CftRISTFUJK Levensbeschouwelijke organisaties zijn een zegen Deputaten adviseren verdere studie op de oecumene Geen vlucht in theologische discussie, zegt prof. Wurth Een woord voor vandaas Ontsnapt langs Krakatau Kanttekening BEZORGDHEID OVER PASSEREN VAN V.N. Actuele, sociale vraagstukken economische redactie) De Indiase socioloog", dr. Ishwaran, heeft een proef schrift geschreven over het gezin. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat er in het Neder landse gezin nog altijd sprake is van brede familiebanden en religieuze bindingen. Deze In diase geleerde acht dit o.m. te danken aan de zogenaamde verzuiling. Dr. Ishwaran ge bruikt het woord verzuiling niet in hatelijke zin, maar juist andersom. Hij acht het een grote verdienste, dat de (levensbeschouwelijke organisa ties hier een grote invloed heb ben op het leven in het alge meen en op het gezinsleven in het bijzonder. Met dankbaarheid heeft de re dactie van een der middenstands organen, namelijk De Schoenwe reld, maandblad van de Christe lijke Bond van Schoenmaker Patroons, van dit onpartijdig des kundig oordeel van een buiten staander over het organisatieleven in Nederland kennis genomen. Hier is een geleerde aan het woord, die de toestanden in ons land vergelijkt met de toestanden in andere landen en dan tot de conclusie komt, dat de zo veelvul dig gesmade verzuiling een zegen is in ons volksleven, aldus het blad. Dat stemt tot verheuging. Dat geeft moed om verder te gaan. Men was zeker van het goed recht van de christelijke or ganisatie, maar niettemin wordt het verheugend genoemd, dat mensen buiten de eigen kring dit nog eens onderstrepen. Een we tenschappelijk gevormd man komt hier nog eens ongevraagd verkla ren, dat de verzuiling een zegen voor ons volk is. Reeds eerder wees de redactie van genoemd blad op in Ameri ka verschenen artikelen, waarin betreurd werd, dat men in Ame rika deze verzuiling op het ge bied der organisaties niet kent. In Amerika ziet men in bepaal de kringen heel goed in, aldus De Schoenwereld, dat het hoog hou den van de christelijke beginselen ook in vak- en standsorganisaties een wezenlijke bijdrage betekent tot het in stand houden van de christelijke godsdienst, de christe lijke traditie en de christelijke levensnormen. Onuitvoerbaar In een artikel over ongezonde financiering in Nederland, wordt in het orgaan van de stichting Het leven begint bij 40, de me ning uitgesproken, dat dirigisme onuitvoerbaar is en dat in de he le geschiedenis nog geen enkel volk het er ver mee gebracht heeft. Nooit en nergens is het nog gelukt een economie statisch te houden, tenzij in zeer primitieve samenlevingen. Ook totalitaire systemen hebben het nimmer lang uitgehouden. De voormalige staatssecretaris, rfir. dr. Van Rhijn, sprak eens namens de minister van sociale zaken op een vergadering van werkgevers en noemde het een heuglijk feit, dat iedereen (het was in 1956) nu werk kon vinden, in tegenstelling tot de periode-Cc- lijn. Maar hij vergat daarbij, aldus het orgaan van genoemde stich ting, dat Cplijn geen vergeten groepen had, geen dirigisme in voerde, minder zware belastingen liet betalen, het particulier initia tief niet indamde, geen ledige schatkist achterliet, maar wel een vrij gave gulden. Een bakkerijschap Partijen in de bakkerijwereld zijn het onlangs eens geworden over de oprichting van een be drijfschap voor de bakkerij. Het kruideniersvakblad heeft zich hierover reeds weinig opgewekt uitgelaten. Men acht de hele le vensmiddelenbranche wat betreft de branche-indeling thans te veel in beweging om publiekrechtelij ke grenzen te kunnen gaan trek ken. Thans blijkt men ook in de sla gerswereld niet zo erg gelukkig t» zijn met initiatieven per sector