Friese vierling morgen één jaar Gefilmd gebreid verhaal „WAAR IS DE TIJD GEBLEVEN?", ZEGT OPA Reddingen uit auto's onder water en in volle zee Ervaringen met Engelse en Franse schooltelevisie 'J'WAALF MAANDEN lang heejt de „toer mei de sipel", de toren met de ui erop, over ze gewaakt. En morgen zal het dan feest zijn in Deinum, het Friese gehucht van honderd woningen, dat ressorteert onder de gemeente Menaldumadeel en nog slechts enkele malen per dag met de trein te bereiken is, wan neer men van Leeuwarden naar Harlingen spoort. Morgen, zaterdag 5 september, is de vierling van de 26-jarige fitter der Leeuwarder waterleiding Sale L a ut en- bach en de 22-jarige J a nny Lautenb ach - Spoelman, één jaar. Moeder is dan eigenlijk nog niet eens 22, maar die hoopt het in elk geval de volgende dag te worden, zodat er twee dagen feest achter elkaar in het verschiet „Ik weet werkelijk niet waar de tijd gebleven is", zegt grootvader Spoelman (46), beheerder van het P.T.T.-kantoortje, waarin het vier tal geboren werd. Nu ja, niet in het kantoortje zelf, dat ter linkerzijde van de voordeur is gevestigd, maar in de voorkamer rechts van de gang, waar de toen pas getrouwde Janny inwoning genoot. Vier ritten „Janny was erg zwaar", vertelde de heer Spoelman, „zodat zowel dokter G. C. M. Kolff uit Marssum als wij op de geboorte van twee flinke kinderen rekenden, kinderen van een pond of aoht. Maar het den er vier! Het eerste, Meint, kwam 's nachts om 2 uur. Het een jongen. Daar zijn komst ons toch nog verrast had, had ik niet zo gauw een weegschaal bij de hand. Op verzoek van de dokter schroefde ik toen maar de weegapparatuur voor de pakketpost los en konden we vaststellen, dat het ventje nau welijks twee pond woog. Ik moest er direct mee naar hel Diakonessenhuis in Leeuwarden. Daarvoor deed ik een beroep op de heer De Vrij, die altijd voor het ziekenvervoer voor de ziekenfonds leden zorgt. En toen we goed en wel terug waren, werd Dirkje ge boren, een meisje van drie pond. Ook haar bracht ik met De Vrij naar Leeuwarden. Maar intussen was het ons al duide lijk geworden dat we er met dit (Advertentie) fldTn^'blo^eW- tweetal nog niet waren, 's Ochtends om 8 uur zag Willem het levenslicht woog eveneens drie pond en terwijl ik met hem naar Leeuwar den onderweg was, meldde zich om half negen Ytje, een meisje twee pond. Ik heb dus voor allé een autotochtje naar de Friese hoofdstad moeten maken". „Hoe ik dat vond?" „Nou, nadat de grootste sensatie achter de rug was, was ik er misschien nog trotser op dan de ouders, want je raakt er nooit op uitgekeken. Ze zijn allen kerngezond en de stand is nu: Meint 17 pond, Dirkje 18% pond, Willem 18 pond en Ytje 17% pond, Nummer één en nummer vier wegen dus, net als bij de geboorte, nog al tijd wat minder dan de twee andere kinderen". Nadat grootvader Spoelman dit al lemaal nog eens voor ons heeft opge haald, staande met één voet op een kantoorstoel en langzaam zuigend aan zijn kromme houten tabakspijpje, ter wijl hij door het raam over de wei landen staart, ontdekken we daar een brede vaart, die dit weiland recht doorklieft. „Dit is het Van Harinxma- kanaal,- van Leeuwarden naar Har lingen", lichtte hij ons toe. Als de kleinkinderen dus maar voorspoedig mogen blijven groeien kunnen zi daar later zwemmen en schaatsen rij den. IIe heb er acht Tot zover onze introductie voor viertal, dat we even later in levenden lijve voor ons zagen". Want van groot vader Spoelman naar het huis var dochter Janny is nog geen vijftig me ter gaans. Het blijkt een deel te zijn van een