Ontkoppeling van garanties en kostprijzen Enige opleving in landbouwsector Niveau wordt bij hogere lonen niet herzien Operatie aan hersenen Prinses Beatrix bezocht museum van Rockefeller maast richts Keiezen naar Nieuw-Guinea Groter nadelig saldo L.E.F. Mevr. Stoffels nu tweede voorzitter van Kamer WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 Opgewekt s de t i de trc tal. Ook di maal moeten wij vaststellen, dat c troonrede door een aantal linguïstisch zonden wordt ontsierd.) (Heeft minister Cals niet. iemand i zijn omgeving die daar voortaan wi aan kan doen?) Opgewekt en van vri heidszin doortrokken, kortom vrij e blij. Afgezien van enkele sombere pu; ten is de troonrede opgewekt en ut goede moed. Maar een aantal punten zijn onbesproken gebh trekkingen met Indonesië, prijsbeheer- sing en haar uitvoerbaarheid, en de zgn. nozems, die althans niet uitdrukkelijk worden genoemd in de weinig ve sende mededeling, dat een verantu de vorming van de jeugd een bijzoi belang van de toekomst van ons Wanneer wij deze troonrede hoopgevend beschouwen, geven wij er tevens rekenschap van, dat een aantal minder gunstige omstandigheden in worden aangeroerd. Vrijheid heid, waarvan dit staatsstuk is door trokken, zijn intussen alleen wat waard als zij hun verwezenlijking fcunni i de taak Staten-Generaal zijn. J Bedenkelijk d Dit kabinet is de vrucht van het ver- J kiezingssucces der VVD. De VVD moest I kunnen verwachten, dat van haar be- loften aan de kiezers een redelijk deel i to in het beleid der regering zou zijn terug te vinden. Aan deze verwachting voldoet 1 de troonrede geenszins. Men vindt er JUl niet in terug de inlossing van de belof- H ten die met name de VVD aan de kiezers l| heeft gedaan. Wat vindt men in de 1 troonrede terug van het urgentiepro- t gram waarmede de VVD de verkiezing pe is ingegaan. Zelfs worden de belasting maatregelen die de val van het vorige kabinet hebben veroorzaakt, door dit ied» kabinet gehandhaafd. rwj Wat er dan wel is veranderd? Dat van 1, nieuwe wetgevende arbeid, waarin voorgaande kabinetten sterk waren, nu ,.aj geen sprake is. Dat er nauwelijks grote n 1 projecten, die voor de toekomst van -V0| belang zijn, op stapel worden gezet en we dat in het beleid een reeks van con. servatieve trekjes is gekomen. Dat zijn allemaal beslist geen veranderingen ten (Het Vrije Volk) wej Toch ongerust In dit kabinet hebben de christelijke partijen de liberalen als partner gekre- 00 gen. De socialisten zijn in de oppositie. telij Komt deze ingrijpende verandering ook "eM in de troonrede tot uiting? Op het in- 3 v' temationale vlak is de koers dezelfde. Ook overigens kondigt de troonrede geen ombuiging van het beleid in de ongun- st'9e zin aanDit V00T °ns °P het ogenblik het voornaamste. Ook deze troonrede geeft goede aanknopingspun- v| ten voor een vooruitstrevende politiek, pi zoals wij die voorstaan. Bij conservatieve kringen klinkt het woord „sociale zeker- J heid" niet best. Ons klinkt het echter goed. in de oren, als wij het kabinet horen zeggen, dat het streeft „naar een 9 verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid". Wat de p.b.o. betreft, gaan we ons wel wat ongerust voelen. Eerst verdwijnt de p.b.o. uit de aanduiding van de depar- i tementen en nu vinden we er ook in j deze troonrede al geen woord meer over. 1 sn (D e V olkskrant) Nieuw beleid Over de troonrede kan Meer verantwoordelijkheid pELIJK MET DE LANDBOUWBEGROTING 1960 heeft de minister van landbouw bij de Tweed Kamer zijn nota over de hoofdlijnen van het toekomstige garantiebeleid ingediend. Het nieuwe beleid komt