HET HEILIGE LAND: r Onrust onder arbeiders in de timmerfabrieken Prof. J. B. Kors verliet N.R.U. en N.T.S. Rusland traint nog geen ruimtevaarders maast richts Weer luchtvaartoverleg met de Ver. Staten? WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1939 door T. KNECHT JORDANIË EN ISRAËL dingen tegenwoordig beide naar de belangstelling van het steeds toenemend toeristenpubliek, met slagzinnen als: Bezoek het heilige land", Zie het land van de BijbelDe Jordaniërs hebben daarbij met het oude Jeruzalem en Bethlehem wel de beste troeven in handen. In het gebied ten Westen van de J or daan, dat in 1950 met Trans- jordanië werd samengevoegd tot wat nu officieel heet het Hasjemitische koninkrijk van Jordanië, vinden we wel de meeste plaatsen terug, die herinneringen ^oproepen aan de heilsgeschiedenis, zoals die in Oude en Nieuwe Testament lol ons komt. Laten we samen, alvorens met hedendaagse Jor daanse christenen kennis te maken, even in vogelvlucht iets bekijken van dit zo bij uitstek historische landschap. INTERNATIONAAL PROTESTANTS- CHRISTELIJK CENTRUM OP DE PLAATS VAN GETHSEMANE? Gedachten vermenigvuldigen zich Wij doen dat het best vanaf de Olijf berg. Het is geen hoge berg met zijn 800 meter boven de zeespiegel, en het is ook geen blij of schoon landschap, dat zich hier aan het oog ontrolt: het bergland van Juda is als een erbarmelijk kale steenwoestijn; slechts hier en daar zo op de berg wat opgefleurd door het groen van bomen. Toch is er veel te zien, vooral voor hem, die zijn Bijbel kent en die over enige verbeeldingskracht beschikt. Het wijde blikveld laat ons tot ver in het Overjor- daanse de bergen van Moab zien, en daar, meer naar het zuiden, ligt glazig helder onder het felle zonlicht de Dode Zee. Daar lagen eens Sodom en Gomorrha, om hun zonden met vuur en zwavel ver nietigd om nooit meer te worden her bouwd. Ook niet in onze dagen. Op de plek, waar eens Sodom was, bevindt zich nu een grote potas-fabriek, maar de ar beiders, die er werken wonen allen in Beër-Sheba, zeventig kilomeer er van- De oude stad Aan de westkant zien we neer op Jeruzalem, de oude stad, zwaar ommuurd, gelegen op een rotsplateau. Verder naar het westen en lager strekt zich de nieuwe stad uit, die in Joodse handen is. Een klein gedeelte echter, in het noord-westen, ligt op Jordaans gebied. Het eerste wat onze aandacht trekt, wanneer we naar dat onontwarbare dool hof van straatjes en overwelfde bazars zien, dat de oude stad vormt, is de Omar moskee. Haar grote koepel rijst op van uit het midden van een kolosaal plein. Zij staat in geen verhouding tot het ge wriemel van straatjes, steegjes en plein tjes eromheen. Deze moskee, ook rots koepel genoemd, zou precies op de plaats staan, waar Abraham eens Isaak offerde. Vol historie Hier aan de overkant van de Kidron, heeft ook eens de tempel gestaan, die koning Salomo met zoveel toewijding bouwde. Hier op de helling van de Olijf berg is David gegaan met een handjevol getrouwen, toen hij moest vluchten voor Absalóm. Hier trokken ook later de bal lingen van het huis Juda naar het verre Babel. En toen zij onder Cyrus terug keerden werd aan de overkant de tem pel weer opgebouwd, een eenvoudig bouwwerk weliswaar, maar ten tijde van Herodes weer in zijn oude roem her steld, zodat de jongeren Jezus er vol be wondering op konden wijzen. Maar veertig jaar later is de weer verwoest. En nu is hoorzaam gegaan naar de stad die Hem zo ukruisigen, terwijl de menigte jubel de. Deze Olijfberg is Hij de volgende dag nadat Hij de tempel