!!.-■» .lliaa - Noordwijk in zoete slaap op Rijnsburg feest Is een machinepistool een mitrailleur of niet? Geldomloop op hoog peil MFC WE LEIDSCHT COliB \NT DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1939 VRAAG VOOR ZEEKRIJGSRAAD „Is een machinepistool een mitra of niet?" Terwijl de raadsman van 21-jarige Haagse jongeman deze gistermorgen ter tafel bracht, staarden president en leden van de krijgsraad de zeemacht peinzend naar het schiet wapen, dat op het vloeiblad van de pre sident prijkte en dat stuk van overtui ging in de®e zaak uitmaakte. Als korporaal der mariniers (dienst plichtig) diende beklaagde op het vlieg veld Valkenburg. Hij werd, nadat hij af gewezen was voor de officiersopleiding, ingedeeld bij de kamppolitie. Het gaan met wapentuig had zijn grote liefde, in zijn slaapkamer prijkte een grote col lectie historische en hyper-moderne wa pens. Beklaagde, die het nu weer bij post zegels houdt, maakte er zijn hobby var zijn wapencollectie steeds meer uit te b-eiden. Toep hij dan ook een piston] van de hand kon doen om een ander wapen aan te schaffen, deed hij dat grif. Voor f 200 verwisselde het pistool eigenaar, een zoet winstje voor de Haag se korporaal. Roofoverval Het kon beklaagde niet schelen aan wie hij verkocht en wat er met het wapen beurde, verweet de fiscaal bij de krijgs raad de jeugdige korporaal. Dat was er mee gebeurd: de nieuwe eigenaar van het pistool pleegde er in Abcoude een roofoverval mee. die echter mislukte. Wonder boven wonder vielen cr geen slachtoffers, want de overvaller, een HBS-er!, raakte door de opwinding hele maal van streek en had bijna door ner vositeit de trekker overgehaald. Toen de overval in Abcoude werd uit- gezooht leidde het spoor naar beklaagde. Toen kwam ook aan het licht dat hij riikswapenolie had bemachtigd en deze weer aan een zakenrelatie had overge daan. Voor de krijgsraad moest beklaagde i tereoht staan wegens verduistering vi deze wapenolie. het voorhanden van ei mitrailleur-karabijn, een revolver en ei In zijn requisitoir wees de fiscaal op het bedenkelijke van het gebeurde een psychiatrisch rapport worden be klaagde infantilisme en neurotische afwij kingen toegeschreven. Inmiddels is uit de dienst en zal hij bij een groot i functie bij de inkoopafdel Het voorhanden hebben i HILLEGOM Najaarsfeesten De Hiillegomse hai'ddraverijverenig'ing houdt deze maand weer najaarsfeesten Op 15 september wordt de internationale kortebaan-dravenj gehouden op een par cours aan de westzijde van de Van de Endelaan, die daartoe voor alle ver keer zal worden afgesloten. Volgende week zaterdag beginnen de feesten al. Op het veld tussen de Weeresteimstraat en de Stationsweg worden 's middags autopedraces gehouden. Ook zijn er hen- gel wed strijden. Leerlingen van de di verse Hillegomse scholen zullen op het voetbalveld trachten de wisselbeker, die nu in het bezit is van de Julianaschool, te veroveren. De jongste jeugd is ook niet vergeten, want er zijn gebakraces, balletje lopen, zaklopen, poprijden, ton- knuppelen. tobbetje steken en een hoe pelwedstrijd. Maandag 14 september is er op de Van de E-ndelaan gelegenheid om mee te doeen aan een zeepkisten-raee en aan krui wagen rij denDe beide plaatselijke muziekkorpsen zullen hun medewerking verlenen. In hotel Sistermans houdt het bestuur volgende week woensdag van half drie tot vijf uur en van zeven uur tot negen uur zitting voor de inschrijving voor 'le kinderspelen. Voor de diverse spelen zijn prijzen gekocht met een totale waarde van 2500. Dinsdag 15 september, na de harddra verij. volgt een muzikale rondgang door de Hillegomse Harmoniekapel. De fees ten worden besloten met een groot vuur werk in de omgeving van het feestier- Diploma-zwemmen In de gemeentelijke zweminrichting hebben gistermiddag 87 jongens en meis jes voor het diploma 1, 2. 