Mc" Officier houdt rekening met jaren van spanning Theodor Heuss na tien jaar morgen president af i Drie maanden voor ophitser i van nozems Benzine blijft gevaarlijk AMSTLEVEN levensverzekering Vrouw vice-voorzitter van Tweede Kamer? ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 u China-India ie, De Russische pers heeft pas woensdag 'va een langdurig en angstig stilzwijgen hjover de twist tussen China en India een ejberoep gedaan op beide landen, dit be treurenswaardig incident in vriendschap tr regelen. De Chinese agressie kan ÏChroesjtsjef ook moeilijk welgevallig zijn. Te veel roebels (tot een bedrag van 40 .Jfniljoen) heeft hij in India geïnvesteerd uan hulpverlening om Nehroe's gunst te winnen. Peking dreigt met zijn actie al 'nideze milpoenen tot een reusachtige ver- iespost te maken. fyrijving van de spanningen tussen Mos kou en Peking. Communistisch China is economisch nog lange jaren afhankelijk Rusland voor de opbouw van zijn hoinulitaire mocht en voor zijn grootscheep- mtse industrialisatie. De daverende misluk- liiking van de industriële produktie voor ul«I958 welke ver beneden de raming is ge- fyleven, heeft deze afhankelijkheid nog- tals onderstreept. Maar wel is zeker, t de verhouding Rusland-China in de rhoudingen tussen Oost en West een leds belangrijker factor gaat worden, en mag zelfs aannemen, dat deze fac- r voor Eisenhower en Chroesjtsjef mede Ianleiding is geweest voor hun besluit, met een bezoek te vereren. (De Volkskrant De officier van Justitie te Breda, mr. G. ,emink, heeft aangekondigd, dat er zo nodig speciale terechtzittingen zullen vorden gehouden voor de behandeling an zaken tegen ordeverstorende nozems. De officier zei dit gisteren in een zaak egen de 28-jarige Tilburger A. van der die voor de politierechter te Breda noest verschijnen, omdat hij dinsdag in Tilburg een groep nozems had aange spoord om twee agenten in burger aan vallen. Over het nozemprobleem zei de officier, dat de nozems de zelfkant vormen van de jeugd, welke als geheel steeds meer ■"een aparte groep met eigen problemen geworden in de samenleving. Die zelf- nt is een gevaar voor de normale ont- 'ikkeling van de jeugd. Deze verdachte geen nozem en ik reken het hem dan iok zwaarder aan, dat hij als volwassene gezag heeft aangevallen. In dit gevnl siste de officier van justitie drie maanden ■angenisstraf onvoorwaardelijk, met ievel tot onmiddellijke gevangenneming. Temmink voegde daar de waarschu- g aan toe, dat de eisen in de toekomst telkens verhoogd zullen worden. Com- form de eis werd het vonnis uitgesproken Na ramp Hugo de Groot Schadevergoeding van KLM geëist I; De executeur-testamentair van de laat- jste wil van Michael Samperi, een in- iwoner van Hartford in de Amerikaanse istaat Connecticut, die in augustus 1958, Ibij het verloren gaan van de „Hugo de ■Groot" van de K.L.M. het leven heeft ge- In ten, heeft tegen deze luchtvaartm schappij een schadevergoedingseis tot i/i«^edrag van 252.000 dollar (ongeveer «miljoen gulden) ingesteld. i De executeur-testamentair stelt dat de ,Hugo de Groot" te zwaar was beladen m dat de K.L.M. had nagelaten een 'aarlijk gebrek" in het vliegtuig te De K L.t .et. ha; ■epliek bir De „Hugo de Groot" is indertijd op 130 mijl uit de kust van Ierland omlaag ge- Istort. Hierbij zijn alle 99 inzittender LUm en plak alles met VELPOS van Ceta-Bever Moordzaak Sint Agathastract Eis van zeven jaar tegen Dina en van vijf jaar tegen Arie strafmaat moeten wij evenwel rekening houden met het feit, dat beide verdachten bijna vijf jaar lang onder ondraaglijke spanning hebben geleefd". De officier kwam hierna met zijn eis: Zeven jaar met aftrek tegen Dina P., vijf jaar en ter beschikking stelling van de regering tegen Arie A. (Van c verslaggevers) TTET