had gezuiverd van handelaren en woekeraars, weer op ge gaan, om in Bethanië, in het huis van Maria en Martha, gezalfd te worden. Te veel kerken Onze blik dwaalt af naar de voet van de berg. Er zijn te veel kerken hier. Hoe graag hadd enwe de plaats, waar Hij de kelk, die de Vader Hem te drinken gaf, aannam, ongerept willen zien. Toch staan hier de gebouwen niet zo hinderlijk de gewenste wijding en stilte in de weg als in de stad. De Via Dolorosa, de lijdensweg, doet er nog het meest zuiver aan. Maar de plaat sen waar Jezus werd veroordeeld en leed, en die, waar Hij naar sommigen zeggen ook werd begraven, ze zullen Hem eerder nog doen lijden dan Hem verheerlijkei getuigen die zij zijn van een al te con mercieel, al te verdeeld, al te nominaal christendom. Gelukkig is Zijn Geest, die hier werd uitgestort na Zijn hemelvaart op deze zelfde berg, er garant voor, het heil niet aan plaats of tijd gebonden is. Graf in de hof Het zal velen bekend zijn, dat naa: plaats binnen de huidige stadsmuren, die door rooms-katholieken en orthodoxen voor de grafheuvel wordt gehouden, in de vorige eeuw een rotsgraf is uitgegra ven in het nieuwe stadsdeel, dat vele pro testantse onderzoekers met grote waar schijnlijkheid voor 't graf in de hof van Arimathea houden. De hof is vanaf de berg niet zichtbaar, maar wel de St. Georgi: kerk van de Arabische Episcopalen, die niet ver daarvan ligt. Op geringe afstand ook van de muur, die het Arabische het Israëlische Jerusalem scheidt. Twèe werelden Straks zullen we kennis maken met de bisschop eerste onder de Arabieren in dit land die ginds vlak bij zijn hoofd kerk woont, èn met de bewaarder van de hof. Maar eerst laten we nog even onze blik wijden over de stad om hem te laten rusten op de Omar-moskee. Daar bevindt zich een troon, waarop eenmaal Moham med als rechter der wereld tronen zal, daar werd hij ook ten hemel opgenomen, zo geloven het zijn volgelingen. Omar-moskee Dan, westelijker, zien we de koepels van de kerk van het Heilige Graf, waar is-katholieken, Grieks- en Armeens- jaar al geen Joodse tempel meer.; Een heidense heeft er een tijd lang gestaan, toen een christelijke kerk, en nu al twaalf- eneenhalve eeuw de rotskoepel een moskee. Wanneer zal in vervulling gaan waar op de orthodoxe Joden aan de overkant rotsvast vertrouwen? Wanneer zal hier opnieuw de tempel verrijzen? Andere beelden Laten we over deze vraag niet verder peinzen. Van hoeveel belang ze ook zijn, de christen weet, dat nog andere beel den van groter gewicht zich op deze plaatsen doen oproepen. Want onder al de pelgrims, die van de andere zijde der Jordaan over de Olijfberg naar Jeruza lem trokken, was ook Jezus Cchristus. Daar in de verte bij Jericho zei hij tegen de tollenaar Zacheüs: „Kom naar beneden, want ik moet heden in uw huis zijn." Daar riep ook de blinde Bartimeus om Jezus. En hier boven op de berg liet Hij zich uit Bethpage het ezelsveulen halen waaróp Hij de berg afreed. Hier ook weende hij over de stad en zei: „Als gi toeh maar wildet erkennen wat tot uv vrede dient.". En ofschoon Hij wist, dat Hij de dood tegemoet ging, is Hij ge- De Via Dolorosa, de lijdensweg in Jeruzalem, doet nog het meest zuiver aan. Vele andere plaatsen, waar Jezus eenmaal ging, getuigen van een al te commercieel, al te verdeeld, al te nominaal chrlsten- reliquien orthodoxen hun altaren hebben, hun riten houde rondleiden. Maar daar vlakbij, even ten Zuiden van die koepels, zien we ook een forse vierkante toren ten hemel rijzen, die op het eerste gezicht echt