CHRISTELIJK Herv. Papendrecht zegt neen tegen gemeenteraad Eenstemmige conelusie over oecumeniciteit Een woord voor vandaag Kanttekening In Joods ziekenhuis weer ritueel toebereid voedsel iTeifhen Ontsn&pt langs Krakatau Het godsdienstuurtje op de openbare school Onder de titel „Papendrecht zegt neen!", schrijft ds. L. H. Ruitenberg in „Hervormd Ne derland", weekblad van de Her vormde kerk over de school kwestie in Papendrecht. We citeren: Wie beweert, dat alles in de Hervormde Kerk van bovenaf geregeld wordt heeft ongelijk. Zie Papendrecht. De Hervormde Kerk van Pa pendrecht doet precies het te gendeel van wat de Synode, van wat de kerkorde, van wat de betrokken organen van bijstand verwachten. De Hervormde Ker- keraad van Papendrecht wei gert nl- aan het verzoek van de gemeenteraad te voldoen om bijbelonderwijs te doen geven op de openbare scholen. Want de kerkeraad van Papendrecht staat op het standpunt, dat de doopbelofte, die de ouders afge legd hebben, hen verplicht hun kinderen naar een christelijke school te zenden. Doen ze dat niet, dan zijn ze in verzuim. Maar dan krijgen hun kinderen ook niet godsdienstonderwijs op de school die ze naar de op vatting van de Papendrechtse kerkeraad ten onrechte be zoeken. Wij vinden zo'n houding erg naar. En wij kunnen het besluit van de kerkeraad van Papen drecht ook alleen begrijpen uit een noodlottige vereenzelviging van school en kerk een ver eenzelviging die wij wèl 'in de roomse sfeer kunnen plaatsen, maar niet in die van de Her vormde Kerk. Voorzichtig Zeker, wij kennen de discus sies over de doopbelofte. Deze is bepaald niet geformuleerd met het oog op een keuze tus sen openbaar en christelijk on derwijs. Want de formulering van de doopbelofte is uit de 16e eeuw en de keuze tussen open baar en bijzonder onderwijs was pas in de loop der 19e eeuw mogelijk! Dat moet ons al di rect voorzichtig maken met dit argument. Sen gemeentelid kan zeer wel in de keuze vóór de christelijke school voor zich zelf gehoorzaamheid aan deze belofte zien een kerkeraad moet er mee oppassen deze rechtlijnige conclusie voor al haar leden te trekken. Maar er is meer. De moge lijkheid om op de openbare scholen bijbelonderwijs te geven is uitdrukkelijk in de wet ge opend. Dit is niet geschied om aan de christelijke scholen con currentie aan te doen, maar om de school voor allen bewoon baar te maken. Jegens een overheid die dit wil, past dank baarheid. Nu moge men dat ene bijbeluur onvoldoende vinden, men moge stellen dat het gehe le onderwijs en de totale metho diek doortrokken dienen te zijn van de onderwijzing van de Bij bel dit ene uur is desondanks een der tekenen, dat wij niet in een totaal van God vervreemde wereld leven. Waarom dat niet met onze sympathie gehono reerd? Er zijn er meer Bovendien: gaan er naar die Openbare school alleen maar kinderen van gedoopten? Het zou ons verbazen. De kerkorde rekent ook hen, die zonder gedoopt te zijn hervormde ouders hebben, tot de kerk. Hier is een beroep op de doopbelofte bepaald ongepast. En als. die ouders toch bijbelonderwijs voor hun kinderen begeren, moet dan een Hervormde Kerkeraad néén zeggen? Alsof de straling van de prediking op dient te houden, waar niet gedoopt is! Het diepste bezwaar komt hier naar voren. Hervormd-zijn betekent altijd: bezig zijn met het verklaren, uitleggen, aanto nen van het heil, dat God men sen geschonken heeft en schen ken wil. Dit bezig-zijn heeft in beginsel geen grenzen. In feite natuurlijk wel. Want onze stem draagt niet zo ver. en men kan niet overal tegelijk zijn. Boven dien: God geeft tijden en gele genheden. Maar als God die geeft, ook aan de Papendrecht se openbare school, ja. door middel van een raadsbesluit op voorstel van P.v.d.A.