CbRISTFUJK De regering draagt de verantwoordelijkheid Rectoraatsrede aan de Landbouwhogeschool ITeifhew Wereldraad maakt studie van massa-communicatiemiddelen Eert woord voor vandaan Kanttekening Algemene vergadering Bond „Maarten Luther' Ontsnapt langs Krakatau In het. christelijk-historische weekblad „Koningin en Vader land" heeft de heer H.J. Viersen een artikel geschreven over „Hoflucht en pers": se pers, en dan voornamelijk in de socialistische, openlijke of be dekte critiek tegen op gedragin» gen of uitlatingen van leden van de Koninklijke familie. Zo reageerde Het Parool en in navolging daarvan Vrij Neder land nogal scherp op een bezoek dat Prins Bernhard enige tijd ge leden aan de Duitse heer Krupp heeft gebracht, en nu onlangs ver scheen in Het Vrije Volk een on vriendelijke reactie op de perscon ferentie die Prinses Beatrix aan enige Amerikaanse journalisten toestond. Nu zijn wij van mening dat in ons constitutioneel bestel vooral de regering verantwoordelijk is voor de publieke faits et gestes van de leden der Koninklijke fa milie. De moeilijkheid is natuur lijk te bepalen of en wanneer zo'n daad als van publieke aard moet worden beschouwd, vooral daar haast ieder gedraging of •'itlating, hoe onbelangrijk ook. door de status der leden van de Koninklijke familir al haast van zelf een publiek karakter heeft. bij ieder zich voordoende ge legenheid dient een poging om dit onderscheid te maken, te «.'orden ondernomen. Dit pogen missen wij te zeer in deze socialis'ïschc pu blicaties. Het Vrije Volk, om ons hiertoe te beperken, heeft zich geërgerd aan de verklaring van de Prinses dat zij het m;'waar haar toekomstige echtgenoot moet ko men, het liefst zag bepaald tot de vorstelijke familie zij, dit moeilijkheden i voorko- Dit lijkt ons nu niet alleen een zeer verstandige opmerking die met de omgekeerde Assepoes en andere romantische nonsens als ,,de Prinses en de gewone jon gen" een loopje neemt, maar bo vendien is dit nu juist in de eer ste plaats een Drivé-zaak voor de betrokkenen zelf en, naar het zich laat aanzien, voorlopig nog niet actueel. In één adem verbindt Het Vrije Volk hier echter een opmerking aan over de uitlatingen van de Prinses over de reis van de Ko ninklijke familie op het Griekse schip de Agamemnon, nu enige jaren geleden; een reis, die de Prinses aardig vond, maar waar van het Vrije Volk vindt dat het een gebeurtenis is die maar het best vergeten kan worden. Dit nu is, dunkt ons. inderdaad wèl een zaak van publieke aard. De wereldpers stond vol van die actueel. Wanneer zich echter een soort cumulatie van grieven dreigt voor te doen. zoals in Het Vrije Volk-artikel, en die cumulatie de toon alleen rriaar onaangenamer maakt, is het nuttig tp bezien verantwoordelijkheden die daar dan te léggen. liggen buitenlandse reis gaat onderne men er overleg wordt gepleegd met de regering. Nu zag de toen malige Nederlandse regering en zeker de to°nmalige minister-pre sident Dr. Drees er niet naar uit als bijzonder te zijn ingevoerd in de details van hel Europese high life, maar men mag toch wel aan nemen dat ook aan het regerings- oog de reeds vóór het vertrek van de Agamemnon in de wereldpers verschenen spotprentjes op die vertoning, niet zijn ontgaan. M.a.w. de verantwoordelijkheid voor het onnauwkeurig reageren tuatics welke de reputatie van ons vorstenhuis" kunnen schaden, ligt bij de regering. Djt is dan ook het adres waaraan men zijn klachten moet richten. Niet al leen kan dit bevorderen dat de Nederlandse regering haar kenne lijke preutsheid te dezer zake wat verliest en met waf meer in zicht komende aanee'"genheden zal behandelen, maar bovendien zal het kunnen voorkomen dat de leden van de Koninklijke familie, zowel in het buitenland als bier te lande, over de ton; gaan. Hof lucht ruikt lekker, vindt men, vooral in het buiten'and. Wij vin den dat de pers in dit land zich daardoor niet