protestants, echt Europees ook aandoet. We hebben goed geraden: het Lutherse Verlosser-kerk, die we zeker nog zullen bezoeken om er te spreken met de proost. Een teken Naar het Noorden zien wij nog maal naar de berg Geopus. Daar verrij zen in de enclave van Israëlisch gebied de gebouwen van de Israëlische universi teit, eens de trots van de nieuwe Joodse pioniers-intelligentia, nu onbruikbaar door hun ligging. Toch is deze universi teit een teken, een teken van de droeve verscheurdheid van dit land, dat eens Palestina heette: een teken deropstanding na tweeduizend jaar van het volk, dat Jezus kruisigde, dat de zwaarste weg ging van alle volken, maar dat nochtans op een wijze, die alle ver stand te boven gaat, door God niet werd verlaten. Verlaten we nu de Olijfberg om ons te begeven naar de hof van Jozef. Alles in de fraaie tuin ademt rust. Zo nu en dan betreedt een groep bezoekers de om muurde hof om er door de bewaarder, de heer Matar, te worden rondgeleid. Overdragen Wat nu Jordanië betreft: er bevinden zich nog altijd veel meer Amerikaanse, Engelse, Franse en Duitse zendelingen en onderwijzers dan b.v. in Syrië, of schoon tijdens de Suez-crisis ook hier menige Engelsman vertrokken is; zo b.v de doktoren van het evangelisch zieken huis te Salt in het over-Jordaanse, die door Egyptenaren werden vervangen. En waarschijnlijk is dit het beste. Zeker is het goed, dat, indien buiten landse krachten hun werk maar even kunnen overdragen aan geschikte bin nenlandse, dat ook inderdaad gebeurt. Daarbij mag ook de vraag naar de ef ficiency van dit werk een rol spelen. Men ontmoet zendingsmensen, die jarenlang met het leren van de taal bezig zijn zon der iets aan hun eigenlijke taak te kun- Nooit leren Sommigen leren het nooit, nog afge zien van de vraag, of ze ooit werkelijk iets van de cultuur van het betrokken land kennen en meebeleven. Met de Amerikanen slaan hier een niet al te best figuur. Na vele jaren verblijf in het land, na honderden malen te hebben ge preekt, radbraakten sommigen van her de taal nog op een afschuwelijke manier aldus de klacht van verschillende be schaafde „inheemsen", ook in Israël. Het behoeft weinig betoog, dat velen, vooral nu de nationale gevoelens zeer zijn ge prikkeld, hieraan grote aanstoot nemen. Ook in financieel opzicht zijn autoch tone krachten verre te prefereren. Bui tenlanders eisen veelal handhaving van het levensniveau, dat zij „thuis" genoten, en plaatsen zich daarmee in sociaal op zicht verre boven de arme massa die zij ook mentaal zouden moeten kunnen be reiken. Hoeveel meer kansen heeft dan de eenvoudige predikant of evangelist, die dicht bij zijn volk staat, de gevoelens en noden van dat volk kent en deelt. Het christelijke onderwijs is velen ten zegen geweest; en zo ook de protestantse ziekenhuizen, blindenscholen i huizen. Blinden en wezen zijn er veel in deze streken. Door het opnemen ve uit Moslimkringen werd in het verleden bereikt, dat het christendom zich germate uitbreidde. Bekering van wassen Moslims behoorde en behoort nog tot de uitzonderingen. Ook de blinden scholen der zending hadden veel Mos limleerlingen. Voor deze kinderen werd, en wordt, nog steeds van staatswege bit ter weinig gedaan, zodat de ouders de kans hun kind op een zendingsschool zich te laten ontwikkelen tot een mens, die zichzelf kan helpen, dankbaar aan vaarden. Ik bezocht zelf enkele van deze schooltjes in Bethlehem, die financieel worden gesteund door een Engels ge nootschap, maar die een directie en een personeel hebben dat uit