Najaarsbeurs toont veel gebruiksgoederen Utrecht bereidt zich voor Keiharde constructie Uniek bedrijf zonder enig winstbejag Onderofficiersschool te Weert bestaat 10 jaar Verkiezingscampagne in W.-Duitsland begonnen 9öo WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 Integratie Enige tfjd geleden hebben wij geschreven over crisisverschijnselen in de integratie en gezegd, dat wij desondanks meenden, dat er voor de federalisten geen reden is mismoedig en ontgoocheld bij de pakken neer te zitten. Het moge paradoxaal schij nen, maar de ontwikkeling sindsdien heeft ons ondanks alles in deze overtuiging ge sterkt. Wie b.v. in hetzelfde nummer van Nieuw Europa, waarin de verklaring van de Europese Beweging is opgenomen, het artikel leest van het Kamerlid Bogaers- zal begrijpen waarom. De schrijver, direc teur van het Wetenschappelijk Adviesbu reau van de K:A-B., maakt in zijn betoog aannemelijk en waarlijk niet als eerste of enige, dat nu al is gebleken „dat de Euro- markt een van de belangrijkste stimulan sen is voor de stijging van de economische welvaart in ons land". Dat zou op zichzelf al voor Nederland een reden mc zijn zich tilt alle macht te blijven inspan nen het integratieproces binnen de E.E.G. te verdiepen en te versnellen. Maar daar komt nog iets bij. Juist lijkt ons n.l. de stelling van de schrijver, dat de nei van andere Europese landen zich bij de Gemeenschap aan te sluiten zal toenemen „naarmate de E.E.G. een groter si zal blijken te zijn". Even juist als de zinsnede uit de verklaring van de Europese Beweging, dat bij een mislukking va E.E.G. het Verenigd Koninkrijk zijn be- langstelling voor een vrijhandelszone op slag zou verliezen. Daarom moet het een hartewens z\jn van iedereen, die de over tuiging blijft toegedaap, dat de integratie gericht dient te blijven op een zoveel mogelijk landen omvattend Verenigd Europa, dat het overleg van president Eisenhower in de verschillende hoofd steden ook aan dit streven ten goede zal komen. Ons deel van de vrije wereld kan daar alleen maar wel bij varen. (He De Gaulle De Gaulle hecht grote betekenis aan de beslissing die in de komende V.N.-assem blée over de resolutie van de Bandoeng- staten tegen het beleid van Frankrijk iü Algerije zullen voorstellen. Verleden jaa 1 Is die verworpen met slechts een enkele stem tekort voor de vereiste tweederde meerderheid. Amerika heeft zich toen. zoals bekend is, van stemming onthouden. Nu zouden de vooruitzichten hopeloos zijn voor het Franse standpunt, als Amerika zich opnieuw afzijdig hield. Daarom hecht De Gaulle er zo'n overgroot belang aan, dat zijn gast een sympathieke indruk mee naar huis neemt van hetgeen de Franse regering aan de rebellen wil voorstellen. Het zal president De Gaulle te gemakkelijker vallen dit te bereiken, omdat zijn bedoelingen in de wereld ver trouwen wekken en zelfs de Arabieren nog niet alle hoop op zijn verzachtende invloed hebben opgegeven. Maar daarvoor moet hij de zekerheid hebben, dat de formulering van hetgeen hij voorstelt geen ontploffingen veroorzaakt van het extreme nationalisme in Frankrijk en in Algerije. Vandaar zijn bedrijvig streven van deze dagen om daarover zekerheid te krijgen. Het volle gewicht van zijn persoonlijkheid zal daarvoor nodig zijn. Laat ons hopen dat dit voldoende is. (Het Pare Devaluatie De Indonesische devaluatie is schuld van de Indonesische handelaar in exportprodukten. Zeggen we hande laars, dan bedoelen we eigenlijk smok kelaars. Nu de zaken zo blijken te staan