-leden, waarom ook niet? dan is het zondige ongehoorzaamheid in onze ogen, wanneer men deze gelegenheid niet aangrijpt. Gemeente leurt De Papendrechtse gemeente raad heeft met 9 tegen 4 stem men zijn teleurstelling over dit negatieve antwoord uitgespro ken. Hij zal zich nu wenden tot de Gereformeerde en de Chris telijk Gereformeerde kerk. De omgekeerde wereld dus: terwijl in vele gemeenten kerkeraden en verenigingen op grond van de mogelijkheden in de onder wijswet neergelegd uit zichzelf komen om godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen te vragen, moet in Papendrecht het gemeentebestuur leuren bij de kerken! En als dan de Hervormde Kerkeraad néén zegt, gaat het gemeentebestuur een deur ver der. Wij betreuren dat. En wij geloven, dat de Her vormden van Papendrecht het eens ook zullen betreuren. J SÉ8É Generale synode geref. kerken Hulp aan gewezen r ooms-katholieken fVan i verslaggevers) Doopsgezinde zusters op grote landdag De landelijke federatie van doopsge zinde Zusterkringen heeft gisteren in Apeldoorn haar landdag gehouden, waar op ongeveer 2.500 belangstellenden aan wezig waren. In de Grote Kerk aan de Loolaan werden de dames welkom ge heten door de presidente van de federa tie, mevrouw W. G. Nooter-Hulsen uit Amsterdam, die met name verwelkom de mevrouw H. J. de Savornin Lohman- van Hasselt, dame du palais van prinses Wilhelmina, die de Prinses vertegen woordigde, alsmede mevrouw A. Hege uit Duitsland, die enige jaren geleden Karlsruhe presidente was van het v reldcongres van Doopsgezinde Zuster kringen. Mevrouw Nooter-Hulsen memo reerde het ontstaan van de landelijke federatie en merkte op, dat deze in de tien jaar van haar bestaan al heel wat werk heeft verzet voor de in nood kerende mens. Een kenmerk var doopsgezinde zusters is echter, dat zij zich daarop niet laten voorstaan en ei geen reclame mee maken. Mevrouw Noo ter-Hulsen kon tot haar vreugde consta teren, dat het aantal leden van de zus terkringen nog steeds toeneemt en de 4.000 al ruimschoots gepasseerd is. De voorzitter van de algemene doops gezinde sociëteit, de heer H. Craandijk, voerde hierna het woord. Ds. T. M. Luijt uit Amersfoort leidde een wijdingsdienst, waarbij werd gezongen door een doops gezind vrouwenkoor uit Harlingen. In een grote tent in het park Berg en Bosch gaf gistermiddag het Scapino- ballet een uitvoering. het jubileumgratificatiebesluit lager onderwijs, en het ontwerp-besluit tot wijziging van het jubileumgratificatie besluit kleuteronderwijs, aldus deelt het ministerie van o., k. en w. mede. Over de aanpassing van de salaris- igeling bij het lager nijverheids onderwijs aan die bij het (voortgezet gewoon) lager onderwijs werd even eens overeenstemming bereikt, behou dens wat betreft de datum van ingang De algemene commissie voor over- der gewijzigde regeling, leg in zaken betreffende de rechts- Volgens het regeringsvoorstel zou- positie van onderwijzend personeel, is den de wijzigingen in werking treden gisteren in vergadering bijeen ge- op 1 januari 1959, terwijl de vertegen- geweest. Algehele overeenstemming woordigers der personeelsorganisaties werd bereikt over de ontwerp-salaris- aandrongen op een vroegere datum, regeling voor de docenten van de op- aangezien de beoogde aanpassing naar leidingsscholen voor kleuterleidsters, hun mening met ingang van 1 januari het ontwerp-besluit tot wijziging van 1957 een feit zou moeten worden. Positie van enkele groepen onderwijzers wordt herzien De generale synode van de gerefor meerde kerken is gisteren gereed gekomen met de behandeling voorstellen inzake het vraagstuk der „pluriformiteit" en oecumeniciteit. De behandeling van deze voorstel len had vrij lang geduurd omdat prof. dr. D. Nauta met amendementen voor de dag kwam, die nader overleg tus sen deputaten, commissie en de hoog leraar noodzakelijk maakten. Nadat men overeenstemming had bereikt, bleken de voorstellen