Chief Whip K. en O. combineert variatie met kwaliteit Plantsoen Gebouw onvoldoende Pitmanschoo! op foderj lip! Leidsche jaar in Volkshuis dit het diamant NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 Agenda voor Leiden bed. avondge- Lustrumprogramma 1959-60 toegelicht Geregracht, 8 uur: openluchtbijeen komst Baptistengemeente. Donderdag Koor Pieterskerk, 7 30 tot 8.30 uur: ge legenheid voor meditatie en gebed. Pieterskerk, li uur: Vergadering van Leidse studentenfaculteiten, bijeenkomst ter gelegenheid van de eerste jaarsdagen. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: opera Italiana. Zaterdag Maranathakerk, 3 uur: opening chris telijke school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen voor Leiden en om streken. Stationsplein, 12.45 uur: afdeling Leiden Nederlandse christelijke reisvereniging bloemenspel in het Amsterdamse stadion. Recreatiezaal meelfabriek De Sleutels, 15.30 tot 17.30 uur: Federatie van klaver- jasverenigingen Leiden en omstreken, re ceptie ter gelegenheid van het tienjarig bestaan. Zondag Pieterskerk, 7 uur; bijzonder Kerke- werk Hervormde Gemeente, dr. P. L. Schoonheim over „Opnieuw beginnen". Apotheken De dienst van de apotheken wordt tot en met vrijdag waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tele foon 20406. Films Casino (2.30, 7 en 9-15 uur): Artiesten en modellen (alle leeft.). Lido (2.30, 7 en 9-15 uur): Het rijkste meisje ter wereld (alle leeft.) Luxor (2.30, 7 en 9-15 uur); King Creole (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9-15 uur); Song of Sheherazade (alle leeftijden); donderdag; Terug uit de hel (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur); De levens roman van Joseph Schmidt (alle leeft.) GEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat het Havenplein met ingang van heden voor de duur der bestratings werken aldaar, is afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, in en uit de richtingen: Oude Vest, Oude Rijn, Herengracht, Kalvermarkt en Havenkade- Gemeente Leiden gaat plan vervanging Slachthuisbrug zelf uitvoeren De door de dienst van gemeentewer ken op 31 juli gehouden aanbesteding voor het vervangen van de Slachthuis- brug door een duiker, waarvoor bouwbedrijf V. de Vries uit Haarlem de laagste inschrijver was, zal niet worden gegund. De dienst van gemeentewerken is voornemens het werk in eigen beheer J\E LEIDSE VOLKSUNIVERSITEIT K. EN O. herdenkt in het komende seizoen,, dat vijftien jaar geleden met dit belangrijke culturele werk in Leiden werd begonnen. In de rij van Nederlandse Volksuniversiteiten lieeft het Leidse K. en O. zich met ere geschaard. Dat „met ere" is geen chauvinistische vriendelijkheid, maar een wer kelijkheid met duidelijke symptomen. Het werk van K. en O. heeft zich in de loop der jaren sterk uitgebreid, maar de vooruitgang be perkte zich niet tot een kwantitatieve. K. en O. heeft er altijd naar gestreefd, Leiden zo royaal mogelijk te doen delen in een cultureel programma, dat men vóór K. en O. en soortgelijke instellingen hun werkzaamheden begonnen, de uitzonderingen .daargelaten, slechts in de grote wooneentra aantrof. Leiden heeft in de achterliggende vijf tien jaren kennisgemaakt met aspecten van het nationale culturele leven, waarvan wij in eigen omgeving nog nooit hadden gehoord. Kwalitatief slaagde K. en O. erin, haar programma volledig te conso lideren. Bestuur en directeur houden zich voortdurend ernstig bezig met een peiling van de verlangens der zeer vele leden, waarhij direct moet worden opgemerkt, dat dit nooit tot verschraling en onverant woorde concessies heeft geleid. K. en O. is zichzelf gebleven en het ogst daarvoor de dank van meer dan tienduizend leden, een aantal, dat op zichzelf reeds een grote mate van waardering inhoudt. Snelschaakwedstrijd om klapstuk Het bestuur van het Leidsch Schaak