Jlieuure £riJtsrt)e (Entrant Beslissend offensief tegen Laos begonnen FLEXA Ware zegetocht van Eisenhower FIRATO ONDER VUUR VAN HOUWITSERS Washington acht de toestand kritiek Fransen waren uitbundig Teleurstelling in Kamer over verhoudingswet Expeditie naar Sterrengebergte worde geen schandaal Minister van defensie: ir. S. H. Visser Pappa's baas Witte steenkool mogelijk in Nieuw-Guinea DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11637 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StuntvasUcli Is gljeblevta triyn hert ia tegjjenspoet" SPEURTOCHT over TIENDE Zie pagina 9 ONDER een vernietigend vuur van een honderdtal zware houwitsers uit Noord-Vietnam is het eerste grote, communistische offensief tegen het koninkrijk Laos begonnen. De zes weken oude strijd verkeert thans in een beslissend stadium. De opstandelingen hebben de belangrijke stad Sam Neua zeer dicht genaderd. Het Laotische leger heeft de stad, waar zich ook het hoofdkwartier bevindt, in feiite reeds opgegeven. Washington heeft offi cieel meedegedeeld, zich zeer ernstig bezorg^ te maken over'de gebeurte nissen in Laos- Nadat de regeringstroepen van Laos aanvankelijk succes schenen te boeken in hun strijd tegen de op standelingen, is thans wel gebleken, dat het terugtrekken v^n de com munisten uitsluitend een hergroe pering ten doel had. Zij schijnen hun gelederen aanzienlijk versterkt te hebben. Dit blijkt uit het feit, dat zij reeds aan het begin van hun eer ste, grote offensief aanmerkelijke vorde ringen hebben gemaakt. Over een front van 25 km zijn de in. minderheid verke rende regeringstroepen teruggetrokken. Zij begeven zich, met groepen vluchte lingen, naar het militaire hoofdkwartier in Sam Neoia. De achtervolgende troepen van de com munistische rebellen zijn de stad echter tot op een afstand van 20 a 30 km ge naderd. De Laotische minister van defensie. Phoumi Nosavan heeft medegedeeld, dat eenheden van de rebellen en soldaten uit Noord-Vietnam het dal van de Nam Ma Staalstaking in V.S. kan tot winter duren Volgens Walter Reuther, de leider van het A.F.L.-C.I.O.-vakverbond, kan de staking in de Amerikaanse staalindustrie, die reeds 50 dagen heeft geduurd, tot in de winter voortduren. Vandaag hebben vertegenwoordigers van vakvereniging en werkgevers de be sprekingen om een einde te maken aan de staking hervat. Aan deze besprekin gen werd deelgenomen door een rege ringsbemiddelaar. Ylie gtui gon geluk eist acht doden Een tweemotorig vliegtuig met acht in zittenden is dinsdag in slecht weer boven Alaska verongelukt. Alle inzittenden, zeven vrouwelijke col- portrices voor een weekblad en de piloot, vonden de dood. Woensdagochtend wer den uit de lucht de wrakstukken van het verongelukte toestel waargenomen. Een helikopter stelde vervolgens van nabij de omvang van het ongeluk vast. de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden FLEXA verkrijgbaar bij rivier binnenzwermen in een opmars naar het binnenland van het koninkrijk. On geveer 80 dorpen zijn reeds in handen der opstandelingen. Men schat dat 80 'an de aanvallers uit Noord-Vietnam afkomstig is. De totale sterkte van de oprukkende troepen wordt geraamd op 6500 man. De perschef van het Amerikaanse i nisterie van buitenlandse zaken, Lincoln White, die officieel de ernstige bezorgd heid van de Amerikaanse regering mede deelde, bevestigde de berichten over de ieuwe, grootscheepse aanval. Maarschalk Tsjen Ja. de minister van buitenlandse zaken van Roo'd-China. was ren op een ontvangst in de ambas sade van Noord-Vietnam tegenwoordig, de nationale feestdag van Noord- ïam werd herdacht. Hij lanceerde scherpe aanval op de Verenigde Sta die een burgeroorlog in Laos zouden hebben ontketend. Hij verklaarde voorts dat China nimmer grondgebied desre staten heeft geschonden. Waarnemers menen dat zijn verklaring __aat op de recenite Indisch-Chinese grensincidenten. De rode troepen ontwik