Geen nieuwe tendensen - wel aardige snufjes Economie en Financiën Speurtocht over tiende FIRATO Elektronische knuppels en zonnebatterijen Wendelien Lans legt beslag op titel Nederlandse confectie evenaart Parijn Van Hemelrijck neemt ontslag DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 (Van onze speciale verslaggever. "T\E WARRELING van woord en muziek, die juist een Firato kenmerkt, maakt het snuffelen naar nieuwtjes nauwelijks tot een plezier. Maar wat wil men op een tentoonstelling, waar bandrecorders, platenspelers en radio- en t.v.-toestellen tot gloriërende middelpunten verheven zijn en waar de kwaliteit van de geluidsweergave regeert? Onder het dak: van het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, waar dit zo vals klinkende concert tot 9 sep tember a.s. zal klinken, staat voor een waarde van dertig miljoen gulden aan nieuw-glanzende apparatuur opgesteld en de organisatoren kunnen over de omvang van deze jubileum-expositie dan ook best tevreden zijn. Echte nieuwe tendenzen zijn er niet, noch in de radio-, noch in de televisie-, noch in de bandrecorder- wereld. De fabrikanten zijn blijk baar aan consolidatie toegekomen, na de elektro-akoestische revolutie, die alles even op de kop dreigde te zetten. Men werkt aan kleine, tech nische verbeteringen, aan de vorm geving en vooral aan de functionale aanpassing. Een radio-toestel is geen luxe meer en een t.v.-toestel niet langer een teken van welstand. Zo groot en zo protserig ze vroeger moesten zijn, zo bescheiden van af werking en afmeting wenst men ze thans. Asymmetrisch In de radiosector wordt naar moderne „opmaak" gestreefd en naar een totale breuk met de symmetrie. Men zoekt het in asymmetrische lijnen en vormen, in minder knoppen en toetsen en in licht, moderne kleuren. De opmars van de stereofonie gaat nog steeds voort, hetzij door de inbouw van een tweede luidspre ker of de mogelijkheid tot aansluiting er van. Ook de transistor, die tien jaar ge leden door Bardeen en Brittain werd ge ïntroduceerd, wint gestadig terrein, wat niet alleen de huis-, zak- en auto-radio nog kleiner en lichter maakt, doch ook het snoerloze toestel pousseert. Bij de televisietoestellen is de uit de Verenigde Staten overgebrachte 110 gra den beeldbuis van 53 centimeter nu alge meen van toepassing. De kasten zijn er dunner en lichter van geworden, terwijl ook gewicht wordt bespaard door de steeds verder doorgevoerde „transistori- sering" en het gebruik van „gedrukte" bedrading. Minder knoppen als gevolg van grotere automatisering zijn hier en daar te constateren, evenals een asym metrische vormgeving. Van het front der platenspelers en bandrecorders weinig nieuws. De transis tor doet meer en meer opgang, waardoor vele bandrecorders voor buitenopnamen geschikt zijn geworden. Er zijn ook ver schillende typen met een viersporen- systeem aanwezig, waardoor extra lange speeltijd is verkregen en de mogelijkheid is geschapen om woord en muziek gese pareerd op te nemen. Geheime lijst De onderdelen van de Hawk-raket en van de Explorer, welke op de Firato zijn te zien, beschouwen we meer als aardig heidjes dan als nouveautés, waar het grote publiek op af zal komen. Hoe- we gaarne geloven, dat die vele buis jes, draadjes en knopjes, welke met zo veel tam-tam zijn aangekondigd, een .elektronisch circuit" vormen, zal alleen :en doorgewinterde vakman er iets van begrijpen. Zelfs hij zal echter op 'n goed moment met de' mond vol tanden staan, daar de Hawk zowel als de Explorer op de geheime lijst staan en die paar stukjes tentoongesteld materiaal nooit een tipje an de sluier op kunnen lichten. De expositie brengt nachtwakers o.m. het nieuws, dat ze voortaan met een rustig hart door de donkerste delen van stad kunnen gaan. Er wordt een zgn. elektronische knuppel getoond, die boven bij het handvat met een knopje Is uitge rust, dat maar even behoeft te worden aangeraakt om een elders opgestelde alarminstallatie te laten loeien. Als er nog inbrekers zijn, die hierdoor niet geïmponeerd kunnen worden, dan willen nog wel verklappen dat men met deze knuppel ook kan slaan Uit Duitsland is een pas ontwikkelde, amateur t.v.