wordt het zo langzamerhand de hoogste tijd, dat de regering van president Sne- karno, die zich blijkbaar krachtig noeg voelt voor het treffen van deze impopulaire monetaire maatregelen, die kracht gebruik gaat maken om andere daarginds ongetwijfeld best de verregaande deviezenroof paal perk te stellen. Indonesië kan nog altijd bloeiend worden gemaakt in plaats bloedend. (De Groe Speelgoed neemt ditmaal de grootste plaats in OVER UTRECHT hangt weer die merkwaardige spanning, welke twee maal per jaar aan de grote internationale commerciële manifestatie, Jaarbeurs geheten, voorafgaat. Want maandag 7 september is het alweer zover. Dan begint de Najaarsbeurs die voor de eerste maal slechts zes dagen zal duren. Ten gevolge van de in het voorjaar doorgevoerde beurs- splitsing en het toenemend aantal vakbeurzen er zijn daarvan in «te komende winter nog verscheidene te verwachten heeft ook deze Na jaarsbeurs voor het zakenleven een enigszins ander karakter gekregen. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de beurs neemt de groep speelgoed de grootste plaats in. Hierin zullen 139 firma's vertegenwoor digd zijn. :e najaarsbeurs zal zich alleen op de gebouwen ,en een tijdelijke hal aan het Vredenburg concentreren en er worden uitsluitend gebruiksgoederen geëxpo seerd. Het kijkend publiek zal er dus ook. echt het hart aan kunnen ophalen. Vanzelfsprekend is het geheel gericht op bet komende winterseizoen en daarbij wordt natuurlijk ook gedacht aan het St. Nicolaasfeest en Kerstfeest: vandaar zo- 1 speelgoed en vandaar ook de veelal Duitse stands met bonte en glinsterende kerstboomversierselen. Er bestaat zoals gewoonlijk goede be langstelling voor de beurs. In totaal zullen 1138 firma's uit 24 landen ver tegenwoordigd zijn en zij beslaan met hun stands een ruimte van 20.000 vier kante meter. De Nederlandse vertegenwoordiging is met 720 firma's de grootste. Dan volgt West-Dijitsland met 174; Groot Brittannië komt met 50 deelnemers, Zwitserland met 40, Frankrijk met 36, Italië met 22, de Ver. Staten met 19, Zweden met 18, België met 15, Japan met 10 deelnemers. Verder ontmoeten we op de beurs fir- la's uit Denemarken (6), Oost-Duitsland (5), Spanje (5), Luxemburg en Noorwe gen (elk 3), Finland, Oostenrijk en Por tugal (ieder 2) en Canada, Hongarije, Israël, Liechtenstein, Tsjechoslowakije en "s, ieder met 1 vertegenwoordiging, belangrijke afdeling die voor alle categorieën van zakelijke bezoekers in- ressant kan worden geacht is die van nkelinrichting. Op de parterre van de Vredenburggebouwen zullen 54 firma's laten zien, welke mogelijkheden de mo derne winkelinrichting biedt en wat ver derop is de voor het zakenleven eveneens belangrijke afdeling kantoorbehoeften ondergebracht. Verder Zijn op de parterre gehuisvest de afdeling voedings- en genotmiddelen, bestaande uit 22 inzendingen en de groep luziekinstrumenten, waarin 21 fi: :te de présence geven. Gelijkvloers vindt u dan nog de collec- eve inzendingen van Zweden, Spanje 1 Tunis, welke landen speciaal aandacht vestigen op hun kunstnijverheidsproduk- ten. Elk van deze landen beschikt ook een handelsinformatiestand. Gezellig hoek Al zullen er op de grote afdeling speel goed niet minder ernstig 'zaken worden gedaan dan elders ter beurze, toch zullen de vele stands in deze groep met elka gezellige hoek vormen. U weet 1 treintjes die haastig rondrijdi beren die kunnen brommen, poppen u slaapogen, allerlei autootjes en andere beweegbare kinderschatten. Men vindt hier speelgoed