Ambtenaren krijgen nog geen loonsverhoging Textiel vraagt ook 5 pet. Overleg wordt voortgezet Billiton groeit tegen de verdrukking in Zweefvlucht van zaadjes ZEEUWSE OESTER HEEFT EEN EIGEN KARAKTER Loonsverhoging moet verdiend worden 5 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Loonsverbetering bij Van der Heem en Philips (Tan onze soc.-economische redactie) Ma de goedkeuring van de nieuwe CA.O. voor de grootmetaalindustrie, waarbij een loonsverhoging van vijf pro eent werd toegestaan, is thans ook het overleg in enkele ondernemingen, die een eigen C.A.O. afsluiten, op gang gekomen. Blijkens een bericht in het personeels orgaan van Van der Heem in Den Haag is daar het ondernemingsgewijze overleg van start gegaan met het doel rijksbe middelaars te vragen een verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden goed te keuren, die in principe overeen stemmen met de verbeteringen in de grootmetaalindustrie. Gisteren is er een eerste oriënterende bespreking gevoerd, waarbij nog geen percentages zijn vast gesteld, omdat er nog geen definitieve cijfers ter beschikking waren, op grond waarvan een loonsverhoging (per 1 au gustus) kan worden afgesproken. Men zal volgende week het overleg voortzetten. Ook bij Philips is het overleg op gang gekomen na de totstandkoming van de metaal-c.a.o. Men is al enkele keren bij een geweest, maar er is nog geen defini tieve overeenkomst tot stand gekomen. Zowel bij Van der Heem als Philips zul len de af te sluiten C.A.O.'s voor het per soneel van alle vestigingen gelden. (Van onze sociaal-economische redactie) Hedenmiddag is waarschijnlijk een gun stige beslissing gevallen over de voor stellen van de werknemersorganisaties voor verbetering van de sociale positie ▼an de werknemers in de textielindustrie. In Esplanade te Utrecht is vanmiddag het definitieve gesprek gevoerd met de federatie van werkgeversorganisaties in textiel. De verwachting bestond, dat par tijen overeenstemming zouden bereiken. De textielindustrie vraagt vijf procent loonsverhoging, verwerking van de huur- bijslag 1957 in de uurloontabellen, met aanpassing van de jeugdlonen, invoering van de nieuwe richtlijnen voor de ge- meenteclassifcatie, welke voor de tex tielindustrie in verschillende gemeenten een hogere klasse gaat betekenen en voorts vragen de werknemers verkorting van de werktijd per i januari i960 met één uur. Per i januari 1961 zal de werk tijd opnieuw met een uur verkort moeten worden en per i april 1961 zal de werk tijd 45 uur per week moeten bedragen. Voorts gaan de gedachten uit naar het opnemen van de vrouwen van de werk nemers in de pensioenfondsen. In de confectie werd reeds overeen stemming bereikt over een loonsverho ging van 4 procent. In de textielindustrie gaat het echter om een groep werkne mers, die aanzienlijk groter is dan de ca tegorie werkzaam in de confectiebe drijven. Schots Bijbelgenootschap Ned. prijswinnaars tekenwedstrijd Ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Schotse Bijbelgenootschap is een tekenwedstrijd georganiseerd, waaraan deelnemers uit o.a. Ghana, Ame rika, Oost- en West-Duitsland, Frankrijk, India, Zwitserland, Engeland, Schotland en Nederland hebben meegedaan. Mevrouw Ria Exel uit Den Haag won de eerste prijs 50) in de groep zwart wit tekening bijbeltekst; de heer Willem van den Berg, Amsterdam, was de twee de prijswinnaar 25) in de groep ge kleurde tekeningen van een bijbeltekst en de heer J. Haffmans uit Ede moest met een ontwerp van een raambiljet een tweede prijs delen met een andere deel nemer 20). H' :e sociaal-economische redactie) ET OVERHEIDSPERSONEEL zal voorlopig geen salarisverhoging krygen. Tijdens de bijeenkomst van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in amtenarenzaken, die gisteren in Den Haag is gehouden, heeft de mi nister van binnenlandse zaken, mr. Toxo- peus, de ambtenarenorganisatlcs duidelijk te verstaan gegeven, dat met een verbe tering der ambtenarensalarissen