Kwestie-Laos komt in de Veiligheidsraad Jlieuuie riterije ÜTouranl Amerikanen niet enthousiast over bezoek Chroesjtsjef Amerika zegt weer zijn steun toe oter duurder, margarine goedkoper Eerste D.C.-8 vliegt in van Los Angeles naar recordtijd Schiphol Minister De Pous vraagt toezegging bedrijfsleven inzake prijspolitiek Lonen eisen de helft van het nationale inkomen ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasttcfj is gbebleura mgn bert in tegijenspoef Veertigste jaargang no. 11659 Sport in de Hoogstraat Zie pagina 5 Congres der filosofen Zie pagina 7 Drijvende touringscars Zie Zondagsblad Op versoek van Hammarskjold TAE VEILIGHEIDSRAAD komt waarschijnlijk dinsdag bijeen om het ver- -L' Zoek van Laos, troepen der Ver. Naties naar het strijdgebied te zen den, te bespreken. Dag Hammarskjold heeft zijn reis door Zuid-Amerika ijlings afgebroken, nu de toestand in Laos zeer kritiek is geworden. Zeven uur nadat de Laotische regering de V.N. om hulp heeft gevraagd, richtte Hammarskjold in Rio de Janeiro, op doorreis naar New York, zijn voorstel aan de Veiligheidsraad. Het is niet onmogelijk dat de Algemene Vergade ring later in de week in een spoedzitting bijeenkomt. Binnenkort worden de Neder landse (jonge)dames weer met iets nieuws verblijd: een vilten rok met als verrassing dat in iedere zaak waarin het artikel wordt verkocht, een specialist(e) aanwezig zal zijn, die de ovale witte zakken snel voorziet van het ter plaatse vervaardigde zwartvilten silhouet van de koopster De foto toont het re sultaat. De Utrechtse najaars- beurs krijgt de primeur. Met Ingang van maandag zal de marga- Ine 4 cent per kilo in prijs verlaagd 'orden, 1 cent per pakje van een half ond. Deze prijsverlaging is mogelijk eworden tengevolge van een daling van e grondstoffenprUzen. Tegenover deze prijsverlaging staat chter een prijsverhoging van 28 cent er kilo of 7 cent per pakje, even iet ingang van raaandag aanstaande, e roomboter. De prijs voor de consument lördt dan ongeveer 1.32 per half pond. r zijn zelfs in handelskringen stemmen pgegaan de boter met 40 cent per kilo te erhogen. Het moet dan ook niet uitge- loten worden geacht, dat zich de komen - e weken nog een verdere prijsstijging il voordoen. De afgelopen zomer i oter nu reeds met 1.44 per kilo in estegen. Deze ontwikkeling is een olg van de grote schaarste die ei ernationaal aan boter bestaat. Grote oeveelheden gaan er uit ons land naar f ankrijk en West-Duitsland. Thans heeft tankrijk weer een nieuwe inschrijving eopend, waarvan een groot deel waar- chijnlijk aan Nederland zal worden toe- N.V. Levensverzekering Mij. UB0 Levens- Studie- en Uitzet-, Lijfrente Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algem. Verzekering Mij. UB9 Brand-, Inbraak- Ongevallen- en WA-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen Kromme Nieuwe Gracht 8—10 Ulrechl EISENHOWER NODIGT DE GAULLE UIT „Ik hoop van harte, dat het niet te lang al duren, voordat u de gelegenheid heeft 5 Ver. Staten te bezoeken en het wei- om, dat u daar wacht, in ontvangst te smen." Dit heeft president Eisenhower it Schotland naar president De Gaulle, ie hij juist had bezocht, geschreven. Ook heeft Eisenhower het volgende te- gram aan zijn Franse collega gezon- „U kunt er van verzekerd zijn, dat wij et een groot voorrecht zullen vinden auw contact met u en uw regering te nderhouden op de weg naar het oplossen an de gemeenschappelijke vraagstuk- De Amerikaanse minister van buiten- indse zaken, Herter, heeft gisteren de '.A.V.O.