uit Neder land. West-Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S., "Italië, Zwitserland, Oost lrijk. Groot is de belangstelling ook i groep luxe metaal- en houtwaren en kunstnijverheidsartikelen, waar nieuwste van het nieuwste wordt geboden door 129 firma's. Hier is land met 106 inzendingen het sterkst vertegenwoordigd. Veel lederwaren zullen ter beurze zien zijn. En onder lederwaren worden zoals gebruikelijk ook weer plastic-ai kelen begrepen. Hier loopt het van p temonnaie via alle mogelijke etuis tassen tot koffer. Voorts omvat de beurs groepen glas- 82) Termieten gebruiken voor de bouw van hun vestingen geen mod der, althans de soort Eutermes doet dat beslist niet. Voor hun bouwwer ken nemen zfj microscopisch kleine zandkorrels, die stuk voor stuk schoongewreven en gepolijst worden. Met een vergrootglas gewapend, heb ben onderzoekers voorts kunnen waarnemen, hoe de termiet vervol gens een druppeltje kleverige vloei stof uit zün eigen lichaam gebruikt om elke korrel, die voor de bouw van het nest dient, met een lijmachtig oement te omgeven, waarna elk deeltje zorgvuldig op de juiste plaats wordt aangebracht. De kleverige vloeistof houdt de hele massa bij elkaar en droogt na verloop van tjjd op, waar door een keiharde constructie wordt verkregen. Zo stellen termieten, kor rel na korrel, een bouwwerk samen dat op de duur he enorme gewicht vai duizenden tonner bereikt. Zouden di steentje moeten helft redige prestatie wil len verrichten, dan zouden zij een ge bergte als de Mont Blanc steentje v< opbouwen. Om enige indruk te krijgen van de wijze, waarop in de termietenstaat een dergelijk werk georganiseerd wordt, heeft men aan de buitenkant van het termietennest een gat gemaakt en daarna een ijzeren plaat genomen en deze dwars door het termietennesl gestoken, zodat zowel de gemaakte opening als het hele termietennest in twee delen gescheiden waren. De wer kers in het ene deel van het nest konden op geen enkele wijze ln con tact komen met de groepen in het TOCH IS HET ZO! andere deel, zodat zij ook niets wisten van elks doen en laten. Nu is het bekend dat termieten, zodra er een opening in hun nest wordt gemaakt, alles in het werk stellen om het gat zo spoedig mogelijk te dichten. Want de dieren zijn uiter mate lichtschuw en hebben een over vloed van vijanden. Ook bij de boven omschreven proef kwamen onmiddel lijk de soldaten naar de opening gesneld om eventuele indringers af te kers uit de diepe duisternis onder de grond te voorschijn kwamen, elk beladen met een korreltje zand, dat met lijm bestreken op de rand van de opening werd geplakt, waarna de werkers zich weer naar de diepte spoedden om nieuwe bouwstoffen te halen. Zo werd in het onderhavige geval de schade hersteld, zonder dat links of rechts de ijzeren plaat wist wat de ande ren deden. En toen de plaat werd weg genomen bleek aan elke kant van de plaat een volkomen gelijke boog of de oren te zijn gecon strueerd, zó volkomen gelijk, dat zij precies aan elkaar pasten toen de termieten ook het snijvlak zelf had den gerepareerd. Hoe dit mogelijk is, valt op geen enkele wijze te be redeneren. Tenzy men van het standpunt zou uitgaan, dat termie ten hun reparaties altijd volgens het zelfde patroon uitvoeren, wat op '.lchzelf niet juist is. In dit verband moeten we toch ook even wijzen op de merkwaardige invloed die van de koningin van de termietenstaat uitgaat. aardewerk, porselein en kristal, w; vooral veel internationaal aanbod is, dan parfumerieën etc., waarin