in de levensmiddelenbranche. hoe wel de slagers zelf reeds over fruit een schap beschikken ■het produktschap vee vertegenwoordigd zijn. Het slagersvakblad schrijft de ze week, dat de ontwikkeling in de levensmiddelenklemnandel noopt tot de vraag, of men niet de instelling moet overwegen van een bedrijfschap voor de levens middelensector in haar totaliteit. In de levensmiddelenkleinhandei is van geen monopolie meer sprake, uitgezonderd enkele nu nog bestaande kernassortimenten. Voorgesteld wordt een levensmid delenbedrijfschap met bedrijt- schappelijke commissies voor h v brood, vlees, losse melk, aardappelen, groenten en etc. Verordeningen, zowel op het gebied van de arbeidsvoorwaar den als in het vlak van de mede dinging zouden dan meer tot haar recht komen. Naarmate mededin gingsmaatregelen voor een be paald artikel voor alle kleinhan delaren gelden, in diezelfde male wordt het effect ervan groter. Tal rijke nu bestaande hiaten kunnen op deze wijze worden opgevangen en een constant overleg zal dan de vraagstukken rondom de le vensmiddelenkleinhandel in pais en vree tot een oplossing kunnen brengen, aldus het slagersvakblad. Het belegde broodje houdt thans ook de Nederlandse bakker bezig. In deze kring is na melijk protest gerezen tegen het voornemen, de broodjeswinktls ontheffing te verlenen van de wet op de winkelsluiting. Door deze ontheffing zouden de beleg de broodjes-, patates friteszaken enz. ook bakkerij-eigen artikelen mogen verhandelen tijdens de uren, waarop de bakkers zelf hun deuren gesloten moeten hebben. Ter voorkoming van een on rechtvaardige regeling heeft de zer dagen een commissie bestaan de uit de heren A. Belterman, C. Koppert en P. Wintels namens de bakkerijen reeds een bespre king gevoerd op het departement van economische zaken. De com missie heeft de toezegging ge kregen. dat de gehele kwestie op nieuw zal worden bezien. De ont heffing van de winkelsluitingswet voor de broodjeswinkels is dus beslist nog geen zaak, die als af gedaan beschouwd kan worden. Ook het bedrijfschap voor de ban ketbakkerij heeft al protest aan getekend tegen een eventuele ont heffing van de winkelsluitingswet. -- V - S Generale synode Geref. kerken onzer verslaggevers) van Leeuwarden (1955) had de thans in Utrecht zittende generale synode der gereformeerde kerken een rapport inzake de oecumeniciteit en plurifor miteit ontvangen, dat woensdag be sproken is. Het 62 pagina's tellende rapport, samengesteld door de praeses van deputaten dr. P. G. Kunst en zijn mede-deputate» dr. F. L. Bakker, prof. dr. G. C. Berkouwer, Ad. Kuiper, ds. E. N. van Loo en prof. dr. A. D. R. Polman, lost de in de gereformeerde kerken levende vragen inzake de oecumeniciteit niet op en wil dat ook niet doen, omdat het complex van vragen daar te omvangrijk voor is. Het dringt aan op verdergaande stu die. De synode zou daarvoor opnieuw deputaten moeten benoemen, die dan-tot taak kregen: 1. zich te bezinnen op de vraag 6/ en in hoeverre de gereformeerde kerken bereid zijn in de veelheid der kerken een grondslag voor oecumenisch verband te aanvaar dendie niet samenvalt met haar eigen confessie en of het voor haar aannemelijk is, indien de werkelijke gelding van zulk een grondslag boven alle twijfel ver heven zou zijn, de christologische belijdenis als zulk een grondslag te aanvaarden, dan wel of zij een andere grondslag en zo ja, welke zouden willen bepleiten; 2. in verband met de geldigheid en de betekenis van zulk een grond slag zich in verbinding te stellen met de Wereldraad van Kerken, de Ned. Oec. Raad en de Int. Council of Christian Churches om de ingrijpende vragen, die met de aanvaarding van zulk een grondslag voor oecumenisch ver band gegeven zijn, nader te