moet laten bedwel men en zichzelf niet moet laten verleiden tot het spreken over ,,een gevaar voor de goede ver standhouding tussen volk en vors tenhuis" een waarlijk kant noch wal rakende uitlating van Het Vrije Volk evenmin als die pers zijn heil moet zoeken in het zoet verbloemen, zoals De Volkskrant doel, maar juist moet trachten positief me- te helpen tot een zo goed mogelijk functio- lijkt c irehiè. Dat liet alleen het beste voor Ko- '--mlje, maar ook voor het deze familie toege wijde volk. Kritiek op hel personeelsbeleid Zelfstandigheid van het bestuur al te gering De rector-magnificus van de Land bouwhogeschool te Wageningen, pro fessor ir. W. de Jong, heeft vanmid dag in een publieke senaatsvergade ring mededelingen gedaan van de lot gevallen van de hogeschool in het af gelopen studiejaar. In zijn rede oefende de rector-mag- nificus kritiek uit op het personeels beleid van de regering ten aan van het onderwijs en het wetenschap pelijk onderzoek te Wageningen, w door de Landbouwhogeschool volgens de mening van de rector in haar ont wikkeling wordt geremd. Wanneer oude of te kleine laboratoria door grotere en modernere worden ver vangen teneinde aan de huidige hoge re eisen te voldoen, wanneer nieuwe af delingen worden ingesteld en een nieuw studieprogramma wordt ingevoerd, dient de personeelsbezetting gelijke tred te houden met de uitbreidingen. Advertentie de meeat gevraagde 0_.. ervan heb- veler lachlust gewerkt. De Volkskrant van zaterdag j.l. deze uitlating het gaat op d Vrije Volk in, maar doet het wel erg dierbaar door te beweren dat die Agamemnonreis moet be schouwd worden als een reis van vakgenoten, dus vcrge'-'jkbaar is met een reisje dat b.v. artsen of loodgieters, als collegae met el kaar maken. DIT fS natuurlijk onzin. De be zwaren die Nederlanders had den tegen de deelname van onze Koninklijke familie aan die reis waren juist gelegen in de om standigheid dat het overgrote deel der deelnemers o u d-collegae wa ren van de leden van ons vor stenhuis, terecht of ten onrechte afgezette monarchale families. Onze Koningin was, behalve de gastheer, de enige regerende vorst, en i'ge andere gasten (de overige eoeden niet te na ge sproken"), zich 'n merk waardige i-orven als habitué's van Europese ci-devant kringen. Het deed velen onaange naam aan ons regerend vorsten huis in dit gemêleerde/voor het overgrote deel uit ex-koningen en andere ex-figuren bestaande ge zelschap, aan te treffen. Nu is dit alles al weer een paar jaar geleden en nauwelijks meer Kerk moet tijd, studie en geld geven Het communistische blad „Trybuna Rebotnicza" dat in de Poolse streek van Kattowitz verschijnt heeft 700 jonge ar beiders, die in werkkampen in Gleiwitz wonen, gevraagd hoe zij tegenover het geloof staan. Uit dit onderzoek bleek dat 2,6 procent zich „ijverige christenen noemde, 29 procent is gelovig en bezoekt regelmatig de kerkdiensten, 28,5 procent noemt zich gelovig, maar bezoekt min der regelmatig de diensten, tien procent is gelovig maar heeft met de kerk ge broken en slechts 9.5 procent noemt zich „ongelovig". Het Centraal Comité van de We reldraad van kerken heeft zich tijdens de vergadering op ïthodos ook bezig gehouden met het pro bleem van massa-coimmunicatie- middelen en in het bijzonder met de radio en televisie. In een rap port wordt gesteld dat het hierbij niet moet gaan om de berichtge ving, nieuwsverzorging of het uit zenden van bijeenkomsten, maar dat de kerk zelf een opdracht heeft. In het rapport wordt in het bijzonder gewezen op het werk en de initiatie ven van de World Committee for Christian Broadcasting en de rappor ten die zijn opgesteld door de jonge Aziatische kerken tijdens hun confe rentie te Kocala Loempoer op Ma- lakka. Deze laatste studie heeft de Wereldraad vooral aanleiding gegeven om ook zelf een onderzoek in te stellen naar de waarde en de mogelijkheden van de