Jlictiuie |CciJtsrl)c (üimraitt Engels ontwapeningsplan algemene vergadering in Chroesjtsjef dreigt met weggaan om vragen Chroesjtsjefs rede: als een waterstofbom Prinses Irene onthulde Airborne-monument Beatrix plantte eerste tulp in Sterling Garden Weigerende lift - „Fout van het kapitalisme!" VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11670 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stüatwosticfj is gljebleoen myn hert ia Ugfjenspoet" SUCCES VAN RECLASSERING (Zie pagina 5) RADIO- EN T.V.-FIGUREN (Zie pagina 7) KERKBOUW vraagt miljoen (Zie pagina 9) SPORT, FINANCIËN Zie pagina 4 Lloyd en Herter zijn een slag voor Ook Amerikaans pleidooi voor opheffing spanningen AMERIKA EN ENGELAND hebben gisteren in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties min of meer het gras voor de voeten van premier Chroesjtsjef weggemaaid door een krachtig pleidooi te voeren voor de oplossing van de grote internationale problemen. De Russische ■premier zal vanavond de Algemene Vergadering toespreken en een plan voor de ontwapening indienen. De Engelse minister van buitenlandse za- Iken, Selwyn Lloyd, kwam gisteren echter al met een groots opgezet ont- Jwapeningsplan en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken stelde een program voor om een einde te maken aan de spanningen tussen Oost en West. Minister Herter zei, dat de Russi sche maanraket een waarschuwing is om harder aan de vrede te werken, be Verenigde Staten hebben steeds Bepleit voor een internationale be nadering van de ruimtevraagstuk- Ken. Maar Rusland heeft zich nooit enthousiast getoond. Moskou wei gerde zelfs deel te nemen aan het werk van de speciale V.N.-commis- pie voor de ruimte. Wanneer de Verenigde Naties erin sla gen samen te werken bij het oplossen van Ee problemen van de ruimte, zou dat een slangrijke stap zijn in het proces van de reedzame veranderingen, zei Herter. j De Amerikaanse Explorer VI, cirkelt pu zes weken rond de aarde en wij ge- Kunstmaan van V.S. kwam in haar baan I Een kunstmaan van 45 kilo, die in Be nacht van donderdag op vrijdag fep de Amerikaanse raketbasis van iCape Canaveral met behulp van een panguard-raket is gelanceerd, is in ten baan om He aarde gekomen In de kunstmaan bevinden zich in- trumenten voor het meten van het mag netische veld van de aarde en de X- tralen van de zon en voor het registre- |en van andere omstandigheden in de ruimte. De lancering van deze Vanguard-satel- liet, de laatste van deze serie, was dins- lag om technische redenen uitgesteld. itig minuten na de lancering van norgen verklaarden functionarissen e Nationale luchtvaartdienst dat 11e drie de trappen van de raket goed uitbrand waren. Dit was de derde poging van deze Yeek om een Amerikaanse kunstmaan baan om de aarde te brengen, en mislukte een poging met een atelliet van 120 kilo, die met behulp fan een Thor-Able-raket werd gelan- ieerd nadat reeds woensdag een Jupiter- jaket met muizen en kikkers kort na de lancering tot ontploffing was gebracht. Nog eenmaal... 'In Eschwege (Land van Hessen bij pssel) woont in een tehuis voor ouden dagen een 72 jaar oude Nederlan- de heer J. H. Aheman, die gaarne land, dat hij ongeveer dertig jaar ien heeft verlaten, nog eens wilde Door bemiddeling van de Neder- indse consul-generaal te Frankfort aan Main is deze wens in vervulling ge- 1 en de heer Aheman vertoeft op ogenblik in Rotterdam als gast van gemeentebestuur. Zestig doden in Barletta ;De reddingsploegen die ook gisteren de fehele dag in de ruïne van het ingestort» atgebouw in Barletta (Italië) naar lacht-offers hebben gezocht, hadden te en het vallen van de avond zevenenveer- w