gesplitste woning, die tevens wat werd gemoderniseerd en binnen gezellig aandoet. Bovendien heeft men de beschikking over een flinke stenen schuur, die opzij tegen het woonhuis leunt. Door de schuur stappend, waar tje Wijma uit Hallum als hulp voor Janny druk bezig is met de was, staan vier gloednieuwe kinderstoelen, gelijk soldaten in het gelid. Ze zijn echter onbezet, daar de vier kleinen op het erf achter de woning blijken te ver toeven. Hier maken we eerst kennis met moeder Janny, een stevig ge bouwde, niet zo erg spraakzame vrouw, met zwart krullend haar, een gezond bol gezicht en een paar vrien delijke, donker bruine ogen. Haar moeder, mevrouw Spoelman-Bebingh (46), die al wat begint te grijzen en iets langer en slanker is dan de doch ter, is al even vriendelijk en vertelt ons maar meteen, dat zij acht kinde ren heeft, van wie Janny de oudste is. Op Janny volgen vijf jongens, dan Feestelijk jubileum Oranje Kruis ten slotte nog „Had u wellicht tweelingen in de familie?", vragen we haar. En inder daad blijkt haar moeder er een van een tweeling te zijn geweest. Dan worden we onverwachts aan de jas van ons colbertje getrokken. „Dat is natuurlijk weer die brutale Willem", zegt mevrouw Lautenbach- Spoelman. „Willem is wel de grootste boef. Die is al eens uit de kinder wagen gevallen gat in z'n hoofdt en die heeft ook al een begin van longontsteking gehad. Dat was in maart. Maar bij hem gaat alles even gauw voorbij. Na wat penicilline- spuitjes was hij in tien dagen al weer de oude. Maar omdat Willem nogal een woelwater is heeft hij tegenwoor dig een kinderwagen voor zich alleen en zit hij met een tuigje vastgebon den. Ook Dirkje heeft een complete kinderwagen tot haar beschikking, omdat zij de grootste van het viertal is. Toch kan zij nog niet alleen gaan staan". „Dan zijn dat dus Meint en Ytje", concluderen we van de andere twee, die samen een enorme kinderwagen delen. Zo is het ook. Meint ligt languit op z'n rug, mèt de ogen vast dichtgekne pen en schijnt zich van de hele wereld niets aan te trekken. „Maar Ytje is ook een boef", verklaart moeder, ter wijl ze haar hand over het kopje strijkt. „Ytje staat al in de wagen, maar Meint kan zelfs nog niet alleen rechtop zitten. Dat zal echter ook wel komen". Als we de veronderstelling uiten, dat het alle vier wel blondjes zullen worden blijken we ons te vergissen. Althans volgens oma, die nu eenmaal al heel wat meer ervaring op dit ge bied heeft dan de jonge moeder. Me- Spoelman zegt dan ook zeer po sitief: „Alleen Willem en Dirkje blij- blond. Die hebben allebei blauwe ogen. Maar Meint en Ytje worden don ker, want die hebben dezelfde ogen als hun moeder". En mevrouw Lauten- bach knikt even bevestigend. Vervolgens horen we, dat Willem al onder het mes is geweest! Dat wil zeg gen, bij kapper Beekhuizen, die hem gratis heeft geknipt. Binnenkort Dirkje aan de beurt. En dan Ytje. Al leen Meint weet nog weinig van haar af. Als het echter voor hem ook een maal zo ver is zal hij eveneens gratis door Beekhuizen bediend worden. En niet alleen die eerste keer, doch tien jaar lang, zoals de kapper uit Deinum dit nu eenmaal voor alle vier de kin deren heeft toegezegd. Eten als dijkers „Eten ze goed?" willen we weten. „Geweldig", antwoordt moeder Lau- tenbach. ,,'s Ochtends pap, 's middags aardappelen, groenten en yoghurt, half drie wat fruit, een kinderkoekje Morgen, zaterdag, zijn ze aile vier tegelijk jarig. Willem, die volgens z'n moeder de grootste boef is van het stel, houdt zich hier wat op de achtergrond (tweede van links). Want