertdien het on derwerp van meningsverschillen tussen bedde landen geweest, aldus dr. Kreiskj Hij verklaarde dat de Zuidtirolers een buitengewoon vitale ethnische groep vor men, maar dat de huidige bestuursprak tijk de basis van hun bestaan op hun geboortegrond ondermijnt. Slechts zever procent van de met regeringssteun in •'uid-Tirol gebouwde woningen in aan e oorspronkelijke bewoners van he' land ter beschikking gesteld. Vele dui zenden jonge TirnIers werden daardoor, aldus de Oostenrijkse minister, gedwon gen het land te verlaten. Wanneer men, zo vervolgde hij, niet m tweezijdige onderhandelingen tot een bevredigende oplossing voor een min derheid van 250.000 mensen zou kunnen komen, zou Oostenrijk geen andere keuze hebben dan een beroep op de Verenigde Naties. De Oostenrijkse regering heeft echter het volste vertrouwen in het be- .insel dat geschillen langs vreed2 weg moeten worden geregeld. een diner, aangeboden door de burgemees ter van San Francisco. De premier begoi zijn tafelrede met het uitspreken van di hoop dat de vriendschap tussen de Ver enigde Staten en de Sowjetunie zo stra lend en onuitblusbaar zal worden als de zon van Californië. Hij liet verschillen de grote problemen de revue passeren. „De Sowjetunie beschouwt de op bouw van een communistische maat schappij als een heilige zaak", zo zei hij, „maar zal de strijd niet met wa pens voeren. Wij pogen niet, mensen in het „communistisch koninkrijk" te lokken. Wanneer men echter de ge dachten en het streven die ons be zielen leert begrijpen, zal men zien welke deze gedachten en dit streven zijn. Wij hebben veel van Christus' harte genomen. In Londen is een mysterieuze zaak aan het licht gekomen waarvan naar men verwacht door Labour, dat zich altijd tegen bepaalde beursspeculaties heeft gekant, partij zal worden getrok ken bij de verkiezingscampagne. De zaak heeft geleid tot opschorting van de beursoperaties betreffende veer tien óndernemingen, die geleid worden door zekere Henry Jasper c-n Friedrieh Grundwald. Laatstgenoemde zou naar Israël vertrokken zijn. Begin vorige week zakten de aandelen van twee maatschappijen, de „Lintan" en de „Ely", die door Jasper waren aan gekocht, aanzienlijk. Jasper zou die transacties niet hebben kunnen hono reren.- Achteraf verklaarde Jasper dat genoemde transacties"' voor Grundwalds persoonlijke rekening waren en dat hij zelf slechts als agent was opgetreden. De niet voldane schuld zou ongeveer zeventien miljoen gulden belopen. Als was het volop lente, zo staan de fruitbomen in Zuidwest- Duitsland in bloei. De bijzondere zomer heeft de appel- en kas tanjebomen voor de tweede maal doen uitbotten, zodat men thans het merkwaardige schow kan zien dat een boom vri - èn bloesem draagt. Prinses Irene toonde zich gis teren zeer verrast, toen zij in de tuin van het paleis Soest- dijk van de vijf Spaanse stu denten het ezeltje Platero, als mede een aantal geschenken ontving. De Prinses onderhield zich enige tijd in het Spaans met haar gasten, en betuigde haar dank met de woorden: „Gracias, muchas gracias, fan- tastico, formidabile". Pascontrole alleen aan buitengrenzen van Benelux (Van onze parlementsredactie) De regeringen van de drie Benelux- landen zijn van plan de paspoortcon trole aan de binnengrenzen in 1960 op te heffen door verplaatsing van de vreemdelingencontrole naar de buiten grenzen. Aldus deelt de minister van economi sche zaken, de heer J. W. de Pous, mee in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1960, Uit deze memorie blijkt voorts, dat voorstellen in studie zijn voor de geleidelijke afschaffing van kwantitatieve beperkingen op het weg vervoer tussen de grensgebieden der Benelux-partners, en van beperkingen op het ongeregeld wegvervoer van per sonen tussen de Benelux en andere lan- Verwacht mag worden, volgens de mi nister, dat het verdrag tot instelling van de BeneJux-Economische Unie in het komend jaar in werking zal kunnen treden. Het valt echter te betreuren, dat ten aanzien van de landbouwpara- graaf ernstige moeilijkheden zijn blij ven bestaan. De Nederlandse regering zal vooral aan dit onderwerp in 1960 de grootst mogelijke aandacht besteden. De hoop is gewettigd, dat daarbij re sultaten zullen kunnen yorden bereikt. Ook de zg. onzichtbare belemmeringen voor het handelsverkeer zullen de vol ledige aandacht van de Beneluxorganen Zelfbestuur voor Basoetolancl Engeland heeft beperkt zelfbestuur verleend aan Basoetoland. Een nieuwe grondwet geeft alle Basoetolanders het recht een parlement te kiezen dat in februari aanstaande zal bijeenkomen. 76 van de 80 leden van. de Wetgevende raad zullen negers zijn. Het 30.000 km2 gpote land telt 785.000 inwoners, bijna uitslui tend negers. Het is zeker dat het besluit grote ont stemming zal wekken bij de Zuidafri- kaanse regering welke principieel wei gert gelijke politieke rechten aan niet- blanke groepen te verlenen en dat ter ritoriale rechten op Basoetoland doet Engeland behoudt zich zekere rechten op het gebied van de defensie, het bui tenlandse beleid en de binnenlandse vei- Stockhou Oslo Kopenh Londen Belgrado Rome randstil oindst.il Vastgehouden in Oost-Berlijn? TN ROERMOND maakt men zich ongerust over de verblijfplaats van de in d^ze stad woonachtige ze nuwarts dr. O. B. Banki. Vermoed wordt dat hij zich in Oost-Berlijn bevindt. Dr. Banki moest naar een mediscn congres te Keulen en wilde omdat zijn eigen auto defect ivas, voor de reis een auto huren bij een garage te Tegelen (Cup), waar hij klant is. Deze garage had geen wagen beschikbaar, maar zorg de er voor dat een andere Tegelse ga- huurde, Dr. Bénki wist aanvankelijk niet wan neer hij terug zou zijn. Vorige week maandag belde hij van een onbekende verblijfplaats uit de garage C. op om mee te delen, dat zijn eigen wagen don derdag klaar moest zijn. I-n de namid-, da-g van die dag zou hij terug komen. Garage C, stelde -de andere garage. T van een en ander op de hoogte. Donderda/ kwam echter, in plaats, van dr. Banki zelf, een telegram, lui dend: „Kom een paar dagen later". Vrij dag kwam er een tweede telegram: „Kom wagen ophalen in Oost-Berlijn bij bet Po-lizeipresidium". Vooral dit laatstetelegram heeft re den tot ongerustheid gegeven. De onder tekening van het eerste telegram was correct, maar in het tweede telegram was de naam van dr. Bénki verkeerd gespeld („Bank" in plaats van „Banki"). Op verzoek van garagehouder T. heeft men van het postkantoor te Venlo uit geprobeerd, inlichtingen te krijgen over de naam va*i de afzender van het tweede :elegram. De telegrammen bevatten geen aanduiding Bij de huurau voor dc Oostzoi gehoudcr T. :n geen papieren Duitsland. Gara- alvorens de ragen in Oost-Berlijn terug naar de Russische ambassade Haag te gaan om daar te weten te komen hoe hij moet handelen. Bij het onderzoek, dat op het ogenblik gaande is, zijn ook centrale politie-instan- ties in Den Haag ingeschakeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1