DOSSIER, dat voor ons ter tafel ligt, kan zonder meer een monu- ment van scherpzinnigheid en doorzettingsvermogen worden ge noemd". Met deze woorden van hulde opende gistermiddag in een dood stille Rotterdamse rechtzaal mr. F. A. Groeninx van Zoelen zijn requisi toir in de zaak „St. Agathastraat", de zaak dus tegen Dina P. en Arie A. uit Rotterdam, die ervan worden beschuldigd Dina's echtgenoot Leo van Wijnen te hebben vermoord. Tussen parketwachten luisterden de twee verdachten, naast elkaar op een bank gezeten, naar de stem van de offi cier. De spanning vertekende de gezichten. En op het ogenblik, waarop de eis werd uitgesproken, verloor Dina P. haar zelfbeheersing. „Zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd, die in voorarrest werd door gebracht"Dina sloeg de handen voor de ogen en barstte in snikken uit. „Vijf jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de rege ring". Arie, hield verstard de adem in, maar slaagde erin op het laatste ogenblik zijn kalmte te herwinnen. Op de publieke tribune klonk een protesterend gegromdaar werd kennelijk een zwaardere straf ver wacht. De officier van justitie bracht hulde aan de Rotterdamse politie, die vier jaar na het gebeurde met het onder zoek moest beginnen. Zij kon daarbij uitsluitend steunen op een verklaring van Dina's moeder. Deze vrouw na melijk bracht de bal aan het rollen door te vertellen, dat aan Leo's dood een geheim was verbonden: het goed- bewaarde geheim van een moord. „Is Van Wünen een gewelddadige dood gestorvpn?" vroeg mr. Groeninx van Zoe len zich af. Op deze vraag liet hij vervol gens een bevestigend antwoord volgen. Immers, dr. Zeldenrust heeft na een sche delonderzoek bevestigd, -dat de beschadi gingen aan het' hoofd van Van Wynen niet uitsluitend een gevolg waren van een val. Het slachtoffer moest met een hard voor werp zyn geslagen. Er was echter meer. Er waren bloed- spatten op het vloerkleed en op de bekle ding van de stoelen. Er is de verklaring van Dina zelf waarin zij het relaas van de moord heeft verteld. Er is een reeks verklaringen van buren, die beweren het geluid van de val uit het raam' en het neerstorten van het lichaam op de bin nenplaats te hebben gehoord. „Bovendien hebben we nog te maken met de leugenachtige en tegenstrijdige verklaringen van verdachte Arie A.", ver volgde mr- Groeninx van Zoelen- „In 1954, op de avond van de moord, zegt hij in bed te hebben gelegen en wakker te zijn ge worden door een hulpgeroep van Dina. Volgens die eerste verklaring liep Arie A. larop naar buiten om een agent te gaan hij itraat af niet bykomen- Hoe wist de verdachte deze byzonderheid -- deze mededeling keert zich thans tegen hem. Arie A. wordt door een agent geheel gekleed op slraat aangetroffen. Ook dat is merkwaardig. En nadat hy persoonlijk de politie had gewaarschuwd ging de ver dachte op straat by omstanders informe ren wat er was gebeurd. Een zekere Van Wünen is uit het raam gevallen, werd hem verteld. En Arie A. merkte toen op: Die familie ken ik niet Hy kende de familie wèl, want hü woon de e huis Zeer laat alibi Daarna herinnerde de officier aan het bezoek van Ari'e aan de bovenburen- Arie kwam toen met het verhaal, dat hij drie dagen door de politie was vastgehouden in verband met de plotselinge dood van Van Wijnen. Hij was echter helemaal niet vastgehouden en er is dam ook maar één verklaring voor zijn gedrag: Arie wist. dat er binnen de familiekring over moord werd gesproken en bij voorbaat al wenste hij zich tegenover derden van elke ver denking te zuiveren Hij was immers, zei hij, na het verhoor weer onvoorwaardelijk vrijgelaten. Vier jaar later pas, bil het onderzo»1' 91) We kennen de droeve mede deling wel uit het krantenbericht, waarin in enkele regels wordt