Sportdag gehandicapten op „De Hoogstraat" MAPRO Philips verloor 58.000 dagen door verkeer Engelsen superieur in Rotterdams concours Tapijt speelt nog een rol De Lauwerszee moet dicht Voorhouts gemeenteraad erg geheimzinnig Economie en Financiën Werkloosheid weer gedaald MEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 Melk Het plan, de dagaanduiding op de cap- sules van de melkflessen te laten verval- i len, is onaanvaardbaar, omdat er geen enkele reden kan zijn de melkhandel j anders te behandelen dan de bakkers en de groentehandelaren. Het verkopen van tvaren brengt nu eenmaal het risico t mee, dat er iedere dag wat overblijft: I melk bij de melkhandelaar, brood bij de bakker, groente en fruit bij de groente handelaar. De klanten kopen geen oud brood, de groentehandelaar raakt over gebleven, bederfelijke groente en zacht fruit niet meer kwijt. Omdat de klant i dat De klant die melk in een fles koopt, kan niet zien of de melk vers is of oud. En dus moet dat op de capsule te zien zijn. Want de klant heeft er doodeenvou dig recht op, te weten wat hij of zij koopt. De vraag of de dagaanduiding moet verdwijnen is een kwestie die niet de melkhandel, maar alleen de consu ment aangaat. En als er veel melk over blijft, dan moet de voorraad beter bij de behoefte worden aangepast. Dat moeten de bakker en de groenteboer ook doen. Het Produktschap voor Zuivel, dat ge vraagd was het verzoek van de melk handel te steunen, heeft woensdag ge toond reeds gedeeltelijk de goede weg te hebben gevonden toen het besliste deze vraag aan het Consumenten Con tactorgaan voor te leggen. Daar moet men het antwoord halen op de vraag van die melkhandel en wat ons betreft kan dat antwoord niet krach tig genoeg afwijzend zijn. (Het Vrije Volk) Vanaf 1951 t.m. 1958 gingen bij Philips te Eindhoven 58.000 werk dagen verloren ten gevolge van verkeersongevallen waarbij em ployés van dit bedrijf betrokken waren. In die periode kwamen 18 van de 4.122 daarbij betrokken werknemers om het leven en wer den er 184 zwaar gewond. De meeste en ernstigste ongevallen deden zich voor bij de wielrijders bromfietsers, aldns de cijfers door de Philips Koerier ontleend aan een port van de Eindhovense hoofdinspecteur van politie, J. L. Odekerken. In Eindhoven rijden ruim 84.000 fietsen, het aantal bromfietsen bedraagt ongeveer 13.000, terwijl de motoriseringsgraad in de lichtstad sterker is gestegen dan in ande re grote steden in ons land. Op en rond de Philipscomplexen staan iedere dag 1500 auto's geparkeerd. In de laatste vier jaar is dit getal met 200 per jaar gegroeid. Het laat zich aanzien dat deze ontwikkeling zich onverminderd zal voortzetten. Het aantal geparkeerd erij- wielen bedraagt per dag 20.000, bromfiet sen 2500 en scooters en motoren 600. Het aantal parkeerplaatsen voor het Philips- complex zal moetén worden uitgebreid tot het 2% voudige om aan de parkeer- vraag voor 19751980 te kunnen voldoen. Het complex van verkeersvraagstukken heeft het stadsbestuur voorgelegd aa de Duitse deskundige, prof. Feuchtinge: Hij zal advies uitbrengen over de te nemen maatregelen. De reddingboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam is gisteravond bij poging om een gestrand jacht vlot te trekken, zelf aan de grond gelopen. De boot was op „directievaart" (een oefen tocht van de Kon. Zuidhollandse redding- mij) toen het bij Brouwershaven op het gestrande jacht stuitte. Men verwachtte vanmorgen dat beide vaartuigen bij hoog water wel los zouden komen. Wagentjes als spelattributen Het is allang geen nieuwtje meer, dat lichamelijk gehandicapten danig kunnen meedoen aan sport en spel. U hebt er al van gehoord, van