Ds. Pars Katwijk heeft hen doodgepreekt en begraven Caballero 5 Prof. Miskotte, Leiden, deze maand 65 jaar Ir. C. Muller hoogleraar in Leiden Eerstejaars op drempel van nieuwe wereld MIDDENST. OPLEIDING NIEUWE LEIDSCHE COURANT a VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Agenda voor Leiden Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: opera Italiana. Zaterdag Maranabhakerk, 3 uur: opening chris telijke school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen voor Leiden en om streken, Stationsplein, 12.45 uur: afdeling Leiden Nederlandse christelijke reisvereniging bloemenspel in het Amsterdamse stadion Recreatiezaal meelfabriek De Sleutels, 15.30 tot 17.30 uur: Federatie van klaver- jasverenigingen Leiden en omstreken, re ceptie ter gelegenheid van het tienjarig bestahn. Zondag Pieterskerk, uur; bijzonder Kerke- werk Hervormde Gemeente, dr. P. L. Schoonheim over „Opnieuw beginnen". Apotheken De dienst van de apotheken wordt tot en met vrijdag waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tele foon 20406. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Een zomer vol hartstocht (18 jaar); donderdag: Nachten zonder liefde. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De tijger van Eschnapur (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De geluk kigste vrouw ter wereld (alle leeftijden;. Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De beul van Springdale (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De levens roman van Joseph Schmidt (alle leef tijden). tot 5 uur: tentoonstelling over de Zuid zee (tot en met 3 oktober). Musea, instituten leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73; elke dag geopend van half 10 to' half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur Hortus Botanicus Rapenburg: elke da6 geopen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uui (na 1 april tot 5 uur). Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst li. de vakanties), concierge: Kolfmakei steeg Ida Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt Lb: elke dag geopend vaD lh Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elk» dag: geopend van 8.30 tot 12.30 en vaD i tot 4 uui (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voot Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot t Archeologisch instituut, Rapenburg 2b tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg H elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half 10 tot naif b op zaterdag tot 5 uur Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 eD vaD 2 tot 1 Leeszaal straat 27: c tot 5.30 en donderdag i 10 tot 5.30 Rei 5 uur. lnlichtingenkaotoor V V V., Steenstras lb: elke dag geopend vac 9 tot 5 uur, oi zaterdag tot 1 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en Dibliu theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag eo donderdag vaD 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag vaD 12 tot 4.30 uu en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd i 6.30 t t 8J0 i nds ifathers-huisje, Boisotkade 2: el ke dag geopend van half 10 tot 12 er> var 2 tot 4 uur Academiegebouw, Rapenburg VS- elk< dag geopend van 8.30 tot 12.30 en vaD tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Rijksmeuseum voor Volkenkunde, Steen straat la: elke dag geopend vaD 10 to tedelijk De al, I Singel 28: elke dag geopend vaD 10 tot Instituut voor culturele anthropologic Eerste Binuenvestgracht 33a: elke dai geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.3 uur, behalve zaterdagmiddag Deze opgaveD geldcD niet voor zon- et feestdagen verlovingsringen mandersloot donkerstee* 14 Hoe Leiden spaarde In augustus werd bij de Leidsche Spaarbank 1.514.872,22 ingelegd en terug betaald 1.207.089,08. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 431 en het aantal afbe taalde boekjes 239. Op 6449 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 106.788,25 bijgeschreven. Er werden 792 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van 21.893,30. Het tegoed der 43.868 inleggers bedroeg aan het einde der maand 33.392.111,95. Indien u de krant een» niet mocht ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds onze klachten- dienst bellentelefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. Van rederijkers en kannekijkers (4) Rijnsburgs feest met ruzies toch eerbaarlich verlopen CATTI ABORIGINES BATAVORUM, dat is: De Katten, de voorouders der Batavieren, ofte de twee Katwijken, aan See en aan den Rijn. Met de Huisen te Britten en Sand, is de forse titel van een werk, dat in 1697 verscheen van de hand van de Katwijkse ds. Pars. Tussen de vele bijzon derheden over Katwijk en de Rijnsburgse abdij, vinden we ook de geschie denis van de rederijkers uit deze streken. Het had niet veel gescheeld of de retrozijnen hadden geen plaats gekregen in dit werk, want de heren rede rijkers konden zich niet verheugen in de warme waardering van deze wel eerwaarde. Hij schreef, dat hij de kameré te Katwijk, zoveel hij kon, had foodgepreekt en begraven. Maar toch, men wist ds. Pars over te halen iets over hen mee te delen en zo vangt hij op bladzijde 210 aan met: „Hier zijn van ouds geweest, gelijk die liefhebbers haar selven noemen, Retorijkers, of met wat Duitser en Nederlandser benaminghe Rederijkerskamers". Dan begint hij te vertellen over de Kat wijkse kamers. In Katwijk aan Zee was er léén. De Kemperbloem, met als zin spreuk In Liefd accoord. In Katwijk aan den Rijn waren zelfs twee gezelschappen. De oudste was De Korenairen. Op het blazoen van deze kamer zit een moeder met drie kinderen op de schoot, twee aan de borst en één nog in de arm. Daarboven staan de woorden van de zinspreuk Liefd moet blijken. Trots De jonge kamer De Korenspruit symbo liseerde haar spreuk In Liefde vierig, ir de drie jongelingen en de brandende oven. Toch niet zonder enige trots telt ds. Pars. dat deze kamers zelden der prijs van een rederijkersfeest terug keerden. Hij deelt ons verder mee: „Van dese prijsen werden nog seventien vere, waar onder grote en kleine bekers, soutvaten, schalen, lepels, ens. en kas met tinne prijsen bewaard, tot dat Schout en Borgfermeesters eens sullen góedvinden, deselve tot andere gebruiken te besteden". Vier van deze zilveren prijzen heb ben de Katwijkers in 1641 te Rijns burg gewonnen. Zes kamers hebben rond Pinksteren gedurende veertien dagen gestreden om de vierendertig prjjzen die waren uitgeloofd vooi' de schoonste intrede, het fraaiste lied, het mooiste gedicht, het beste bla zoen, het verst komen, het best schrij ven, het best slingeren (vendel- zwaaien), het best slaan met de trom melstokken en nog vele andere nutte nutte zaken i Tot c dit feest moet worden gezegd, dat, ondanks de vele onderlinge ruzies, alles „tuchtigh en eerbaarlich" is ver lopen. Toch is er veel kritiek losge komen. De baljuw van Wassenaar maakte zich bezorgd over de welvaart van deze streken, want veertien dagen lang lag al het werk stil. De wegen waren met kramen en uitstal lingen bezet, het volk trok etende en drinkende van de ene bezienswaardig heid naar de andere bezienswaardlg- Internationaal