hierop neer, dat de garanties minder straf gebonden zullen worden aan de kostprijzen. In het tot nu gevoerde garantiebeleid is het niveau van de garantieprijzen in het algemeen bepaald door de hoogte van de door het L.E.I. berekende genormaliseerde kostprijzen. Het accent zal worden gelegd op de eigen verantwoordelijkheid van de boeren, zo schrijft de minister. Verder mag het garantieniveau, niet lei den tot een verschuiving in de produktie- richting of het uitlokken van een produk- tieomvang, die de nationaal economische produktiviteit in grote mate nadelig be ïnvloedt. De minister van landbouw heeft de indruk dat dit bij de melk het geval Verder stelt minister Marijnen vast, dat ook voor de landbouw geldt, dat als de produktivifedt stijgt de lonen en arbeids voorwaarden verbterd kunnen wordi Overtreft deze stijging met gemiddelde van de nationale stijging, dan kan het meerdere aangewend worden voor verlaging van de garantieprijzen. Herziening van het garantieniveau bij verhoging van de lonen over het alge meen niet plaats hebben.' Over de bezwaren van het Landbouw schap tegen een minder stringente kop peling van garanties en L.E.I.-kostprijzen ïader worden gepraat- Maar de mi- r wijkt niet van zijn voorgenomen be- De nieuwe garantieprijzen zullen om streeks 1 november worden vastgesteld De meer technische opzet van het ko mende beleid sluit zowel wat de prin- ile beleidsopzet als wat de te han teren middelen betreft nauw aan bi; n het jongste verleden gevoerde be leid. Oover het garantiebeleid bestaat in •ke mate overeenstemming met het Landbouwschap, aldus de nota. Een redelijke bestaansmogelijkheid st redelijke producentenprijzen via be ïnvloeding der binnenlandse marktprij: toeslagen der pardukt of per groep verwante produkten, die gevolgen dervinden van de instabiliteit der markt- rhoudingen en voor de inkomstenvor ming in de agrarische sector van e tieel belang zijn. De minister wenst het garantiebeleid beperken tot die landbouwprodukten, ■l slagen op korte termijn haar plannen om te zetten in daden of in wetsontwerpen en of, in dit laatste ge val, de Staten-Generaal hun medewer king willen verlenen. Aan de hand praktijk van de laatste maanden krijgt men de indruk, dat een aantal 'i de regering (het kabinet var ter-president, de ministeries van financiële, economische zaken, binnen. buitenlandse zaken) vrij sterk bezet zijn. Voor het overige bestaat het kabi- et echter, behalve uit enkele vakminis- '.rs, die het wel zullen redden, uit een antal bewindslieden (sociale zaken, >aterstaat, woningbouw en defensie), ie nog niet de indruk hebben doen post vatten, dat zij de kracht en het dnn«- ingsvermogen bezitten om, tegenwer- g ten spijt, het nieuwe beleid vast" m te geven. e praktijk zal leren, of alsnog enkele afve ministers in hun ambt zullen wel tevre-1 groeien en of de - parlementaire fractie 140; den zijn, want zij bevestigt dat de rege- van de K.V.P. geen spaak 460 ring een nieuwe richting wil inslaan, zal steken. Afgewacht moet worden, of de regering (De Te m het 1 93) Oudheidkundige vondsten tonen aan dat de mens uit het stenen tijd perk operaties aan het schedeldak heeft uitgevoerd, welke pijnlijke in greep zeker niet zonder verdoving is geschied. Uit tal van historische vondsten blijkt, dat niet alleen been breuken reeds vroeg werden behan deld, maar dat zelfs de schedel werd geopend. Deze heelkundige arbeid geschiedde bovendien niet met het subtiele gereedschap dat de moderne chirurg thans ter beschikking staat, maar met het meest plompe voorwerp dat we ons kunnen voorstellen, nl. het vuurstenen