kelen ook hier grote activiteit. Het is de eerste keer dat Chinese leiders zich of ficieel over de verwikkelingen van de laatste weken' habben uitgesproken. Uit betrouwbare bron wordt it naar schatting duizend Chinese talren zich hebben samengetrokken an de grens van Sikkim, eer bedreigde staatjes boven India. Het gezaghebbende Zuidslavische dag blad Politika heeft gisteren de schuld loeilijkheden aan de Indiase grens op China geschoven. Politieke waarnemers in New Delhi houden er rekening mee, dat Rusland pogingen doet om China en India aan de conferentietafel te krijgen. Prins Carl Gustaaj van Zweden, die voorbestemd is zijn groot vader koning Gustaaf Adolf op te volgen, is naar de kostschool in Sigtuna gegaan, die een grote reputatie heeft op onderwijs- en sportgebied. Het eerste contact met de boeken is intussen al achter de rug. NA zijn triomfantelijke intocht in Parijs en ernstige besprekingen met de Franse president De Gaulle, heeft president Eisenhower gistermiddag een ware zegetocht gehouden over de brede Champs Elysées. Hij reed in een open auto, met zijn armen het V-teken makend, en de rit leek veel op zijn overwinningstocht kort na de Tweede Wereldoorlog. Maar toen, 14 juni 1945, reed de generaal Eisenhower op het spatbord van een legerauto over de beroemde Parijse boulevard. Bij de Are de Triomphe legde president Eisenhower, geassisteerd door twee Ame rikaanse onderofficieren een blanke een neger een giroife krans op het graf van de onbekende soldaat. Een ogenblik stond de President met zijn hoed voor zijn borst in gedachten verzonken, terwijl een militaire kapel de Star Spangled Banner en de Marseillais speelden. Daarna stapte Eisenhower naa de eeuwig blamdende vlam om deze aa te wakkeren. In de vorm van het „Croix de Lorraine' het symbool van de vrije Fransen, reed de stoet naar het Parijse stadhuis. Naar schatting waren een half miijt „Geen zelfstandigheid dere commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer, die dezer dagen een voorlopig verslag heeft uitgebracht naar aanleiding van het onlangs ingediende wetsontwerp over de financiële verhou ding tussen rük cn gemeenten, is teleur gesteld over de w(jzc waarop in het ont werp de financiële zelfstandigheid van de gemeenten is geregeld. Vrijwel de ge hele commissie is tot de conclusie geko men, dat op grond van de in het ontwerp voorgestelde bepalingen, de beleving van de gemeentelijke zelfstandighi minst tot haar recht zal komen. aller- subjectieve verhoging der algemene uit kering aan individuele gemeenten wil la- vervallen. In de nadere uitwerking deze gedachte wijkt het ontwerp van de regering echter belangrijk af van de voorstellen van de commissie-Oud. De regering, aldus de commissie, stelt im- 5 geen groter bedrag aan het totaal gemeenten voor, doch wenst alleen andere verdelingsmaatstaven voor het zelfde bedrag. In de verdeling van het beschikbaar te stellen aandeel in de op brengst van de rijksbelastingen gaan, vol vete kleinere gemeen - grootste gemeenten achter- ten binnengestroomd voor de expeditie naar het Sterrengebergte in Nederlands Nieuw-Guinea. Ook zeer veel kleine giften. Toen er ech ter enkele tienduizenden guldens binnen waren, hield de stroom plot seling op. Bij nader onderzoek bleek dit het gevolg te zijn van een mis verstand, ontstaan door een bericht, dat de steunactie reeds vier ton zou hebben opgeleverd. Men heeft dit opgevat als een mededeling, dat de toegezegde twee ton van de heer C. Verolme reeds zou zijn overschre den. Dit bedrag was echter reeds ge bruikt door de expeditie voordat zij in ernstige moeilijkheden geraakte. Er is dus nog veel geld nodig en men kan z(jn bijdragen storten op postgiro rekening 3016, Rotterdamsche Bank N.V. te Rotterdam, onder motto: „C. Verolme, rekening steun expeditie Nicuw-Guinca". Behalve geld zijn vele sympathiebetui gingen ontvangen, zoals van de directeur der Niwo, Oudstrijderslegioen