Jlieuwo feiisctft (iTourant Russische vredesbom vochtige voetzoeker is een Rechtstreekse verkiezingen Europese gewenst REACTIE OP REDE VAN CHROESITSJEF: Voorstel om binnen vier jaar te ontwapenen Beatrix steelt hart van de Amerikanen Koningin opende gebouw AMVJ in Rotterdam Rustig weer Zuivering regering van communistisch China ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen' Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StantvasUcfi is gbeBUoea tngn Bert to Ugbenspret" Veertigste jaargang no. 11671 Liefst LICHTE LECTUUR (Zie pagina 5) 25 JAAR GELEDEN (Zie pagina 7) OVERSTE VENEMA verteü (Zie pagina 9) KEES RIJNSDORP 65 jaar (Zie Zondagsblad 'Jij het graf van Roosevelt Gisteren hebben premier Chroesjtsjef en zijn echtgenote een bezoek gebracht aan mevr. Eleanor Roosevelt in Hyde ParkSamen met hun gast vrouw (midden) verwijlden zij een ogenblik bij het graf van wijlen de Amerikaanse presi dent Franklin D. Roosevelt. Jeen hoop meer voor Schotse mijnwerkers :ddmgswerk in de kolenmijn, i van Glasgow waar 47 mijn- rkers 300 meter onder de grond zij: eslcrten achter officiële mededeling wordt ge- d dat er praktisch geen hoop op over zenden is. Het reddingswerk is stop pet om het verlies van nog meer men- >1 evens te voorkomen. De redders lie- p gevaar door mijngassen. Besloten is brand te blussen door een deel van mijn onder water te laten lopen. r.S.-commandant op IJsland van post ontheven De Amerikaanse luchtmacht heeft bri- Be-generaal Pritchard op verzoek van IJslandse regering van zijn com- jndo op IJsland ontheven, zo is gis- jen te Washington bekendgemaakt, treneraal Pritchard was bevelhebber p de Amerikaanse vliegbasis op IJs- id. De wacht had twee IJslandse amb laren door het slijk laten kruipen, on:- t zij zich op verboden terrein bevon Kussen storen weer De Sowjetunie is vrijdagavond weei bonnen de uitzendingen van de Ame- taanse zender „De stem van Amerika" storen, aldus berichtte de Amerikaan- hiisterdienst in Washington en in pskou. Herbert S, Morrison, vooraanstaand ier van de Britse Labourparty, is door lingin Elizabeth van Engeland in de dstamd verheven. De 71 jaar oude si list, die 29 jaar lang zitting heel ïad in het Lagerhuis, wordt hierdor •echtigd in het Hogerhuis zitting l Beroemde filmster verloochent haar dochter Een stralende carrière was haar meer waard dan het samenzijn met haar kind. Lees Libel les nieuwe vervolgverhaal „En toch overwon de liefde" Ontroerend, bijzonder romantisch. Natuurlijk in Libelle, jN DE WESTELIJKE LANDEN is het Russische voorstel, gisteren door Chroesjtsjef in de Verenigde Naties gedaan, binnen vier jaar alle lan en te ontwapenen, gereserveerd beoordeeld. Het scherpst in zijn com- lentaar was de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. De drastische voorstellen kunnen onmogelijk verwezenlijkt worden", zei e Nederlandse minister. En van de met grote ophef aangekondigde rede Bn de Russische premier zei mr. Luns: „Propaganda, maar gematigd". jDe Amerikaanse en Engelse poli- pi waren heel voorzichtig in hun [acties. De voorstellen moeten nog |studeeerd worden, meende de ïerikaanse minister van buiten- Ise zaken, Herter. En hij voegde aan toe, dait de Verenigde Staten een doelmatige controle met de Itwapening even ver willen gaan welk land ook. In Londen was teleurgesteld, omdat de prak- s voorstellen in het Russische oiltbraken. In Parijs werd ge- Ed, dat de voorstellen niets nieuws atten. In zijn rede, waarmee hij in de Alge- icne Vergadering een luid applaus oogst- legde Chroesjtsjef er de nadruk op, dat de landen geen enkel middel meer mogen bezitten om oorlog te voeren. Bin der jaar zal de ontwapening volledig moeten zijn. Dat betekent, dat dan alle strijdkrachten zijn opgeheven, de generale staven en rlogsministeries afgeschaft, militaire ademies' gesloten en dat tientallen mil- enen mensen terugkeren tot vreedzame, scheppende arbeid. vier iaar, zo