Kan reis van Chroesjtsjef spanning verminderen? In Rood-Cliina maakt men zich thans zorgen FLORA EN FAUNA OP DE ZEGELS UITGESTALD Verkiezingsmanifest van Engelse conservatieven belooft meer welvaart Rijnvaart niet voor Intern. Hof A. J. ten Hoeve voorzitter van de R.A.I. Levendige handel op korte najaarsbeurs 11 ZATERDAG 12 SEPTEMBER 19S9 Het Westen is sceptisch gestemd VERVROEGDE VERKIEZINGEN IN ENGELAND (Van een onzer redacteuren) LS DINSDAGMIDDAG het enorme straalvliegtuig van Chroesjtsjef in Washington landt, begmt een bezoek, waarvan men in het Westen geneigd is, niet al te veel positiefs te verwachten. De voornaamste be doeling van Eisenhower is, de spanningen in de wereld te verminderen en als het mogelijk is, de problemen, welke Oost en West verdeeld houden, dichter bij een oplossing te brengen. Zal het eerste al bijzonder moeilijk zijn wil er althans van werkelijke ontspanning sprake kunnen zijn het tweede lijkt onder de huidige omstandigheden vrijwel onmogelijk. Want als de Sowjetunie inderdaad bereid mocht zijn, haar medewerking te verlenen, dan zal dit pas na lange en moeizame onderhandelingen blijken. In die periode moet het Westen op zijn tellen passen, zich niet laten intimideren engebruik maken van de tegenstellingen tussen de Sowjetunie en communistisch China, die steeds meer aan de dag treden- Dit laatste is ook thans weer het ge val en het wonderlijke is, dat men zich juist in China de meeste zorgen maakt over de bezoeken, die Chroesjtsjef en Eisenhower aan elkaar zullen brengen. Daarbij vergeleken is de ongerustheid, met< die men hier en daar in de westelijke wereld ontwaart, bepaald gering. Het is opvallend, dat Chroesjtsjef Rood-China buiten het vooroverleg heeft gehouden, hetwelk enige tijd geleden (met de Oost- europese satellieten) heeft plaatsgehad en dat hij pas na zijn bezoek aan Eisen hower op weg naar huis in Peking een praatje gaat maken. De betrekkingen Ch' ssen de So wj et- na zijn er niet beter op ge- ds bekend is gemaakt, dat iogal bez\ tegen hebben. Het hindert Peking niet alleen, dat het geheel buiten het Amerikaans-Russi sche overleg wordt gehouden (in West- Europa heeft men dat aanvankelijk ook niet bepaald prettig gevonden), het vreest bovendien, dat Chroesjtsjef in zijn geheime besprekingen de Chinese belangen zal opofferen op het altaar van een Amerikaans-Russische toenade ring en poogt deze daarom zo onopval lend mogelijk te saboteren, door de spanning in Azië welbewust te ver groten. Dat het met deze politiek reeds succes heeft geboekt, bewijst het veto, dat de Sowjetunie heeft gebruikt in een poging te voorkomen dat de Veiligheidsraad een onderzoek zou gelasten naar de In het Chinees-Indische^ conflict heeft de Sowjetunie geen partij wil len kiezen. Het advies, door onder handelingen naar een oplossing ervan te streven, paste echter volkomen in de kraam van de Chinese communis ten, wier premier Tsjoe En-lai in een brief aan Nehroe in wezen het zelfde had gedaan. Het Russische ge baar behoeft dus niet te betekenen, dat de Sowjetunie van plan is, het In een volgend artikel hopen we uit voerig in te gaan op de rol. die Rood- op het ogenblik in Azië speelt. Nu willen nge dacht wijden aan het bezoek van Chroesj tsjef, dat in de komende weken zozeer in het centrum van de belangstelling Nog nooit in de Amerik denis heeft iemand zulk een sterke uitgebreide politiebescherming gehad als Chroesjtsjef is toegewezen Bij deze bescherming zijn in totaal 15.000 politie- SER onderzoekt representativiteit hoger personeel (Van onze soc.