Eigen zonnehuuske voor Annie en Al ie Rotthuis aan, /aak hoofdpijn?] helpen eraf Sp oorwegmannen lieten 't vaderhart spreken ZES PROCENT BIJ PHILIPS Bij spoeling: dronkenschap Zal raket maan niet kunnen besmetten? Conferentie over Ambon Meester kleermaker van tailleurs Verffabriek Van Wijk begint in Ghana "tea^mmmÊSSS^jsm ethergolvenj radioprogramma's Jongen stichtte twaalf branden ZWITSALETTEN MAANDAG 14 SEPTEMBER 19S9 Wonderlijk feest in Opheusden (Van een onzer verslaggeefsters.) A ch, er zijn nog zoveel goede dingen in 't leven, ook bij groot en durend verdriet. Er worden nog wel eens sprookjes waar. Wie dat wonder lijke feest, zaterdagmiddag in Opheusden, heeft bijgewoond, is er zeker van. Daar stonden de vijf beste brave spoorwegmannen, erg warm in het zware uniform met de dikke pet en een beetje confuus onder de ogen van welwillènde superieuren van 't station Nijmegen, door de hele haag van nieuwsgierigen achter het nieuwe hekje-langs-de-straat en tussen de an dijvie en de koolplanten in de moestuin, en keken toe hoe die twee heel kleine, wit-blonde poppetjes, Annie en Alie Rotthuis, onverschrokken be zit namen van haar eigen glazen „Zonnehuuske" dat zij met hun vijven voor haar hadden klaargetoverd. Nu ja, met hun vijven namen ze het initiatief, maar groten en kleinen uit het hele land hebben die f 16.000, nodig voor de bouw- en de inrichting van dit ideale, moderne „huuske", mede bij elkaar ge bracht. En daar is het nu, helemaal klaar en zo allerliefst om te zien. Het lijkt wel de glazen voorsteven van een droom schip, zoals het daar aan het wegje langs de spoorbaan opduikt. En van bin nen is het zo verrukkelijk als een kin derhart maar kan wensen: geverfd in allerlei zachte kleuren, met betegelde vensterbanken en een gemetselde bloe- menbak in de hoek tussen de enorme ramen, met speelgoedkastjes, een kleine granieten boetseerbank met een echte laboratoriumkraan boven het wasbakje, poppen en ander speelgoed zomaar voor 't grijpen, een dikke haadr voor de win ter, een radiotoestel (ook al geschenken!) en een kanarie die „piet" roept in zijn kooi. De wanden gesierd met echte moza- ieken gemaakt naar tekeningen van eerste en tweede klasser-tjes van de Koninginne- school in Rotterdam, zomaar van die heer lijk-bonte stuntelige tekeningen met veel kleuren. En een paar schilderstukjes op hout van een Schiedamse decorateur, vol vogels en vlinders en bloemen. Vader en moeder Rotthuis zeggen deze middag niet veel- O ja, ze zijn heel erg dankbaar voor dit unieke geschenk dal hun twee kleintjes is tebeurt gevallen, maar dit glazen verbiyfje, waarin alles op kleuterhoogte is gemaakt, herinnert hen tezeer aan het verdriet, dat bljjven zal: de ongeneeslijke ziekte die deze twee ten gere kleine meiskes in zijn greep zal houden. Annie, die bijna 6 jaar is, loopt nu een beetje, zij het heel moeilijk, en Alie van 3 doet ook voorzichtige stapjes. De kin dereen hebben een weinig voorkomende, ernstige ziekte en het is lang niet zeker dat zij op de been zullen blijven. Daar om moest er goede ruimte zijn in het Zonnehuuske, voor het geval er bedjes moeten staan aan de kant die naar de spoorbaan is gericht. Wuivende handjes Herinnert U zich nog, hoe het begon? Zo'n anderhalf jaar geleden merkten de machinisten, hoofdconducteurs en conduc teurs van de treinen op de lijn Geldermal- senNijmegen op, hoe in „Het witte Huus ke" aan de weg langs de spoorbaan altijd twee heel kleine kinderhandjes wuifden naar de trein- Ze wuifden terug en de passagiers gingen meedoen. Het werd gewoonte, dan de machinisten een kort sein met de claxon