zal moe ten worden gewacht, totdat meer gege vens bekend zijn over de algemene trend der loonontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. De besprekingen van het Georgani seerd Overleg hebben gisteren niet lang geduurd. Van elf uur tot half drie 's mid dags is men bijeen geweest om van ge dachten te wisselen over de werkwijze van het G.O. en over het voor het over heidspersoneel te volgen salarisbeleid in het kader van de vrijere loonvorming. Met betrekking tot een nieuw te voe ren werkwijze van het G.O., waarop mi nister Toxopeus reeds in de Tweede Ka mer had gezinspeeld, werden zowel van de zijde van de minister, als van de kant der organisaties voorstellen gedaan, die ten doel hebben het overleg positiever en efficiënter te doen verlopen. In het verleden is er door de organisaties nogal eens geklaagd, dat het overleg in de hui dige vorm, waarbij de regeringsvertegen woordigers zich herhaaldelijk moesten te rugtrekken om ruggespraak te houden, weinig nut en nog minder resultaat had. Minister Toxopeus is kennelijk van plan daarin verandering te brengen. Zijn aan kondiging als gast aanwezig te zullen zijn bij deze eerste vergadering sinds de nieu we loonpolitiek werd ingevoerd, 'wees daar al op. Omdat men zich van beide kanten niet zo snel zou kunnen beraden op de gedane voorstellen, werd afgespro ken dat een van de vaste commissies van het G.O. deze voorstellen zal bestuderen en dat men er nog nader op terug zal komen. Geen binding aan metaal Bij de bespreking van te voeren salaris beleid bleek al gauw dat de regering geen uitzondering voor het overheidspersoneel wenst te maken en dat ook in deze sector de richtlijnen gelden, die aan het College van rijksbemiddelaars zijn verstrekt. Van de zijde der organisaties werd aangedron gen op het handhaven van de oude bin ding met de trend der loonontwikkeling Lagere winst in 1958, doch een verbetering in lopend jaar TAE GECONSOLIDEERDE winst der N.V. Billitonmij. daalde in 1958 tot 3,16 (v. j. 5,69) miljoen, die der N.V. zelf tot 2,08 (4,58) min., v namelijk door lagere dividenden van deelnemingen, in het bijzonder de N.V- Gemeenschappelijke Mijnbouwmij. Billiton (G.M.B.). Voorgesteld wordt uit de winst 468.500 te onttrekken voor de reserve speurwerk en voorlichting, welke dan onveranderd 2,5 min. blijft en 1,66 min. uit de dividendreserve aan de winst toe te voegen. Hierna wordt onveranderd 20 dividend voorgesteld op aandelen 1ste en 15 op aandelen 2de rubriek, waarvan reeds resp. 10 en 5 als interim is uitgekeerd. Zij De dividendreserve daalt dan tot 3,72 (5,38) min. Over 1959 zijn de resultaten bevredigend en hoger. De geconsolideer de vrije reserves stegen tot ƒ72,7 (66,9) min, voornamelijk door 6'A min koers winst op effecten. Het geconsolideerd vermogen met inbegrip van 21 min obli gatielening nam toe tot ƒ114,7 (109) min, waarvan ƒ31,6 (31,8) min voor rekening van Nederland, 2,3 (3,2) min Engeland, 22.7 (21) min Afrika, io (8,8) min Ver. Staten, 6.6 (4,6) min Canada, ƒ1,5 (6,6) min Indonesië en f 40 (33) min Suriname. wilden niet werken voor Sukarno Indonesië verlengde in 1958 de levens duur van de G.M.B. niet, zodat deze auto matisch in liquidatie trad. Van de 161 man Nederlands personeel aanvaardden slechts 2 personen het aanbod op op ge lijke voorwaarden in Indonesische dienst te treden. De overigen repatreerden het overgrote deel werd ontslagen, doch hadden dank zij voorzieningen r schoots gelegenheid ander werk te den. Van de ruim 300 ontslagenen bij de G.M.B. en na inkrimping van het per soneel by de Holl. Metallurgische Be drijven en het hoofdkantoor z|jn nog slechts enkelen zonder werk. De Sitem en Nibem werden 28 mei onder beheer gesteld.De Nederlandse bedrijfsleiding en 30 Ned. beambten zijn teruggekeerd. Eind juli 1959 kwam over eenstemming tot stand over de liquidatie van de G.M.B. en de Sitem, waarbij activa en passiva in Indonesië aan de republiek Indonesia en die in Nederland aan Billiton werden toegescheiden. De 10 min aandelen GM.B. in bezit Indonesië zijn aan Billiton overgedragen, die de verdere liquidatie verzorgt. De Billiton toekomende bezittingen zijn hoofdzakelijk liquide middelen, nominaal 3,99 min aandelen Sitem, 215-000 id. Nibem en 6,2 min id. in tinertsverwer- kende Europese ondernemingen. 