Jlieuioe £riltsrije GTourant met Indiase regering tobt interne moeilijkheden Uitbundige verwelkoming van Ike in Frankrijk MINISTER GAAT, MAAR STAFCHEF BLIIFT Communistisch onder Engels China e druk Ziekenfonds duurder? Koffie opnieuw goedkoper Topconferentie blijft nog uit De Gaulle zorgde voor een groots onthaal Aanzienlijke toeneming van onze handel Uitbreken oorlog herdacht Polen wenst Duitse vriendschap niet In Laos rust weergekeerd WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: t 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11656 Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticf) is gfjebleuen myn bert in tegjjenspott" BLOED als grondstof Zie pagina 5 SPEELGOED op de beurs Zie pagina 5 CONCOURS-HIPPIQUE Zie pagina 11 In het HEILIGE LAND Zie pagina 7 Tabaksproces Bremen begint 20 oktober De districtsrechtbank te Bremen zal 20 oktober beginnen mét de openbare be handeling van het verzoek der Delimij. en Senembah tot vrijgave van de te Bre men opgeslagen uit Indonesië afkomstige tabak, aldus werd van de zijde der recht bank aan Reuter medegedeeld. Drie grote mannen op het giste ren gehouden herendiner in Londen, drie beroemde vechters uit d.e oorlog: Winston Chur chill, Dwight DEisenhower en achter hen veldmaarschalk Montgomery TERWIJL de communistisch-Chinese troepenbewegingen aan de grens van India steeds dreigender vorm aannemen, is in New Delhi opwin ding ontstaan door het nieuws over het ontslag van Krisjna Menon, mi nister van defensie in het Indiase kabinet. Premier Nehroe heeft vandaag in het parlement het aftreden van zijn kabinet en de vorming van een ïieuwe regering zonder Menon bekend gemaakt. De berichten over het aftreden van Menon hebben gisteren in het par lement de uitwerking van een bom gehad. De socialistische leiders eisten dat de berichten onmiddellijk zouden worden tegengesproken, ten einde het moreel van de militairen en de bevolking in deze spannende dagen op peil te houden. De chef-staf van het leger heeft inmiddels op verzoek van Nehroe zijn ontslagaanvrage ingetrokken. nistan wegen aan te leggen en communi catiemiddelen te installeren, die het mo gelijk maken Pakistan binnen te vallen. Uit zelfbehoud moeten India en Pakistan thans gezamenlijk optrekken, verklaar- De ambassadeur van India in Washing ton heeft in een toespraak voor de Ame rikaanse vereniging van'journalisten ver klaard, dat China zich schromelijk ver gist, als het denkt dat India niet naar de wapens zal grijpen om zijn landsgrenzen te verdedigen. Het aftreden van Menon zou in de hand zijn gewerkt door een ernstig con flict met zijn drie stafchefs. De lèiding leger, luchtmacht en marine hebben ernstige kritiek op Menon geuit, inzake de politiek die hij met militaire promoties bedrijft. De laatste tijd heeft Menon voorts aan kritiek van de dagbladen bloot gestaan, omdat hij zo lang het zwij gen had bewaard over de Chinese onder drukking in Tibet. Ike aarzelt Intussen heeft de hoge commissaris van India te Londen, mevrouw Laksjmi Pan- een zuster van Nehroe, president Eisenhower namens de Indiase regering uitgenodigd een bezoek aan haar land te brengen. President Eiscenhower heeft de uit nodiging niet rechtstreeks aangeno men Hij antwoordde beleefd, dat hij graag naar India zou willen komen, doch dat hij niet wist wanneer hij daartoe gelegenheid zou hebben. Te meer omdat hij, als hij de uitnodiging zou aanvaarden, graag wat langer dan enkele dagen in India zou willen blijven. Volgens het weekblad Newsweek heeft Engeland voorts gedreigd de betrekkin gen met communistisch China te verbre ken, als de Chinezen nieuwe stappen ne- i tegen India of enig ander vrij Azia tisch land. Engeland is het enige land de westelijke grote drie dat rood- China heeft erkend. President Mohammed Ayub Khan van Pakistan heeft gisteren gezegd, dat de vijandigheid tussen India en Pakistan niet langer mag blijven