zo'n teil is eigenlijk niets voor hem. Daar kan je niet eens flink uit tuimelen graaf, die onlangs foto's maakte voor zo'n Friese krant, verschafte tevens een foto aan een landelijk dagblad. En een andere fotograaf, die alleen een foto kwam maken voor de Frie se editie van een landelijke krant, zag z'n afspraak tenietgedaan, om dat deze krant de bewuste foto toch in alle edities mee liet draaien. Naar verluidt nam deze fotograaf toen zijn ontslag bij het bewuste blad. Gelet op al deze dingen besloot het dames weekblad daarop, voor de rest van de Nederlandse pers één foto te zen den aan het A.N.P., die dan voor verspreiding van de afdrukken kon zorgen. Maar toen kwam dezer dagen een groot landelijk dagblad met een verslaggever en een fotograaf, welke laatste in het bezit was van een ver klaring van het damesweekblad, dat voor deze courant nog een uitzonde- I ring mocht worden gemaakt I Toen is de heer Lautenbach echt nij dig geworden. Hij had immers de ene na de andere krant al afgescheept, soms met veel rumoer, omdat hij zich moreel gebonden achtte aan het da mesweekblad. Zodat hij de telefoon greep en het weekblad opgewonden meedeelde, nu van geen enkele bin ding meer te willen weten. Zo nodig moest men de geschonken spullen dan maar weer terug halen In allerijl verscheen er toen een mijnheer van het damesweekblad, die het stormpje suste, ook al bleef de heer Lautenbach nu bij zijn standpunt, dat hij weer de vrije beschikking over het fotograferen van zijn kinderen wilde hebben. En dank zij dat standpunt vindt u nu ook dit exclusieve fotoma teriaal in UW courant. Advertentie Advertentie Grootscheeps en veelomvattend worden de reddingsdemonstraties, die zaterdagmiddag 12 september in de Scheveningse haven en langs de kust in zee zullen worden ge houden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het Oranje Kruis. Reddingsorganisaties, werk zaam op allerlei terrein, zullen er aan deelnemen om te demonstre ren waartoe het Nederlandse red- dingswezen van vandaag in staat is. De show begint na een défilé van verscheidene muziekkorpsen en toespra ken van mr. J. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en de directeur van de Haagse G.G.D., de arts E. Heystek, om half drie met een ont ploffing op een trawler. Enkele opva renden zullen in het water springen, op het dek zullen gewonden vallen. Op de bovenste verdieping van een aan de haven gevestigd bedrijf zal brand uitbreken, er zal een auto in het water rijden, er wordt een kabine met twee drenkelingen door een drij vende kraan in het water gelaten, de spoorwegen zullen laten zien hoe bij een treinongeluk beklemd geraakte passagiers worden bevrijd, wegen wachters van de A.N.W.B. zullen op het toneel verschijnen en ookE.H.B.O.- ers geven een demonstratie. Behalve in de haven zullen de red dingsdemonstraties zich ook afspelen in zee langs de Scheveningse kust. Zo zal er tussen de golfbrekers 41 en 42 een trawler „vastlopen". De Dorus Rijkers zal uitvaren om de 12 opvarenden van boord te halen. Zwemmers, die zich te ver in zee hebben gewaagd zullen met Tom-boten en redlijnen op het strand worden gebracht, andere drenkelingen zullen door twee helikopters, waarvan er één de plaats waar de drenkeling zich REDDINGSWAGENS De demonstratie zal worden beëindigd et een groot défilé van 35 motorvlet- ten, de twee helikopters, de redding boot en verscheidene Tom-boten. Bij dit alles zal gebruik worden gemaakt van het modernste materiaal, dat op het ogenblik beschikbaar Is. De spoorwegen bijvoorbeeld komen met een van de i