over wegen; 3. aan andere kerken van gerefor meerde confessie, waarmee de geref. kerkenin oecumenisch verband samenleven, dit rapport toe te zenden, haar oordeel daar over te vragen en haar op te wekken om over de in dit rap port aan de orde gestelde vragen tot meer helderheid en eenpa righeid van gevoelen te komen; 4. eveneens aan de hervormde kerk, de chr. geref. kerken en de geref. gemeenten dit rapport toe te zen den, haar oordeel daarover te vragen en zo mogelijk tot samen- spreking over de inhoud en de vervulling van de schriftuurlijke oecumenische roeping der kerk te komen. Het resultaat van een en ander zou dan in een rapport samengevat moeten \Vorden, dat dan weer op de volgende synode zal dienen. Tot een duidelijk po. sitief of negatief voorstel omtrent aan sluiting bij Wereldraad, I.C.C.C. of een andere oecumenische organisatie komt dit rapport dus niet. De commissie ter synode, die dit rap port behandelde., en waarvan ds, G. F. Hajer te Beilen rapporteur was, meende dat de weg, die de deputaten wijzen, on getwijfeld een gevoel van teleurstelling gewekt heeft in de geref. kerken, Het .duidelijk afwijzend of duidelijk toe stemmend" antwoord, waarnaar reeds 1946 door de synode van Zwolle ver langend werd uitgezien, komt in 1959 nog niet. Uitstel schijnt echter onver, mijdelijk te zijn. Vandaar dat de commissie aan de synode adviseerde om de weg te gaan, die door de deputaten gewezen is. Alleen zou de commissie, wat het overleg met andere kerken betreft, willen in gaan op een voorstel van de particu liere synode van Drente, die ook de •rijgemaakte geref. kerken in het over- School met schuifdak in Gieterveen In Gieterveen, gemeente Gieten, is gis teren een nieuwe school geopend, die het midden houdt tussen een traditionele school en een openluchtschool. Hier is een open dakconstructie toegepast, waar door gemakkelijk het dak van de lokalen kan worden weggeschoven. Gedeputeerde Wilmans van Drenthe noemde het een experiment en had goede hoop, dat ook gezonde kinderen, tot dusver werd dit type school alleen ge bouwd voor bijzondere kinderen ei wel bij zouden varen. Schoolarts er kinderhygiënist dr. Freve was ervar overtuigd, dat de gezondheid van hei kind in deze scholen zal worden bevor derd. De school kreeg de naam „Burge meester Nijenhuis-school", genoemd r de oud-burgemeester van Gieten, die groot aandeel in de voorbereidingen heeft gehad. De heer Nijenhuis verrichtte ook de opening. Beroeni n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Beverwijk (wijkgem. I): G. van Schuppen te Kortgene; te Kort- gene: F. C. Willekes te Beverwijk, die beiden dit beroep aannamen. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Peperga-Blesdijke: dr. C. A. Schenk, em. predikant te Nunspeet. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wollongong, New South Wales, Ref. Church of Australia: Jac. Jonker te Amsterdam-Zuid; te Kootwij kerbroek: B. Mintjes, kand. te Utrecht. ONTVANGENBOEKEN Benny Ntumba. Het boek van Mulon- gu. Een verhaal uit Kongo en Ruanda- Urundi, door Leen van Marcke, met te keningen van Frans Dille. Uitgave C. de Boer jr., Hilversum. „Open Deur" ging fusie aan met 'Luth. evangelisatiewerk Het landelijke hervormde Open Deur- werk is een fusie aangegaan met de com missie voor „Stewardship and Evange lism" van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Hiermede is het blad de „Open Deur" een „veertiendaags tijdschrift der Neder landse Hervormde Kerk eri Evangelisch Lutherse Kerk" geworden. Van Lutherse zijde heeft ds. D. Solinger zitting geno men in de redactie. Aan het driemaan delijks beraad tussen redactie, drukker, uitgever en het landelijke Open Deur team neemt dr. G. J. Lindijer, Luthers predikant