genootschap, dat vorig jaar aankondig de ieder jaar op de laatste zaterdag voor 3 oktober een hutspot-snelschaakwed strijd te zullen organiseren, zal deze wedstrijd dit jaar op 26 oktober houden in de Turk. Er zal 's middags worden gespeeld in groepen van acht. Op grond van de re sultaten behaald in de middagwedstrij den worden voor de avondwedstrijd nieuwe groepen samengesteld, die dus uit spelers van ongeveer gelijke sterkte zullen bestaan Voor elke groep worden als prijzen een klapstuk en een worst ter beschik king gesteld. Ds. Sirag, opvolger van ds. J. Sierat, zaterdag naar Nieuw-Guinea Zaterdag hoopt ds. W. Sirag naai Nieuw-Guinea te vertrekken. Ds. Sirag, die tot voor kort predikant was ve Hervormde gemeente in Vlaardingen, werd in overleg met de Raad voc Zending beroepen tot predikant voi Nederlands sprekende gemeente te Hol- landia-binnen in de vacature ds. J. Sierat. Na zijn afscheid van de Vlaardingse gemeente nam ds. Sirag zijn intrek i zendingshuis te Oegstgeest, waar hij zich de laatste maanden oriënteerde op zijn tAdvt PLANTSOEN 65 - TEL. 2655 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst. Opl. Secretaresse K. en O is ervan overtuigd, dat die waardering rui et alleen wordt gevonden in de kring van de leden. Ook van officiële zijde is meermalen gebleken, dat de functie van K. en O. die sleutelstedelijke samenleving onmisbaar wordt geacht. Dit kan ook niet anders, want wait de Leidse volksuniversiteit m de afgelopen drie lustra voor Leiden en omgeving vaak met zeer grote inspanning. maaT ook meer dan eens met niet minder groot resultaat heeft ondernomen doet alleen maar alle is voor de toekomst verwachter^, isfcuu.r en directie zien de toekomst Leiden, althans in"culturele zin, met rouwen tegemoet. Het programma heit komend© seizoen mag er weer zijn, het aantal activitetien de laatste jaren 174 in totaal, waarbij verschillende msprogramma's nog als één activiteit zijn gerekend is niet gekrompen en niets wijst erop dat de belangstelling toneel, -muziek, film, ballet en ont wikkeld ngswerk minder groot zou zijn. Chronische zorg yh zit K. en O. met een chronische Dat is het gebouw. Het huis van i O staat, daar 7.0 idyllisch achter een gigantische boom aan ons mooie Plant- maar het ls voor dit werk niet alleen ondoelmatig, maar ook te klein. Al jaren drukt deze zorg de leiding onzer volks- ersii-beit. 1 voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, meende tijdens een deze week het nieuwe programma gehouden persconferentie het zo te kunnen stellen. :en gebouw voor K. en O. in Leiden urgent kan worden geacht als een sohooLgebouw. Om té beginnen nemen he<t oursiuswerk zoveel leerlingen deel, dat zij een complete sohool zouden kunnen vormen. Nü moet voor allerlei :ti>viteiiten in kleinere kring gebruik orden gemaakt van lokaliteiten, die voo-r dit doed ongeschikt zijn. Hert resultaat is bovendien een ongewenste decentral-i- Het werk van K. en O. rechtvaar ten volle het stichten van een eigen gebouw. K. en O. vervult hier een essentiële functie, waarvan behalve Leiden zelf de streek om de stad profiteert: on geveer vierduizend leden wonen in buitengemeenten. De leiding van K. en O. acht het gedeelte van het pro gramma dat gericht is op de directe ontwikkeling der leden, van groot belang. Zij zorgt er telkenjare voor, dat de cursussen door bevoegde do centen op dc meest effectieve wijze worden gegeven, maar op het punt van de gebouwen moet zij haar energie voor een belangrijk gedeelte ongebruikt laten, omdat haar slechts geringe mogelijkheden ten dienste staan. Het gaat haar niet om een schouwburg of een concertzaal, maar om een eenvoudige en doelmatige ge legenheid voor haar cursuswerk in de breedste zin, dat nu in alle moge lijke geouwen en scholen is wegge- zei de directeur, die met het bestuur van mening is, dat K. en O. door dit