bezoek aan Leger des Heils, Leiden Zondag zullen de bijeenkomsten var het Leger des Heils te Leiden een bijzon der karakter dragen. Het is dan „altaar dienst", waarbij heilssoldaten en bezoe kers gelegenheid krijgen hun persoonlijk dankoffer ten bate van de veelomvat tende zendingsarbeid van het Leger des Heils te brengen. De leiders van het Nationaal Muziek korps, majoor en mevr. J. B. Hoevers zullen de bijeenkomsten leiden. De maj. is één van de prominente sprekers bij het Leger des Heils en als departements hoofd werkzaam bij het Nationaal Hoofd kwartier te Amsterdam. Voordien was hij werkzaam als bevelvoerend officier van de grootste korpsen in Nederland, ter wijl hij ook vele jaren directeur is ge weest van een groot maatschappelijk cen trum in Den Haag. Als gast-spreekster zal kapiteine Simone Auberlinder het woord voeren. De kapi teine is werkzaam bij „l'Armée du Salut' in Frankrijk en als districts-jeugdofficier te Lyon. Ze bezocht enige jaren geleden de Internationale school voor officieren te Londen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Yamda Renée d v J J van Rood en A M R barones van Tuijll van Serooskerken; Sa ski a d v N Eradus en S M van Ginneken; Maria Jacoba Petronella d v J C A Roodenrijs en P C Groenewegen; Pdeter z v H A Verwoerd en P Boe- refijn; Petrus Eranciscus z v T J N Massuger en C J A van Oort; Jacobus z v J J l'Amie en A J Verweij; Cor- nelis z v K van der Does en K C Ouwehand; Barry Alexander Louis Johan z v D P H van Wickevoort Crommelin en L Kraan; Alexandra Eleonora d v H H Hartman en J E Egter van Wissekerke. GEHUWD: P J M Leune en M van der Sleet; J Nieuwenburg en C B M Sohmale; GTE van Kuppevalt en A M Heijnen; D Kuijvenhoven en J M Koppeschaar; J Riebeek en M Smit; J J Lagerberg en A H M van Brero; H T Flank en A Brussee; W G C van Scbie en A de Feij; J J Ouwer- kerk en J van der Zwan; W R Burger en H Hoffman; N Hannaart en A A de Jong; J J Stafleu en W Roest; J J van Fulpen en J Lens; W van Oosten en A G Nieuwenihuis; A O Houwer en E Fontein; A C den Ouden en P N Oudshoorn. OVERLEDEN: R van den Bos, 72 jr; H Koster, 62 j.r eohbgenote v A van Soest; A den Boesterd, 75 jr; P A de Jong, 51 jr weduwe v J de Graaff; A Alt, 81 jr. held. De ruzies werden in het wijn vat verzopen. Men bleef aan het drln- Toch was de Rijnsburgse kamer De roode Angieren haar bestaan eer; onder de supervisie van de abdij te Rijnsburg begonnen. Ook gaf het bla: geen enkele reden om te twijfelen aa; vrome bedoelingen van de rederijkers. Afgebeeld werd Saul van het Peerd ge smeten, zoals ds. Pars ons meedeelt. De zinspreuk was 't Woord is crachtigh. Er was toch wel iets eigenaardigs aai Rijnsburgse kamer. De oprichting was dus gestimuleerd door de abdis van Rijnsburg, vrouwi burg van den Boetselaar. Voor 1574, toen de abdij werd verwoest, woonden t Rijnsburg, volgens de onderzoekingen van de heer S. Leenheer, een Rijnsburg- kenner bij uitstek, bijna geen Refoi torisch-gezinden. Toch werd 1561, bij de oprichting van de kamer, een felle Calvi nist, Jan Fruytier, de artistiek leider. Hoe is het mogelijk, dat de abdis dit heeft toe gestaan? Waarschijnlijk nam zij het alle maal niet zo nauw, want van haar ij be kend, dat zij, omdat ook nog na 1574 de heerlijke rechten over Rijnsburg hij haai bleven berusten, formeel heeft meege werkt aan de benoeming van een Calvi nistisch predikant te Rijnsburg. Ze kon zelfs nog keus maken! De Rijnsburgse kamer had in Jan Fruytier het puikje van de zalm. De ze Zuidnederlander, die bij de komst van Alva tijdelijk onze