zodanig te zijn geformuleerd, dat de synode er als één man achter ging staan. De besluitën zijn weliswaar niet wereldschokkend: zij komen in hoofd zaak overeen met hetgeen de depu taten in hun rapport hadden voorge steld. Maar, zoals de praeses van de putaten, dr. P, G. Kunst te Amster dam opmerkte, werd het waardevol geacht indien men terwille van deze zaak „en de kracht van onze over tuiging" tot een eenparige conclusie kwam. De synode overwoog, dat de geref. kerken in gehoorzaamheid aan de Hei lige Schrift haar oecumenische roe ping behoren te vervullen en dat on derzocht dient te worden of, en in hoeverredeze roeping óók vervuld wordt wanneer men zich als geref. kerken aansluit bij een bepaalde oecu menische organisatie. De vraag over een eventuele aan. sluiting hangt mede samen met het reëel en ernstig functioneren gemeenschappelijk aanvaarde grond slag. Op voorstel van prof. Nauta be trok de synode voorts in haar wegingen, dat het noodzakelijk onderzoeken in hoeverre er sedert de reformatie wijziging is ontstaan ii opvatting en houding ten opzichte het erkennen van andere kerken naast de eigen kerk en in hoeverre dit van invloed is op het bepalen van oecumenische taak der kerk. Conform de adviezen besloot de syno de opnieuw deputaten voor de oecume niciteit en „pluriformiteit" te benoemen Hun eerste taak zal zijn een weg te ken om de inhoud van het rapport ii gereformeerde kerken meer bekendheid, te geven. Hierop had speciaal ds. A. S. Timmer te Rotterdam aangedrongen. Aan de andere kerken van gerefor meerde belijdenis, waarmee de geref. kerken in oecumenisch verband samen leven. wordt het rapport toegezonden, teneinde het oordeel van die kerken daar over te vernemen. Tevens wordt contact opgenomen en, zo enigszins mogelijk, nauw samengewerkt met de deputaten, benoemd door de geref. oecumenische synode van Potchefstroom-1958 inzake het oecumenisch vraagstuk. Hierop had van een fondsje waaruit men in paalde gevallen terstond hulp kan schaffen. De synode vond het wel aanbevelens waardig om gewezen rooms-katholieken zo nodig hulp te verlenen, maar dat moet met voorzichtigheid gebeuren. Het ge vraagde bedrag, verhoogd tot 2.800.—, werd aan de werkcommissie toegewezen. Buitenland Voor de samenleving van de Altre- formierte Kirche in Niedersachsen met de gerefomeerde kerken in Nederland, stelde de synode een regeling op. Men weet dat het hier gaat om de geref. ker ken in Oost-Friesland en Bentheim, die behoren tot het verband van de geref. kerken hier te lande. Deze in Duitsland gevestigde kerken hebben de vrijheid om in haar kerkdien sten gebruik te maken van de bijbelver taling van Luther (op twee van deze kerken na wordt in de Duitse taal ge preekt). De Altreformierte Kirche houdt zich aan de kerkorde van de geref. ker ken en vaardigt naar de generale synode een predikant, een ouderling en zo nodig .ook een diaken af. Voor de opleiding van predikanten maakt de Altreformierte Kirche gebruik van de Theologische Hogeschool te Kam pen of van de Vrije Universiteit. Zij zal met andere kerken in Duitsland geen be trekking onderhouden dan in overleg met de generale synode. Beroepiiifiswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (toez.): J der Velden te Dordrecht. Bedankt voor Nyverdal (toez.): J. J. van der Krift te Ermelo. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Rozenburg: G. Mul, kandidaat te Breukelen. Fusie Gerei', jongens- en meisjesbond Op 1 september 1959 zijn de Bond van Meisjesverenigingen op Gereformeerde Grondslag in Nederland en de Neder landse Bond van Jongelingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag samenge smolten tot één grote Bond, de.Bond Gereformeerde Jeudgverenigmgen. genoemde datum zijn dus alle rechten en verplichtingen van de beide eerst genoemde Bonden overgegaan op de Bond van Gereformeerde Jeugdvereni gingen. In het presidium van de nieuwe Bond hebben zitting mejuffrouw P. M. v. Doorn, Walkartweg 57, Zeist en drs. G. N. Lammens, Avenue Concordia 29 te Rotterdam; het secretariaat wordt waar genomen door mejuffrouw J. Omvlee, Valtherlaan 93 te Emmen en de heer A. Kieft, Rembrandtkade 47 te Utrecht; het fiscaat door de heer J. de Smit, Leliestraat 67 te Goes en mejuf frouw G. Bösselaar, Maliesingel 56 te Utrecht. Het bureau van de nieuwe Bond is gevestigd in het gebouw van de voor malige Jongelingsbond te Amersfoort. Het postadres is; Bondsbureau, Koningin Sophialaan 19, Amersfoort. Het is per telefoon onder twee nummers te berei ken: 03490-6114 en 03490-4247. Petrus leeft in de kerkgeschiedenis voort als een echt haantji de voorste. Als hij getuige is van zoiets heiligs als zelden een mens meemaakt: de verheerlijking van Jezus op de berg, wi hij meteen ingrijpen en voor Jezus, Mozes en Elia tenten optrekken. Dat schijnt wel eerbiedig, maar de evangelisï Marcus maakt de opmerking: hij wist niet wat hij zeggen moest. Het klinkt als een verontschuldiging. En och ja, staan wij ook niet vaak te stotteren als het heilige nabij is, dat toil! zeggen als Gods nabijheid haast tastbaar is? Als uw zieke kind bijvoorbeeld vraagt of de Here Jezus óók mazelen heeft gehad. Als iemand u toevertrouwt, dathij in een crisis de bewarende hand van God heeft gevoeld. Vaak doen ive dan als Petrus: we zeggen maar wat, we doen of we de wijsheid in pacht hebben. Maar in sommige situaties vraagt God niet dat we zullen spreken, doch dat we zullen zwijgen. Stil zijnl voor het heilige, daarvan spreekt de Bijbel dikwijls. „Stil. sst" schrijven de oudtestamentische profeten zelfs letterlijk Zijn we het niet een beetje kwijt in onze drukke dagen?\ KABINET WEER VOLTALLIG ouderling T. Spaan te Leidschendam gedrongen. Men gaat zich in verbinding stellen met de Wereldraad van Kerken, de Oecumenische Raad van Kerken derland en de I.C.C.C. om de ingrijpende vragen, in het rapport aan de orde ge steld, nader te overwegen. Het rapport wordt toegezonden aan de hervormde, chr. geref., de vrijgemaakte geref. ker ken en de geref. gemeenten, opdat deze kerken haar oordeel erover kunnen geven. Deputaten moeten proberen om zo mogelijk tot samenspreking over de inhoud en de vervulling van de schrif tuurlijke oecumenische roeping der kerk te komen. Het resultaat van dit alles dient dan in een rapport te worden sa mengevat, dat op de volgende synode in behandeling komt. Reformatie-Rome De synode nam kennis van een schrij- m der werkcommissie „Reformatie- Rome", waarin deze meedeelde, dat zij toe niet in geslaagd is voldoen de betrouwbare gegevens te verkrijgen inzake de verdrukking van protestantse christenen in roomse landen, doch dat zij ook verder aan deze zaak aandacht hoopt te geven en de kerken ervan op de hoogte zal houden, in verband met eventuele hulpacties. De werkcommissie heeft enige hulp Kunnen bieden aan gewezen rooms-katho lieken, maar zou graag meer vastheid hebben voor de mogelijkheid van ver dere hulpverlening. Verzocht werd om een bedrag van 2.000.tot vorming CONFLICT OPGELOST Blijkens een verklaring in het Nieuw Israëlitisch Weekblad heeft het bestuur van het enig Joodse ziekenhuis in Nederland, de Centraal Israëlitische Zieken verpleging te Amsterdam een ak koord bereikt met he't opperrab binaat. Gedurende enige jaren was de merkwaardige situatie ontstaan dat orthodoxe Joden wel in de algemene maar niet in het Joodse ziekenhuis naar hun overtuiging ter verpleging kon den worden opgenomen. Sinds de bevrijding was het in het Joodse ziekenhuis/evenals in de gemeentelijke mogelijk op verzoek ritueel toebereid eten te krijgen. Het opperrabbinaat voor Nederland vond deze situatie niet bevredigend daar het van mening was dat in het Joodse