84) Het zaadje van het zg. fluitjes riet in Afrika voert raadselachtige bewegingen uit. Het zaad is nl. ge vormd als een soort scheerkwast, waaraan door de bezuiniging wat min der haren dan normaal zijn bevestigd. Door die fijne haartjes kan het zaadje vr|j door de lucht zweven om zich verder te verspreiden. Het wonder lijke is dan, dat de zweefvlucht afge broken wordt zodra het zaadje bij een moeras, een plas, of een sloot is be land. Dan zakt de luchtreiziger lang zaam naar beneden om zich in de vochtige grond van de oever te neste len. Wie gelegenheid heeft deze tocht gade te slaan, krijgt de indruk, dat het zaadje doelbewust op een ge schikte plaats i9 neergestreken! Het doelbewuste is hier inderdaad wel aanwezig, maar het bevindt zich op een hoger plan dan we aanvankelijk zou den veronderstellen, want het Is niet het zaadje, dat zich er van bewust is dat uitsluitend en alleen vochtige grond levenskansen biedt, maar het is het scheppingsplan ge weest dat in redelijke levenskansen voor het flultjesriet heeft voorzien. Het zit vr|j ingewikkeld in elkaar: door de wrijving van de wind krijgen de haartjes van het zaad een nega tieve elektrische lading terwijl hel nog aan de moederplant vastzit. Zoals bekend, stoten gelijke ladingen elkaar af, dus de haartjes van het zaad gaan to ver mogelijk uit elkaar staan, waardoor het zweven vergemakkelijk! wordt, zodra een klein tochtje de rijpe zaadjes van de moederplant losmaakt. TOCH IS HET ZO! Gedurende de hele luchtreis blijven deze haartjes uit elkaar staan, zodat een veilige reis door het luchtruim gewaarborgd is. Niet zodra echter komt het zaad in aanraking met wa terdamp, of er vindt een ontlading van elektriciteit plaats, waardoor de haartjes zich samenvouwen, zodat het zweefvlak te gering wordt en het zaadje naar de aarde zakt. In vele gevallen is dat dan een vochtige plek, want door de verdamping zal de lucht boven die plek de waterdamp bevat ten, waarop de haartjes van het flnit- jesrietzaad hebben gereageerd. We zien hier dus een organisatie, die het om te beginnen de plant mogelijk maakt haar zaad te verspreiden en die er bovendien nog voor zorgt, dat de meeste zaadjes terecht komen op plaatsen, waar be hoorlijke levenskan- zijn. wel zeggen, dat de plant In dit geval gebruik heeft ge maakt van uitwen dige natuurkrach ten, maar ieder voelt met de klompen aan, dat een dergelijk vernuftig en toch eenvoudig systeem onmogelijk „bedacht" of „uitgevonden" kan zijn door een organisme dat geen enkel bewustzijn heeft van de aard der hem omringende krachten, om nog maar niet eens te spreken van het hersen werk dat noodzakelijk zou zijn om te komen tot het doelmatig benutten van lergelijke krachten. Nu zullen we u ook maar eens grootste tapijt ter wereld tonen. Daarover een volgende keer. het Vermogen nam toe Onder voorbehoud van grote in bijzonder fiscale onzekerheden is het vol gende vermogensoverzicht der Billiton opgesteld in miljoenen guldens op 30 april 1959 (geconsolideerde balans t eind 1958): Activa gebouwen, werken installaties 44,3 (48,2), minderheidsdeelne mingen 4 (6,2), magazijngoederen 10,1 (10,9), produkten e.d. in bewerking 42,8 (32,5), vorderingen 23 (20,4), liquiditeiten 62,8 (41); passiva kapitaal 21 (21), vrije reserves 72,7 (id.), obligatielening 21 (21), minderheidsbelang van derden in doch ters 10,7 (17,4), verplichtingen 41,1 (39,8). De vermogensvooruitgang sedert l jan. id. ƒ20,5 min, waarvan 4,5 min koers winst effecten en bedrijfswinst tot 1 mei. Bij de vermogensopstelling zijn onstof felijke activa afgeschreven en voorzie ningen getroffen, doch de in Nederland verschuldigde belasting kan