massa-communicatiemiddelen. In het rapport wordt sterke kritiek uitgeoe fend op eigen houding. De kerken krijgen te horen dat „wij allemaal, theologen, kerkelijke leiders, kerke lijke pers en christelijk radlopersoneel nog niet goed begrepen hebber, hoe groot de verandering wei is die door ,...1.,, ge. De kritiek wil de mensen oproepen om tot een nieuwe houding tegenover de ze communicatiemiddelen te komen De christenen die in de radio- en te levisiewereld een vonden nemen e zegt het rapport. Veel kerken, aldus het rapport, verdoen veel geld met andere projecten die in gekapseld zijn in een conservatief ker kelijk denken en pogen om deze le venshouding te vereeuwigen. De kerk zal evenwel tijd, studie, initiatieven en geld moeten steken in dé radio en tele visie, als ze met onze huidige gene ratie in contact wil blijven. Want net denken, voelen en willen van onze generatie wordt hoofdzakelijk bepaald door deze communicatiemiddelen. Om het niet alleen bi.i woorden te la ten heeft het Comité van de Wereld raad besloten, samen met de World Committee for Christian Broadcasting een studie te gaan maken van wal de kerken en religieuze groepen reeds op dit gebied doen. en wat gedaan kan worden, opdat deze communicatiemid delen christelijker gebruikt zullen wor den. De beide organisaties zullen hun conferenties zo beleggen dat er de mogelijkheid is van een nauwe sa menwerking. Gouden jubileum ds. W. L. Korflter Ds. W. L. Korfker te Zwijndrecht, emeritus-predikant der Gerei. Kerken, viert 19 sept, a.s. zijn gouden ambts jubileum, De jubilaris werd 14 mei 1383 te St. Anna-Parochie geboren Hij werd in 1909 te Jutrijp-Hommerts (Fr,) in het predikambt bevestigd. In 1914 vertrok hij naar Goënga-Sybrandaburen "en in 1919 deed hij intrede te Barneveld, waa- u" werkzaam is geweest tot aan zijn er taat in 1949. Zeven jaar heeft ds. Korfker daarna de kerk van Oostzaan nog als hulpprediker gediend, om zich vervol gens te Zwijndrecht te vestigen. Ds. Korfker was o m. voorzitter van de Gel derse Bond van de Geref. Vereniging voor Drankbestrijding Ds. en mevr, Korfker zullen tevens hun gouden hu welijk vieren. Het tegendeel is waar: In 1957 werd de personeelsformatie wegens de beste dingsbeperking teruggebracht van 654 tot 615 personen, voor 1958 ongewijzigd oversenomen en voor 1959 gebracht op 638. De vermindering tegenover het begin van 1957 is dus nog niet inge- Daarentegen hadden de onder het de partement van onderwijs, kunsten er wetenschappen ressorterende instellin- gen van hoger onderwijs in 1957 geza menlijk een vermeerdering met 206 personen of 3 procent, in 1958 met 902 personen of 13 procent en in 1959 met 872 personen of 11 procent. Prof. De Jong schrijft dit verschil toe aan het feit, dat de regering met h streven naar personeelsbeperking de stellingen voor hoger onderwijs in ze kere mate uitsluit, terwijl het departe ment van landbouw en visserij in hel; algemeen beleid ten aanzien van perso neelsbeperking moet delen. Er wordt hierbij geen rekening' gehouden met de instelling van hoger onderwijs die on der dit departement ressorteert, een gang van zaken die zeer nadelig isI voor de landbouwhogeschool. ZELFSTANDIGHEID Ook sprak de rector zijn teleurstelling uit over de geringe zelfstandigheid van het bestuur van de Hogeschool: de nieuwe' bestuursvorm heeft terzake geen verbetering gebracht. Een grotere delegatie van bevoegdheden zou een belangrijke on zeer gewenste eenvoudiging leiden. Het is ontmoedi gend. aldus prof. De Jong. dat zelfs bij _mpele vervanging ste bediende vele departementale af delingen moeten worden ingeschakeld. Een procedure, die niet meer dan en kele dagen zou mogen kosten, vergt nu enige maanden. Principiële bezwaren kunnen er niet be staan want de minister is krachtens de wet op het hoger landbouw onderwijs bevoegd het benoemen en ontslaan personeel gen i jong- het bestuur op te dra- Ofschoon er een grote