3 of 4 ge zwommen. Aan het eind van de middag kregen 65 meisjes en 22 jongens een di plom Dat 1 diploma 1: meisjes: Mi; Annaheiltje v. d. Velden. Marian Wet ter, Lenie Berkhout, Ankie Krikke, Ma- ja Tromp, Ineke Brussé, Everdina B Link, Marianme van Drunen. Marian de Koning, Ellie Moolenaar, Trudie van Grieken, Karin van Grieken, Chris ja Buts, Nellie v. d. Meij, Rosemarie Pijn- aeker, José van Maris, Marianne Braun. Carka Bakker, Bep Mijmders, Cobie v de Bent. Marja de Rooy, Thea Verboom, Dreeske Rijnsburg, Sjamie v. Gijlswijk Nellie Wevers, Henrietta La Grand, Ger- da Berbé, C. Vreeken, Anmeke v. d Vlugt, Betsie Schenk. Margroet Derks Geesie van Maris. Joke Kors. Rietje v d. Weijden, Carla van Haasterén, Willy La Feber. Corry Koom Brc Renske Philippo, Anke Zandbergen Ton- nv v. d. Kluaw, Marja Langeveld, Thea van Roode: jongens: Christiaan de Jong, Gerard de Wagt. Teunis Andeweg, Roelof Hij- tink:. Anthony v. d. Voort, Pieter Jon ker. Berfcil 't Mannetje. Duco Boef, An dre Beiersbergen, Gert Nieuwenhuis, Kees Guldemond. Jan Brussé. Jan Prins. Goof Vervaart, Herman Kevzer: diploma 2- meisjes: Tineke Krieger. Hannie Bakker, Ivonne Bruseker, Greske den Hartogh, Lidie Aakerboom, Cobie Storm, Corrie Visser, Bep v. d. Aar. Hennie Berbé, Marijke Verhaar, Ria Verhoeven, Joke Kors. Elisabeth Lode- dijk, Cokkie Verhaar. Leny Spruyt: jongens: Hennie Raaphorst, Jan Kees Koot, Kees van Loon, Wim de Graaf, Frans Scholten, Kees van Waveren; di.ploma 3: meisjes: Lisa v. d. Burg, Bep Berbé, Marian Warmerdam, Ellie Balkenende diploma 4: meisjes: Mieke Buckens; jongens: W. Fransdonk. Schoolmclk Maandag wordt er weer een begin ge maakt met het verstrekken van melk op de scholen. Deze week kunnen de kaarten bij de plaatselijke melkhande laren worden gekocht. De kaarten moe ten maandag aa.n het schoolpersoneel worden ingeleverd. KONINGIN NAAR JUBILEUM KNLC ■men van HM. sda-g 23 septem- be Scheveningen Het ligt koningin Juliana op ber a.s. in het Kurhi de vergadering bij te Ned Landbouw Comité. Deze vergade ring wordt gehouden ter herdenking van bet 75-jarig bestaan wan diit comité. ver en een pistool met munitie is eer overtreding, aldus de fiscaal, maar hel onbevoegd bezitten van een machinege weer is een misdrijf. Z.i. is het machine pistool. dat ook in het bezit van beklaag de werd aangetroffen, een machine e e- weer (mitrailleur). Dat is een strafver zwarende factor, aldus de fiscaal, die zes weken met aftrek vroeg en voor de over tredingen twee maal f25 boete subs. 5 „Is een machinepistool nu wel een ch.negeweer?" vroeg de raadsman klem. Hij zelf vond, steunend op literatuur, dat dat niet het geval is. pistool, ook een machinepistool is stemd voor vuren op korte afstand, machinegeweer is bestemd voor vuu lange afstand." ..Als dat zo is krijgt beklaagde er gens overtreding nog een boete bij" terrumpeerde de president snedig. „Niet als mijn wens in vervulling gaat", antwoordde de raadsman, die vrij spraak vroeg omdat zijn cliënt naar zijn mening als militair volkomen in zijn recht stond vuurwapens te bezitten. Ook de verduistering van de olie zou niet bewezen zijn; volgens de raadsman was het bij een poging gebleven omdat de olie niet van het terrein van „Valken burg" af was geweest, toen de zaak a aan het licht kwam. De uitspraak luidde 47 dagen met af trek, twee maal 25 boete en de ver beurdverklaring van de wapens. Meer uitvoer naar Canada De Nederlandse uitvoer naar Canada m 1958 met 23 procent of 5 miljoen dollar tot 26,6 min gestegen tegen een toeneming van nauwelijks 1 pet in 