Jïieutuo £cihsri)c ÖTouront Adenauer biedt vriendschap Polen aan Nieuw diplomatiek offensief van Westen: Ontwapening M. Ruppert in de Raad van State Aanval van Rood- China op Bhoetan Tallozen zagen Ike en Macmillan Piiiii 20 JAAR NA DUITSE INVAL Herstel van diplomatieke betrekkingen verwacht Afspraken Macmillan en Eisenhower Verlies voor Chr. vakbeweging Televisiegesprek zonder nieuws Weldra Italiaanse raket voor postvervoer DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES- f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. llóoo Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuasticfi is gfjcbleuca mgn hert in togbenspoct" ARBEIDSINSPECTIE 50 jaar (Zie pagina 5) Hoe is 'f met uw AUTO (Zie pagina 6) DE OORLOG begon (Zie pagina 7) Niet HILTON maar HILTOM (Zie pagina 7) AAN DE VOORAVOND van de dag waarop Hitier 20 jaar geleden met zijn troepen Polen binnenviel, heeft bondskanselier Adenauer het Poolse volk de vriendschap van het na-oorlogse West-Duitsland aangebo den. In een radiorede zei Adenauer met nadruk, dat het Duitsland van nu anders is dan het Duitsland van Hitier. De geestdrift, waarmee het Duitse volk een paar dagen geleden president Eisenhower, de overwinnaar van Hitier, heeft begroet, bewijst hoe grondig de Duitsers zich van het natio- naal-socialisme, zijn leerstellingen en zijn daden heeft afgekeerd, zo zei Adenauer. Adenauer hield deze rede na de publikatie van zijn verzoenende brief aan premier Chroesjtsjef, in welke brief de bondskanselier een hervat ting van het ontwapeningsgesprek voorstelt. Dit nieuwe Duitsland, zo ging Adenauer verder, wil een .goede buur van Polen DE GROTE DAG is gekomen! Parijs heeft nu de foto's vrij gegeven, die ons alle details van de komende wintermode onthullen. Allereerst tonen we het ontwerp het „enfant terrible" van mode 1959, Yves St. Laurent, de opvolger van Dior. Terwijl alle ontwerpers immers met lange en langere rokken vooT het voetlicht kwamen, hulde St. Laurent zijn mannequins in toilet ten, die nauwelijks tot de knie rei ken. Opvallend is ook, dat hij een smalle mouw maakte, die bij geen der overige modekoningen te zien is. Op pagina 5 vindt u voorbeelden van de lijn, die door hen gedicteerd wordt. Spanje vraagt meer Amerikaanse hulp De Spaanse minister van buitenlandse zaken Fernando Castiella heeft gisteren een beroep op president Eisenhower ge daan om de Amerikaanse militaire en economische hulp te vergroten. De mi nister gaf ook uiting aan „het volledige vertrouwen" van generalissimo Franco in de vredesmissie van de President in Europa. Tevens overhandigde hij een uit nodiging van Franco voor een bezoek aan Spanje. Salk-vaccin uit universiteit in Canada gestolen Drie gemaskerde en gewapende man nen hebben vannacht 10.000 ampullen met Salk-vaccin tegen kinderverlamming uit de medische afdeling van het universi teitsgebouw te Montreal (Canada) gesto len. De inhoud van de 10-000 ampullen is voldoende voor 75.000 injecties. De die ven vluchtten in een gestolen auto na de nachtwaker in een lege apenkooi te heb ben opgesloten. Er komt op het ogenblik veel kinder verlamming voor in de provincie Quebec. De verdwijning van de grote hoeveelheid vaccin wordt beschouwd als een zware klap voor de actie, die hier op het ogen blik tegen de gevreesde ziekte wordt ge voerd. De waarde van het gestolen vaccin be draagt ongeveer 200.000. Naar verluidt wordt er zwarte handel gedreven in het Salk-vaccin. J. Abels lid van de Eerste Kamer De heer J. Abels te Groningen zal wor den benoemd tot lid van de Eersta Kamer, nu de heer M. Ruppert is benoemd tot lid van de Raad van State. De heer Abels, die uiteraard anti-revolutionair is, maakt deel uit van het college van Gedeputeer de Staten der provincie Groningen. worden. In de toekomst kan tussen een ware vriendschap groeien. In diplomatieke kringen is naar aanlei ding van deze uitlating van de bondskan selier opgemerkt, dat het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland nu wel waarschijnlijk is. Reeds op de Geneefse conferentie werd gesproken over het verbeteren van de betrekkingen tussen West-Duitsland enerzijds en Polen en Tsjechoslowakije anderzijds. Ook was er de laatste tijd sprake van een non-agressiepact tussen West-Duits land en Polen. Aangenomen wordt, dat de radiorede van Adenauer, evenals zijn brief aan Chroesjtsjef, het resultaat is van het ge sprek tussen de bondskanselier en pre sident Eisenhower. Twee jongens met gestolen auto tegen paal De 21-jarige timmerman H. de J. de 20-jarige militair W. M., beiden uit Den Helder, die pas een jaar jeugdgevan- genisstraf hebben ondergaan wegens joy- rijden, waarbij zij een bromfietser dood reden, hébben vannacht een auto gestolen uit een garagebedrijf in Den Helder. Zij reden met grote snelheid weg maar kwa men op de Jan Verfailleweg in Den Hel der tegen een lantaarnpaal terecht, waar door de auto grotendeels werd vernield Na bekentenis is De J. ingesloten en I" overgegeven aan de militaire politie. Op haast Churchilliaanse wijze dankte president Eisenhower voor de ovatie die het publiek hem bracht toen hij Downingstreet 10 betrad voor zijn televisiegesprek met Macmïllan. TTET westelijke diplomatieke offensief zal worden geconcentreerd op LA een nieuwe poging een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Dit zijn president Eisenhower van Amerika en premier Macmillan van Engeland op het landgoed Chequers overeengekomen. Bij de besprekingen met Chroesjtsjef zal men, zoals bondskanselier Adenauer reeds in zijn brief aan de Russische leider schreef, het accent op de ontwapening leggen. Omdat dit vraagstuk in wezen veel belangrijker is dan de Berlijnse crisis. Eisenhower en Macmillan hebben gesproken over een ontwapenings plan, dat begin 1960 uitgewerkt moet zijn voor onderhandelingen met Rus land. Het plan beoogt onder meer een absolute staking van de proeven (Van onze sociaal-economische redactie) T>IJ KONINKLIJK BESLUIT is vandaag, op zijn verjaardag, de heer L-' M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond en lid van de Eerste Kamer, per 1 oktober benoemd tot lid van de Raad van State. Met de heer Ruppert doet voor de eerste keer een lid van de werknemersvakbeweging zijn intrede in 's lands hoogste adviescollege. De nieuwe staatsraad zal uiteraard zijn functie als vakbondsbestuurder en als senator neerleggen. Twaalf jaar lang heeft de heer Ruppert, die thans 48 jaar is geworden, de christelijke vakbeweging geleid. Als zijn vermoedelijke opvolger wordt de tweede voorzitter C. J. van Mastrigt ;enoemd. met kernwapens onder streng inter nationaal toezicht. Ook hebben de twee staatslieden af gesproken, dat het niet moet blijven bij de uitwisseling van bezoeken tussen Chroesjtsjef en Eisenhower. De groten der aarde moeten elkaar geregeld ont moeten. Over het houden van een topconferen tie is geen beslissing genomen. Eerst moet het resultaat van het gesprek tus sen Eisenhower en Chroesjtsjef worden afgewacht. Zoals ook uit het televisiegesprek tus sen Eisenhower en Macmillan bleek, blijft het Westen de vrijheid van de twee miljoen Westberlijners verdedigen Bij de onderhandelingen met de Rus sen en ook dit werd in het televisie gesprek gezegd moet het Westen standvastig, maar ook soepel zijn. Letterlijk zei president Eisenhower hierover„Het strategisch beginsel is ongewijzigd, maar de tactiek kan zich wijzigen." het ingrijpen verdween, was heer Ruppert 1 ondergronds ir i>an de bezettende maoht het aan de arbeid van de e danken, dat de N.CL.B. stand gehouden werd. Tijdens de bezettingsjaren heeft hij eer ïer groot aandeel gehad in de besprekin gen. die leidden tot de oprichting van d< Stichting van de Arbeid en de Raad var Vakcentralen. Ook de voorbereidingen om te komen tot wederopbouw van het CNV na de be- (Zie vervolg op pag. 6.). heer Ruppert heeft besloten het C N V. vaarwel te zeggen en zich voortaan als staatsraad voor 's lands