voortduren. Vol gens hem zijn de Russen bezig in Afgha- (Van onze sociaal-economische redactie) Het is niet uitgesloten dat de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring met ingang van l januari verhoogd zal worden van 4,5 procent tot 5 procent. Op grond van de sterk slinkende reser ves van de ziekenfondsverzekering is hier enige tijd geleden reeds over gespro ken, maar thans is de noodzaak van pre mieverhoging nog veel duidelijker gewor den tengevolge van de overeengekomen verbetering van de honoraria der zieken fondsmedewerkers. De verhogingen (per 1 januari) houden in: voor huisartsen 12 procent, voor spe cialisten 7 procent, voor tandartsen circa 5 procent, voor apothekers ook 7 procent (van de netto-verdiensten) en de vroed vrouwen krijgen 7 per bevalling meer uitbetaald. =ze verhogingen zullen een feit wor- wanneer ook de Ziekenfondsraad er zijn fiat aan geeft en de minister van sociale zaken en volksgezondheid geen waarschuwende vinger opsteekt of een goedkeurend besluit van de raad ver nietigt. De raad zal de minister moeten adviseren over de nieuwe premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering per 1 januari. De conjuncturele reserve die voor de lopende uitgaven niet aangetast mag worden, bedraagt officieel 50 mil joen. Op het ogenblik is de' reserve echter al gedaald tot 40 miljoen. Mochten nu de verhogingen van de honoraria door gaan dan zal de premie beslist omhoog moeten van 4,5 procent tot waarschijnlijk 5 procent. Over een verhoging van de zieken fondspremie brengt ook de S.E.R. nog advies uit aan de minister. De S.E.R. be kijkt de kwestie meer uit het oogpunt van algemeen belang en de ziekenfonds raad van de verzekerings-technische kant. De verwachting bestaat dat de Zieken fondsraad uiterlijk volgende maand een beslissing zal nemen over de verhoging van de honoraria per 1 januari en over het advies aan de minister inzake de ver hoging van de premie per dezelfde datum. Naar wij uit vakkringen verne men worden de koffieprijzen als ge volg van de daling op de wereld markt met ingang van vandaag ver laagd. Deze verlaging zal over het alge meen bedragen 10, 12 en 14 centen per pakje van 250 gram. Premier Macmillan van Engeland heeft er bij president Eisenhower tever geefs op aangedrongen om zo spoedig mogelijk een topconferentie met Rus land te houden. Eisenhower wilde ech ter eerst zijn gesprek met Chroesjtsjef afwachten en Macmillan heeft tenslotte maar toegegeven. Macmillan had ge zegd dat de Geneefse conferentie al een topconferentie rechtvaardigde. Maar Eisenhower was het hiermee niet eens. Gisteren heeft Eisenhower in Londen gedineerd met zijn wapenbroeders uit de Tweede Wereldoorlog. Ook de om streden veldmaarschalk. Lord Montgo mery, die veelal kritiek heeft geleverd op Eisenhower als militaire bevelhebber, zat aan tafel. BRITSE VERKIEZINGEN IN OKTOBER De Daily Express-berichtte gisteren dat verwacht wordt dat premipr Mac millan de volgende week voor radio en t.v. de datum van de Britse algemene verkiezingen zal bekendmaken. De ver- waohting is dat de keus zal vallen op eèn van de voLgende data: 8, 15, 22 of 29 oktober. Vol belangstelling keek H.K.H. prinses Irene gisteren naar al les wat er alzo omgaat op een huishoudschool. De christelijke huishoudschool te Apeldoorn is namelijk een nieuw gebouw rijk en dat is gisteren door de Prin ses officieel geopend. De school is van heel wat meer dan plaat selijke betekenis omdat ze de vijfde christelijke opleiding in Nederland is voor lerares akte N XII. PRESIDENT EISENHOWER is vanmorgen uitbundig verwelkomd in Parijs. Zijn Franse ambtgenoot De Gaulle had dan ook alles op alles gezet om een onvergetelijke indruk te maken en om de oude luister van Frankrijk te doen herleven. Langs de Champs Elysées waren talloze vlag- gemasten opgericht en uit kanonnen bij het graf van Napoleon klonken 101 saluutschoten. Vierenzestig