1957, daarentegen kromp de Canadese invoer- markt met 8 pet in, aldus het jaarverslag der Nederlands-Canadese kamer van koophandel. Door deze stijging sloeg Ne derland een goed figuur tegenover de overige Westeuropese landen. De stijging van de uitvoer teer dan de helft te danken a bouwprodukten, voor een vierde ferro-produkten, vooral elektrotechnische artikelen, voorts aan ijzer en ijzerpro- dukten (dieselmotoren,* smeedijzeren pij pen en rijwielen), chemicaliën (superfos faat, naftaline, schoencreme en caffeine), textiel (ongeverfde wollen stoffen, katoe nen weefsels en textielafval) en palmpit- olie, pijptabak, rijwielbanden en boom- kwekerijprodukten. Dit betekent geen keer ten goede en er is nog geen grondslag gelegd voor snellere verdere groei. Zo was de toe neming van de landbouwuitvoer voor 75 pet samengesteld uit grondstoffen cn halffabrikaten, waarin steeds grote schommelingen voorkomen. Cacaoboter steeg tot het drievoudige, ongebrande pinda tot het tienvoudige. Ook bij de overige goederen was de stijging meer aan toevallige omstandigheden te dan ken. Voor slechts 40 pet was zü toe te schrijven aan duurzame en niet-duur- zamc consumptiegoederen. Het is dus niet juist, dat het Nederlandse produkt grotere bekendheid zou hebben gekre gen, terwijl dit voorwaarde is voor een stabiele markt. Veel goederen worden nog alleen ge kocht door immigranten, terwijl men ook echt Canadese publiek zou kunnen krijgen. Er was weinig animo voor nieu- contacten en om daarvoor kosten te maken. De kamer werkt echter krachtig :an een collectieve reclamecampagne. Weekstaat Necl. Bank Aanvankelijk was de geldmarkt- zeer aim- zoda.t blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 31 augustus ƒ40 miljoen schatkistpapier werd opge nomen en de post „papier door de Bank gekocht" tot ƒ310,7 min. daalde. Daarna werd de markt krapper onder invloed van de ultimo, door welke de bankbiljetten- omloop steeg van 4266 min. tot ƒ4411 min., de hoogste stand van het jaar, doch beneden het record van ƒ4451 min. op 29 december 1958. Dientengevolge s-tegen de voorschotten van 12,8 min. tot 21,5 min. en de saldi der banken daalden van 515 min. tot 321 min., doch de banken konden zonder bezwaar beneden ie verplichte kasreserve komen, daar op september 116 min schatkistpapier erviel en de staat 40 min. rente en af lossing op gevestigde schuld moest betalen. Dank zij belastingbetalingen steeg het saldo van de staat- ondanks ultimo-lasten 18 min. tot 637,6 min. Goud en deviezen daalden van 5186 min. tot 5184 min., waarbij goud onveranderd bleef op 4933 min. Convertibele deviezen en vrijwel onveranderd op 778.9 min. dekkingspercentage steeg van 92,55 tot 93.08 De rekening andere ingezetenen daalde van ƒ134,2 tot ƒ130,6 min. Bir. ".u i X IIM - It j J 7* v HH8t Ml» LEIDERDORP P. J. Holverda 25 jaar bij de Touw Dinsdag vierde de heer P. J. Holverd; zijn 25-jarige jubileum bij de N.V. Ver- nigde Touwfabrieken te Leiderdorp. Samen met zijn echtgenote werd de bilaris per auto van huis gehaald er arna in de kantine door de directri tvangen. De maatschappelijk werkstei heette de jubilaris welkom en bood me w Holverda een boeket rose anjer; Mede aanwezig waren zijn chef, de A. Kluvers, zijn baas, de heer D. J de Jong en als vertegenwoordiger van Ondernemingsraad de heer A. de Kruiff. De directeur, de heer H. B. Haan appel, sprak zijn genoegen uit over het feit, dat hij opnieuw het woord kon chten tot een jubilaris. Hij releveerde de afgelopen vijfentwintig jaar, welke de heer Holverda. bijna steeds als we- in de weverij heeft doorgebracht, heeft hij zioh als een goed vakman kennen. Dat hij het naar zijn "had bij de V..T., blijkt wel daaruit, dat hij, wanneer