mes! Desondanks hebben verscheidene patiënten deze ingreep aan de hersenpan overleefd, want er zijn prehistorische schedels gevonden waar het been rond gaten was vergroeid ander letsel of gezwel. Maar het is waarschijnlijker, dat deze operatie ln verband staat met het geloof aan boze geesten die werden aangezien als ziekteverwekkers die zich in het hoofd hadden genesteld en door hun aan wezigheid ijlende koortsen en krank zinnigheid veroorzaakten. Door primi tieve stammen worden dergelijke operaties ook thans nog uitgevoerd met het doel de kwade geesten gelegenheid tot ontsnapping te geven, welke vlucht dan bovendien nog door ingewikkelde magische handelingen en bezweringen van medicijnmannen en tovenaars bevorderd moet worden. We kunnen dit alles primitief en dom de steen-scherf (dus het mes) nog waren te herkennen. Het per centage overleven den van dergelijke gevaarlijke opera ties zullen we waarschijnlijk niet mogen overschatten, maar het feit alléén dat een dergelijke ingrijpende operatie met succes kon worden uit gevoerd in een tijd waarin de kennis van het menselijke lichaam en inzicht in sterilisatiemethoden zo goed als geheel ontbraken, is op zichzelf reeds verbazingwekkend genoeg. Een in Zuid-Amerika gevonden schedel uit vóórhistorische tijden vertoont vijf gaten en onmiddellijk rijst natuurlijk de vraag, wat daarvan de bedoeling kan zijn geweest. Wel licht hoopt men door het boren van gaten in de schedel de druk te ver minderen, veroorzaakt door een of TOCH IS HET ZO! dienen daarbij te be denken, dat dit paar- demiddel zowel in de grijze oudheid als in de tegenwoordige tijd in verscheidene gevallen nog moet hebben geholpen het inders ondenkbaar zijn dat men met dergelijke operaties is blijven voortgaan. Ook in de Ijzertijd werden in Europa met goed gevolg schedels ge trepaneerd, wat bewezen is door de vondst bij Merseburg in Oost-Duits- land, waar in 1935 een skelet werd opgegraven van een jonge vrouw uit omstreeks 1000 vóór Chr. Zij bleek de schedeloperatie goed te hebben doorstaan, zoals de aangegroeide randen van het doorgezaagde schedel dak bewezen. Met dat al hebben we nog steeds niets gezegd over de methoden van verdoving die vroeger bekend moeten zijn geweest. volgende keer. waarvan de prijsvorming een zekere cor rectie behoeft ter verzekering van een redelijk bestaan in de agrarische sector en om de prijsvorming van de overige produkten vrij te laten. Hij wijst een stel sel van bedrijfstoelagen per ha cultuur grond, onafhankelijk van de aard en de omvang van de produktie af. Voor dieren en slachtpluimvee, rund vlees, consumptieaardappelen, peulvruch ten, vlas, handelszaden e.d. zullen geen garanties nodig zijn. Voor de keuze der bedrijven, die basis gegevens voor het kostprijs- en rentabili- teitsonderzoek leveren, zijn na overleg met het landbouwschap richtlijnen gefor muleerd. De kostprijs, en rentabiliteitsberekenin- gen dienen de verhouding tussen kosten en opbrengsten weer te geven, die typisch 1 is voor een vakbekwame bedrijfsuitoefe ning. De bedrijfskeuze van de akkerbouwbe drijven in de zeekleigebieden wordt ge richt op het grotere akkerbouwbedrijf, met betaalde arbeidskrachten. De bedrijfskeuze van de weidebedrijven, de gemengde zandbedrijven en de veen koloniale bedrijven wordt gericht op de overheersende bedrijfstypen met de vol gende minimumgrenzen-weidebedrijven 10 ha, gemengde zandbedrijven 7 ha, veen koloniale bedrijven 15 ha. De regelingen de volgende 1. Vaste garantieprijzen te ,realis< via de binnenlandse marktprijzen, de producenten van tarwe en suikerbie ten, voorzover de produktie in het bin nenland kan worden afgezet. 