Radioreporter wint race Dam-Dam in 6.34 Dirigentencursus is een cultuurbelang geworden /ook hoofdpijn?] helpen U eraf l Einduitslagen Dam-tot-Dam Geluidloze botsingen Bestedingsbeperking nog niet opgeheven Tewaterlating mammoet tanker Vier boerderijen gingen in vlammen op ZWITSALETTEN 5 mee.... Ook Coende schildpad sukkelde (Van onze speciale verslaggever) Het driedaagse, Zaanse spektakel is voorbij, maar de Coentunnel moet yi( n°g komen! Tijdens het vuurwerk, dat zaterdagavond als slot-actie werd ïin opgevoerd, kwam deze conclusie duidelijk naar voren, want de uitgebeelde oeververbinding, die daar vonkend en knallend haar einde vond, liet in, slechts een inktzwarte duisternis en wat droeve rookslierten na. In het on huis van radio-verslaggever Kees Buurman daarentegen was het feest. I Hoe de jury ook boven de honderd startkaarten zat te fronsen en hoe mi- ee( nitieus ze de onbetrouwbaar gebleken duivenklokken ook inspecteeerde, ug de winnaar van het dolle circus, dat de „Dam-tot-Dam-race" geworden is, kon op geen enkele wijze worden onttroond. Wat een dag, die zaterdag! Wat een er. spanning! Wat een volk! Wat een gejuich, gejoel en geschreeuw! Op de beide Dam men stond het zwart van de mensen, wat niet alleen de politie had voorzien, maar ook alle reclame-mensen. Het was dé dag voor ontbijtkoek en beschuit, voor alle j mogelijke andere in de Zaanstreek ge- produceerde levensmiddelen en natuurlijk voor een bijzonder soort deuren. Daarenboven hadden ook de échte snel- ge heidsenfchousiasten het publiek niet ge- '0I smaad. Vooral de laatste twee uur van de zevenentwintig uur geduurd hebbende 8 race ronkten keer op keer de motoren en ■l% golfde het zog wild bruisend achter de '8* speedboten aan. Samenspel De vijfentwintig bankjes van honderd werden door Kees Buurman gewonnen bi doordat hij, binnen het kader van perfect ui, samenspel, op spectaculaire wijze vai diensten van een motorrijder, een kop ter-pi loot, een speedboot-captain a nog eens een motorrijder gebruik wi: >r, maken. De VARA had er een geweldige er stunt aan, want niet minder dan zes man- nen, onder wie Kees zelf, verzorgden het g( commentaar, terwijJ de gemaakte tijden e« de snelste van de twee inschrijvingen kwam op zes minuten en vierendertig se as conden te staan! aan het ongeloofwaar dige grensden. De eerste keer dat Kees in het laatste uur van de race startte, rolde hij aan de ui Voorzaan als een bal van de motor af, ir rende als een haas naar de zolderschuit, e< die daar lag gemeerd en klom als een ei aap de touwladder op, die uit een vlak /i boven het water wiekende helikopter was vi neergelaten. Nog maar nauwelijks had Kees zich naar binnen gewerkt, of de machine zwenkte in de richting van hel ic IJ, waar een speedboot klaar lag om de tt reporter uit het water te vissen. Jazeker, vissen, want om tijd te winnen moest Kees uit de helikopter springen en door een paar potige knapen in het vaartuigje e worden gesleurdAlles verliep prach tig, ook de daarop volgende rit naar de Amsterdamse Dam, waar de overigens droog gebleven startkaart moest worden afgestempeld. De retourreis ging minder vlot. De zo goed als uitgeputte Kees slaagde er niet in, tegen zijn eigen gewicht in, de cabine van de helikopter te bereiken, gleed af, jj, bleef even aan qen schoen van de wentel- wiek hangen en viel terug in het water. ,e Pas een tweede poging bracht het ge- wenste resultaat, doch het opgelopen tijd- .,1 verlies werd onderweg nog iets vergroot gi omdat de piloot met tegenwind had te I kampen Het hinderde allemaal echter meer zo, want de kortste tijd van de race was toch al binnen. Tot verbazing van alle VARA-raporters, die met stop-watches hadden gewerkt, gaf de tijdcontrole voor de heenreis een .minuut langer op dan ze zelf hadden op