gaven, ten groet Ten slotte staken vijf van deze spoor wegmannen, B. Ekelmans, A. van Wol- feren, A. van den Eijnden, A. Giesbers en J- van de Zanóe, de hoofden bij elkaar. „Zouden we niet eens iets voor die klein tjes kunnen doen?" Ze hielden een collecte in de Nijmeegse cónducteurkaimer en dat leverde zoveel op, dat ze poppen en fruit konden kopen Zaterdag was 't precies een jaar geleden Huuske" binnenstapten. Annie en lagen toen nog allebei in het gips e waren dolblij met het bezoek en de ge schenken. Tegen Kerstfeest brachten nóg een cadeau: een echt winkeltje. M ze wilden meer doen. alle s huis ogenblik werd imden ook ven van particulieren binnen. Toen dc kinderen er zich ook nog voorspanden, werrl het een succes en het resultaat is dan nu dit moderne, smaakvolle tuinhuis, een knappe creatie van de Vlaardingse ar chitect O. van Asten, keurig uitgevoerd door dc Ophcusdcnse aannemersfirma H Kegelaar. De aanbieding De aanbieding van het huisje, dat van buiten ook betegelde bloembakken ver toond, had nog heel wat voeten in de aar de. Om 2 uur legde de heer Van Dam. bloemkweker uit Opheusden, de laatste hand aan 'de fris-ingezette planten er loofde nog eens, dat de Opheusdense kwe kers samen de tuin rondom het huisje mooi zullen aanleggen. En rondom half drie braohten twee extra treinen hele rijen belangstellenden aan. die nog aangevuld werden met heel wat Opheusdense ingezetenen- Zon was er voldoende rondom het Zo- nehuuske, dat ook op de schoorsteen een hoog smeedijzeren zonnesyrhbool draagt. En toen begonnen de vele goede woor den. Voorzitter Ekelmans vertelde nog eens alles van de geschiedenis. „Als jullie kleine handjes ons nog maar lang een goede reis mogen wensen, Annie en All, dan is het goed- Er is er maar Eén, die jullie dan kan geven", zo besloot hij. Daarna werd er gesproken namen conducteurs, namens de machinisten, mens het reizigerspubliek het kón niet (Van onze soc.-econ. redactie) De N.V. Philips en de vakorganisaties van handarbeiders hebben overeenstem ming bereikt over een loonsverbetering van zes procent per 5 oktober en ver\ king van de huurbijslag 1957 op basis vijf cent per uur. Ook is overeengekomen een extra loonsverhoging toe te kennen aan bepaalde groepen van mannelijke werknemers in de laagste loonklassen. Ten slotte is nog besloten gedurende de looptijd van de c.a.o. het contract geldt tot 30 april 1962 een verdere al gemene loonsverhoging van drie procent door te voeren, wanneer de gang van zaken bij de onderneming zulks toelaat. Het tijdstip waarop deze verhoging zal plaats vinden ,is afhankelijk van het mo ment, waarop tot invoering van de vijf daagse werkweek wordt overgegaan. De gemaakte afspraken worden thans :r goedkeuring bii het poliorro rüks- 92. Alcohol is een merkwaardig product. Is de vloeistof door het bed stort keelgat gegoten, dan komt z(j in de maag. Hierin ligt niets opzien barends, want deze gang heeft zij gemeen met alle voedingsstoffen inaarslast bevrijd, zich weer in de vurige hoop althans nog enige uren van de wreed ver stoorde nachtrust te kunnen redden. Maar wee degene, die by dit mid del geen baat vindt en desondanks wand wordt nl. ongeveer 20% van tene: de de alcohol opgenomen, een gebeur- spraak ga tcnls die met andere stoffen in de Kortom, door de maagwand opgenomen. Dat gebeurt pas later, in het Ingewanden systeem. Dit vermogen om alcohol op te nemen is niet het uitslui tend privilege van de maagwand, want ook de slijmvliezen van de mond zyn in staat alcohol op te nemen, zelfs in een betrekkelijk snel TOCH IS HET ZO! wordt zwaaiend, de t geleidelijk over in