aanzienlijk hoger z|jn. Hoewel men belangrijke hoeveelheden tin en tinerts moest kopen is ondanks het wegvallen van de G.M.B. en de interna tionale tinovereenkomst het peil der laat ste jaren in hoeveelheid overtroffen. De positie als tinertsleverancier is nog ver sterkt, doch de financiering moest ver anderd worden wegens aankoop van grondstoffen en normale voorraadvor- ming. Den bankkrediet van 17 min moest worden opgenomen doch werd uit de liquidatie-opbrengst van G.M.B. schoots afgelost. Kamativi werkte nog niet bevredigend doch breidde de ertsreserve aanmerkelijk uit. De resultaten der Holl. Metallur gische Bedrijven overtroffen de verwach tingen. Het produktieprogram wordt breed en gespreid. Suriname De bauxietontginning in Suriname ver liep technisch vlot, doch er king van 614 week. Men moest overgaan van een 24 uurs tot een 16 uurs-hedrijf en 300 man ontslaan, doch handhaafde een hoog produktiepeil door opening der ontginning en geringe slag. De produktie was 648.000 ton, de raming voor 1959 is 700.000 en de afzet was 500.000. De produktie in Suriname kan in 1960/61 tot lV-t min ton worden uitgebreid. De voorraad voor afscheping nam belangrijk toe. De resultaten zijn lager, doch niet onbevredigend en het dividend was redelijk. Een intensief on derzoek op groot terrein is voorbereid. De Mbeya Exploration Ltd. heeft een grote ertsreserve van pyrochloor (nio- biumhoudend) aangetoond. Niobium wordt steeds meer gevraagd making van atoomenergie. Het vinden van de juiste verwerkingsmethode deze complex samengestelde ertsen zal aanzienlijke bedragen vergen. In Canada wordt de exploratie voort gezet. A. Honigs Kunstharsindustrie had hogere omzetten, iets lagere winstmarge en bevredigende resultaten. Een meer derheidsbelang is genomen in de N.V. Chemische Fabriek v/h dr. A. Haagen te Roermond, fabrikante van pigmenten voor verf- en drukinktindustrie. Het werk in de metaalchemie zal worden uit gebreid. Stannum handhaafde de resul taten. Van de handelsvennootschappen hadden enkele te lijden van de recessie doch een had gunstige resultaten. De be leggingsmaatschappijen hadden zeer be vredigende resultaten. de metaalindustrie, doch daarvan wil de de minister niet weten. Hij was van ling, dat deze binding niet meer strookt met de huidige loonpolitiek van de regering, welke de goedkeuring van de Tweede Kamer heeft kunnen wegdragen am het standpunt in dat eerst dan een salarisverbetering kan worden gepraat, wanneer meerdere belangrijke 's in het vrije bedrijfsleven door Rijksbemiddelaars zijn goedgekeurd. Eerst dan zullen er meer gegevens zijn de nationale economische ruimte, waaruit ook de ambtenaren zullen mogen putten. Dat het geen kwestie van een jaar of langer behoeft te worden, bleek uit de 'erzekering van de minister, dat de re gering zich zo spoedig mogelijk zal be raden op de algemene trend en het over leg zal openen, zodra zij over voldoende gegevens beschikt. Luclitvaartgesprek met Verenigde Staten zal worden hervat De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Ameri kaanse waarnemende minister van bui tenlandse zaken, Douglas Dillon en hem gevraagd om hervatting van de bespre kingen over de door Nederland gevraag de landingsrechten voor de K.L.M. aar de Amerikaanse westkust. Na het gesprek wilde dr. Van Roijen tegenover de pers niet zeggen hoe de Amerikaanse minister zijn verzoek had ontvangen. Dr. Van Roijen bracht in herinnering dat de K.L.M. twee-en-een-half jaar ge leden landingsrechten in de Verenigde Staten, voornamelijk in Houston (Texas), had gekregen en dat het hoofd van de Nederlandse delegatie toen had verklaard dat Nederland later opnieuw zou willen onderhandelen over het toen afgewezen verzoek voor landingsrechten aan de kust van de Stille Oceaan. Wij zouden ni onderhandelingen willen beginnen, aldus de Nederlandse ambassadeur. Amerikaanse functionarissen zelden later, dat het verzoek van dr. Van Roijen om hervatting van de luchtvaartbespre