genomen. Pas tegen middernacht werd .deze fout hersteld, waardoor Kees onbe- twist winnaar van de „Van-Dam-tot- Dam" race was geworden. Zelfs de Ne- .derlandse Spoorwegen, die enkele malen met een extra trein buiten mededinging .hadden meegedaan, waren door ham ver slagen, want de snelste tijd, die, in samen- werking met Van Gend Loos was ge maakt, lag nog altijd tweeënveertig secon den onder die van de VARA-reporter. Over de tijden is tijdens de race trou- veel te doen geweest en het is al leen aan de sportiviteit van de deelne mers te danken, dat er niet geruzied is. 'De in Zaandam en Amsterdam opgestel duivenklokken liepen namelijk niet synchroom en als op het ene 'stel da zon scheen en op het andere niet, dat wel tien seconden schelen. Bo- heeft een te hulp geroépen dui- een verschrikte •wedstrijdleiding na afloop van de race meegedeeld, dat bij het stempelen van enkele kaarten de wijzertjes van de mi nuten iets te ver waren doorgeschoten, waardoor een berekeningsfout van liefst een minuut kon wonden gemaakt Als gevolg hiervan duikelden verschei dene deelnemers van hun aanvankelijke en grepen hier en daar naast de reeds zeker gedachte prijzen, 't Meest sprekende voorbeeld hiervan was de Am sterdamse barkeeper Francois Denker, die met een tijd van acht minuten en z seconden tot het laatste uur van de nummer één had gestaan, door Kees Buurman naar de tweede plaats werd gedrongen en ten slotte door de jury als nummer zes werd gekwalificeerd! Batavieren In de toerklasse, waarin originaliteit en reclame-waarde de maatstaven waren, is de Amsterdamse industrieel T. C. Groot met de uitgeloofde vijfhonderd gulden gaan strijken. Vijftig Batavieren in krijgs lustige oorlogstooi had deze bekende tun nel voorvechter doen opmarcheren, een grapje dat he.m overigens 10 bankjes van duizend heeft gekost. Op de beide Dam men hebben deze woest uitziende lieden wilde dansen uitgevoerd, op blote voeten 1. Kees Buurman, VARA-reporter te Hilversum; motor, helikopter, speedboot, motor; 6 min. 34 sec.; prijs 2500. 2. j. F. H. Scheen, garage-hou der te Amsterdam; auto, speed boot (Hembrug), motor; 7 min. 50 sec.; prijs 1000. 3. T. Hovenier, 1ste luitenant commandotroepen te Roosendaal; auto, speedboot (Hembrug), mo tor; 8 min. 10 sec.; prijs 500. 4. J. ter Haak, speedboot-kam pioen Nederland te Amsterdam; motor, speedboot, motor; 8 min. 34 sec. 5. Carel Ern, barkeeper te Am sterdam; motor, speedboot (Hem brug), motor; 8 min. 43 sec. 6. F. Denker, barkeeper te Am sterdam; motor, speedboot (Hem brug), motor; 9 min. 7 sec. 7. H. H. A. Hötte. oogarts te Baarn; motor, speciale trein, ka belbaantje, motor; 9 min. 23 sec. 8. J. W. Boots, fabrieksdirecteur te Overveen; motor, speedboot, (Hembrug), motor; 9 min. 40 sec. 9. H. Wendelgeest, monteur te Amsterdam; motor, speedboot (Hembrug), motor; 9 min. 56 s. 10. P. Grupstra, raceboot-bouwer te Amsterdam; motor, speedboot, motor; 10 min. 2 sec. (zelfde tijd als 11). 11. J. Langelaar, vertegenwoordi ger te Amsterdam; motor, speed boot (Hembrug), motor; 10 min. 2 sec. (zelfde tijd als 10). triomftocht mee naar Zaandam gevoerd. De oude landauer, waarin de behelmde Amsterdamse en de hoofse Rus zaten, werd gevolgd door een al even oude koets, waarin een balalaika-orkest had plaats genomen, waarvan de leden beter Russisoh dan Nederlands leken te kun nen spreken... Als er een troostprijs m de snelheids klasse zou zijn uitgeloofd, dan zou deze zeker zijn toegekend aan de 24-jarige Ne derlandse speedboot-kampioen John ter Haak. die, ofschoon door pech achter volgd, van geen ophouden wist en in totaal zes pogingen ondernam. De eerste drie keer begaf de motor van zijn boot het, de vierde keer werd hij in Amster dam bekeurd en daardoor gediskwalifi ceerd, de vijfde keer noteerde hij een