gelal. ndanks het feit dat de ïatuurlijk reeds kun nen raden; een groot deel van de alcohol spoeling is door de siymvliezen van de mond opgenomen en bevindt zich in het bloed. Een bloedproef zou dit ondubbelzinnig uit- wyzen. En de kies- PVjn duldigen, die dit tempo desondanks Geen wonder, want reeds in de oud wat traag vinden, zullen ongetwüfeld held werd de patiënt alcohol toege- niddelen weten om aan dit be zwaar tegemoet te komen!) Velen die 's nachts gekweld wor den door een zeurige kiespün, even tueel afgewisseld door felle en on duldbare scheuten die het hele lichaam van hoofd tot voeten schynen te doorschieten, grijpen in een soori razernij vaak naar de alcohol. Niei om zich daarmee een vroiyke nachi te bezorgen, maar om te trachten door mondspoeling de pünen in tand of kies tot verdoving te brengen. In sommige gevallen schqnt dit middel inderdaad te helpen en kan op deze manier verlichting worden verkre gen, zodat de gekwelde, als van een diend om hem bU pijnlijke operaties minder gevoelig te doen zJjn. Trou wens, wat dit punt aangaat was men in de oudheid heel wat verder dan wij gewoonlijk denken. En dan be- ioelen wij niet eens de klassieke oud- ïeid, maar de beschavingen uit hel '.éér verre verleden, dat we als steentijd en Ijzertijd aanduiden )ok toen waren middelen bekend om liet lijden van patiënten te verzach ten, middelen die bovendien het uit voeren van zware operaties mogelijk maakten. Daar volgende keer. op. Twee schoolkinderen uit Rotterdam W-im Burg en Peggy Calicher, die be kroonde tekeningen hadden gemaakt mochten een samenspraak houden en zeli de mozaieken onthullen, twee meiskes ub Wychen, Betsy en Annie van Dreumei zeiden een vers op (zij hadden zo rnoo gecollecteerd) en ten slotte, na het „offi ciële gedeelte", nog burgemeester H. R Tjalma van Kesteren, de inspecteur van de tractie uit Nijmegen en verder ieder die nog een hartelijk woord op de llpoei had! En intussen snelden vele treinen voorbij. Telkens weer een kreet van de claxon, telkens weer wuivende handen Zo was dat zaterdagmiddag in Opheusden Feest, echt feest, met een lach en een traan en dat alles voor twee kleine, wel verbaasde, maar lang niet verlegen meisks, die pas later zullen begrijpen hoe die vijf spoorwegmannen hun vaderhart lieten spreken. NED. HANDELSMISSIE NAAR AUSTRALIË Het is vrijwel zeker, dat in maart een Nederlandse handelsmissie van 15 tot 20 leden uit industrie, im- en exporthandel en het bankbedrijf naar Australië en Nieuw Zeeland zal vertrekken om daar een maand te verblijven. Zij zal Sydney, Canberra, Brisbane, Melbourne, Adelaide, Christchurch, Wellington en Oakland bezoeken. Amerikaanse bezorgdheid A MERIKAANSE geleerden maken ^A. zieh bezorgd dat de Russische maanraket de maan zou kunnen be smetten met aardse bacteriën. Alle Amerikaanse ruimteraketten, die de maan zouden kunnen raken, zijn vooraf gesteriliseerd. Het maagde lijk oppervlak van de maan zal mis schien een unieke gelegenheid kun nen verschaffen om te weten te ko men, hoe leven op een planeet met een andere atmosfeer dan die de aarde ontstaan kan. Een niet-ge- steriliseerde raket zou deze w devolle omstandigheden kunnen vernietigen, waardoor men later nooit te weten zal komen, of enige vorm van leven op de maan vanuit de aarde werd overgebracht of niet, aldus deze bezorgde geleerden. Radio Moskou heeft echter verklaard, dat alle nodige maatregelen zijn geno- voorkomen dat aardse micro- organismen met de raket op de maan aket geen overgebracht worden. Direct n^dat de Russisch» ünen meer uitzond, waardoor kon ;n aangenomen dat Loenik II op de