ziekenhuis alleen ritueel bereid eten moest worden op gediend. oen het bestuur van het ziekenhuis aan dit vei**ngen geen gehoor gaf, ver- iclaantk «et opperrabbinaat al het eten in het ziekenhuis niet geoorloofd. De merkwaardige situatie deed zich toen voor dat orthodoxe Joden wel in een algemeen maar niet in het Joodse ziekenhuis goedgekeurd eten konden gebruiken. Het bestuur van het ziekenhuis werd een proces aangedaan omdat het naar Advertentie veler mening de statuten overtrad. De rechtbank stelde het ziekenhuis echter in het gelijk. Thans is blijkens ver klaringen in het Nieuw Israëlitisch Weekblad een akkoord bereikt. Alleen patiënten die tegen ritueel Jood6 vervaardigd eten bezwaar hebben zullen uit andere keukens krijgen. Ook zullen regelingen worden getroffen opdat het verplegend personeel dat orthodox is zich aan de voorschriften kan houden. In de verklaring van het opperrabinaat wordt gezegd dat door het arrest var, het gerechtshof niet aan zijn rechts gevoel is voldaan. t li ms kwestlo tu kunnen Want wie wil kan lekker koken. Als U tenminste Maizena Duryea gebruikt het ideale bindmiddel voor groenten, soepen en sausen. Grafische c.a.o. nog onderwerp van discussie de meest gevraagde 120 Met een onnatuurlijke helderheid van denken gaf hij zich rekenschap van de situatie van het ogen blik, voor zover die hem bekend was, overwoog de mogelijkheden en waarschijnlijkheden, en ontwierp, daarop vooruitlopend, het enige plan dat wellicht een geringe kans op welslagen zou kunnen hebben. De vermoeidheid, de zuiver lichamelijke uitputting was van hem afgegleden, zoals een mantel, die men af werpt en op ae grond laat vallen. Hij was er zich van bewust, dat deze verandering een psychisch ka rakter droeg en niet van lichamelijke aard was, zo dat hij er later voor zou moeten boeten. Maar dat deed er niet toe; hij was er merkwaardig zeker van dat zijn energie hem zou doen slagen, Onverschillig uit welke bron deze afkomstig Was. Vaag en in de verte was hij zich ook nog bewus-t van de ernstige brandwonden op zijn armen en benen, en van de pijn op de plek waar de Japanse bajonet zo diep in zijn hals was gedrongen, maar dit bewustzijn was niet meer dan een verstandelijk weet hebben van deze verwondingen, die echter evengoed van een an der hadden kunnen zijn. Zijn plan was eenvoudig, moorddadig eenvoudig, en de kans 'op mislukking zo groot, dat deze onvermij delijk leek, maar de gedachte daaraan kwam eenvou dig niet in hem op. Hij had Telak een stuk of wat vragen gesteld, en McKinnon eveneens, en toen wist hij wat hem te doen stond wat iedereen zo zou moeten doen, wanneer hij ook maar een schijn van kans wilde hebben. Het was het verhaal van Mc Kinnon, dat de zaak voor hem had beslist. Dat het dorpshuis zo fel had gebrand, en zo on gelooflijk vlug was opgebrand, had een zeer specia le reden gehad: McKinnon had de muur aan de wind- zijde overgoten met de inhoud van een groot blik benzine, dat hij enkele minuten na de aankomst van de vrachtauto daaruit had gestolen. De chauffeur had slecht opgelet en lag nu geen drie meter ver der op de grond. McKinnon had juist op het punt ge staan het zaakje aan te steken toen een patrouille rend# schildwacht hem in de meest letterlijke zin door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) van het woord tegen het lijf was gelopen. Maar hij had niet alleen benzine gestolen, maar ook ge tracht de auto onbruikbaar te maken. Hij had ge zocht naar de stroomverdeler, maar deze in het don ker niet kunnen vinden. In plaats daarvan had hij de carburator ontdekt, en het zachte koper van de inlaatbuis was als stopverf geweest in zijn handen. Het leek dan ook nagenoeg uitgesloten, dat de wa gen verder dan een mijl'zou komen met het beetje benzine dat er nog over was en de afstand naar Bantuk was vier mijl. Snel nep