reddingswagens, die nog maar en kele jaren geleden bij een ernstig trein ongeluk in dienst zijn gesteld. Duikers zullen laten zien hoe zij zijn uitgerust met pakken die in twee minuten kunnen worden aangetrokken. Met een inge- te telefooninstallatie zullen zij bij hun pogingen de drenkelingen in de te water geraakte auto te redden, in ver binding staan met de wal om hun be vindingen door te geven. De brandweer zal aanwezig zijn met m zgn. stopchute waarmee mensen, die niet op een normale wijze een brandend huis kunnen verlaten, naar beneden worden getransporteerd. Tevens zullen hierbij speciaal hiervoor gemaakte bran cards worden gebrikt. De B.B. zal voor deze demonstratie met redzeilen werken. Voorts zullen leden van, de E.H.B.O.- verenigingen en Haagse Vrijwillige Red dingsbrigade onder meer laten zien hoe kunstmatige ademhaling moet worden toegepast. CONGRES Behalve met demonstraties zal het 50-jarig bestaan van het Oranje Kruis, dat het overkoepelend orgaan is van 53 reddingsorganisaties op alle gebieden, worden gevierd met een internationaal jubileumcongres in het Haagse Kurhaus. Vele landen, waaronder ook Rusland, i zullen hieraan deelnemen. met thee en 's avonds weer pap. En dan gaan ze om zeven uur onder de wol. Ze slapen gelukkig alle vier als beren, zodat we 's nachts in elk geval met rust gelaten worden. Want over- j dag heb je er al genoeg mee te stellen, i Nog steeds dagelijks zo'n dertig luiers J en het duurt nog wel een jaar, voor die periode voorbij is. Maar de hyper- j moderne wasmachine, met spoeling en j centrifuge, die een Rotterdamse firma verleden jaar schonk, is er goed voor Helaas raakt men door de kleertji heen. Want al kreeg men nu verleden jaar behalve die machine tevens die kinderwagen voor vier per- -, die vier ledikantjes en die twee dubbele boxen, het leven gaat door ook in Deinum. „En als water- fitter verdien je eenmaal ook geen ka pitaal", had grootvader Spoelman ons 1. Er nog aan toevoegend, dat zelfs de kinderbijslag dat niet goed kan maken. We hopen dus maar, dat ér onder de lezers hier en daar nog een goede ver staander schuil gaat. 't Liefst zou men zien. dat de kleertjes van de jongetjes eender zijn. En dito van de beide meis jes. En voorts zou men nog zo graag in beide boxen zijnde van dubbel for maat! een schuimrubber matras wil len hebben. „Wordt er nog wel eens aan het vier tal gedacht, na de festiviteiten van ver leden jaar?" „O, ja", zegt moeder Lautenbach. „Er komen voortdurend mensen aangelo pen. Die brengen dan wat fruit mee of iets dergelijks. Soms ook krijgen de kinderen wat voor hun spaarpot; om dat dan later weer op hun spaarbank boekje te zetten. Want van de gemeen te kregen ze destijds alle vier een boekje met 100. Dat is allemaal heel mooi. Zelfs komen ze uit het buiten land een kijkje bij ons nemen. Gisteren DE ANTIEKBEURS r MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT 26 aug. t/m 16 sept. 1959 nog iemand uit Californië, die het daar in de krant gelezen had. En daarvóór waren er bezoekers uit Zuid-Amerika, uit de Ver. Staten, uit Canada enz. enz. Voorts komt de dokter nu om de veer tien dagen. Aanvankelijk kwam hij elke week. Doch die is zó tevreden, clat hij dat niet meer nodig vindt." We kunnen dat best begrijpen, daar het hele viertal, zoals het nu weer heerlijk in de zon staat of ligt, één bonk gezondheid demonstreert. Van daar ook, dat vader en moeder het deze zomer 'al aandurfden, samen met kanüe naar Drenthe te gaan. Aaltje Wyma was er immers toch bij. En toen deze met vakantie ging waren opa en "ma er