belangen in te zetten op grond van een viertal over wegingen, die hü ons heden desgevraagd Chinese troepen zouden de Hima- layastaat Bhoetan zijn binnengeval len. Dit wordt uit doorgaans goed ingelichte bronnen in India verno men. Officiële Indiase instanties hebben de berichten echter niet be vestigd. Geruchten mafleen meldiintg van een in vasie van 400 Chine-zen. Voorts zouden Chinese troepen met zware wapens uit gerust. zidh hebben samengetrokken bij de noordoostelijke grens van India. Deze troapenbewagimigen strekken zidh ook uit langs de grenzen vam Bhoetam en Sikkim, Waarnemers wijzen op een steeds verder gaande verscherping van betrekkingen tussen New Delhi en Peking. De houding van Pekfing zou voortdurend stugger wor den tegen India. Zoals bekend heeft Nefaroe op 28 augus tus gezegd, dat een aanval tegen Bhoetan en Sikkim zal worden besohouwd ais een rechtstreekse aanval op India. De Indon.etdsohe minister van buiten landse zaken, dr. Soebaiudrio, heeft op India en communJist/isch China een beroep gedaan hun verschillen op vreedtzarne wijze te regelen. Premier Nehroe wil zioh niet achter de daad van de Daila Lama stellen, die de kwestie Tibet aan de Verenigde Naties wil voorleggen. Nehroe verklaarde giste ren van mening te zijn, dart Tibet niet in de V.N. behoort te worden behandeld. Tibet is zelf geen lid van de V.N. Ook communistisch China zou, daar het geen lid is, niet bij de besprekingen aanwezig kunnen zijn Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het be roep van de Daila Lama in de Verenigde Staten welwillend zal worden onitvangen. heeft genoemd. De regering wenst ken nelijk het sociaal-economisch element in de Raad van State te versterken en daar in ook iemand uit de arbeidcrswereld te betrekken. In de functie van lid van dit adviescollege kan belangrijk werk ook op sociaal-economisch gebied verricht worden, temeer nu waarschijnlijk binnen afzienbare tijd de taak van de Raad (ook wat betreft dc afdeling geschillen van bestuur) op dit gebied groter zal worden Mede met het oog op de huidige omvang van de werkzaamheden, die een voorzitter van een vakcentrale te verrichten heeft acht de heer Ruppert het niet ongewenst dat na twaalf jaren een wisseling in hel voorzitterschap tot stand komt. Ten slotte laat het lidmaatschap van de Raad van State dc heer Ruppert tijd over voor de vervulling van een reeds lang gekoesterde wens, namelijk een diepere bezinning op het sociale vraagstuk- Jong begonnen Bijna dertig jaar is de heer Ruppert werkzaam geweest in dienst van de chris telijke vakbeweging. In maart 1932 werd hij benoemd tot bezoldigd bestuurder van de Nederlandse christelijke landarbeiders- bond. Ruppert. die toen nog maar een-en- twintig jaren telde, was hiermede de jongste bestuurder van de christelijke vakbeweging. Op 1 januari 1934 werd hij bezoldigd lid van het hoofdbestuur van de N.C.L.B. en op 19 december 1940 voorzit ter van deze bond. Hij was toen ook weer de jongste voorzitter van de bij het C.N.V. aangesloten bonden. Toen op 25 juli 1941 de N.C.L.B. door De twee regeringsleiders besloten ver- dar India geen hulp aan te bieden om Nehroe niet in een moeilijke positie te brengen, Eisenhower en Macmillan menen, dat communistisch China geen aanval op India zal doen. Wat Laos betreft, besloten zij alle ma teriële en politieke steun te verlenen, die nodig is om het koninkrijk in stand te houden tegen de aanvallen van de communistische rebellen De twee regeringsleiders geloofden niet, dat Rusland in de eerste plaats de aanstichter is v.an de crisis in Laos. Frankrijk President De Gaulle van Frankrijk ziet met een zeker optimisme de besprekin gen met Eisenhower tegemoet. Want het is tot Parijs doorgedrongen, dat Eisen hower en Macmillan hebben afgespro ken, terwille van de eenheid in de N.A.V.O., dat zij Frankrijk wat actiever zullen steunen in zijn Algerijnse politiek. Ook zou Eisenhower bereid zijn teee- moet te komen aan de wensen van De Gaulle, dat hij inlichtingen krijgt over de Amerikaanse atoomgeheimen en me dezeggenschap over de Amerikaanse kernwapens op Frans grondgebied. Maar voor een politiek directoraat ir de N.A.V.O. ook een wens van D« Gaulle voelden Eisenhower en Mac millan weinig. De kleine N.A.V.O.