-raad op de hoogte gebracht, van e besprekingen van Eisenhower in Bonn, ionden en Parijs. Tijdens deze zitting van de raad heeft e Belgische minister van buitenlandse aken, Pierre Wigny, concrete voorstellen ngediend voor versterking van de Atlan- ische organisatie op niet-militair gebied. regering heeft gisteren v De Amerikaa opnieuw steun toegezegd. In het kader van de Ameri kaanse hulpverlening is een tweemotorig vrachtvliegtuig, het eerste toestel van een serie van zes, in Vientiane aangeko men. Amerikaanse piloten vliegen de toe stellen naar Laos. Regeringstroepen worden samengetrok ken rond Sam Neua, de bedreigde stad het noordoosten van het koninkrijk. Ov ruim een week wordt het grote offensief van de communistische opstandelingen, waaronder zich verscheidene Noordviet- namese soldaten zouden bevinden, ver wacht. Na Amerika gaat Chroesjtsjef naar Peking Na zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten zal de Russische premier Chroesjtsjef naar Peking gaan. Vermoedelijk zal Chroesjtsjeyf omstreeks 1 oktober in Rood- China zijn, wanneer de tiende verjaardag van de communistische revolutie wordt gevierd. Het hoofddoel van zijn Chinees bezoek is uiteraard de Chinese commu- sten verslag uit te brengen over zijn isprek met president Eisenhower. Premier Chroesjtsjef heeft dit nieuws df bekend gemaakt op een receptie in Moskou op de Poolse ambassade. Bij deze gelegenheid verzekerde hij het westen 'gmaals, dat Rusland nooit een wapen r hand zal nemen tegen andere staten, als geen gewapende aanval op ons of op vrienden wordt gedaan. Letterlijk de Russische premier: „Noch raket- noch de luchtmacht, noch enig ander >en zullen de kapitalistische landen onze zijde bedreigen." In Coevorden werd gisteren de 54- jarige motorrijder J. Lunsing bij het af slaan door een achteropkomende auto aangereden. Hij overleed in het zieken huis. In Sittard botste de 32-jarige M. van Beek met zijn bromfiets tegen een auto bus. Ook hij overleed in een ziekenhuis. China In het Indische parlement werden gis teren de communistische infiltraties aan de noordoostelijke grens van India be sproken. Premier Nehroe deelde mede, igering een witboek zal uitgi de gren Hij klaarde dat India zal blijven probi vriendschap met China te behouden Ook al getuigen de Chinese nota's van een opvallende onbeleefdheid tegenover de Indische regering, aldus Nehroe. President Eisenhower heeft een drukke week achter de rug. Ook de fotojournalisten hebben deze Europese tournee gevolgd en zij brachten u dagelijks foto's uit Bonn, Londen en Parijs. Nu heeft de President een paar da gen rust genomen. Hij brengt het weekeinde door in 't kasteel Culzean in Ayrshire, Schotland. Bij zijn aankomst werd hij gis teren begroet door de voor malige eigenaar, de markies van Ailsa. Geen eierenwel lastige vragen UELEEFD en correct, maar lauw. Dit is de houding van de Ame rikanen ten opzichte van de Russi sche premier Chroesjtsjef, als hij gedurende twee weken een bezoek aan de Verenigde Staten brengt. Een aantal individuele personen en organisaties hebben zich krachtig verzet tegen het bezoek. Zij zien de komst van de Russische premier als een propaganda-stunt en niet als een waarachtige poging om de vrede te dienen. Maar over het algemeen schijnen de Amerikanen bereid te zijn het bezoek te accepteren in de hoop dat er iets goeds, of althans niets slechts uit zal groeien. President Eisenhower geeft de proto- colaire toon aan door Croesjtsjef op het vliegveld van Andrews in Maryland te ontvangen (hier kan de Tu-114 vei liger landen dan op het nationale vlieg veld van Washington. de pla; die de premier gaat bezoeken zullen zich houden aan een formele begroeting. Sommigen hebben zich in het verleden ken lauw getoond ten opzichte sche vertegenwoordigers. Ma ben thans laten weten dat departement van buiS»nla zullen samenwerken om de hoffelijkhei te betrachten ten opzichte van een of ficiële gast van de president. Zelfs personen en groepen, die, vier kant tegen het bezoek zijn, hebben zich tot nu toe betrekkelijk mild getoond hij het uiting geven aan hun afkeuring. De suggesties van deze kant variëren van het instellen van een gebedsdag tot het neerlaten van de jaloeziën, het dra