streken ver liet, heeft zowel wereldlijke als gees telijke poëzie op zijn naam staan. Hij heeft een beschrijving gegeven van de Allerheiligenvloed op 1 november 1570, hij heeft de overwinning bij Heiligerlee bezongen en, hij was in tussen blijkbaar weer naar deze om geving teruggekeerd, ook van zijn hand is „Corte beschrijvinghe van de strenghe belegeringhe ende won- derbaerlicke verlossinghe der Stadt Leyden in Hollant". Geen wonder, dat de Rijnsburgse kamer met zo'n factor een paar maanden n oprichting al hoge ogen gooide op het landjuweel te Rotterdam. Van deze kamer is in druk ook nog iets bewaard geble ven, namelijk een verslag van het eerder genoemde feest: „Reijnsburchse Angier- Hoff, beplant met alle de wereken ende liedekens die op 't selve Rethorices- Beroep verhandeldt zijn". Het is niet één van de slechtste herinneringen aai rederijkers. Bezwaren Ds. Pars heeft alleen maar slechte her inneringen en nadat hij enige gegevens heeft verstrekt, gaat hij met al de kracht van zijn talent de rederijkers te lijf. Als een goed predikant brengt hij zijn veelal gegronde bezwaren puntsgewijs naai voren. Zijn eerste bezwaar is, dat de rede rijkers meestal vergaderden op tijden die cathechisatie bestemd strijd met Deut. kerkgang t waren. Verder w 22 5, dat i als i verkleed gingen. De tijd- n Middelburg trok en van Rijnsburg Nationale strijd voor typistes Ook dit jaar weer zullen in de Haagse Houtrusthallen de nationale kampioen schappen in machineschryven gehouden worden. Zaterdagmorgen 26 september zullen de Nederlandse typistes een half uur lang kunnen tonen' wat zij zijn. De eerste pryswinnares krygt de Babylonwisselbeker, een herinneringsbe ker en een draagbare schrijfmachine meer naar huls. De titel zal verdedigd worden door me juffrouw Trix Weevers uit Rotterdam, een telexiste bij de PTT, die vorig jaar met 482 aanslagen per minuut het kam pioenschap op haar naam bracht. Voor deelname is een minimum aantal aanslagen van 300 per minuut vereist (vorige jaren bedroeg dit aantal 250 aan slagen). De inschrijving staat ook voor mannelijke deelnemers open en zowel elektrische als gewone machines mogen worden gebriukt. De Stichting Nationale kampioenschap pen in machineschrijven heeft ten doel het niveau van vaardigheid en bekwaam heid der Nederlandse typisten en daar mede de efficiency in het Nederlandse bedrijfs-, ambtelijke, culturele- en orga nisatorische leven, te verhogen. Naar de te Wenen gehouden internatio nale kampioenschappen machineschrij ven werden zowel Trix Weevers als me vrouw Ellen Polman, de nationale kam pioene 1957, afgevaardigd. Mejuffrouw Weevers werd door pech achtervolgd en mevrouw Polman eindigde wat accura tesse betreft op de 79ste en wat snelheid betreft op de 80ste plaats. Kampioene werd mejuffrouw Lore Alt, die 570 aanslagen per minuut maakte. Waarschijnlijk komt zij 26 september naar Den Haag, om buiten mededinging aan de nationale kampioenschappen deel te nemen. Bejaardensociëteit Hervormde wijk gemeen te Morskwartier Op dinsdag 8 september om 5 u wordt de bejaardensociëteit van de Her vormde wijkgemeente Morskwartier her opend met een broodmaaltijd. Brussel om als zotten op een wagen te zitten en veel herrie te maken, was ook een doorn in het oog van de weleerwaar de Pars. Ook een reden om de rederijkers een kwaad hart toe te dragen was, dat de herbergiers ze een goed hart toedroegen. De opstandigheid in kerkelijke zaken deed hun ook geen goed. Niet allen waren als de factor van de Leidse Vlaamse kamer, Jan Ce- losse, die een felle voorvechter was van de