-landen zijn hier immers fel op tegen. Over het algemeen zyn de kansen op een volledige overeenstemming tussen De Gaulle en Eisenhower aanzienlijk ge stegen. Parijs maakt zich nu al op, om Eisenhower een grootse ontvangst te bereiden. Fransen, die Eisenhower telegrafisch welkom willen heten, kunnen dit tegen half tarief doen. Europa en Amerika zijn gisteren getuige geweest van een overigens geen nieuws brengend gesprek tussen president Eisen hower van Amerika en premier Macmillan van Engeland. Het ge sprek had plaats in Downing Street 10, de ambtswoning van premier Macmillan. Na gesproken te hebben over de vriendschappelijke betrekkingen tussen Engeland en Amerika en over de verbondenheid van de N.A.V.O.-landen zei Eisenhower: In de N A.V.O. zijn we allen er trots op gelijke partners te zijn. Met onze bondgenoten streven wij een enkel doel na. namelijk om ons te beveiligen en zo de vrede dichter bij te brengen. DOOR EEN VERGISSING Macmillan: U hebt vrede gezegd, mijnheer de President. Ik ben het met u eens, maar natuurlijk zijn er heel veel van onze mensen, oude mensen, die twee oorlogen hebben meegemaakt, en jonge men sen. die bang zijn voor de oorlog. Zij zijn bang voor de oorlog. Ik heb hier veel over nagedacht en gelezen. De eerste oorlog, zo voel ik nu. is per vergissing uitgebroken. IV geloof, als wij dergelijke internationale conferenties hadden gehad als wij nu hebben, de Eerste Wereldoorlog niet had gewoed. Met de tweede oorlog was het anders. Deze is gesmeed door boze mannen, die niets anders wilden. Thans, in de situatie van vandaag, heb ik gevoeld, dat er een gevaar is, dat wij door een vergissing in een oorlog kunnen drijven, door bluf en tegenbluf, door gebrek aan begrip aan beide kanten. Ik beken openhartig, dat, toen ik het Russische ultimatum over Berlijn las, ik voelde, dat we in een oorlog konden drijven. Daarom heb ik in februari mijn reis naar Moskou ondernomen. Sommige mensen vonden dat vreemd. Maar ook in een bondgenoot schap moeten wij een zekere speelruimte hebben. Ik heb nooit verborgen, dat ik altijd een topconferentie heb gewild en ik geloof, dat uw initiatief ons in een positie zal brengen, dat wij een topconferentie onder de beste omstandigheden kunnen houden. Eisenhower: Harold, ik geloof, dat de vrede een dringend gebod van deze tijd is. Dit moet de achtergrond zijn van al onze ontmoetin gen, mijn ontmoetingen in West-Europa en mijn ontmoeting met Chroesjtsjef. De vrede is dwingend. Dat moet Chroesjtsjef ook be grijpen als er een topconferentie wordt gehouden. Dan kan een top conferentie vruchten afwerpen. Macmillan: Wij spreken nu over de twee grote groepen: de com munistische groep en onze groep. Dan zijn er ook nog tal van andere volkeren in de wereld. Deze landen buiten de twee groepen, waar van enkele nog niet echt tot ontwikkeling zijn gekomen en waarvan sommige nog wat achterlijk zijn, hoe moet het daarmee? Eisenhower: De hele wereld, die zich beschaafd noemt, waaronder ook de Russen, zou zich op dit vraagstuk moeten toeleggen op een basis van samenwerking en moeten helpen het op te lossen, zodat deze volkeren hun gerechtvaardigde verlangens kunnen verwezen lijken. RIJKDOM EN HANDEL Macmillan: Wij geloven beiden in hetzelfde, meen ik, namelijk dat" de vraagstukken in de wereld slechts kunnen worden opgelost door de uitbreiding van de rijkdom en de handel in de wereld. Eisenhower: Ik geloof, dat wij een betere uitwisseling moeten heb ben van ideeën, produkten en van de gevolgtrekkingen van weten schapsmensen. Ik geloof, dat de mensen op de lange duur meer gaan doen om de vrede te bevorderen dan de regeringen. Ik geloof wer kelijk. dat