accommodartieprobleem in zijn werk wordt belemmerd, al schijnrt het leden- en bezoekers- cijfer in dit opzicht geen duidelijke taal te spreken. K. en O. zelf kan deze zaak wel bevorderen bij de bevoegde instanties, met name de gemeente Leiden, maar zij is finan cieel niet in staat, hiermee daad werkelijk te beginnen. De gemeentebegroting van Leiden leidt wel een bedrag van 50.000 en O., maa-r de specificatie geeft art van -d.it bedrag 15.000 naar het plaat selijke amateurisme (zangverenigingen vloeit en dan nog 5.000 naa sohool voorstellingen, zodat K. en O. iet meer dan 30.000 krijgt. De financiële ontoereikendheid va 1 O. komt overeen met haar ka-rakter. it zou niet toelaten, dat grote wii erden gemaakt. Cultureel werk is stopt. Ton of vijf Er zijn ook al plannen. Het eerste pl: moet nogal royaal van opzet zijn geweest en daarom werden later vereenvoudi gingen toegepast. Bestuur en directie zijr dat het gebouw eer aal 250 r Jeug d-A able werden ndert minder dan 18 jeugdvoonstel-Lingen gegeven, bezocht door 8518 jongeren. Wij kunnen dus constateren dat de be langstelling vrijwel constant blijft. In dit verband is hal van belang te weten hoe het staat met de belangstelling voor le zingen en cursussen. Toen enige tijd ge leden een volksuniversiteit in Nederland worden opgeheven, omdat er geen bezoekers meer kwamen op lezingen en ging het gerucht dat er voor ontwikkelingswerk bijna geen aandacht meer bestond en dat dienten gevolge vele volk-sundversoteiten en der gelijke instellingen van volksontwikkeling 1 moeilijkheden verkeerden. Dit gerucht bepaald bezijden de waarheid. Ook de Leidse cijfers bewijzen dat: de lezingen, talencursussen, werkcursussen luistercursussen telden in het afgelo- 1 seizoen 4050 deelnemers; 101 1957 1 waren het er 4270. Dit ls weldswaai iets minder, maar deze geringe achter uitgang werd veroorzaakt, doordat K. en O. ook minder gelegenheden tot ontwik keling gaf, met andere woorden iets min der cursussen organiseerde. En dit houdt weer verband met de financiële risico's, die aan het cursuswerk zijn verbonden. Toneel uit Brussel Enkele weken geleden hebben wij al iets over het nieuwe programma ver meld, en wel uit de in de bedrijven ver spreide folder. Va.n het september-pro- gramma noemen wij nog het concert door de harpiste Mildred Dilling in het slede- lijk museum op de 18de. een causerie met dia's en film over Brazilië door prof. dr. F. A. van Baren op de 23ste in de foyer van da Gehoorzaal, de eerste voorstel lingen van het toneelstuk „Zachtjes me de deuren" van Michel Femaud door de Ned. Comedie op 24 en 25 en het eerste populaire concert door het Rotterdams Philharmonisoh Orkest onder leiding var Edua-rd Flipse met als 90liste Annit d'Arco, piano. De toneelserie A begint in oktober mei „Het dagboek van Anne Frank" door di Kon. Vlaamse Schouwburg te Brussel. D« Belgen spelen hier vff avonden. Hei Arnhemse toneelgezelschap kon dit stul hier niet brengen door de beperktheic van het toneel van de schouwburg. Onz< zuiderburen hebben een kleinere toneel opstelling. Er worden ook twee of dri« voorstellingen gegeven voor de school jeugd boven 12 jaar. Vijf toneelgezelschappen spelen dit sei zoen in Leiden: de Kon. Vlaamse Schouw burg, de Haagse Comedie, het Rotterdams Toneel, de Nederlandse Comedie en de toneelgroep Theater. In december verwacht K. en O. hii een toneelgezelschap uit Meohelen, d. hert stuk „Zwervers rond de kribbe" oj Orkest; dirigent: Eduard Flipse; solist: a Qherkassky, piano. Programma: :ana, Ouverture „Die verkaufte rt"; Tansman. Suite Barocque; Tsja-i- kowski. Tweede pianoconcert; Beethoven. Zevende Sym-phome. november: Residentie-Orkest; diri- ELia Poslawsky; solist: Louis Stotijn. fagot. Programma: Mendelssohn, Ita- mse Symfonie; Mozart, Fagotconcert bes K.V. 191; Strawinsky, Symfonies pour instruments a "Vent; Debussy, La Mer. 28 januari: Rotterdams Philharmomsch Orkest; dirigent: Eduard Flipse; soliste: Inig-rid Haebler, piano. Programma: E-rahms, Haydn-vanaties; Moza-rt, Piano concert in c K.V. 491; Fra-nck, Symfonie. 