merendeels blinde Arabische dames bestaat. Ik bezocht enkele van deze scholen en het was ontroerend de kinderen hun liede ren te horen zingen, ze onbezorgd te zien spelen en ravotten. Bedreigd bestaan Ondertussen lijden de christelijke in stellingen in dit land een bedreigd be staan. Enkele jaren geleden, toen de linkse regering-Nabulsi aan het bewind was en de anti-westerse relletjes een hoogtepunt bereikten, is het voorgeko men, dat de politie tijdens de Bijbelles scholen binnendrong en zonder pardon de leerlingen de straat opjoeg. In de huidige politiek is het moeilijk een lijn te onderkennen: hier eist men dat een christelijke school haar Moslim leerlingen tijdens de Bijbelles wegstuurt; dèar vraagt men, dat ze in de gelegenheid worden gesteld elders het mohamme daanse godsdienstonderricht te volgen. Niet één lijn Overigens volgen dezelfde autoriteiten niet altijd dezelfde lijn, het schijnt, dat er bij de huidige politieke constellatie langs diplomatieke weg nog wel wat te bereiken is en er treden soms merkwa dige inconsequenties in de politiek op. De vertegenwoordiger van het Zwit serse zendingsgenootschap kreeg vai gevangenisautoriteiten een verzoek Bijbels voor de politieke gevangenen, die het huidige Jordanië in vrij grote getale rijk is. Het boek zou in elk geval goede invloed op hen hebben en ze rustiger maken, vonden de gevangenis autoriteiten Keren we nog eenmaal terug naar d< heer Matar, bewaarder van het graf ii de hof van Arimathea. Hij is een di< Arabische christenen, die, ondanks all politieke tumult en onzekerheid, rustig hun weg gaan en doen wat hun hand vindt om te doen. En nu loopt hij rond met een plan, dat zeker publiciteit dient! Een centrum Op de Olijfberg, vlak bij de plaats eens de hof van Gethsemané heeft gele gen, bezit de heer Matar namelijk tuin, die hij voor een speciaal doel wil bestemmen; daar wil hij doen verrijzen een internationaal protestants-christelijk centrum, dat naast een kapel en confe rentie-zalen logeerkamers bevat waar de protestantse pelgrims en conferentiebe- I zoekers ge bruik van zullen kunnen ma- C.A.O. blijfl maar uit (Van onze sociaal-economische redactie) Onder de arbeiders in de timmerfa brieken te Bergambacht. Giessendam en Nijkerk valt de laatste dagen een toene mende arbeidsonrust te constateren. De werknemers in deze tak van hout- en bouwnijverheid zijn uitermate ontevre den over het uitblijven van de goedkeu ring van de c.a.o. voor de timmerfabrie ken, die al half juni is ingediend bij het College van Rijksbemiddelaars. Er is al gedreigd met staking. In Bergambacht wordt vanavond dooi de plaatselijke werknemers een verga dering belegd, die wellicht het karaktei van een protest-bijeenkomst zal krijgen De werknemers beginnen de langdurige geschiedenis met de c.a.o. vervelend te vinden. Voordat in juni overeenkomst tussen partijen kon worden verkregen, moesten de vakbonden bijna een jaar mei de werkgevers over de loonvoor- stellen onderhandelen. Van de zijde van de Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid is zowel de Stichting van de arbeid, die de c.a.o. nog steeds in haar looncommissie in beraad heeft als het College van Rijksbemiddelaars gewaar schuwd voor de mogelijke gevolgen, die nog langer uitblijven van een beslissing over de c.a.o. kan hebben voor de tim merfabrieken. Gevraagd is spoed te zet ten achter de behandeling van de over eenkomst. Bouwbedrijf De werknemersorganisaties hebben met betrekking tot de bouwvakken aan de werkgeversorganisaties in het bouwbe drijf