van Amsterdam deel. Plaatse lijk zal er naar gestreefd worden dat het Open Deur^werk uitgaat van de beide kerkeraden en dat de groepen zullen bestaan uit hervormden en lutheranen. leg t te betrekken. WANNEER? Prof. dr. G. Brillenburg Wurth te Kampen vroeg zich af of de aangewezen weg wel de goede is. Tot nog toe gold bv. ten aanzien van de Wereldraad, dat de geref. kerken wel instemden met de basisformulé van de Wereldraad (Jezus Christus als God en Zaligmaker), i dat zij bezwaar maakten tegen het niet- .'ij zinnigheid. Maar het probleem ligt niet alleen in de handhaving van de concentratie" (het samenvatten van de hoofdwaar heid), doch in de .concentratie zelf. Schakelt men de vrijzinnigheid uit, dan blijven de r.k. kerk, de anglicaanse kerk, de oosters-orthodoxe kerken enz. over Deze stemmen allen in met de basisfor mule, maar wil dat zeggen dat zij aar de gebezigde woorden eenzelfde inhoud Daarom meende prof. Wurth, dat, wil men zich serieus gaan bezinnen op het ontzaglijke vraagstuk van de ioncentratie waartegen hij op zich zelf geen bezwaar had de thans le vende generatie niet meer zal bele ven, dat de geref. kerken zich bij de of andere oecumenische orga nisatie aansluiten. Men zal ongetwijfeld het verwijt horen, dat wij als geref. kerken in theologische discussie vluchten ons aan de concrete verantwoor delijkheid te onttrekken, zei prof. Wurth. Daarom stelde hij voor om éérst de „oecumenische stap" te doen hetzij naar de kant van de Wereld raad, hetzij naar de zijde der I.C.C.C. om daarna met de bezinning ver der te gaan. Prof. dr. K. Dijk. oud-hoogleraar, zag helemaal niet in waarom men zich bij menische organisatie moet aan sluiten, ook niet om oVerleg te plegen met de bestaande organisaties. Niet de genen, die lid worden van een oecume nische organisatie doen aan oecumene, zij die metterdaad oecumenisch werk verrichten. Zo achtte hij het zen dingswerk van veel meer oecumenische betekenis ,,dan al die congressen". AMENDEMENTEN A. S. Timmer te Rotterdan voelde niets voor ..eerst de stap en da de bezinning" gelijk prof. Wurth voo: stelde. Hij was ook niet zo somber ovc de lange studietijd, die prof. Wurth vei wachtte. Ds. B. W. Ganzevoort te Gent vei langde niet te strijden tegen Wereld, raad of I.C.C.C., maar zou op bepaalde punten, in verband met de Geref. Oecumenische Synode, contact willen zoeken met Wereldraad of I.C.C.C., als geref. kerken beter kan deelnemen aan het werk onder vluch telingen en verdrukten in niet-protes- tantse landen. In de tweede sprekersronde verklaar de ds. P. D. Kuiper te Sassenheim niet waarom nog contact met reldraad en I.C.C.C. nodig was. Ten de positie van I.C.C.C. keert men niet in het onzekere e_. liggen de dingen bij de Wereldraad iets ingewikkelder, men kent daar toch het standpunt wel van. Dr. Kunst zei, dat men dit zo met zeggen kan. Er zijn in beide organisa ties ontwikkelingen gaande, zodat het wel degelijk zin heeft om contact ti houden. Te meer omdat er van de zijdi der deputaten eerst ook aan beide or ganisaties om contact gevraagd is. Toen de besluiten in bespreking zou den komen, werden vele amendementen ingediend. Tengevolge daarvan deze zaak woensdag niet tot een einde komen. In overleg met deputaten commissie werd besloten donderdagmid dag verder te gaan. In ons „Woord voor vandaag" geven we meestal een bepaalde gedachte door die ons heeft getroffen. Ditmaal is het evenwel echt een woord, namelijk „eerbiedig". We vonden dit woord in de galerij van de geloofshelden, Hebreeën 11, toen we nog eens lazen wat daar gezegd wordt van het geloof van Noach. Er staat, dat hij door het geloof de ark eerbiedig heeft toebereid of gebouwd. Als ive over eerbiedigsprekendenken we eerder aan gesloten