lijken geborgen. Er worden thans naar bhatting nog twaalf personen vermist, lorspronkelijk vermoedde de politie dat |ch 118 personen in het flatgebouw be- pndén toen diit woensdagochtend om ze en uur instortte, maar gisteravond ver- Baarde de burgemeester dat tweeënze- tentig personen bij de ramp zijn betrok- pn, hetgeen een hernieuwd onderzoek pd uitgewezen. Men verwacht niet nog fvenden aan te treffen. Mijnwerkers ingesloten Een veertigtal mijnwerkers is, naar men lanneemt, door een brand in een mijn te luchengicch, ongeveer elk km van Glas- |ow, ingcslotena. Ambulances en brand weer uit Glasgow hebben zich naar de llaats des onheils gespoed. Bankemployé wegens fraude gearresteerd De rijkspolitie te Epe heeft de cor espondent aldaar van de Nederlandse iandel-Maatschappij, de 53-jarige G. W. LR. gearresteerd. Hij wordt verdacht 'an fraude in deze dienstbetrekking ge- Meegd. Het onderzoek, dat gisteren is iegonnen, heeft nog zo weinig gegevens ipgeleverd, dat omtrent de omvang van Je malversaties nog geen mededelingen konden worden verstrekt. R. heeft be kend. Hij zal voor de officier van justitie Ie Zutphen worden geleid. l, dat de dag spoedig komt, dat de landen van de wereld door een netwerk verbindingen met het heelal zullen verbonden, zo voorspelde de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken iog. Herter wees het Russische voorstel een :onferentie over Laos te houden van de hand. De oplossing van het tragische agstuk van de Palestijnse vluchtelin- i noemde hij belangrijk voor een vende vrede in het Midden-Oosten. Selwyn Lloyd, de Engelse minister van 'buitenlandse zaken, legde de Al gemene Vergadering de volgende voorstellen voor, die een geleidelijke ontwapening mogelijk moeten ma ken: 1. Overeenstemming tussen Amerika, En geland en Rusland over het-' staken van de kernproeven; 2. Een technische conferentie over toezicht op het splijtbaar materiaal voor wapens; 3. Een internationaal orgaan moet de om vang van de conventionele bewape ning en de strijdkrachten controleren; 4. Over het voorkomen van onverhoedse aanvallen moet een tweede conferentie worden gehouden; 5- Een studie over de problemen bij het gebruik van de buitenruimte is nood zakelijk; 6. Verder is het gewenst dat de aard de functie van een internationaal c trole-orgaan op de ontwapening wo bestudeerd. Lloyd zei ten slotte, dat het uiteinde lijke doel de afschaffing moet zijn va alle kernwapens en werktuigen voc lassavernietiging. Van zeer gezaghebbende Russische zij- e is gezegd, dat Chroesjtsjef „een groter dan een waterstofbom" zal laten 'allen wanneer hij vandaag het woord richt tot de Algemene Vergadering de Verenigde Naties. De Russische leider heeft reeds beloofd ?n nieuw ontwapeningsvoorstel te zul- •n indienen en te kennen is gegeven, dat de „bom" in het bijzonder in dit voor stel verscholen zal zijn. rwacht wordt, dat de rede van Chroesjtsjef een uur of langer zal duren. Radio van de Verenigde Naties zal de rede in verscheidene talen uitzenden. Elk lid van de 82 delegaties naar de .N., met uitzondering van de leden der Chinees-nationalistische delegatie, zal 'ezig zijn als Chroesjtsjef zijn rede houdt, zijn rede zal Chroesjtsjef een ge heim onderhoud hebben met Ham- marskjöld. HONDERD DODEN DOOR OVERSTROMINGEN Door het buiten haar oevers treden ,-a-n de rivier de Tapti zijn verscheidene n weners van de Indiase stad So e rat )m het leven gekomen. Men vreest dat neer dain 100 mensen zijm verdwenen. De ;chade is aanzienlijk. Soerat ligt op 250 km ten noordwesten /an Bombay. De stad heeft 225.000 in- vaners. De spoorwegverbindingen zijn /erbroken. Chinese mutaties waren