mel ding gemaakt van een vrouw wier haren met benzine werden gewassen, waarna haar hoofd plotseling in lichterlaaie stond, zodat het slacht offer met hevige verbrandingen in een ziekenhuis moest worden opge nomen. Menigeen trekt hier lering uit door te zorgen, dat het wassen met benzine in een vrüe ruimte ge schiedt, ver verwyderd van alle vuur, en neemt zich voor minder hard te wreven tydens het wassen, zodat minder warmte ontstaat en de ben zine niet tot zelfontbranding komt. Deze' zorgvuldigheid is natuuriyk prijzenswaardig, maar zolang de wer kelijke oorzaak van het ontploffen of vlamvatten van de r™~"~ benzine niet bekend is. zolang is en biyft het wassen met benzine een TOCH IS HET ZO! den met benzine worden gewassen, zoals enige jaren geleden een monteur in Groningen moest ondervinden. In de eerste plaats moet dus gezorgd worden, dat de bakken waarin wordt gewassen, van metaal zyn en dat deze ook geaard worden, zodat de spanningen kunnen worden afgevoerd. Voor dit doel kan het geleidingsver mogen van de vloeistof worden opge voerd door toevoeging van 0,1 pet. magnesiummoleaat of eenzelfde per centage azynzuur. In benzine die voor hoofdwassing wordt gebruikt, be horen dergelyke stoffen aanwezig te zün. Bovendien kan benzine door toevoeging van een onbrandbaar op losmiddel onontbrandbaar worden gemaakt. Dit kan en mag echter alleen op oordeelkundige Wijze geschieden, zodat we elke vln- gcrwyzing hiernaar op deze plaats ach terwege utlks •rzich- ïen dat an zelf gas tige. We beamen uiteraard volmondig, dat elke aanwezigheid van een brand haard in de nabyheid van open ben zine uitermate gevaariyk is en dat er. in verband met verspreiding van dc benzinedampen, altyd een ruime ven tilatie aanwezig moet zün. Maar hier eindigt onze instemming met boven genoemde voorzorgsmaatregelen. Wan( benzine gaat niet tot zelfontbranding over door warmte die by wryven ontstaat, maar gaat branden, of ont ploft, door geheel andere oorzaken. By wrüvcn en hevig schudden wordt dc benzine nl. elektrisch geladen en deze lading kan tot vonken aanlei ding geven, waardoor een uiterst gevaarlyke explosie ontstaat. Dit kan reeds het geval zijn wanneer de han- plosief mengsel In elkaar knutselen dat zün weerga in de geschiedenis der explosieven niet kent. Alle grapjes op dit punt terzyde latend, moeten we er nog voor waarschuwen dat ondanks boven aan gegeven voorzorgsmaatregelen, waar door benzine dus niet tot zelfontplof- fing kan komen en zelfs onbrandbaar wordt, altyd het gevaar van bedwel ming blyft bestaan, zodat men werkeiyk niet voorzichtig genoeg kan rijn. Over bedwelming gesproken, wist u dat door mondspocling met alcohol iemand zo dronken kan worden als een kanon (om het maar eens populair te zeggen)? Daarover een volgende keer. '58, probeerde Arie A. voor het eerst eei alibi op te bouwen. Hü deelde mee op dit bewuste avond in de bioscoop te zün ge weest- Vervolgens had hy in een café gedronken en daarop was hij naar geslenterd. Maar met geen mogelykheid kon hy zeggen hoe laat hü in de St. Agathastraat was gearriveerd. „Omstreeks half drie werd Leo van /ijnen uit heit raam gegooid. Op dat ogenblik was Arde A. thuis", stelde de officier vast. „Dat is waanzin" Bij zijn aanhouding in '58 bleek de ver dachte verrast. In zijn verwarring ont kende hij toen, dat hij de politie heeft ge- vaarschuwd. Hij zei zelfs: „Ik zou eer gent hebben gehaald? Dat is waanzin' 'ot zover zijn verklaringen. „Na het gebeurde was zijn hele optreden nders dan van een onschuldige kon wor- en verwacht. Hij beweerde in een onge luk te hebben geloofdnochtans stond tuj Dina in deze verschrikkelijke dagen bij zoals van een vriend en mocht worden aangenomen. Arie is een primitieve man. Daai incieerdc hij zich onmiddellyk oorwerpen, die in directe relatie tot de loord stonden Zo ontkende hü pertinent it er in de kamer een rookstoel stond- Di< oei stond er evenwel al jaren en Arii ioet dat als kostganger hebben geweten Maar die stoel was Leo's stoel.