het buiten landse produkt overheerst. Naast 26 Ne derlandse exposeren hier 56 buitenlandse In de afdeling uurwerken komt na tuurlijk de grootste inzending uit Zwit serland, maar in de groep goud, zilver cn bijouterieën bevinden zich 30 firma'! die, op 2 West-Duitse na, alle van Ne derlandse origine zijn. Noemen we verder nog de afdelingen sportartikelen, rokersbenodigdheden, sou- snirs- en feestartikelen. Er zal ook wat textiel zijn, maar lang niet zoveel als op de Voorjaarsbeurs. Toch zullen 49 firma's grote verscheiden- Verder zijn er kleine afdelingen woningtextiel (26 firma's) kleinmeubelen (36). jchoolinrichting zullen issen, deze is verhuisd n de technische voorjaarsbeurs, die vai 14 april 1960 wordt gehouden. Ook het zelf" is er niet, want op dinsdag 6 oktober a.s. opent de Jaarbeurs grote „Doe het zelf'-tentoonstelling i Rotterdamse Ahoyhallen. Nieuws genoeg is er genoeg ter beurze, op vrij- errein. Voor de kinderen ru' ilgoed, waaronder een „ru jeep", die heerlijk tekeer kan gaan. volwassenen zijn er nieuv e ruimtevaart herinneren. Wat bijv. van een „spoetnikklok", het Atomium op- irdbol zweeft een kleine satelliet, met een perion draad •aket opgehangen. Deze dr; elke seconde eenmaal om de aarde heen •dt voortbewogen door een onzicht- leine veer, die met de minuten' •erbonden. Een vernuftige c Duits fabrikaat. denkt u bijv. van e volgens een model vai gebouwd?. Rond de i structie dus. Over vernuftig gesproken, we ook de vinding van een nieuw Ame rikaans kasregister noemen. Tot i mogen gaven kasregisters het al of niet gespe cificeerde te betalen bedrag aan, maar dit nieuwe kan veel meer. Het ver meldt zowel op het apparaat als op de kassabon bovendien het bedrag waar mee door de klant wordt betaald, èn dat van het wisselgeld dat moet wor den teruggegeven. Automatischer kan het al niet. Alle boekingen die op het register worden gedaan, komen meteen op een ponsband te staan en die kan dan verder worden gebruikt voor me chanische administratie. Naast het zakelijke het aangename: een Nederlandse firma demonstreert een geheel nieuw muziekinstrument voor thuis en op schooleen accórdeon-orgel met vier octaven en drie registers. Twee solide trapbalgen zorgen voor de lucht en het geluidsvolume mag er zijn. De uitvoering is aangepast aan het mo derne milieu: de speeltafel is gebouwd op een metalen buisframe, waar de lucht doorheen gaat. Er kan zowel serieuzi lichte muziek op worden gespeeld ei naam van het orgel is clavidon. Over tal van andere nieuwtjes vertel len wij u nog, wanneer wij die ter beurze hebben gezien. Na val van 14 m. overleden Gistermiddag in de 60-jarige loodgie ter A. J. Plakke uit de 14 meter hoge dakgoot van een perceel aan de Ruysch- straat in Amsterdam naar beneden ge stort. De man werd met ernstige ver wondingen naar het gasthuis gebracht, waar hij gisteravond is overleden. De loodgieter was met een collega bezig het dak te herstellen. P., die op een in de dakgoot schuin tegen het dak ge plaatst laddertje stond, nam van zijn hoger gezeten collega een emmer aan, die hij naar beneden zou brengen. Tij dens het afdalen van het laddertje ge beurde het ongeluk. Zaak v. d. Putten Beroep ambtenaar over berisping verworpen De centrale raad van beroep heeft gisteren uitspraak gedaan in het geschil tussen de technisch hoofdambtenaar bij het departement van defensie, de heer F. H. v. d. Putten en de minister van oorlog. De raad verklaarde het door de heer v. d. Putten ingestelde beroep on- Hij was in verzet