achterstand i; aanzien van het bouwprogramma de oorlog veel bereikt Nieuwe grote gebouwen zullen weldra gereed zijn en aan nieuwe plannen wordt gewerkt met behulp van barakken wordt nieu we werkruimte gecreëerd voor ver scheidene afdelingen. De resultaten van het propaedeutisch examen volgens het nieuwe onderwijs programma zijn in 1959 volgens de rector nog gunstiger te noemen dan in 1957 en 1958 Dit jaar werden 948 stu denten voor volledig onderwijs inge schreven. Het ingenieursdiploma werd door 94 studenten behaald. Van de af gestudeerden bekroonden er 13 hun voortgezette studie met een promotie, Prof. De Jong drong aan op een nau were en goed gefundeerde samenwer king van de verschillende Wageningse studentenverenigingen. Beroepingswerk Rhein. Landeskirche iH. Rietberg te Losdorp. Bedankt voor Houten: Jac. v. Dijk tq Garderen; voor Wassenaar (vac. dr. H. J. Iionders): J. J. F, Franck te Utrecht (nadere beslissing); Voor Ammerstol: C. Nieboer, kand. te Hoogezand; voor het beroep van de classicale verg. van Rotterdam-Zuid als predikant, voor hel Delta-ziekenhuis: W.. S. Bakker, dir. Centr. Soc. Cult. Vormingswerk te Rot terdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer, kand. A. C. Langedijk te 's-Gravenhage. Benoemd ds, H. A. Munnik, em. pred. te Zwolle, zal een jaar lang hulpdiensten verlenen aan de kerk van Kampen, nu een van de predikanten als legerpredi- kant een jaar van ambtelijke werk zaamheden vrijgesteld is. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwaagvvesteinde: L. Floor te Almelo en W. Heerma te Veenendaal. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Velp, Geld.: C. Zijlstra te Franeker REM. BROEDERSCHAP Benoemd tot pred dir. van het Dia conessenhuis te Hilversum: dr. L. J. v d. Lof te Amersfoort, die deze benoeming heeft aangenomen en tegen 1 dec. 1959 ontslag gevraagd heeft uit de dienst van de Moederschap. Ds. Rumainum komt naar Nederland Op het zendingsbureau ontving men uit Nieuw-Guinea het bericht dat de voorzitter van de Algemene Syno de der Evangelisch Christelijke kerk aldaar, ds. F. J. Rumainum met zijn vrouw op uitnodiging van de Raad voor de zending half november in Nederland zullen arriveren. Het is de bedoeling dat dominee en mevrouw Rumainum hun intrek zullen nemen in het zendingshuis en ongev.eei een half jaar in Nederland zullen blij ven. Zij hopen 'in die tijd grondig ken nis te maken met de Hervormde kerk, de .Evangelisch-Christeliike kerk is im mers door de zendingsarbeid der Her vormde kerk ontstaan en nog altijd werken vele Hervormde zendingsarbei ders ginds in haar dienst. Ds. Rumainum hoopt echter ook con tact op te nemen met de zendingsin stanties der Doopsgezinde kerken en van de Doopsgezinde Broederschap, die eveneens op Nieuw-Guinea zendings-êfr- beid verrichten. Dominee en mevrouw Rumainum zul len hier in Nederland tevens hun zoon èn dochter ontmoeten, die voor rekening van het jubileumfonds der Hervormde zending reeds geruime tijd in Neder land vertoeven, de eerste zit thans in een eindexamenklas van een lyceum, mej. Rumainum wordt in het diacones- serihuis te Gouda opgeleid tot verpleeg ster. Zolang hij nog met verlof in Neder land is, zal dr. F. C. Kamma, die een groot vriend van ds. Rumainum is, hem en zijn vrouw zoveel mogelijk begelei den op hun reizen door Nederland. De Bijhei zegt herhaaldelijk, dat God de wereld lief heeft,! maar toch lezen we slechts één keer in het Nieuwe Testament,] dat Jezus iemand lief kreeg. Het tragische is, dat de jangi man van wie dit werd gezegd Christus de rug toekeerde. Lees Marcus 10 17 tot 27 maar. Gods liefde overweldigt ons niet als een wervelstorm. Hij komt niet op ons af om ons te dwingen in een weg die wij beslist niet willen gaan. Gods liefde stopt op de stoep van ons leven, klopt op de deur van ons hart, maar wacht tot wij die deur openen. De rijke jongeling had alles mee. Hij was