ging Chroesjtsjef ver moeten de buitenlandse militaire verdwijnen, alle kernbommen wor- vernietigd en de verdere produktie verboden. De raketten mogen alleen nog gebruikt worden voor transport en het onderzoek an de ruimte. De landen zullen dan alleen nog kunnen beschikken over een beperkte politie macht, voorzien van lichte wapens, vooi het handhaven van de openbare orde. Om te voorkomen, dat de afspraken niet zullen worden ontdoken, stelde de Rus sische premier een controlelicbaam voor, in alle landen zijn vertegenwoordigd. Het controlelicbaam moet functioneren, naarmate de ontwapening vordert. Als de ontwapening volledig is, moet ook de controle volledig zijn. Chroesjtsjef hield bij voorbaat al reke ning met het feit, dat deze voorstellen drastisch zouden zijn voor de weste lijke landen. Daarom was hij ook bereid de volgende voorstellen te onder handelen 1Vermindering van buitenlandse troe pen in West-Europa en de instelling van een zone van controle en in spectie. Een atoomvrije zone in piidden- Europa. Terugtrekking van alle buitenlandse troepen en opheffing van de bases. A. Een niet-aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en het Pact van Warschau, r Een akkoord ter voorkoming van onverhoedse aanvallen. Verder zei Chroesjtsjef in zijn rede, dat de internationale spanningen moeten verminderen. Anders, dreigde hij, zal er een oorlog uitbreken. In dezelfde zaal, waarin Rusland drie jaar geleden werd veroordeeld wegens het neerslaan yan de Hongaarse vrijheidsstrijd, betreurde de Russische premier de ongerustheid, die in de wereld heerst over steeds weer uit brekende conflicten. Voor de Verenigde Naties is nu wel de tijd gekomen om de vrede te handhaven. Zij moeten gesteund worden door de staatshoofden van de grote mogendheden. De Russische premier prees president Eisenhower om zijn be reidheid de spanningen in de wereld weg te nemen. Het ijs in de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen is werkelijk aan het Ook brak Chroesjtsjef nog een lans voor het aanvaarden van Rood-China als lid van de Verenigde Naties. Verschillende afgevaardigden noemden de lange rede van Chroesjtsjef de vi lendste, die hij in de Verenigde Staten had gehouden. Een hoge Russische diplo maat had voorspeld, dat het voorstel van zijn premier een grotere bom dan de H- bom zou zijn. Maar vele westelijke afge vaardigden vonden de toespraak een vochtige voetzoeker. In Italiaanse politieke kringen zei dat de rede van Chroesjtsjef een welbe- rekende zet van Rusland is het Westen verantwoordelijk te stellen voor de be wapeningswedloop. Kleindochter van oud-Rotterdammer geeft bloemen HET IS ZONNEKLAAR, schrijft de Amerikaanse pers, dat Beatrix het hart van de Amerikanen gestolen heeftOok gisteren, bij haar bezoek aan de midden Hudson vallei, stonden overal juichende, vlaggende Amerikanen. In Kingston, de belangrijkste plaats van het gebied, legde de Prinses een krans voor het bronzen beeld van de ontdekkingsreiziger Henri Hudson. La ter lunchte zij met studentën, die na af loop vol bewondering over haar brede, algemene kennis spraken. In een dorp in de vallei maakte een van de autoriteiten een opmerking over de reis van Chroesjtjef. Wij hebben met veel belangstelling de reis van twee ho ge buitenlandse vertegenwoordigers ge volgd, sprak hij,_maar ik möet zeggen bovi stel- dat len. In Kingston bezocht de Prinses de 300 jaar oude Nederlands Hervormde Kerk. Dominee Arthur E Oudemool vroeg haar te tekenen in het gastenboek van de eeuwenoude kerk. Hij wees erop, dat in de plaats drie in Leiden afgestudeer de predikanten hadden gestaan. Daarne begaf zij zich aan boord van het jacht Dauntless dat de Prinses naar Albany, de hoofdstad van de staat New York bracht. Zij brengt het weekeinde TXE WERKGROEP Europese ver- kiezingen is voorstandster van rechtstreekse, algemene verkiezin- Algerijnse rebellen tegen plan van De Gaulle De Raad