18 februari: Residentie-Orkest; dirigent: Dean Dixon; solist: Berl Senowsky, viool. Programma: Prokofjeff, Vioolconcert nr, 1 in D Gr.; Brahms, Vierde Symfonie. 31 maart: Residentie-Orkest; dirigent: Willem van Obterloo; solist: Cor de Groot, piano. Programma: Beethoven, Vierde Dconcer-t in G; Mahlor, Vijfde Sym- 21 a-pril: Concertgebouworkest; dirigent en programma worden later bekendge maakt. Dan zijn ook nog er bedrijfsleden geprojeoteerd, in ieder ge val drie. Weer naar Casino De filmstudieikning van K. en O. geeft ditmaal zeven voorstellingen in de film zaal van de universiteit. Het doel kring is langzamerhand genoegzai kend: het brengen en eventueel inleiden van films, die in Leiden niet in openbare vertoning komen, maar die om histo rische, artistieke of andere redenen waard zijn, toch te worden gezien. Ook wordt aan het voorprogramma bijzondere dacht besteed. Voor deze voorstellingen bestaat in de regel grote animo. Slechts zij die de leeftijd van 18 jaar h abb en be reikt, kunnen als lid toetreden. Het verheugt K. en O., dat de „ge wone" voorstellingen na een onder breking weer gegeven kunnen wor den in een bioscoop; de directeur van Casino aan de Hogewoerd heeft hier voor gelegenheid geopend. Men is er in geslaagd, voor de eerste serie in dit seizoen oktober, november en december de hand te leggen op drie films, die tot de belangrijkste van de laatste jaren worden gerekend. Dc voorstellingen beginnen om 8 uui en bieden een avondvullend programma Als de belangstelling voor één voorstel ling echter te groot is. zullen twee voor stellingen op een avond moeten plaats hebben, dus om 7 uur en half 10. Op 22 oktober draalt „De 12 gezworenen'" 26 november „The quiet man" en op 10 december „God heeft de mensen nodig" Belangstellenden kunnen ditmaal in tekenen op een gemengd kunstabonne- Op 10 november komen Lotte Goslar en haar ensemble naar Leiden het programma ..For Humans Only", reeks van parodieën, dans en zang. Op 15 december bezoeken bwaalf Frans© pantomimespelers Leiden. Theatre Co- mique de Paris. Op hun repertoire staan „De werken van Hercules", een kos telijke satire op de heldendaden van ae Griekse mythenfiguur, die het artistieke hoogtepunt vormde van het Parijse Fes- val 1957. In januari verwacht K. en O. dan het Haagse studentencabaret. Acht studenten. Den Haag als woonplaats habben maar elders studeren. Sinds 1953 vormen zij vast gezelschap, dat al vele malen >n lande met groot succes is opge treden. In Leiden brengen zij „Bij lach Vele cursussen 'an de luistercursussen en lezingen men wij: Het Buddbisme en zijn kunst, door dr. P. H Pott, directeur van Volken kunde te Leiden; De moderne behande- en verpleging van geesteszieken, dr. C. P. J. Stotijn, geneesheer directeur van Endegeast, Voorgeest en de Jelgersmakliniek; Voor en achter de tralias in de dierentuin, door Han Ren- senbrink. verbonden aan Artis; De tijd ruit. moderne Nederlandse literatuur 1950, door prof. dr. J. G. Bomhoff te Leiden; en Ernst en luim in de culturele betrekkingen tussen noord- en zuid- Nederland. door Karei Jonckheere. Vlaams letterkundige. De studiecursussen handelen ditmaal ver de existentiefilosofie en een inlei ding tot de sociale psychologie. De filmlezingen gaan over Brazi- i, menselijk leed in een wereld van sociale vooruitgang, winter folklore in noord-Japan, Florida, zonder make-up, onbekend Bulgarije en de Britse kroonkolonie, Hong kong. n de werkcursussen noemen wij: bloemenschiteken, boetseren, boekbinden, calligraferen, praktische autotechniek, tekenen en schilderen, wonen, poppen- kastpoppen maken, fotografie voor ge vorderden, eenvoudige verpleging in