Nicolson de hulp in van Telak, die h.em onmiddellijk werd verleend. Nu zijn vader en ver scheidene dorpsgenoten waren omgebracht, bestond er geen neutraliteit meer voor hem. Hij zei niet veel, maai- het weinige dat hij zei, getuigde van bit terheid en wilde wraakzucht. Hij was op Nicolsons verzoek dadelijk bereid tr zorgen voor een gids, die het grootste gedeelte van het gezelschap dat thans nog maar uit zeven personen bestond onder aan voering van Vannier naar Bantuk moest brengen, waar zij zich meester moesten maken van de bar- dit mogelijk zou zijn zonder enig ge- gelastte hij een stelletje anderen de gesneuvelde Ja panse soldaten, die in de kampong lagen, te fouil leren en alle wapens en munitie naar een centraal punt te brengen. Een tommy-gun, twee automatische karabijnen en een eigenaardig automatisch pistool bleken nog bruikbaar. Telak zelf verdween in een naburige hut en kwam weer voor de dag met twee vlijmscnerpe Sumatraanse parangs en een paar prachtig bewerkte, vlamvormige dolken, die hij zijn gordel stak. Nog geen vijf minuten na het i storten van het dorpshuis waren Nicolson, McKinnon en Telak reeds onderweg. De weg naar Bantuk eigenlijk was het geen talloze bochten om allerlei aanplantingen en kwa lijk riekende, vooral in het donker verraderlijke moerassen heen. Maar Telak voerde hen langs een ander, veel korter pad, dat dwars door de moeras sen en rijstvelden heen leidde, de weg slechts een maal raakte en twee keer kruiste, en hen regel recht naar Bantuk bracht. Alle drie waren zij ge wond, vooral Telak. Geen arts die zijn vak ver stond, zou hebben geaarzeld, hen in een ziekenhuis te stoppen; maar zij renden het gehele traject naar Bantuk aan één stuk door, niettegenstaande het moeilijke en afmattende terrein. Wel klopten hun harten als bezetenen van deze bovenmenselijke krachtsinspanning, wogen hun benen als lood en de den hun spieren, waarvan zij veel te veel vergden, hevige pijn; wel hijgden hun longen naar lucht en stroomde het zweet langs hun gezichten en over hun lichamen, maar zij bleven doorlopen, zo hard r konden. Telak omdat dit zijn element hij nog altijd waanzinnig was 1 het woord buiten zich zelf De nieuwe c.a.o. voor de grafi sche bedrijven, waarover partijen reeds bij de aanvang van de vrijere loonvorming overeenstemming be reikten, blijkt toch niet zo gemak kelijk goedgekeurd te zullen worden, als de vorige maand werd verwacht. De looncommissie van de Stichting van den Arbeid, die zich evenals met de c.a.o. voor de metaalindustrie uit voerig over de voorstellen heeft be raden. blijkt er nog niet uitgekomen te zijn. Naar in welingelichte kringen in Den Haag vernomen wordt, is het de looncommissie niet gelukt een stemmig advies over de c.a.o. uit le brengen, zodat de discussie, die met name de geleidelijke verkorting van de arbeidstijd zou betreffen, nog in de algemene Vergadering van de Stichting zal moeten worden voort gezet, voordat het College van Rijks bemiddelaars advies zal kunnen ont vangen. De gevolgtrekking uit deze gang van zaken is dan ook, dat de eerstkomende dagen geen goedkeu ring va nde c.a.o,. die in een loons verhoging van 7 cent voorziet en re gelingen treft voor een diensttijdtoe slag en een ebappesgewijze verkor ting van de werktijd, kan worden verwacht.