-econ. redactie) De Sociaal-economische raad zal zich op 25 september a.s. in obenbare verga dering opnieuw moeten uitspreken óvci de representativiteit van twee organisa ties van hoger personeel: de Nederlandse vereniging van hoger personeel en de Katholieke vereniging van hoger per soneel. Indertijd erkende de S.E.R beide verenigingen niet als representatief, welk besluit evenwel na verzet van de beidJ Organisaties door het College van beroep voor het bedrijfsleven werd vernieligd. cp grond van een onvoldoend voorberei de beslissing Thans is het probleem opnieu' kla dustrie. De commissie ondernemingsraden van de S.E.R. heeft inmiddels ra uitgebracht en heeft vastgesteld d. nen in uniform en in burger de Nationale Garde en agent veiligheidsdienst ingeschakeld Er is massaal en zorgvuldig gecoördineerd i opgesteld om te waken over elke grond, die de Russische partij ier betreedt. n'geveer 2500 politiemannen staan gs de route, die Chroesjtsjef dinsdag gt naar Washington van de vlieg- is Andrews af. Een twaalftal leden de geheime politie van de Sowjet- e, met aan het hoofd de chef Zacha- maken deel uit van dit veiligheids netwerk, dat zijn weerga niet kent. Een aantal van deze Russen mag revolvers dragen. Vijf hunner hebben de weg reeds verkend, die Chroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan verschillende steden zal volgen en zij hebben hun instemming betuigd met de getroffen regelingen Programma Het programma ziet er tot dusver als Dinsdag 15 september komt Chroesj tsjef te 16.30 uu Nederlandse tijd in Washington aan in een Russisch straal- toestel van bet type Toepoelef-114, tot toe het grootste en zwaarste passa gierstoestel ter wereld. Dezelfde avond geeft president Eisenhower te zijner i jeboden door de burgem man van New York (die onlangs met Chroesjtsjef in Moskou confereerde). Diner van de Economische club in het Waldorf-Astoria hotel Vrijdag. Bezoek aan mevrouw Roose velt 's Middags een rede in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties, waar na een rondtocht door de stad. een be zoek aan gouverneur Nelson Rockefel ler van de staat New York en een diner, gegeven door secretaris-generaal Hanr marskjöld van de VN. Zaterdag. Per straalvliegtuig Angeles. Lunch met leidende figu1 uit de filmwereld en een bezoek Hollywood Diner met het stadsbesti van Los Angeles. Zondag Per San Francisco, vakbondsleiders. Maandag. Bezichtiging van San Fran cisco met boottocht door de haven. Be zoek aan een machinefabriek in San José en het research-instituut van Stan ford. Diner met het stadsbestuur Woensdag. Vliegtocht naar Des Moi nes in lowa, het hart van de rijke ko rengordel, dat Chroesjtsjef per auto zal bezichtigen. Daarna diner met het stads bestuur. Donderdag. Bezoek aan een maïsboer- derij te Johnston, Iowa, en een maïsver- werkende industrie. De boerderij wordt gedreven dor Roswell Garst, een oude kennis van Chroesjtsjef, met wie hij in ten heeft gewisseld. Bezoek aan Iowa's landbouwhogeschool en proefstation te Ames. Daarna per vliegtuig naar Pitts burgh in Pennsylvanië. Tot zover reikt het reisplan. Men ver moedt dat hij in Pittsburgh een kern reactor zal bezoeken. In Washington zal de Russische leider ten slotte bespre kingen voeren. Op 27 september reist Chroesjtsjef naar Rusland terug. Monty komt naar Nederland Maarschalk Montgomery, ereburger van Nijmegen, komt donderdagmiddag 17 september uit Arnhem, waar hij. de officiële herdenking op het Airborne kerkhof zal hebben bijgewoond, naar Nijmegen .Vrijdag 18 september vertrekt hij van Nijmegen naar Eindhoven. 's Middags wordt in Nijmegen aan de voet van de Stevenskerk het monument ter nagedachtenis van de in de tweede wereldoorlog door borlogsgeweld om het leven gekomen burgers onthuld. Dit monument, vervaardigd door Mari Andnessen, stelt voor een engel, die een kind ten hemel draagt. MO Staatihu lerkerspel: G de Roo, MO Sta P C Brooken. Rotterdam Belgische regering krijgt reprimande De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft in een telegram bij de Belgisch regering geprotesteerd tegen twee be-_ sluiten van deze regering over de in voer van vaste minerale brandstof uit Nederland in België en over de uitvoer, van Belgische kolen naar Duitsland. In dit telegram wordt gezegd, dat naar de mening van de Hoge Autoriteit uit beide besluiten blijkt, dat het verlenen van in- en uitvoervergunningen voorn kolen aan beperkende bepalingen is on-* derworpen, die in strijd zijn met de grondbeginselen van de gemeenschap. De Hoge Autoriteit deelt de Belgische i regering voorts mede. dat haar veelvul-, dig klachten bereiken over moeilijkhe den, die de regering in Brussel veroor zaakt bij het afgeven van invoervergun ningen voor steenkool. Zij zegt in het telegram, dat het met vertraging afgeven van vergunningen een handelwijze is, die neerkomt op bij-, het E.G.K.S.