he' begin, moderne handwerken, zich vri; .ten en bewegen. De talencursussen betreffen Duits, En- ris, Esperanto, Frans, Italiaans er Spaans. december zal het honderd jaar ge leden z(jn, dat de grondlegger van he Esperanto, dr. L. L. Zamenhof, werd ge boren. Overal ter wereld zal aan dil aandacht worden gegeven. K. en O. heeft hierin aanleiding gevonden om In talenprogramma dit jaar een cursus peranto op te nemen. De eerste les is op 5 oktober, een gratis proefles. Daarna i: er nog gelegenheid tot aanmelding tot I oktober. Een cursus klassieke vorming Latijn en oude geschiedenis, staat ondei leiding van dr. J. Cohen, leraar oude talei hot stedelijk gymnasium alhier. Hiermee hebben wij slechts een globale indruk gegeven van wat K. en O. ir komende seizoen heeft te bieden. Het programma in zijn geheel staat nog niet vast. De conclusie kan echter nu al zijn, dat bestuur en directie geslaagd zijn in hun opzet, die variatie wil verenigen met kwaliteit. 2o stuks f. 1.- In Leiden-Zuid-West moet gebouw komen Uit de bewoners van het zuid-westen van Leiden is een voorlopig comité ge vormd, bestaande uit vijftien personen, dat de taak op zich heeft genomen de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op de wenselijkheid van de stichting van een verenigingsgebouw voor culturele doeleinden. Een gebouw met grote en kleine zalen, dat geschikt is voor het beoefenen van zang, muziek en toneel, vergaderingen en uitvoerin gen. Voor dit doel is in Zuid-West nu een circulaire verspreid, ondertekend door de heer C. Zwerver, mevrouw T. Kramer- Spruyt en de heer J. Snaathorst, Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 ten. Daarnaast uiteraard ruimten voor het uitgebreide kantoor voor hert ontwikkelingswerk. Het gebouw is te vergelijken bij een aulasohool. Het laatste ontwerp zou, naar de directeur, de heer A. J. van de Pompe, taxeerde, een bedrag van ongeveer vijf ton 500.000 belopen. Hoe zou dat gefinancierd moeten wor den? Het is ben enenmale uitgesloten, dat K. e.n O. zelf in staat zou zijn, dit gebouw meent, de gemeente Leiden dan ook i ten doen. Maar K. en O. kan wel de zegging doen. dat het onmiddellijk effec tief zal worden gebruikt en dat de richting en de exploitatie voor haar reke ning zijn. Er behoeft dus niet jaarlijks met een tekort op de begroting te worden gerekend. Als K. en O. het over een effectief gebruik heeft, dan denkt men aan de periodieke bijeenkomsten van de Leidse Smalfilmliga, de Vereniging voor Pedagogiek, huisvrouwenorga nisaties, de Vereniging voor Handen arbeid en die Leidse amateurfoto grafen om er een paar te noe men die in zo'n gebouw onderdak zouden kunnen vinden. „Wij zouden er alles aan doen dat ons huis de hele week door gonsde van activi- in zekere zin „noodlijdend", mede afhan kelijk van steun buitenaf. Laat staan dat ©r voldoende reserveringen z.ouden kun nen worden opgebouwd om bouwprojec ten tot uitvoering te brengen. Het is te hopen, dat het contact dat tussen de leiding van K. en O. en het gemeentebestuur van Leiden over deze ook naar onze mening urgente materie mogelijk al bestaat of in de (naaste) toe komst officieel gaart ontstaan, binnen niet al te lange tijd resulteert in een constructief plan, dat in deze dringende behoefte op een voor beide kanten be vredigende wijze voorziet. K. en O. heeft zich in de Leidse gemeenschap een zo danige plaats verworven, dat stilstand of achteruitgang in dit werk direct als schade moet worden aangevoeld. Lichte stijging Bedroeg het aantal leden in het seizoen 1957—1958 op vier na 10.300, voor het programma 1958—1959 gaven 10.344 leden zich als lid op. Hot aantal bezoekers onderging ook een lichte stijging, vverten van 45.358 naar 45.606. Het getal der activiteiten bleef gelijk: 174. Men bedenke hierbij, dat de talencursusse van 20 lessen, de werkcursussen van lessen en de luistercursussen van 