-camera naar Amsterdam ge komen, die in het reclame-vak waar- hijnlijk goede kansen heeft. Het twee duizend mark koïtendé en op een drie poot staande apparaat wordt via een ver- sterkerkast met een t.v.-toestel verbonden kan beeld en geluid onmiddellijk op het scherm weergeven. Het is ideaal vooi mensen, die voor de televisie moeten op treden en van te voren een beetje willen oefenen. Demonstraties met zonnebatterijen wor den ook op de Firato gegeven. Er is eer model van een zgn. kustlantaarn te zien die in de Verenigde Staten al op beschei den schaal wordt gebruikt. De lamp, die zonlicht in elektriciteit omzet en deze weer conserveert, doet 's nachts dienst als bakenlicht, zonder dat er eigenlijk ooit naar gekeken behoeft te worden. de „zwerver" desnoods in z'n vestjeszak kan laten glijden. Klinkt er nu een be paald zoemsignaal of gaat er een waar schuwingslichtje branden, dan weet de drager van het ontvangertje, dat hij zich naar de telefoon moet begeven. Niet min der dan vijfenveertig mensen kunnen met de installatie worden bediend en zo nodig kan dit aantal nog aanzienlijk worden uitgebreid. Nog aanzienlijk meer toont de Firato beslist te veel om op te noemen. De elektronische gemakken gaan de mens steeds meer dienen, zowel in zijn werk als in zijn liefhebberij'. De transistor, dat kleine, geheimzin nige toverhuisje, is voorbestemd om op alle terreinen van het leven on schatbare diensten te verrichten. En dat zijn toekomst groot zal zijn, wordt alleen al bewezen door het feit, dat hij tien jaar geleden nog aan zijn carrière moest beginnen. Feijenoord kansloos tegen Lane Rossi Concours Hippique in Rotterdam Signalen Tot de snufjes van de tentoonstelling behoort zeer zeker ook de Panoramic- ontvanger, die voor professipnele doelein den wordt gebruikt. Op een televisie achtig beeldschermpje kan niet alleen het signaal, waarnaar men luistert, den waargenomen, maar ook alle andere signalen in de omgeving. Het toestel in de laatste wereldoorlog ontwikkeld voor 't eerst toegepast in de jungle v het voormalige Brits Indië. De Japanse piloten volgden daar namelijk de taktiek telkens zeer kort op vérschillende kana len uit te zenden, waardoor het afluiste ren van hun berichten steeds weer mis lukte. De „zwervers in het bedrijf", die vooral in grote ondernemingen te vinden zijn, behoeven voortaan ook geen angst meer te hebben voor het humeur van „de baas", als deze een kwartier heeft nodig gehad om hen voor dringend overleg op te sporen. De Tele-Tracer, of wel het draadloze personen-vind-systeem, geldt als remedie tegen dit soort ergernis, daar iedereen, die in een complex van gebou wen „en route" is, onmiddellijk kan wor den opgeroepen. Alles wat er voor nodig is, is een huiszendertje met een eenvoudig toetsenbord en een plat ontvangertje D£ (Van onze moderedactrice.) \E EERSTE SHOW van winter modellen 1959, die de firma Leeser in het Carlton Hotel te Amsterdam gaf, is één groot compliment voor de Nederlandse confectie geworden. Hier zagen we de Parijse lijn, maar ontdaan van de gewilde buitenissigheden, zuiver geïnterpreteerd, en zo draagbaar en elegant als maar te Óok hiér domineerden de mantels. Het algemene principe is de brede lijn met schuinweglopende schouders en wijd ingezette mouwen. Maar daarop zijn zo talloos veel variaties gevonden, dat we werkelijk niet voor eentonigheid be hoeven te vrezen. Allereerst noemen we de double-face stoffen, welke ge bruikt zijn en waarvan de mantel zo gemaakt is, dat deze absoluut aan twee zijden te dragen is. Naast de combinatie van effen en geruit, zagen we ook de toepassing van twee contrasterende tinten