laan was geland, werden vele personen n commentaar gevraagd. Prof. Lovell. hoofd van de waarne- ingspost-Jodrell Bank, noemde het een prachtig bewijs van het gevorderde sta- "ium van de Russische wetenschap. De lauwkeurigheïd van een minuut en 23 seconden op een reis van een kwart miljoen mijl is verbazingwekkend. Wij hebben geleerd het grootste respect te hebben voor de verklaringen van d< Russische wetenschapsmensen. Zij wa ren altijd juist, zei hij. Gatland, vice-voorzïtter van de Brits» interplanetaire vereniging, sprak ove: ïen historisch moment voor de mensheid. Dr. Kooy, voórzitter van de Neder landse vereniging voor ruimtevaart, tonde zich verheugd dat het exped ient is gelukt. De Russen hebben een geweldig grote prestatie geleverd, hoe wel het oneindig moeilijker is een raket de maan te schieten en naar de de te laten terugkeren, dan een ra ket op de maan te laten landen. Hagerty, perssecretaris van president Eisenhower kon nog geen commentaar Bonn volstond men met de mede deling, dat het een enorm propaganda- :s is aan de vooravond van het be- van Chroesjtsjef aan de V.S. Offi- commentaar ontbrak. Adenauer reeds naar bed gegaan, zo werd verklaard, en wenste niet meer gestoord 1 vooraanstaand Westduits raket- deskundige meende evenwel, dat dit ex periment nog niet inhield dat een tocht de mens naar de maan mogelijk is geworden. e Oostduitsc radiostations speelden na tienen, toen het nieuws bekend het Russische volkslied. Daarna volk. Communistisch China beschouwt de lancering als een belangrijke waarborg voor de overwinning van het socialisme in de vreedzame wedijver met het ka pitalisme. Albert Schweitzer vroeg zich af, of de mens iets gelukkiger zal worden als hij controle over de maan heeft en Jean Cocteau, Frans schrijver en schil der verklaarde: „Ik heb op aarde zo veel te doen, dat het mij niet mogelijk is mij op dit ogenblik om de maan te bekommeren." Dr. Brandley van het Hayden-plane- tarium in New York meende, dat het schot op de maan geen belangrijke uit werking op dit hemellichaam zal hebben en hoegenaamd niet op de aarde. De getijden zullen er wiet door beïnvloed worden, veronderstelde hij. De Russen hebben, technisch gespro ken, aanspraak op de maan, verklaarde Mansfield, plaatsvervangend le'ider van de democraten in de Amerikaanse se- it, maar er is geen man die bij de ispraken bij de vlag kan verdedigen. Naar zijn mening moeten de Verenigde Naties zich snel gaan beraden over de kwestie van de rechten op de maan. I Annie en Alie Rothuis voelden zich, zoals de foto laat zien, al direct thuis in hun „witte huus- ^ke", dat zaterdag is overgedragen. D.E.T. antwoordt Wending De vierde weekend-conferentie der Stichting Door de Eeuwen Trouw op Woudschoten bij Zeist was voor het eerste deel gewijd aan de bespreking van het geen door de heren mr. S. C. Graaf van Randwijck, prof. mr. F. M. baron van Asbeck en P. B. Renes geschreven was in het tijdschrift Wending, over de zaak van de Zuid-Molukken. De heer H. Coenradi, voorzitter der stichting, gaf in zijn ope ningswoord uiting aan zijn ontstemming en zeide, dat de drie schrijvers schijnbaar nog staan in het koloniale tijdperk van ver voor de laatste wereldoorlog, doch hij meende, dat het geschrevene aanlei ding geeft de zaak der Zuid-Molukken nog eens in het middelpunt te plaatsen. De voorzitter der conferentie, jhr. mr. W. W. Feith, kwam op tegen opmerkingen van de schrijvers, als zouden de Ambonne- zen gelijk gesteld moeten worden aan vreemdelingen. Daarna gaven nog prof. dr. J. Prins, dr. P. Stoffels en ds. W. H. Tutuarima een kritische behandeling