gekomen tegen een hem door de minister van defensie ge geven berisping, omdat hij een afschrift van een brief aan zijn chef, had door gezonden aan diens superieur. De ver dediger, mr. W. van Leeuwen, wees er op dat het dienstreglement corresponden tie met meerderen niet verbiedt. Overi gens karakteriseerde pleiter zijn cliënt als een nauwgezet ambtenaar, die nie mand 9paart als het erom gaat verspil ling van overheidsgelden te bestrijden. Sukarno's gezin gedupeerd Geheimzinnige beweging van troepen Indonesiës besluit om de bankbiljet ten van 100 en 500 roepiah's tot een tiende van de waarde te bes/noeien, is zo goed geheim gehouden dat de beide tegenwoordige echtgenoten een schade [hebben geleden van resp. 8000 en 40.000 'roepiah's (werkelijke waarde ƒ200 en 1000). De Indonesische minister, die dit aan A.F.P. vertelde, wenste onbe kend te blijven. Hij zcide dat de kabi netsleden, die op het laatste ogenblik op de hoogte gesteld werden, in het pa leis van de overige wereld werden af gesneden. Dit heeft hun een klein for tuin getoost. Een bataljon Indonesische keurtroepen is volgens Reuter met een schip uit Priok naar onbekende bestemming ver trokken. Luitenant-generaal Nasution sprak in zijn afscheidsrede do hoop uit, dat zij bij hun veiligheidsoperaties suc ces zouden hebben. In de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp is een giraffe geboren, Wïlhélmina genaamd, 1,70 meter lang. De moeder woont sinds 1956 in Blijdorp. Giraffen wor den maar zelden in gevangen schap geboren. PTT schrapt de onrendabele draadomroepen De PTT zal, met machtiging van de ïinister van verkeer en waterstaat, een aantal bijzonder onrendabele draadom- roepnetten en netgedeelten, opheffen. De betrokken abonnees zullen van de directeur van het telefoondistrict, waar- inder zy ressorteren, bericht ontvangen wanneer de exploitatie wordt beëin digd. Zo mogelijk zal een opzegtermijn van rie maanden tot een jaar worden aan gehouden. Een compensatieregeling zal worden gehanteerd in de gevallen, aarin de opzegtermijn minder dan een iar bedraagt. In totaal zijn bij deze opheffingsmaat regel ongeveer 200 abonnees betrokken, hetgeen nog geen procent is totaal aangeslotenen. In het telefoondistrict 's-Gravenhage worden opgeheven de netten Langeraar. Leimuiden. Rijnsaterwoude, Ter Aar en Zoeterwoude. Voorts uitlopers van het Koudekerk. het telefoondistrict Rotterdam de netten Almkerk. Berkenwoude. 's-Gra- vendeel, Giessendam. Groot Ammers. Hendrik Ido Ambacht. Klaaswaal. Meer kerk, Numansdorp, Piershil. Strijen er Streefkerk. Voorts een uitloper van hel iet Papenidrecht. Bouwplan Caltex in Europoort De Caltex Petroleummij. (Nederland N.V.) maakt thans haar miljoenenpro gram voor de Europoort bekend. Dit houdt in de bouw van een tankpark voo: ruwe aardolie, een pompstation en eer pijpleiding van 20 km met een doorsnedi van 61 cm naar de raffinaderij te Pernis De aanlegsteigers zullen volbeladen tan kers van 65.000 ton en later van 100.000 ton kunnen helpen. De door de tankers aan te voeren ruwe aardolie zal voor een deel verwerkt worden door de raffina derij en voor een deel geleverd worden de pijplijn RotterdamRijn. De bouw eeds begonnen en moet begin 196 gereed zijn. Zes miljoen Polen in oorlog omgekomen Tussen 1939 en 1945 hebben 6.028.Q00 Polen ten gevolge van oorlogshandelingen en terreurdaden van de Duitse bezetter het leven verloren, aldus het Poolse pers- ureau PAP. Polen is daarmee het land, dat procents- gewijs de meeste inwoners