vóór de oorlog het dienst verband moest worden verbroken, steeds weer in deze dienst terugkeerde. Ds. W. H. de Bode (82) te Amersfoort overleden In de ouderdom van 82 jaar is te Amersfoort overleden ds. W. H. de Bode. Herv. emeritus-predikant, die van 1909 tot 1918 vanwege de algemene synode voorganger was van de Herv. Ned. Ge meente te Dusseldorp. Na 1918 trad hij op als directeur var het Herstellingsoord voor Drankzuch. tigen te Beekbergen. Daarna was hij nog gedurende negentien jaar predikant directeur van het Hervormd Diakones- senhuis te Rotterdam. In juli 1942 werd ds. De Bode hulppre diker te Helvoirt en op 22- november van dat jaar werd hij daar als predikant be vestigd, Op 1 oktober 1946 ging hij met emeritaat, waarna hij zich eerst te Zeist vestigde en later te Amersfoort. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdagmid dag te half twee op de algemene begraaf plaats te Amersfoort ter aarde worden besteld. Nederlandse delegatie voor V.N.-vergadering Op 19 september begint in New York de 14de algemene vergadering der Ver enigde Naties. De Nederlandse delegatie zal onder voorzitterschap staan var minister van buitenlandse zaken, m M. A. H. Luns. Bij afwezigheid van Luns zal de delegatie worden geleid door mr. C. W. A. Schürmann, permanent ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties. In de delegatie zijn opgenomen prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, lid van de Eerste Kamer en de Tweede Kamerleden G. J. N. M, Ruygers en prof. S. Korteweg Voorts de heer J. Meijer, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie buitenlandse zaken, mr, L. Erades. vice- president van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam en dr. J. P. Banier, directeur van het bureau technische hulp van het ministerie van buitenlandse zaken Mevrouw dr. F. T. Diemer-Linde- boom is in de delegatie opgenomen als vertegenwoordigster van het Nederland se vrouwencomité en secretaris A- H. Kloos van het Nederlands verbond van vakverenigingen als vertegenwoordiger van de vakbonden. Alphen aan den Rijn Clubkampioenschappen Alpheuse Zwemclub De wedstrijden voor de clubkampioen ichappen van de Alphense Zwem Club :ijm in het zwembad aan de Van Fo- reestlaan voortgezet, wajrbij de volgen- sul taten en kampioenen uit de bus kwamen m. vrij eslag meisjes: L Ria Goed hart 1,24; 2. Ineke van Leeuwen 1,31,2; 3 Annie Koens 1,32,9 min. m. vrije slag meisjes: 1. Ria Goed- Goedhart 1,18,3 min,; 2. Kees de Vogel 1,21,1 min.; 3. Flip Boot 1,22,5 min. m. vrije slag dames: 1. Marijke Soppen 1,22 min.; 2. Nel Angenent 1.24.8 n.; 3. Cokkie Strijk 1,30 min 00 m. vrije slag heren: 1. Theo Sep- 1 1,11,3; 2. Kees v. d. Ent 1,12.8 min.; Rudi Nietzsche 1,13,6 min. >0 m. vlinderslag dames; 1. Greel Schouten 43.2 sec.; 2, Nel Angenent 43.-5 3 Marijke Seppen 44,8 sèc m. schoolslag dames: 1. Gree' Schouten 1.46.5 min.; 2. Cokkie Strijd 1,47.5 min.3. Nel Angenent 1.51,1 min. m. schoolslag meisjes: 1. Marrij Breeveld 1.47,7 min.; 2. Willie Kroon 1,50,8 min.; 3. Annie Koene 1,51,5 min m. schoolslag heren Jr: 1. Flip Boo-t 1.36,6 min.; 2. Kees Vogel 1.41 3. Wim Verhagen 1.42 min. m. schoolslag heren Sr: 1. Jaap Riinsburger 1,34,9 sec.; 2. Ruriie Nietzsche min.; 3, Jillus Blom 1,37,3 min. m. rugslag meisjes: 1. Ria Goedhart 2. Annie Koens 49,2 sec.; 3. d. Louw 50.1 sec. rugslag jongens: 1 Kees de Vo- sec.; 2. Flip Boot 44.2 sec.; 3. Seppen 45,9 s rugslag dam 1. Marijke Sep- 2. Cokkie Strijk 43 sec.; 3 Greet Schouten 45,7 sec. 50 m. rugslag heren: 1. Rudie Nietzsche 3c,5 sec.; "2. Theo Seppen 37,7 sec.; 3 Kees v d. Ent 38,3 sec. Uitstapje Hervormd tehuis Gisteren hebben de bewoners van het Hervormd Tehuis aan