— in die stoel werd Leo neergeslagen. Hetzelfde kan worden gez hamer. Met die hanrer werd Leo's schedel verbrijzeld- Maar Arie houdt vol in de keuken nooit een hamer te hebben gezien" De officier kwam hierna op de motie- in. „Arie was zeer verliefd op Dina. Hij as ook dol-jaloers. Daarbij kwam nog. dat hij in de St. Agathastr. een heerlijk leventje leidde: hij vond er eten, een bed de vriendschap van de vrouw des hui- En op betalen werd niet aangedrongen. )at inwonen van Arie ging Van Wijnen echter op zekere dag de keel uithangen- Er kwam ruzie tussen beide mannen en Arie werd verteld, dat hij zo spoedig mo gelijk moest opkrassen. Diezelfde avond nog. En dat bevel maakte Arie hels' Zij wist alles De beurt was aan Dina P. Haar verhaal, Jat zij slechts passief (onder bedreiging) aan het misdrijf zou hebben meegewerkt, noemde de officier ongeloofwaardig. „Zij is een stevige, k-r a oh tig -gebouwde vr Als zij het gewild had, had zij Arie één hand de trap af kunnen gooien Met Jde bedreiging liep het dus nogal los. Na het ongeluk speelde zij bovendien i het relaas van de val uit het ;er overtuigende rol, die zowel bij de politie als bij de buren elke twijfel En dan nog dit: op een met» stand werd haar man, die vader van kind was, neergeslagen. In zo'n situatie had iedere vrouw gegildDina P weeg echter! Dina P- schrok niet van het gebeurde. Dat is ook logisch, want zij wist tevoren wat er gebeuren ging. Zy keurde de moord goed zij hielp het misdryf bedenken j werkte actief mee aan de uitwerking an het plan. Leo van Wijnen was ziekelijk. Leo van 'ijnen verdiende ook niet zo erg veel. at waren twee bezwaren, die Dina tegen haar man had- Zij kende bovendien haar aantrekkelijkheid en was ervan overtuigd, dat zij een nieuwe eoh-tgenoot zou ku-n- en vinden als Leo eenmaal was verdwe- Arie A. heeft niet veel verstand, merk- mr. Groeninx van Zoelen op. „Hij is een an, die blunders maakt. Dat de zaken na die fatale nacht in de St. Agathastraat niettemin op roletjes liepen, was te d. aan Dina Zij was Arie verre de baas als het erom ging plannen te rie is zeer dom. Hij is bovendien iderd toerekeningsvatbaar. Ten slotte handelde hij onder invloed- Maar ;loeg erop los.een moord, gepleegd :en hamer, wijst duidelijk in de richting ran een mannelyke dader. Dina is volko- nen toerekeningsvatbaar. Zij is een harde, egoïstische vrouw. Bij het bepalen vs Vrijspraak !n haar pleidooi merkte Dina's raads- ouw mr. Ch. Verstegen-Kcttlitz, op dat liaar cliënt ten tijde van de moord in ver achting was. In dergelyke omstandig heden voelt een vrouw zich minder fit en wellicht prikkelbaar maar volstrekt niet Dorddadig. Het is dan ook psychologisch idenkbaar, dat Dina na kalm beraad zich geleend zou hebben' voor een aanslag op was ook niet in staat zich tegen de man Arie op de avond van het drijf te verweren. Zij had slechts één ge dachte: vluchten! Toen zij daarin r slaagde zat er voor haar niets anders dan mee te werken. Dat was een kwestie van overmacht van de zijde van Arie. Op vele punten van de dagvaarding vroeg mevrouw Verstegen vervolgens vrijspraak: op 't punt „medewerking verleend aan i laten verdwijnen van sporen van het mis drijf een punt overigens dat niet werd bewezen, doch uitsluitend door Dina werd bekend bepleitte zij uiterste clementie- Zij bra-ohtan dit verband in herinnering, dat Dina door het lange voorarrest reeds zwaar werd gestraft. Sprekend voor Arie A- wees mr. J. M. van der Vorm er vervolgens op, dat de aanklacht tegen Arie steunt op de verkla ring van