beroemd, een\ overste van de synagoge, dus zeer godsdienstig, hij had een opmerkelijk eerlijk en hoogstaand leven geleid, maar wist /iet antwoord niet op de vraag „Wat moet. ik doen om het eeuwige, leven te beërven?" Toen Christus hem zei: „Volg mij!", wei-i gerde hij echter. Hij kreeg op de kardinale vraag van zijnl leven geen antwoord, omdat hij dat antwoord niet wilde horen Niemand zal ooit tegen God kunnen zeggen, dat hij niet zalig] worden kon. Slechts één ding staat tussen ons en Gods liefde, onze onwil om te gehoorzamen. DE INKOMENSVERDELING Aanleiding tot pessimisme, maar toch doorgaan Op 10 en 11 september heeft de Nederlandse Bond „Maarten Lu ther" in Schiedam zijn algemene vergadering gehouden. De voorzit ter van „Maarten Luther", de heer M. Ruppert, braoht in zijn ope ningsrede dank aan de afdeling Chr. Geref. Jeugdappel op 26 september Hel jaarlijkse Jeugdappel van de Chris telijke Gereformeerde J.V.'s en M.V's in Zuid-Holland zal op zaterdag 26 septem ber om halfvier gehouden worden, zoals gebruikelijk in de Jeruzalemkerk aan het Pomonaplein in Den Haag. Ds, B. van Smeden van Rotterdam-Zuid zal spreken over „Gij goede en getrouwe dienstknecht (Gij zult Mijne getuigen zijn")" en dr. W H. Velema van Eindhoven over „Gaat in in de vreugde uws Heren (Ik geloof een eeuwig leven)". Er is verder samenzang en declamatie. 128 Voor het eerst glimlachte Kiseki. waarbij de prachtige collectie goud in zijn voortanden zichtbaar werd „Het spijt me dat ik u moet teleurstellen, mijn- .eh „Nicolson. Laat u al die formaliteiten nu maar achtprwege. De radio, kolonel Kiseki „Die daar is de enige die we bezittèn." Met een nog breder grijns op zijn gezicht knikte Kiseki in de richting van het buffet. Hij moest wel knikken, aangezien McKinnon hem de armen reeds op de rug had gebonden. A a Nicolson achtte het kleine ontvangtoestel nauwe lijks een blik waard. „Uw zender, kolonel Kiseki", zei- hij zacht. ,.U bent toch zeker niet op postduiven aangewezen voor uw verbindingen, is het wel?" „Daar heb je de Engelse humor. Ha-ha-ha. in derdaad geestig." Kiseki glimlachte nog altijd. tuur lijk hebben we een zender, mijnheer Nicolson In de kazerne, w« Na- soldaten hui- de stad." Kiseki tae- •nnelijk schik in het geval te krijgen. „Een mijl hier vandaan. Op zijn minst." „O juist." Nicolson dacht een ogenblik na. .-Dat is me te ver. En ik betwijfel trouwens sterk of ik het klaar zou spelen u met de loop van mijn_ ge weer in de rug naar uv uw zender te vernielen komen" ,,U schijnt tekenen van verstand te gaan tonen, mijnheer Nioolson," knorde Kiseki. „Ik voel er alleen maar niets voor om zelfmoord te plegen." Nicolson wreef met een wijsvinger over de stoppels op zijn kin, en keek toen Kiseki weer aan. „En dat zou dan de enige zender in de stad zijn?" „Inderdaad. Mijn woord erop! Goed dat accepteer ik." Nicolson scheen zijn belangstelling in de zaak Ie hebben verloren, keek toe terwijl McKinnon de andere officier vastbond door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) in een kreet van toen de door Ki seki uitgezonden soldaat terugkwam met een bran card. dekens en twee zaklantaarns. Vervolgens keek hij weer naar het hoofd van de tafel, naar Kiseki en de burger naast hem. De burgemeester probeer de een verontwaardigd gezicht te zetten, maar slaag de er niet in zijn doodsangst te verbergen. Deze stond onmiskenbaar in zijn donkere ogen te lezen, terwijl zijn ene mondhoek zenuwachtig trok. Hij transpireerde hevig e scheen opeens slap keek Kiseki weer aan. „Ik neem aan dat de burgemeester een goed vriend van u is, kolonel?" Hij zag de blik van McKinnon, die bezig was de polsen van de burge meester op diens rug vast te binden, de blik waar uit het verlangen sprak om te vertrekken, en er gernis over al dat gepraat. Hij nam er echter geen notitie van. Kiseki kuchte ostentatief. „In onze hoe heet dat ook weer? onze functie als