kingen waarschijnlijk zal worden inge willigd. De besprekingen dienden eer breed terrein van luchtvaartzaken te be strijken en niet beperkt te zijn tot de landingsrechten aan de Westkust. Een sportwagen als bouwpakket, in 60 uur (flink doorwerken) voor gebruik gereed. Het is de trekpleister van de zevende in ternationale doe-het-zélf-ten- toonstelling, die gisteren in Lon den werd geopend. Men kan nog kiezen ook (uit twee motoren): de Ford 100 E of de Coventry Climax 1100 cc met vierversnel- lingsbak. Enmen betaalt geen omzetbelasting. Interpellatie over dodelijk ongeluk bij motorrennen Naar aanleiding van het ongeval dat zondag i® gebeurd bij de motorraces in het gemeentelijk sportpark te Alkmaar* arbij de Amsterdamse motorrenner Henk Verhoef om het leven kwam, heeft het raadslid G. Hoytink (a.r.) in de Alkmaarse raadsvergadering een inter pellatie gehouden. Hij vroeg of B. en niet van oordeel waren, dat de races het ongeval hadden moeten worden afgelast. Hij wilde althans dat in het •ervolg de organisatoren der races de den zouden worden gesteld, i wordt omschreven hoe men zich ■entuel e ongevaillen uit' piëteits- overwegingen heeft te gedragen zei dat het gemeentebestuur vér- oordelijk is voor hetgeen op het gemeentelijk sportpark gebeurt. De wethouder van sportzaken, de heer C Venneker (kath. v.) betoogde, dat de verantwoordelijkheid voor de wedstrij den berust bij de K.N.M.V. die de baan vooraf heeft gekeurd. Het oester- en mosselseizoen gaat weer beginnen. Gisteren werd op de Oosterschelde bij lerseke de traditionele feeste lijke vlootschouw gehouden en jhr. mr. A- F. C. de Casem- broot, commissaris der Konin- in Zeeland, was ook van de partij. Een aardig beeld van het fleurige schouwspel. Twee militairen verongelukt Op de dijk tussen Hoge en Lage Zwa- luwe is vanmorgen om kwart voor vijf eer jeeu verongelukt, waarbij twee militairen zijn omgekomen en een levensgevaarlijk is gewond. Hert ongeluk gebeurde tijdens een oefening van het korps commando troepen in Roosendaal. De jeep stopte vrij plotseling om twee commando' langs de weg liepen, mee te nemer militaire vrachtwagen die er achter reed, botste tegen da jeep op en duwde dit voertuig van de dijk af. De jeep kwam onder aan de dijk in een sloot terecht en sloeg over de kop. De dienstplichtige vaandrig P. J. Visser uit Dordrecht op slag dood. De gehuwde 28-jarige ste luitenant H. J. Oostrom uit Roosen daal en de dienstplichtige soldaat-chauf feur B. M. J. Beekmans uit 's-Hertogen- bosoh werden levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Tijdens het tramsport is Beekmams over leden. Hij was, evenals vaandrig Visser, oud en ongehuwd. Overval Bankastraat dient 1 okt weer Het proces tegen de vlier verdachten ie een roofoverval op de 67-jarige win kelierster Carolina Belles in de Banka straat te Amsterdam-oost hebben ge pleegd, is gisteren niet tot een einde ge komen. Twee getuigen décharge in de zaak tegen de cafetariahouder W. van V. ontbraken op het appèl en verdachte nste niet- van het verhoor van deze ee getuigen af te zien. Na rijp beraad raadkamer deelde de president mede dart het proces op donderdag 1 -oktober middags om half twee zal worden voortgezet. Vlootschouw voor Yerseke (Van een onzer redacteuren) TAE ZEEUWSE OESTER heeft eet eigen karakter. Dat hoorden w« gisteren in oester- en mosselplaats Yerseke uit de mond van dr. P. Kor- ringa, directeur van het Rijksinsti tuut voor visserij-onderzoek. En het was vermoedelijk hierom, dat d< Commissaris der Koningin in de pro- Vier pet. meer in confectie Werkgevers- en werknemersorganisa ties in ds confectie-indnstrie hebben overeenstemming bereikt over de ver hoging van de basisuurlonen van de vol wassenen met 4 pet en verwerking van de huurbijslag 1957, waaraan de Jeugd lonen zuilen worden aangepast. Eveneens werd overeengekomen met ingang van 1 januari 1960 een begin te maken met een" geleidelijke verkorting van de werktijd. Bovendien zullen partijen