Dina- Hy noemde in dit ver de term „traprakct-bckentenis", wan 't gebeurde op de noodlottige november avond heeft Dina inmiddels zes verschil lende lezingen gegeven. Al deze verklarin gen noemde mr. Van der Vorm in hog( mate onbetrouwbaar, onwaarschyniyk en aanvechtbaar. Kri'biek had hij voorts op de gang zaken tijdens het vooronderzoek; de objec tiviteit ervan leed ernstige schade doordat de rechter-commissaris zijn taak dele geerde naar de politie. Kritiek had hij slotte op het psychiatrisch rapport, dat over Arie A. werd uitgebracht. Het bewijst naar zijn mening dat het onderzoek de psychiater uit de hand is gelopen d> man voelde zich meer rechercheur dan arts. Behalve Dina's beschuldiging, aldus d< verdediger, is uit niets gebleken, dat Ari- het plan had Leo van Wijnen te doden. Hij heeft geen voorbereidingen getroffen op de avond van de moord is hij door i mand gezien vóór Dina haar hulpgeroep liet horen. Hij had ook geen aandeel in de opruiming van verraderlijke sporen in de kamer. Daartegenover stelde mr. Van der Vorm, dat Dina alle reden had om haar uit de weg te ruimen. In dit verband ont hulde hij Dina's grote liefhebberij Alvi icludcr verdachte Ari« diger nog op één punt van A.'s verklaring wat dieper in. Op het verhaal namelyk, dat Arie op de fatale avond in Luxor dc film „Onschuldig veroordeeld" zou hebben gezien. Het was moeilyk na vier jaar zich nog byzonderheden te herinneren, maar dat Arie niet helemaal met een verzinsel op de proppen kwam toonde mr. Van der Vorm aan met een brief van de Bioscoop bond. Daarin stond geschreven, dat op 18 november 1954 de film „Onschuldig ver oordeeld" werd vertoond in het theater Rex te Rotterdam- De uitspraak volgt op 24 september- Weer vijf jaar geëist wegens doodslag In hoger beroep stond deze week vooi het gerechtshof te Arnhem terecht de 46-jarige Arnhemse koopman A. G. va-r R., die ervan wordt verdacht op 26 juli 1958 de 36-jarige Nijmeegse metselaar Th. C. met een dolksteek van het leven te hebben beroofd. De procureur-generaal ging van het v-onnis van de rechtbank te Arnhem: vijf jaar gevangenisstra met aftrek. Uitspraak over veertdei Politieke jeugdleiders naar ons land Van 14 tot 18 september bezoekt groep van vijftien Amerikaanse en Cana dese politieke jeugdleiders ons land, op uitnodiging van de Nationale Politieke Jongeren Contact Raad, waarin vijf lan delijke politieke jongerenorganisaties sa menwerken. Het bezoek vindt plaats ir het kader van de jaarlijkse uitwisseling Europa-Noord-Amerika van de Atlan tische Politieke Jongeren Conferentie. De groep zal o.m. de opening van de zit ting der Staten-Generaal bijwone ontvangen worden op het ministerie buitenlandse zaken. Twee kinderen verdronken In Berlikum (Fr.) zijn gister twee jonge knnderen van het gezin en onbewaakt ogenblik in int achter de ouderlijke woning en verdronken. De slachtoffertjes de 2-jarige EeUkje en de 3-jarige „Hoe zal ik die ooievaar nu eens aanpaJcken?"Deze vraag ligt duidelijk te lezen op het gezicht van burge meester H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag. Gistermiddag kreeg de burgemeester n.l. drie ooievaars aangeboden door de Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena. De vogels zijn een geschenk van de Spaanse wijnstad Jerez de la Frontera. De ambassadeur deelde mee, dat de ooievaars geen baby's bij zich hadden. In plaats daarvoor hadden de vogels drie flessen wijn meegenomen met de wijnsoorten Manzanilla, Oloroso en Fino. Deze namen zullen teven s als de namen van de vogels gelden. De ooievaars zullen worden ondergebracht in het vogélverblijf van het Zuiderpark. (Van onze correspondenit in Bonn) ALS vanavond de Mokken in de Bondsrepubliek 24 uur slaan, eindligtt de tweemaal vijfjarige ambtsperiode van