van het geschrevene. Dedrie schrijvers hadden geen gevolg gegeten aan de uitnodiging op de con ferentie aanwezig te zijn. Chr. officiersvereniging over atoombewapening Op 29 oktober zal de Nationale Christen Officieren Vereniging in het centrum van de Pnotestarnts-Cbristelijfce verzorging der strijdkrachten te Beukbergen (Huis ter Heide) haar 59ste algemene ledenverga dering houden. Ds. mr. C. Brouwer uit 's-Hertogenbosch zal tijdens de vergade ring een rede houden over het onder werp: „Da ohrisfcen-oficier en de atoom bewapening". Charles Montaigne (Van onze moderedactrice.) jPVE SERIE MODESHOWS, welke deze week tijdens de Rève des Dames U in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden, geeft wel stof tot ver gelijkingNa de overdadige Italiaanse modellen van Emilio Schuberth is Charles Montaigne met zijn Parijse collectie gekomen. Evenveel als de ontwerpers zelf verschillen, zijn hun collecties onvergelijkbaar. De ar tistieke, wat opzichtige Schuberth, die zwier en opvallendheid boven alles stelt en de gedegen Montaigne, zakenman en kleermaker bij uitstek. Montaigne, opgegroeid in het toleerma- ersvak is zijn beproefde principes door alles heen trouw gebleven. Het tailleur biedt hem zoveel kansen zijn vakman schap te tonen, dat hij daar dan ook alle nadruk oplegt. Tailleurs met een klassieke inslag. Vrij lange jasjes met kleine ravers en so* De N.V. Verf- en Vermsfabriek Van Wijk en Co. van 1877 te Rotterdam is na onderhandelingen tot overeenstem-1 rung gekomen over de oprichting van »en verffabriek te Tema in Ghana, waar- ,-an zij de leiding neemt. In Nederland s reeds de opleiding begonnen van Gha-1 rezen. Met de bouw van het bedrijf, dai. ;en oppervlak van 1,2 ha zal hebben, s een begin gemaakt. De fabriek za) aanvankelijk voor de helft voorzien in Ghana's behoeften. Zij zal begin 1960 in bedrijf komen en alle overheidsdiensten zullen daar hun verf kopen. De Nederlandse invoer bedroeg in ugustus volgens het Centraal Bureau oor de Statistiek 1110 miljoen, de uit eer 878 miljoen en het dekkingsper centage 79. Deze cijfers zijn ongunstiger dam een maand tevoren, toen de invoer weliswaar 1300 min. bedroeg, doch de er 1058 min., zodat het dekkings percentage 81 bedroeg, en veel ongun stiger dan een jaar tevoren, toen de in voer 5 pet. lager was en de uitvoer 8 pet. hoger, terwijl het dekkingspercentage 87 was. Het invoersaldo over de eerste 8 maanden is 1261 min. tegen een jaar tevoren ƒ1170 min. Eenvoudige japon van blauwe wol len stof, waarbij de naad in het voor pand van het lijfje een kazuifelidee geeft. Brede ceintuur van soepel taille. Tweed is het meest toegepaste materiaal. Niet alleen in tinten grijs, maar vooral ook in het bronsgroen van de herfst met gele toetsen doorspikkeld als zien we een najaarsbos met zonne- Wanneer de klassieke gestrengheid even verlaten wordt is dat voor een fors detail. Bijvoorbeeld een aan de voorslui ting geknoopte sbola of een kazuifellijn in de rug. waardoor het manteltje van aohteren een cape lijkt. Bij de schouders Is die kazuifellijn ook op het voorpand even doorgetrokken, waardoor dc schou dernaad als het ware een eindje ge zakt is. De smalle mouwen komen op die mander heel daep uit het jasje. De ver laagde taille heeft Montaigne niet con sequent doorgevoerd. Toch wordt het lijf je dikwijls verlengd doordat een brede ceintuur, zo breed als een heupslukje, van soepel suède wordt gedragen, dikwijls nog met een brede afhangende lus op het voorpand. De mantels zijn alle wijd en veelal aan twee zijden draagbaar. Zijn de regenmantels van dat slag praktisch verdwenen, de wintermantels zullen dit principe kennelijk handhaven. In zijn japonnen blijft Montaigne bij zonder sober. Ben luchtig kazuifelideetje bij het lijfje of een brede ceintuur zijn de enige punten, die de aandacht trekken. Zo is zijn collectie een smaakvol, rustig en gedistingeerd geheel geworden. !