altijd nog. Eén wolkje Met dit al is er toch nog één wolk je aan de lucht van Deinum geweest, dat we curiositeitshalve niet willen verzwijgen. Dit werd veroorzaakt door de publiciteit. Een bekend da mesweekblad had nl. contact gezocht met de familie Lautenbach en laten weten, dat men gaarne voor ledi kantjes, boxen, stoelen etc. zou zor gen, als het alleenrecht voor het ma ken van foto's aan dit weekblad werd afgestaan. De heer Lautenbach ging hiermee akkoord, mits de Friese kranten in elk geval eveneens foto's zouden mogen laten nemen. Want by de geboorte hadden deze kranten door toedoen van een groot landelijk dagblad, er ook al min of meer naast gegrepen. Dit nu wilde de heer Lau tenbach beslist niet meer. Vanwege de herrie. „Goed", zêi het dames weekblad, „dan mogen ook de Friese bladen fotograferen". Doch een foto- Loongesprek bij de K.L.M. voor grondpersoneel (Van onze soc.-econ. redactie) Maandagmiddag aanstaande zullen de vakbonden, die de be langen van het grondpersoneel van de K.L.M. behartigen, een oriënterende bespreking hebben met de directie van de lucht vaartmaatschappij over de be loning van het grondpersoneel in het kader van de vrijere loon vorming. Dat de bonden, de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, de Algemene Bond van Luchtvaartpersoneel en de Katholieke bond van vervoerperso neel zich bij dat overleg ter dege zullen laten gelden, is al wel geble ken uit een publikatie in „Voor rang", het blad van de katholieke bond van vervoerspersoneel. Daarin wordt gesteld dat het grondperso neel zeker ook een loonsverbetering verdient, nu de vliegers een zeer gunstige salarisregeling hebben be reikt. (Een gezagvoerder van een DC 8 krijgt bijvoorbeeld 20 pro cent meer). De vakbonden zijn be paald niet van plan met lege han den naar huis te gaan. Volgens „Voorrang" moet er wel een pracht van een economische ruimte bij de K.L.M. bestaan voor loonsverhoging, als men de salarisverhoging van de vliegers wil toetsen aan de richtlij nen, die de regering aan Rijksbe middelaars heeft verstrekt. Reeds in juli kondigde de vakbeweging een actie aan ten behoeve van het grond personeel, nadat de K.L.M. besloot regelrecht met de korpsverenigingen van vliegend personeel (uitgezonderd de telegrafisten) te onderhandelen, hetgeen niet strookte met de opvat tingen en verlangens van de vakor ganisaties. grote hoe- D? Politie heeft L„ veelheid Salkvaccine ter bestrijding kinderverlamming, die maandag door gemaskerde en gewapende mannen uit het laboratorium van de universiteit te Montreal was gestolen, in zijn geheel te uggevonden in een flat in het oosten 'an .fcnnn vaccine was voldoende '°or 75000 injecties en had een waarde bijna 200.000 gulden. De politie heeft de „Hoger Jan", heeft de Cefima (een Nederlandse producer van reclame filmpjes) tot mr. Jan Derks gezegd en men vroeg hem het gebruikelijke ni veau van de reclame filmpjes eens te verhogen door er een spelelement in te brengen. De opdracht gold een film over de breiwol, want het Internationaal wol secreta riaat en de Ver. van Ned. breiwolfabrikanten, vonden dat het breien wel eens meer in de aandacht mocht worden gebracht. Welnu, mr. Jan Derks heeft zijn verhaal geleverd, en onder leiding van de ei. neast Ronny Erends Is het filmpje „gebreid verhaal" ontstaan. Men heeft de gebruike lijke elementen van de al gemene reclamefilm behou- den (documentaire en pro paganda), maar hier dan nog als derde element een intrige aan toegevoegd. Nn is het niet zo'n in drukwekkende intrige ge worden, want het komt er in feite