bijvoorbeeld; blauw-paars met groen, zwart-gebroken wit, donkerblauw-paars. Mohairs, tweeds in grote gedekt grijze ruiten, lama in lichtcamel en cashmir in een fel rood wisselden elkaar af. De brede lijnen worden geaccentueerd door stik sels en door laag aangebrachte vrij grote zakken. En nu de japonnen, die onder deze man tels gedragen worden. Deze zijn hoogst eenvoudig, dikwijls van wollen jersey. De hals is meestal vrij hoogaangesloten, garneringen ontbreken of bestaan al leen uit een brede ceintuur van soepel leer, waarvan de uiteinden losjes over :lkaar geslagen worden. De japonnen hebben een soepele vloeien de lijn met een lage even aangeduide taille of een Vs tuniek. De middagjapon- nen, meestal zwart zijden jersey, zijn meer bewerkt door een corsage fijne plissee of draperie. Bijzonder chicl Voor het avondtoilet, werd zowel de korte als de lange japon getoond. Ze warer ïaar onze smaak wat druk en te opzet telijk „feestelijk". Vooral na de een voud en chic van al het voorgaande deden die bonte bloemen niet zo best. Maar zoals we bij Leeser de nieuwe mode zagen gaan we toch met een heel optimistische kijk op de zaken de koude winter tegemoet. De Italiaanse club Lane Rossi uit VI- mza heeft gisteravond met 30 van Feijenoord gewonnen. Deze stand was reeds bij rust verkregen. Gedurende tien minuten zette Feijen- >rd het Italiaanse doel onder zware druk en in de dertiende minuut kon de spil Zoppolletto slechts een doelpunt oorkonten door Cor van der Gijp op on- oirbare wijze ten val te brengen. Keeper Bazzoni wist de door Kreyermaat geno- strafschop tot corner te verwerken. Daarna namen de Italianen, snel en fraai spelend, het heft in handen. Linksbinnen Menti, back Burelli en rechtsbuiten Conti zorgden ieder voor een doelpunt. Na rust hebben de Rotterdammers ver geefs getracht de kansen te doen keren Van hun kant legden de bezoekers, thans rieur in alle onderdelen van hun spel, zioh vooral op showspel toe. Ge-sedert 28 juni oord werd er niet meer. naam met l De Belgische minister van Kongo, Van Hemelrijck, heeft gisteravond premier Eyskens ontslag gevraagd, daar hij niet te spreken is over de kabinetsbeslissing in de Kongo nog geen regering te vor men. De uiterste concessie, die men de minister heeft willen doen is, dat er vol gend jaar een algemene en een wetge vende raad zal worden gevormd, nadat er provinciale verkiezingen zullen zijn gehouden. In het kabinet liepen de meningen hierover sterk uiteen. De opvattingen van Van Hemelrijck vond men ech- is boter en alleen ROOMBOTER boter is niet te vervangen Engels voetbal Manchester U. won van Chelsea (6-3) Voor de Engelse league zijn gister avond verscheidene wedstrijden gespeeld. In de eerste divisie Rijksmiddelen half miljard te laag Everton—Burley 1—2, Sheffield Wed nesday—Wolverhampton Wanderers 2-2, ChelseaManchester United 36, Leeds United—Leicester City 1—1, Manchester City—Fulham 31, New Castle United- Birmingham City 1—0, West Bromwich Albion—Tottenham Hotspur 1—2. In de tweede divisie werden gespeeld: Brighton and Hove—Huddersfield 3—2, Middlesbrough—Cardiff City 1—1, Ports mouthLincoln City 1—2, Stoke City— Leyton Oriënt 21. Voetbal. Fortuna '54, de Ned. ere divisieclub, heeft gisteravond in Brussel met 3—0 verloren van de Brusselse ver eniging Anderleoht. Zaterdagvoetbalcompetitie Morgen, vrijdag 4 september aanvar gende 8 uur zal in café De Kroon, Spui 10 in Den Haag de jaarlijkse algemene vergadering worden gehouden van ver enigingen, die deelnemen aan de zater dagcompetitie. Het voornaamste punt van de agenda is de competitie 1959/1960. Zwemmen Het 19-jarige Amerikaan se meisje Nancy Ramey, winnares van de zilveren medaille bij de Olympische Spe len, heeft het wereldrecord 100 meter vlinderslag dames verbeterd en gebracht op 1 min. 9,1 sec. Het oude record stond m het vorig jaar op haar 9.6 sec. dellen Lans uit Arnhem beslag gelegd op