CHRISTELIJK Steun aan kerkbouw een bittere noodzaak Een woord voor vandaao Het gaat om de toekomst van de kerk Ceta-Bever cSSl VLEKKENPASTA 0S33 Z" li Ontsnapt langs Krakatau Kanttekeniri Wat te doen als Int. Zendingsraad opgaat in Wereldraad van Kerkert^ LZ.R. geeft subsidie aan d( theologische scholen i ilE Er is een wonderlijke wet in de Bijbel: „Geef en u zal gegeven worden". Deze wet gaat dwars tegen onze natuur in, want wij zijn zo geneigd naar onszelf toe te denken. Meestal is onze eerste vraag: Wat heb ik er aan? Er zijn mensen, die God hébben beschuldigd van zelfzucht. Alles draait immers om Zijn eer, zeggen zij. Maar is dat waar? God gaf ons Zijn Zoon, Zijn eniggeboren Zoon zelfs, zegt de Bijbel. Hij gaf dus alles wat Hij bezat. God zegt tegen ons: geef! Maar Hij zei dat pas toen Hij Zijn eigen Zoon reeds had gegeven. God eist niet iets van ons wat Hij Zelf niet volbrengt. Het tegendeel is waar. Als alles draait om Gods eer, dan komt dat nietomdat Hij zelfzuchtig alles eist, maar omdat Hij alles gegeven heeft. En wie zelf deze wet in de praktijk heeft gebracht weet, dat hij ook voor ons geldt. De belangrijkste vraag in ons leven is niet wat wij verdienen, maar wat wij geven, want wat wij geven, bepaalt wat wij weer zullen ontvangen. Geef liefde en a ontvangt liefde, geef geld en God zorgt voor u. Geef uw leven en God geeft u het eeuwig leven. Christ. Geref. synode over kerkbouw Groot-Rotterdam w r-\ - - - - - moet negen kerken bouwen "PiE SYNODE van de Christelijke Gereformeerde Kerken heeft zich in haar laatste zitting van deze week beziggehouden met het pro bleem v^n de kerkbouw. Duidelijk kwam naar voren hoe groot de nood vooral in de grote steden is. maar ook hoe gering de, eigen krachten nog zijn. De afgevaardig den waren het er vurig over eens. dat, willen de Christelijke Gerefor meerde Kerken zich in de grote steden handhaven, het werk van de kerkbouw moet worden aange pakt. Velen was het nog niet dui delijk hoe dit onder de gegeven omstandigheden moet gebeuren, maar misschien daarom sloot de synode haar vergadering deze week met het zeer enthousiaste zingen van: „Maar de Heer zal uit komst geven". Deze psalm werd een geloofsbelijdenis. Voor de synode overging tot de be spreking van het rapport van de depu- taten voor de kerkbouwaangelegen'heden werd eerst nog het „schippersrapport" afgewerkt. In de slotconclusie steunde de generale synode ten volle de arbeid van de deputaten in samenwerking met anderen ten aanzien van de bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging verricht en besloot deze dank tot uiting te brengen aan de Hervormde - Raad voor de Varende Gemeente voor grote aandeel dat zij in deze arbeid heeft gehad. In het commissie-rapport dat ovei rapport van de deputaten voor de ker-k- bouwaangelegenheden werd uitgebracht werd gezegd dat er nog geen reden om de grote trom te roeren voor 1 Fonds Steunt Kerkbouw. Deze zin kreeg in het bijzonder kritiek te verduren de discussie. Een actie Ouderling J. L. Floor vroeg direct al bijzondere aandacht door de steden, waar een geheel nieuw terrein tot ont wikkeling moet worden gebracht. Hij meende dat een gemeente zelf al deze problemen, die zicb daarbij voordoen, niet meer kan oplossen en daarom ver zocht hij de deputaten met grote kracht een actie te ontwikkelen om meer aan dacht aan dit punt te besteden. De Amsterdamse pastor, ds. M. W. Nieuwenhuijze was ook van mening dat het wel tijd geworden is on grote trom te roeren en het voorbeeld van de hervormden en gereformeer den te volgen. Hij meende dat in de kerken nog niet ten volle beseft wordt hoe geweldig groot de moeilijkheden in de steden wel zijn. Hij stelde dat eens misschien het geloofsleven in de stad statisch genoemd kon worden maar dat het nu dynamisch is. Er moet van koers veranderd worden. Groot-Rotterdam De voorzitter ds. I. de Bruyne sprak als gewoon synodelid over de bijzonde re moeilijkheden van Groot-Rotterdam. Hij meende dat de deputaten zeker