- JN ir. S. H. Visser heeft, na een is geslaagd. De ondernemerswereld kostbare maand van vruchteloos heeft er de voorkeur aan gegeven, zoeken, ons land een nieuwe minister dat haar secretaris in dit moeilijk te van defensie gekregen. Over het feit betreden veld werd gezonden. De in- van de vervulling dezer hoogst- druk wordt onontkoombaar, dat in belangrijke vakature dient men zich onze tijd het secretariaat van een te verheugen, en mag men de hoog- werkgeversorganisatie meer en meer gestemde beschouwingen in de libe- een functie wordt met goede voor- rale pers geloven wij zijn daartoe uitzichten. Mogelijk krijgt dit kabi- bereid dan is de late keus toch net in de politieke geschiedenis van nog een gelukkige. ons land de betiteling van het kabi- A1 zal hij daarmee in zijn nieuwe net der secretarissen, ambt weinig van doen krijgen, zo Niettemin hopen wij, dat het kabinet hebben wij toch met genoegen ken- niet het karakter van het secreta- nis genomen van de mededeling, dat riaat zal gaan dragen. Een secreta- de nieuwe liberale bewindsman een rj8) een uiterst nuttig man, is dege- positieve instelling heeft ten opzich- ne die de beslissingen voorbereidt; te van de gedachte der publiekrech- het nemen van de beslissingen, als- telijke bedrijfsorganisatie. mede de verantwoordelijkheid daar- Ook deze nieuwe minister is gekozen voor, ligt elders. Maar van ministers, uit de secretariaten van werkgevers- 0f zjj ai dan niet secretaris zijn ge- organisaties. In de lijn der venvach- weest, wordt een beleid verwacht, en tingen echter lag de benoeming van bereidheid tot het zelf dragen van een ondernemer. Ook wij hebben de verantwoordelijkheid voor dat be- aanbevolen, de gedachten in deze iejd, laatste richting te laten gaan, over- wij zijn te dezen aanzien, voor wat wegende dat onze landsdefensie met- dit kabinet betreft, niet zonder ver- terdaad is geworden wat men (met wachtingen. Wanneer wij ons niet- een steeds meer gebruikelijk germa- temin een lichte wenk in deze rich- nisme overigens) een grootbedrijf ting veroorloven, dan is het met de pleegt te noemen. hoop, dat het achteraf mag blijken Men mag het betreuren, dat een ten overvloede te zijn geschied, keus in deze richting kennelijk niet DE KOLENCRISIS /NOK de Nederlandse mijnindustrie ondervindt de gevolgen van de afzetcrisis in steenkolen. Er is thans in Limburg een voor raad van bijna een miljoen ton en i verwacht, dat het overschot lossing, die de instemming van alle regeringen heeft verworven. Ook hier ziet men weer, dat enige landen meer letten op het beperkte eigen belang dan op hetgeen het algemeen welzijn eist. november wel tot circa 1,2 miljoen De Nederlandse mijnen, die er rela- ton gestegen zal zijn. De oorzaken', dat de produktie de afzetmogelijkheid vèr overtreft, zijn: 1. de verbetering der produktieme- thoden, 2. het met succes bekroonde streven direkt na de tweede wereld oorlog om de produktie zo hoog mo gelijk op te voeren, aangezien er achterstand was ontstaan, 3. het sterk toegenomen verbruik van stookolie voor verwarmingsdoelein den. In het buitenland België en West- Duitsland met name zijn nog on rendabele mijnen, die men blijft tief nog zo slecht niet voorstaan, worden bij hun pogen om de kolen af te zetten, ernstig bemoeilijkt door concurrerende landen, die aan de mijnen subsidies verlenen ten einde de prijzen kunstmatig te druk ken. Een methode, die in een „ge meenschap" toch niet toegepast be hoorde te worden. Droeve middelen worden aanbevo len. In Duitsland ijvert de mijnin dustrie voor belasting op de stook olie, waartegen echter de olie-indus trie weer in verzet komt. En ver- oedelijk zouden de olieverbruikers ploiteren, hoewel zij in feite verlies prijsverhoging ook allerminst waar opleveren. Hun produktie vergroot deren. onder de huidige omstandigheden de Ten onzent heeft een woordvoerder afzetmoeilijkheden op de internatio nale markt. Over de gevolgen van een sluiting van enige mijnen mag zeker niet licht vaardig worden gesproken. Mijn werkers worden dan werkloos, en an der emplooi zal, vooral door ouderen, niet steeds gemakkelijk zijn te vin den. Een gehele streek kan door de opheffing ernstig gedupeerd worden. de Staatsmijnen betoogd, dat het regeringsstandpunt inzake de bouw van een atoomccntrale gewij zigd behoorde te worden. De kolen- produktie is, zei hij, een zaak van nationaal belang; er