de Julianastraat te Alphen aan den Rijn hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Het was voor de achtste maal, dat men als gezin (met vader en moeder Den Boef aan het hoofd) op reis ging. Eén van de „gezins leden" was reeds 87 jaar! Nadat alleen een goed plaatsje had. den gevonden, vertrok de bus omstreeks half negen in de richting Utrecht, De traditie getrouw dronk men koffie in 't Kalfje en ook dit jaar bleken de meeste leden van het gezelschap graas een stuiver te willen betalen om te we ten te komen hoeveel men wel woog! De reis werd voortgezet naar Amer* foort. onderwijl genietend van het prach tige natuurschoon. Hoewel het gezel schap in de bus herhaaldelijk werd ge trakteerd op allerlei lekkernijen, werd niettemin gesmuld van de warme maal tijd, die in hotel De Kamppoort werd aangeboden. Daarna volgde een rondrit over de Veluwe. Men dronk thee in Beekbergen en de thuisreis werd in Rhenen nog een maal onderbroken voor een kopje koffie. V.T. stelden op haar beurt eveneens prijs op zijn terugkomst. De heer Haanappel zegde de jubilaris dank voor de tr waarmede hij vijfentwintig jaar werkzaamheden heeft verricht. Hij bood de jubilaris het V.T .-eremetaal in étui aan, evenals een enveloppe met inhoud Daarop nam de bedrijfsleider, de heei I Vogelenzang, het woord. „Het jaar 1906 moet wel een goed jaar zijn weest", aldus spreker, „nu het z plichtsgetrouwe werkers als u 1 voortgebracht." De heer De Kruiff bood namen Ondernemingsraad de gelukwensen „Werkten we indertijd bij de mattenfa- tnek al vriendschappelijk samen, d bij de V.T. zo gebleven." De heer Kluvers bedankte de jubila ris voor de prettige samenwerking. Als laatste bood de heer De Jong zijn geluk wensen aan, die hij namens alle collega' van de weverij vergezeld deed gaan vai een „klein presentje". Nieuwe „soos" voor Delftse studenten Prof. dr. R. Kronig, de Rector Magni ficus van de Technische Hogeschool in Delft, heeft vanmiddag in de eeu oude Koornbeurs een ultra-moderne stu dentensociëteit officieel in gebruik ge steld. Het is de „soos" van de Delftse Societas Studiosorum Reformatorum (SSR). Zonder een stukje steen of brokje hout van het oude gebouw waarin tot vorig jaar een paardemestveiling was gehuis vest te beschadigen, is het ontwerp van ir. J. Rotshuizen uit Arnhem door aannemersbedrijf P. Spreeuwenberg uit Hoogvliet uitgevoerd. In de kelder van de Koornbeurs is thans de eigenlijke sociëteitsruimte. Er is thans een uitste kend geoutilleerde keuken. Voorheen be schikte men voor het bereiden van maal tijden voor 200 studenten over een hokje van twee bij drie meter, zonder deugde lijke ventilatie. De totale verbouwingskosten worden geschat op 167.000. De studenten heb ben met medewerking van de T.H. er oud-leden een bouwfonds gesticht, waar in na goed opgezette en uitgevoerde acties thans 113.000 bijeen is. Uit het bedrijfsleven kwam 65.500, van oud leden 9500, terwijl de leden zelf 38.000 vergaarden. Voor de keuken en de eettafel zal eerste instantie van rijkswege een si sidie kunnen worden verstrekt 45.000. De minister van 0„ K. en ging met de toekenning van deze sub sidie in principe akkoord. Leveren van melk geweigerd De Hoge Raad heeft dezer dagen het cassatieberoep van het zuivelbedrijf N.V. Sterovita behandeld. Dit bedrijf was door het gerechtshof te Amsterdam vei deeld tot een boete van 500, omdat het had geweigerd aan een Amsterdam: kruidenier melk te leveren, waartoe het krachtens een ministeriële beschikking verplicht zou zijn. De verdediger va melkfabriek stelde dat 'het bedrijf zich uit concurrentie-overwegingen tegen de ministeriële beschikking had verzet. De melkhandelaren moeten zich aan strenge bepalingen