de titel „Nationaal Jeugdkampioene springen". Dit kampioenschap veroverde zij in een enerverend sprlngooncours, waarvoor negentien ruiters en amazones geen van hen ouder dan achttien Jaar —hadden ingeschreven. Met slechts acht strafpunten eindigde Wendelien Lans, die haar vertrouwde ruin Hóditó reed, als Het kampioenschap werd beslist in twee manches en al onmiddellijk na het rijden van de eerste manche kwam vast te staan, dat Wendelien Lans een goedei kans op de titel maakte. Als enige reed zij namelijk het parcours, waarin twaalf hindernissen met zestien sprongen waren opgenomen zonder fouten. Twee fouten in de tweede manche brachten haar daar na geen onherstelbare schade toe, want inmiddels was het duidelijk geworden, dat alle anderen met een groter aantal strafpunten zouden eindigen. Een barrage was dan ook niet meer nodig: Wendelien Lans was nummer één, gevolgd door A. van Hout uit Nijmegen met Rakker, L. Huet uit Den Haag met Grote Pooke en G. van Heyst, eveneens uit Den Haag met Chiquita. Een triest verloop had het concours voor de jongste deelneemster, de 10-jarige Pia Arts uit Amsterdam: na een derde weigering haar paard Rocket werd zij al in eerste manche uitgebeld. Tien amazones uit vijf Europese landen kwamen vervolgens uit in de eerste kwa lificatie-wedstrijd voor het Europese kampioenschap springen voor dames. Deze wedstrijd bleek zwaar te zijn: in de vijftien hindernissen (twintig sprongen) waren twee dubbelsprongen en een drie sprong opgenomen, terwijl bovendien nog hindernissen waren opgenomen Levensmiddelenbeurs in Jaarbeursgebouw (Van onze sociaal-economische redactie) De jaarlijkse levensmiddelenbeurs van de stichting Roka, die traditiegetrouw steeds in Rotterdam wordt gehouden, zal volgend jaar eens niet in de Ahoyhal worden georganiseerd. De stichting heeft voor volgend jaar oktober het Jaarbeurs gebouw aan de Croeselaan in Utrecht af gehuurd, omdat de Ahoyhal dan bezet zal zijn vanwege de Floriade. Of deze maatregel als een uitzondering moet worden gezien op de regel om de tentoonstelling in Rotterdam te houden, valt nog niet geheel en al te zeggen. Van welingelichte zijde vernamen wij dat alleen nog maar de expositieplaats het volgend jaar vaststaat en dat zich nog niet heeft beziggehouden met de plaats, waarop de Levensmiddelenbeurs in de daarop volgende jaren moet worden opgebouwd. Naar verluidt wil de stich ting eerst eens afwachten hoe Utrecht als standplaats zal bevallen. „Devulca" Fijn-Mechanische Industrie N.V., Amsterdam; Opgericht door N.V. Vulcaansoord té Terborg en Dekla Alge mene Producten-Handel-Mij N.V. te Am sterdam; kapitaal 10 prioriteitsaandelen, 10 B en 500 gewone aandelen, elk 1000; geplaatst en in contanten volgestort door Vulcaansoord 10 prior, aandelen A en 100 gewone, door Dekla 10 prior, aandelen B en 100 gewone; directeuren J. Th. v. Wijn gaarden en W. v. Deelen. i de vaste wal. Het ont spanning. Slechts twee de tien deelneemsters slaagden erir het parcours zonder fouten te rijden. Dat waren de Duitse amazone Helga Koehler met Armalva en de Engelse Ann Town- send. Als laatsten eindigden de drie deel neemsters, die tijdens de wedstrijd ten val waren gekomen. De Europese kam pioene Giulia Serventi (Italië) was ook ten val gekomen. De Nederlandse deel neemster, Irene Jansen, eindigde als zevende. Het programma werd besloten mèt Internationaal Springconcours om Prijs van de Kralingse Plas. Niet minder dan 86 ruiters én amazones hadden er ingeschreven, zodat het slotnummer zi£h evenals dat op de eerste dag n zaam naar het einde sleepte. In dit springconcours werd Lady Sarah FitZalan Howard (Engeland) met Oorskeit eerste, gevolgd door de Duitser Klaus Pade mei Froehlich en de Engelse Pat Smythe met Grand Hanak. De rijksmiddelen hebben ln juli 671 de" uit slae-e'n mllJ°en opgebracht tegen vorig jaar 600.3 min. Over de eerste 7 maanden was de opbrengst 4160,1 min tegen vorig jaar 3959,9 min en een raming voor maanden van ƒ4652 min, zodat er e achterstand van 491,9 min is. Aan de aanslagen kohierbelastingen in juli 460,3 min opgelegd, waarv ƒ.293 min vennootschapsbelasting. Aan voorlopige aanslagen inkomstenbelasting- 1959 is 116,4 min en voorts is 35,9 min opgelegd hoofdzakelijk aan definitieve aanslagen I.B.