ogen en gevouwen handen dan aan een man met een hamer, een zaag en een nijptang. Een vader zegt „eerbiedig kinderen" als hij aan tafel gaat bidden. Nog nooit heb ik een fabrieksdirecteur horen zeggen: „eerbiedig mensen" als hij bedoelde: „aan het werk". Toch heeft eerbied veel met ons dagelijks werk te maken. Noach wist, dat zijn werk een opdracht was. Maar daaruit kwam zijn eerbiedniet voort. Hij wist ook, dat God zijn werk nodig had. Hij bouwde aan de ark die God wilde gebrui ken. Zijn wij doordrongen van dit besef? We zeggen zo vaak, dat ons dagelijks werk roeping is, maar beseffen we ook, dat God juist ons dagelijks werk wil gebruiken om mensen te redden? Dat Hij ons werk nodig heeft? God maakte zichzelf afhankelijk van de handenarbeid van Noach en dat doet Hij nu nog. Advertentie ZENUWRUST nodig vooi-rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhqrdt's Zenuwtabletten De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! WILLEM II 119 „Waarom hebt u dat gedaa. Van Effen?" Ter- verwondering. hebt u dar gedaan?" Hij haalde nu heel snel adem, met korte stoten, en kon telkens maar een paar woorden tegelijk zeggen. „Totale oorlog is nu eenmaal totale oorlog, mijnheer Nicolson, maar dit is barbaren werk." Hij maakte een zwak gebaar in de richting van het brandende dorps huis. „Wanneer een van mijn landgenoten dit hier vannacht had meegemaakt, zou hij precies hetzelfde hebben gedaan als ik. Wij zijn ook mensen, mijn heer Nicolson, doodgewone mensen." Hij tilde een slappe hand op. trok het open overhemd opzij en glimlachte. „Wanneer u ons snijdt, bloeden we ook." Hij kreeg opeens een hevige, benauwde hoest- bui, zodat zijn maagspieren samentrokken en zijn hoofd en schouders zich van de grond oprichtten. Daarna zakte hij weer achterover en bleef zó rustig en stil liggen, dat Nicolson zich naar hem voor overboog, plotseling overtuigd dat Van Effen was heengegaan. Maar een ogenblik later sloeg deze, de oogleden weer op met de traagheid en de einde loze krachtsinspanning van iemand die een zeer zwaar gewicht moet heffen, en keek Nicolson glim lachend _aan met zijn reeds wazige ogen. gauw niet geweest. Het I" II,; ,g ge. door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) „Wij Duitsers zijn is nog niet gedaan met von Effen ruime tijd, en fluisterde toen: ,,Hc oorlog kost heel wat. Het kost altijd ontzaglijk veel. wordt de prijs te hoog, en is het die i de prijs die men vroeg Een ge niet waard. Vana ——.I veel te hoog: ik....ik kon hem niet betalen.' weldige vlam steeg opeens omhoog uit het dak het dorpshuis en zette zijn gezicht in een felle, vuri ge gloed. Een ogenblik later was de vlam weer ver dwenen: zijn doodsbleke gezicht stond rustig, terwijl hij iets fluisterde over KÏsefci. „Wat is er?" Nicolson boog zich zo dicht over hem heen, dat hun gezichten elkaar bijna raakten „Wat zei u?" „Kolonel Kisekl." Von Effens stem klonk heel ver weg. Hij trachtte opnieuw te glimlachen. maar bracht het niet verder dan een tragisch trekken van dat we 'en weg, "daarna krachtiger terug te keren, „Ik geloof dat we allebei een zwak hebben voor heel kleine kinderen." Nicolson bleef hem aankijken, maar draaide zien toch met een ruk om, toen er plotseling een ont zettend gekraak door de kampong weerklonk en een geweldig hoge vlam oplaaide, die het gehele dorp tot in de verste en kleinste uithoeken hel verlichtte. Toen de laatste balken, waarop het dorpshuis steun de, waren doorgebrand, was dit plotseling ingestort en brandde nu feller dan ooit, Maar dat duurde slechts een ogenblik. Terwijl Nidolson toekeek, zag hij de lekkende tongen snel lager worden en de grond naderen, terwijl van alle kanten de schaduwen weer kwamen aankruipen. Nicolson wendde