onderwerpen, terwijl de krui denier die alleen verpakte melk verkoopt slechts een ijskast behoeft te hebben en daardoor weinig bedrijfsonkosten heeft. Voorts stelde pleiter dat uitbreiding van de distributie hogere kosten meebrengt en mogelijk daardoor een hogere prijs voor de melk. De procureur-generaal zal op 14 september conclusie nemen. Record-opbrengst van tarwe Voor het oogstjaar 1959 wordt op grond van de voorlopige oogstramlng, een to tale produktie van inlandse tarwe ver wacht van meer dan 500.000 ton. Dat is. niettegenstaande de droogte gedurende dit oogstjaar, een grotere produktie dan tot dusverre in Nederland is voorgeko men (de oogst 1934 was met ca. 495.000 ton tot dusverre Er moet dan ook rekening mee worden gehouden, zo schrijft 't dagelijks bestuur van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten in een nota aan het be stuur. dat een hoeveelheid inlandse tarwe van 450.000 tot 475.000 ton voor consump tie- en veevoederdoeleinden bestemd zal moeten worden, Bij de huidige regeling moet dat niet mogelijk worden geacht, tenzij een absoluut verbod tot import van tarwe voor veevoederdoeleinden zou wor den afgekondigd. Aangezien dit laatste moeilijk te realiseren zal zijn, is dus thans de noodzaak aanwezig in de con sumptie-sector een grotere hoeveelheid tarwe te bestemmen. Sfeer in 'f g*%te f De „Nieuwe Leidsche" er ia I Over twee weken is het weer zover: op de derde dinsdag in september, dat is ditmaal op de 15e, zal II.M. de Koningin naar traditioneel gebruik op plechtige wijze het nieuwe zit tingsjaar van de Staten-Gene- raal in de Ridderzaal van ons aloude Binnenhof met het uit spreken van een Troonrede openen. Dan zijn de ogen van heel het volk naar het Binnen hof gericht. Dan is het daar een drukte van jewelste. Nu ligt dit bolwerk onzer vader landse democratie nog rustig in de late zomerzon en achter zijn zware hekken te dromen. Ja wat een hekken staan daar eigenlijk op en om dat Binnen hof Het zijn nog de overblijf selen uit een tijd, toen ons volk nog niet zo kind aan huis bij haar overheid was als tegen woordig. Zij staan echter altijd openja, men vraagt zich wel eens af of ze nog wel dicht kunnen. Ook dit is een sym bool: de hekken van ons Bin nenhof staan er wel, maar ze staan ook altijd open, dag en nacht en zo hoort het eigenlijk ook in een democratische samenleving. Koudekerk aan den Rijn Organist Jac. Vonk vanmorgen koninklijk onderscheiden BURGEMEESTER WAVERIJN heeft vanochtend om half 12 de heer Jac, Vonk, Hogewaard 69, ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag, de gouden medaille, behorend bij de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De heer Vonk, die voor de oorlog een manufacturenzaak dreef daarna volgde zijn zoon hem op heeft zich in het bijzonder op kerkelijk gebied verdienstelijk gemaakt. Nog steeds is hij organist van de Her vormde Gemeente en geeft hij orgellessen in Koudekerk, Hazerswoude en Wou- brugge. Hij is voorts administrateur van het bejaardentehuis „Rijnzicht". Tot vo rig jaar was de heer Vonk president kerkvoogd van de Hervormde Gemeente na respectievelijk eerst diaken, ouderling en kerkvoogd te zijn geweest. Dan wijd de hij als penningmeester zijn krachten aan de Hervormde school en was hij een stuwende kracht bij de bouw van de Hervormde pastorie. Het bezoek van burgemeester Wave rijn, die werd vergezeld door ds. C. Koer- selman. was een volkomen verrassing voor de jarige heer Vonk en zijn vrouw. Nog groter werd zijn verbazing toen de burgemeester een officiële toespraak ging houden, waarin een overzicht werd gegeven van de vele activiteiten van de heer Vonk. De burgemeester noemde de heer Vonk m bevoorrecht-* mens, die zich in