professor Theo dor Heuss als derde (en Adolf Hitler meegerekend vierde) president van Duitsland. President Heuss, die in het begin van dit jaar weigerde mede te wer ken aan een herziening van de voor lopige Westduitse Constitutie om hem een derde ambtstermijn moge lijk te maken, gaat mett welverdiend pensioen (en een jaarlijkse toelage, die gelijk is aan zijn presidenten- salaris, nl. 80.000 mark). n een radiorede over alle Westduitse zenders, zal „Papa" Heuss zoals hij algemeen in de Bondsrepubliek wordt genoemd vanavond afscheid nemen van het volk. dat hij tien jaren lang als de landsvader heeft geleid en tege lijk gediend en dat mede door zijn op geld nzien heeft g< Prof. Heuss, die op 13 januari a.s. 76 jaar hoopt te worden, zal terugkeren naar zijn geliefde „Vaderland" in het Zuid- duitse gebied Zwabenland, vanwaar hij stamt. In de prachtige heuvels rond Stuttgart, de landshoofdstad van Baden- Württemberg waarin bij de herver deling van Duitsland in deelstaten bij de stichting van de Bondsrepubliek Zwabenland is opgegaan heeft pro-; fessor Heuss met de befaamde Zwabi- sche spaarzaamheid bij een van de bouwspaarkassen een eigendomswoning bij elkaar gespaard, die inmiddels klaar en ingericht is en wacht op de komst van de illustere bewoner, die haar in de tweede helft van de komen de week zal betrekken. Prof. Heuss, een van de Duitse oer-liberalen hij was in de eerste na-oorlogse jaren een der leidende figuren van de liberale „Vrije Democratische Partij", die des tijds nog met dr. Adenauers Christe- lijk-Democratisohe Partij samenwerkte en tot 1956 in de regeringscoalitie zat, doch sindsdien tezamen met de sociaal democraten de Westduitse oppositie vormt keert ook terug naar zijn „oude liefde", nl. die van het schrijven. Journalist Alibei Iet was misschien tekenend, dat de laat ste ontvangst, die prof. Heuss jl. woensdag in de internationale club in de „Redoute" in Baa Godesberg gaf, de in Bonn werkzame binnen- en bui tenlandse journalisten gold, van wie hij afscheid als president van West-Duits- land kwam nemen en in wier gilde hij van de volgende week af weer zal tre den. Prof. Heuss' journalistieke werk culmineerde in 1912 in het hoofdredac teurschap van de „Neekar Zeitung" in Heilbronn. In deze functie behoorde hij in 1920 tot de mede-oprichters van de „Hochschule für Politik" in Berlijn, die hem later tot hoogleraar in de politieke wetenschappen beriep. Van 1924-1928 en later nog eens van 1930 tot 1933 behoor de hij voor de Democratische Partij de Duitse Rijksdag. Ofschoon hij overtuigd tegenstander dicta Terug naar liet Zwabenland van het nationaal-socialisme, stemde hij in 1933 voor Hitiers machtigingswet. Kort daarop trok hij zich uit de politiek terug, tot 1945 toen hij minister van cul turele zaken in Baden-Württemberg werd. Sinds 1936 had hij niet meer mo gen schrijven en werden Vele van zijn werken door de nazi's verbrand. Wer ken, die hij gedurende het nazi-bei had geschreven en zorgvuldig had be waard, werden na de oorlog uitgegeven. Het is prof. Heuss' bedoeling om aan de indrukwekkende reeks boeken, die hij reeds heeft geschreven (merendeels over de Duitse politiek handelende) Id de komende jaren nog een aantal toe te voegen. Of hij presidentiële memoires zal schrijven, heeft hij nog niet beslist. Prof. Heuss is er de man eigenlijk niet naar, zich door persoonlijke memoires te immortaliseren. De geschiedenis zou er echter misschien nog iets van kun- Groot Duitser De geschiedenis zal het trouwens in ve lerlei opzicht niet gemakkelijk hebben om prof. Heuss als tweemalige presi dent van de na-oorlogse helft van Duits land precies in te passen in het vakje, waarin hij hoort. De geschiedschrijvers daarentegen zullen het gemakkelijker krijgen. Zij kunn< over