zich nader beraden over de verbetering bepaalde secundaire arbeidsvoorwaar den. Er zal naar worden gestreefd de goedkeuring van het College van Rijks- bemiddelaars vóór 1 november te ver krijgen teneinde op die datum de nieuwe c.a.o. voor de confectde-industrie te kun-. Verolme mag werken in Noorwegen Het Noorse ministerie van nijverheid heeft officieel toestemming gegeven voor de overneming van de scheepswerf Sarps- borg in de Oslo-fjord door de Nederlandse scheepsbouwer C. Verolme, die de aan delen met totale nominale waarde van 800.000 kronen mag kopen en op de werf mag bouwen en repareren. Als hij echter andere werkzaam heden verricht, ka n hem een boete van 500 kronen per dag worden opgelegd. Voorzitter van Jaarbeurs (Van een onzer redacteuren.) TAE VOORZITTER, van de Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, meenit, dat de Nederlandse consument steeds betere waar voor zijn geld krijgt. In de rede, die hij gistermiddag op de gebruikelijke persconferentie, die aan een jaarbeurs vooraf gaat, hield, zed hij, dat men al gauw de neiging heeft te spreken van een kruipende of een loondnflatie. De heer Van der Wal hul digde echter de opvatting, dat we leven in een tijd van stijgende welvaart, waarvan de werkende bevolking door loonsverhoging haar deel krijgt. Niet afwentelen consumenten op Niet ons leven wordt duurder, zo zeide ij, maar onze eisen worden hoger. Een rm volk vraagt naar kwantiteit, volk krijgt kwaliteit daar de kwalitoits- co-ncurrentie meer mogelijkheden biedt dan de prijsconcurrentie. Hert is ook daar- da-t de minste kwaliteiten uit de sortimenten verdwijnen. Dr. Van der Wal liet echter ook waarschuwend geluid horen. In de ko mende maanden, zo meent hij, zal veel gevraagd worden van de zelidiscipl: bedrijfstak en onderneming. Bij ee: differentieerde loonvorming, zo zei hij, zal iedere bedrijfstak de eigen tering de eigen nering moeten zetten en •geen riemen mogen snijden uit het leer de consument. Wil immers vrijere loonvorming tot economisch woorde differentiatie leiden, dan zullen •verhogingen in harmonie moeten blijven met de ontwikkeling der eigen produktiviteit. Het gaat niet aan de loons verhogingen door te berekenen in de prijzen, Vrijere loonvorming bij vrijere prijsvorming vraagt om vrijwillige prijs- discipline. Deze vrijwillige discipline is, aldus dr. Van der Wal, de enige waarborg dat de loonsverhoging ook werkelijk uit de produkbiviteitsverbetering wordt be- TV-reclame Dr. Van der Wal heeft ook een lans gebroken voor de commerciële televisie. De keuze of men de reclame wil onder brengen bij de bestaande omroepen of in handen wil geven van een daarvan losstaande organisatie, is voor het be drijfsleven, volgens dr. Van der Wal, gemakkelijker geworden, nu grote delen van oostelijk Nederland zien i televisiereclame terechtkomt men het Duitse systeem volgt. Het valt, volgens hem, waar tï dat juist door de reacties van de zijde van de omroep men bij het bedrijfs leven steeds meer stemmen hoort op gaan die de voorkeur geven aan een oplossing waarbij het vrije bedrijfsleven een belangrijke invloed zou hebben. De ervaringen in Duitsland mogen de in stantie in wier handen uiteindelijk de beslissing ligt als een teken aan de wand zijn, zo zei hij. Dr. Van der Wal vroeg zich aan het eind van zijn betoog over de commer ciële televisie af, of het niet aanbeve lenswaardig zou zijn om op beperkte schaal commerciële televisie via de zender Lopik in de gelegenheid te stel len te tonen wat ze waard is en zich in de praktijk voor te bereiden op verdere expansie. vincie Zeeland gisteren op de Oos terschelde de eerste oester nuttigde, die naar boven was gehaald. Het oester- en mosselseizoen was ge opend, zoals elk jaar wanneer een R. m de maand is gekomen. En zoals elk jaar heeft Yerseke er weer een fees telijke dog van gemaakt, met een ver sierde vloot, een optocht van de har monie „Mozart", ballonnen, die de kin deren mochten loslaten, een défilé, een taptoe en natuurlijk een vuurwerk in de avond. Op het gemeentehuis hebben in de morgenuren burgemeester WAllemse, dr. P. Korringa, dr. A. Gxeyns, baoteiioloog en de heer D. J. van Dijk, voorzitter van het prodiuk-bsehap voor vis en vds- pi-odukten, weer eens het grote belang van de oester- en mosselteelrt uiteenge- Wie zijn soort liefheeft... We hoorden, dart hert de export van oesters en mosselen goed as gegaan. Frankrijk verminderde (in E.E.G.