^^bêss3SSSSSÊIÊ AVRO komt met boeiender Yuor de AVRO begint het winterseizoen op 27 september a.s. Wat de radio betreft komen tal van oude bekende rubrieken weer in de ether, maar verschillende programma's zullen er op gericht zijn de luisteraars, en vooral de jongeren, bij de uitzendingen te betrekken. Ook hierin zien wij een vredige vorm van concurrentie tegenover de tele visie. Met het oog op de onzekerheid na 1 januari 1960 heeft ook de AVRO nog geen volledig televisie-winterprogramma kunnen opstellen. Om nu eerst.bij de radio te blijven: Het amusementsprogramma op ddns- ijden de dagavond gaat nu heten „Uit ben je" muziek en krijgt als nieuwe rubrieken „Het dagboek van Grootvader", geschreven door Eli Asser en gespeeld door ac- de AVRO ze uitzendingen van ernstige mu voort. Nieuw is een rubriek van de Leeuw: „Mijlpalen uit het werk Wil 1 Pijpei vijf c de geest certen, gewijd aan muziek en zang van Ernest Ch-ausson en een rug" die reeks programma's telkens met kame-- hobby?" h muziekcomposities van één hedendaag- spelleidster krijgt se Nederlandse componist. Voorts zal „Hoe maakt er een ruime Mahler-herdenking z Ook wordt grote aandacht best» aan klassieke muziek; hie: Nel Deui als vanouds bekende solist certen herleven. worden verzorgd. Aan grote muziekwerken kunnen o.m. worden verwacht een uitzending van Bach's „Mattheus-Passion" uit Naarden, Bruckner's „Das Lied von der Erde' programma die iets aardigs of interessants heeft aan te bieden voor de luisteraars, voor de microfoon kan komen. Dan is er nog een grote quiz „Kom e- maar eens uit"., die vijf keer za'i worden gehouden met telkens 16 deelnemers uit verschillende steden, die door dr. Lastpost, worden onder vraagd over kunst, radio en televisie en algemene kennis. In de afdeling „Gesproken woo-rd" gaat Henri Knap vrolijke praatjes hou- door het Radio Filharmonisch orkest, (]en over dagelijkse dingen, mevrouw Handei's „Samson" door de Ned. Han- Lotgering-Hillebrand vertellen over voeripgen haar lange reis door de Ver. Staten, Mendels- steit Diok Seip pr. een serie besohou- delvereniging van werken sohn, die in geraakt. Op het gebied Haydn vergeetboek titel „Ev. zal de AVRO uitzendingen in samenwerking met andere Europese landen, ook keren herinneringspro gramma's met Alex de Haas weer en op maandagavonden komen er spe ciale jeugdprogramma's. Voor „teen agers" komt er ook, stadsgewijze, een verzoekprogramma. In januari begint een financiële ac- tie voor het Ned. Olympisch comité, ter inzameling van gelden voor uitzen ding van sportlieden naar Rome. Jan Boots zal „bedelen". 1 de lichte muziek Lokboeken (o.m. 1929 en 1949) i 'acht. Commentaar Half miljoen Het interessantste en ook wel het knapste van de feestelijke televisie uitzending „Een half miljoen" die de ge zamenlijke omroepverenigingen ons za terdagavond aanboden, zal de meeste kijkers toch min of meer ontgaan zijn. Dat was nl. de technische kant van de zaak. Er werd op de seconde, soms enkele malen in een minuut, overge schakeld van Sittard naar Enschede en omgekeerd en bovendien zat Bussum er af en toe nog eens tussen. Helemaal feilloos ging dat overscha kelen met beeld en geluid niet, maar het is ook geen kleinigheid en dus mo gen we gerust zeggen dat we een goed mi-sohe prog: staaltje televisie-techniek