Australiërs eten lectuur, mits niet te zwaar Populaire tijdschriften zijn de geliefde kost Europacontact belegt conferentie in Almelo Nakroost: 16 miljoen Raad van Europa wil een ontwapeningsakkoord Griekse school van N.O.V.I.B. nog dit jaar gereed Ook pijpleiding bijna klaar Geta-Bever $$*VLEKKENPASTA 0223 ™°TEE Tweede Kamer niet tegen de Prijzenwet ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 Algerije Gezegd moet worden, dat de Algerijn- se verklaring van De Gaulle blijk gaf i van moed en van een oprechte wil een uitweg te vinden uit een impasse, die I het politieke leven in Frankrijk al jaren vergiftigt. Maar heel het program is sterk gebonden aan de persoon De Gaul le en de generaal loopt al naar de zeven tig. Hoe gerechtvaardigd het ook moge zijn te stellen, dat de vrije keuze pas kan worden gedaan als er in Algerije vrede heerst, op dit punt zijn allerlei I moeilijkheden te voorzien. Hooguit vier jaar nd 't herstel van de vrede - uit niets blijkt overigens duidelijker hoe verziekt de toestand is als uit de definitie van vrede als een tijd, waarin maximaal in één jaar tweehonderd mensen worden I gedood in hinderlagen of door terroris tische activiteiten zal (onder inter- tzicht. IN LAND DER „ONGELETTERDEN" Fransman als De Gaulle aanzienlijke tegemoetkoming aan de wereldopinie) een volksstemming worden gehouden. Dat lijkt zo op het eerste gezicht een al te lange termijn, vooral als men bedenkt, dat het vooruitzicht op een in vrijheid te nemen keuze een pacificatiemiddel kan blijken. Wij zouden menen, dat een tijd vaneen d twee jaar voldoende zou zijn. Verkorting van de termijn zou De Gaul le's aanbod in elk geval veel aantrekke lijker maken voor die constructieve ele menten onder de Algerijnse nationalis. ten, ook onder hen, die aan het gewa pend verzet deelnemen, die tot het in zicht zijn gekomen, dat de strijd militair niet valt te winnen. Voor Frankrijk niet, maar ook voor hen niet. Veel zal daarom vu afhangen van de weerklank die De Gaulle's woorden blijken te vinden bij de naast-betrokkenen, bij de Algerijnen zelf natuurlijk in de eerste plaats. (He (Van onze correspondent in Australië. Leo 't Hart) WOENSDAGMORGEN voor aanvang van de kantoortijd in de treinen. Overal stijf tegen elkaar gedrukte passagiers, want in een paar uur tijds moet zo'n half miljoen werkers in de grote steden als Melbourne en Sydney worden aangevoerd. Maar met wat goede wil en medewerking zien de mannelijke passagiers kans hun ochtendblad te lezen, de vrouwen <?n meisjes verdiepen zich in een tijdschrift. Woensdagmorgen, dan komen de nieuwe tijdschriften uit; de straatverkopers bij de stations komen dan nanden tekort om de voortijlende klanten in bliksemsnelheid van het gewenste tijdschrift te voorzien. Lezen is in Australië bij voorkeur een trein- en bus-bezigheid. Is men in Australië zo „ongeletterd" als in de wereld wordt gezegd? Allereerst enkele optimistische cijfers. Men vindt per 14.000 inwoners van Australië één boekwinkel; in de Ameri kaanse staat Miissisippi is dat er één op de 700.000 inwoners en zelfs voor de ge hele United States bedraagt dat 160.000 en voor Engeland 30.000. Mogen deze cijfers dus niet zo kwaad zijn voor een „ongeletterde" bevolking, feit is dat met plm. 9 gulden per hoofd per jaar de Australiërs behoren tot die genen in de wereld die het hoogste be drag aan lectuur uitgeven. Omtrent die „ongeletterden" zij ver meld, dat een onderzoek ingesteld onder militairen aangaf, dat 1 procent van hen in het geheel niet kon lezen of schrijven en 3 procent slechts in staat was handtekening te plaatsen. Met welke bedde tegenstellingen het verschil tussen Australië en de Missisippi er niet duidelijker op geworden is. Luchtig De bevolking van Australië hiermee omvat ik dus zowel de lezende als vrouwen houdt van „luchtige" lec tuur. Men zal zo'n tijdschrift en zeker het Australische allerminst zware kost kunnen rekenen en juist die tijdschriften maken een belangrijk deei uit van de lectuur Chr .