gen van zwarte dassen door de mannen en van zwarte kousen door de Vragen De fel anti-communistische Hongaarse vrijihe.dsstrijders hebben beloofd dat zij Chroesjtsjef alleen maar met vragen zullen lastig vallen, in tegen-stelling tol de eieren die n-aar vice-premier Mikovan in januari werden geworpen. De organisatie van onderdrukte na ties heeft verklaard dat zij bij de be vordering van de zaak der vrijheid voor Oceaanvlucht in 10 uur 46 min. PRECIES om vijf uur landde gis termiddag de fraaie DC-8, het straalvliegtuig van de Douglasfa- brieken, op Schiphol. De eerste oceaanvlucht van deze luchtreus zat erop. In 10 uur en 42 minuten was de oversteek verricht: een record, want geen enkel burgervliegtuig heeft in zo'n korte tijd het oceaan traject van 9320 kilometer kunnen „We hadden nog wel eerder op Schip hol kunnen neerstrijken," vertelde gezag voerder Bert Foulds, chef-invlieger van Douglas, vol trots. „Ruim een uur heeft ons gekost om in Londen te tan ken. Het was niet nodig geweest, want Nederland hadden we non stop kunnen bereiken, maar deze eerste vlucht met het straalvliegtuig was om het toestel te testen en niet om records te breken". De DC-8 had het gepresteerd, een gemid delde snelheid van 833 km per uur te De K.L.M. toonde zich overigens bij zonder verheugd dat Douglas zijn eerste straalvl.uoht op Schiphol uitvoerde. Ver scheidene vertegenwoordigers van de 40- jarige K.L.M. waren trouwens vanaf Long Beach meegevlogen. Zij hebben nauwkeurig de verrichtin gen van de snelle, comfortabele lucht reus gevolgd. Want de K.L.M. zal eind januari de eerste DC-8 er zijn er 12 besteld ontvangen. Vóór de zomerdienstre.geling 1960 zal de Nederlandse luchtvaartmaatschappij straalvliegtuigen met de nationale drie kleur in de lücht brengen. Het eerste straalvliegtuig van de KLM krijgt de naam van Neerlands luchtvaart pionier, Albert Plesman. Voor het eerst landde gisteren op Schiphol het nieuwe DC-8 straalvliegtuig. De Douglasfabrieken hebben reeds der tien DC-8's afgeleverd. Er zijn orders voor 143 stuks binnengekomen. Plannen voor een vrachtuitvoering van de DC-8 zijn ook in de maak. United Airlines zal op 18 september de eerste transcontinen tale versie van de DC-8 in gebruik nemen Het interieur van de gisteren neerge streken DC-8 is in lichte pastelkleuren gehouden. In de rugleuningen van de, in grijs uitgevoerde stoelen, zijn knopjes voor het roepen van stewards, lampjes, zuurstofmasker e.d. aangebracht. De luchtreus heeft een tankinhoud van 82.986 liter, maar de vier straalmotoren gebrui ken dan ook per minuut 1400 gallon. De stuurhut moet een juweeltje van luchtvaarttechniek zijn, maar mocht door de journalisten niet worden beziohtigd. de onderdrukte volkeren nooit is over gegaan tot geweld en dat ook nooit zal doen, en evenmin tot andere middelen die onverenigbaar zijn met de wetten en gewoonten van de V.S. Maar wei hoopt deze organisatie dat Chroesjtsjef krachtig herinnerd zal wor den aan het nog onopgeloste probleem van de vrijheid en onafhankelijkheid der negen onderdrukte Europese landen. De pers heeft in het algemeen haar lezers aangeraden hoffelijk te zijn. De New York Times schreef: „Als of ficieel bezoeker en gast van de president moet hij niet alleen verzekerd zijn van behoorlijke bescherming, maar ook van de gebruikelijke beleefdheid. De wereld zal er bij winnen als Chroesjtsjef door hetgeen hij in Amerika leert, vap wilde avonturen wordt weerhouden en er toe wordt gebracht oprechte onderhande lingen te voeren over voorwaarden die voor het Westen aanvaardbaar zijn. De Newyorkse Daily Nows slaat ech ter een heel andere toon aan en noemt Chroesjtsjef een moordenaar. Het blad schrijft: „De president heeft het recht Chroesjtsjef uit te nodigen voor een be- deze schot allerkoelste beleefdheid Laten wij hem de kracht van de Amerikanen tone: Eisenhower strikt privé p wij hem