een verrassing China heeft, zoals gemeld, zijn minister van defensie, maarschalk Peng, ontsla gen, alsmede de chef van de generale staf, Hoeang, De ontslagen waren voor de meeste buitenlandse waarnemers een verrassing. Er is naar buiten niets geble ken van moeilijkheden. Maarschalk Peng blijft vice-premier. Hij en generaal Hoeang behouden hun belangrijke functies in de partijleiding. Peng is lid van het politieke bureau en Hoeang van het partijsecretariaat. De nieuwe minister van defensie is maarschalk Lin Piano. Hij wordt, evenals maarschalk Peng, als een bekwaam mili tair beschouwd. Lin is 51 jaar en lid van het politieke partijbureau. Generaal Hoeang is slechts elf maan den stafchef geweest. Zijn opvolger is de 55-jarige Lo Djoei-Tsjing. Deze is sinds de stichting van de republiek minister van openbare veiligheid geweest. In april werd hij vice-premier. Een vrolijk moment tijdens Chroesjtsjefs bezoek': een lid van Eisen howers erewacht torent hoog boven de Russische leider uit terwijl deze zijn hand schudt. Mevrouw Eisenhower heeft er al evenveel schik in. TYe Russische premier Ghroesjtejef heeft gisteravond vertoornd een gehoor van 2.000 Amerikaanse za kenlieden het zwijgen opgelegd door met heengaan te dreigen als zij niet ophielden hem in de rede te vallen. Het incident deed zich voor toen Chroesjtsjef een aantal vragen werd gesteld aan een diner, dat te zijner ere door de New-Yorkse eco nomische club, het bolwerk van de grote zakenwereld, was gegeven. Telkens werd Chroesjtsjef in de rede gevallen terwijl hij bezig was een vraag te beantwoorden. De Russische premier zweeg een tijdje en zei toen met stem verheffing: „Ik ben een oude rot en gij kunt mij met die kreten niet in de war brengen. Gij moet genoeg gastvrijheid Als men niet wil luisteren, zal ik wel weggaan". Met nog meer stemverheffing riep hij tt: „Ik ben hier niet gekomen om iets af te bedelen. Ik kwam hier als vertegen- oordiger van een groot land en een root volk, dat een grote oktoberrevo- ïtie tot stand gebracht heeft. Die kreten Felle reactie aan diner De vraag die aanleiding gaf tot het in cident, was gesteld dooi Gardner Cow- les, uitgever van het blad Look, die op de man af vroeg: „Waarom wilt u uw volk niet toestaan naar uitzendingen uit de Verenigde Staten te luisteren? Waar om staat u niet toe. dat tijdschriften en kranten vrij in de Sowjetunie worden verspreid? Waarom wilt u beslist, dat berichten van Amerikaanse corresponden ten in de Sowjetunie gecensureerd wor- Chroesjtsjef zei: „Wat ons publiek mag horen of lezen is een zaak die uitge maakt moet worden door ons eigen volk en zijn regering en niet door een buiten landse regering of door machten van buiten. Gij onderdrukt soms ook Ameri kaanse stemmen. Ik wil slechts een voor beeld noemen: ons volk en vele anderen houden van dc grote zanger Paul Robe- P>RECIES vijftien jaar nadat dg -L parachutisten van de 101ste Amerikaanse divisie luchtlandings troepen boven Brabant landden, heeft prinses Irene gisteren in Veg- een monument ter herinnering dit gebeuren onthuld. 23 verte genwoordigers van de divisie volgden ontroerd deze plechtigheid. Na .iel spelen van het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied volgde een in drukwekkende bloemenhulde. Luitenant generaal b.d. M. R. H. Calmeijer legde een krans namens de koninklijke Neder landse strijdkrachten. Daarna volgde on der meer kransen van de Amerikaanse en Canedese strijdkrachten en regerin gen, van de Franse president De Gaulle, van de Poolse parachutistenbrigade uit. 1 het Belgische en Luxemburg- De overstelpende bloemenhulde werd besloten door vijftien met oranje getooide meisjes uit Veghel, die een ring van bloemstukken om het monument legden. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de minister van staat mr. P. S. Gerbrandy en mevrouw Johnson, wedu we van de bij Heteren gesneuvelde kolo nel Howard R. Johnson. Hij vvas bevel hebber van het regiment parachute fanterie, dat bij Veghel landde en deze plaats bevrijdde. Later op de dag werd in Veghel een straat de naain gegeven van kolonel Johnson. Vervolgens werd een vaandel aan vertegenwoordigers van zijn oude regiment, het 501ste, overgedragen, met benoeming van deze legerafdeling tot sre-regiment van Veghel. Prinses Irene heeft gisteren te Veghel een monument onthuld ter nagedachtenis aan de geval lenen 101 Airborne Division, die juist vijftien jaar geleden dit ge deelte van Noord-Brabant van de vijand heeft bevrijd. Na de onthulling legde de Prinses een krans bij het monument. Mr. Baron Gevers naar Djakarta Naar wij vernemen, is mr. VV. J. G. baron Gevers, de Nederlandse ambassa deur in Teheran, aangewezen als hoofd van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Indonesië. Sedert najaar 1957 treedt de heer A. H. Hasselman als zodanig op. son". (De zanger ha<% geen uitreisvisum gekregen om in Rusland te kunnen zin gen). In zijn réde aan het diner gaf Chroesj tsjef de industriëlen onomwonden te ver staan, dat de Sowjetunie de Verenigde Staten economisch voorbij zal streven. Het westelijke embargo op de levering van strategische goederen aan de Sow jetunie zou He Russische economie in het geheel niet deren, maar haar juist stimuleren. Volgens Chroesjtsjef is de Sowjetunie de eerste geweest die de ballistische in- intinentale raket, „die gij in feite ïog niet hebt", heeft ontwikkeld. Russische leider sprak de hoop uit, dat de Amerikaanse ondernemers hun in vloed in de juiste richting zullen aan wenden en de zaak van de vreedzame samenleving en concurrentie tussen de V.S. en de Sowjetunie ter harte zullen Chroesjtsjef knoopte hier de vermaning aan vast, dat het wel eens voorkomt, dat een te kieskeurige bruid ten slotte zo lang wacht dat zij intussen een oude vrijster is geworden. Henry Cabot Lodge, president Eisen hower's persoonlijke vertegenwoordiger bij de Russische premier, die Chroesjtsjef op zijn Amerikaanse tournee vergezelt, verdedigde het kapitalisme in zijn toe spraak aan het diner. Op de lunch, waaraan Chroesjtsjef aan zat, had hij voor een gehoor van 1200 genodigden lof toegezwaaid aan president Eisenhower, een lans gebroken voor ■reedzame samenleving van het commu- ïisme met het kapitalisme en gepleit 'oor meer contacten en de uitwisseling ^an meer delegaties tussen de Verenigde Jtaten en de Sowjetunie. Gisteren heeft Chroesjtsjef ook ten ïuize van Harriman, de voormalige gou verneur van de staat New York en oud ambassadeur in de Sowjetunie, een in- •meel gesprek gehad met dertig van Amerika's rijkste zakenlieden en finan- Bezoek aan mevr. Roosevelt PRINSES BEATRIX heeft gisteren een naar haar genoemde tul penbol geplant in de Sterling Forest Garden. Het was de eerste van de meer dan lVz miljoen tulpen en dere bloemen die zullen worden ge plant in de nieuwste en meest be zienswaardige Amerikaanse bloe mententoonstelling. Met deze symbolische daad werd een bezoek van vier dagen ingeluid aan de historische Hudson vallei waar vele Ne derlandse pioniers zich hebben geves tigd. De vijfjarige Lucy Jewett bood de prinses een mandje Nederlandse tulpen aan. De voorouders van Lucy kwamen in 1632 uit Naarden naar Amerika. Later werd stilgehouden te West Point, de Amerikaanse militaire acade mie, waar de Prinses werd begroet door de commandant, generaal