beschouwd op neer, dat Marietje een sjaal voor Annie breit en Annie een voor Marietje: hetgeen een grappige verrassing is. Ook de dialoog is nu niet bepaald steengoed te noe. men. Intelligente toneel speelsters als Magda Jans- sens en Nienke Sikkema hebben er nogal wat moeite mee. Peronne Hosaug komt er goed uit, maar zy heeft ®en enorme microfoonerva- Alleen op de momenten, dat Conny Stuart in het beeld Is, mag het filmpje echt geslaagd heten, want deze dame heeft een ma nier van zeggen en doen, dat je wel lachen moet. Ook Maya Bouma en Joekie van der Valk wer ken aan dit filmpje mee. Ja, „Gebreid verhaal", als ik nu een strenge hand werkjuffrouw was, zou ik zeggen: „uithalen en op nieuw beginnen". Nu ech- ter uil ik waardering heb ben voor de poging om van een reclamefilm eens iets meer te maken dan an ders. Ook iets waar de da mes op him huisvrouwen- middagen enz. een verzetje aan hebben. Iets dat niet enkel leer zaam of aansmerend is. Als men nu de bedoeling van deze poging kan waarderen, kan men er ook by vertel len, dat dit filmpje over. tuigend aantoont, hoe aar dig truitjes kunnen staan. „Doe. meer met wol", dat heb ik er echt van meege nomen. Na alle berichten die we uit Engeland en Frankrijk hebben ontvangen over de ervaringen met schooltelevisie hebben we nu ontvangen een keurig boekje, waarin mr. J. W. A. YVillems, directeur van het bureau van de Alge mene Bond van Scholen voor V.H.M.O. zijn eigen bevindingen in deze heeft vastgelegd. Mr. Willems heeft in opdracht van het bondsbestuur de situatie in beide landen bestudeerd, overheids- en televisie-instanties bezocht, gesproken met onderwijzers en docenten en gebabbeld met leerlingen. En, zoals uit het boekje dat hij hierover samenstelde blijkt, zijn inder daad de ervaringen in beide landen over het geheel zeer gunstig te noemen. )m uw geheugen op te frissen, nog :n het .volgende. In Frankrijk is in 1951 experimentele schooltelevisie be gonnen. Deze uitzendingen worden door het ministerie van onderwijs verzorgd. Dat stelt de programma's samen en de Franse televisie zendt ze uit. Be halve de technische televisiestaf wer ken oud-leraren en andere ex-leer krachten aan de uitvoering mee, maar de overheid houdt bij de samenstelling van de programma's nauw contact met de scholen. Er worden wekelijks twee half uursuitzendingen gegeven voor het lager onderwijs en één voor het voortgezet lager onderwijs. In het begin van dit jaar werd op ruim 3000 scholen het televisie-onderwijs (voor namelijk op het gebied van aard rijkskunde, geschiedenis, biologie, schei- en natuurkunde en kunstge schiedenis) gevolgd en het aantal breidt regelmatig uit. Na 8 jaar wordt de schooltelevisie, hoewel of ficieel nog experimenteel, toch als „gewoon" en dus blijvend, be schouwd. In Engeland experimenteert men nog pas twee jaar en daar wordt op onge veer 2400, veelal middelbare scholen, gekeken naar lessen in aardrijkskun de, actualiteiten en toegepaste weten schappen. Deze lessen (ook geleid door oud-leraren) worden verzorgd! door de BBC (vier halve uren plus één herhaling) en door de commerciële AR (particuliere maatschappij, gelieerd aan dè ITA) met vijf lessen, die alle worden herhaald. Beide lesprogramma's zijn bedoeld voor de leeftijdsgroepen van 11-15 jaar; men overweegt voor de toekomst wel uitzendingen voor jongere leerlin gen'maar voorlopig niet voor oudere, omdat de Engelse gymnasia aan de klassieke lestraditie vasthouden en dus geen audio-visuele hulpmiddelen wen- Als bezwaar wordt gevoeld dat de klasse-leerkracht de les van tevoren