oog hebben voor de problemen, maar dat vanuit de kerken nog te weinig een be roep op hen gedaan wordt. Juist om dat de kerken hun plannen en proble men niet naar voren brengen zou men kunnen concluderen dat de nood niet Vervolgens zette hij de Rotterdamse situatie uiteen. Hier zullen in de ko mende twintig jaar negen christelijke gereformeerde kerken moeten worden gebouwd of vergadergelegenheden moe ten worden gekocht. Rotterdam-Zuid heeft wel onderdak, maar geen eigen gebouw. Overschie raakt vandaag of morgen haar verga dergelegenheid kwijt. Kralingen 'heeft eveneens een maar zeer tijdelijk onder dak. In Ridderkerk groeit de kerk sterk en er zullen voorzieningen getroffen moeten worden. Vlaardingen-West komt bijeen in de aula van een school, maai zal een eigen plaats moeten hebben. Van Pendrecht moeten de mensen eer uur of meer lopen om naar Rotterdam- Zuid te gaan en voor Rotterdam-Noord geldt hetzelfde. Er zijn reeds weekdien- sten in Spijkenisse en Hoogvliet en hei blijkt opeens dat velen, die nu tot an dere kerken behoren, van huis uit chris- telijk-gereformeerd waren, en nu ooh daar weer contact zoeken. In deze stad kan men niet meer zeg gen dat de gemeente geholpen moet worden bij de lasten van rente en aflos sing en zelf maar voor het benodigde bouwkapitaal moet zorgen. De grote vraag is: Waar moet het bouwkapitaal vandaan komen? Ds. De Bruyne was van mening dat de synode zich juist op deze problemen moet bezinnen. Concrete zaken De rapporteur van de commissie H. Toorman was het er mee eens dat de noodklok geluid moet worden. Maar dit is op het ogenblik nog niet nodig, omdat er eerst concrete zaken op tafel moeten liggen. Hij waarschuwde de sy node om op te passen voor grote kre ten". Daarom was de commissie ook met het voorstel gekomen, dat de clas ses zogenaamde ..plancommissies" in stellen, die proberen de nood in hun eigen ressort te overzien, zodat zij met plannen en feiten bij de deputaten kun nen komen. Dan weet men welke eisen in de toekomst aan het Fonds Steunt Kerkbouw zullen worden gesteld. De synode besloot de kerkeraden dringend te vragen om voor het fonds te collecteren en de gemeente op te wekken tot een ruimere bijdrage. Ook zal dit schrijven de kerkeraden moe ten vermanen om bij hun bouwplan nen van het begin af aan contact op te nemen met de deputaten en geen financiële acties te ontplooien in de kerken buiten het fonds om. Boven, dien zullen de classes gevraagd wor den de plancommissiesin te stellen en werd de deputaten opgedragen de propaganda voor het fonds met kracht te voeren. Advertentie PRAKTIJKEXAMEN Bo«kh, Nad, Fr, Duit), Eng, Spaans Da kortste an voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus Bevestiging eerste vrouwelijke hervormde predikant In de hervormde kerk van Kwadijk zal op zondag 20 september om 14 de bevestiging plaats vinden van eerste vrouwelijke hervormde predikant, mej. I. C. Jansen. Bevestiger is ds. J. H. Klein Wassink. In dezelfde dienst zal mej. Jansen haar intrede doen. Mej. Jansen zal na haar bevestiging de gemeenten Oosthuizen, Kwadijk er Middelie (pastoraal verband De Zee vang) als predikante dienen. Tot nu toe was zij als vicaris aan deze gemeen ten verbonden. Plaatsen kunnen zelf niet alles opbrengen - SSK heeft op korte termijn miljoen nodig EEN WONDERLIJKE coïnciden tie heeft zich in de afgelopen weken voorgedaan. Geheel onaf hankelijk van elkaar en zonder het van elkaar te weten, hebben de twee grootste protestantse kerken van Nederland besloten om in de zelfde week van oktober een actie te beginnen om de kerkbouw te stimuleren. En nog voor deze actie begint, heeft de synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken het probleem van de kerkbouw ook in het middelpunt van de be langstelling geplaatst. In de naoorlogse tijd is er binnen de kerken een grote belangstelling ge groeid voor apostolaat en evangelisa tie. De kerk wilde weer midden in de wereld gaan staan en haar boodschap uitdragen aan een ieder, die