Den Haag, de heer Van Develaar, oud-onderdirec- van binnenlands bestuur in Nederlands- Indië, het Veteranenlegioen Nederland. Iemand uit Singapore schreef, dat het een schandaal zou zijn als de expeditie zou mislukken door geldgebrek. Iemand uit Bilthoven wijst erop, dat er twee cent per Nederlander nodig is of één dubbel tje per gezinshoofd. Een oude dame ver koopt de fototoestellen van haar over leden man om geld bijeen te brengen. Natuurlijk ontbreekt er ook niet een protest van iemand die het erg vindt, „duizenden guldens naar Nieuw-Guinea te sturen, om spiegeltjes uit te delen vooi torren en spinnen", terwijl hier menser zijn, die hun kolenhokken niet vol kun- Verschillende leden vai betreuren het ook, dat de legenheid heeft laten voorbijgaan vraagstuk van de gemeentelijke zelfstan digheid te bezien tegen de achtergrond de financieel-economische en mone- problematiek van de moderne staat. Deze leden stellen in het voorlopig ver slag de vraag, in hoeverre financiële zelf standigheid van de gemeenten nog moge- Is in een tijd, waarin de minister var financiën over grote bevoegdheden be schikt ten aanzien van de ge meentelijke investeringen. Andere commissieleden zeggen, dat, regering meent, dat financiële zelfstan digheid der gemeenten in feite niet meei mogelijk is, zij dit ronduit moet erken nen. Beschouwingen hierover kunnen dan achterwege blijven en de gemeenten zullen dan moeten wennen aan de ge dachte, dat zij in veel sterkere mate c derdelen van het rijk zijn geworden. De commissie achtte het ook gewenst, dat de Kamer spoedig enige zekerheid krijgt over de kwestie van het eigen be lastinggebied der gem< Enige leden der commissie hadden de indruk gekregen, dat de regering enigszins belangrijke uitbreiding va gemeentelijk belastinggebied, zonder dat deze gepaard gaat met een vermindering van de belastingcapaciteit van het rijk, niet bij voorbaat verwerpt. Onder deze omstandigheden zou echter een verrui ming van het gemeentelijk belastingge bied voor deze leden onaanvaardbaar zijn, gezien de huidige zwaarte belastingdruk. Fransen op de been om de Amerikaanse president te begroeten. Op het stadhuis werden in aanwezigheid an hoge autoriteiten toespraken ge houden. President De Gaulle „U bent hier op het ogenblik, dal Frankrijk en Amerika noodzaak voelen de onderlinge banden nauwer aan te halen. Ik ben di heugd in Eisenhower de trouwe kame raad weer te vinden met zeer moeilijk deel van de geschiedenis heb doorgemaakt." En Eisenhower antwoordde: „Als ik al mijn gevoelens onder den zou willen brengen, zou ik geheel niet kunnen spreken. Dit land en deze stad zijn mijevenals iedere Amerikaan, zeer dierbaar geworden." Een hartelijk gejuich brak los. toen Eisenhower met. deze woorden in het Fran-s eindigde: „Je vous aime tous". Belangrijker dan dit alles waren echter de besprekingen tussen de presidenten. Er werd een inleidend gesprek gehouden over Algerije en de N.A.V.O. en natuurlijk ook over de komende onderhandelingen met Rusland. Gisteren is meegedeeld, dat de twee regeringsleiders begrip hebben ge toond voor eikaars standpunten in deze kwesties. Het gesprek van vandaag, dat in afzon dering op het kasteel Rambouillet wordt woerd, zal van groot belang zijn. Vanmorgen heeft president Eisenhower, :n onderhoud gehad met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr- M. A. H. Luns, die voorzitter van de N.A.V.O.