Contra-Remonstranten. Als ds. Pars gaat spreken over de taal kundige betekenis van deze rederij kers, die een zuivering van de taal beloofden rondt hij zijn aanval af met het rijmpje: „Wat doet hij al belofte en maakt gedruis, De bergen baarden eens, en 't was een muis". Het zal wel geen broodnijd zijn, dat de schrijver zijn slachtoffers verwijt, dat zij taken naar zich toetrokken die alleen door theologen naar behoren kunnen worden verricht. Het aantal bezwaren was dus niet gering en het wekt dan ook totaal geen verwondering meer, dat ds. Pars het gedeelte dat hij aan de rede rijkers heeft besteed, besluit met er zijn voldoening over uit te spreken, dat de beide Katwijken, mede dank zij zijn toe doen, gezuiverd zijn van rederijkers. Betekenis De weleerwaarde schrijver stond niet alleen in zijn afwijzing van de rederij kers, maar toch kunnen we niet volstaan met alleen woorden van kritiek. De rede rijkers hadden dezelfde goede en kwade eigenschappen als de andere Nederlan ders en in de bloeitijd van de rederijkerij hebben zij zeker ook een positieve be tekenis gehad in het rijkgeschakeerde volksleven. Dat die periode van bloei in de tijd van ds. Pars tot het verleden be hoorde is, ondanks het landjuweel dat in 1701 nog in Hazerswoude werd gehouden, duidelijk. Momus en Bacchus, de vit- en drankzucht eerst de zielloze verzenslij perij later, hadden de edele figuur van vrouwe Rhetorica tot een verlepte-ge stalte gemaakt. Huwelijkscadeau een geit Dank zij een sportief nageko men afspraak kregen mej. L. P- Stigter uit Zwammerdam en de heer C. Bakker uit Bode graven gistermiddag net getrouwd hij het verlaten van de Geref. kerk te Zwam merdam een feestelijk opge tuigde geit aangeboden. Ruim zes jaar geleden had de brui- deqom namelijk met twee vrienden, Gerard Hoogen- doom en Janus van der Mei te Bodegraven, afgesproken, dat, zo een der vrienden binnen tien jaar zou trouwen, de an deren hem op zijn trouwdag in het openbaar een witte geit zouden komen aanbieden. Bruid en bruidegom waren zo met dit levende cadeau in hun schik, dat ze de geit. kordaat aan de lijn namen en een plaatsje gaven in hun trouw- auto. Prof. dr. K. H. Miskotte, kerkelijk hoog leraar aan de Leidse universiteit, hoopt op 23 september 65 jaar te worden. Hy heeft besloten, mede in verband met zyi gezondheidstoestand, op 1 januari aan staande als hoogleraar af te treden. Zijn leeropdracht bevat de dogmatiek, de dingswetenschap, het Kerkrecht ei theologische ethiek. Prof. Miskotte, die in 1945 in de t ture van wijlen prof. dr. F. W. A. Korff tot hoogleraar werd benoemd, werd 23 september 1894 te Utrecht geboren. Hij bezocht het christelijk gymnasium aldaar en studeerde daarna aan de Rijksuniver siteit theologie. Bij Koninklijk Besluit van 24 augustus 1959 is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aan vaarden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit: ir Chr. A. Muller. Prof. ir. Muller die op 18 april 1923 te Alkmaar werd geboren, zal onderwijs geven in de techniek van de microgolven en hun toepassing in de sterrenkunde, natuurkunde en scheikunde. Na het doorlopen van de lagere school en het gymnasium B studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Delft van 1941 tot 1943 en van 1945 tot 1950. Het diploma van natuurkundig ingenieur be haalde hij in juni 1950. In 1950 vervulde Leiden wordt nu verkend gisteren en vandaag in Leiden rondgezworven, de aanstaande eerste jaarsstudenten. De binnenstad was vol van deze vreemde gezichten, waar van de eigenaars en eigenaressen in groepjes over Breestraat en Rapen burg, door Klok- en Vrouwensteeg trokken. Het was voor hen een grote dag, die hen nog lang zal heugen. Immers, op die 3-de en 4-de september van 1959 mochten zij een ogenblik van de drempel kijken in twee werel den, die hun volkomen vreemd waren. Die eerste wereld is die van de uni versiteit. 