voorstellen gezonden met het doel in deze tak een loonsverhoging tot stand te brengen van vijf procent per 1 oktober aanstaande. Het is niet de bedoeling van de vakbonden een geheel nieuwe c.a.o. te krijgen, maar door middel van open- breekclausules de thans bestaande o\ eenkomst te wijzigen op grond van stijging der produktivlteit, die ook de bouwnijverheid is geconstateerd berekend. Het ligt in de bedoeling de werknemers later besprekingen openen over een nieuwe c.a.o., ter vanging van de huidige, die tot maart 1960 loopt. Bij die gelegenheid zullen ook andere zaken dan de lonen, zoals werking van de huurbijslag 195)7 AO W-compensatie, in het overleg i den betrokken. ken. Waar zij zich ook terug kunnen trek ken om zich in hun sfeer te wijden aan meditatie. Wij hebben een dergelijk centrum zo nodig, zegt de heer Matar. Andere ker ken, met name rooms-katholieke en or thodoxe, hebben dergelijke instellingen, hun werk zeer ten goede komen. instituut, dat de heer Matar zich ■stelt, zal international], len inter, denominationaal moeten zijn. Het moet trefpunt worden van het wereld- protestantisme, maar ook een centrum het evangelische getuigenis in dit Mohammedaanse land. T oezeggingen De grond is er. Bovendien heeft de heer Matar zelf al de eerste 3.000 Jordaan se dinars (30.000 gulden) geschonken tot financiering van de bouw. Nu zoekt hij vrienden kerken en particulieren in het buitenland, die willen helpen het project tot werkelijkheid te maken. Uit Amerika kreeg hij reeds verschillende toezegingen, enkele vooraanstaande theo logen daar verklaarden zich bereid in het bestuur van de te vormen stichting zitting te nemen. Met het beeld van de heer Matar en zijn van visie getuigend plan voor ogen willen we ditmaal eindigen. Het Is be moedigend mensen te ontmoeten, die, on danks alle tumult en dreiging van van daag in rustig geloofsvertrouwen werken, zolang het dag is voor de wereld van morgen. E HOGE ONDERSCHEIDING van commandeur in de Orde van Oranje Nassau is ten deel gevallen aan prof. dr. J. B. Kors O.P., die gistermiddag officieel afscheid nam als voorzitter van de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisiestichting. Minister Cals deed in een hartelijke, ook persoonlijke toespraak mededeling van het feit van de onderscheiding en hing prof. Kors zelf de fraaie versierselen van de orde om. „Ik ben altijd een lieveheersbeestje geweest, ik ben altijd ge lukkig geweest", zei de nu 73-jarige professor, die wegens gezondheids redenen zijn functies moest neerleggen, „maar van deze hoge onder scheiding heb ik zelfs nooit gedroomd!" D Het was een grote en gezellige bijeen- dankte professor Kors voor alle hulde, komst in Hilversum, bijgewoond door hem gebracht. „Er is zoveel goeds over de minister en de staatssecretaris van me gezegd, dat ik daar zomaar niet op onderwijs, kunsten en wetenschappen, kan antwoorden. Nu ja, helemaal ver- de staatssecretaris van marine, de voor- zonnen is het niet, maar ik had niets zitter van de Eerste Kamer en nog tal kunnen doen, als ik niet zoveel samen- van burgerlijke en kerkelijke autoritei- werking en medewerking had onder ten, onder wie de bisschop van Gronin- vonden. Alléén was ik mets geweest, gen. Ook het voltallige bestuur van de Ik ben u allen zeer dankbaar voor KRO. waarvan prof. Kors vele jaren zoveel vriendschap voorzitter was en vele prominenten de andere omroepverenigingen aanwezig. Mr. A. B. Roosjen, die prof. Kors op gevolgd is als voorzitter van de NRU, zei dat dit officiële afscheid van een hoog