G. H. David- Loonadviezen in meubelindustrie 5 tot 6 procent (Van onze sociaal-economische redactie) Werkgevers en werknemers i n de bileringsindustrie hebben van de vakraad voor die industrie adviezen ontvangen met betrekking tot een wijziging van de op 1 oktober aflopende c.a.o. De vakraad adviseert partijen een aantal wijzigingen in de c.a.o. aan te brengen, die betrekking hebben op de lonen en op secundaire be palingen. Wat de lonen betreft wordt voorgesteld over te gaan tot een systeem op basis van werkclassificatie met acht loongroepen. Deze verandering in de structurele opbouw van de lonen zal het loonniveau in de meubelindustrie met een 5 tot 6 procent doen stijgen, zo heeft de vakraad geraamd. De werknemers- en werkgeversorg: saties zullen eerst nog met de voorgestel de wijzigingen akkoord moeten gaan, al vorens de gewijzigde c.a.o. ter goedkeu ring kan worden voorgelegd aan het Col lege van Rijksbemiddelaars. Morgen in ons ZONDAGSBLAD LTET IS al weer vijftien j J~l den, dat radio Herrijzend Ne derland" het nog door de Duitse legers bezette deel van Nederland van het pas bevrijde gebied uit, moed begon in te spreken. Met wel ke grote moeilijkheden men daarbij in Eindhoven te kampen had, wordt morgen in ons Zondagsblad verteld. Op de voorpagina vindt men even eens een artikel, dat is gewijd aan onze literaire medewerker, de heer C- Rijnsdorp, die zaterdag 65 jaar hoopt te worden. Op Blad Zü vindt men deze week o.m. een Interview, dat onze redactrice had met mevrouw Cha- nah Milner, de Jiddische lied. Op de pagina Geestelijk Leven wordt geschreven over Opperrabijn Vorst, die in Rotterdam deze week in dit ambt zal treden. O Het CuUureel Venster begint met een artflccl van P. J. Risseeuw over de onlangs uit Zuid-Afrika teruggekeerde schrijver Piet Kort- CHROESJTSJEF MOEST TRAP LOPEN „Een typische fout van het kapi talistische stelsel" noemde een lachende Chroesjtsjef gisteren het weigeren van de lift in het Waldorf- Astoria-hotel. De lift gign niet ver der dan de dertigste verdiepinz, ter wijl de premier op de vijfendertigste moest zijn. Hij nam de trap maar De bagage, die Chroesjtsjef met zijn gevolg door een Amerikaans legervlieg tuig naar New York heeft laten brengen omvat achthonderdveertig koffers, die samen 11.400 kilo wegen. Met zes vracht auto's werd zü verder vervoerd. Roggebrood met water vermeldde het menu van vijfhonderd anti-communisten hi Detroit, die een „protestmaaltijd" hiel den om hun droefheid over het bezoek van Chroesjtsjef duidelijk te maken. „Ik moet naar een vergadering van de hockeybond en die vind ik belangrijker" antwoordde een vooraanstaande Ameri kaan, die was uitgenodigd om de festivi teiten ter gelegenheid van het Russische bezoek bij te wonen. Vele bekende per soonlijkheden, zoals oud-president Tru- „tijd". Onbedaarlijk moest Chroesjtsjef giste ren lachen toen hoteldirecteur Jack R in twee minuten een caricatuur hem wist te maken. Vlak voor de lunch kreeg de Sowjetleider de tekening geboden. „U moet niet schrikken als u tijdens het stuk een ontploffing hoort", waar schuwden leden van de veiligheidsdienst mevrouw Chroesjtsjef toen 'deze gister avond met haar kinderen op theaterbe zoek ging. „Het hoort bij het stuk", ver- „Wilt u de premier zeggen, dat hij te veel naar links overhelt?" vroeg een foto graaf aan de tolk van Chroesjtsjef. De boodschap werd overgebracht en Chroesj tsjef ging wat „rechter" staan. „Wat is hier toch aan de hand", zei een oud mannetje geërgerd toen hy moeiiyk passeren kon in New York, waar de men sen zich verdrongen om iets van het Rus sische bezoek te kunnen zien. Sergej Chroesjtsjef, zoon van de pre mier, maakte