van de Algerijnse revolutie, het hoogste orgaan van de Algerijnse opstandelingen, heeft het plan van De Gaulle voor Algerië verworpen. Dit het Egyptische blad Al Ahram te delen. i minister van de Algerijnse rege ring in ballingschap heeft in ieder ge- de verklaring van De Gaulle reeds gebrandmerkt als een nieuw kolonialis tisch plan. Hij zei dal de nationalisten tegen Frankrijk blijven vechten tot de onaf hankelijkheid verkregen is. De opstande lingen regering hoopt over enkele dagen een meer gedetailleerde verklaring af te leggen. West-D ui Island en Engeland hebben bij monde van him ministeries van bui tenlandse zaken bekendgemaakt, dat zij het plan De Gaulle opbouwend achten voor de leden van het Europese parlement. Zij heeft dit gisteren in Den Haag op een persconferentie medegedeeld. Het liefst wil de werkgroep, dat in alle aangesloten Europese landen tegelijk de verkiezingen worden ge houden. De Nederlanders zouden dan op zaterdag kunnen stemmen, waar bij de uitslag 24 uur geheim zou moeten worden gehouden, en de an dere landen de dag daarna. In de meeste Europese landen is het name lijk de gewoonte, verkiezingen op zondag te houden. Diverse moeilijkheden die bij het hou- ;n van rechtstreekse verkiezingen voor Nederland kunnen opduiken, zijn door 2 werkgroep de laatste dagen nauwge- >t bestudeerd. De vertegenwoordiging van de over- :ese Rijksdelen vormt bijvoorbeeld een delicaat probleem. Het gaat erom hoe zij vertegenwoordigd zullen zijn. De kg roep gaat dit vraagstuk nog apart bestuderen. Als het rapport van de werkrgoep ordt aangenomen, kunnen mogelijk in 162 en waarschijnlijk in 1963 Europese ;rk lezingen worden gehouden. Bij rechstreekse, algemene verkiezin gen zullen ook communistische afgevaar digden in het Europese parlement komen Is nu eenmaal beter Minister droeg complex over (Van een om Jongeren heeft gisteravond het nieuwe A.M.V.J.-gebouw in het hart van Rotterdam in gebruik genomen. Bijzondere luister kreeg deze cere monie door de aanwezigheid van H.M. de Koningin, die zich op het laatste ogenblik bereid had verklaard het gebouw na een korte toespraak voor geopend te verklaren. Zij deed dat met deze wens: „Moge er gloed en warmte uitgaan van dit brand punt. Moge het velen verlichten, verwarmen en activeren." In de grote sportzaal van het complex opende mr. A. Ruys de feestelijke bijeen komst, die ter gelegenheid van de ope- het bedrijfsleven en aan de particu lieren. die door hun steun de bouw heb ben mogelijk gemaakt Ben woord van dank ook aan de overheid, die de grond beschikbaar stelde en het mogelijk leningen aan te gaan „In dit nieuwe gebouw," zei de heer Ruys vervolgens, „willen wij service bi< den. Service op het gebied van woongf legenheid en verzorging, lichamelijke on wikkeling door sport en spel. geestelijke culturele ontwikkeling gramma met velerlei variatie.. Wij doen dat omdat wij, levende vanuit het Evan gelie, de medemens onze naaste wil len helpen." Voor een omschrijving van het begrip „naaste" greep hij terug naar een rede, die de Vorstin in 1953 voor een groep jongeren uitsprak en waarin zij opmerkte „Wie u nodig heeft, die is uw naaste" De jongeren gaf de heer Ruys ten slotte nog de volgende raad: „Laat dit gebouw worden tot een open ontmoetingsplaats. Maakt het tot uw eigen huis." Met blijdschap stichting C. B. Posthu- De Koningin heeft gisteren het gebouw van de AMVJ in Rot terdam geopend. Tijdens de rondgang zag zij een meisje bezig zich uit te leven op de vrije vlakverdeling. Op haar verzoek nam Hare Majesteit het penseel ter hand om het ook eens te proberen. mus Meyjes over. In zijn toespraak her innerde hij aan het Bijbelse verhaal ovei de kamerling uit het Morenland, dienaa: van de koningin Candace. „Deze man,' zei de héér. Beerman, „was niet alleen reizend, maar ook zoekende, zoals zo jonge mensen in onze tijd. Op zijn weg ontmoet hij da nonverwachts Philippi en vindt in