bevelhebber van het garnizoen en de zijne als vertegenwoordiger van de bevolking moeten we natuurlijk...." „Spaart u me de rest nu maar," viel Nicolson hem in de rede. ..rk denk dat zijn ambtsplichten hem vaak genoeg hierheen doen komen?" Hij keek de burgemeester tamelijk minachtend aan, en Ki seki hapte onmiddellijk. „Hem hierheen brengen?" lachte de kolonel. „Bes te mijnheer Nicolson, dit rs het huis van de bur gemeester, en ik ben slechts zijn gast," „Werkelijk?" Nicolson keek de burgemeester aan. „Spreekt u soms ook een woordje Engels, burge meester?" „Ik spreek het vloeiend." Zijn trots kreeg een ogenblik de overhand over zijn angst. „Prachtig'" zei Nicolson laconiek. „Zullen we het eens proberen?" Hij liet zijn stem een octaaf zak ken, zodat zij oversloeg in een diep gebrom. De burgemeester maakte niet de indruk dat hij veel kon verdragen. „Waar staat de zender die kolonel Kiseki er in dit huis op nahoudt?" Met een ruk wendde Ki-jeki zich tot de burge meester. woedend over de poets die Nicolson hem bakte en wilde hem juist iets onverstaanbaars toe roepen. maar bleef halverwege steken, toen McKin non hem een flinke draai om de oren gaf. (Wordt vervolgd) DE LAATSTE GRENS Deze ongelooflijk spannende avonturenroman spelend in het Hongarije van na de oktober- opstand van 1958, zult U ongetwijfeld willen bezitten! Uw boekverkoper kan het U uit voor raad leveren. De prijs bedraagt 8.90, gebon den in linnen. Andere boeken van MacLean: Zr. Ms. ULYSSES DE KANONNEN VAN NAVARONE en ONT SNAPT LANGS KRAKATAU, Schiedam, die in 1910 tot de stich ters van de bond behoorde. De heer Ruppert. deelde mede, dat het aantal afdelingen van de bond „Maarten Luther" in het afgelopen jaar niet is gestegen. De bezinning op het Luthers belijden nam, mede als gevolg van de enigszins andei-e koers van de leiding der kerk met betrekking tot de verhouding tot de Nederlandse Hervormde Kerk, even min toe. Enige tijd geleden is „Maarten Lu ther" met de Nederlandse Lutherse Jeugdbond tot een akkoord gekomen over de vorming van clubs voor jon ge mensen, die te oud zijn voor de jeugdvereniging en te jong voor een „mannenvereniging". Aan de oprichting van dergelijke clubs js echter, volgens de heer Ruppert, nog niets gedaan. Hij vroeg zien af, of het een en ander geen aanleiding geeft tot pessimisme. De heer Ruppert kwam tot de con clusie, dat „Maarten Luther" door moet gaan met liet werk, daarbij lettend op de taak en doelstelling van de bond: de Lutherse belijdenis voor het persoonlijk leven en voor het gemeenschapsleven. Men zal, zo meent de heer Ruppert, ook aandacht moeten besteden aan de ontwikkeling van de Lutherse Wereldkerk. Deze ontwikkeling is met name in Amerika, Afrika, 'en Azië waar te nemen, terwijl ook in Europa een steeds vooi'tgaande toe nadering tot de Lutherse belijdenis valt te constateren. Kees Boeke 75 jaar 't 25 september a.s. zijn 75e jaardag. Hij woont thans te Abcoude. Kees Boeke werd geboren te Alkmaar, verwierf in 1903 te Delft het diploma voor civiel-ingenieur en studeerde daar na aan het „training college" van de Quakers-zendelingen te Kingsmead aan de universiteit van Birminghai Hij was zendeling en straatprediker begon in 1926 aan een nieuwe onderwijs methode. die hij eerst op zijn eigen kin deren toepaste. Deze pedagogische werkzaamheid' zou haar voltooiing krijgen in de „Werk plaats Kindergemeenschap" te Biltho- ven, waar de kinderen leerden reeds vroeg zelf verantwoordelijkheid te dra gen. De activiteit van „De Nederland- schc werkgemeenschap", die in „de Werkplaats" onderdak kreeg, ontplooi de zich ook buiten de Nederlandse grenzen. Kees Boeke trok er op uit om i den vreemde zijn pedagogische denkbeelden te propageren. In 1938 ging. hij als voorzitter van de vernieuwings- raad voor het onderwijs naar Australië en de Ver. Staten met het doel, het in Bilthoven toegepaste onderwijssysteem internationaal uit