gelezen, en misschien ook iets van gezien. Maar om nu de gedachte bij u weg te nemen dit dit „toch wel iets zieligs moet zijn", willen wij u vertellen van de grote sportdag, die op donderdag 10 september wordt gehouden in het Revalidatiecentrum „De Hoogstraat" in Leersum. We waren uitgenodigd alvast eens te komen kijken naar wat er op die dag zal worden gedemon streerd en werkelijk, we hebben niets „zieligs" gezien. Integendeel, bij de spanning van de wedstrijden vergaten we gewoon dat de handige ijzeren wagentjes geen spelattributen waren maar het gebruik van ge zonde benen moesten vervangen. U kent „De Hoogstraat" toch? Ja juist, het voormalige buiten van dr. H. Colijn, in de prachtige bossen van Leersum op de grens van Doorn. Natuurlijk zijn er flinke vleugels aan gebouwd en is het als landhuis nauwelijks nog herkenbaar, of het moest zijn aan het vriendelijk terras van het hoofdgebouw, waar de perso neelsleden in een enkel vrij uurtje eens eventjes uitblazen. Want „De Hoogstraat", in 1948 op voor stel van de regering tot stand gekomen, is niet alleen revalidatiecentrum, maar tevens erkend ziekenhuis, waarin geope reerd kan worden en waarin tal van me dische behandelingen worden toegepast "oor een staf van specialisten. Alles is gericht op het herstel van patiënten, die tenzij door aangeboren gebreken, tenzij door ziekte of ongeval len lichamelijk zijn gehandicapt, die een der ledematen moeten missen, motori sche storingen hebben, die lijden aan ge volgen van polio enz. Hen weer zoveel mogelijk geschikt te maken voor het gewone leven is het doel van de revalidatie. Dat dit gepaard kan gaan met operaties, met het ver vangen van ledematen door prothese, gebruik van beugels of speciale steungevende corsetten, zal u duidelijk „De Hoogstraat" heeft zelf een werk plaats waar protheses en andere hulp middelen worden gemaakt, dat is van groot belang. Vele patiënten kunnen niet lopen en zc wórdt, in de grote oefenzaal op allerlei manieren en met talloze vernuftige hulp middelen uiterst geduldig geoefend om langzaam zoveel mogelijk terrein te win- Een onderdeel van deze bewegings oefeningen vormen sport en spel. Maar er komt nog veel meer aan de behandeling tepas: massage, bestralingen, fysiocotherapie, arbeidstherapie enz. Bij de arbeidstherapie is elke bezigheid niet anders dan oefening voor bepaalde spie ren en dat natuurlijk volgens dokters voorschrift. Geen medelijden „Soms schrikken patiënten die hier pas komen van het feit, dat zij zich lichame lijk zozeer moeten inspannen," vertelt dr. J. J. Miedema, geneesheer-directeur van De Hoogstraat, ons. „Maar al gauw zien zij in dat alleen de uiterste inspan ning, gepaard aan een enorme mate van wilskracht, de gekwtste en verstijfde of verlamde spieren ten goede kan komen. En dan heb ik geweldige bewondering voor wat zij dag in dag uit presteren." Het is voor de patiënten een grote steu dat zij bij elkaar zijn, bij hun eigen han dicap zien zij ook de voorrechten die zij boven anderen hebben. Iemand die zijn handen niet kan gebruiken is dankbaar dat hij kan lopen en wie niet kan lopen is blij dat hij over zijn handen kan be schikken. „Wij kunnen niet genoeg medegevoel hebben met deze mensen en deze kin deren," zegt dr. Miedema, „maar wat totaal misplaatst is, dat is het vriende lijke medelijden. Een man die heel moeilijk loopt zei me eens: „Kijk dok ter, als ik in een tram moet stappen en iemand zegt dan zo goeiig „doe maai kalmpjes aan, hoor", dan weet ik, dat ze staan te trappelen van ongeduld, maar als n zegt: „nou, schiet je nog eens op, jongen?" dan vind ik dat heel gewoon". Beklaagt u toch nooit gehan dicapten zodat ze het kunnen