dan bejegenen met Volgens het blad is omgev< procent van de brieven tegen het bezoek. In een van die brieven staat: „De naaimoordenaars werden op gehangen voor hun misdaden tegen de mensheid, de comiminisfcisohe moorde naars worden als gasten uitgenodigd behandelen 1 de eenheid laten hij en ge jouw. negentig Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het donderdag door de Se naat aangenomen wetsontwerp tegen cor ruptie in vakverenigingen met 352 tegen 52 stemmen goedgekeurd. (Van onze sociaal-econom. redactie.) DE MINISTER van economische zaken, drs. J. W. de Pous, heeft he,t bedrijfsleven uitgenodigd een gesprek over de prijs-politiek tegen donderdagmiddag a.s. om drie uur in hotel Witte Brug. De beteke nis van de gedifferentieerde loon politiek voor de prijzen zal hierbij met name onder ogen worden gezien. Ook branchegewijze Voor de bespreking zijn uitgenodigd de Ier industriële werkgeversbonden, e<r middenstandsbonden, de drie erkende erknemersvakcentrales, de raad /erleg voor de handel en de centrale *rbruikscoöperaities. In het verleden is deze groepering ook regelmatig door minister Zijls kwaliteit van minister van economische zaken bijeen geroepen in verband prijsstabilisatiepolitiek- In het la; houden gesprek van minister Zijlstra op 2 oktober van heit vorig jaar werd gekomen dart hert preventief toezicht op de prijzen zou komen rte vervallen, zondering van enkele eerste levensbehoef ten zoals melk. vlees, brood en brand stoffen. Voor de rest zou alleen achteraf controle zijn op verhoging van de prijzi begrijpelijk dat thans minister Pous op zijn beurt behoefte heeft zich verstaan met het bedrijfsleven, vooral nu er een nieuwe loonpolitiek wordt door gevoerd. Het is waarschijnlijk dat minister De Pous zal vasthouden aan de twee begin selen voor het prijsbeleid, die reeds bij de aankondiging van de nieuwe loonpo litiek zijn gesteld, namelijk loonsverho gingen moeten steuencn op verhoging vai de productiviteit en de rentabiliteit ei mogen niet in de prijzen worden doorbere kend- In de tweede plaats zullen in ge vallen van bijzonder gunstige productivi iitsontwikkelingen de prjjzt Ernstige crisis in Argentinië bezworen De ernstige crisis in Argentinië is gelost. Met goedvinden van president Frondizi is de minister van oorlog, Elvio Anaya, afgetreden en vervangen door generaal Rodolfo Larcher. De opstandige militaire beweging heeft haar zin gekre gen. Na het bekend worden van dit nieuw; werden de tanks uit Buenos Aires terug getrokken, de barricaden geslecht en vijftien generaals en twee kolonels, die donderdag waren gearresteerd, weer vrij gelaten. Generaal Montero, die door de afgetre den minister Anaya was afgezet, is door de nieuwe minister van oorlog in zijn functie hersteld. Nieuwe reactor voor schepen De Amerikaanse commissie voor atoc energie is begonnen met de bouw van nieuwe vereenvoudigde kernreactor vi duikboten en andere schepen. Het w« :al 18% miljoen dollar kosten. De reactor zal kleiner zijn en de kosten zullen per eenheid lager zijn dan de hui dige waterdrukreactors die in atoom duikboten gebruikt worden als de Nau tilus, de Skate en de Seawolf. BREESTRAAT 173 Tussen 1900 en 1913 werd ruim 35 procent van ons nationale inkomen uit betaald in de vorm van lonen en sala rissen. Na de eerste wereldoorlog steeg dit percentage tot ruim 45 procent en na de tweede wereldoorlog tot ongeveer 55 procent. Dit blijkt uit de studie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Een soortgelijke ontwikkeling als zich PRISMA Met de stijging van de totale loonsom trad in vergelijking met de toestand vóór 1940 een relatieve daling van de overige bestanddelen van het nationale inkomen in. Vooral het inkomen uit ka pitaal is, uitgedrukt in procenten van hét nationale inkomen, overal sterk gedaald. Het inkomen van zelfstandigen toont eveneens een dalende tendens, hoewel