-democraten in samenleving Het „Europaconifcaot" organiseert Sop 17 oktober een belangrijke gaderinig in „Het Groenenidail" te Almelo. Minister Marga Klompé zal idaar spreken over het onderwerp „De christen-democraten en hun ar|taak in de samenleving" en de mi- 9 raster-president van Nordrihedn- et Westfalen, de heer Franz Meijers "Jover „De christen-democraten en de efJeenheid van Europa". ar De voorzitter van de Overijsselse af- I deling van het Europacontact, de heer en,R. Gosker, zal de beide sprekers inleiden 'met een rede getiteld „Beginselen 'ideaal". Deze bijeenkomst in Almelo zal het '^eerste grote optreden van het Europa- "£|contact in ons land naar buiten zijn. „Het Europacontact" is de samenwer- g van christelijke partijen in het Ne- landse grensgebied (A.R., C.H.U. en ■VP.) met de Christelijk-Demokratische hie in Nordrhein-Westfalen. Regelmatig 'inden over en weer besprekingen plaats, ■aarbij het er om gaat de Europese iamenwerking te bevorderen en er het volk bij te betrekken. De be langrijkste vraag voor beide partijen is taak als christen?" Daarmee 'ordt het „christelijk Europa van mor eenin geding gebracht. I Het grenscontact is vrij spoedig na de Watergebrek in i. Losser vereist el maatregelen el O Gisteren is op het gemeentehuis in Losser een spoedtoespreking gehouden Bussen het college van B. en W., de wa •leidimgmaatschappij Overijssel en de Jgirandweer, teneinde maatregelen te •nstige watemood, die n in deze grote plat- lelandsgemeente bestaat. Besloten is op Verschillende punten aftapkranen te ma- i waar de boeren water kunnen halen die gebieden, waar geen waterleiding- ijn, zal de brandweer iedurenide bepaalde uren tankwagens sta- oorlog opgezet door jongeren uit noemde politieke partijen in Overijsel en Westfalen. Later groeide het uit tot contact tussen de politieke partijen. Ook in Drenthe is reeds een afdeling opge richt die contact gaat onderhouden met Nieder-Sachsen. Overwogen wordt sluiting te zoeken bij de „nouvelles equipes internationales" die zich heel West-Europa verspreid heeft. Voor de belangrijke vergadering, die om half vier 's middags aanvangt, zijn alle kiesverenigingen der KVP, CHU ARP uitgenodigd en van Duitse zijde komt men met autobussen naar Almelo. De beide sprekers zullen ieder in landstaal spreken. Voor een korte menvatting en vertaling wordt zorg dragen. Verwacht wordt dat deze eerste grote gemeenschappelijke vergadering Het Europacontact heeft voor hel jaar een conferentie in het Sauerland over de gemeentepolitiek op haar pro- staan en volgend voorjaar zal land een conferentie plaats r de vakverenigingen (in Duits oud zeer) besproken zullen Alcoholist wordt als zieke gezien Het 50-jardg bestaan der Vereniging ot instandhouding van het medisch con sultatiebureau voor alcoholisme te Am sterdam (de eerste die in Nederland werd opgericht), is vrijdagmiddag perkte kring herdacht. De voorzitter, mr. H. A. Wassenhergh, oud-officier van justitie te Amsterdam, dat de behandeling van 70 procent alcoholisten geslaagd mag worden genoemd. Voor de resterende 30 p kan men niet veel doen. Dokter J. Pie- bernga, hoofdinspecteur van de geeste lijke volksgezondheid, zeide dat men I alcoholisme veel te lang beschou' heeft als een maatschappelijk kwaad, pas de laatste tientallen jaren kwam men tot ioht, dat het ook van milieu en levensomstandigheden afhangt, of iemand looholist wordt. Op het ogenblik kan iet zekerheid worden gezegd, dat de alcoholist als zieke moet worden be- De rol van de eonsultatiebu- steeds belangrijker geworden Thans zijn er zeventien in ons land, die per jaar circa 10.000 patiënten onder hun hoede nemen, dat is ongeveer een derde het aantal mensen dat alcoholp en heeft. Jaarlijks worden cii nieuwe gevallen bij de bureaus geschreven, aldus de hoofdinspecteur. 