verloor, name lijk 22 procent. Het wordt gevolgd door Zuid-Slavië met 10,8 procent en Grieken land met 7 procent. De Sow jetunie verloor in deze periode 4 procent van zijn bevolking en de V.S. ruim 0,1 procent. De materiële verliezen van Polen be droegen in deze periode ongeveer 250 miljard, zo deelde het persbureau Waar bloed de grondstof is (Van een onzer redacteuren.) T^EN BEDRIJF gebaseerd op bloed. Bloed dat vrijwillig gegeven wordt verwerkt tot plasma en preparaten, waarmede duizenden i levens gered worden. Zo'n bedrijf bestaat in Nederland. Het heet; Centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis. Het begon in 1939 op een zolder van het Amsterdamse Binnengast huis, het breidde zich uit, eerst naar andere zolders en de kelders van dit gebouw, toen met afdelingen hier en daar in de stad. Maar nu, op 8 sep tember, zal koningin Juliana aan de Dr. Plesmanlaan 125 in Amsterdam west het nieuwe complex gebouwen openen, waarin alle diensten en labo ratoria bijeen gebracht zijn. Was in 1940 het aantal medewerkers nog slechts vier, nu werkt er een staf van 270 mannen en vrouwen, met als directeur prof. dr. J. J. van Loghem jr. Vier miljoen gulden wordt er per jaar in dit bedrijf omgezet, zonder dat er één cent winst wordt gemaakt. Bloed, we zeiden het al, is de grond stof. Die wordt om niet geleverd door de 133-000 donors, die over het gehele land verspreid wonen. Deze leveren maximaal tweemaal per jaar 500 cc bloed. In 1958 werden circa 17.200 trans fusies van vers bloed uitgevoerd, maar daarnaast wordt het bloed verzameld, naar het centraal laboratorium gezonden en daar gedroogd tot plasma. Een een voudige opsomming, maar een waar een wereld van wetenschap, onderzoekin gen, apparatuur en zorgvuldigheid ach ter schuilgaat. Het menselijk bloed is een stof, die zijn geheimen slechts ge leidelijk door de wetenschap heeft doen onthullen. Na de constatering van de voornaamste bloedgroepen en van de Rhesusfactor is de toepassing van de Prins Bernhard was bij feest PRINS BERNHARD heeft gisteren te .Weert in Limburg het tien jarig bestaan van de onderofficiers- school der Koninklijke Landmacht bijgewoond. De Prins nam in zijn functie van inspecteur-generaal een parade af en woonde sportwedstrij den bij. Op 1 september 1949 werd te Wezep, in de Willem de Zwijgerkazerne, het eer ste vrijwilligerscentrum opgericht. Tot deze opleiding werden oorlogsvrijwilli gers en dienstplichtigen toegelaten, van wie verwacht kon worden dat zij met vrucht de zware opleiding zouden kun nen volgen. Tot commandant van het eer ste VOC werd de tegenwoordige inspec teur der infanterie, tevens inspecteur der opleidingen, generaal-majoor B. Koning, benoemd. Teneinde zo spoedig mogelijk aan een onderofficierskader te komen,' duurde in die beginperiode de opleiding STRIJD OM DE RECLAMEZUILEN (Van onze correspondent) BONN, woensdagmorgen TN SEPTEMBER worden voor de vierde maal algemene verkiezin gen voor de Westduitse Bondsdag ge houden. Maar nu reeds werpen deze verkiezingen hun schaduwen vooruit. De strijd om de reclamezuilen is reeds begonnen. Alle gemeenten van de Westduitse Bondsrepubliek hebben een brief ge kregen van een reclame-agentschap in Dusseldorp. In deze brief wordt de gemeenten gevraagd nu reeds voor een niet genoemde opdrachtgever alle beschikbare aanplakruimten te re serveren voor een periode van weken in het najaar van 1961. Het is miet moeilijk om uit te vinden, dat de onbekende opdrachtgever de partij van dr. Adenauer, de C.D.U. is. die