voor enkele groepen, waaronder de landbouwers, het inkomen thans een ho- percentage vormt van het nationale 1940. Zichzelf beboet De hoofdcommissaris van politie in Ringkobing (Denemarken), Fenger- Eriksen, heeft zichzelf een boete opge legd voor een verkeersovertreding. De commissaris had een verplichte stop bij het oprijden van een voorrangs- weg genegeerd. Toen hij zijn fout merk te verzoght hij een agent die bij hem in de wagen zat. hiervan proces-verbaal op te maken. Toen het verbaal enige dagen later op zijn bureau terecht kwam, leg de de commissaris zichzelf de gebruike lijke boete van 60 kronen (ruim. dertig gulden) op. moeten worden. Deze verlagingen zullen dan de prijsverhogingen kunnen compen seren in bedrijfstakken die wat betreft de lonen achter af de algemene trend vol gen en niet uit de productiviteit een loons verhoging kunnen betalen. Nader vernemen wij dart ministers De Pous het voornemen heeft na het overleg met de centrale organisaties ook branche gewijze van het bedrijfsleven de garantie rte vragen dat loonsverhogingen niet tot prijsverhogingen zullen leiden. De minister zou met deze maatregel een nauwer contact met het bedrijfsleven beogen, omdat diit het prijzenprobleem alleen maar ten goede kam komen. Het branchegewijze georganiseerde bedrijfsleven kan namelijk veel meer invloed uitoefenen op het prijs peil in de afzonderlijke bedrijfstakken dan de centrale organi-asties dat kunnen. In het verleden was een dergelijk over leg bij een strakker prijsbeleid ongewoon de minister van economische zaken slechts met de centrale organisaties. Ernstig ongeluk op onbewaakte Vannacht is de 31-jarige kruidenier J. Visser te Halerbrug (gemeente Beilenj, het zijn auto tegen een uit noordelijke richting komende goederentrein gereden. De klap was zo hevig, dat de wagen precies in omgekeerde richting op de rails werd geduwd. De heer Visser is daarbij uit de wagen geslingerd en kwam in het Oranjekanaal terecht. Na enkele uren dreggen werd het lijk opgehaald. De bestuurder van de trein heeft van de aanrijding niets gemerkt. In Meppel werd hij hiervan op de hoogte gesteld. Het slachtoffer kwam uit de gemeente Westerbork, waarheen hij met zijn echt- >te op verjaardagsbezoek was ge- st. De vrouw is die nacht toevallig bij haar ouders achtergebleven. Zij wa twee maanden geleden in het huwe lijk getreden. Inning omzetbelasting Met ingang van 1 januari 1960 zal de betaling der omzetbelasting geschieden bij de ontvanger der directe belasting met uitzondering van Amsterdam, waar tot 1 januari 1961 de inning geschiedt door de ontvanger der accijnzen. Blijkens een opgave van het West- duitse centrale arbeidsbureau werken 163.211 buitenlanders in de Bondsrepu bliek, waaronder 29.389 Nederlanders. Lucht blijft hemelsblauw (Van onze weerkundige medewerker) LJET AANTAL witte mooi-weerwolkjes, dat wij deze week hebben gezien is bijzonder klein en ook tijdens het week- nd zal de lucht hemelsblauw blijven. Jeze eerste dagen van september leverden 1 ruim vijftig uren zonneschijn op. Het hogedrukgebied boven de Noordzee ver toont nog geen ouderdomskwalen, zodat het zeker nog enkele dagen fraai weer kan brengen. Hoger dan 22 a 23 graden kwam de temperatuur niet deze week in Zuid-Holland. Tijdens het weekend kan er geleidelijk iets warmere lucht worden aangevoerd van maximaal 23 tot 25 graden, onweersstoring boven Frankrijk zal geen kwaad doen en kan alleen de l in de middag tijdelijk tot krachtig rij warm De Bilt verwacht tot zon dagavond: Droog, zonnig en vrij warm weer. Matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 6 sept. zon op 5.58, onder 19.18; ïaan op 10.05, onder 20.51. Maandag 7 sept. zon op 5.59, onder 19.16; laan op 11.21, onder 21.26. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur MUm-hea Zürieh Gemève

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1