de mensen zozeer naar vrede verlangen, dat de regeringen op een goede dag hun beter uit de weg gaan en hun die vrede geven. Macmillan: Wij moeten krachtig zijn ten aanzien van onze begin selen. Wij moeten het recht handhaven, maar wij moeten soepel zijn ten aanzien van de nieuwe omstandigheden, die ontstaan, en ten aanzien van de kwestie, hoe wij de situatie moeten aanpakken. Eisenhower: Ik spreek over West-Berlijn. Vrijheid moet het eigen dom van alle mensen zijn. Wij hebben twee miljoen vrije West-Ber- lijners. Wij zullen ons beginsel eenvoudigweg niet prijsgeven. Wij moeten sterk zijn. Halve ton schade door brand In de afgelopen nacht is de boerderij van de heer A. Timmer in Ouderkerk aan de Amstel tot de grond toe afgebrand. De vrijwillige brandweer en de brand weer van de B.B. bestreden het vuur met negen stralen. Alleen de hooischuur en de bijschuur konden behouden worden De schade bedraagt ongeveer 50.000- Fokker-Fairchild is beste zakenvliegtuig De Fokker-FalrchUd heeft de eerste prijs gewonnen op een tentoonstelling van 3000 Amerikaanse zakenvliegtuigen in Reading. Het oordeel van de jury wat gebaseerd op ontwerp, constructie, onder houd, uitrusting, bemanning en interieur. De Fokker van Westinghouse kreeg de tweede pry's in de afdeling interieur. „Over zes maanden wordt de eer ste proef genomen met een raket voor postvervoer. Mij zweeft een ra ketpostdienst voor ogen tussen Pa rijs, Rome Wenen, Madrid, Stock holm en Londen." Het zijn geen woorden van een fantasierijke dro mer, maar van de directeur van het Italiaans genootschap voor straal aandrijving. Hij en 500 andere ge leerden uit de hele wereld zijn op het moment in Londen bijeen op het tiende internationale ruimtevaart congres. De Italiaan Partei (32 jaar) wil over !S maanden een Amerikaanse raket rer de Middellandse Zee schieten. Of vanuit Italië naar de Sahara, want de ransen hebben ook grote belangstel- ng voor het project. Partei heeft al Dorgerekend, dat een postraket maar I minuten over 1000 km zal doen. Zijn postraketten, die later ook op een dienst met Amerika moeten worden aangesloten, zullen langs radiografische •eg worden geleid. Zij zullen een lengte an 4 meter hebben. Binnenkort hoopt e energieke Italiaan een rapport over een dergelijke snelle postverbinding aan de Italiaanse PTT over te leggen. Dr. Hugh L. Dryden, adjunct-hoofd van het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart, hield zich met weer een ander aspect van de ruimtevaart bezig. Hij erop, dat de komende exploratie va ruimte te uitgebreid en te duur zal zijn om door één land te worden bekostigd. Hij pleitte voor internationale samenwer king door alle landen, groot of klein, Zelfs al zouden zij alleen faciliteiten ver schaffen voor het volgen van satellieten of het plegen van bijvoorbeeld onderzoe kingen van de ionosfeer. Duizend Deense huizen De Deense onderneming voor bouw constructies, Larsen Nielsen Construc tor te Glostrup heeft volgens het Fin. Dagblad een Nederlandse opdracht ont- angen voor levering van 1000 prefabri cated eengezinswoningen met twee ka mers, keuken en slaapkamer. Daar de onderneming reeds voor enkele jaren is volgeboekt, zal de bouw in het voorjaar beginnen in een te Vlaardingen op te richten fabriek. Paola in verwachting Prinses Paola verwacht in het komende voorjaar een baby, zo weet de Daily Mail te vertellen. Het blad zegt dat de Prinses dit heeft verteld tijdens haar vakantie op het eiland Majorca en dat de Bel gische ambassade in Rome het bericht heeft bevestigd. Weinig ver an dering De Bilt verwacht tot wo«ns- S*(dagavond: Droog en zonnig. Zwakke tot matige Oostelijke •jifJ wind. Weinig verandering in Pjij«tj temperatuur. Opgemaakt Zon i i Maan Woensdag 2 september: zon op 5.51, onder 19.28. Maan op 5.05, onder 18.57. 3 September N.M- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Emdh6 Zd -Ltmb Helsinki Stockholn

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1