gewaardeerde figuur precies En daarmee werd het officiële ge deelte van de middag besloten, want professor Kors' gezondheidstoestand liet niet toe. dat de rij van 20 sprekers die zich had opgegeven, helemaal aan het woord kwam. Tussen vele. vele bloemstukken In viel op de dag, dat de Ned. Radio Unie recipieerde de scheldende voorzitter 12H jaar bestond. nog geruime t(jd. Het is nog niet he- Aan de harmonieuze ontwikkeling kend, of hfj in Hilversum zal bluven van de NRU en later ook aan die van wonen of terugkeert naar Nijmegen, de NTS heeft de zachtmoedige en wijze Aan de bejaarde pjofessorjs een groot leiding van prof. Kors niet weinig r gewerkt. „Niet alleen ging er rust en vertrouwen van u uit en waart u voor vele medewerkers een persoonlijke vriend, maar bovenal begreep u, dat het vraagstuk van de radio uiteindelijk een vraagstuk van de geestelijke vrijheid is", aldus mr. Roosjen, die ten slotte namens beide besturen prof. Kors een grote wlrerecorder aanbood. Nadat minister Cals had gesproken was het woord aan de nieuwe voorzit ter van de KRO, pater F. van Waes- berge, die de scheidende een man van hoge kwaliteiten noemde: hij was een tae,tand wijs en mteüigent lei_der._ Veel joeds dte voorrecht beschoren: in Nijmegen woont nog zijn moeder, die dit jaar de ouder dom van 101 jaar bereikte. „De andere en ik" VPRO-hoorspel „De andere en ik" is de geschiedenis van een gelukkige Amerikaanse vrouw, die een trip door Europa maakt met haar man en twee kinderen en in een Italiaans badplaatsje door een bepaalde gebeurtenis tijdelijk in een soort droom toestand geraakt. Hierin is zij een jonge -Italiaanse, die een arm en ellendig leven ook het oudste bestuurslid van de |eii( moelwke om,tandlg- KRO- heden verkeert. Tegen het eind van het De directeur van de Vlaamse omroep, verhaal keert de werkelijkheid terug, de heer J. L. Boon dankte prof. Kors 2odat alles weer terecht komt. voor veel wat hij heeft gedaan voor de du alles is de inhoud van een oor- Belgische en vooral voor de Vlaamse spronkelijk Duits hoorspel, geschreven omroep, mede in zijn functie op inter- door Günther Eich en vertaald door Dolf nationaal radiogebied en ten slotte zeide Verspoor. De VPRO zendt dit spel uit burgemeester Boot van Hilversum o.m., jn haar avondprogramma van vrijdag dat hij er trots op is „de professor" avond 11 september a.s., tussen 7.30 en zoals hij ln omroepkringen wordt ge- 8.40 uur. De dubbele hoofdrol wordt oe- noemd, onder de burgers van de radio- speeld door Elisabeth Andersen. stad te mogen rekenen. De korte nieuwsuitzending van het Rustig en niet zonder ontroering ANP wordt die avond niet om 8 uur, uitgezonden over Hil- AMERIKAANSE VLIEGENDE PARAPLU TVRIE RUSSEN hebben gisteren op het ruimtevaartconeres in Lon- het ruimtevaartcongres in Lon den meegedeeld, dat de wereld een nieuwe prestatie van de Russen op het gebied van de ruimtevaart kan tegemoetzien. Dat was de enige be langrijke mededeling van de Rus sen, die antwoord moes.ten geven op vragen van een tachtig journalisten Maar het was wel duidelijk, dat men ir Rusland nog heel wat vraagstukken Langer ter dan de „Masireechler Staar" zingt De „Mastreechter Staar", het be roemde, vér over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regout 125 jaar geleden de grond slag van deze industrie legde. Thans werken meer dan 4000 men sen in de fabriekscomplexen van de N V, Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk. Het is waarde- werkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. AARDEWERK