al aan haar verkiezingscampagne werkt. De partij is bezig haar stunt van de verkiezingen van 1957 te herhalen. Dank zij de goed gevulde verkiezingskas huur de zij toen al de beschikbare aanplak- ruimte in West-Duitelamd. De andere partijen waren razend. Ze konden alleen maar geïmproviseerde aanplakborden laten timmeren. Maar hiervoor verleen den de gemeentelijke autoriteiten uit esthetische overwegingen, werd gezegd lang niet altijd vergunning. Maar de partijen zijn nu gewaarschuwd. De gemeentebesturen hebben een brief gekregen. En dat betekent, dat de ver- kiezingscampagne in West-DuiIsland I eigenlijk al is begonnen. van soldaat tot sergeant slechts veertien maanden. De capaciteit van het eerste VOC bleek niet groot genoeg om de behoefte aan onderofficierskader te dekken, waarom het nodig bleek, in april 1950 in de Elias Beeckmankazerne te Ede het tweede VOC in het leven te roepen. Het r voir van oorlogsvrijwilligers was zo groot, dat daaruit voortdurend ni« gegadigden voor een vrijwillige verbinte nis konden worden gerecruteerd en in 1951 besloot de legerleiding de gelegen heid tot een verbintenis als beroepsmili tair ook open te stellen voor kandidaten, die nog niet in militaire dienst waren ge weest, mits ze zestien jaar of ouder wa ren en in alle opzichten geschikt zouden zijn om onderofficier te worden. In 1951 werden het eerste en tweede VOC samengesmolten en een jaar later met de onderofficiersschool te Wezep sa mengevoegd tot de thans bestaande school te Weert. Sinds 1953 worden aan de on derofficiersschool uitsluitend pupillen op geleid voor de Kon. Landmacht. Sinds dien hebben kolonel P. W. van Duin, de kolonel J. F. A. Kersjes en de huidige commandant K. Rijnders achtereenvol gens het commando gevoerd. RUGGEGRAAT Het feest van gisteren begon met een vlaggenparade op het terrein van de Van Hornekazerne. Kolonel Rijnders hield toespraak, waarin hij vertelde dat het doel van de opleiding is de vorming van een onderofficierskorps, dat met recht „de ruggegraat" van het leger kan wor den genoemd. In aanwezigheid van de generaal-ma joor B. Koning, inspecteur der opleidin gen, de voormalige commandanten Van Duin en Kersjes en de burgemeester Weert, nam de Prins de parade af ni opgestelde troepen geïnspecteerd te heb ben. Voorafgegaan dooi' het muziekkorp: van de Limburgse Jagers en de drum band van de opleidingsschool, marcheer den de drie compagnieën keurig in en .gelid met pittige paradepas voi De Prins bewoog zich na de lunch onge dwongen onder de vele toeschouwers, die de sportwedstrijden bijwoonden. De voorzitter van de Nationale christen onderofficierenvereniging en de Chr. Soc. onderofficierenvereniging, de heer C. Holtrop, bood aan de commandant, de oud-commandant Kersjes en de leider van de drumband, sergeant J. van Heinigen. ingelijste kleurenfoto's van de drumband aan. Eerder was de drumband al diverse attributen door de drie grot derofficiersverenigingen verrast, feestdag werd ten slotte besloten me cabaretavond en een taptoe door boers en fanfarekorps der Limburgse ln de laboratoria van de bloed transfusiedienst wordt door hoofden en handen geconcen treerd gewerkt. De in dicaties op dit gebied nemen nog steeds toe en daarom is het van het grootste belang, dat het corps donors voortdu rend op peil blijft en zo mogelijk nog uitgebreid wordt. Het is nu wel algemeen bekend, dat bloedtransfusies het leven kan redden na ongelukken, verwondingen of shock, maar ook is het aan deze tak van we tenschap te