tijd- van negen minuten en elf seconden en pas de zesde keer slaagde hij er in elf secon den beneden de negen minuten te blijven. Van alle deelnemers, die de afstand van haven tot haven per speedboot aflegden en dat waren er heel wat! is hij de ge geweest, die onder de tien minuten bleef. Wouf Bruynzeel, die met de impo nerende raceboot van een Duitse mil jonair nogal wat vlagvertoon kreeg, heeft ver achter zich laten liggen, at ons betreft, leverde meneer Barger Amstelveen ook een zeer bijzondere pre,statie. Hij had de Amsterdamse Artis gek gekregen hem een schildpad af te staan, die net voor de twee kamelen uit de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp de finish te Zaandam passeerde. „Coen" had hij het warse diertje genoemd, dat alle kanten uit wilde, behalve in de richting, die zijn begeleider zich voorgenomen had. De consequentie hiervan was, dat het nogal sukkeden werd, waardoor me Barger meer dan een uur lang met riempje in z'n handen stond om de zich en tuigje bevindende schildpad afstand van honderdvijftig meter te laten afleggen. Het waren overigens de enige meters, die het diertje moest lopen, want de rest van het traject heeft hij in de auto zijn tijdelijke baas volbracht, is in Zaandam dan da rust teruggekeerd, althans de rust na het plot selinge spektakel. De schoolkinderen zijn hun teleurstelling over het mislukken var de, ballonstart al weer vergeten, burge ter Franken zijn onrustige gevoelen; op de bodem van het Noordzeekanaal er de politie haar ondankbare taak om he' publiek achter de touwen en de deel- irs aan de maximum-snelheid houden. Na het opruimen van de karrevrachten „schillen en dozen", waaraan de Zaan- damse gemeentelijke reinigingsdienst nog zaterdagavond begonnen is, rest er nog één vraag. Het is een oude vraag, die al jaren wordt gesteld en die de Zaanse VVV met haar circus nog eens dik heeft willen onderstrepen. Zij luidt: Komt nu gauw een tunnel, of moeten we i langer wachten? iet de zwaarden kletterend op de schilden. Onder het uitstoten van „tun nel-kreten" zijn ze ook in een paar holle boomstammen gekropen, ten einde hier- e het IJ over te varen, log meer firma's hadden het in leden of in een primitieve samenle ving gezocht om op illustratieve wijzi duidelijk te maken, dat moderne oever verbindingen tijdetsen zijn. Er was eer korjaal, waarmee men in Suriname a pagaaiend stroomversnellingen weet t< nemen, bemand door vijf Surinamers, du de minister van verkeer en waterstaa een nogal ironische, open brief hadden geschreven „Deze race heeft ons leerd," zo stond er o.m. in, „dat Holland voor korjalen is geschapenDe Hol landers moeten peddelen en peddelen een nieuwe toekomst tegemoet... Eer volk, dat leeft, peddelt naar Zaandam!.. Historische figuren als „Naatje van dt Dam" en Tsaar Peter de Grote warer natuurlijk ook va-n da partij. Onder grott hilariteit van het Amsterdamse publiek werd „Naatje" (Gonny Stuart) door de keizer (Dimitri Frenkel Frank) van haar heropgerichte sokkel geschaakt en 80) Stralen tussen de golflengten van 7800 en 3800 Angstrom het tienmiljocnste deel van 1 mm) geven ons een lichtgewaarwordlng wanneer zU het oog treffen. Stralingen van een kortere golflengte kunnen we niet zien, zodat het ultraviolet voor ons reeds onzichtbaar is. Bfjen zijn echter wèl in staat het ultraviolet waar te nemen, zoals proefonder vindelijk is aangetoond. Stralingen die voor het ene wezen duisternis betekenen, blijken het andere wezen een lichtgewaarwording te geven, uitsluitend en alleen omdat dit laatst genoemde creatuur (wat klinkt dat toch altijd onvriendelijk, maar het is werkelijk ten opzichte van de bU wel willend bedoeld!) is toegerust met ap paraten die deze f~— straling in een ge waarwording kun nen omzetten. Met het gehoor is het al net