en dan natuurlijk van de N.V. SPHINX-CERAMIQUE V/H PETRUS REGOUT, MAASTRICHT Minister Luns zal waarschijnlijk op 29 september in Washington een onder houd hebben met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Herter. Er zal een aantal actuele vraagstukken ter sprake komen. Het is niet uitgesloten te achten dat het luchtvaartprobleem aan de orde zal komen. Aan dr. J. H. van Roijen, de ambassa deur in Washington, die dezer dagen in Den Haag heeft vertoefd voor een confe rentie van ambassadeurs, is gevraagd de nodige stappen te doen teneinde de con ferentie van eind september voor te be reiden. In het voorjaar van 1957 hebben de be sprekingen tussen de luchtvaartdelegaties van de Verenigde Staten en Nederland ertoe geleid, dat Houston in de dienst tussen Amsterdam-Montreal-Mexico kon worden opgenomen en dat de KLM ook commerciële rechten kreeg op de lijn tussen New York en Curagao. De Amerikaanse delegatie, die destijds geleid werd door de huidige minister van buitenlandse zaken Herter, stemde er twee jaar geleden niet in toe, dat de KLM ook een dienst tussen Amsterdam en Los Angeles zou openen. Omroepfunctionarissen kregen steekpenningen De Amerikaanse procureur-generaal William P. Rogers heeft meegedeeld dat tegen drie vroegere functionarissen van de grote Amerikaanse omroep Mutual Broadcasting System een aanklacht inge diend is dat zij 750.000 dollar aangenomen hebben om voor de Dominicaanse repu bliek gunstige politieke propaganda uit moet oplossen alvorens een bemande kunstmaan gelanceerd kan worden. Ook is het duidelijk geworden, dat de Russen, in tegenstelling to-t de Ameri kanen, nog geen ruimtevaarders in trai ning hebben. „Het is onmogelijk te zeggen", zei professor Sedof, „hoe lang het zal du ren, voordat de Russen een bemande satelliet in een baan om de aarde kun nen brengen." Het belangrijkste probleem is de vei ligheid tijdens het lanceren en een vei lige terugkomst. Prof. Sedof had geen enkel bezwaar tegen samenwerking tussen Amerika en Rusland op het gebied van de ruimte vaart. „Maar", zei hij, ..dit vraagstuk moet op politiek niveau worden op gelost." Paraplu De Amerikanen hebben in Londen mee gedeeld, dat zij een bemande satelliet hebben ontworpen, die zich als een pa raplu opent om de terugkeer naar de aarde mogelijk te maken. Dit ontwerp, wel de vliegende para plu genoemd, is een geheel nieuw idee, waarvan men veel verwachtingen heeft, In de wandelgangen van het congres wordt gefluisterd, dat er tussen 7 en 14 augustus ten onbekende satelliet is waargenomen. Over de herkomst tast men in het duister. VESTIGINGSBESLUIT BOEKVERKOPERS BUNA GEREED (Van onze sociaal-economische redactie) Op het ministerie van economische zaken in Den Haag legt me'n op het ogenblik de laatste hand aan het ontwerp vestigingsbesluit voor het boekverkopers- bedrijf, dat vooral ten doel zal hebben de verkoop van pocketboeken in kruide niers- en sigarenwinkels tegen te gaan. Dezer dagen wordt het ontwerp naar de Sociaal-economische-raad gestuurd welks commissie Vestigingsregelingen er regel recht advies over zal moeten uitbrengen, verwacht wordt dat de commissie, alvo rens tot een advies te komen, eerst de bij het besluit betrokken organisaties in een hearing zal horen. Tengevolge van deze procedure zal het nog wel enige tijd duren, voordat het ves tigingsbesluit van kracht zal kunnen worden. Voorts is het dan nog de vraag of het besluit in de praktijk gehanteerd zal kunnen worden. Deze vraag geldt nu al voor de beschikking, die de S.E.R, als tijdelijke