politiemotoren waren het escorte voor de Amerikaanse president, terwijl bovendien op de daken langs de route vijfentwintinghonderd brandweermannen waren geplaatst. Ook een groot aantal rechercheurs was op de been. Het afscheid van Engeland was even- de _gevoelens eens bijzonder hartelijk. Ondanks het velen naar London Airport gegaan, om het vertrek bij wonen. Premier Macmillan en minister Selwyn Lloyd waren eveneens aanwezig toen Eisenhower met minister Herter uit de helikopter stapten, die hen in een vlot tempo buiten Londen had gebracht. Macmillan hield een korte toespraak, waarin hij nogmaals de nadruk legde op genegenheid, die men Engeland ten aanzien van Ike koestert. Eisenhower volstond met enkele woor den. Daarna vertrok een Boeing 707 met de president naar Frankrijk, waar zo als gezegd het welkom bijzonder har telijk was. Om even over tienen landde men op Le Bourget. Op het vliegveld stond Ike's wapen broeder uit de tweede wereldoorlog, pre sident Charles de Gaulle. gekleed in een donker kostuum. Naast De Gaulle ston den zijn voornaamste kabinetsleden en een erewacht van de luchtmacht, marine en het leger, benevens een militaire ka pel van 75 leden, om de Amerikaanse president de officiële eer te bewijzen. Bij het verlaten van het vliegveld lie pen achter de twee presidenten de Fran se premier Debré, de Amerikaanse minis ter Christian Herter en de Franse minis ter Maurice Couvé de Murville. Daarach ter kwam een groep admiraals en gene raals. Toen het gezelschap de eresalon betrad, die voor deze gelegenheid in rool-wit-blauwe kleuren was; leken Eisenhower en de Gaulle twee oude vrienden, die elkaar na lange tijd weer ontmoeten De Gaulle liep naar de microfoon en begroette zijn oude vriend. Hij zei: „U bent president van het land. dat meer dan alle andere Frankrijk dierbaar is". Eisenhpwer antwoordde, dat FrankrUk zijn tweede thuis was. Over De Gaulle zei hij„Toen de vrijheid op het spel stond, was u het symbool van de Franse moed". Eisenhower kreeg onderdak in het gas tenverblijf aan de Quai d'Orsay, waar ook Winston Churchill heeft geslapen. De tweede nacht zal hij in de Amerikaanse ambassade overnachten. Hg heeft voor zijn gesprekken met De Gaulle officieel geen agenda opgesteld, maar men neemt aan, dat de kwestie Al gerije, de plaats van Frankrijk in het westelijk overleg, de Frans-Amerikaanse samenwerking op kerngebied en het op slaan van Amerikaanse kernwapens in Frankrijk zeker niet onaangeroerd zullen blijven. Chroesjtsjef Heeft men het in Frankrijk thans druk met de ontvangst van Eisenhower, in de Verenigde Staten breekt men zich het hoofd over het komende bezoek van Chroesjtsjef. Niet alleen omdat hij met een kleine honderd man komt, maar veel meer nog door de problemen, die de Rus sische premier in politiek opzicht op roept. Men vraaet zich bijvoorbeeld af of men hem het Congres moet laten toe spreken. Formeel kan men er onder uit, omdat Chroesjtsjef geen officieel staats hoofd is. Ook is men bevreesd voor een minder vriendelijke bejegening. Een op lossing zou kunnen zijn, dat men op re ces gaat, wat misschien maar het beste is. Vijf Congresleden hebben namelijk al voorgesteld, dat er tijdens het verblijf van de Russische premier zal worden ge rouwd'om de slachtoffersvan de commu nistische terreur. Overigens zal Chroesjt sjef genoeg te praten hebben. Hij spreekt voor de Economische club in New York, voor de Verenigde Naties en een uur uur lang vooor d e televisie. De rechtbank te Amsterdam heeft de 26-jarige schilder C. H. v. N. overeen komstig de eis veroordeeld tot totaal 22 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De schilder die reeds acht keer veroordeeld is, was na zijn terbe schikkingstelling in de inrichting Groot Batelaar. Daaruit was hij een paar maal weggelopen, in welke perioden hij zich aan diefstal schuldig maakte. De vorde ring tot verlenging van de terbeschik