horen, het geeft hen een idee van onvolwaardig heid en zij hebben integendeel veel meer respect nodig dan iemand die zich •Vrij kan bewegen, want zij getroosten zich lichamelijk en geestelijk oneindig meer inspanning en beheersing." Die heel wijze raad van dr. Miedema, die het weten kan door jarenlange erva ring als revalidatie-arts, gevén wij u graag door. Neen, meelijden op sentimen- TWEE SPRINGCONCOURSEN.... twee Engelse overwinningen. Daarmee is het beeld getekend van de vierde dag van het Rotterdamse Concours Hippique. Daarmee is bovendien opnieuw bewezen, dat de Britse equipe in deze internationale ontmoeting zonder meer de sterkste is. Ann Townsend zegevierde met Bandit IV in het puissance springconcours „Prijs van de Haven", terwjjl David Broome als eerste eindigde in het concours „Prijs van de Maas". hard en prinses Margriet de vierde dag van het concours hippique bij. Die vierde dag, die een tragisch karakter kreeg door het overlijden van de Groningse hack- ney-rijder Johan Caspers. Van dat ogenblik af hangt de vlag op het terrein halfstok. Maar het program ma werd voortgezet. Een commentator zei: „De sport gaat door. Ook dit con cours gaat doordaarmee handelen wij geheel in de geest van de overledene, in de geest van Caspers". De strijd om de „Prijs van de Haven" werd door 25 ruiters en amazones gele verd. Negen reden foutloos. Na de vierde barrage waren er nog twee kandidaten overgebleven: de Engelse amazone Ann Townsend en de Duitse ruiter Günther. Even later werd bekend gemaakt dat de paarden uit de barrage zouden worden teruggetrokken, in verband met de zware wedstrijden, die nog op het programma stonden. Na loting werd de prijs 'aan Townsend toegewezen. Als beste Neder lander plaatste zich T. R. Velstra uit Marssum z- hij werd na de eerste barra ge nummer 8. Op de eretribune woonden prins Bern- het aanbrengen van tekeningen en thanka's en gelden als gewijde ob- beschilderingen, soals de holenmens jecten. Nu schijnen de Tibetanen de hoog te waarderen opvatting te hul digen, dat voorwerpen die met het geloof in verband staan nimmer ver- welke versieringen echter handeld mogen worden, althans, de aanzienlijk latere datum zijn. In bezitter van de thanka mag in verschillende delen van Zuid- Europa en Noord-Afrlka heeft ge daan, maar ook door betegeling al deze gevallen maakt de decoratie voordeel van trekken. Zoi i reli- i geheel uit met de wand. Het is gieus tapijt door welke omstan- lijks een andere oplossing de tempels ten goede te komen, of in de monotone vlakken van de wand te vorm van aalmoezen te worden weg gaan behangen. Dat behoeft niet geschonken. In dit licht bezien is het altijd te geschieden met leiyk papier, duidelijk, dat er van een grote uit- want in het Verre Oosten gebruikte voer van thanka's geen sprake kan men al heel vroeg z«n- al komen zij In enkele gevallen wel buiten de gren zen van Tibet, waar door liefheb bers vaak enorm hoge prijzen voor deze uitzonderlijke kleden wordt be taald. In alle tempels en waarschijnlijkheid is in Mesopotamia kloosters van Tibet zijn de thanka's het eerst de combinatie te vinden, evenals in vele particu- grasweefsels dit doel. Het beste en mooiste behang sel vormen echter sedert de oudheid de tapijten. Reeds de Babylonische tapij ten hebben hlstori- TOCH IS HET ZO! betegeling en wandtapijten aan- liere woningen, getroffen. De functie van deze laat- En aangezien deze religieuze voor ste neemt in de Perzische paleiskunst werpen niet verhandelbaar zijn, sterk toe en via Syrië is het gebruik stapelen de aantallen zich hier en van wandtapijten denkelijk het daar tot onvoorstelbare massa's op. oostelijke deel van het