een og niet tanende geestelijke en lichame lijke vitaliteit mag verheugen. Een vita liteit, die hij steeds voor eeii groot deel dienst van de samenleving heeft be- De rijksweg van Den Haag naar Rotterdam zal als alles vol gens de plannen verloopt op 1 oktober gereed zijn. Dezer da gen heeft men weer een nieuw weggedeelte aan beide zijden opengesteld voor het verkeer: drie banen in beide richtingen. steed, waardoor hij een steunpilaar voor de gemeente Koudekerk is geworden. De beer Waverijn wees erop. dat de heer Vonk nog steeds op verschillend terrein actief is, o.m. als organist, als penningmeester van de hervormde school en als bestuurslid van de protestantse ziekenverpleging Hazerswoude—Koude kerk. De heer Vonk mag worden gezien als een voorbeeld voor de jongere gene ratie. In zün dankwoord dacht de heer Vonk aan gezang 91: „Alleen God in de hoge zij de eer". Wallstreet daalde De New Yorkse beurs daalde dinsdag scherp bij tamelijk levendige handel. Het begin was verdeeld en levendig, zodat de tikker achterop geraakte. Daarna deelden grote banken mede, dat zij de debetrente voor de beste klanten van 4!£% tot 5% verhoogden en andere rente tarieven gingen naar evenredigheid om hoog. Hierdoor daalde de markt scherp. Weliswaar kwam later gedeeltelijk her stel, doch door nieuwe verkopen sloot de markt op het laagste punt van de dag, waarbij de verlieze kele centen tot dri Staal en auto's leden de grootste verlie zen. Chemische waarden, olie, spoorwe gen, vliegtuigfabrieken, tabak, elektri sche uitrusting en non ferro-metalen slo ten zich daarbij aan. Van rederijkers en kannekijkers (3) Vloekenzwerentwisten en drinken waren verboden Daar kwam de praalwagen van de Haagse rederijkers aangerold. De mannen op de wagen dropen van honing en stroop. Een goedkeurend ge mompel steeg op uit de rijen toeschouwers langs de Rijnsburgse wegen. Daar kwamen de retrozijnen uit Pijnacker, allen zoete koek etende. Heel aardig gevonden. Toen weerklonk een luid gejuich. De Noordwijkse rede rijkers hielden intocht. Niets bewoog op hun wagen, allen waren in zoete slaap. Daarmee wonnen zij de prijs die de Rijnsburgse rederijkerskamer „De Roode Angieren" beschikbaar had gesteld voor het „Soetste inkomen". Door deze prijs deden de Noordwijkers hun wat blufferige naam alle eer aan. Zij hadden zichzelf „Een lelie onder de doornen" genoemd. Die door nen zullen de andere kamers wel geweest zijn, want in Hooglied 2, waar zij hun naam ontleend hebben, staat: „Gelijk een lelie onder de door mijn vriendin onder de dochteren". ïaamgeving was voor de rederijkers altijd een moeilijk punt. Men was aan de tand verplicht iets origineels te beden- een. Dan moest men bij de naam nog een blazoen en een zinspreuk kunnen maken. Op het blazoen, een soort wapenschild, dat de rederijkers in navolging van de ridders maakten, stond heel dikwijls een bloem of boom. De zinspreuk had bijna altijd iets te maken met liefde die groeit of doet bloeien, die zonder eind is, of die krachtig, machtig en eendrachtig maakt. heette „De Seghbloem" en had als spreuk „Sech Waerheit". De Oegstgeester kamer had zich de naam „Oogentroostbloem" gekozen en als spreuk „Oegst-gee6t- reught" (oogst geeft vreugd). De kamer lit Pijnacker wilde ook de naam van de plaats verwerken en het resultaat was „Pijnappel" en „In Liefde gepijnd". Kei mis De Noordwijkse kamer had dus de eer- e prijs gewonnen op een verder onbe kend gebleven Rijnsburgs feest. Het was de enige prijs die de „Lelykens" ver-, ven in hun vrij lange bestaan. In een blad dat in 1836 verscheen, „De Vriend des Vaderlands", vertelt de heer A. H Verster van Wulverhorst iets over de ge schiedenis van deze kamer. De moeder lijke