2. Minimum-garantieprijzen, te reali seren via de binnenlandse marktprijzen, door middel van een stelsel van egalisa tieheffingen bij import van voedergr voor de producenten van gerst en h in de zeekleigebieden. De kostprijsverho ging door de egalisatieheffingen voi veehouderijprodukten en de graandevi- raten zal over het geëxporteerde gedeelte van de produktie worden gerestitueerd. 3. Een beginsel-uniforme, aanvullende toeslag voor de op zand. en veenkoloniale gronden verbouwde voedergranen, tei verwezenlijking van het gewenste hogere garantieniveau voor de producenten op de lichtere gronden. 4. Een toeslag per ha fabrieksaardap pelen voor veenkoloniale en daarmede gelijk te stellen bedrijven, ter overbrug ging van het verschil tussen het gereal' seerde prijsniveau en het gewenste g; rantieniveau voor fabrieksaardappelen. Teneinde te voorkomen dat als gevolg van belangrijke verschillen in de grootte der per ha voedergraan en per ha fa brieksaardappelen te verlenen produkten- toeslagen, het bouwplan zich in een min der gewenste richting ontwikkelt, dient eeh coördinatie van deze beide toeslag- regelingen ernstig overwogen te worden. 5. Een minimum-garantieprijs voor een nader te bepalen gegarandeerd quantum melk, te realiseren via een toeslag per eenheid produkt gelijk aan het vei tussen de via de markt gerealiseerde op- brengstprijs en de garantieprijs, berekend over de gegarandeerde hoeveelheid. Bin nen het kader van deze garantieregeling zal een „verrekenprijs" «voor de v< consumptiedoeleinden bestemde melk worden vastgesteld, waarin boven de ga rantieprijs een redelijk te achten winst marge zal worden opgenomen. 6. In het kader van een bijzondere garantieregeling voor de varkenssector zal jaarlijks een aan een maximum ge bonden bedrag zo nodig beschikbaar wor den gesteld ten behoeve van het voeren van een op stabilisatie van de marktver houdingen gericht marktordenend beleid. Minister constateert: Minister Marijnen toont zich in de memorie van toelichting bij de land bouwbegroting verheugd, dat van enige opleving in de landbouwsector kan worden gesproken. In 1958 deed zich een algemene prijsdaling voor. Het uitvoervolume ontwikkelde zich bevredigend, be halve in de vee- en vleessector. Toch zal een slagvaardig land bouwbeleid nodig zijn. De bewinds man richt zijn beleid naar de doel stellingen van het landbouwbeleid, neergelegd in het rapport van de Sociaal-Economische Raad. Het zijn het bevorderen van een doelmatig voortgebrachte nettobijdrage van de agrarische sector aan een zo groot mogelijk nationaal produkt en het bevorderen van een redelijk bestaan de agrarische sector. 'e gedifferentieerde loonvorming brengt problemen met zich bij de vast stelling der garantieprijzen. Ook in de landbouwsector zullen loonsverhogin- in principe moeten worden afge- d op de produktiviteitsontwikke- ling. Nader overleg zal worden gevoerd t de organisaties van werkgevers en Met betrekking t pachtprijspeii wacht op de bevindingen het grond- en unister Marijnen 1 een studiecom- De Nederlandse boer en tuinder jzien de kwaliteitsproduktie in buitenland, voor de noodzaak bij het .ng zijn bedrijf analiseren. De regering zal zo krach- mogelijk meewerken aan het weg en van knelpunten, die deze ver betering tegenhouden en niet door de agrariërs zelf kunnen worden wegge- Een betere uitrusting van het platte land in economisch, technisch en sociaal opzicht zal de minister blijven bevor- onderwijs deren. Ook onderzoek, voorlichting, die d< devol acht, zullen op bevredigende