96) Het Is bekend dat sommige dieren en plantaardige organismen een welhaast beangstigende voort- plantingssnelheid hebben. Zo kan de lastige huisvlieg na v(jf maanden ruim 5 miljard nakomelingen voort brengen. Het is dus goed dat de vlieg wordt belaagd door voldoende vijan den die er voortdurend op uit zijn dit produktieschema in dc war te sturen. De eencellige waterdiertjes hebben echter een nog heel wat grotere voortplantlngssnelheid, want zij delen zich soms eenmaal per uur, wat een nakroost zou kunnen opleveren van ongeveer 16 miljoen wezens per et maal. Het record wordt In dit opzicht waarschijnlijk behaald door de bacte riën, waarvan sommige soorten zich twee- a" driemaal per uur delen. De bacteriën spe len door de hele na- tlge rol bij de af braak van stoffen tot eenvoudiger vor- weer door andere wezens of organis men kunnen wor- TOCH IS HET ZO! Zonder bacteriën in onze ingewanden zouden wij het meeste voedsel ntet kunnen opnemen. Zo is het ook met andere planten en dieren. Tijdens deze processen sterven natuurlijk on telbare aantallen van deze bacteriën maar zij worden door de sterke ver menigvuldiging steeds weer van nieuwe aantallen voorzien. Ook in de grond leven deze micro- organismen, waar zij zich constant bezig houden met de afbraak van stoffen. Zij bevorderen de humus- vormlng en door de produktie van kolloïdale „lijmachtige" bodem bestanddelen wordt het water in de bodem vastgehouden, waardoor wordt voorkomen dat de voedingsstoffen uit de grond worden weggespoeld of uit geloogd. De taak van de bodembacteriën is dus zeer uitgebreid en belangrijk. En het aantal bacteriën dat zich aan deze taak heeft gezet is uiteraard onvoor stelbaar groot, zodat per ha grond deze aantallen nauwelijks in getallen kunnen worden uitgedrukt. Maar wel in kilogrammen. Want men heeft be rekend, dat elke ha vruchtbare grond een hoeveelheid van ongeveer 600 kilogram bacteriën bevat. En 1 ha wei land is tevens onge veer voldoende als weidegebied voor ccn koe, die een ge wicht heeft dat niet zo erg ver ven de 600 kg af ligt. Waar uit volgt, dat de bacteriën in de grond ongeveer hetzelfde gewicht heabben als het boven de grond gra- Juist in verband met die bodem bacteriën moeten we u ook nog ver tellen van het ontstellende feit dat In de Amerikaanse staat Kansas ln 80 jaar tijds ongeveer 3000 plaatsen van de kaart zijn verdwenen. Daarover een volgende keer. Daarvoor behoef je slechts een blik te werpen op de boekenstalletjes en d< straatverkopers of in de ochtend- en avondtreinen te „hangen". Naast die tijdschriften, welke uiter mate florerend, winstgevend en sterk monopolistisch zijn, wordt op de „tus- sendagen" even lichte lectuur genre van wild-west, moord of liefde verslonden. Want, die tijdschriften zijn maar ééndagsvliegen, mogelijks zelfs een paar uur. Woensdagavonds vindt die achteloos, in bus of trein achter gelaten. Het boek Wanneer Ik nu dat cijfer: „één boek winkel per 14.000 inwoners" bezie, dan is het een cijfer hetwelk toelichting ver dient. Weet u, een „boekwinkel" heet hier „stationery", dat wil zeggen een win kel, waar men zowel schrijfbehoeften, kranten en tijdschriften als boeken ver- Met een vlotte verkoop van kranten en tijdschriften, vindt men die „sta tioneries" ruim verspreid al zijn er uiteraard ook wel speciale boekwinkels Met de Australische ogen bezien, is dus het hiervoor genoemde cijfer In zake het aantal boekwinkels minder in drukwekkend dan bijvoorbeeld naar Ne derlandse beoordeeling het geval zou zijn, hoewel er