het Evangelie van Christus datgene, wat hij zocht." „Wij weten niets méér van hem dan het feit, dat hij na zijn ontmoeting zijn weg reisde met blijdschap. Het is mijn oprech te wens, dat het contact met dit AMVJ- gebouw en met de geest van het hie: verrichte werk voor talloze jongeren eei ontmoet hij dan onverwachts Philippus zij hun levepsweg met blijdschap rei Nadat de heer Posthumus Meyjes hier na het gebouw had aanvaard werd door een aantal jongeren een gevarieerd pro gramma afgewerkt, dat een duidelijk beeld gaf van de vele activiteiten, die 4e AMVJ in haar nieuwe Rotterda: tehuis hoopt te ontwikkelen. De bijeenkomst werd besloten met rondgang door het gebouw. Britse zeilboot met kinderen vermist De gehele dag heeft gisteren een om vangrijke speuractie plaatsgevonden naar bet Engelse zeiljacht Rohdlla aan boord waarvan zich een leraar en zes jongens van een kostschool bevinden. Gisteren zou het jacht dat zondag van het KanaaleLlandje Sark is ver trokken in Bosham zijn aangekomen. De afgelopen nacht zijn vier mijnenve gers in het Kanaal op zoek geweest ei vandaag overdag zijn een vliegtuig ei een helikopter opgestegen om aan he zoeken deel te nemen. De leraar is eei Radiosignalen van de V anguard-satelliet In de V.S. worden duidelijk radiosig nalen opgevangen van de kunstmaan, dit vrijdagmorgen vroeg met behulp van eei Vanguard-raket in een baan om de aarde is gebracht. De satelliet weegt 45 kg zij bevat instrumenten voor het onder zoeken van het magnetische veld van de aarde, de x-stralen van de zon en de om- itandiigheden in de ruimte- Nu ook aannemer in Barletta in hechtenis Gisteren zijn de stoffelijke resten vat nog tien mensen geborgen uit de ruïne van het flatgebouw dat woensdag in Bar letta ingestort is. In totaal zijn 59 lijken en 13 gewonden uit de ruïnes tevoorschijn gehaald. Behalve Francesco Lombardi, de archi tect van het gebouw is nu ook Scipione del Carmine, de aannemer, door de politie in voorlopige hechtenis genomen, na zich twee dagen schuil gehouden te hebben. De vier etages zijn later op een garage gezet zonder dat de fundamenten verste vigd zijn. Deze oppositie wordt in dat geval ge schat op twiintig procent. Voor Nederland bestaan er bijzondere moeilijkheden in verband met de vele partijen in ons land. Dit punt is uitvoe rig met de fractievoorzitters van de vijf grootste partijen besproken. De wense lijkheid van een verruiming van het aantal leden van het Europese parle ment is daarbij naar voren gekomen. De gedachten gaan uit naar driemaal zoveel leden als thans. Vier van de vijf frac tieleiders konden daarmee instemmen. De voorzitter van de werkgroep, de heer F. de Housse, meende dat de bezwaren van de vijfde fractievoorzitter niet on overkomelijk zijn. Uitvoerig is voorts gediscussieerd ove, de vraag, of de leden van het Europese parlement ook lid van de eigen volks vertegenwoordiging mogen zijn. De voor lopige mening is dat het aan de poli tieke partijen' is te bezien, welke van hun gekozenen wel parlementslid is van het eigen land en welke niet. De duur van de zittingsperiode van de Europese parlementsleden is voorlo pig vastgesteld op vijf jaar. Donkere schaduw over tabaksveiling Op de veiling van 10.156 pakken Java- tabak te Bremen werden donderdag goe de prijzen gemaakt van 40 tot 50 pet. bo de taxatie, doch de Volkskrt. meldt dat vrijdag toen de partijen omstreden tabak van Besoeki Djelboek en Oud Dj ember aan bod kwamen de Nederland- handel en industrie en buitenlandse ko pers zich afzijdig hielden, omdat deze hun vastbeslotenheid hadden te kennen gegeven gerechtelijk op te treden tegen de kopers. Aanvankelijk werd dit gehele aanbod van de Deutsch-Indonesische Ta- bakshandel Gesellschaft opgehouden, doch later werd de inschrijving toch ge opend. Enkele partijen werden aan Duit sers verkocht en er werden geen hoge prijzen betaald. België en Rusland willen handel vergroten Een Belgische