maar luisteren wil. Nu, na 15 jaar, wordt het duidelijk dat een nieuwe stap ge nomen moet worden. Wil de kerk on danks al haar evangelisatorische aan pak niet nog meer de greep verlie zen op het volk,- dan zullen er in de kortst mogelijke tijd honderden kerk gebouwen uit de grond moeten worden gestampt. Enige weken- geleden hebben wij ge schreven over de hervormde en ge reformeerde acties. Toen hebben wij enige kritiek laten horen op een brief van het fonds Stichting Steun Kerk bouw aan de gereformeerde kerkera den, waarin met zeer grote woorden, maar weinig feiten gewezen werd op de ontzaggelijke nood. Om te voorko men dat de indruk gewekt wordt dat er alleen maar woorden gesproken en „kreten" geslaakt worden, zijn wij naar de secretaris van de S.S.K. ge gaan om deze woorden waar te laten maken. Wie kennis neemt van de fei ten gaat begrijpen dat geen woorden te groot kunnen zijn en geen noodklok te hard geluid kan worden. Reeds vijf jaar In tegenstelling tot de hervormden, die eigenlijk nu pas voor het eerst in de openbaarheid treden met een grote actie om 16 miljoen gulden bijeen te brengen, werken de gereformeerden reeds 5 jaar. De stichting S.S.K. is ontstaan uit een samenspreking tussen de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag om plan te ontwerpen om de noodzake lijke kerkenbouw in de snel groeiende gebieden te steunen. Op 29 juni 1954 werd aan de generale synode van Utrecht medegedeeld dal een stichting was op gericht, die een fonds wilde vormen om bij de kerkbouw te helpen. De synode gaf een hartelijke aanbeveling voor deze plannen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om in vijf jaar tyds een miljoen gulden bijeen te brengen. Ruim drie kwart van dit bedrag is ook inderdaad bijeenge komen. maar het is reeds geheel besteed en zelfs meer dan dat, want de stichting heeft reeds toezeggingen gedaan waar voor de gelden nog binnen moeten komen. Nog een miljoen In deze jaren heeft de stichting negen kerken gesteund met tussen de 10.000 en 100.000 gulden, terwijl nog aan drie ker ken toezeggingen zijn gedaan. Zo ver rezen er kerken in Hoogvliet, 't Harde, Den Haag-Loosduinen, Papendrecht, Schiebroek-Hillegersberg en vele andere plaatsen. Maar dat de taak van de S.S.K. nog lang niet is afgelopen blijkt wel uit het feit dat nog 12 tot 15 aanvragen ir handeling zijn, waarvoor zeker bedrag van nog een miljoen nodig zal zijn. En dit is nog maar een begin, want in de komende twintig jaar zullen er ten minste 140 kérken gebouwd moeten worden en over het algemeen moet den aangenomen dat deze schatting de zeer lage kant is. De heer Krol heeft voor ons boeken opengedaan en de voorbeel den die hij noemde illustreren de nood (Van een onzer redacteuren) misschien het beste. Maar zij zijn ook een beeld van de offervaardigheid van vele gemeenten. Voorbeelden In 1953 had Den Haag-Loosduinen een kerkgebouw plus een houten noodge bouw voor 4000 zielen. Nu bestaat de gemeente uit 6799 zielen en ze heeft de afgelopen zes jaar drie kerken moeten bouwen, namelijk de Petrus- kerk, de Vredekerk en de Salvator- kerk, Deze drie kerken met twee "pastorieën en drie kosterswoningen kostten samen 1.670.000 gulden. Zelf bracht de gemeente 425.000 of bijna 100 gulden per ziel bijeen buiten de vaste bijdragen die met 300 procent zijn gestegen hoewel het aantal leden i met 40 procent steeg. Rotterdam-Zuid is een nog jonge ge meente. die twee jaar geleden werd geïnstitueerd. Zij heeft reeds een bouwfonds van 90.000 gulden. Een groot bedrag voor een gemeente van 900 zielen. De S.S.K, heeft steun toegezegd van 100 000 gulden. In Papendrecht woonden in 1956 slechts 130 gereformeerden, nu 389. Toch heeft men réeds een bouwfonds van 27.000 gulden, hoewel 80 procent van de lid maten fabrieksarbeiders zijn met een matig loon. In Slikkerveer brachten de leden in een korte tijd 155 gulden per ziel of 600 gulden per gezin op buiten de vaste bijdragen. Randstad-Holland In Hoogvliet waren er in 1952 nog geen 