enige overeenkomst bestaat tussen dat soort boekwinkels in Amerika of Engeland. Om tot een juiste verge lijking te komen zou ook de „zwaarte" der lectuur afgewogen dienen te wor- Zoals gezegd, de Australische lezers en lezeressen houden het in 't algemeen bij het lichtere genre, waarvan i enkele noemde. bestaat ook een voorkeur ten van reis- en avontuurverhalen. Ne- vil Shute's „A town like Alice' voorbeeld vond 45.000 kopers; „Cruel Sea" van Nicholas Monserrat bracht het zelfs tot 75.000. Voor detectiveverhalen 'an Agatha Christie of Peter Chey- zijn regelmatig 10.000 kopers. Van „Kon Tiki Expedition" werden 60.000 stuks verkocht en van Chester Wilmot' „Struggle for Europe" 15.000. De belang stelling welke de Australiër heeft hetgeen leeft in de natuur, blijkt wel het feit, dat van Cayley's studie het leven van de vogels „What bird that" meer exemplaren zijn verkocht n van enig ander boek in Australië gepubliceerd. zien, ongeveer 40 procent wordt uit En geland en de rest uit Amerika en enkele andere landen geïmporteerd. Er wordt een vrij strenge censuur op de import toegepast. Het feit dat als gevolg van de afstan den soms lang moet worden gewacht al vorens een bepaald boek na bestelling kan worden verkregen is oorzaak, dat de grote werkelijke boekwinkels er een enorme voorraad op na moeten houden. Studiewerken, boeken iets zwaarder dan het „lichtere" genre als hiervoor ver meld, zal men zelden in de handen van een mede-reiziger of reizigster zien. Van een boekenkast, laat staan van een „welvoorziene" is ln vrijwel geen enkele Australische woning sprake; na lezing verdwijnt een boek gewoonlijk op de wekelijkse brandstapel of wordt ergens in een hoek van de open warande ge gooid. Natuurlijk is er enige uitzondering voor degenen die om studie-redenen iets ste- vigers lezen moeten, voor hen zijn de talrijke en goed ingerichte openbare bi bliotheken een uitkomst. Daarnaast zijn er rond 9000 leesbiblio theken ln Australië, die wat betreft in richting zakelijk zich bij de algemene smaak van lezer en lezeres aanpassen. Hoewel er dus nogal wat „letters" worden gelezen, Iedere woensdagmorgen bij tienduizenden de tijdschriften worden verkocht, kan niet worden gezegd dat de Australiërs „literair ontwikkeld" zijn, doch evenmin dat zij tot de „ongeletter den" gerekend moeten wórden. Belastin gkwestie was oorzaak van staking in Oss (Vai redactie) De staking bij de vleeswarenfabrieken van Zwanenberg in Oss, die gistermid- zaakt door een belastingkwestie, die het personeel niet zinde. De fabriek had een nieuw systeem van loonadministratie ingevoerd (mechanisa tie) waardoor de weeklonens min of meer maandloners werden. Er werd weliswaar elke week een bedrag uitgekeerd, maar dat werd als voorschot beschouwd. Over het totale bedrag per maand werd be lasting geheven en aangezien in deze gang van zaken een zekere progressie zit, verzette het personeel er zich tegen, omdat het hen, naar hun mening, geld zou gaan kosten. Men ging in staking nadat de directie niet bereid bleek het nieuwe systeem te wijzigen. Maar na overleg met de vak beweging besloot de directie alsnog wee tot het oude systeem terug te keren. E werd een mededeling opgehangen, dat de lonen wederom per week zullen wor den berekend en dat de gestaakte urer zullen worden doorbetaald. Daarop heefi men het werk hervat. Witte kool naar Suriname officieel bericht zal Su- erlijk 31 oktober de il o.a. uit Nederland onbe- n. Op de kool is thans grote de 10 cent per kg. Henry Barzilay, een tv-corresponden van Britse nationaliteit, is gisteren pe: vliegtuig uit Johannesburg vertrokken nadat hij van de Zuddafrikaanse regerinf de lastgeving had ontvangen het land U verlaten. de en duurzame resultaten opleveren als de positie van het Westen niet verzwakt