-1958. De definitieve aam slagen vermogensbelasting-1958 bedroe gen 2,5 min, voorlopige aanslagen-1959 5,5 min, aan aanslagen grondbelasting 6,8 min. De ontvangsten aan kohierbe lastingen bedroegen 217,4 min, waar door het totaal nog in te vorderen bedrag steeg tot 1557 min. De opbrengst van loonbelasting in juli werd beïnvloed door vakantiegelden, der motorrijtuigenbelasting door uitbreiding van het autopark. Het bijzonder invoer recht op benzine verminderde vrij sterk, terwijl andere invoerrechten aanzienlijk Voor de afzonderlijke middelen opbrengst in 7 maanden in miljoenen gul dens: Inkomsten 854,3 (v.j. 872,6), vermt gen 50,8 (46,1), vennootsch. 206.8 (198,1 grond 30,1 (23,1), personeel 44,1 (46,1), loon 777,8 (733,3), dividend 108,7 (95.7), sarissen 14,2 (12,8), motorrijtuigen 84,5 (75,2), invoer 491,7 (468,4), gedistilleerd 81,6 (79,4), bier 21,5 (18,1), suiker 49,2 (47,1), tabak 286,2 (276,6), omzet 873 (794,9), zegel 38,6 (35,9), registratie 79.8 (67,9), success! •75,4 (65,4), vermogensheffingen (1,7). Francoise Sagan valt Ned. schrijver aan wegens plagiaat De Franse schrijfster Frangoise Sagan (o.a. van Bonjour Tristesse), heeft een aanklacht ingediend tegen de Ned. schrij ver van de roman „Als het morgenkrie ken", Mei d'Orval (pseudoniem vooi Theodoor Denessen). Volgens de aan klacht zou deze schrijver hele frag menten hebben overgenomen uit Sagan'f roman „Un certain sourire", een werk dat in Ned. vertaling verscheen onder de titel „Als een verre glimlach". De klacht heeft Francoise Sagan gebaseerd op een kritiek in Het Vrije Volk door Hans van Straten en op een rapport van de Ned. schrijver Pierre H. Dubois. Uit geverij Bruna heeft voorlopig alv; heeft voorlopig alvast het boek uit de handel genomen. Volgens mededeling van de Ned. auteur had hij vóór het schrijven van zijn boék de ro Uitgave van Museum Boyuians v. Beuningen Dezer dagen heeft het Museum Boy mansVan Beuningen te Rotterdam een uitgave het licht doen zien (formaat 22-5 bij 15-5 cm) met 144 afbeeldingen belangrijkste schilderijen in dit n Ruim de helft hiervan werd gekozen naar de schilderijen uit de verzameling D. G. van Beuningen, zodat deze publica tie nog eens duidelijk het uitzonderlijke belang van deze verrijking van het mu- seumbezit voor ogen stelt. De afbeeldin gen zijn uitgevoerd in rotogravure ter al te progressief, zodat men naar een compromis zocht. Tot gisteravond dacht men dit gevonden te hebben. Natuurrampen eisten mensenlevens toneel i In juli kwamen er 6760 huizen bij In juli zijn 6760 woningen voltooid, (in juli 1958 6670). In de eerste zeven maanden van 1959 kwamen 42.760 nieuwe woningen gereed, tegen 49.820 in de overeenkomstige pe riode van 1958- t aantal woningen, met de bouw •van in juli een aanvang werd ge maakt, bedroeg 5210 (juli 1958: 8000). In de eerste zeven maanden van 1959 werd met de bouw van 49.390 woningen be gonnen, tegen 46.630 in de overeenkom stige periode van 1958. In Den Haag kwamen in juli van dit jaar 414 woningen gereed. Franco en Eisenhower wisselden brieven Generaal Franco heeft in een brief aan president Eisenhower de nadruk gelegd op de noodzaak dat West-Europa zijn „eenheid en zijn paraatheid versterkt". „Ik beschouw uw aanwezigheid hier en uw prestige zeer nuttig om die eenheid te versterken", aldus Franco in zijn brief. Eisenhower feliciteerde in zijn ant woord generaal Franco met „het stout moedige nieuwe economische program ma, met de uitvoering waarvan reeds een voorspoedig begin is gemaakt en voorts met het lidmaatschap