300 leden, twee jaar geleden 850, reeds 1036. Er is een kerk gebouwd, u in 1961 zal er weer een kerk moeten worden gebouwd en in 1965 nog een. Binnen de twintig jaar zullen hier vier gereformeerde kerken moeten verrazen. In Spjjkenisse dat binnenkort geweldig zal groeien moeten zes nieuwe kerken worden gebouwd in die .tjjd. Volgens de gegevens over de groei van de bevolking zullen er binnen de twintig jaar in de Theologische school voor iVieuw-Guinca In een samenkomst in de Kloofkerk te Hoüandia weraen de gelden, die op Nieuw-Guinea bijeengebracht zijn voor de bouw van de Theologische School der Evangelisch Christelijke Kerk te Hollandia, overhandigd' aan de praeses der Algemene Synode, ds. F. J. Rumai- num. In totaal is bijeengebracht 108.000 voor d'e bouw en ruim 17.000 voor de inrichting dezer school. Ds. Rumainum betuigde de dank der Synode voor het vele werk dat verricht is om dit grote bedrag bijeen te bren gen. Alle leden van ö'eze jonge kerk heb ben hiervoor eendrachtig samengewerkt. Zoals wij reeds meedeelden is thans in Nederland een actie opgezet op de Christelijke scholen om gezamenlijk 100.000 voor de bouw van deze Theo logische school bijeen te brengen. Deze actie begin in Vroomshoop, waar op de scholen en langs d'e huizen reeds meer -dan ƒ2200 bijeenbracht. Dezë week gireerde de nabuurgemeen te van Vroomshoop, Den Ham. een be drag van ƒ2850 aan het Zendingsbureau te Oegstgeest. Dit bedrag werd voc bouw van de Theologische School in deze Overijselse gemeente langs d'e huizen ingezameld door een gezamenlijke actie van de Hervormde en Gereformeerde zendingscommissies ter plaatse. Zo haakte Den Ham in bij Vroomshoop. Men is op het Zendingsbureau benieuwd naar de volgende gemeente, die hierop inhaakt. Advertentie 127 ,,Een privé-vliegtuig," antwoordde Nicolson met een luchtig handgebaar. ,.Een klein kunstje. Maar dat komt allemaal later wel, Gudrun, we moeten voortmaken. Bootsman?" ,.Ja, stuurman?" McKinnon had moeite om op eens weer een ernstig gezicht te zetten. ..Bind onze vrienden daar aan het hoofd van de tafel. Alleen de polsen. Achter op hun rug." ,,Ons binden?" Kiseki boog zich voorover, en zijn gebalde vuisten raakten de tafel voor hem. ,,Ik zie niet in waarom...." ,.Je kunt ze ook neerschieten, wanneer dat nodig mocht zijn," voegde Nicolson eraan toe. ..We heb ben ze nu niet meer nodig." Hij vond het beter, er maar niet aan toe te voegen dat Kiseki hun zijn belangrijke diensten nog moest bewijzen, aan gezien hij bang was dat ontijdige bekendheid met zijn plannen Kiseki tot de een of andere wanhoops daad zou kunnen brengen. ,,'t Zal gebeuren, stuurman", zei McKinnon, terwijl hij resoluut naar zijn slachtoffers, liep, onderweg een paar muskietengordijnen afrukkend, die in elkaar gedraaid uitstekende touwen vormden. Nadat hij Gudrun met Peter op een stoel had gezet, wijdde Nicolson zijn aandacht nu aan de kapitein. Hij pakte hem bij de schouders, en weldra kwam er beweging in Findhorn en opende deze vermoeid de ogen. Door Nicolson geholpen, zat hij een ogenblik later rechtop zijn bewegingen waren die van een heel oud man en keek langzaam door het vertrek, terwijl zijn afgetobde hoofd langzamerhand begon te begrijpen, ,,Ik heb er geen flauw idee van hoe je dat hebt klaargespeeld, maar je hebt het kranig gedaan, jon gen!" Hij bekeek Nicolson eens van top tot teen en kromp ineen toen hij de brandwonden zag aan diens armen en benen. ..Wat zie je er uit! Ik hoop maar dat je je niet half zo ellendig voelt als je op het oog bent." ,,Ik voel me opperbest op het ogenblik." grijnsde Nicolson. ,,Je kunt liegen alsof het geschreven stond, mijn heer Nicolson. U bent een nog veel ernstiger kan- door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Bob Limburg) didaat voor het ziekenhuis dan ik. Waar gaan we nu naar toe?" ,,Hier vandaan, en gauw ook. Maar nog een paar minuten, kapitein. Er zijn nog een paar kleinighe den. die mijn aandacht opeisen." ..Ga dan je gang maar." Half