wordt, de westelijke rechten in Berlijn onverkort gehandhaafd blijven en van westelijke kant geen enkele concessie wordt toegestaan, waar geen gelijkwaardige Sowjetcon- cessie tegenover staat. Aldus een uit spraak van de raadgevende vergade ring van de raad van Europa. In een aanbeveling aan het ministers- comité van de raad, die vrijdag aan het eind van een algemeen politiek debat is aangenomen, wordt voorts aangedrongen op een algemene ontwapeningsovereen komst, gegarandeerd door een controle en inspectiestelsel. De assemblee verzoekt de ministers tevens zo spoedig mogelijk hun speciaal verslag uit te brengen over de coördinatie van de buitenlandse poli- Het gebeurt niet vaak, dat de fractievoorzitters van de vijf grootste politieke partijen sa men op de foto staan. Maar gisteren voerden zij in Den Haag besprekingen met de heer Dehousse over de Euro pese verkiezingen (zie pagina 1) en de fotograaf nam zijn kans waar. Van links naar rechts: prof. mr. C. P. M- Romme (KVP), dr. J. A. H- J. S. Bruins Slot (ARP), de heer F. Dehousse, mr. J. A. W. Burger (PvdA), prof. mr. P. J. Oud (VVD) en de heer W. Tilanus (CHU). Import G. H. Biihrmanns Papiergroothandel. Gunstige gang van zaken gaat in 1959 voort, ontvangsten eerste halfjaar hoger; vijf fabrieken goed van orders voorzien omzetten van groothandel in binnen- en buitenland hoger; alle aandelen van sedert 1846 bestaande Papiergroothandel Gerhard Loeber overgenomen; verwach tingen gunstig. Ned.Ara. Fittingfabriek: bestellingen 1 afleveringen in eerste halfjaar 50°/o en produktie 30% hoger dan jaar tevoren, waardoor juist evenwicht bereikt; finan ciële resultaten en vraag in binnen- en buitenland geven ondanks hogere lonen grondstofprijzen hoop op redelijk re sultaat over 1959. Semarang-Cheribon Stoomtrammij. Uit- iven in Nederland ƒ27.600 (34.600), ra ming 1959 24.000, 1960 19.000: baten ƒ22.000 21.500); verlies 1958 968.334, to taal verlies ƒ22,8 miljoen; op obligaties geen rente betaald; bedrijf aangewezen nationalisatie. HE de projecten, welke de NOVIB (Nederlandse Organisatie v ternationale Bijstand) onderhanden heeft. De bouw van de technische school in het Noord-Griekse stadje Chrys- soupolis vordert en zal hopenlijk nog dit jaar voltooid zijn, zodat dan ii januari de cursussen kunnen begin- Het worden dagcursussen jonge leerlingen en avondcursussen voor volwassenen. Ook de pijpleiding voor de water voorziening van het dorpje Neon Amaroussion aan de Albanese grens wordt gelegd en zal binnenkort functioneren. U zult zich herinneren dat de NOVIB, waarin 60 belangrijke Nederlandse orga nisaties en verenigingen samenwerken, al enkele jaren bezig is geweest met geld- inzamelen en intussen hard heeft ge werkt aan de voorbereiding van de bouw van een technische school waaraai zich ontwikkelende noord-westen Griekenland grote behoefte heeft. F-t wordt een school met zes klasselokalen en een administratief gedeelte en moge lijk komt er later nog een etage boven op he^ schoolgebouw Op 29 juli j.l. heeft prof. dr. E. de Vries, voorzitter van de NOVIB, tezamen met plaatselijke autoriteiten de eerste steen gelegd voor de bouw en dat was feest voor de bevolking. In middels is men druk ln de weer met het verschepen van de Inventaris. Zoals be kend. hebben technische scholen in Lim burg en Brabant een groot deel van het instrumentarium vervaardigd. Tot directeur van de school is benoemd de Griekse leraar Pavlou, die eind sep-| vorming van de K.S.G. tember voor enkele maanden in Neder land komt om het technisch onderwijs hier te bestuderen. Het geld voor de pijpleiding in Neon Amaroussion is in vrij korte tijd bijeen gebracht uit een actie „Water in zicht' gehouden onder Nederlandse jongeren. Er werd 22.000 ingezameld en dat was voldoende om in juli