Romeinse rijk Want niemand zal het in zijn hoofd binnengedrongen. In Assyrië, Perzië halen een oude thanka te vernieti- cn het oude Rome speelde het tapijt gen. Alleen al in het winterpaleis dan ook een belangrijke rol bij de in- van de Dalai Lama (toen deze althans i tempels, paleizen nog in Lhasa zetelde) moeten zich i de hogere standen. deze kleden In westerse landen is het tapijt in bevinden. Het grootste tapijt met reil de meeste gevallen slechts vloerbe- gleuze voorstellingen bevindt zich dekking, n r in het Oosten heeft het eveneens in Lhasa in de Potala. Deze oorspronkelijke functie wandversiering behouden (al wil len we niet ontkennen, dat mollige de hoogtijdagen aan het volk tapijten ook daar de vloeren dekken toont in de woningen van mensen die het Nu zich kunnen veroorloven). Vooral in kunne Tibet hebben de tapijten een be- wel e langrijke functie, niet alleen uit het Hjke s toch in Tibet zijn beland, we (overigens op verzoek) i iets over de „verschrikke- vertellen. Op tijd Voor de eerste keer tijdens het werd het programma gisteren redelijk op tijd afgewerkt De strijd ontbrandde om de „Prijs van de Maas". In het veld waren veertien hindernissen van verschillende hoogte en puntenwaarde opgesteld. Elke deelnemer mocht één minuut op het terrein vertoe ven en in die ene minuut moest hij dan zoveel mogelijk punten trachten te ver zamelen. Er waren rond vijftig deelnemers. Do laagst geplaatste kreeg 50 punten, ter wijl in de kopgroep een totaal van 700 geen uitzondering was. De Engelsman Charlesworth en de Duitser Pade brachten het zelfs tot 800 punten. De Brit David Broome met Ballan Sil ver Knight joeg daarna in een adembe nemend tempo over het veld. Hjj liet zjjn paard zeer korte bochten draaien en slaagde erin feilloos over de „duurste" hindernissen te komen. Toen kwam de uitslag840 punten. Voor de duizenden kjjkers een verrassing. De Nederlandse deelnemers, die voor zichtigheid verkozen boven snelheid, waren kansloos. De beste Nederlander was Toon Ebben, die op Grote Pooka 630 punten op zijn naam bracht. De Europese springkampioene Giulia Serventi (Italië) was ook in dit concours niet gelukkig. Voor een der hindernissen weigerde haar paard, waardoor de ama zone met een smak tussen de balken werd geworpen. Hetzelfde lot onderging de Nederlandse Proetske Arts. Beiden verloren daardoor^ veel tijd. In de dressuurproef Prix St. Georges eindigde mevrouw I. Siem uit Bilthoven met Barcelona als eerste. Vandaag is voor het concours hippique een belangrijke dag. De strijd gaat om het Europese springkampioenschap voor dames. Als kandidaten worden ge noemd de Engelse Pat Smyth en de Duit se Anna Clement. tele en helaas ongewild meestal neerbui gende wijze, zo van „och, die stakker verdienen deze dapperen niet. Wél aller meegevoel en respect. Ach ja, dat werd ons wel duidelijk toen we toekeken, hoe een jongt met één been en een tenger meiske dat armen en handen niet kan gebruiken oefenen in het vérspringen. Wel krijgt de jongeman een prothese waardoor hij heel goed zal kunnen lopen, maai is zaak dat het gewone been zo sterk mogelijk wordt opdat hij, mocht er iets met de prothese gebeuren, flink op het ene been zal kunnen redden. En het meiske heeft ook krachtige benen nodig, want als zij valt moet zij zonder het gebruik van haar armen ge makkelijk kunnen opstaan. Ziet u, zo worden sport en spel dienst baar gemaakt aan de revalidatie. We stonden bij een stelletje flinke kerels die, gezeten in de onmisbare wagentjes die zij heel handig zelf voortbewegen, uitstekende staaltjes van boogschieten speerwerpen en kogelstoten Keten zien. Prpbeer die zware sporten maar eens ter wijl u zit