schertsend voeg de kapitein Findhorn eraan toe: „Ik dacht werke lijk al. dat ik mijn leven zou moeten eindigen in krijgsgevangenschap. Een voorproefje heb ik daar in ieder geval al van gehad, en dat zal me nog lang heugen. Ik zou op het ogenblik geen stap meer kunnen doen." ..Dat is ook helemaal niet meer nodig, kapitein, daar zal ik wel voor zorgen." Nicolson stootte met een teen tegen de tas. die een van de sol daten had gedragen, en bukte om er even in te kijken. ..Waarachtig ze hebben de invasieplannen en de diamanten ook nog voor ons meegebracht. Maar waar hadden ze die ook anders moeten la ten? Ik hoop maar, kolonel Kiseki, dat u er uw zinnen niet reeds al te zeer op had gezet?" Kiseki staarde hem aan, zonder een spier op zijn gelaat te vertrekken. Gudrun maakte een bewe ging van schrik. ,,Dus dat is kolonel Kiseki!" Geruime tijd keek zij naar hem en huiverde toen. ,,Ik merk dat kapi tein Yamata geen woord te veel heeft gezegd. Wat een geluk, dat je hier het eerst was, Johnny!" „Kapitein Yamata." Kiseki's ogen, die toch al haast niet te vinden waren tussen de vetplooien op zijn gezicht, schenen nu geheel te zijn verdwe nen. „Wat is er met kapitein Yamata gebeurd?' „Kapitein Yamata heeft zich bij zijn voorouders gevoegd." antwoordde Nicolson kort. „Van Effen heeft hem bijna aan stukken geschoten." „U liegt! Van Effen was een vriend een heel goede vriend!" „U hebt volkomen gelijk met dat „was". Maar dat moet u later maar eens aan uw soldaten vra- gen," voegde hij eraan toe met een blik in dc richting van het groepje, dat nog altijd zat te be ven onder de bedreiging van Telaks geweer. ,,Maar laat uw mannen intussen een draagbaar, dekens en zaklantaarns hien. Ik behoef u niet te vertel len wat er gebeurt wanneer u de een of andere gekheid probeert uit te halen." Kiseki keek hem een ogenblik onverstoorbaar en zei toen snel iets tegen een van zijn Nicolson wachtte tot deze was verdwenen c de zich toen weer tot Kiseki. „U moet hier radio in huis hebben. Waar is die?' (Wordt vervolgd: Alistair MacLcan's nieuwste boek DE LAATSTE GRENS Deze ongelooflijk spannende avonturenroman, spelend in het Hongarije van na de oktober- opstand van 1956, zult U ongetwijfeld willen bezitten! Uw boekverkoper kan het U uit voor raad leveren. De prijs bedraagt 8.90, gebon den in linnen. Andere boeken van MacLean: Zr. Ms. ULYSSJ2S, DE KANONNEN VAN NAVARONE en ONT SNAPT LANGS KRAKATAU. Maar dan wordt er nog geen rekening gehouden met het feit dat er een trek is uit de binnenstad en dat daar straks kerken zullen staan, terwijl er nauwe lijks mensen wonen. Daarom is het getal van 140 kerken voor Nederland in het geheel niet uit de lucht gegrepen en dan is nog nauwelijks rekening gehouden met de IJmond en Beverwijk waar de uitbreiding naar men aanneemt nog groter zal zijn dan in de omgeving van Spijkenisse. De plaatselijke gelovigen doen wat zij kunnen, hun offervaardigheid is vaak overweldigend, maar zij zijn on mogelijk in staat om de grote bedra gen die vereist zijn alleen bij elkaar te brengen., Om de toekomst Voorlopig houdt men vast aan het getal van 140 gereformeerde kerken. Hiervan zullen er 30 in Noord-Hol-i land, 90 in Zuid-Holland en 20 in de overige provincies moeten worden ge bouwd. Veel t>aii deze kerken kunnen niet gebouwd worden door een plaat selijke gemeente, omdat de kerk er moet staan voor de mensen in deze grote wijken komen te wonen. Wacht de kerk tot de mensen er zijn, dan zal er geen grónd meer te verkrijgen zijn, dan zullen er grote steden ont staan zonder kerken, en de seculari satie zal enorm toenemen. Met recht kan gezegd worden dat de toekomst van de kerk op het spel staat. VERANTWOORDELIJKHEID duidelijk geworden, dat ko- laten worden, als zij mo mende twintig jaar honderden ker- trammen en bussen om de dicht' ken gebouwd zullen moeten worden, vaak op plaatsen, waar de groene pol- dergrond nog bouwrijp moet worden gemaakt en waar geen gemeenten zijn om de bouw voor te bereiden of te financieren. De