eender gesteld. Geluidsgol- mmmm ven boven een fre- kwentle van 20.000 geven ons geen gehoorbcleving, maar de hond kan deze hoge tonen wel degelijk horen, niet omdat hij een beter gehoor bezitt maar omdat hij over het vermogen beschikt deze trillingen tot een gehoorbeleving om Het meest sprekende voorbeeld van een „omzetting" van straling uit het heelal in een uiterlijk waar neembare beleving heeft zich na de oorlog ontwikkeld. Toen werden ge weldige apparaten gebouwd die in staat waren stralingen, door ver verwijderde hemellichamen het heel al ingezonden, op te vangen en aan TOCH IS HET ZO! te tonen. Op welke wijze dergelijke stralen aantoonbaar worden gemaakt, doet weinig terzake. Of dit nu door geknetter via de luidspreker tot ons komt of via een voltameter, die een uitslag geeft, doet aan het principe niets af. Het gaat er maar om, dat we er goed van doordrongen dienen te zijn, dat het heelal vol stralingen van bijkans alle golflengten is, cn dat dit hele gebied van stralingen duister en koud is, tenzij er wezens bestaan die de vermogens bezitten om derge lijke stralingen om te zetten in ge waarwordingen (die de indruk van licht, kleuren, warmte enz. kunnen geven). Ondanks de biljoenen en biljoenen botsingen, erupties en ont ploffingen, die zich voortdurend voor- -j doen, is het heelal voorts volslagen stil, tenzij er wezens bestaan die in staat zijn, door hun ver mogens, een deel van die botsingen 1 als geJuid waar te Gelukkig kan de mens zich tot de wezens rekenen, voor wie de be leving van een klein deel van het heelal dank zij zijn zintuigen moge lijk is geworden. Van vele laag ge klasseerde schepsels kan dit niet ge zegd worden, want door het ontbre ken van vermogens om stralingen en trillingen in een gewaarwording om te zetten, blijft de buitenwereld voor hen duister en stil. Aan de andere kant Is het echter evenmin uitge sloten, dat zij weer over vermogens beschikken, die ons vreemd zijn. We zullen daarvan een voorbeeld geven. Daarover een volgende keer. Ze zijn hier nog erg rustig, die vijf tig Batavieren, die zaterdagmiddag aan de „Van-Dam-tot-Dam" race deel namen. Dat kon ook moeilijk anders, want ze bevinden zich nog in hun holle boomstammen. waarmee ze het IJ kwamen afzakken. Niet zo dra waren ze echter geland, of schreeuwend en joelend en allerlei vreemde „tunnelkreten" uitstotend, stortten ze zich in het verkeer en voerden zowel op de Amsterdamse als op de Zaandamse Dam wilde krijgsdan prijs i de t ■rklass of wel vijfhonderd gulden, aankleding en uitrusting had een Amsterdamse industrieel bijna tien duizend gulden gekost Wegenbouwers waarschuwen De WEGENBOUW EN HET TOENEMEND VERKEER lopen nog in de verste verte niet evenwijdig. Dit verklaarde de voorzitter van de Ne- lerlandse Vereniging van Weganbouwers, ir. H. D. Prins, heden op de I -denvergadering in het Kurhaus te Scheveningen. Hoewel er nog enorm ■cel te doen zal zijn, wijst de hoeveelheid uitgegeven werken nog niet in de -ichting van een evenwijdig verloop. Het aantal personenauto's is in vier jaar verdubbeld tot 400.000, dat der vrachtauto's nam van 80.000 toe tot 150.000. voetstuk, dat binnen de „Van-Dam-tot-Dam" race opnieuw was opgericht. Het duurde echter niet lang, want een andere, bekende historische figuur, tsaar Peter de Grote, kwam haar schaken om haar in triomftocht naar Zaandam te voe ren, waar hij nog steeds de meest besproken burger is. Wel is na de bestedingsbeperking ?en toeneming van het aantal wer den te constateren, doch bestedings beperking is er nog steeds en het aantal uit te geven werken zou enige -nalen groter moeten zijn. Een moeilijkheid bij de opleving is, dat er in de ongunstige jaren merendeels niet afgeschreven is op de machines. Dit is :n op bedrijfskapitaal en heeft rampspoedige gevolgen. Het