de 4300 meter waterleidingbuizen te verzenden. Wil Malvestiti KSG hervormen De Duitse vice-voorzitter van het Euro pese parlement heeft een schriftelijke vraag gesteld aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap naar de uitlatingen van de pas benoemde voorzitter dier gemeenschap, de Italiaan Malvestiti ir een onderhoud met het Italiaanse tijd schrift Successo. Malvestiti had namelijk gezegd, dat ei ujdens de kolencrisis fouten zijn ge maakt, in het bijzonder omdat men geen ogen had voor de betrekkelijk kleine waarde van steenkool als krachtbron. Dit was geschied kort voordat Malvestiti* voorzitter werd Voorts had Malvestiti te kennen gegeven niet zo veel te voelen loodrechte organisaties, doch 1 horizontale zoals dc Europese Eco nomische Gemeenschap. Kalbitzer wil weten of dit een stellingneming betekent de gedachtenwisseling over een Internationale Vrijwillige Hulpdienst, die uitsluitend werkt met Europese j> geren, spande zich ervoor en richtte een werkkamp op en zo wordt n verbinding tussen de bronnen en akkerland, waaraan zo grote behoefte was, gelegd. De NOVIB, die voortdurend op allerlei wijze propaganda maakt, heeft nu bijzonder mooie fotobrochure uitgegeven onder de titel „Kiezen is delen". H een aardig boekje van 32 pagina's, met tekeningen, foto's en tekst, alles gericht op de noden van grote bevolkingsgroepen op de wereld: honger, ziektebedreiging, woninggebrek en technische ontberingen. Hierbij is opgenomen een gedeelte va rede van de Koningin, waarbij zij deze situatie „een uitdaging aan de westerse beschaving" noemt. Het tweede deel van het boek is gewijd aan het werk van de V.N. en aan de pro jecten, welke de NOVIB in uitvoering heeft genomen. Op de laatste bladzijde wordt een appèl gedaan om te kiezen de misdeelden en te delen van eigen welvaart. Voor de aanbeveling werd goedgekeurd (met 70 stemmen voor, 3 tegen en 14 ont houdingen) verwierp de assemblee met grote meerderheid een amendement van de Nederlandse socialistische afgevaar digde Goedhart, die er aan had willen toevoegen, dat de l-anden van de Raad van Europa geen topconferentie dienen te aanvaarden, zolang de Sowjetunie geen concrete bewijzen van haar verlangen naar een internationale ontspanning heeft gegeven. Naar schatting 250.000 personen dakloos India wordt nog 'geteisterd door de zwaarste overstromingsramp sinds 200 jaar. Tweeëndertig slachtoffers zijn •eeds geborgen, het aantal doden wordt ;eraamd op 150, maar Indiase autoritei- en spreken dit tegen. De overstromingsramp ontstond toen ie Taptirivier een stadsmuur kapot Joeg en de stad Sura-t binnenstroomde. Het aantal daklozen is rampzalig. Meer dan 250.000 mensen zagen hun huis in de golven verdwijnen. Naar schatting 10.000 mensen zijn ge vlucht naar hooggelegen gedeelten van de stad. De oude, door muren omringde stad is onbereikbaar daar spoor- en verkeers wegen zijn weggeslagen. De Indiase luchtmacht heeft drie vlieg tuigen naar het rampgebied gezonden. Zij werpen voedselpakketten en kleding uit. Twee treinen met voedsel, kleding en reddingstroepen konden tot op 8 kilo meter van Surat komen. Van daaruit worden de reddingsoperaties geleid. Ook met motorboten poogt men de bevolking van het zwaar getroffen ge- hied te hullp te komen. Zeepindustrie beproeft de werktijdverkorting Het bestuur van het bedrijfschap voor de zeep-, wasmiddelen- en reinigingsmid delenindustrie heeft besloten twee com missies in te stellen; een commissie Euro pese Economische Gemeenschap en een commissie Arbeidstijdverkorting. De onder voorzitterschap van prof. dr. P. Kuin staande commissie heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar de eco nomische en sociale toestand in de Ne derlandse zeep-, wasmiddelen- en reini gingsmiddelenindustrie. De andere