-ver- bamd) de invoerrechten van 16 tot 5 pro cent en naar Duitsland nam de export van oesters aanzienlijk toe. Dat waren optimistische geluiden. Maar a-ls een donkere wolk hangt nog steeds de voorgenomen afsluiting van de Oosterschelde boven Yerseke. Dr. Korringa drong dan ook sterk aan op het beginnen van de proefnemingen in het Veeree Gat. Als de Oosterschelde is afgesloten, moet het nieuwe bedrijf immers gestabiliseerd zijn. Na de grote vlootsohouw, waaraan meer dan honderd versierde visserssche pen deelnamen, werd op het haventer rein het spel ,„Om de parels van de Oosterschelde" uitgevoerd. Tijdens dit spel kreeg de Commissaris der Koningin een vaatje oesters en en kele potjes mosselen aangeboden door de parels van de Oosterschelde, die zich als zes schonen nit Yerseke ontpopten. Brand bij de I.K.I. te Voorschoten Omstreeks 12 uur vannacht brak brand uit in de opslagloods met emballagema teriaal van de Internationale Kunststof fen-Industrie te Voorschoten. Pogingen om het vuur met eigen middelen te bedwingen hadden niet voldoende re sultaat zodat om half één de Voorscho- tense brandweer werd gealarmeerd. Aangezien het pakhuis toch niet moer viel te redden, beperkte de brandweer er zich in eerste instantie toe de vlak bij het pakhuis staande woning van klompenmaker Simons nat te houden. Aanvankelijk werkte men met drie, later stralen. Het woonhuis kon men zodoende inderdaad behouden. De onge- 150 m2 grote loods met het daarin opgeslagen verpakkingsmateriaal ging verloren. Omstreeks drie maanden ge leden brandde een soortgelijk pakhuis deze fabriek door nog onopgehel derde oorzaak uit. Voorschotense vrouwen in Limburg beroofd Twee Voorschotense vrouwen zijn gis termiddag op klaarlichte dag in Epen (Zuid-Limburg) door een Duitser lastig gevallen, mishandeld en beroofd. Zij maakten een wandeling op de vrij stille Kosberg toen de man hen plotseling aan viel om er daarna met hnn geld van door te gaan. uwen hadden zodanige verwon dingen opgelopen, dart zij zich onder doktersbehandeling moesten stellen. De politie sahakelde een speurhond in bij et zoeken naar de dader. Nederlands student opent speeltuin in vluchtelingenkamp De 28-jarige Nederlandse student H. de Vries van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft gisteren dn het kamp Haid bij Li-nz het grootste kamp vluchtelingen in Europa een speeltuin voor vluchtelingenkinderen aan de Oostenrijkse autoriteiten overgedra gen. De speeltuin is door 44 Nederlandse studenten gebouwd. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de vertegenwoordiger van het hoge riaat dei' V.N. voor de vluch telingen, Toigeraen. ~~;t Oostenrijkse parlementslid Kolb de studenten de dank van de rege ring voor hun werk overbracht, zei dat rheen 60 kampen met 35.000 be- in opper-Oostenrijk waren. Nu is dit aantal verminderd tot 28 kampen "net 9950 bewoners. Melkboer bleek botersmokkelaar Ambtenaren van de dienst invoerrech- „en en accijnzen te Roosendaal hebben de 36-janige melkhandelaar P. H. uit Goes gearresteerd. Hij wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij het smok kelen van 30.000 kilo boter. De smokkelaffaire kwam aan het licht, toen eind augustus in de Wouwse plantage een smokkelauto werd aange houden met 700 kilo boter. Het bleek, dart H. de leverancier was. Ambtenaren hielden daarna een oogje in hert zeil cn konden spoedig H. arresteren, BeligieA* personenauto's trokken geregeld natte daar boter in te Joden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5