van de Organisatie voor Europese economische samenwer king. Dit is een belangrijke schakel in de Europese eenheid waarop u zinspeelt", aldus de president. reeds> enige maanden lang het n natuurrampen die sinds het dit jaar meer dan 1000 mensen hebben gedood, terwijl ruim 1400 perso nen worden vermist. De overstromingen, aardschokken, wervelstormen en droogte hebben vooral de Philippijnen, Hongkong Formosa, Korea, Japan en het Chinese vasteland getroffen. De schade wordt op miljarden guldens geschat. De 22 groentjes van de meisjestuin bouwschool Huis te Lande te Rijs wijk hadden het gistermiddag niet gemakkelijk. De ontgroeningscom missie had bepaald: „De gehele mid dag gratis schoenen poetsen in de binnenstad." Als groen mag je zelfs niet verschrikt kijken, er wordt zelfs van je verwacht, dat je „Wat gezel lig" roept. Op vele punten in de stad waren ze gistermiddag in groepjes van drie te vinden. Een liep met grote borden, waarop: „Hier poetst men gratis schoenen" stond. De an dere twee brachten deze aanbieding in praktijk. Leden van de ontgroe ningscommissie hielden zich in de buurt opgesteld en niets ontging hun alziende ogen. De groentjes kwe ten zich met veel elan van hun taak. Iedere klant vervolgde met glanzend schoeisel aan zijn voeten zijn weg. aan vooraf gaat een register in het Ne derlands, Frans, Engels en Duits, evenals een alfabetische lijst van de namen van de kunstenaars. Zowel de oude als de moderne meesters zijn vertegenwoordigd. Deze catalogus is een prachtige uitgave geworden, die de vele bezoekers van Boymans zeker graag in hun bezit willen hebben. Emissie Misset De Rotterdamsche Bank opent 15 sep tember de inschrijving op 750.000 ge wone aandelen aan toonder of op naam der Uitgeversmij. C. Misset N.V. te Doe- tinchem, ten volle winstdelend over 1959, a 100%, storting 25 september met in- sohrijvingsrecht voor 2 claimbewijzen van gewone aandelen op een nieuw aandeel van 1000. Officiële beursnotering wordt gevraagd. Het gewone aandelenkapitaal komt daardoor op ƒ2.25 miljoen tegen 200.000 geplaatst en gestort kapitaal bij oprichting. Doel is verruiming van liqui diteit bij de snelle ontwikkeling der tech niek. De N.V. legt zich in de eerste plaats, toe op vakbladen en vakboeken. Het per soneel is 469. In 1950/58 is 1.81. min. be legd in gebouwen, en ƒ2.88 min. in ma chines en installaties. De bruto-exploita- tiewinst was in 1957 ƒ1.73 min., in 1958 1.59 min. De gang van zaken in 1959 is bevredigend. Ongeveer gelijke resul taten en eenzelfde dividendbedrag wer den verwacht, zodat 't dividend op 12 zal komen over het verhoogde kapitaal De directie heeft het volste vertrouwen in de toekomst. Wallstreet verdeeld De New Yorkse effectenbeurs sloot gisteren verdeeld, zelfs wat de voor naamste toonaangevende fondsen be treft. De handel was minder levendig dan dinsdag. De markt opende lager en verdeeld, waarbij de tikker achterop geraakte Daarna kwam tijdelijke verbetering onder leiding van auto's en spoorwegen, doch deze waarden verloren in het laat ste uur de meeste winsten, waarna zij verdeeld sloten. De meeste winsten en verliezen wisselden van enkele center tot een dollar. Luchtlijnen, olies en de meeste rubberwaarden sloten hoger, non ferro-metalen, vliegtuigfabrieken, spoorwegen en farmaceutische waarden verdeeld, bouwstoffen, utilities en land bouwwerktuigen daalden. Van de 1168 verhandelde fondsen daal den 533, stegen 419 en bleven 266 onver anderd. Het gemiddelde van A.P. vooi 60 aandelen daalde 0.80 tot 228.20. Inkoop schuldbewijzen B.O.Z. verhoogd De houders van renteloze schuldbe wijzen der Bank voor Onroerende Zaken hebben met grote meerderheid het be stuursvoorstel aangenomen om de rege ling 1954-1959 voor 1960-1964 te verlengen met .verhoging van de inkoop van ƒ200.000 tot 600.000 per jaar. In de afgaande vergadering van certifi caathouders deelde de directie mede, dat