is geen behoef te om atoomenergie te importeren. Dit laatste is in de huidige om standigheden juist. Maar zou het ook in de toekomst juist zijn? Bovendien In de mijnen zijn aanzienlijke kapi- kan en mag de ontwikkeling niet talen gestoken, die bij opheffing voor een groot deel verloren zijn. Toch kan men op den duur geen on rendabele mijnen blijven exploite ren. Maar tegen de financiële las ten, die uit de opheffing voortvloei en, en die praktisch wel door de sta ten gedragen moeten worden, ziet men op. Het is aan de Kolen- en Staalge meenschap nog niet gelukt, om een oplossing te vinden. Althans geen op- worden tegengehouden. Ons land zou dan straks bij andere landen ten achter staan, waardoor onze econo mische belangen ernstig geschaad zouden worden. In die richting moet men de oplossing van het kolenpro- bleem niet zoeken. De Kolen- en Staalgemeenschap moet andere en betere middelen po gen te vinden, die de economische en technische ontwikkeling niet rem- BIJ JAARBEURSBESCHOUWINGEN beschouwingen, die de Advertentie 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, kan ook verlossen van die rheumatische pijn. Lijders aan onzuiver bloed, worden stee vast ook slachtoffer van Rheumatische pijnen Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking onzuiverheden in het bloed worden weg gevaagd en kunnen zich niet meer vast- positie brengt dit met zich, en men zitter van de raad van beheer zal verstandig doen, van hetgeen hij der Koninklijke Ncderlandsche te dezen aanzien heeft mede te de- Jaarbeurs ook nu ten beste heeft len met volle aandacht kennis te Maar daarbuiten? Behalve zaken langstelling waard. Echter hebben die nog geacht kunnen worden met bij ons toch wel Het is uiteraard interessant, het organiseren van jaarbeurzen in niet al te vèr verwijderd verband te het staan, is ons nu de zoveelste uiteen standpunt van de voorzitter van de zetting gegeven van de voor raad van beheer .in onderscheidene actuele kwesties kennis te nemen. Hij neemt nu eenmaal als het ware een uitkijkpost in, en het iaat zich begrijpen, dat hij zich over meer dan één aanhangig onderwerp een mening heeft gevormd. Dat hij ons dan van zijn mening Iaat blijken, kan zijn nut hebben. Intussen, de vraag die bij ons gere zen is, is die naar het gezag, waar- delen der vrijere loonvorming, met de langzamerhand gebruikelijke waarschuwingen tot voorzichtigheid. En wat ons voorts is opgevallen, dat de voorzitter van de raad van be heer overigens niet voor het eerst in ruime mate zijn oordeel heeft gegeven over het vraagstuk van de reclame in de televisie. Het mag bekend heten, dat over dit onderwerp onder ons volk de mee deze mening wordt geopperd, standpunten onderscheiden zijn. Moet er reclame in de televisie ko men, en indien al, welk systeem der Koninklijke Nederlansche Jaar- dient daarbij te worden gevolgd? beurs om jaarbeurzen te organise- De voorzitter van de raad van be ren. Dat dan de voorzitter van de heer bleek hier voor een bepaalde raad van beheer zekere beschouwin- opvatting te opteren. Het is ons wèl, gen laat horen omtrent de plaats maar het blijft zijn eigen mening, luid te maken. Telak gaf vertrouwd dorpsgenoot ei hij zich bij het gezelschap ander door sprak een plaats af waar voegen. Vervolgens was en alle pijn. alle inspanning, alle lijden, dat zetten. Spieren en gewrichten bewegen I hij had te verduren, een ander scheen te overka- zich weer normaal, zonder een zweem men- van pijn 'n Heerlijke uitkomst die (Wordt vervolgd) I Kruschen Salts. I 1 de jaarbeurs i de vraag lijkt gewettigd, in hoe- bestel en omtrent de verwachtingen verre het juist is, dat hij 'dit be- die men ter beurze meent te mogen stuurlijke spreekgestoelte benut koesteren, ligt voor de hand. Zijn daarvan te laten blijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2