-raad is en met Paal Henri Spaak, s secretaris-generaal van de N.A.V.O Om half twaalf meldden de Italiaanse remder Segni, en zijn minister van bui tenlandse zaken, Pella, zich bij president Eisenhower. Reactie Moskou Vandaag is echter in het Amerikaanse Radio-Moskou heeft gisteren -zeer gunstig geerageeerd op het gesprek tussen Eisenhower en Macmillan. De commentator zei. dat er inderdaad redenen zijn Indrukwekkend was de intocht, die gisteren president Eisen hower werd bereid bij zijn aan komst in Parijs. In de eerste auto Eisenhower en zijn gastheer De Gaulle op de Place de la Concorde. il, het bereiken de wereldvrede, wordt nage streefd. De uitwisseling van bezoeken ■tussen Eisenhower en Chroesjtsjef zal het ijs van de koude oorlog doen smelten. tijdschrift „Foreign Affairs Quarterly" een artikel van Chroesj-tsjef verschenen, de Russische premier beweert, dat de vreedzame co-existenbie geen valstrik is, maar het enige middel om een oorlog te vermijden. In dit artikel trekt de pre mier fel van leer tegen West-Duitsland. „De N.A.V.O.", zo meent hij te moeten waarschuwen, „wordt lang zamerhand een werktuig van de Duitse militaristen. Gebruik ma kend van zijn positie in de N.A.V.O., kan West-Duitsland vijandelijkheden veroorzaken, die kunnen leiden tot een nieuwe wereldoorlog." Over West-Berlijn schrijft de Rus sische premier nog, dat het niet zijn bedoeling is zich van dit stadsdeel meester te maken. (Van onze parlementsredactie.) DE LIBERAAL Ir. S. H. Visser, algemeen secretaris van het Verbond van Neder landse Werkgevers, is gisteren door minister-president De Quay aangezooht voor de post van minister van defensie. Blijkbaar heeft de heer Visser dit aanzoek geaccepteerd. Vandaag is hij namelijk reeds aan HM. de Koningin ter benoeming voorgedragen. Het is vandaag precies zeven weken geleden, dat de vorige minister van defensie, de heer S. J. van den Bergh, wegens particuliere moeilijkheden zijn functie moest neerleggen. De heer Visser, die reeds jarenlang lid is van de V.V.D., werd op 3 januari 1908 op Texel geboren. Hij bezocht te Arnhem en te Utrecht de H B S. met 5-jarige cur sus en studeerde van 1927 tot 1933 aan de landbouwhogeschool te Wageningen. In 1933 werd hij benoemd tot adjunct secretaris van het Verbond van Neder landse Werkgevers en in 1939 volgde zijn benoeming tot secretaris. Hij is pl. v. lid van de S.E.R. en be stuurslid van de Raad voor de Europese Beweging. Hij woont in Wassenaar, evenals zijn voorganger. Na de bevrijding was ir. Visser o.a. waarnemend regerings- r de buitenlandse agra- De Gaulle naar V.S.? Mogelijk zal generaal De Gaulle een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, zo meldde het Franse blad Paris-Journal vandaag. De Franse president zou woens dag Eisenhower van zijn voornemen op de hoogte gesteld hebben de algemene vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen. Een bevestiging van het be richt was niet te krijgen. Gaat Eisenhower eind oktober naar Moskou In Belgrado is gisteren verklaard, dat president Eisenhower waarschijnlijk in de tweede helft van oktober zijn bezoek aan de Sowjetunie zal brengen. Hij kan dan voor de strenge Russische winter be gint en ook voor de jaarlijkse feestelijk heden ter herdenking van de revolutie van 1917, weer vertrokken zijn. Eeh Amerikaanse marinier die zich met vrouw en zoontje gisteren op een Parijse boulevard bevond, waar president Eisenhower en De Gaulle langs kwamen, moest de volgende vragen van zijn zoontje beantwoorden: „Wie is dat, pappa?" „President Eisenhower", zei de marinier, terwijl hij de lens van zijn fototoestel probeerde scherp te „Wie is president Eisenhower, pappa?" „Die is president van de Ver enigde Staten." „Wat betekent dat, pappa?" Op dat ogenblik greep de moeder in. „Dat is de baas van je vader", zei ze. „Oh.", zei het kereltje vol be grip, „waarom zeg je dat niet Op vier-en-vijftig punten in Neder lands Nieuw-Guinea bestaat de mogelijk heid waterkracht op te wekken, maar het is niet uitgesloten, dat er veel meer mo gelijkheden bestaan, dan men thans nog kan overzien, aldus een rapport van prof. ir. A. R. II. Brouwer te Amersfoort, het welk in opdracht van de regering Is sa mengesteld voor het ingenieursbureau Dwars Heederlk en Verhey. Het rapport is nog slechts een voorlopi ge registratie van de op de beschikbare kaarten voorkomende mogelijkheden en geschatte vermogens, in afwachting