te breiden. De opvoe ding van onze prinsessen werd gedeel telijk aan Kees Boeke toevertrouwd. vijf jaa! geleden trad ir. Boeke af als rector van hel stichtingsbestuur van de „Werkplaats Kindergemeenschap". £EN STUDIE van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft enig inzicht in cle verdeling van ons nationaal inkomen en de ver schuivingen, die daarin sedert de eerste wereldoorlog zijn te constate- Tussen 1900 en 1913 werd ruim 35 pet. van het volksinkomen betaald in de vorm van lonen en salaris sen in landbouw, nijverheid, bank wezen, handel en verkeer, over- lieids-diensten, bij het onderwijs, en aan personen werkzaam in huis houdelijke diensten- Na de eerste wereldoorlog steeg dit percentage tot ruim 45 en na de tweede wereldoorlog tot ongeveer 55. Men mag deze stijging niet al léén verklaren door te wijzen op de relatieve verhoging van de lonen en salarissen, al heeft dit accres stellig invloed uitgeoefend. Het feit houdt mede verband met de sterke toeneming van het aantal personen werkzaam in de industrie, en met name in het grootbedrijf. Hiertegen over is het aantal zelfstandigen werkzaam in landbouw, kleinhan del en ambacht relatief achteruit gegaan. Met de stijging van de totale loon som men denke daarbij niet alleen aan „arbeiders", maar ook aan hogere beambten, aan directeu ren van vennootschappen, enz. ging in vergelijking met de vóór oorlogse verhoudingen een relatie ve inkomstendaling voor andere groepen gebaard. HET RUSSISCHE SUCCES Vooral het inkomen uit kapitaal is, uitgedrukt in procenten van het na tionale inkomen, overal sterk ge daald, zelfs wanneer men daar ook onder begrijpt de inkomsten der be leggingen van levensverzekeringen, pensioenfondsen en fondsen van de sociale verzekering. Het ondernemersinkomen van zelf standigen toont eveneens een dalen de tendens, met uitzondering even wel van enkele groepen, vooral van! landbouwers. In vergelijking met de crisisjaren van vóór 1940 is sedert de tweede wereldoorlog hun percen-| tage gestegen. Men moge uit deze statistische ge gevens niet te veel concluderen. Men mag er niet uit afleiden, dat het met de inkomensverdeling al-| Iengs in orde is gekomen, dat ei geen correcties meer nodig zijn, wil men tot een „rechtvaardige inko mensverdeling" komen. Geheel be reiken zal men dat ideaal nooit; Dat zijn wij met drs. J. W. de Pous,! thans minister van economische za ken, geheel eens (zie sijn artikel i in het gedenkboek „De verantwoor delijke maatschappij"). Wij leven In een zondige, in een gebroken wej1 rcld. Maar wij moeten toch het ide- aal in het oog houden. Uit de studie van het Statistisch Bureau mag wèl de voorzichtige conclusie worden getrokken, dat d# verschuivingen wijzen op een, naar verhouding, gunstiger geworden po) sitie van de categorie der loon- en salaristrekkenden. reikt, nu een van de aarde afgescho ten raket óp dc maan terecht is ge komen. De mogelijkheid, dat eens de mens zich naar dit hemellichaam zal begeven, lijkt weer dichterbij ge komen. Wetenschap en techniek triomferen, maar de mens voelt, hoe klein en gering hij is en vraagt waar dit alles moet eindigen. Met Albert Schweit zer kunnen we ons afvragen, of de mens gelukkiger zal worden, als hij de controle over de maan heeft. Het is niet alleen het feit, dat de Russen er als eersten in geslaagd zijn, deze op zichzelf enorme prestatie te leveren. Ook wanneer de Amerika nen dit zouden hebben gepresteerd, zou er geen reden zijn geweest om in een hoera-stemming te verkeren. Vroeg of laat zullen zowel de Rus sen als de Amerikanen in staat zijn, hun projectielen op de maan te doen belanden. Maar het onbehaaglijke gevoel zal blijven, omdat men voort durend bevreesd is, dat alle vorde ringen op het terrein van wat men de ruimtevaart noemt als gevolg van de geweldige spanningen op aarde, verkeerd gericht zullen zijn en een bedreiging voor de mensheid zullen Dit. gevoel