hervormden heb- zijnde kerk te bereiken, wat dan van hen worden? De opmerking is gemaakt door sen uit streken waar sprake ontvolking: Waarom moeten betalen aan deze nieuwe kerkt wijl i ben uitgerekend dat zij minstens 165 de steden? Die vraag is bcgrijpi - kerken nodig zullen hebben, de ge- Deze kerken verliezen leden en reformeerden spreken over ten min ste 140. en de christelijk-gerefor- meerden hebben alleen al in Rotter- 'en ook de kleinere plaatsen mc dam negen nieuwe kerkgebouwen begrijpen, dat er een verantwot of vergadergelegenheden nodig. Het is zonder meer duidelijk dat deze verantwoordelijkheid niet alleen aan de plaatselijke kerken en gemeenten kan worden overgelaten. Hier ligt een taak voor ons gehele land. De grote vraag is: Zullen de migranten in de komende jaren kerken vinden in de nieuwe wijken, die uit de grond gestampt worden? Deze mensen komen vaak uit een lijkheid ligt. i Zullen hun leden die vertrekt straks pastoraal bearbeid wor} Dan zullen er kerken moeten waar zij zich gaan vestigen; iLE! dan zal iedere gelovige in het laiprR iedere kerkeraad zijn verantwoêta lijkheid moeten beseffen. Als de£el ne kerken, die zelf niet behoeve" bouwen, zich afzijdig houden, Kgr kent dit dat zij hun eigen ledenjzn kleine dorpsgemeenschap en worden straks zullen moeten verhuizen,iak plotseling overgeplant in een geheel kerk onthouden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide en Tienhoven: S. Meijers te Hoogblokland; te Lemele (toez.) Chr. Mateheru, oud-voorz. Mo lukse Kerk, wonend te Haren Gr.; te Ede: P. de Jong te Kootwijkerbroek; te Wognum en Zwaag (toez.) H. J. Bos te Makkinga. Aangenomen naar Hem en Veenhui- zen (toez.): H. W. Knijff, kand. te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wormer: B Mintjes, kand. te Utrecht. Benoemd: De gereformeerde emeritus predikanten ds. S. P. Dee en ds. J. D. Boerkool, beiden sedert kort woonachtig te Ede zijn door de kerkeraad aldaar benoemd voor het verlenen van hulp diensten in de gemeente nu in het predi kantencorps nog een vacature is. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Rotterdam-Centrum ds. F. Mallan te Bruinisse. In bl ij verwachting Zo heet dit toelichtend en gerustsljonc lend Doktersboek.dat gratis is ijpe gesloten bij een Babyderm Sir: waarin alles voor een vorsteliibe verzorging van Baby's tere huiopfe I'waTMITH'HIPÓ^ Tijdens de academische plechtigheidrgt de Academia Theologiae Reformata bi Sliedrecht op 6 juni 1.1., deelde pro$>ie J. C. Hooykaas zijn gehoor mede, da;en bij wjjze van verrassing ds. Rustige Hierden benoemde tot ere-doetor. Vanwege zijn ziekte nam ds. Rul eerst thans contact op met de docent A.T.R. In zijn schrijven deelde hijP« laatstgenoemde mee, dat hij ten aaift.v van het eredoctofraat „verrast, verfds verblijd en verlegen" was. maar het nPie tans niet kpn aanvaarden op grond &ei Johannes 5 vers 4147. fris Generale synode geref. kerken y SEDERT 1946 hebben de gerefor- meerde kerken zitting in de Ne derlandse ZendingsraadEen gerefor meerd predikant, dr. J. Blauw, is secretaris van dit jichgam. Via de N.Z.R. maken dé geref. kerken ook deel uit van de Internatiónale Zen dingsraad. Zij zijn echter niet aange sloten bij de Wereldraad van Kerken. Wanneer over enkele jaren een fusii tot stand komt van N.Z.R. en Wereld raad, waartoe immers besloten den de geref. kerken geen lid N.Z.R. mogen blijven. De zendingsde- putaten van deze kerken hebben ech ter een weg gewezen om het lidmaat schap van de N.Z.R. te kunnen besten digen. De mogelijkheid van het voortgezet lidmaatschap is er, wanneer de N.Z.R, besluiten zou om als medewerkende raad deel te nemen aan de te vorn missie voor Wereldzending en Evangeli satie. in de Wereldraad van Kerken. In die nieuwe situatie zou dan gehand haafd moeten blijven wat door de synode van Zwolle (1946) bepaald is met be trekking tot het lidmaatschap van de Int. Zendingsraad. Deze bepalingen ko men hierop neer. dat de geref. kerken niet zouden meewerken