zich weer tot Von Effen en boog zich voorover om nog wat tegen hem te zeggen. Maar Von Effen had het bewustzijn verloren. Langzaam en vermoeid richtte Nicolson zich op, maar bleef op zijn knieën de zwaar gewonde man aanstaren. Opeens werd hij bijna overweldigd door zijn eigen wanhoop en uitputting, door de hevige pijn in zijn voeten, armen en benen En de verlei ding om zich nu maar te laten gaan en geheel weg te zinken in de duisternis die reeds bezig was zijn geest te bekruipen, werd bijna onweerstaanbaar Reeds zwaaide hij heen en weer op zijn knieën, wa ren zijn ogen bezig dicht te vallen, en hingen zijn armen slap langs zijn zijden, toen hij een stem hoor de roepen, en voeten uit de kampong kwamen aan gerend en reeds grepen harde, jachtende vingers wreed in de verbrande huid van zijn bovenarm. „Kom toch, stuurman, kom. Kom overeind!" Ei- klonken een wildheid en een razende wanhoop in McKinnons stem. zoals Nicolson die nog nooit van hem had gehoord. ,.Ze hebben ze te pakken, stuur man! Die duivels hebben ze meegenomen!" „Wat? Waarover heb je het toch?" Nicolson schud de zijn pijnlijk, duizelig hoofd heen en weer. „Wat hebben ze meegenomen? De plannen? De diaman ten? Die zullen ze heus wel..." „Die diamanten mogen die gele duivels voor mijn part hebben, maar..." McKinnon huilde half en gil de zo hard hij kon op een toon die Nicolson hele maal niet van hem kende; zijn ogen stonden vol tranen, hij balde krampachtig zijn vuisten, in één woord, hij was totaal de kluts kwijt en buiten zich zelf van wanhopige woede. „Ze hebben niet alleen de diamanten meegenomen, stuurman De hemel ge ve dat het waar was! Die gemene duivels hebbi gijzelaars meegenomen ik zag hoe hun vrachtauto smeten De kapitein, juf fi rn a nn en die arme kleine j"" Achter de toorn ligt de VERARMENDE ALGEMEENHEID W IE kennis neemt i rijk deel der Friese dagbladpers kan zich niet onttrekken aan de in druk, dat in dat zo veelszins boeien - i belang- onderwijs, onverkort staat kant van de christelijke school. De situatie in Friesland laat, aldus Schurer, ander dan algemeen onder- de gewest, in het bijzonder in de wijs niet toe. Indien dit al het geval landbouwonderwijs, zpu het ernstig zijn te betreu- technisch onderwijs en huishoudon- ren. In de beschouwingen van Schu derwijs, de schoolstrijd nog volop rer vinden wij van leedwezen over gaande is. In deze sectoren, achten de door hem geschetste situatie ove- de voorstanders van christelijk on- rigens niets terug, derwijs zich gedwarsboomd door wie Dit leedwezen zou er intussen wel voor deze sectoren het type voorstaan behoren te zijn. Want op het gebied „de algemene school". het onderwijs betekent alge deze sectoren zelf een voorstander tuiging te doen blijken. Maar men van is): „Heel eenvoudig een school verkijke zich niet. Wat van de een die niet op confessionele grondslag als een recht of gunst zal worden te bekwaamheid beschikt onderwijs gerd. En dan, men mag zich terdege afvragen, of wie, in deze voor onze kinderen zo ontvankelijke jaren, ten kan geven". De argumenten die Schurer ter vei dediging van zijn standpunt aan voert zijn aan de bescheiden kant. Allereerst: „De veelgesmade formule uit de Lager-Onderwijswet, waarin gesproken wordt over het onderricht in alle christelijke en maatschappe- s ei lijke deugden, terwijl men zich daar- bij dient te onthouden van alles wat de godsdienstige overtuiging van an deren kan kwetsen, is aanvechtbaar, overstaan van die kinderen, i lerhande overtuigingen gelijke rech ten of gunsten toestaat, niet bezig is verloochening van Christus. De- kan immers nooit de gelijke in door ons te verlenen rechten of gun sten zijn. intussen niets ten kwade gezegd yan scholen, die zich moge lijk niet