niet kan zien en dus met de hem be- schikbaargestelde gegevens zich toch niet voldoende kan voorbereiden op de vragen die na de les loskomen. Algemeen is men van oordeel, al dus mr. Willemsen, dat de televisie, mits op de juiste wijze gehanteerd, de lessen in hoge mate kan verrijken en bovendien een geheel andere be nadering van het onderwerp moge lijk maakt. Ook is het belangrijk, dat door schooltelevisie de leerlingen ten plattelande dichter bij de grote cul tuurcentra kunnen worden gebracht. In Engeland geldt als bezwaar, dat de televisie-lesuren soms moeilijk in het klasserooster kunnen worden on dergebracht; in Frankrijk, waar alle schoolroosters zo'n beetje gelijk-op lo pen, heeft men daarmee geen last. Enkele Engelse bezwaren, zoals de vrees dat de belangstelling onder de leerlingen zal gaan afnemen cn dan een zekere apathie kan optreden en een licht wantrouwen van de klasse leraren jegens de producer van de pro gramma's, zijn in Frankrijk allang overwonnen. Men lette hierbij op het feit dat Engeland pas twee jaar bezig is en Frankrijk al acht. Van enige me dische bezwaren is in geen van beide landen sprake. Uit de reacties van de leerlingen blijkt dat zij zeer geboeid zijn door de lessen, ze goed begrijpen en er toch be hoorlijk critisch tegenover staan. vanavond Tussen 7.30 en 10 uur bieö't het KRO- programma allerlei amusements muziek. Daarna volgt een concert, te geven door het Radio Kameror kest o.l.v. Roelof Krol en met mede werking van de sopraan Tüly Ham- meiburg. U hoort werken van Wag- In beide landen zijn de ervaringen met schooltelevisie goed. De leerlin gen tonen grote belangstelling en hebben het idee, dat alles wat zij zien op het moment zelf gebeurt, daarom zien zij liever televisie dan film bij het onderwijs. In beide lan- den is er ook geen sprake van, dat In de VPRO-reeks „Geloven In deze leraren of docenten op den duur zul- tijd" spreekt ds. I. J. van Houte om half acht over „De Bijbel is zo'n moeilijk boek". Om 8.20 een uitzen ding „Het protestantse kerklied" en om 8.45 een rede van d'e koopvaar- dijpredikant ds. M. C. Baart uit Sin gapore. Tussen 9 en 10.25 uur geeft Henk van Stipriaan In het VARA-pro- gramrna een bont verslag van zijn reisje op en neer naar Amerongen. „Een half miljoen", feestprogramma ether ingaat ter gelegenheid inschrijving van de 500.000ste televi siekijker, zal heel toepasselijk „Een half miljoen" heten en wordt hele maal op vrolijkheid ingesteld. TIPS uit het buitenland Nog eens een Brits Promenadecon cert, gewijd aan werken van Beet hoven: o.m. het vioolconcert in D en <fe 8e symfonie. U kunt het ho ren om 7.30 uur op de zender 434 m. Basil Cameron dirigeert het Royal Philharmonic Orchestra, Alan Loveday is solist. De dirigent Choo-Hoey leidt het NIR-symfonie-orkest, dat om 8 uur gaat concerteren via de Vlaamse zen der op 324 m. Er worden werken ge speeld van Debussy en Toussaint d'e Sutter. te leiden door'Theï ïeriiSt™" H°°rt u Hf** 5«» Franse uitvoering, stemt u dan tus sen 7.20 en 9.15 uur af op de Duitse zender 309 m of 971 kHz. Jean Four- nier dirigeert „De Parelvissers". Bovendien wordt het een schakel- programma, want om en om kan men kijken naar bijdragen tot het festijn in de Twentse Schouwburg te En schede en in de Stadsschouwburg te Sittard. Er is voor veel variatie gezorgd: een muzikale show met binnen- en buitenlandse artiesten, compleet met goochelen, acrobatiek, mime, jodelen en dans, een modeshow van niéuwe wintermodellen en de hoofdschotel zal zijn de toeristische quiz „Wegwijs op Greetji je Kauffeld