zorgen van de abdij Leeuwenhorst hebben zich lange tijd uitgestrekt over de •ederijkers. Elk jaar kreeg men een toe- age van vier carolusguldens. Maar voor vat, hoort wat. Het was de adellijke non- ïen verboden naar bruiloften, kermissen :n andere wereldse vermaken te gaan Jan moest de kermis maar naar het kloos- :er komen: kloosterkermis. Boeren dan- ten in de meimaand op het grote plein m de rederijkers kwamen hun meiliede* en zingen „Comt Lelykens blij, Comt huppelen wij, 't Is Meyfeest op d'Abdij". De Noordwijkse kamer had als elke goede vereniging statuten en een re glement, een „Orde van de Camcr van Rethorica tot Noortwijc". Veel moest men doen en evenveel laten. Op elke overtreding stond een boete van enkele stuivers. Men mocht in ieder geval niet vloeken, zweren, twisten en drinken. Het was hard no dig, dat dit nadrukkelijk werd vast gelegd. Men mocht geen geheimen van de kamer onthullen en niemand uit lachen als hij slecht speelde of een lelijk gedicht naar voren bracht. op de vergaderingen aan luisteren als een ander aan het woord was. Spreken was ook daar blijkbaar lastiger dan luisteren Een moeilijk punt. punt vijf in het Noordwijkse reglement, was, dat men in kerkelijke en politieke zaken geen standpunt mocht verkondigen, dat inging tegen de mening van de over heid. En dan, dat was de grootste ver plichting, men moest dichten, dichten als men binnenkwam en dichten als men wegging. In Noordwijk was het nog niet zo erg, dat men moest hoesten en nie sen op rijm, maar waar was men an ders rederijker voor als men de rijm woorden niet in slagorde klaar had staan. In Kapelle op Zuid-Beveland was men verplicht een lepel mosterd op te eten als men bij binnenkomst geen lied of kniedicht ten beste gaf, in Noordwijk verbeurde men slechts een duit. Moeilijkheden Met de 80-jarige oorlog begonnen ook voor „Een lelie onder de doornen" de moeilijkheden. De kamer koos, zoals vele kamers, de zijde van de Reformatie en liet dit duidelijk merken. De dorpsover- heid trok de jaarlijkse gift, een ton bier voor vastenavond, in en ook de vier gul den uit de kas van de abdij werden niet meer uitbetaald. Toen de Spaanse macht niet meer te vrezen was, kwam er weer geldelijke steun los. De rederijkers waagden het ook het dorpsbestuur een toelage te vragen. Men kreeg zes ponden eneen waar schuwing niet te drinken en te tieren of zich aan andere losbandige bezigheden over te geven. De heren hadden blijkbaar het een en ander op de kerfstok. In 1607 trok men naar Haarlem om in de figuren van Zacheus en Tabitha duidelijk te maken hoe het de barmhartige mens goed zal gaan en in de figuren van Judas Iskarioth. Annanias en Saffira en Midias te tonen hoe het met de gierige mens af loopt. Ereprijs: een beker van twaalf lood. In 1619 kwamen er weer even oeilijkheden met de baljuw Pieter Dircksz. van Adrichem, niet over de kerkelijke twisten die toen volop aan de gang waren, maar over een schuld van één van de leden. In 1635 was alles pays en vree, want toen kregen de „Lelykens" toestemming te gaan vergaderen boven De Waag, waar door hen op twee glasruiten een re- :lamebord werd geschilderd. In 1641 ging men naar Rijnsburg (hierover de volgende keer meer) en naar Vlis- singen. Ook nu werden verscheidene prijzen gewonnen. Maar langzamer hand ging het ook met de Noordwijk se kamer bergafwaarts. Twisten met de overheid over de verstoring van. de zondagrust waren schering en in slag. Men maakte prachtige verzen, geen lettergreep stond verkeerd, maar de ziel was eruit. Het laatste werkstuk is van 16 februari 1738. Toen hield de kamer die tot zin spreuk had „Uit Liefde bestaan", op met bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9