als christelijk aankondigen, maar waarin het onderwijs onmis- maar overigens naE zo gek met. Zij ken„aar va„ ehristelijke geest. laat meer ruimte den menigeen die Haa7"z'ulk"e scholen voldoen, onder alleen geleerd heeft haar spottend te welke naam dan, ook reeds aan de citeren vermoedt". Friese situatie gebied" tot eenheid e king. ontvolkend doelde sectoren, stellen mag. Daar is van verarmende algemeenheid geen sprake. willen het niet in het Waarom overigens zulke scholen niet onzekere laten, dat onze sympathie, aan te duiden zoals ze ook metterdaad ook voor genoemde sectoren van het zijn. EEN BIJZONDER „WENDING"-NUMMER jyjEER reeds hebben wij in deze ko- tijdperk (beïnvloeding langs de weg lommen de aandacht koloniseren) als afgesloten be- Aandacht voor Intern. Hof EEN neiging in de jongste di plomatieke ontwikkelingen om de Ver. Naties te passeren heeft enige bezorgdheid gewekt bij secretaris-generaal Dag Ham- marskjoeld. Hij vraagt althans om waakzaamheid voor een „mo gelijke toestand waarin uit het toegenomen diplomatieke bilate rale overleg buiten de organisatie om met veronachtzaming van wettige belangen van derden een verwaarlozing van de mogelijk heden die de organisatie zelf biedt zou blijken". Hammarskjoeld waarschuwt ook voor de vrees, dat de V, N. niet aan de door ledenlanden gestelde opgaven zouden kunnen voldoen. Hij merkt in zijn jaar verslag op dat de V. N. geen doel op zichzelf zijn, maar slechts een middel om tot een doel te geraken. Zou men van mening zijn dat de organisatie met zijn huidige procedures faalt, dan zou men tussen revolutie en evolutie kun nen kiezen: stichting van een nieuwe internationale organisatie of aanpas sing en verandering van de werkwijzen der huidige organisatie. Hammarskjoeld noemt de vestiging van permanente afvaardigingen bij het hoofdbureau van de V. N. met vaste hoge ambtenaren een ontwikkeling van bijzondere betekenis waardoor z.i. de onderscheidene V. N.-organen in de huidige diplomatie van meer gewicht zijn geworden. De secretaris-generaal vraagt de aan dacht van de algemene vergadering voor de positie van het Internationale gerechtshof in Den Haag, dat voor de internationale samenleving mogelijk heden in zich bergt die z.i. ernstig ver waarloosd zijn. „Bij voorgaande gele genheden heb ik met teleurstelling ver nomen van de weigering van verschei dene ieden-staten om de verplichte jurisdictie van het Internationale ge rechtshof te aanvaarden, of ook van de weigering om zich voor een rechter lijke beslissing in wettelijke vraagstuk ken tot het hof te wenden. Deze toe stand blijft zorg baren. De ontwikke ling en aanvaarding van het interna tionale recht, onpartijdig door gerech telijke instanties gediend, is essentieel voor het streven naar een vreedzame en rechtvaardige internationale orde", al dus Hammarskjoeld. lezers mogen vestigen op het voor- schouwd mag worden, maar op welk treffelijke maandblad „Wending", tijdperk een nieuwe, een andere fase „maandblad voor evangelii tuur". Het neemt onder onze perio dieken, door zijn veelzijdigheid zo wel als door zijn diepte, een vooraan staande positie in en vormt een ver blijdend bewijs van hetgeen i veld van de publiciteit, ook ii land als het onze, nog mogelijk Het thans van de pers (Boekencen trum N.V. volgen mag. Hoe staat het dan met die landen in Azië en Afrika? Wat gebeurt er aan de oppervlakte, en belangrijker er- nog wat gebeurt er in de diepte? dit Welke processen voltrekken er zich? ien Hoe staat het er met de jonge ker- Welke mogelijkheden zijn er de zending, juist nü? Den Haag) gekomen In dezelfde aankondiging van de in- nummer van „Wending" mag aan- houd lezen we: „Dit nummer wil hei- spraak maken op nog extra belang,- pen een weg