wij; worden vervuld en waar nodig, verder worden ontplooid. De verdere ontwikkeling van het platteland zal voorts met kracht wor den nagestreefd. Achterstand zal ook worden opgeheven door regionale in dustrievestiging. De minister merkt voorts in zijn toelichting op, dat voor komen moet worden dat op de bedrijven verborgen werkloosheid ontstaat. Cultuurtechnisch Voor 1960 zijn voor de belangrijkste cultuurtechnische werken nagenoeg de zelfde bedragen uitgetrokken als voor 1959. De subsidies voor de uitvoering van werken worden geraamd op 82 miljoen, waarvan ƒ64.400.000 voor ruil en herverkaveling, 16 miljoen voor waterbeheersings- en ontsluitingswer- ken buiten ruilverkavelingsverband en 1 miljoen voor boerenwerken. Over het in de komende jaren te voe ren cultuurtechnisch beleid kan de mi nister nog geen inlichtingen verstrek ken. De regering moet hierover haar standpunt nog bepalen. Internationaal Minister Marijnen verwacht uitgebrei- e moeilijkheden en ook diepgaande ver schillen van inzicht tussen de lid-staten der EEG. Bij de vaststelling van de Nedérland- globale contingenten voor landbouw produkten is uitgegaan van een zo ruim nterpretatie der verdragsbe palingen. de regering blijft er op gericht in een Europese economische bevredigende regeling de landbouw te verzekeren. Een vrijmaking van het handelsverkeer zal gepaard moeten gaan met coördinatie het beleid. De regering zal de mo gelijke ontplooiing van een gemeenschap pelijk landbouwbeleid in de EEG niet in de weg Een aardig plaatje, dat op een pier op Staten Island werd genomen, toen prinses Beatrix naar haar auto wandelde Een luitenant van de Amerikaanse kustwacht begeleidde haar. Handtekening in oude Bijbel New York heeft prinses Beatrix gisteren een bezoek gebracht aan n van primitieve kunst. Gouverneur Rockefeller zelf is stichter en voorzitter van het mu seum en tevens een verwoed verza melaar van primitieve kunst. De Prinses had vooral veel be langstelling voor de kunstvoorwer pen, afkomstig uit het gebied van Sentanimeer in Nederlands Nieuw-Guinea. Veel voorwerpen op de tentoonstelling zijn door Neder landse musea uitgeleend. Later zei prinses Beatrix tegen gouver- ïeur Rockefeller, dat zij zeer onder de ndruik was van de expositie en het prachtig had gevonden. Ook bracht de Prinses gisteren nog een bezoek aan het stadsdeel Brooklyn, ge noemd naar het Nederlandse Breukelen. Da burgemeester bood haar de vlag van Brooklyn aan en een bul van het erebur gerschap van het stadsdeel. Ongeveer 800 toeschouwers hoorden prinses Beatrix zeggen „Ik dank U zeer. briekscomplexen Sphinx-Céramique, 4000 mensen werken j vaardiging van MAASTRICHTS AARDEWERK. 125 Jaar geleden legde Petrus Re- gout hier de grondslag van de aarde werk-industrie. Sedertdien is Maasr tricht in de hele wereld bekend als de aardewerkstad. Volgens de aloude, geheime pro- cédé's wordt ook het modern Maas trichts aardewerk hier gemaakt. Sterk van kwaliteit, hoog van glans, mooi van vorm, aantrekkelijk van kleur en decoratie. Kortom waardewerkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. aardewerk en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX-CERAMIQUE V/H PETRUS REG0UT. MAASTRICHT Ek zal nooit vergeten hoe hartelijk mij hebt ontvangen". Tevoren had prinses Beatrix nog haar handtekening gezet in een oude Neder landse Bijbel uit het jaar 1738. Een Ne derlandse kolonist heeft eeuwen geleden deze-Bijibel in Brooklyn achtergelaten. Vandaag woont prinses Beatrix een vergadering van de Verenigde Naties bij. Gisteren heeft de Algemene Vergadering haar eerste zitting van dit