's Morgens in de Pieterskerk heeft de rector magnificus hen even naar binnen laten gluren, zijn vaderlijke arm om hun schouders, en hun verteld wat het zeggen wil lid te zijn van de Leidse civitas academica. Hij hief een waarschuwende vinger omhoog, gaf hun een bemoedigend klopje op de schouder en droeg hen daarna.over aan de faculteiten, welker gast zij waien. Zij mochten de gewijde trappen van de sociëteit Minerva beklimmen en lun chen met een heuse professor, die daarbij nog het woord voerde, terwijl de meisjes genadiglijk werd toegestaan de monu mentale deur van het WSL-gebouw binnen te gaan, waar haar zowel licha melijke als geestelijke verversingen wachtte. Zij dwaalden door de grootste en eer biedwaardigste bibliotheek van ons land, ie U.B. zoals ze deze instelling over enkele maanden nonchalant zullen noemen zetten hun schreden op de blauwe plavuizen van het aloude acada- miegebouw, waar zij zich ten overstaan van niemand minder dan de rector mag nificus mochten laten inschrijven in het Album Studiosorum, kortom, van de drempel af zagen zij een glimp van die ene wereld, die zij straks hopen binnen te gaan, die der Leidse universiteit Zivak plekje De andere wereld is die der met-aca demici, „gewone' burgerij; die van het Leidse poorterdom. Ook hier hebben ze naar binnen gegluurd, gaande door de Hogewoerd en Steenstraat, over Zoeter- woudse- en Wittesingel. Straks zullen ook zij leden zijn van deze burgerij en er veel mee te maken krijgen. Velen zullen de eerste weken, als kaalgeschoren groen tjes met zielige petjes op, de spot zijn der Leijenaars, die daranaast toch ook altijd weer 'n zwak plekje in hun hart hebben voor de feut. Daarna, als alle sporen van hun pasgeborenheid zyn verdwenen, zul len zti vele facetten van de Leidse burgery leren kennnen, In de vorm van hospita cn hospes, leverancier en tramconducteur, politieagent en kel- Puzzelprominenten 1. mej. N. van den Ende, Mus- schenbroekstraat 7, Leiden; 2. mej. R. Nieuwenkamp, Van der Veldestraat 43, Lisse; 3. G. H. van Klaveren, Voorweg 147, Hazers woude. Morgen show en taptoe van K. en G. Het Chr. tamboer- en pijperkorps „Kunst Genoegen" zal morgenavond een taptoe verzorgen op het Pieterskerk hof bij wijze van gemeenteconcert. Om plm. 8.45 uur begint „K. G." met het uitvoeren van een korte show, waarna om 9 uur de taptoe begint die als volgt is samengesteld: Roffel; Fanfare; Model-Taptoe; Russ. Taptoe; Gebed; Eremars-, Koraal; Caprio len; 16 m. 8ste Fransen; Taptoe-Mars; Schotse Marsen; 16 m. Dienst; San Remo; Stengelmarsen; 16 m. 8ste Fransen; Jubi leummars; Dienstmarsen 1 t.m. 4; K. G.-defileermars; Taptoe (hoorns); Wilhel- ner. Zij zullen voortaan niet alleen aan dé academische evenementen, doch evenzeer aan de niet-academi- sche deelnemen. Ook voor hen zal de 3de oktober een hoogtijdag zijn, ook zy zullen naar Vebo en bloemencorso gaan kyken en meeleven met allerlei sportverrichtingen. Tivee nieuwe werelden Gisteren err vandaag hebben ze even om een.hoekje naar binnen mo gen kijken, en vele jaren later, als ze praktiserend arts in Emmen, kanton rechter in Heerlen, leraar Frans in Haarlem of erger nog! hoog leraar in Utrecht zijn, zullen ze nog vaak terugdenken aan die merk waardige 3-de en 4-de september van 