aan een eenheid van belijden, welke in strijd is met dc eigen belijdenis der geref. kerken er dat de Int. Zendingsraad geen bood schappen laat uitgaan, waartegen één of meer afgevaardigden principiële bezwa ren hebben. Zou dat wel gebeuren, dan behielden de geref kerken zich het recht voor, om daartegen publiek te ge tuigen. Als voorwaarde voor handhaving het lidmaatschap van de N.Z.R. stelden de zendingsdeputaten nu voor. dat de zelfstandigheid van de commissie voor Wereldzending en Evangelisatie ten op zichte van andere commissies van Wereldraad wordt gewaarborgd, en het beleid van de commissie zich als dat ook bij dc Int. Zendingsraad het geval is bepaald wordt door dc natio nale zendingsraden, die leden van deze commissie zijn, en niet door de Wereld raad van Kerken. Deze voorstellen zijn ook te vinden ir het rapport, dat ter synode door eer daartoe aangewezen commissie werd sa mengesteld en waarvan ds. A. Mout te Kollum de woordvoerder' is. Dit rapport bevatte als bijlage schrijven van ds. H. van der Veen te Donkerbroek, welke onlangs is overleden. Ds Van der Veen, die zendingSdeputaat was. heeft in dat schrijven zijn bezwaren tegen de dopr zijn mede-deputaten ge dane voorstellen uiteengezet. Tweede bijlage was het memorandum over een brief van de heer A. Warnaar te Waddinxveen. een bekende figuur uit de I-C.C.C, Deze brief, die door de af zender aan alle leden der synode was gestuurd, bevat tal van beschuldigingen het adres van Wereldraad, Zendin-gs- enzmaar is in het memorandum geheel ontzenuwd. Geloofsbeslissing Prof. dr. K. Dijk. oud-hoogleraar, had liever over deze zaak, die in het kerke lijk leven diep ingrijpt, gezwegen. Hij evenwel toch het woord, daar het /oor hem een geloofsbeslissing gold. De oud-hoogleraar verzette zich radicaal tegen de voorgestelde besluiten. Hij deed dit echter niet zonder voorop te stellen, dat hij zich zelf allerminst „een gerefor meerde van de betere soort" achtte, om dat hij ertegen was. Ook wilde hij de zendingsdeputaten beslist niet als min der goede gereformeerden gequalificeerd zien. Ten bewijze daarvan schudde hij onmiddellijk de hand van dr. W. G. Har- renstein, voorzitter der zendingsdeputa- Prof. Dijk ontwikkelde in zijn betoog van hem reeds bekende bezwaren te- ;n de Wereldraad van Kerken, daar hij meende dat de integratie van Int. Zendingsraad en Wereldraad principieel onaanvaardbaar is voor de geref. ker ken. Zij komen dan toch in de Wereld raad terecht, zij het nog niet geheel en al. Toetreding tot de Zendingsraad was eigenlijk al een stap te ver en nu zou Nog geen besluit gevallen r verslaggevers) uur ae pracujK, die '.Kt ais ae migratie jen wordt, zou pro], uijk graag prijs geven, ais men zich onuneuL van deze zijns inziens gevaarlijke weg. In de tijd, dat de zendingsraden niet be stonden ging het toch óók met on: ■.ending goed", merkte hij op. Pro), dr. J. H. Bavinck te Amste dam was het in zoverre met prof. Dijk eens, dat het hier voor hem even eens om een geloofsbeslissing ging. Alleen maar het geloof wees hém prof. Bavinck juist een andere weg. „Ik geloof, dat Christus ons weg wijst", zei hij. „God geeft onze kerken en aan onze gereformeer de theologie in deze tijd mogelijkhe den, waarvan wij nooit gedroomd hadden. Er wordt naar ons geluisterd Dit komt omdat onze theologie bijbel- getrouw is, strikt wetenschappelijk ei- pastoraal Het opmerken van de we gen des Heren is één van de belang rijkste argumenten om niet „nee" U zeggen tegen deze voorstellen". Ten stelligste ontkende prof. Ba vinck. dat de geref. kerken zijdelings toch in de Wereldraad gesleept zouden 'worden. „Wie de voorstellen goed leest, ziet dat zij met zóveel voorwaar den omwikkeld zijn, dat er eigenlijk niets verandert. In de conclusies staan zoveel distanties, dat het mij verba zen zou. als de Wereldraad deze voor- waarden aanvaardt". Niet terugtrekken i Herksen te Ermelo i Ds. J. zich tegen de u>c hij door aanvaarding de weg eniging met vrijgemaakten, chr. gerefor