danken, dat talloze babies die vroeger bij de geboorte reeds ten dode gedoemd schenen, nu in leven kun nen blijven. Deze kinderen van ouders, wier Rhesusfactor positief en negatief zijn, krijgen namelijk door de erfelijk heid van de bloedeigenschappen dikwijls een bloed, dat antistoffen vormt. Thans is het mogelijk dit bloed, men vergeve ons deze onmedische uitdrukking, te zuiveren en het kind een bloed te geven, dat het wel levensvatbaar doet blijven. Het nieuwe centrum heeft ook een eigen fabricatie van de benodigdheden om de medische handelingen te verrichten. De naalden, flessen, ampullen, transfusie slangen enz., worden met de uiterste zorg tot een steriel pyrogeenvrije trans- fusie-apparatuur samengesteld, zodat het bloed op doelmatige wijze kan worden afgenomen, bewaard, getransporteerd en toegediend. Al het materiaal is gestan- dariseerd, zodat elke slang op elke fles Wanneer koningin Juliana de officiële ingebruikneming van het centraal labo ratorium heeft verricht, betekent dit voor Nederland de overwinning van vele moeilijkheden. Dan is een groots geheel gegroeid uit een taaie strijd, geleverd in de moeilijke jaren van de bezetting, uit een volhardend wetenschappelijk wer ken en uit de medewerking van duizen den, die door hun bloed te geven het kostbare materiaal leveren voor dit be drijf waar in ijscellen en retorten, in reageerbuisjes en met microscopen het voor de leek geheimzinnige proces wordt volbracht dat aan medemensen dikwijls een nieuw levensgeluk en gezondheid brengt. Uit het buitenland zullen ge leerden van grote naam o.a. de ontdek ker van de Rhesusfactor, de Amerikaan se professor Ph. Levine, overkomen voor de opening, waaraan een wetenschappe lijk congres voorafgaat. Denen willen langste brug ter wereld Een commissie uit het Deense parle ment heeft de regering aanbevolen de plannen voor de bouw van een brug tus sen Funen en Seeland, ter vervanging van het huidige veerbootsysteem, te aan vaarden. De brug zou een lengte van 22 kilometer krijgen en aldus de langste ter wereld worden. De kosten worden be groot op ongeveer een miljard gulden. De plannen, die voorzien in een stalen brug van twee verdiepingen voor weg en treinverkeer met een hoogste onder doorgang van 67 meter. De brug zou tegen 1975 gereed kunnen zijn. De plannen voorzien in een stalen over de benedenloop van de Zambesi, welke een waterbreedte van 3250 meter overspant. Prof. de Quay Gelden voor het Noorden op de begroting Minister-president De Quay heeft aan het slot van zijn tweedaagse reis door het Noorden verklaard, dat het hem het beste lijkt, dat het kabinet de bijdrage voor de ontwikkeling van het Noorden bepaalt. Deze posten dienen op de depar tementale begrotingen te komen, zodat duidelijk blijkt, wat van Rijkswege voor de economisch achtergebleven provincies wordt gedaan. De minister-president wees erop, dat de beschikbare bedragen onderhevig zijn aan een zekere beperking. De vraag van de prioriteit is dan ook van het grootste belang. De materiële zaken vragen het eerst de aandacht, maar ook op sociaal- cultureel gebied zal veel moeten worden gedaan. Het vestigen van vreeipde bedrijven moet worden geanimeerd om de dringend gewenste industrialisatie te helpen be vorderen. zei de minister-president voorts. De ondernemers moeten over de mentale drempel worden heengeholpen. Ook moeten er betere verbindingen met het Noorden komen, want onbekend maakt onbemind, aldus prof. De Quay.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5