hebben ge- kamp koi In reportages en klankbeelden wordt o.m. aandacht besteed aan Veilig Ver keer, de telefoon in Nederland en 175 jaar Nut van het Algemeen. Er staan vele hoorspelen op het programma, o.m. een serie van 12 naar Tolstoi's „Anna Karenina" met Enny Meunier dn de titelrol, een spel „Ahasver" van Walter Jens over „de moderne Wandelende Jood", een experimenteel spel „Vloeistof" vau André Kuyten en een spel over het einde van Socrates. Verder de no dige blijspelen, thrillers en tragedies im loffelijke afwisseling. De jeugd- en jongerenprogramma's worden aangevuld met een jongeren- sociëteit voor problemen en kunst, dinsdags om de 14 dagen van 5.308 uur en op 19 april 1960 komt er weer een j-eugddag. In de televisieprogramma's komt nog meer actualiteit, o.m. door reisbrieven in beeld door de van de AVRO-radio- programma's bekende correspondenten in Parijs, Londen en New York. Op vier zondagavonden zal Pierre Janssen, conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam, op aparte wijze over kunst vertellen, de serie „Luipaard op schoot" en de Perry Comoshow blijven gehandhaafd en er komen voorlichten de films op medisch terrein en over het luchtvaartwezen. Op zaterdagavond blijft de weekend show, Albert Mol komt weer met mi nima's en Johnny Kraav- ok weer in het beeld, de jeugd blijft „Varen is fijner je denkt" en er komt een nieuwe tzendingen, waarin de kindc- :nder over televisie wordt Voor de leek was het dikwijls n welijks merkbaar waar de uitzending reeks vandaan kwam, behalve bij de st die het Leedy-Trio uithaalde: dit speel- duidelijk gemaakt. de op de drie plaatsen tegelijk en er was heel wat knoppen-beheersing voor nodig om dat er goed uit te krijgen! Overigens steeg het programma in kwaliteit eigenlijk niet uit boven de welbekende zaterdagavond-shows, die de omroepsecties ons anders voorzet- De quiz was wat druk met een 9 De NCRV vervolgt over-enthousiaste Theo Eerdmans we hebben weer eens kunnen ervaren dat de doorsnee-Nederlander toch niet het juiste gevoel heeft voor de buiten landse culinaire geneuchten: de speci fieke gerechten uit den vreemde wer den niet of nauwelijks herkend. Het winnende team. moeder en dochter Moes uit Naarden, dat zoveel van Frankrijk wist, maar toch een reisje naar Italië als prijs koos, moest ook op de kaas, Frankrijks grote liefde, ver stek laten gaan. Er was een niet onaardige mode show, afgewisseld met een in opzet grappig mimisch nummertje van Bueno de Mesquita, en er waren enkele knapne buitenlandse artiesten. De jodelaar Pe- terli Hinnen verving Lys Assia en stal ongetwijfeld veler harten met zijn stem, Maria Mucke zong aller- echt Duits liedje 1 8.30 de jeugdcomcerten met optreden van het Frankfurter Jugend Symfo nie Grohester o.l.v. Helmut Stein- bach. Er worden werken van Bartok, Grieg, Sibelius en Rossini gespeeld. Om 9.30 uur: opnamen van het Edin burgh Festival. Composities van Beethoven en Malipiero door het Dennis Brain B>la as e ensemble. Om 10 uur spreekt ds. A. J. Bronfchorst in de rubriek „De kerk in de vakantie". Over Hilversum I zendt de AVRO uit. Tussen 8.05 en 9.15 uur kunt u luisteren naar gedeelten uit de ope rette Ein Walzertraum van Oscar Strauss en daarna is Paul Vlaande-~ ren weer op het deteotivepad. Om 10.10 uur: klankbeeld van Jaap Ge- raedts over de Internationale Mu- ziekweek. charmantst jeugdige Annie Fratelïini toonde zich een ware telg uit een roemrijk geslacht. Aan het slot van de avond zong Jetty Hil Pearl (in Enschede) zwaar-dramatisch 7 °0 het liedje ..Daar waar de molens staan", 7-50 daarin bijgestaan door de