herwaardering der bezittingen is af gezien, omdat deze zich moeilijk vooi taxatie lenen. Het Carltonhotel levert ruim 6% rendement van de boekwaarde op. Met de fiscus is overeengekomen, dat oude verliezen tot eind 1963 belastingvrij ten worden ingehaald. Hervat- van rentebetaling is nog niet mo gelijk, wel worden hiertoe kleine reser- gevormd. Amendementen om de jaarlijkse inkoop op 1,5 miljoen te brengen en reeds nu de rentebetaling jrvatten konden om statutaire rede niet in behandeling komen. Het be- r der beschermingsvereniging werd gemachtigd de voorstellen te aanvaar- len. Tot 1 september zijn de resultaten >eter dan een jaar tevoren, maar het ;al geruime tijd duren voor de amorti satierekening verdwijnt. Schuldregister Gemeentebank Volgens het prospectus van de reeds aangekondigde emissie van f 100 miljoen 4 Mi 25-jarige obligaties van f 1.000 en f 500 k pari der Bank voor Nederland- sche Gemeenten op 10 september, stor ting 1 oktober, 100 wordt ook de mo gelijkheid geopend voor bedragen van ten minste f 100.000 in te schrijven op een schuldregister ten kantore van de •bank. Inschrijvingen kunnen na inschrij ving op de emissie geschieden van 15 tot uiterlijk op 19 september Jaarlijks wordt 1/25 van het oorspronkellik ingeschreven bedrag afgelost. Vervrno -in aflossing ge schiedt voor obligaties en inschrijvingen niet voor 1 oktober 1969. tot eind 1973 tegen 101 Vo, daarna tegen 101 'ft. Goed jaar voor postspaarbank Bij de rijkspostspaarbank is in augus tus f 71-4 miljoen ingelegd en f 53.9 mil joen terugbetaald, zodat het spaarover schot f 17-5 miljoen bedroeg, tegen een jaar tevoren f 20 miljoen. In de eerste 8 maanden is f 129-8 miljoen gespaard, te genover een jaar tevoren f 88-2 miljoen, waardoor het tegoed opliep tot f 2273-3 (v.j. 2044.2) miljoen. In Den Haag was de inleg in augustus f 5-8 miljoen, de terug betaling f 4-5 miljoen, het spaaroverschot f 1-2 (1-4) miljoen, in de eerste acht maan den was het overschot ƒ10.4 (7.7) min. Te Amsterdam was het overschot in augustus f 1.4 (1.5) miljoen en in de eerste acht maanden f 13-5 (9-3) miljoen-, te Rot terdam resp. f 0-7 (1.2) miljoen en f 10-8 (9.4) miljoen. Bij de spaarbank van de stad Amster dam was het overschot in augustus 2.62 (2-14) miljoen. Kleine vrijhandelszone bedreigt Duitse uitvoer De uitvoer van Westduitse goederen, in het bijzonder van auto's, wordt door de instelling van een kleine vrijhandelszone in gevaar gebracht, aldus de conclusie van een door het Westduitse ministerie van economische zaken opgesteld studie rapport. In dit rapport wordt opgemerkt, dat de Westduitse uitvoer van auto's naar Enge land, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal, die alle lid zouden worden van de Europese vrijhandelsassociatie, bekend onder de naam kleine vrijhandelszone, tweemaal zo groot is als de uitvoer naar de zes landen van de Europese gemeenschappe lijke markt. West-Duitsland zou dus ernstiger dan enig andere land van de gemeenschappe lijke markt worden getroffen door de in stelling van de kleine vrijhandelszone. Boter. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft alle verkopen van rege- ringsboter gestaakt, ook voor uitvoer. Com mentaal* Mislukte poging Laten we voorop stellendat de N:C.R.V. lof toekomt voor de poging, eens iets nieuws te brengen op artistiek televisiegebied. Dat die poging helaas niet is gelukt, is dan een tweede. Voor het programma „Ik groet U" had Ed Hoornik een aantal bekende gedichten van niet minder bekende Nederlandse dichters uitgekozen; Will Hartingsveldt, Jelle de Vries en Paul Chr. v. Westering schreven er muziek voor en Hennie Orri, Guus Hermus en Piet Römer zongen ze in decors van Weynand Grijzen en onder regie van Gerard Rekers. Zo te lezen: veel belovend. Maar toch was het niet je ware. Niet echt artistiek, maar maakwerk. Veel te moeilijke melodieën, die vooral Hennu Orri niet baas