meerden e.d. geblokkeerd zag. Alleen ,a's gebaar van toenadering achtte hn het gewenst, dat de synode de stellen niet zou aannemen. Prof. Bavinck bracht naar voreu, ua, men juist moet proberen de gescheiden broeders te overtuigen van het goede van de stap. In deze periode, waarin de jonge kerken komen tot het vaststellen van hun belijdenissen en nu men nog doktert aan de structuur van de te vor men commissie voor Wereldzending en Evangelisatie, is liet zo belangrijk dat de gereformeerde stem wordt gehoord. Uit stel waarop o.a. ds. M. Kamper te Wierden had aangedrongen ware fu nest. Als over twee jaar de synode pasj beslissen zou, is het te laat en heeft men over een jongen, de beste kansen voorbij laten gaan. een kleine en ee Prof. di'. H. Bergenia te Kampen, dr. door F. Hutterer. Va d Blauw en mr. dr. D. C. Mulder, do1 1 aan de Theologische school te Djocj#3 ta lieten zich eveneens ten gunste vaitei voorstellen uit. ree Dr Blauw herinnerde er aan, dabo geref. kerken sinds 1896 als kerken lei zendingsopdracht vervullen. Dit is scBv tuurlijk gedacht. Maar de zending wig] door het overgrote deel nog ven door genootschappen. Het gereforni de beginsel van de kerkelijke zenVa moet gepropageerd worden en dit ifc nergens beter gebeuren dan wani>e het in de bestaande internationale banden geschiedt. Mr. Mulder maakte zich tot tolki_ alle zendingsarbeiders, toen hij dey. node smeekte om de voorsteller. ,7 aanvaarden. Trekt men zich terug.Ldï betekent dit het einde van het s'e' formeerde zendingswerk in Indon(er Dit is namelijk alleen mogelijk on>°l men deel uitmaakt van de Raad fa' de Zending in Indonesië. Uittreder' de Int. Zendingsraad zou ook inhou het verbreken van die band. Op fauö' teiten van de overheid in Indonesië^ hoefde men dan niet meer te rekerw Praeses ds. C. van der Woude te L^" warden, deelde mede dat de diseu*3 over dit vraagstuk dinsdag 15 sopten)0" wordt voortgezet. Wel was aanvankfe besloten, dat die dag de voorstellen"13 zake de verhouding tot de vrygcmaÊe kerken opnieuw aan de orde zouden rai men, maar de praeses achtte het illi juist om de besprekingen van deze tVe; belangrijke onderwerpen door elkaar^ laten heenlopen. De zaken rondomie vervangingsformule worden verscho naar de zlttingsweck van 22 tot 25 I Priester-arbeidersE van de baan te: Het Vaticaan heeft het Franse epifep paat een schrijven gezonden, dat |rc definitieve einde van het experiment rrj de priester-arbeiders tot gevolg zal H i ben, r gezaghebbende bron' Parijs vernomen. Het schrijven van het Vaticaan een antwoord op een rapport dat kal 5 naai Feltin in mei in Rome had ii) diend en waarin, na een overzicht fl de bereikte resultaten, om goedkeuiic of eventueel aanpassing van deze vo,u "in zielszorg werd gevraagd. t( Het Vaticaan heeft het Franse epis v paat echter verzocht nie. evangelisatie in de arbeiderswereid zoeken. Dit wordt nu door de Fraf bisschoppen bestudeerd, aldus de gez». hebbende bron. ONTVANGEN BOEKEN Sokrates, door Micheline SauvaP Nederlands van dr. P Brommer. lïe gave Pictura-Boeken, Utrecht-Antwi" -en. t( Trouw wordt beloond. Een verh^L /er een jongen, een meisje, een eg grote bruine be:oi jc De Internationale Zendingsraad zal zich in de komende maanden in l%e bijzonder bemoeien met de „verheffing van de theologische studie". Dit as deze zomer besloten. De Raad wil een studie van twee jaar beginnen ovi „nieuwe vormen van ambtelijke bearbeiding en de taak van vrijwilligenc die niet in het ambt staan," in districten waar de jonge zendingskerken sub groeien. g Door het „vier miljoen dollar-fonds" zullen subsidies gegeven wordt! aan verschillende bestaande en te stichten theologische scholen. Zo krij|t een nieuwe school in Yaounde in Kameroen bijna een half miljoen guld^ en zal Trinity College te Ghana 200.000 gulden ontvangen om te verhuiz* naar de omgeving van de universiteit. Grote sommen werden verstrekt voc de uitbouw van bibliotheken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2