eens worden, dat prof. Heuss in de waarste zin van het woord een grote Duitser is, die het verscheurde land als staatshoofd zeer node zal missen. Het staatspresidentschap heeft in West- Duitsland uitsluitend representatieve betekenis. Dit was wel de voornaamste reden, waarom Bondskanselier dr. Adenauer tenslotte zijn veelbesproken beslissing nam zijn kandidatuur voor de opvolging van prof. Heuss terug te ge ven: hij kon niet genoeg macht en in vloed op de staatszaken ontplooien. Prof. Heuss is er echter in geslaagd het presidentschap ook wanneer het geen politieke betekenis kreeg tot een veel weidser bereik van opgaven uit te breiden. Hij is in zijn president- tenambt de spreker van het Duitse volk geworden in alle zaken, die niet de po litiek raaktenhet antisemitisme, het neofascisme en de dikdoenerij (die de eenvoudige Zwaab zo volkomen tegen de borst stuit). De manier, waarop hij in oktober 1958 het misschien te voortijdige Staatsbezoek aan Enge land alsnog tot een Duits succes maak-, te, zal niemand gemakkelijk kunnen vergeten. („Er is wel degelijk gejuicht", antwoordde prof. Heuss op de kritiek, dat de Engelsen voor zijn komst zo weinig enthousiasme hadden ontwik keld). ,80 pet. der mensen (die langs de kant van de weg stonden) juichten voor Ko ningin Elizabeth. 10 pet. voor de paar- den '(van de staatskaros, waarin hij naast de Koningin naar Buckingham Palace reed) en 10 pet. voor mij. Maar dat waren Duitsers, die toevallig ook in Londen waren". Prof. Heuss waar schuwde bij die gelegenheid de Duitsers om over de koelheid der Engelsen toch niet „de beledigde leverworst" te spe- len. Nee, daaraan is geen twijfelde wijze waarop prof. Heuss de presiden tiële functie heeft vervuld, heeft in binnen- en buitenland diefie bewonde ring gewekt. Hij heeft voor de Duitse presidenten der toekomst een nieuwe traditie geschapen, die minstens even belangrijk is als het beroemde „Wirt- schaftswunder". Lumineus idee pochet-bio Zoals reeds eerder werd gemeld, geeft de Nederlandse stichting voor het ge brekkige kind filmstripjes uit, die ver kocht worden ten bate van de bouw van internatpn. Er zyn er reeds zeven miljoen verspreid. Met medewerking van het Unescocentrum en de stichting Amster dams Schriftmuseum, richt men zien nu tot de schoolwereld, met het verzoek de strips te bestellen (drie voor i ,te gire ren op rekening 522.000 t.n.v. de stichting in Amsterdam). Bovendien stelt men een voudige projectors (een vernuftig „voor- zetapparaatje". dat aan een gewone zak lantaarn vastzit) beschikbaar, die inclu sief de lantaarn 3.50 kosten. Deze „pocket-blo" is volkomen veilig in kin derhanden. (Van onze parlementsredactie) De Tweede-Kamerfractie van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie zal de 42-jarige mevrouw mr. J. M. Stoffels- Lief stinkdier Van Haaften, sedert december 1955 par lementslid, voordragen voor het vice- voorzitterschap van de Tweede Kamer. Mocht dinsdag as. de Kamer bij het de het Stoffels in 'ad als nummer twee op de voordracht plaatsen, dan zal voor het eerst in de parlementaire geschiedenis een vrouw in net presidium der Kamer zitting hebben. Gewoonlijk is de tweede Kamervoor zitter een lid van de op één na grootste Kamerfractie, maar deze traditie werd dit jaar doorbroken toen de Kamer meerderheid in april jl. de liberaal H. A. Korthals in plaats van de socialist J. Bommer tot voorzitter koos. Dit was een soort represaillemaatregel tegen de socialistische afgevaardigden, die gewei gerd hadden de kandidatuur van no. 1 op de nominatie, dr. L. G. Kortenhorst, te steunen. Toen de heer Korthals be noemd werd tot minister van verkeer en waterstaat trad de a.r. mr. A. B. Roosjen op als vice-voorzitter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5