en alleen beschikking hebt ovei het bovenlichaam! Achter de bal aan Op de sportvelden De Hoogstraat heeft er zes zitten de jongelui ev« thousiast achter de bal aan als op welk ander sportveld ook. Volleyball, basket ball, tafeltennis, het gaat alles even han dig. U moet die wagentjes eens heen weer zien schieten, draaien, een hele slag rond in een halve seconde. Een spastisch jongetje van veertien jaar overwint het vuur van het spel meer dan ooit 2 bewegingsstoringen. „Kijk wat hij daar doet!" roept dr. Mie dema enthousiast, „in één ruk gooit hij de bal op!" Meent u vooral niet, dat deze spelers en speelsters elkaar meelijdend ontzien! De ijzeren wagentjes botsen tegen elkaar op en komen niet zelden met een formi dabele klap tegen de ijzeren doelpaal te recht. Niemand, die zich daarover het hoofd breekt. Op een ogenblik gaat het zo warm toe, dat een van de spelers over kiept en uit het wagentje valt. Al kijkt de revalidatie-sportleraar onmid dellijk scherp toe, het spel behoeft niet onderbroken te worden, want met zijn geoefende handen en sterke armen heeft de speler zich al weer opgehesen ei wagentje is meteen weer vooraan in de strijd. Bovendiendeze patiënten heb ben geleerd, hoe te vallen zonder zich te bezeren. „De Hoogstraat" heeft inderdaad iets te laten zien, als het 10 september is. Voor deze sportdag zijn tal van medici en func tionarissen uit het revalidatiewerk uitge nodigd. Mochten de weersomstandigheden de buitensport niet mogelijk maken, dan zijn er gelukkig nog de sportzalen v in de balspelen toch kunnen worden ge daan en het programma wordt dan gevuld met de vertoning van dia' revalidatiefilms. Maar laten we hopen, dat het weer is, ook voor de patiënten, die het „best wel leuk vinden als zé eens komen Fries petitionnement Nadat verschillende organisaties zich over de vertraging bij het afsluiten van de Lauwerszee hadden uitgesproken, heeft de Raad van de Friese beweging deze organisaties bij elkaar geroepen te beraadslagen over wat er verder daan kan worden. Op deze vergadering is besloten een petitionnement ter teke ning aan alle ingezetenen van Friesland voor te leggen en het daarna naa regering te zenden. De tekst daarvan luidt: „De Lauwerszee moet dicht. Wij zijn van oordeel dat het niet verantwoord is dat het belangrijke werk der afsluiting en drooglegging van de Lauwerszee blijft liggen. Ter wille van Friesland's veilig heid mag het gevaar van dijkbreuk geen winter meer voortduren. Er is grote be hoefte aan meer werkgelegenheid Friesland. Er moet ruimte komen onze jonge boeren en tuinders. Kortom de Lauwerszee moet dicht". Behalve de raad van de Friese bewe ging werken aan de organisatie van dit petitionnement mee alle landbouworga nisaties in Friesland, de organisaties van de landarbeiders, de landbouwjongeren, de plattelandsvrouwen, de vijf grote poli tieke partijen en de jongerenorganisaties van vier daarvan. Kabinet vice-premier ingesteld Het Koninklijk Besluit tot afschaffing van het ministerie van zaken overzee, ge dagtekend 18 augustus, is in het staats blad verschenen. Dit besluit stelt tevens •net Ingang van l september een kabine van de vice-minister-president in. Dit wordt o.a. belast met de coördinatie var Surinaamse en Antilliaanse aangelegen heden, waarbij Nederland krachtens het Statuut van het Koninkrijk betrokken is. Hoofd van het kabinet is de heer A. Jonkers, raadsadviseur in algemene dienst met de persoonlijke titel van direc- EISENHOWERS BEZOEK AAN HET WESTEN „Goed gedaan" Procureur-generaal verlaat N.