najaar ge houden. FRAUDE BITHUURKOOP Te Rotterdam is de 49-jarige koopman H. O. in arrest gesteld, evenals de 67 jarige kantoorbediende N. J. De eerste verstrekte goederen in huurkoop en wa* herverzekerd bij een bank. Hij bewoog de kantoorbediende, die bij een informa tiebureau werkte, op kantoor blanoo formulieren weg te nemen en inlichtin gen over ad spirant-kopers te verstrek ken, die uitstekend waren. Maar de bank kreeg argwaan en mengde de politie in de affaire, toen weer eens prachtige in formaties verstrekt waren over iemand van wie bekend stond dat hij op de zwarte lijst voorkwam lijk is aantallen hier te lande verblijven de Keiezen naar Nederlands Nieuw-Gui nea over te brengen. Voor vele Keiezen is de gedachte misschien voor goed in Ne derland te moeten verblijven en zich aan de Nederlandse leefwijze te moeten aan passen, uiterst moeilijk te verwerken. Zij blijven aandringen op overbrenging naar Nieuw-Guinea. Dit schrijft de minister van maatschappelijk werk in haar begro ting voor 1960. De minister deelt daarin tevens mee, dat het in de bedoeling ligt de Ambonezen in de woonoorden in 1960 zowel de elek triciteit waar dit technisch mogelijk is als de brandstof voor kookdoeleinden zelf te laten betalen. Reeds met ingang van 1 oktober a.s. zal in de woonoorden de elektrische sroom door de verbruiker moeten worden betaald. Met de besturen van de Ambonese belangenorganisaties is over deze maatregelen geen overeenstem- Door de gestegen werkgelegenheid daalde in 1959 het aantal uitkeringen aan Ambonezen van 1106 op 1 januari 1959 tot 721 op 1 juli jl. In augustus kwam de eerste uit ongeveer 70 woningen bestaan de woonwijk voor Ambonezen te Winters wijk gereed. De „woonwijk", aldus minis ter Klompé „maakt het enerzijds moge lijk, dat vele Ambonezen, die daaraan om verschillende redenen nog behoefte heb ben, het eigen groepsleven blijven leiden, anderzijds dat er veel meer mogelijkheden tot contact ontstaan tussen Nederlanders en Ambonezen over en weer." Over de huisvesting van gerepatrieer- den is, de minister lang niet ontevreden. Op 1 juni '58 bedroeg het aan contract pensions 419 met 3871 gezinnen. Op 1 juni 1959 was dit aantal teruggelopen tot 314 met 2901 gezinnen. (Van onze parlementsredactie) Het nadelig saldo van 1958 van het Landbouw-Egalisatiefonds, oorspronkelijk geraamd op 326.200.000, moet nu ge raamd worden op 590.733.100, wat een verhoging betekent van 264.533.100. De uitgaven zijn 268.039.100 hoger dan oor spronkelijk werd geraamd en bedragen dus 600.539.100. Een miljoen voor de vluchtelingen (Van onze parlementsredactie) De regering heeft besloten als haar bijdrage in het kader van het vluchte- lingenjaar een bedrag van fl miljoen uit te trekken op de begroting van bui tenlandse zaken voor 1960. Aldus deelt minister Luns mee in de memorie van toelichting op genoemde begroting, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend. Het bedrag van 1 miljoen is ongeveer het tweevoud van de bijdrage van 1959. Indertijd heeft de hoge commissaris voor vluchtelingen de hoop uitgesproken, dat de contribuerende landen hun bijdrage :ouden verdubbelen. Voor het eerste stelt.de regering aan de Kamer voor ook een bijdrage be schikbaar te stellen voor hulp aan de bijna 1 miljoen Chinese vluchtelingen in Hongkong. Eind vorig jaar is over deze ;angelegenheid in de Tweede Kamer een notie aangenomen. Op het nippertje (Van onze parlementsredactie.) ~TE P.v.d.A.