1959, toen ze nieuwsgierig en tege lijk wantrouwig op die drempel stonden, in dat stadje Leiden, dat hun toen nog zo vreemd was maar dat zij in de schone jaren van hun studententijd hebben leren liefheb ben met geheel hun hart. hij een assistentschap aan de Technische Hogeschool. Sedert 1950 is hij in dienst van dt Stichting radiostraling van Zon en Melk weg, aanvankelijk in Kootwijk, later als beheerder van radiosterrewacht in Dwin- V erkeersverbetering op liet Havenplein Na veel studie zijn politie en Ge meentewerken te Leiden overgegaan tot wijziging van de verkeerssituatie op het Havenplein, tussen de Haar lemmerstraat en de Havenbrug. De re geling op dit punt voldeed niet. Dat gold vooral de aansluiting van d» Oude Vest op de Havenbrug, waar het verkeer gedwongen was links te rijden. De moeilijkheid van de ver keerssituatie hier wordt in niet gerin ge mate veroorzaakt door het feit. dat de Havenbrug niet precies in het ver lengde van de Haarlemmerstraat ligt -maar als het ware in een bocht tus sen deze straat en de Haven. Het wijzigingsplan laat zien, dat de rijruimte verminderd is; de opzet was dan ook zoveel mogelijk een vierkant kruispunt te creëren. De trottoir- ruimte kon daardoor worden vergroot, zodat de voetgangers in een gunstiger positie zijn gekomen. Het plein is voorts vrijgemaakt van halteplaatsen. De uitmondingen van de Oude Vest op het plein zijn samengevoegd. De Herengracht heeft nu ook één uit monding gekregen, waardoor het trot toir kon worden verbreed. De verkeerspolitie verwacht van de ze veranderingen wel iets. Het zal wel even duren, voordat de wegge bruikers er aan gewend zijn, maar voor de ontwerpers is de verbetering toch alleszins duidelijk. Nieuwe Geref. rusthuis Aan het nieuwe Geref. rusthuis aan de Witte Rozenstraat wordt nu de laatste hand gelegd. Reeds is begonnen met het schoonmaken van de bovenverdieping. Op andere verdiepingen moet echter nog worden gewit, zodat het nog wel weken zal duren, voordat met de verhui zing van de Hooigracht naar het nieuw» gebouw kan worden begonnen. Het i: niet onmogelijk, dat de opening om streeks eind oktober begin november zal plaats hebben. Bejaardensociëteit in de Boshuizerwijk Op 23 september wordt in de Her vormde wijkgemeente Boshuizerwijk ee; bejaardensociëteit geopend. Elke woens damiddag is er een bijeenkomst in He Boshuis. Arbeiders B.M.C. weer aan 't werk De circa honderd arbeiders op Sleutel posities, die bij de tractor- en transmis» fabriek van de British motor corporati in staking waren, zijn gisteren weer s het werk gegaan, zodat de produktie v de Baby-Austin, de Austin-seven, b worden hervat. De staking begon een week gelede toen de nieuwe kleine wagen werd ge ïntroduceerd. De arbeiders eisen loonsverhoging. Het conflict is nog geregeld, maar de vakbond heeft besloten onderhandelingen te beginnen. Jftoltn a/JHinjvaorl" L O.Vth Evangeliebediening in de Herv. Kerk, waarna hij op 22 mei 1921 te Kortgene (N.-Bev.) in het ambt werd bevestigd. In 1925 vertrok hij naar Meppel welke gemeente in 1930 met Haarlem verwisseld werd. Op 25 september 1938 deed hij zijn intrede in Amsterdam, waar hij o.a. belast was met de arbeid onder de buitenker kelijke intellectuelen. In 1945 werd hij door de Synode der Ned. Herv. Kerk be noemd tot kerkelijk hoogleraar te Leiden om hier de dogmatiek, ethiek, kerkrecht cn zendingswetenschappen te doceren. Op 26 oktober 1945 aanvaardde hij het ambt van Leids hoogleraar. Prof. Miskotte promoveerde in 1932 cum laude aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen tot