kon, waardoor de zeggingskracht van de gedichten ten ene male verloren ging. Goed bedoelde, maar rommelige camera-effecten, die de aandacht nog meer afleidden. Het circusliedje en Jacques van Hattum en het slaapliedje van Paul van Ostayen konden er nog mee doormaar waarom de zingende acteurs gekozen voor de uitvoering en geen vocalisten, waar er toch niet ge acteerd behoefde te worden? Misschien was de artistieke allure gered geweest. Eerst klokslag, dan het volkslied Een van de perikelen bij de wijziging in de nieuwsuitzendingen in de radio programma's was, zoals wij al meldden, de kwestie van de klokslag van 12 uur en de uitzending van het volkslied. Oorspronkelijk was het plan zo: om 11.53 nieuws van 5 minuten, daarna het volkslied en tot slot de klokslag van 12. Nu Is besloten, van dit principe af te wijken en om een ronde tijd te krijgen, de korte nieuwe uitzending van de nieuwsdienst op 11.55 uur te stellen, onmiddellijk daarna de klok slag de ether in te zenden en daarna pas het Wilhelmus te laten spelen. Wij herinneren er nog eens aan dat, wanneer het plan wordt goedgekeurd door de Radionieuwsdienst, de wijziging op zondag 27 september ingaat. téfèi/fèïa i/anavond Geen kinderen laten meekijken s.v.p. naar het televisiespel dat de VARA vanavond om 9 uur uitzendt. Het is een „speelse satire", getiteld „De man die zichzelf bedroog" van de Nederland se schrijver Paul Rodenko. Vooraf na het NTS-journaal internationaal poli tiek overzicht door dr. L. de Jong en „Afrikaanse impressies" van Thom Kei ling. Tussen allerlei amusementsmuziek kunt u in het NCRV-programma om 9 uur luisteren naar geëmigreerde medici in Canada die over hun werk vertellen en om 10.10 uur naar een orgelconcert, dat Johan Meurs in Groningen geeft. Het Omroeporkest concerteert tus sen 8-05 en 9.15 uur in het AVRO-pro- gramma. Pierre Palla is solist en u hoort hem in het eerste pianoconcert in e van Chopin. Ook hoort u de 3e symfonie van Schubert. Om 9.15 uur weer een „Humoreske", waarin vier be kenden spreken over „Eigenschappen in anderen waar ik altijd jaloers op ben". Daarna zingt het Utrechts Byzantijns Programma voor morgen VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 710 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws i k05 Gym v d i Morgenwijding VARA: 10.20 V d vrouw 1100 V d kind 11.15 Blaaekwimet 11.40 Gram AVRO: 12.00 Gram 12.20 Rege ringsuitzLand- bouwrubriek. Het land bijeen I. Wij spre ken ln de Tielerwa-ard met een voor- en prognose 12.50 Pianospel 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Lichte muz 13.55 Beursber 14.00 Strijkkwartet 14.30 Voor dracht 14.50 Gram 16.05 Gevar progr. VARA: 16.00 Muz oaus 16.30 V. d zieken 17.00 V d Jeugd 17.2S Lichte muz 17.65 Act. 18 00 Nws 1815 Vlaamse notities 18 20 Lichte muz 18.50 V d kind 19.00 Jazzimuz. VPRO: 19 30 Geloven in deze tijd, eaus 19.45 VPRO-nws 20.00 Nws 20.05 Boek- bespr 20.10 De onvengankelijke Western, caus 20.20 Gewijde muz 20.35 Wereldfede- raLisme, rep 20 45 Daar gaat een dommee voorbij, oaus VARA: 21.00 Gevar progr 22 25 Buitenl overz. VPRO: 22.40 Üorg om mens. gesprek. VARA: 33.00 Nws 23.15— Hil' II. 298 1007 15 Gra Ut kal 8 00 Nws 8 15 Gram 8-50 V d huis- irrouw 9 40 Gram 10.00 Idem 11 00 V d zie ken 11 40 Gram 12 00 Middag klók-noodklok 12 03 Gram 12 30 Land- en tiuiinbouwmeded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13 13 Zon newijzer 1320 Lichte muz 13 45 V d vrouw 14.00 Promenade-ork 15 00 Gram 15 30 V d 17.00 Boekbespr 17.15 17 40 Rer—'- 8.10 Dar am 1850 Reigeringsuitz: Emigratie- iriek: Het emigratiepraatje van H A 1 Luyk 19 00 Nws 19.10 Act 19 20 WD, Jazz Tclevlsleprogr. NTS: Zauberflöte. opera Vrijdag 4 september 1959 Margherita Carosio, Nicolai Monti, tenor; Belcore, i>bi, bariton; Dulcamara, Meichiore tas; Giannetta. Loretta di Lelio, Rome olv Gabriel

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7