van een waterkrachtkadaster. De vermogens van de 54 punten lopen uiteen van 1.17 tot 1389.4 megawatt of totaal 6837-38 mw. Van deze mogelijkheden zijn er 35 voor reser- voirwerken en 21 voor aftapwerken. Op het ogenblik heeft de bevolking van het binnenland nog geen behoefte aan elektrische energie en de kustplaatsen worden voorzien door warmtecentrales, maar bij uitbreiding van het aantal be stuursposten, verhoogde werkzaamheid van missie en zending, stijgend zielental in bewoonde plaatsen, vestiging van in dustrieën bij ontginning van ertsen en verdere economische ontwikkeling, is energie nodig. Tevens heeft waterkracht het voordeel van deviezenbesparing, ter wijl bij de bouw van centrales gelet kan worden op waterstaatkundige belangen, bevloeiing en bevaarbaarheid van rivie ren. Voorts kan waterkracht metallur gische en chemische industrieën lokken. Gisteravond vertrok prinses Beatrix met het nieuwe s.s. Rot terdam naar Amerika, om daar o.m. de Hudsonherdenking bij te wonen. Haar werd uitgeleide ge daan door prins Bernhard en prinses Irene. Op de foto ook kapitein Bouman Aardbeving in Albanië 2 doden, vele gewonden Volgens de eerste berichten heeft de aardbeving, die zich dinsdag in midden- Albanië heeft voorgedaan, twee doden en vierendertig gewonden geëist. Er is grote schade aangericht, in het bijzonder in de streek van Lusjnia, Fier, Berat en Elbasen. Talrijke huizen zijn onbewoon baar geworden en het merendeel van de openbare gebouwen, scholen, klinieken en andere gebouwen is gedeeltelijk be schadigd. rische aangelegenheden. Hij maakte in die functie reizen o.a. naar Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. In latere jaren bezocht hij verscheidene malen de Ver. Staten en in 1954 ook de Sowjet unie. Van 1947 tot 1954 trad hij op als algemeen secretaris van de hoofdgroep Industrie. Sedert 1947 is hij algemeen secretaris van het Verbond van Neder landse Werkgevers. Met de heer Visser zal de vierde oud-secretaris van een werkgevers verbond zijn intrede doen in het ka binet (De Pous, Van Aartsen, Ma- rijnen en Visser). Merkwaardig is, dat de heer Visser, evenals de voor vorige minister van defensie, ir. Staf, landbouwkundig ingenieur is. Onverwacht bezoek van Ike aan NAVO President Eisenhower heeft vanmorgen in een korte toespraak tot de permanente vertegenwoordigers van de NA.V.O., aan wie hij onverwacht een bezoek bracht, verklaard dat er geen oorlog zal komen als de vijftien N.A.V.O .-land en hun „diepe en vaderlandslievende toewijding" aan de Noordatlantisohe verdragsorganisa tie schenken. In deze toespraak zei Eisenhower voorts dat geen enkel N.A.V.O.-land „op de tweede plaats" komt. Dit was kennelijk een opmerking aan het adres van Frank rijk, welk land een belangrijker plaats opeist bij het bepalen van de N.A.V.O.- politiek. Nazomerweer (Van onze weerkundige medewerker) Boven de Noordzee ligt een hogedruk- gebied dat nog geen ouderdomskwalen te zien geeft, met als gevolg dat dit fraaie nazomerweer ook de tweede helft van deze week zal voortduren. Van 1 mei af is het aantal uren zonneschijn nu al tot boven 1100 gestegen. Doordat deze polaire lucht, die in dit hogedruk- gebied voorkomt tot op grote hoogte koel was, heeft de zon vrij veel moeite deze lucht snel te verwarmen. Toch komt de temperatuur elke middag iets hoger en kan in de komende dagen tot 23 d 25 graden Celsius stijgen. In een groot deel van Europa profi teert men van dit hogedrukgebied, maar aan de Rivièra viel de laatste dagen regen. Boven Zuid-Frankrijk komt een kleine onweersstoring voor, maar deze het 1 lopig nog geen land 1 De Bilt verwacht tot vrjjdag- avond: Droog en zonnig weer met dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot ma tige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt 11-15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Grecot- tonijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1