-verdrag verboden kwanti-v, atieve beperkingen. Uitbreiding van Aku's produktie Daar de afnemers grotere verscheid denheid van produkten wensen, zal Aku een deel van de produktie van synthe tische garens van Arnhem naar Emmeii overplaatsen en de scheerder^ is het mijn beurt De Quay KAB voelt weinig voor katholiek Arbeidersverbond In verschillende katholieke organi saties waarin mediale groepen en hoger leidinggevend personeel zijn opgenomen leeft de wens, in Nederland te komen tot een katholiek Verbond van de Ar beid. Hierover is reeds vijf jaar gespro ken, maar, aldus de heer Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging van al die gesprekken is niets terecht gekomen. De K.A.B., zo zei hij, is bereid te pra ten maar het ligt niet op haar weg het initiatief tot een gesprek te nemen. Dit zou weer het nodige wantrouwen kunnen wekken. Er zijn groepen, die voorstan ders zijn van een federatie waarin in de K.A.B. de mediale en de hoger leiding gevende organisatie een plaats zouden vinden. Deze organisaties, gebundeld in een federatie, zouden dan het katholieke Verbond van de Arbeid vormen In K.A.B.-kringen voelt men hier wei nig voor. De heer Middelhuis ziet liever een kleine centrale die een eenheid zoals de K.A.B., dan een grotere, die werkelijkheid een huis vol verdeeldheid gaat worden. De K.A.B.-voorzitter noemde ook aller lei praktische moeilijkheden zoals de zit ting in colleges als de S.E.R. en de Stich ting van de Arbeid. Daarnaast heeft de K.A.B. een eigen sociale visie en de dere partners zouden die moeten kunnen volgen. Voor de filatelisten door G. J. Peelen voldoer betTouv n de irheid. Ovi ding over de betrokken sector van he' bedrijfsleven, financiële draagkracht en constructieve medewerking, zijn de com missieleden het niet eens. Een deel van de commissie komt in een nota aan de read tot de conclusie, dat de beide or ganisaties niet representatief te noemen zi'n. een ander deel vindt vsn wel. De S.E.R. zal thans een beslissing moeten Militaire mutaties Kolonel W. C H. van Reetde is voor de tijd, dat hij de funotie vervult van inspecteur der cavalerie dan wel van gouverneur van de Koninklijke militaire academie benoemd lot brigade-gen era ai. Eveneens tijdelijk is tot deze rang be vorderd de chef van de staf vên het eerste legerkorps kolonel E. J C. van Hotegem en de chef van de staf van het basiscommando kolonel J. G. Smit. "ot tijdelijk luitenant-kolonel van de ver bindingsdienst is bevorderd majoor J. H. G. Sobeffer. chief Radio Frequency Sec tion van het geallieerde hoofdkwartier ir Europa, Per 1 januari is benoemd tot reserve- kolonel de reserve-ko'lonel-tótulair B J Kimme! van de technisohe dienst, duf per dezelfde datum eervol ontslag krijgt. DE UITWISSELING van goede wensen bij gelegenheid van het Joodse nieuwe jaar is een eeuwen oude Joodse gewoonte, die mede bevorderd en in stand gehouden wordt door de speciale Nieuw jaarszegels die de Israëlische post ieder jaar uitgeeft. Die van 1958 en 1959 illustreren de zeven zegeningen uit Deut. 8:8: „een land van tarwe en gerst, wijnstok ken, vijgebomen en granaatappe len, een land van olierijke olijf bomen en honing". In oude tijden al was I s r a ël een land bouwgebied. Reeds duizend jaar vóór de Exodus schreef de Egyptenaar Si- nuhe, dat hij daar een goed land vond, vol vijgebomen en wijngaarden; de wijn is er kruidig, er is honing in overvloed, een rijkdom aan spijsolie, veel fruit aan de bomen, er wordt welt en tarwe ge teeld en het vee is ontelbaar! Na jaren van ballingschap werd dit land, over vloeiende van melk en honing, een woes tenij, maar de jonge staat Israël, met zijn enthousiaste en efficiënte aanpak, herbracht er weer de 7 zegeningen van Deuteronomium Van het drietal nieuw jaarszegels voor dit jaar beelden we er twee af: de granaatappel (1) en de da dels (waaruit in het O T. de honing be reid werd (2). De 3e voorstelling beeld! de olijven af. inland zet zijn sympathieke traditie voort, met de jaarlijkse t.b.c zegels. Ook dit is een serie van 3 stuks, met inheem se bloemen, waaruit we een tweetal af beelden: afb. 3 dé korenbloem, en afb- 4 de sleutelbloem. Van de flora gaan we naar de fauna. Rus land gaf reeds eerder een grote serie uit met voorstellingen van inheemst dieren, en breidde deze reeks nu uit me een tweetal, de marter en de eekhoorn De laatste beelden we af (5). Tegelijker tijd werd er een stel propagandazegel: uitgegeven, om zuinig te zijn op he tweetal kostbare vissoorten: de zalm er de steur- Afb. 6 is de zalm, met op de achtergrond de kaart van Rusland, op aangegeven de het ook de steur Zoals bekend is de kuit hier van: de kaviaar, gecombineerd wodka de gebruikelijke heerlijkheden bij Russische ontvangsten- Het opschrift bij belde viszegels luidt: wees zuinig op onze kostbare vissoort en doet wat eigenaardig aan, gezien de enorme hoeveelheden kaviaar die de leiders zelf gebruiken. De herdenking van 100 jaar Rode Kru's- gedachte op postzegels gaat voort. Nu kwam Honduras weer met een klein, waardig herdenkingszegeltje van J. H Dunant. de vader van de Rode Kruis- gedachte. (afb 7) Nepal een land dat jarenlang filatelis tisch praktisch ndet van zich liet horen, is de laatste maanden erg actief. Mis schien ls hieraan niet vreemd de drei ging die het voelt van de Chinezen zo dicht aan zijn grens, na de bezetting en onderdrukking van Tibet. India verliest voor het eerst zijn kleurloze neutrale houding en, die dreiging zelf meevoe lend, spreekt het zich duidelijker uit tegen de duidelijk agressieve bedoelin gen van Rood China Nepel gaf nu 'n eenvoudig zegeltje, in boekdruk uitgevoerd, van de opening van het parlement op 1 juli, waarin on omwonden verzet tot het uiterste legen de communistische dreiging werd be loofd. (afb. 8) u s 1 a n d eert op afb. 9 een verzetsheld. de Tartaarse dichter Musa Djalil. die door de Nazi's in de Moabit-gevangems te Berlijn doodgemarteld werd, zoals onomwonden meegedeeld wordt in de documentatie over dit zegel, dat tot op schrift draagt: „de held van de Sovjet Unie" Merkwaardig in dit verband is, dat de Duitse filatelistische bladen, bij het ver melden van dit zegel, alleen maar spre ken over de „Russische dichter", en zijr verzetsdaden, en zijn dood, alsmede het opschrift verzwijgen! Een zelfde tegenzin openbaart zich als bij de Franse verzetsheldenserie, die we eerder bespraken en afbeeldden De Olympische spelen in Rome komen na der, dat blijkt ook uit de postzegels. N: San Marino, kwam nu Italië zelf ui met een mooie reeks aan dit feit gewijd en bedoeld om voorpropaganda te ma ken. De hele serie draagt als opschrift Rome, 1960, en brengt naast de 5 ringen, het Olympische embleem, telkens een ander stadsbeeld uit de oudheid. Op onze afbeelding 10: de Dioscuren fontein in Indien de conservatieven in Enge land de verkiezingen van 8 oktober ïen. zullen zij een minister voor wetenschappen benoemen om Groot- Britannië bij te doen blijven op het gebied van de atoomenergie en het uimteonderzoek. De belofte was vervat in een verkie zingsmanifest, dat premier Macmililan op persconferentie heeft toegelicht. Hij dat het conservatieve verkiezings program blijk gaf van verbeeldings kracht en nuchtere werkelijkheidszin". Indien de regering-Macmillan aanblijft dan zal zij beginnen met wetten Ln te die nen ter bestrijding van de plaatselijke werkloosheid. Maomillan noemde dit een Gasverkopen bleven beneden verwachting (Van t parlementsredactie). De voorraad aardgas is sterker gestegen dan was geraamd, doordat de gasverko pen beneden de verwachting zijn geble ven. Dit is voornamelijk te wijten aan de omstandigheid, dat de kraakinstalla ties van een paar gasbedrijven, die het aardgas vervormd zouden gaan distribu eren, niet tijdig gereed zijn gekomen, waardoor in 1958 nog geen aardgas kon worden afgenomen. Voorts heeft hier een rol gespeeld het feit, dat een grote ge meente nog geen gebruik heeft gemaakt van -de haar geboden gelegenheid aard gas af te nemen. De voorraad gasmalc- rialen is eveneens hoger dan aanvanke lijk werd begroot. Dit komt door het achterblijven van de bouw, wat voorna melijk is toe te schrijven aan de langdu rige onderhandelingen over de verkoop van het aardoliegas uit het westen. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat het bedrag, dat op de begroting voor het Staatsgasbedrijf 1958 voor de toene ming van de waarde der voorraden (aard gas en gasmaterialen) was uitgetrokken, met rond 5.148.000 is overschreden en daardoor is gekomen op 7.194.000 De minister van economische zaken J. W. de Pous heeft met het oog hierop een be grotingswijziging bij de Tweede Kamer Ingediend Sliell/BP-raffinaderij te Mombasa De Shell- en de BP hebben het recht verworven een olieraffinaderij te bouwen in Chamgamwe, het industrieterrein va Mombasa. van de belangrijkste dingen van het pro- Voor 1965 wil de partij voor op minst een miljoen krotbewoners nii woningen gebouwd hebben. Over de buitenlandse politiek wordt gezegd dat heit initiatief van Maomillan de grote mogendheden dichter tot elkaar gebracht heeft. „Hoewel wij zullen werken voo, vermindering van de bewapening onder toezicht in overeengekomen gebieden Europa, zijn wij gekant tegen plannen welke het militaire evenwicht zouden wijzigen en daardoor de Na<vo zouden verzwakken", aldus het manifest. De conservatieve partij zegt drie doelen te streven wat betreft de proeven kernwapens 1. Staking van proeven in de dampkring en alles wat er mee samenhangt. 2. Het tot stand brengen van de eerste proefneming met een stelsel Van inter nationale controle. Dit zou heel goed kannen leiden tot doeltreffende maat regelen voor ontwapening, zowel t.a.v kernwapens als voor conventionele 3. Een verbod op proeven van allerlei aard, gewaarborgd door doeltreffende controle. De partij zegt voorts te streven geleidelijke afschaffing van alle kern wapens en venmindering van de strijd krachten tot een peil, waarop de moge lijkheid van een aanvalsoorlog is 1 Engeland zal moeten blijven pogen de kracht en invloed van de Verenigde Na ties te versterken, maar de conservatieve partij erkent, dat voortgang in de verbe tering van de betrekkingen tussen Oost en West een vereiste hiervoor is. Verdere toezeggingen zijn, dat het stre ven om van hel Gemenebest een gemeen schap van vrije en soevereine landen te maken, zal worden voortgezet. De co vatieve politiek is gericht op opvoering mat 100 pet van het Britse levenspeil toepassing van deze politiek op de minder ontwikkelde landen. Voorop staande doelen: een sterk pond Sterling, uitbreiding van de handel nationale eenheid, een industriële vrije markt die geheel West-Europa omsluit. De conservatieven zijn tegen enigerlei uitbreiding van de nationalisatie in Enge land. Kortsluiting oorzaak brand op Eiffeltoren Kortsluiting was gisteren de oorzaak van de korte brand, die heeft gewoed ii de t.v.-installaties op de Eiffeltoren. Nadat de automatische alarmering bin nengekomen was, gingen vijftien brand weerlieden met de lift naar boven. Zij slaagden er in snel de brand te blussen. De t.v.-uitzendingen gingen normasl door. Drie jaar geleden is het grootste gedeelte van de t.v.-zender óp de Eiffel toren door een brand vernield. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, heeft ïpet nadruk tegengesproken dat tussen de Ne derlandse regering en de Duitse Bonds republiek overeenstemming zou bestaar om het geschil over de Rijnvaart voor te leggen aan het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Dr. Van Houten deelde medé. dat zolang de onderhandelingen met de regering Bonn over het vinden van een algehele oplossing over de tussen beide landen be staande vraagstukken nog voortduurt, deze kwestie niet voor het Hof zal komen, Het is zeker niet zo, .dat de kwestie op Nederlands initiatief voor het Hof wordt gebracht, zeide hij. De Nederlandse regering zoekt in het overleg met de Bondsrepubliek naar een gemeenschap pelijk formule over de uitvoering va Akte van Mannheim. Totdat dit overleg zal