te banen door een ver stelling. In een brede serie van door warrende problematiek en daardoor Drach- de blinde, onbe- de berserker, en daar weer heel eind over de grens heerste heen, ligt het gebied van de koude, zich om niets meer bekommerende onverschilligheid. Walmeer ie mand dat gebied betreedt, hetgeen slechts weinigen overkomt, is hij niet langer zich zelf, maar als het 'ware buiten zich zelf getreden en als met één slag ontgroeid aan al zijn normale gedrags- en gevoels- normen, denkwijzen en emoties. Voor zo iemand zijn vrees en gevaar, lijden en uitputting begrippen uit een andere wereld geworden, die voor hem elke zin hebben verloren. Deze toestand kenmerkt zich door een uitermate grote helderheid van geest, een onge woon scherpe gevoeligheid voor dreigende gevaren,1 en een absolute, bijkans bovenmenselijke onbekom merdheid en door een grenzeloze onverzoenlijkheid In deze toestand verkeerde Nicolson op die avond aan het eind van februari, omstreeks half negen, enkele seconden nadat McKinnon hem had verteld dat Gudrun en Peter waren verdwenen. (Wordt vervolgd) Bavinck) brengt het ons verant- En óók: „Wij menen, dat dit r Om te citeren uit de aankondiging dige stand der wereldgeschiedenis e van de inhoud, zoals het nummer de ze aankondiging zelf biedt: „De rich ting, die dit nummer aangeeft, be staat uit een positieve nuchterheid, welke op de achtergrond een uitge sproken of onuitgesproken besef heeft,dat het westen vanuit zijn dit nummer christelijke geschiedenis een bijzon- te nemen. Maar het kader van een tijdschrift". Zo is het metterdaad. Van kader ge sproken: het kader van een dagblad is niet van dien aard, dat het ons in de gelegenheid stelt tot méér te ko- dan tot een aanbeveling om van „Wending" kennis aandachtige dere opdracht blijft behouden in de geboeide lezing onzerzijds geven wij wereld van onze eeuw en wel wars die aanbeveling dan ook gaarne, van alle ideologieën en slogans". 1 Wij leven ten aanzien van Azië er Afrika in een tijd, waarin wat wel genoemd is het Vasco da Gama- BIJ EEN PAUSELIJKE UITSPRAAK Het is een nummer, waarvoor men de redactie van „Wending" (onder voorzitterschap van dr. J. M. van Veen) dank mag weten. J^E paus heeft het dezer dagen ,,de Maria ook de mens medewerken a protestanten, die zich toch ook christenen noemen", euvel geduid, dat zij Maria niet als medeverlosse- res erkennen ei eer onthouden. het grote heil. De vorm waarin de paus ditmaal sprak was nogal kras. Maar de uit- ook aan Christus spraak bevatte overigens niets ver rassends. De rooms-katholieke kerk is de laatste eeuwen steeds verder gegaan met de tentroonverheffing van Maria, „de koningin des he- „Christus", aldus de paus, „heeft Zijn kruis niet alleen gedragenMa ria heeft Hem daarbij liuip ver leend". De paus zal wel geestelijke hulp heb ben bedoeld. Maar ook daarvan weet de Bijbel niets. Noch in de evange- lieën noch in de brieven vinden wij Thomas' Het nieuwe gebouw van het r.k.-ly ceum te Eindhoven werd niet in Gods bescherming, maar die van oeder Gods" aanbevolen. Aquino, nog altijd als entegen steeds nadruk gelegd op het "5"' d" M«ia, «li feit, dat Christus alléén de toorn Gods crfzonde zou ZIJ" geweest. In zyn de Heiland bij het kruisdragen.. De Mariaverering wijzen wij af, juist Dat de protestanten, die hij de Bijbel omdat wij ons christenen noemen, willen leven, de Mariaverering af- Maar de Bijbelse Maria, die zich ver wijzen, geschiedt vooral omdat zij blijdde over God, haar Heiland, die daarin een aantasting zien van het bescheiden op de achtergrond bleef, werk der verzoening, door Christus prijzen ook wij met alle geslachten alléén volbracht. Rome laat door zalig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2