-Guinea Wegens beëindiging van zijn kort vei band is aan mr. P. Okma met ingang va 24 oktober op eigen verzoek bij Konink lijk Besluit eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van procureur-generaal bij het Hof van Justitie van Nederlands Nleuw-Gulnea. (Op 1 juli werd bekendgemaakt, dat aan de fungerend advocaat-generaal W. C. van Beek ongevraagd verlof verleend hangende een onderzoek 1 diens gedragingen. Dit verlof hield band met klachten, die de heer Van Beek bij het Hof van Justitie had ingediend over onwettige postcensuur door het par ket van de procureur-generaaL Deze kwestie wordt thans door een commissi onderzocht). Wijziging organisatie landbouw en visserij De directie internationale organisaties van het ministerie van landbouw en vis serij is opgeheven. De behandeling van internationale aangelegenheden op het ministerie zal, al naar het gelang en het onderwerp, in het vervolg worden behar tigd door de directies van de voedsel voorziening van de landbouw en van dc visserij. Plan voor 140 huizen DE GEMEENTERAAD van Voorhout vergadert de laatste tijd nogal eens in het geheim. Gisteravond werd zelfs aan de orde gesteld in ge heime vergadering te gaan om te bespreken of men wel tot geheime ver gadering zou overgaan. Aldus werd besloten. Viermaal achtereen is de raad in spoedvergadering bijeengeroepen met als enig agendapunt: aan koop van gronden in de kom der gemeente voor woningbouw. In drie van de vier vergaderingen wenste de voorzitter de vragen van de raadsleden in het geheim te beantwoorden. Gisteravond werd besproken het voorstel tot aankoop van een perceel weiland, groot 1.27.70 hectare, gelegen tussen de reeds van de heer Th. Hoogstraten en Gebroeders Ruigrok aangekochte gronden, eigenaar de heer H. C. van der Hulst, Kerkweg 15. Als koopsom werd genoemd 29.750. De heer W. Borst vroeg, tegelijkertijd de boerderij is aangekocht. De voorzitter stelde voor in besloten gadering te gaan om hierop antwoord te kunnen geven. De heer W. van der Ploeg vroeg of dit noodzakelijk was. De zitter meende van wel. Wethouder De Groot zag niet in, waarom nu opnieuw in het geheim moest worden gesproken. Zes procent- hij A.K.U. De directie \nan de Algemene Kunst zijde Unie n.v. is met de werknemers organisaties overeengekomen, dat 1st de verwerking van de huurbijslag in het kader van de vrijere loonvor ming mogelijkheid aanwezig is om de sedert 1956 niet meer gewijzigde loon- salarisniveaus met gemiddeld 6 pro cent te verhogen. De c-a.o.'s zullen wor den afgesloten tot 1 januari 1962. Tevens ligt het in het voornemen de rbeidstijd van degenen die 48 uur wer en, met ingang van 1 januari 1960 tot uur en met ingang van 1 januari 1961 •t 46 uur per week terug te brengen, a een verdere uitwerking van de voorlopige overeenstemming zal het voorstel aan het College van Rijksbe- niddelaars ter goedkeuring worden •oorgelegd. OBLIGATIELENING VAN GELDERLAND De firma Theodoor Gilissen deelt mede, dat de provincie Gelderland binnenkort overgaat tot uitgifte van een 414% 30- jarige obligatielening van 10 miljoen '1. Aflossing na 10 jaar in 20 gelijke ter mijnen. Na 10 jaar gehele aflossing a pari gelijk. Statutenwijziging T.O.H.M. De Twentsche Overzee Handelmij. roept tegen 11 september een buitenge- aandeelhoudersvergadering bijeen behandeling van een statutenwijzi ging met het doel ,een directie voor Afrika in te stellen van één of meer ledën. De omvang der bevoegdheden dier directie worden vastgesteld door de di rectie der N.V. na advies van de oom- Gasvoorziening NW Nederland erdam opgericht; doel gasvoor- ziening en deelneming in Nationale Gas- kapitaal 200 aandelen van f 600, an geplaatst en volgestort door 17 Noordhollandse gemeenten 76, door Gas bedrijf Zaanstreek-Waterland 13, door N.V. Gasvoorziening Kop van