een rondvlucht boven New York. „Ik zou niet graag in zo'n hoog huis willen T taar. En toen GEVECHTEN IN LAOS In d? afgelopen vijf dagen hebben communistische troepen, die door hevig mortiervuur ondersteund werden, dp noordelijke stad Sam Neoea in Laos rwee maal veroverd. Beide keren zijn -ze bij tegenaanvallen door de regeringstroe pen verdreven. son, die haar rondleidde door de aca demie. De cadet Robert E. Montgomery jr. was door zijn schitterende staat van dienst de eer te beurt gevallen de Prin ses tijdens deze rondgang te escorteren. Zij bezocht de cadettenkapel en de Washingtonhal. De Prinses kreeg een levensgroot model van een cadet aan geboden, dat zal worden gebruikt in de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Na de lunch heeft de Prinses thee ge dronken met studenten van Vassar Col lege, een meisjesuniversiteit, en een be zoek gebracht aan mevrouw Franklin Roosevelt. Gouverneur en mevrouw Nelson Roc kefeller zorgen voor jeugdig gezelschap in het weekeinde, wanneer de Prinses de gast is in het New Yorkse gouver- Mevrouw Rockefeller zag zich ge noodzaakt een persconferentie te be leggen over haar plannen voor het week einde: een intiem diner, een receptie (zonder revérences) en met een bal op zaterdagavond. De Prinses zal met haar gehele gevolg in het gouverneurshuis worden ondergebracht. De tweeling Mary en Michael Rockefeller (21) zullen met een aantal van hun vrienden tot het gezelschap behoren. Desgevraagd verstrekte mevrouw Rockefeller ook het menu voor het diner op zaterdag avond (biefstuk van de haas), waarbij zij opmerkte: „Blijkbaar interesseert het de mensen enorm wat er gegeten wordt. Elke hap, die de heer en mevr. Chroesjtsjef sinds hun aankomst in de States naar binnen hebben gewerkt, is gepubliceerd." Amerikaanse disconto's alle vier procent Thans zijn de disconto's bij alle federal reserve banks in de Verenigde Staten 4 procent, nu ook de federal reserve bank te Philadelphia het disconto van 3% op 4% heeft gebracht. Advertentie DESSOLUX het nieuwe extra dikke luxe tap(jt verkrijgbaar in 6 kleuren 168.- 360.- 140x200 200 x 300 BULTHUIS BOTERMARKT 23 Droogte: Drentse oogst mislukt Een groot deel van de oogst in Drente zal ten gevolge van de droogte misluk ken, heeft het Drents Landbouwge- genootschap geconstateerd. By de aard appelenkeuringen te velde ls 60 pro cent afgekeurd; van de rest ls weer 30 pet ongeschikt verklaard: een totale schade van 72 procent. Verwacht wordt dat voor de volgende oogst in een groot deel van ons land een minderwaardig soort aardappelen verbouwd zal worden. Dat zal de op brengst van i960 weer drukken. De Drentse veestapel wordt ernstig be dreigd door voedseltekort. Ruwvoeder is erg duur. Het aanbod van vee op de markten is zeer hoog de prijzen zijn dus laag. Het Landbouwgenoot- schap heeft het Landbouwschap reeds om minimumprijzen verzocht. In midden-Drente is de schade het grootst. In maanden is er geen gras ge groeid; de hooipositie is nijpend. Water bakken voor het vee moeten per tank wagen gevuld worden. Met een voorzichtige schatting kan de schade op 40 miljoen gulden worden gesteld, maar men is al overtuigd dat deze zal oplopen tot 70 miljoen. Noordelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overigens matige wind uit noordelüke richtingen. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt 11-15 u.). Zaterdag 19 september Zon op 6.19 uur, onder 8.51 uur. Maan op 19.51 uur onder 8.51 uur. Op 25 september laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Etndh 3d -Limb Helsinki Stockholm inkfon Mtlnchen Zürich Genève

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1