-fraotie in de Tweede Kamer heeft gistermiddag, ge heel volgens de verwachting, op nieuw duidelijk laten blijken, dat zij dr. L. G. Kortemhorst ndeit meer wenst als voorzitter der Kamer. Wel kreeg de heer Kortenhorst bij de stemming over de nominatie voor het voorzit terschap de volstrekte meerderheid van de 131 stemmen), zodat hij weer als no. 1 op de voordracht kwam te staan, maar de socialisti sche afgevaardigden stemden allen blanco. Zij gingen dus nu nóg verder da .aart van dit jaar, teen zij hun m de K.V.P .-er Fens in plaats van de heer Kortenhorst gaven. Zoals bekend beschuldigen de socialisten dr. Korten horst ervan, dat hij tijdens de c debatten van vorig jaar december niet de vereiste onpartijdigheid in acht heeft no. 2 op de voordracht plaatste de Kamer de 42-jarige liberale afgevaar digde mevr. rar, J. M. Stoffels-Van Haaf- iVanneer de Koningin de voordracht goedkeurt, zal voor het eerst in de par lementaire geschiedenis een vrouw als tweede voorzitter in het presidium der Kamer zitting nemen. Erg makkelijk is mevrouw Stoffels er overigens niet ge komen. Eerst na vier stemmingen verkeeg zij op het nippertje de vereiste meerder heid, namelijk 64 van de 132 uitgebrach te stemmen (de 5 blanco-stemmen telden niet mee). De overige 63 stemmen gin gen naar de socialist J. Bommer, die in de zitting 1958'59 ruim een half jaar vioe-voorzitter is geweest. Algemeen werd aangenomen, dat met name bij de vierde stemming ook anti-r e volutionairi en oh ristelijk-historische stemmen op de heer Bommer zijn uitgebracht. Aan het begin van de vergadering heeft de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlsbra, op de gebruikelijke, wijze de rijksbegroting-1960 aan de Kamer aangeboden. De minister deed dit met een korte toespraak, waarin hij met enkele forse lijnen het algemene beeld van de begrobing-'60 schertste. Daarna werd het bekende koffertje met het op schrift „Derde dinsdag in september" geopend en deponeerde kamerwaarder J. Brinkert de met een oranjelint sa mengebonden begrotingsstukken op het voorzirttersgestoelte. nu voor Eerste Kamer In de Eerste Kamer heeft mr. J. A. Jonkman ter gelegenheid van zijn her benoeming tot voorzitter der Kamer een rede gehouden. Hij dankte daarin de leden voor hun bereidheid om zijn her benoeming, ondanks de veranderde po litieke omstandigheden, zonder meer te ïvaarden. Een krachtig pleidooi hield Jonkman voor 't twee-kamer-stelsel, Iks nut de laatste jaren inogal eens twijfel is getrokken. Hij meende, dat de parlementaire controle op hert rege ringsbeleid sterker en veelzijdiger is. wanneer twee kamers der Staten-Gene raal waakzaam en beschikbaar zijn. De regering van haar kant is door deze ronstellatie in de gelegenheid haar be leid uitvoeriger toe te lichten en te ver dedigen. Over de reis van prinses Beatrix zei nr. Jonkman: „Wij zouden H.K.H. prin ses Beatrix bij de opening van de Sta ten-Generaal hebben gemist, indien wij liet hadden geweten, en ons daarin ver heugd, dat zij naar Amerika is gegaan om op haar wijze en naar de eisen van haai tijd mede de roeping van het Huis van Oranje te vervullen, nl. voor het Nederlandse volk te zijn een schatkamer van nationale kracht en een brug naar het internationale leven, zoals prof. Van Vollen-hoven het eens heeft uitgedrukt." Mr. Jonkman deelde tenslotte mee, dat in 1960 op 12 juli de kandidaatstel ling valt voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer in Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Zuid-Holland, tvaarna op 3 augustus de verkiezingen rolgen. De Eerste Kamer komt waar schijnlijk op 22 september weer bijeen. De eerstvolgende vergadering van de Tweede Kamer vindt morgenmiddag plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5