Noord holland 11; directeuren ir. A. de Groot E. O. Prisse; voorzitter raad W. C. Bakker, plaats vervanger mr. F. H. C. v. Wijk. Rijnvaartgeschil voor Int. Hof (Van onze correspondent) BONN, zaterdagmorgen Westdnltse en Nederlandse deskun digen beraadslagen over de wijze waarop en de vorm waarin het internationale Hof van Justitie in Den Haag zal worden verzocht om een uitspraak te doen de Rijnvaart-controverse. Het geschilpunt gaat over het vervoer tussen Westduitse Rijnhavens en plaat sen van bestemming aan zijrivieren en -kanalen die de Westduitse regering uitsluitend aan Duitse vervoerders wil voorbehouden. Dit is een standpunt, waarmede de Ne derlandse regering zich niet heeft kun nen verenigen, omdat dit naar haar oordeel een discriminatie ten nadele van de Nederlandse Rijnvaarders zou be tekenen, die in de akte van Mannheim (van 1868), waarop Nederland zijn aan spraken baseert, uitdrukkelijk is verbo- PHILIPS BREIDT UIT Volgens de Philips Koerier worden de bedrijven van Philips Gloeilampenfabrie ken belangrijk uitgebreid. In Drachten komt een nieuwe fabriekshal en het ge bouw van personeelszaken wordt ver ruimd. Te Hoogeveen begint men spoedig met de bouw van een nieuwe fabriekshal voor potentiometers, te Valkenswaard ii men begonnen met een kleine bedrijfs ruimte voor fabricage van draadweer standen. Ook Eire wil in Euromarkt Uit betrouwbare bron te Brussel wordt door A.P. vernomen, dat Ierland zich als volwaardig lid bij de Euromarkt wil aan sluiten. Dit verzoek zal heden besproken worden door het dagelijks bestuur van de Euromarkt tezamen met dergelijke verzoeken van Griekenland en Turkije. Ned. Fondsenmij: Wegens gebrek aar quorum nog geen beslissing over statu tenwijziging; volgende vergadering 23 september; college van uitgebreid mét W. Vrolijk. Hij stelde daarom voor in besloten ver gadering als eerste punt aan de orde te stellen of men wel tot geheime vergade ring wenste over te gaan. Van 21.45 tot 22.45 uur was men in be sloten kring bijeen. Na heropening werd het betrokken punt zonder meer aan de orde gesteld. Geen der raadsleden wenste het woord. Het voorstel werd zonder hoofdelijk* stemming aanvaard. De voorzitter merkte op, dat nu niets meer In de weg staat de gekochte grond bouwrijp te maken en te verkopen voor woningbouw. Binnen enkele jaren hoopt men er 140 huizen te kunnen bouwen. De heer Warmenhoven wenste het college geluk. Hij prees vooral het werk van de voorzitter met zijn staf van openbare werken. Een volgend voorstel was niet over te gaan tot aankoop van het woonhuis van de heer J. v. d. Berg aan de Boekhorst laan. Aanvankelijk was men van plan dit wel te doen, omdat men wilde ruilen met de heer D. Ruigrok. Diens eisen zijn echter te hoog. Aan het eind van augustus waren er 41-200 werkloze mannen in Nederland. Van hen waren er 13 860 werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjecten en 8830 op aanvullende werken, zodat er in totaal een geregistreerde arbeidsreserve was van 50-030, aldus een overzicht van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. Deze geregistreerde arbeids reserve was eind juli van dit jaar 54.540, eind augustus 1958 71-200 en eind juli 1958 77.310. Het aantal werkloze vrouwen be droeg eind augustus van dit jaar 5910, de maand ervoor was dit cijfer 5010. Het aantal openstaande aanvragen was eind augustus voor mannen 41-900 (eind juli 45-270) en voor vrouwen 31.180 (eind juli 33-180). MAPRO-spiroot b sferfc en soepel overal in hwis te gebraibeiv Voor Iter gordijnen. de was. Uw meer mogelijkheden met GÓRDIJNSPIRAAL nnd octrooi 74341 lel op <le gele bos S

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5