doctor in de theologie, op het proefschrift „Het wezen der Joodse reli gie", een vergelijking van de grondstruc turen der Joodse godsdienstfilosofie van deze tijd. In 1935 werd hem de Mallinck- rodtprijs toegekend, die eens in de tien jaren wordt uitgereikt voor de beste theologische dissertatie aan Ned. univer siteiten. Hij heeft door tal van publikaties van zich doen spreken. Wij noemen o.a. „Edda en Thora", Het gewone leven (over het boek Ruth), Antwoord uit het onweer (het boek Job), Het waagstuk der predi king. Bijbels ABC en Wij geloven en be lijden, Voorts vele artikelen in „Eltheto", Onder Eigen Vaandel, Woord en Geest, Woord en Wereld en In de Waagschaal, terwijl ook zijn bevrijdingspreek onder de titel „Gods vijanden vergaan" in druk verscheen. In 1937 maakte hij op verzoek der Prot. Kerken een reis door Ned.-Indië om theologische adviezen te geven. In de bezettingstijd heeft prof. Miskotte door illegale publikaties, o.a. „Wat wij wél en niet geloven" en „Betere weerstand" veel bijgedragen tot de bevordering van het Zoekt U iets beters Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Fruitwerker brak in Een jaar jeugdgevangenis vorderde de officier van justitie bij de Haagsp recht bank gistermorgen tegen de 20-j. fruit werker S. T. van E. uit Rotterdam. Deze had op 7 juni ingebroken in het woon schip van zijn voogdes te Leidschendam „omdat hij de schurft aan haar had". De verdachte meende namelijk dat zij het was die had gezorgd dat hij jarenlang in gestichten had moeten vertoeven. Hij wist dat de voogdes de bewuste nacht niet op de woonschuit verbleef. Daarom „leende" hij de fiets van zijn broer en ging naar Leidschendam, waar hij zich toegang tot de woonvertrekken verschafte door een paneel weg te snij den. Tot de buit behoorden o.m. twaalf sigarettenkokers wat doet een vrouw met twaalf sigarettenkokers, zo vroeg de president zich af een trouwring, een boor, broches, een vulpen en een paar rijksdaalders. De fri ge- dit alles in Amsterdam t hand te doen, behalve dan die rijksdaal ders, waarop hij zich dan wilde melden bij het vreemdelingenlegioen. Verdachte had nog meer misdrijven gepleegd. O.a. had hij de gloednieuwe radio van zijn stiefvader verkocht. In Engeland was hij tegen de lamp gelopen met sigaren en jenever. De fruitwerker had voorts ge weigerd in militaire dienst te gaan. „Daar gaat het toch mis met mij", zei hij. Hij wilde weer gaan varen, maar de psychia- :r vond dat varen, drinfeen, smokkelen vrouwen niets voor de verdachte was. Na de eis zei verdachte: „Ik zal wel en hoe het afloopt". Dit ziet hij op 17 ■ptember als de uitspraak wordt gedaan. Advertentie KLEINE CLUBS - EX. 1960 Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Zakkenroller maakte buit van f 1300 Dezer dagen heeft een zakkenroller op 't .bation Hollands Spoor „met goed gevolg" :ijn praktijken uitgeoefend. Slachtoffer werd een inwoner uit Katwijk, dlie op dé wachtte en in een moment van on oplettendheid voor 1300 aan Nederlands Belgisch bankpapier lichter wend ge maakt. Het geld werd gestolen uit de portefeuille die de Katwijker in zijn achterzak bij aioh droeg. wiss Air. Winst eerste half jaar 3,6 miljoen franken (v.j. verlies 1,". min. in komsten 126,7 min, kosten 112,9 min, be drijfswinst 13,8 min, waarvan 10,2 min af geschreven, terwijl rest grotendeels ge bruikt wordt voor extra afschrijvingen m de overgang op straalvliegtuigen te vergemakkelijken; belastingfactor in Noordatlantisch verkeer 81,7 pet, op ge hele luchtnet 67,5 pet

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3