kingstelling werd door de rechtbank af gewezen. De 19-jarige vrouw van de schilder kreeg drie maanden delijk met twee jaar proeftijd, Mooi eerste halfjaar Gevolg van gunstige wending in de conjunctuur DE TOTALE WAARDE van de Nederlandse handel met het buitenland is in het eerste halfjaar van 1959, vergeleken met vorig jaar, toegeno men met 8 procent. Hierdoor werd het recordniveau uit de eerste helft van 1957, ondanks een vrij aanzienlijke prijsdaling, bijna geëvenaard. Het tekort op de handelsbalans kon verder worden ingekrompen. Het dek kingspercentage bereikte een bijzonder hoog cijfer, nl. 90. Het hoogtepunt werd in 1952 genoteerd, toen het dekkingspercentage 93 bedroeg. Een duidelijk herstel in de inter nationale conjunctuur is ingetreden, aldus deelt het ministerie van eco nomische zaken mede in een over zicht omtrent de Nederlandse in- en uitvoer over de eerste helft van 1959 De stijging van de uitvoer was gedu rende de eerste zes maanden van dit jaar hoger dan die van de invoer. De uit voer nam naar waarde met 10 procent toe. naar hoeveelheid met 12 procent. Een der gelijke vermeerdering van onze export is sinds vijf jaar niet meer voorgekomen. Rekening hóudend met een verder co'njunctuurverbetering mag in 't twei de halfjaar 1959 opnieuw een stijging van de Nederlandse export worden verwacht. Onze invoer steeg naar waarde met 7 pet. en naar hoeveelheid met 12 pet. Dit door de aanzienlijke prijsverminderingen De verklaring van deze ontwikkeling ligt ook hier in het duidelijk herstel v; internationale conjunctuur. De ruilvoet met het buitenland verbe terde, tegenover 4}£ pet. prijsdaling bij de invoer stond 3 pet. bij de uitvo De gunstige ontwikkeling van de han delsbalans leidde bij een vrij stabiel dienstensaldo tot een verbetering van de betalingsbalans met 200 miljoen toi circa 900 miljoen. Voor de tweede helft van dit jaar wordt een sterkere stijging van de invoer dan van de uitvoer ver wacht, waardoor over 1959 rekening moet worden gehouden met een geringer posi tief resultaat dan verhoudingsgewijs in het eerste halfjaar werd bereikt. Het opvallendste verschijnsel is. dat de invoer uit de Verenigde Staten belang rijk is teruggelopen ten opzichte van die uit West-Europa. De sterke uitbreiding van het Westduitse produktie-apparaat is daar een gevolg van. Dit land nam oor onze export weer verder in beteke- lïs toe, hetgeen eveneens het geval was mét de V.S. De stijging van de invoer lag voorname lijk bij industriële grondstoffen halffabri katen en cindproduktcn, doch de ii van investeringsgoederen nam niet De invoer van kapitaalgoederen bleef zelfs 25 pet. onder die van het record in het eerste halfjaar van 1957. Bij de uit zag men de grootste stijging indus triële goederen met 16 pet., terwijl de VIRGIN A H O. 1 CIGARETTES -L kelen is gisteren het feit her dacht, dat twintig jaar geleden de Tweede Wereldoorlog uitbrak. In de Westeuropese landen was de vastbeslotenheid, dat er geen Derde Wereldoorlog mag komen, het be langrijkste thema. In de Oosteuro- pese landen legde men meer het ac cent op het herlevend militarisme in West-Duitsland. Het onafhankelijke Westduitse blad „Mittag" schreef, dat het niet voldoende was het begin van de oorlog te verkla ren door te zeggen, dat Hitier een waan zinnige was. Hitler zou misschien hebben afgezien van zijn aanval op Polen als Engeland en Frankrijk een flinkere hou ding hadden aangenomen. Tijdens een herdenking van de Duitse inval heeft de Poolse premier voor het gedenkteken van de onbekende soldaat Warschau fel gereageerd op de ver- nende rede van dr. Adenauer. Pre- :r Cyrankiewicz zei, dat de Bonds kanselier krokedilletranen heeft vèrgo- n en geprobeerd een wig té drijven tus- ;n Polen en Rusland. De Westduitse militaristen, zei hij, be duren r duidelijk hoorbaar, rsbureau heeft in een op Adenauers radiorede ge zegd, dat de Bondskanselier welbewust de