machinepark is niet bij alle leden voldoende op peil. Men zal voldoende reserves moeten vor men voor aanschaffing van nieuwe ma chines. De begrotingen van de opdracht gevers lopen echter achter bij de con junctuur en zij moeten beseffen, dat in 1957 en 1953 vele werken ver beneden de raming zijn opgedragen, zodat het fout is te menen, dat bij stijgende prijzen de aannemerswinsten evenredig zouden om hoog gaan. Wat de wegenbouw betreft is de beste oplossing voor een forse-aanpak de vor ming van een autonoom wegenfonds. Als de regering blijft menen, dat er /oor de grond-, water- en wegenbouw geen vestigingsbesluit moet komen, dan moet het probleem der classificatie der bedrijven aan de orde komen. Wat het nieuwe stelsel van loonvor ming betreft, is het noodzakelijk, dat elke loonwjjzlging in welke vorm ook door berekend kan worden. W.A. -verzekering In de vergadering kwam de wettelijke aansprakelijkheid der ondernemingen aan de orde. Tot nog toe worstelt met een veelheid van polissen en warring brengende uiteenlopende v waarden, terwijl de dekking veelal voldoende is. De Eerste Rotterdamsche Mij van Verzekering opent nu de moge lijkheid het risico te verzekeren op één polis waarbij per geval een half miljoen verzekerd wordt met een nader te be palen aandeel van de verzekerde in hel risico, tevens 2500 vergoeding per voor val voor rechtskundige bijstand; een er ander met 15 pet korting bij schadevrij verloop. Ook is een regeling getroffen voor de herstelschaden. De premiekosten zullen globaal genomen niet 'toene De commissie voor vereenvoudiging van de loonadministratie heeft vei voudigingsplannen uitgewerkt en stelt tevens een centraal administratief e raat voor, dat met de modernste midde len kan werken. Prachtig werk van Piet Ketting (Van onze Kunstredacteur) LANG hebben in Rotterdam genten heel hard moeten werken. Ze hebben met het Rotterdams Kamerorkest gezwoegd, ze hebben telkens weer delen van composities over moeten doen, ze zijn hardhandig op de vingers getikt door Piet Ketting en ze zijn ten slotte weggegaan met heel veel meer kennis van het dirigeervak. Reeds enkele jaren lang heeft Piet Ketting, de Rotter damse dirigent-componist, een cursus voor orkestdirigenten. Het is beslist niet de bedoeling van deze cursus topfiguren te kweken, het is niet de bedoeling enige concurrentie aan te doen met de internationale diri gentencursus van de Ned. Radio Unie in Hilversum. Integendeel, de opzet van de Rotterdamse cursus is geheel anders. In Hilversum wil men werken om een Nachwuchs te krijgen bij de orkest dirigenten. Het dirigentenprobleem is groot vandaag de dag. De opvolging van Eduard van Beinum zegt in dit opzicht aj genoeg. Waar zijn de toe komstige grootheden, waar zijn zij die straks de dirigeerstok uit handen van de bekende orkestdirigenten kunnen over- We hebben in ons land nog een Willem van Otterloo, nog een Eduard Flipse Maar zij zijn niet de jongsten meer en waar is dan straks de opvol ger. Zeker, we hebben onder de jonge ren figuren als Bernard Haitink en Henri Arend-s, maar daarmee is het pro bleem nog niet opgelost. De dirigentencursus van Piet Ketting wil hierin niet voorzien, althans i lopig niet. De bedoeling van Piet Ket ting is en die bedoeling is wel waardevol om vooral de koordirigen ten, die regelmatig met een begeleidend orkest te maken hebben, meer kennis van het symfonie-orkest bij te brengen, en ook om de dirigenten van harmonie orkesten in dit opzicht enigszins te kwamen. Dat is de begin-opzet, hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen weten we nog niet. Maar ergens voelen we dat er uiteindelijk nog meer zal gebeu ren en dat er misschien ook buiten onze grenzen nog wel eens druk zal worden gepraat over de dirigentencursus van Piet Ketting