2 tot lessen als één activiteit zijn gerekend. In hot totale aantal bezoekers is bi grepen het aantal leerlingen van h V.H. en M.O., het U.L.o! en het Nijve heidsonderwijs en de werkende jongeren, voor wie ook in het afgelopen speciale voorstellingen werden georgani seerd. In samenwerking met de Leids© rt; het streven bestaat, elk jaar in deze maand iets te brengen dat toepas selijk kan worden geacht. Voor mei staat een operette op het programma, op te voeren door het gezel schap Forum te Enschede. Dat zal .weer W. te Den Haag gebeuren. Op het gebied van ballet wordt ook iets ten wen, ondanks de spanningen in de Nederlands© balletwereld. Het Ned Dansbheater treedt op zowel voor houders gele als voor bezitters van groene ten. Het Nederlands Marionetten theater komt mat de opera Faust naar Leiden (groene-kaa-rbhouders). Niet vergeten mag worden het optreden an Tom Manidens als Dorus. Bestuur en directie van K. en O. hopen, dat door de avond met Dorus speciaal mensen in de bedrijven ook belangstelling voor andere en O,-activiteiten krijgen. Er komen zes abonnementscon certen, drie te verzorgen door het Rotterdamse orkest, twee door het Residentie-Orkest en één door het Concertgebouworkest. Het Amster damse orkest speelt nu in Leiden voor het eerst in een abonnementen- serie- Bestuur en directie zijn voor de inwilliging van dit verzoek erkentelijk; het geeft ongetwijfeld nog meer cachet aan dit lustrum- jaar. Van de concerten kan reeds het volgi de warden gemeld. 15 oktober: Rotterdams Philhanmonisch Tot de grote orkesten die Leiden in het aanstaande seizoen op uitnodigng van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. zullen bezoeken, behoort van zelfsprekend ook weer het Residen tie-Orkest. Het zal slechts eenmaal onder leiding staan van Willem van Otterloo. De andere dirigenten zijn Elie Poslawsky en de neger Dean Dixon. Als solist treden op Louis Stotijn, fagot, Berl Senowsky, viool, en Cor de Groot, piano. Behalve het Residentie-Orkest komen het Rotter dams Philharmomsch Orkest en het Concertgebouworkest (voor het eerst Sleutelstad. Vooral dit laatste stemt K. IN 1899, dit jaar dus zestig jaar geleden, werd onder 'leiding van de hoog leraren Drucker, Van der Vlugt en Graven het Leidsche Volkshuis op gericht. Amsterdam had al een Volkshuis gekregen in het hartje van de Jordaan in 1892. Zowel Leiden als Amsterdam was geïnspireerd door het werk in Londen, waar in 1884 de beweging van Toynbee Hall was begon- Na Leiden volgde Rotterdam en thans zijn er bij de landelijke bond, de N.B.V., 73 volkshuizen, buurt- en dorpshuizen aangesloten. Hoe begon het in LeidenMejuffrouw Knappert was de eerste directrice, die als een ware pionierster in dit werk de kinderen van de straat haalde om hen tot een bezigheid in de vrije tijd te brengen en de volwassenen bijeenzocht om hen bewust te maken van hun plaats en verantwoordelijkheid in de maat schappij. Zestig jaren geleden is dat begonnen en het is doorgegaan tot op heden. Vanzelfsprekend zijn er accentverschil len geweest in de loop der jaren; immers vroeger bood het volkshuis een nagenoeg enige mogelijkheid tot deelneming aan activiteiten in de vrije tijd, thans zijn er op dat gebied zeer vele mogelijkheden. Kinderen Sedert de begintijd hebben de kinderen hun weg naar het LV gevonden. Vele mogelijkheden van zinvolle vrijetijdsbe steding worden hun geboden. Ook de vrouwen heben er van het begin af hun mogelijkheden van contact, van bezig heden op het gebied van handwerken, van culturele ontwikkeling (de „Hoorneboeg") werd een begrip!), kunnen vinden. Een bijzondere vergelijking van de begintijd van het volkshuis en nu dringt zich echter op ten aanzien van de jeugd boven 16 jaar en ten opzichte van het ontwikkelingswerk voor vol wassenen. Evenals destijds de kinde ren worden thans de jongeren boven 16 jaar van straat