zijn afgesloten is het niet definitief, dat schendingen door de internationale rechter zullen worden beoordeeld. Dr. Van Houten deelde voorts mede dat na het overleg, hetwelk de Duitse onder handelaar begin deze maand in Den Haag heeft gevoerd, de besprekingen eind sep tember in Bonn zullen worden voortge zet. Dan zal in Hoofdzaak een aantal financiële kwesties aan de orde komen, waarover hij in dit stadium geen nadei-e mededelingen kon doen. gramma uitvoeren en rekent op perso neelsuitbreiding. Berichten, dat Aku de. produktie zou verdubbelen worden ech- volkomen onjuist genoemd. De di rectie hoopt over enige jaren meer nauwkeurige mededelingen te doen. West-Europa in twee blokken gespleten 3e voorzitter va.n de Amsterdamse ka-. t van koophandel mr. D. A. Delpari heeft uiting gegeven aan zijn bezorgd^ heid over het feit, dat er z/ich in West-; Europa twee blokken vormen, die vaiil de Euromanrt en de kleine vrijhandels- zone der Zeven, waardoor de tegenstel lingen worden verstard. Nederland dreigt daardoor het slachtoffer te worden van1 achterstellingen en kunstmatige struc-^ tuurwijzigingen, en West-Europa wordt- verzwakt. Om de spanning te verminde^', ren en overeenstemming naderbij te> brengen hoopt men op 24 en 25 september besprekingen te houden met de Britse- kamers van koophandel. De Nederlandsche vereniging „De Rij wiel- en Automobiel Industrie" (kortweg deR.A.I.) heeft een nieuwe voorzitter gekregen, als opvolger van de in juli overleden heer Egon E. Eriksson. De nieuwe voorzitter is de heer A. J. ten Hoeve, een 54-jarige Hagenaar, directeur van een roggebroodfabriek en van een auto- en garagebedrijf. Dit laatste bedrijf zou volgens een communiqué van dé persdienst van de R.A.I. gevestigd zijfr, n de grens van het toenmalige Derf' Of 1 belt i malige grens van Den Haag of dat l (in gedachten) Den Haag geannexeerd heeft omdat een bekend Hagenaar in Amsterdam een functie krijgt, wordt niet duidelijk De heer Ten Hoeve is in R.A.I.-kringen een bekende figuur. Hij was al sinds 1949 bestuurslid en sinds. 1950 voorzitter van de afdeling fabrikanten en impor teurs van bedrijfsautomobielen en als zodanig lid van het hoofdbestuur. Al» lid van het dagelijks bestuur (sinds 1953) kende hij de gehele problematiek van de organisatie. O VER HET ALGEMEEN zijn de deelnemers aan de Najaarsbeurs te Utrecht, die vandaag is gesloten uitstekend tevreden. Na veertig jaren beurzen van negen dagen is dit jaar voor het eerst ook de Najaarsbeurs tot een week bekort en niemand van de deelnemers wenst nu meer andere Het karakter van deze beurs heeft rich geopenbaard in zeer levendige handel. Er werd met veel overleg gekocht en dat vooral in de hogere niveaus. De standhouders toonden zich zeer ingenomen met de kwaliteit van het bezoek uit bijna zestig landen. In de afdeling lederwaren was de han del uitstekend, vele inkopers profiteer den nog van de oude prijzen en bevoor raadden zich flink. De groep huishoudelijke artikelen, glas- en aardewerk, noteerde minder maar veel grotere orders dan verleden jaar. Bijzonder tevreden Is men ln de groep speelgoed. Er werd ruim zaken gedaan en onder meer contacten gelegd met de Ver. Staten, Nieuw Zeeland, Zwitserland en Canada. Voor de cosmetica en parfu merieën bestond veel belangstelling, to* zelfs uit Irak. De firma's die met klein- meubelen aanwezig waren deden zeer goede zaken, onder meer met de Neder landse Antillen, Iran, de V. S. cn Zuid- Afrika en de groep textiel cn mode-arti kelen noteerde zelfs betere resultaten dan op de twee laatste beurzen het geval was geweest. In de afdeling muziekinstrumenten waren dc resultaten ongelijk, In ieder geval werden er veel orgels verkocht. Er bestond veel belangstelling voor de collectieve inzending uit Spanje. Dit land zocht voor verscheidene artikelen Neder landse vertegenwoordigingen, zoals voor lederwaren, schoeisel, textiel, matten en zilverwerk. Men slaagde erin daarvoor niet alleen in Nederland goede contacten te leggen, maar ook in Canada, Australië en IJsland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11