commissie onder presidium van de heer E. A. Vermaes heeft tot taak een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van een invoering van een arbeidstijdverkorting in de genoemde industrie, naar de invloed en de gevol gen van een invoering van een arbeids tijdverkorting en ten slotte naar het tem- wijze van invoering. Het be stuur van het bedrijfschap stelde verder verordening vast, waarbij wordt be paald dat het weigeren van het verlenen van inzage van boeken en bescheiden aan het bedrijfschap door een ondernemer, als een strafbaar feit wordt beschouwd. Tot dusverre vormde een dergelijke weige ring geen strafbaar feit. Voorts heeft het bestuur van het be drijfschap de heffingsverordening i960 vastgesteld. De Koningin is voornemens op woens dag 21 oktober een bezoek te brengen aan de gemeente Nijmegen. Sir Anthony Eden, de Britse oud-pre mier, is weer ernstig ziek. Hij heeft een zware koortsaanval te doorstaan. Prospectus Verblifa verschenen De prospectus is verschenen van de aan gekondigde uitgifte van 2,5 miljoen niet op verzoek van houder royeerbare certificaten van aandelen in de N.V. de Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam voor een vierde winstdelend over 1959 a lOO'/o. Inschrijving op 30 september bij de Twentsche Bank. Drie claims geven recht op één nieuw certificaat. Storting 16 oktober. Begin claimhandel 22 sep tember. Officiële notering en dooreen- leverbaarheid worden gevraagd. In twee jaar zijn belangrijke investeringen nodig uitbreiding van de drukkerijen en lakkerijen te Krommenie en Leeuwarden, verdere modernisering en automatisering. Het kapitaal is 10 min, waarvan 7% min. geplaatst en volgestort- De uitgifte van certificaten diént om het Nederlandse karakter te waarbor gen. Het personeel is 2600 in Krommenie, Utrecht, Oudenbosch, Leeuwarden, Delft, Dordrecht en Doesburg. De resultaten zijn ikomstig de verwachtingen. De hoger dan een jaar tevoren. Een bevredigend dividend wordt verwacht. Als de winst gehandhaafd blijft, zal er ingen gereserveerd worden. (Van onze parlemerntsredactie) en meerderheid in de Tweede K; kan zich wel verenigen met de strek king van het ontwerp-Prijzenwet, vorig jaar door het vierde kabinet-Di bij de Kamer is ingediend en was orgesteld wordt de regering bepaalde voegdheden te geven op het gebied n de prijsvorming. Vele Kamerled* vinden, dat dergelijke bevoegdheden et onmisbaar onderdeel van middelen vo dat de overheid nodig heeft vo< oeren van een doelmatig economise beleid in de huidige samenleving. Over de uitwerking van een en ander verschilt men eohfer in de Kamer met de indie ners van mening. Voor een minderheid is het ontwerp zelfs geheel niet aan vaardbaar. Deze groep Kamerleden acht het ontwerp onverteerbaar wegens het ontbreken van objectieve normen of cri teria, waaronder de wet toepassing kan vinden, het ontbreken van ieder recht op beroep, het ontbreken van voorschrif ten tot inwinnen van advies, het ont breken van een beperking via de geldig heidsduur der uit te vaardigen prijsvoor- schriften, het ontbreken van iedere aan duiding, dat met redelijke belangen van betrokkenen rekening moet worden ge houden. Schip wordt versmolten in de hoogovens resten van het deze zomer uitge brande Engelse kabelsohip Ocean Layer zullen worden versmolten in de Neder landse hoogovens. Morgen zal de sleep boot Gele Zee, die het wrak- van Fal mouth naar Rotterdam sleepte, het ge blakerde casco voor de kade van een pssloperij te Hendrik Ido Ambacht brengen, waar het in stukken wondt ge sneden die naar de hoogovens zullen worden gebracht. De Ocean Layer is op 17 juni in brand geraakt op de Atlantische Oceaan tussen de Azoren en Ouessant. Het vuur bleek niet meer te blussen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5