Maastreech- G"," ter Staar (in Sittard), die de ingewik- 10 00 keldste koonverken uit het hoofd zingt, Figu- maar voor dit machtige lied partituren «pooi nodig had 12-20 Maar och, het was allemaal heel ge- l6" zellig voor de huiskamer het ten slotte om. Voor het programma begon, sprak Programma voor morgen DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: >0 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: iO Dagopening avro: 8.00 Nws 8 15 ram 9.00 Gym 9.10 De groenteman 9 15 ram 9.35 Watenst 9 40 Morgenwijding '"-ram 10 50 V d kleuters 1100 RVU: 1 rondom Dante. door Dolf Ver- :i SO V d zieken 12 00 Lichte rnuz andbouwru'briek: 1 Het land bij- 2 De ruilverkaveling in Peize- j___ 12.30 Nws en meded of grant. na- daar ging tionaa-L prograjvlma: 12 4S Gram ±12.55 Rep v d opening der Staten-Gene- IJ. Scholten, staatssecretaris onderwijs, kunsten en wetenschappen waarderende woorden voor alle telev 1- sieme dew erkers. trede doe.BH... 0... a AVRO: ±13 45 Gram' 13.55 Beurs- 4 00 Inspecteur Vlijmscherp onder- hoorspel 14.40 Schoolradio 15 00 kwartet en solist 15.30 Meded of 15.35 De Hervormde Kerkbouwactie Tijdens een grote brand op een land bouwbedrijf in Ermelo is een hooiberg 200-000 kg hooi en een veldschuur gevuld met gedorst en ongedorst graan, verloren gegaan. De schade wordt op 200-000 geschat. De brand was zo fel, dat de brandweer korpsen uit Elspeet, Ermelo en Nunspeet de gehele nacht en morgen met het blus- singswerk zijn bezig geweest. De boer derij zelf kon behouden worden. Nog tijdens de brand ging de politie in Elspeet tot de arrestatie over van de vermoedelijke dader, een 14-jarige jon gen uit Staverden. Tijdens het verhoor bekende de jongen, die op de boerderij werkte, de brand gesticht te hebben, evenals elf andere bos- en heidebranden, in de afgelopen weken grote onrust Staverden en Elspeet veroorzaakten, daar diverse feiten erop wezen, dat een Nozems maakten kennis met de gummiknuppel Vier Amsterdamse nozems van 14 tot 17 jaar, zijn zaterdagmiddag door een agent van de Weesperstraat naar het politieposbhuis aan het Meyerplein over gebracht, omdat ze weigerden te vol doen aan zijn bevel zioh te verwijderen. In het posthui.? zag de dienstdoende bri gadier zich genoodzaakt zijn gummi knuppel te trekken en het viertal hier mee op enige tikken te trakteren, aan gezien zij aanstalten maakten hem te lijf te gaan. Nadat er proces-verbaal tegen hen was opgemaakt wegens het verstoren der openbare orde, werden zij naar hun ouders teruggezonden. De jongens had den in de Weesperstraat voorbijgangers lastig gevallen. jeugd 18 0» Zijn wij NWs 18.15 Pianospel 18.30 RVU: wel waikker?, door dr C J Derde lezing: Oude en nieu- spunten betreffende het inter- 130 Act 21.4: 1—24.00 Gram 11^ 298 m. 1007 kc/s. KRO: Morgen-gebed en 00 Nws 7.15 Gi t kal 8 00 Nws 8 rouw 9 4o School 1 8 50 V 10 00 V d caus 10.30 noodklok 12 03 Gram 12 3013 45 NATIO NAAL PROGRAMMA: Zie Hilversum I —13.45 Gram 14.00 Gram 14.35 V d platte landsvrouwen 14 45 Lichte muz IS 10 Gram 15.30 Meded of gram 15 35 Gram 16 00 V d zieken 16 30 Ziekenlof 17 00 V d jeugd 17.40 Beursber 17 45 Regeringsuitz: Rijks delen Overzee. Het land van de Asmat in Zuid-Nieuw-Guinea door Mr J Thooft 18 00 Lichte muz 18.20 KVP, pol caus •3o V_ d jeugd 18.45 Dit is leven, caus Act 19 25 Sportpraatje 19.00 Nt 10.35 Gram noredtal 21 20.45 Pia- naastenldèfde. klankbeeld Vocalistenconcours 22.45 Lit kal 23.00 Nws 23.15— JHB-—Jeóroe] FROGR rep 20.00 Joi! TIONAAL PRDGR Rep Opening Staten- Generaal 21.10—22.50 Speelfilm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5