kan nu wel alleen... Programma voor morgen I 402 m. VARA: 7.00 Nw: 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8. gezin. Gym; n; 8.55 Voc Gym v. d. vrouw; 9.15 Gram (9.35— Waterst.). VPRiO: 10.00 Tijdelijk i ïakeld. Het zangeresje Greetje Kauffeld, enkele jaren geleden zo dolgelukkig f met een vaste verbintenis aan het 7.1( AVRO-orkest „The Skymasters" welke J^r; haar radiodromen verwezenlijkte, kan het nu verder wel alleen af. geschakeld, 'caus; 10.05 Morgenwijding. Haar ster is via de microfoon zo VARA: 1020 Cabaret; 10.50 Metropole-ork; snel gerezen, dat zij dikwijls niet 11.25 Buitenl. weekoverz, 11.40 All en pia- kan voldoen aan de vele uitnodi- no; 12.00 Dansmuz; 12.30 Land- en tuinb. gingen om te komen zingen. Daar- meded; 12 33 Gram; 13,00 Nws; 13.15 Llch- om heeft zij besloten het contract Ham^^dore^Ln t^ne- ïVns met dit orkest, dat op 31 december Boekenwijsheid; 15.25 Elias, Oratorium a.s. afloopt met te verlengen maar (deel l); 16.40 Caus; 16.55 Vers van de zich vrij te maken van een vast pers; 17.30 Weekjourn; 18.00 Nws. en engagement. Zij kan dan ook ev. comm; 18.20 Gram; 19.00 Arti; met andere orkesten voor de mi foon komen. Voor „The Skymasters" wordt w„k, caus vara 20.00 Nws: mos een nieuwe zangeres gezocht. Waar- Gram; 20.35 Promenade-ork; 21.15 Soc. schijnlijk zullen er audities worden comm; 21.30 Hoe was het ook weer? 22.00 J-- 1e'Mtr 23.00 Nws; kaart. VPRO: 19.30 zeggen, caus; 19 40 Het derl. pijbel. rek; 19.55 De- vs; 22.30 Lichl 4.00 Gram. rsum H 298 KRO: 7.00 Nws; Speelse satire? Gram; 7.45 L._._ ?ebed en Ut. kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram kleuters; ïeded: 12.03 Gram; 12.30 Land- 12.50 Act; 13.00 13.20 Zang; 13.40 L jeugd; 14.10 Acc 17.20 Lichte d. kind; 19.10 Act; De Nederlandse schrijver Paul nws; 13.15 Zom Rodenko heeft zijn eerste televisie- Gram; 14.00 spél „De man die zichzelf bedroog" sten;UZi4.553K<* (dat gisteravond door de VARA op en solist; 15.4c het beeldscherm werd gebracht) aayse zang; 16.20 V. voorgesteld als „een speelse satire", instr.6trioT ïs^o Joi Alleen wie het op die manier heeft 18.10 Amateursprogr; 18.30 opgevat zal zich wel vermaakt heb- J8.45 Vragenbeantw; 19.00 Ni ben met de serie dwaasheden en s0ust; 20.35 aGi nonsens-situaties die hier werden Mannenkoor, c opgelepeld. Ons lijkt een dergelijke .Llch'e 1"u^: 22-35 wij iuid< benadering van werkelijke huwe- 23,00 Nws"' °nH4 lijksontsporingen waarbij zelfs van —24.00 Now ontrouw sprake is, niet de juiste en op alle punten te veroordelen. Houden we het op een luchtige grap waarin toch wel wat wijsheid zit wat betreft de verhouding tus- sen huwelijkspartners, dan kunnen r—f' Valavond we spreken van een aardig blijspel- met een prima rol van Kees Brusse en een creatie vol fouten van An- kr«gt u vanavond drea Domburg, die niet alleen geen ""r 1 Esperanto; 23.22 zieke wist te spelen, maar ook haar kreupelheid schielijk vergat en haar charmesnog al overdreef. Vol komen onaanvaardbaar was de rol van Dini de Neef als verpleegster en zo klopte er nog veel meer niet, maar blijkbaar hebben schrijver zo wel als regisseur er geen been in gezien, een aantal offertjes te bren gen op het altaar van de dwaze idee. 1 opvoering v 8—10.30 uur e„__ o ?3Ft's opera „Die Zauberflö'të". Het is een Franse opvoering op telere- cording, dirigent is Alberto Erede. sramma. NTS: 15.00— plm. i Hlppique in Rotterdam; Eurovisie: Wereldkampioen, erskiën te Milaan; 20.00 eroverz. AVRO: 20.20 Uit archief: 21.00 Rep. Firato

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7