handelsmissie zou heden middag naar de Sowjetunie vertrekken voor een poging om de Belgische uitvoer naar Rusland te vergroten en een sische handelsmissie zal 15 oktober België reizen. door bij gouverneur en mevrouw Rocke feller, een van de rijkste Amerikaanse families. Mevrouw Rockefeller was zelf ter begroeting aanwezig. Haar man was in New York City in verband met het bezoek van Chroesjtsjef aan de stad. De vijf jaar oude Patricia van Galen, kleindochter van de uit Rotterdam af komstige mr. en mrs. John van Galen, bood Beatrix bloemen aan. Nader beraad over grafische c.a.o.'s Het college van rijksbemiddelaars heeft gisteren opnieuw met zowel de werkge vers als de werknemersorganisaties iu het grafisch bedrijf besprekingen gevoerd over de wijziging van de grafische col lectieve arbeidsovereenkomsten. Naar bleek, wijkt het standpunt van rijksbemiddelaars voorshands af van het gemeenschappelijk standpunt van werk gevers- en werknemersorganisaties. Maandag zal nu het Centraal bureau /an de grafische bedrijven, waarin de or ganisaties samenwerken, bijeenkomen voor nader beraad. Ook dit laatste weekeinde van het of ficiële zomerseizoen zal zich enigszins nazomers gedragen. Een hogedrukcen- trum dat vanmorgen nog bij Noord. Engeland lag, komt tijdens het week einde dicht in de buurt, zodat het weer een mistig karakter heeft. Van de Noordzee dreef vandaag nog vrij veel bewolking binnen, maar mor gen verwachten wij ook zonnige pe rioden, waarbij de temperatuur tot dicht bij 20 graden Celsius zal stijgen. In de laatste vier weken is er in Zuid- Holland slechts 2 tot 5 mm. regen ge vallen tegen normaal een 70 mm. Bij zonder zonnig is september wel geweest, want tot op heden heeft men in De Bilt al bijna 180 uren zon geregistreerd, tegen normaal in de hele maand 148 De droogte duurt de komende dagen voort en de temperatuur blijft voor de tweede helft van september een paar graden boven normaal. Wat het weer betreft blijven wij dus nog boven onze stand leven. Rustig weer De Bilt verwacht tot mor- genavond: Droog weer met wolkenvelden maar plaatselijk ook zonnige perioden. Zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. ZON EN MAAN Zondag 20 september: zon op 6.21 uur, rnder 18.46 uur, maan op 20.18 uur, onder Maandag 21 september: zon op 6.22 uur, onder 18.43 uur, maan op 20-48 uur, onder 10.58 uur. Op 25 september laatste kwartier. HET WEER IIN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockholm Oslo onbew INGRIJPENDE WIJZIGINGEN Volgens Amerikaanse regeringsfunctio narissen is de reconstructie van de com- munistisch-Chinese regering van veel verstrekkender aard dan eerst vermoed werd en heeft zij wellicht de omvang van een zuivering aangenomen. Zich baserend op berichten van radio- Adv. N.V. levensverzekering Mij. UBO Levens- Studie- en Ditzet-, Lijfrente Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Brand-. Inbraak- Ongevallen- eD WA.-verzekeringen UBO voor alle verzekeringen. Kremme Nieuwe Gracht 8—10 Utrecht Peking verklaren deskundigen op het gebied van Chinese aangelegenheden, dat de reconstructie van de regering van communistisch China zich uitstrekt van het ministerie van defensie tot aan het ministerie van buitenlandse zaken, het staatsbureau voor economische orde neming en het bureau voor de statistiek. Tenminste vier leden van het machtige centrale comité zijn afgezet zonder dat bekend gemaakt is, dat zij in een andere functie benoemd zijn. Die leden zyn Tsjang Wen-T' len en Wang Tsjia-Hisiang, beide onderminister van buitenlandse zaken, maarschalk Peng Teh-Hoeai, minister van defensie, als mede generaal Hoeang Ko-Cheng, voor malig stafchef van het leger, die donder dag van zijn functie ontheven werd en vervangen door generaal Lo Joei-Tsjing, voormalig hoofd van politie. Radio-Peking heeft lange lijsten ge geven van vervangen functionarissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1