historische feiten heeft verdraaid. Hij heeft geprobeerd het Duitse militarisme te verdoezelen. De woorden, die Ade nauer tot hét Poolse volk richtte, zijn een farizeeër waardig, zo meent het Russi sche persbureau. De Laotiaanse provincies Sam Neua en Phong Saly, waar de communistisch ge zinde rebellen in juli hun acties begonnen, geheel onder rageringscontrole Het leger bevindt zich in een positie om tot de tegenaanval over te gaan, zo heeft de minister van buitenlandse zaken van Laos, Rhamphan Panya, dinsdag op een persconferentie in Vientiane bekend gemaakt. Minister Panya, toonde zich optimistisch /er 'het resultaat van de strijd. De rebel len zijn weliswaar niet volledig verslagen, doch anderzijds kan het leger niet ver slagen worden, tenzij de rebellen de oorlogsophitsers in West- steun uit het buitenland zouden krijgen. landbouw voordeel trok van de minder gunstige oogsten in West-Europa. Hier was de stijging 8 pet. De belangrijkste stijgingen bij de invoer toonden hout, wol, chemische produkten, textiel en motorvoertuigen, geen stijging bij katoen, tinerts, kolen en aardolie. Bij de uitvoer steeg die van eieren met 25°/o condensmelk 30 pet., groente en fruit 20 pet., chemische produkten naar hoeveel heid 25 pet, bij industriële eindproduk- ten naar omvang 20 pet. (waarvan bij de uitvoer naar West-Duitsland en de V.S. 30 pet.). De uitvoer dezer produkten naar West-Duitsland is in 3 jaar verdubbeld, terwijl die naar grondstoflanden slechts 10 pet. toenam. Ongeregeldheden in Calcutta In het céntrum van Calcutta is het gis teren tot ernstige ongeregeldheden geko men tussen politie en duizenden betogers, die tegen het vallen van de avond in het grootste deel van de binnenstad heer en meester waren. Er vielen zes doden; vijf tig personen werden gewond. De demonstranten richtten zich tegen het politieoptreden van eergisteren toen de communistische partij en links-ge- oriënteerden een voedselmars in de stad hadden ondernomen. De premier van Calcutta heeft meege deeld dat de toestand op het ogenblik be heerst wordt door gepeupel. Augustus bleef zomers (Van ome weerkundige medewerker) De zomerse augustusmaand (eindelijk eens weer na vele jaren) heeft er in be langrijke mate toe bijgedragen dat de zomer van 1959 een goede plaats heeft gekregen, wat de temperatuur en de zonneschijn betreft. De gemiddelde etmaaltemperatuur van augustus bedroeg in De Bilt 17.8 gr. C. tegen normaal 16.7 gr. C. In De Bilt werden in deze maand negen zomerse dagen (warmer dan 25 gr. C.) waargenomen. Het begin en het einde van de maand was te koel. maar daar tussen kwam langdurig zonnig vakantieweer voor. Van de 31 dagen waren er De Bilt 18 warmer dan normaal. Als vakantie maand was augustus dit jaar ideaal en ook als ooastmaand. Het koren is op de meeste bedrijvenna de zomer van 1911, niet meer zo vroeg binnen gekomen. De eerste week van augustus bleef met nauwelijks 50 uur zon vrij somber maar over de gehele maand werden in De Bilt nog 208 uren zon geregistreerd, tegen normaal 192 uren. Over het algemeen Is augustus een droge maand geworden, maar enkele plaatselijke onweersbuien waren er oorzaak van dat soms op korte afstand vrü grote ver schillen in de neerslag ontstonden. Nor maal valt er in augustus in Zuid-H allang 775 mm regen. Dit keer kreeg Rotterdam 42 mm. De Haag 770. Sliedrecht 59, Bos koop 63, Hazerswoude 577, Dirksland 72, Heiningen 72, Ypenburg 51„ Oud-Beijer- land 89. Hoek van Holland 71. Dordrecht 29, Katwijk 67 mm. De grootste dagsom (45 mm) werd op 11 augustus in Oud- Beijerland gemeten. Oostelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog, overwegend zonnig en weinig verandering van temperatuur. Matige oostelijke wind. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 3 september: zon op 5.53, onder 19.25; Maan op 6.18, onder 19.25. Nieuwe Maan. *89 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1