overheerst vooral, nu de krachten achter het goddeloze com munisme er zich op kunnen beroe men, dat zij er als eersten in geslaagd zijn, talrijke ge heimen van het heelal te ont raadselen. Het is een brute uit daging aan degenen, die geloven in Gods almacht en zich in hun gebed tot Hem richten, Die zij kénnen als Schepper van hemel en aarde. De gevolgen van het Russische suc ces zullen spoedig merkbaar worden, nadat Ghroesjtsjcf (morgenmiddag) i in Washington is gearriveerd. D( zelfverzekerdheid van deze man, di(* volgens de Amerikaanse ex-gouverj neur Harriman gevaarlijker is dar Stalin, zal nu weer belapgrijk zijn toegenomen, zo sterk, dat hij er rul j meer dan ooit van overtuigd is, da) het communisme eens de wereld zaH overheersen. J t Niet het feit, dat een Russische raj1 ket als eerste op dc maan is terech) gekomen, is (op zichzelf althans) eer-s reden tot pessimisme. Al maanden* geleden werd rekening gehouder, met het feit, dat het eens zou gebeu; ren en toen de Amerikaanse pogin gen mislukten was het duidelijk, dal de Russen zouden proberen, hun sla| te slaan. Als er ooit sprake van geweest dat Chroesjtsjef in zijn gesprekken met Eisenhower de neiging zou wil len tonen, een overeenkomst aan t|g gaan, die een einde zou maken aar de spanningen in de wereld (inzon derheid die om West-Berlijn)dan ij0 dit nu zeker niet meer het geval. JU Het bereiken van de maan bewijst n| ook, dat de Russen projectielen heb ben, waarmee zij elk punt van d| aarde kunnen bereiken en dat zL goed kunnen richten. Dit militair^ voordeel zullen zij voorlopig uitbuit ten om het psychologische effect vaj hun maanraket zo groot mogelijk tf maken. je Dit moet men in dc vrije wereld ter) dege beseffen. Men mag zich niet late ten beheersen door de vrees, dat hefci communisme niet kan worden gestuil in zijn streven, de gehele wereld l! overheersen. Een dergelijke houdinjP' zal de plannen van de communist# slechts in dc hand werken. En daar behoede God ons voor. k Oorlogspelgrims in Nijmegen en Oosterbeek Sinds donderdagavond vertoeven in Nijmegen, Groesbeek en op Berg en Dal 150 oorlogspelgrims uit Schotland. Zij brengen een bezoek aan de gra ven van hun gesneuvelde bloedver wanten die ter aarde zijn besteld op de Britse oorlogskerkhoven in he' Reichswald bij Kleef. Zij zijn tradi tiegetrouw de gasten van het Neder landse oorlogsgravencomité en the British war legion. Gisteren werd er een herdenkings plechtigheid gehouden op het Britse öoïlogskerkhof. Father A. Royle leid de de dienst, welke werd opgeluisterd de verenigde zangers uit Nij megen. De Engelse gasten vonden opnieuw gastvrijheid bij gezinnen in Nijme gen, Groesbeek en op Berg en Dal. Vandaag bezoeken, ae gasten het Airborne kerkhof te Oosterbeek. Mor gen vertrekken zij weer naar huis. Op 17 september zal in Veghel een monument worden onthuld ter nage dachtenis aan de strijd die de 101 Air borne division in die streken heeft gestreden. Dertien man vgn deze Een levensavond op de kansel Vooraanstaan.de Amerikanen hebbelc in de laatste jaren plotseling beslotej om hun carrière te beëindigen op dP: kansel. Zo besloot onlangs een 6r jarige Amerikaanse rechter, die in d Franklin M. R itschie werd weken geleden tot predikant bï* vestigd in de Presbyteriaanse Kerl Hij was met zijn theologische studh begonnen een jaar voor hij met peije sioen ging. h{ In dezelfde week werd de 45-jari^, eigenaar van een van de grootSty drukkerijen in de stad Trr.ntai New Jersey tol geestelijke gewiui in de Episcopaalse anglicaansekerfet Warren Cassell had besloten om voorbeeld van zijn zoon, die reeds t$c priester gewijd was, te volgen. studeerde theologie in de avondurer en tijdens de weekends. U division zullen een erewacht vormeiii. Bij de plechtigheid zal ook prof. GeL brandy aanwezig zijn. Prof. Gef brandy zal een rede uitspreken. ib

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2