binnengehaald om in de vrije tijd tot een vorm van bezig- zijn te komen die bij hen past en die mogelijkheden inhoudt hen tot een verbeterd gevoel van eigenwaarde te brengen. Evenals destijds tracht men thans vormen te vinden voor een sa menkomen van volwassenen met het doel eigen plaats en verantwoorde lijkheid in de maatschappij bewust te Behalve de officiële herdenkingsbijeen komst op 22 oktober en de receptie van het bestuur zaterdagmiddag 17 oktober zijn er nog enkele feestelijke bijeenkom sten. Gedurende de feestweek van 17 oktober tot en met 24 oktober wordt een tentoonstelling gehouden in het ge bouw aan de Apoth^ekersdijk. Geschenk Het ligt voorts ln de bedoeling een nieuw gezinskampeerhuisje op het bui tencentrum te Noordwijkerhout het be stuur als jubileumgeschenk aan te bieden Daartoe is een loterij opgezet. Tevens zal 24 oktober een straatcollecte worden ge- De lieer Smits vierde veertigjarig jubileum Gisteren heeft de heer J. Smits zijn 'eertigjarig arbeidsjubileum gevierd in lienst van de N.V. Sajetfabrieken P -los on Leembruggen. De jubilaris en :ijn vrouw werden door directeur mr. 2. J. Leembruggen hartelijk toegespro. De directeur herinnerde eraan, dat de lieer Smits in dienst trad bij de dochter onderneming, de firma Parmentier. La ter ging hij over naar Clos en Leembrug- imens de collega's w aangeboden, waarna het jubileumfonds irden gesehen- BECKERS KOLEN- EN OLIEHAARDEN A. dc WIT's Handelshuis OUDE VEST 111 houden. Er wordt een door mejuffrouw J. E, A. Kiers samengestelde herdenkings brochure uitgegeven. Het Leidedhe Volkshuis gaat ech ter niet enkel feestvieren. Ook het '•ewone clubwerk begint weer. Er is zoals altijd voor elk wat wils. Om maar voor de vuist weg wat te noe men: blokfluitles, volksdans, han denarbeid, timmeren, toneelspelen, baHletolubjes, zaalspanten, Engelse les, bibliotheek, kantklossen, weven, discussiegroepen, badminton, volley bal. Een volledig programma kan men krijgen bij het secretariaat van de Leidsche Jeugdactie, stadhuis. Binder J. Laman verliet universiteitsbibliotheek Leiding en personeel van de universa le itsbibliortiheek der Leidse universiteit hebben gisteren in een van de zalen van het gebouw afscheid genomen van de heer J Laman, die na 47 jaar werk in de biblio theek de pensioengerechte leeftijd had be reikt. De heer Laman onderscheidde z.ich in de bibliotheek door zijn vakkundig bindwerk. Vele waardevolle oude hand schriften en folianten werden aan hem toevertrouwd en hij verwierf zich in zijn lange ambtsperiode ook buiten de biblio theek grote faam. De bibliothecaris dr. A. Kessen merkte in zijn afscheidswoord op, dat langzamer hand de gehele oude garde heen gaat. Deze oud-gardisten hebben een aantal trekken gemeen, aldus dr. Kessen. Zij hebben er bij hun afscheid vrijwel allen ongeveer vijftig dienstjaren opzitten, welk feirt en kele karaktereigenschappen als standvas tigheid, vasthoudendheid en evenwichtig heid verraadt. Dr. Kessen erkende en waardeerde in het werk van de heer Laman een stukje ambachtskunsrt. Hier door zal na het afscheid de band toch nog blijven bestaan, wan-t bij bijzondere hand schriften, die gebonden of gerestaureerd moeten worden, zal men aLtijd een beroep kunnen blijven doen op de scheidende functionaris. De heer Laman was altijd een prettige medewerker en uitstekend collega, aldus de heer Kessen. De heer E. van Gulik, hoofd van de cataloguskamer roemde vervolgens de verdiensten van de heer Laman en wensrte hem veel geluk op zijn verdere levensweg. Verder sprak nog de heer W. F. Neute boom, hoofd van de afdeling personeels zaken van het Universiteitsburea u en dr. P Voorhoeve, hoofd van de afdeling Oos- 'erse talen van de bibliotheek. Hierna hadden de medewerkers gele genheid om persoonlijk afscheid ie nemen van de heer Laman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3