maatregel heeft getroffen en volgens welke het behoudens vergun ning van de S.E.R. niet geoorloofd is enige uitbreiding aan het boekverkopers- bedrijf te geven. Immers de economische politierechter te Zutphen heeft deze be schikking, als zijnde in strijd met de grondwet, omdat de vrijheid van druk pers er door wordt aangetast, niet rechts geldig geoordeeld. Binnenkort zal het ge rechtshof te Arnhem er een uitspraak over moeten doen, omdat de officier van justitie te Zutphen hoger geroep aante kende. Het is zeer waarschijnlijk, dat ook de Hoge Raad zich met deze zaak zal moeten inlaten. Oordeelt de raad over eenkomstig de uitspraak van de politie-, rechter te Zutphen, dan zal het vesti gingsbesluit, dat op aandringen van de georganiseerde boekverkopers tot stand kwam, in de praktijk geen uitwerking kunnen hebben. vanavond 0 De NCRV verzorgt na het NTS- journaal- het televisieprogramma, dat begint met actualiteiten en om 9-05 uur weer een Disneyfilm oplevert, nu over „Mens en maan". Om 9.35 uur een pro gramma van Nederlandse poëzie op muziek en om 10 uur dagsluiting door ds. C. M. de Vries. /anavond 9 Met een evangelisatiesamenkomst uit de kerk van de Baptistengemeente te Den Haag begint om 8 uur het NCRV-programma, Om 9-15 uur speelt het Grazer Kammerduo sonates van Van Konink en Rüst, om half tien wordt de muzikale luisterwedstrijd voortgezet en om 10.15 uur begint er een program ma van kamermuziek van Handel. 0 Bij de VARA kunt u om 8.05 uur luisteren naar een concert door het Metropole-orkest en om 8.40 uur naar een klankbeeld over Jean Jaurès. Om 9.25 werken van Handel en Mozart, in het kader van de Salzburger Festspiele uitgevoerd door het strijkersensemble van het Festival te Luzern en om 10.40 uur een klankbeeld over het afgelopen, Joodse jaar. Tips uit het buitenland 9 Composities van Brahms beheersen het concert, dat het BBC symfonie orkest onder leiding van Sir Malcolm Sargent vanavond geeft. Het begint om 7.30 uur en u kunt het horen via de zender 434 m. Bij Brussel Vlaams is het hoorspel avond. Om 8 uur begint op 324 m. het spel „Stroop en sneeuw" van Marcel Lambrechts. Programma voor morgen DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 Hilversum I. 402 m. 716 kc/s. AVRO: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: '50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8 15 mermuz 12 00 Gram 12.30 Land- bouwmeded 12 33 Lichte muz 12 50 Gram 13 00 Nws 13.20 Metropole-ork 13 5S Beurs- ber 14.00 Pianorecital 14 30 Gram 15 00 Logboek 1940. klankbeeld 15.40 Accordeon- spel 16 00 Varianten 17 00 V d jeugd 17 30 New York 23 25—24.00 Dtscotaria Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7,15 Gram 7 45 Morgengebed en lit kal 8,00 Nws 8 15 Gram 8.50 V 9.40 Gram NCRV: 10.00 Grï i 10 30 Morgendienst KRO: Gewijde muz 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12 25 V d boeren 12.35 Land en tuinbouwmeded 12 38 Gram 12 50 Act 13 00 Nws 13 15 Zonnewijzer 13 20 Lichte muz 13 40 Gram. NCRV: 14.00 Instr tno 14.30 Radiophilharm ork en solist 15 30 Vo caal ens 16 00 Bijbeloverdenking 16 30 Klavecimbeleonc 17.00 V d jeugd 17 30 Gram 17 40 Beureber 17.45 Promenade- orkest. 13 25 Kinderkoor 18.45 Ontmoeting op Rhodos. caus 19.0o Nws en weerber 19 10 Volksliederen 19 30 Radiokrant 19 50 CHU. pol caus 20.00 Muzikale caus 20 15 Me- •opole-ork, klein koor en sol 21 00 Spreek. verdenking 23 00 -24 00 Gram Tclevlsleprogr. NTS: 20 00 J( SOS-ber 23 15 celf bedroog, TV-epel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7