met zijn Rotterdams Ka merorkest. Het is niet voor niets, dat de mede docent van deze cursus, de hoboïst Jaap ^♦otiin. gisteren bij de afsluiting van de cursus opmerkte, dat „hier op inter nationaal niveau" wordt gewerkt. „Men spreekt in Nederland over een dirigen tenvraagstuk, doch laat dan maar een* in de openbaarheid komen wat hier in veertien dagen tijd-s is gepresteerd", al dus Stotijn. En de andere docent, d- violist Louis de Ruyter, denkt er pre cies zo over. „Een schat van kennis krij gen de cursisten hier mee", is zijn over tuiging. En de cursisten zelf zijn mede enthousiast over Louis de Ruyter, van ie ze heel erg veel hebben geleerd at de strijkerstechniek en de theorie 'treft. afgesloten zijn wee Den Haag, de ar Hulst. Krimpe»' ir Klaas- Kampen. huis gegaan: naar Almelo, a d. Lek, naar Middelburg, naar Rhoon, naar Utrecht, waal, naar Vlaardingen, n naar Amsterdam. Uit alle windstreken zijn ze naar Rotterdam gekomen. En wie dan zo eens de studietijd heeft meege maakt, wie Piet Ketting heeft bezig go- zien, hardhandig, onbarmhartig- soms. zal beseffen dat er in Rotterdam werk is verricht, dat van heel veel waarde zal blijken te zijn en dat nog veel gro tere bekendheid zal moeten krijgen, Dat een gewone bakker uit Urk, die muziek heeft gestudeerd en in zijn vrije tijd enkele koren dirigeert, in Rotterdam praktische en theoretische kennis opdoet en nu met veel meer ondergrond zijn werk in Urk kan voortzetten, is van belang voor de gehele cultuur. Juist die soort dirigenten kunnen zo enorm veel schade doen aan de artistieke op voeding van een volk, juist de talrijke koordirigenten in ons land kunnen in het land der blinden als éénoog zo veel kwaad veroorzaken. Met die menser moet worden begonnen om werkelijk effectief te werken tot verhoging van het culturele peil. En hier lig* de grote kracht van de dirigentencursus van Piet Ketting: in eerste opzet niet het kweken van puit- virtuozen, maar het rijper maken van hen die reeds in dit vak enige bekwaam heid hebben en uit hoofde hiervan zich een leidende positie in het culturele leven hebben aangemeten. Piet Ketting is de man die het vak door en door kent, die ais pedagoog hard maar bp- kwaam is en die onder de cursisten een goede geest weet te houden. En het Rotterdams Kamerorkest heeft zich in die afgelopen veertien dagen fantastisch gekweten van een haast bovenmenselijke taak Als b.v. een vijftigmaal een bepaald recitatiefgedeelte uit „Die Schöpfung" moet worden overgedaan, dan kan men aannemen, dat de orkestleden het wel eens zat worden. Niets, maar dan ook niets was daarvan te merken bij de re petities en daarvoor alleen al verdient dit orkest een openbare hulde. Op 30 september zullen vier cursisten in Rotterdam optreden met het Rotter dams Kamerorkest, nl. Arno Weiffen- bach uit Den Haag, Piet Struyk uit Rot terdam, Jaap Spigt uit Amsterdam en Josephus Ivens uit Hulst. Twee anderen krijgen gelegenheid met dit orkest nog dit jaar op te treden, nl. Wouter de Rooy uit Almelo en Hein 's-Gravesande uit Oosterhout. Dat zijn dan de belo ningen voor de beste prestaties. De an- kregen getuigschriften. En vol- Niet minder dan vijfentwintig sleep boten hebben zaterdagmiddag hulp ver leend bij de tewaterlating van de mam moettanker Zafra (39.000 ton draagver mogen), die is gebouwd op de werven van de Nederlandse dok- en scheeps bouw maatschappij. Het scheepvaartver keer op het IJ was gedurende deze operatie stilgelegd. De Zafra, die een lengte heeft van ruim 213 meter, zal na het gereedkomen worden toegevoegd aan de onder Neder landse vlag varende tankervloot, waar van Shell Tankers N.V. de reder is. J. Doeksen overleden Zaterdag is in het ziekenhuis te Gro ningen de heer J. Doeksen sr. op 75- jarige. leeftijd overleden. De heer Jan Doeksen was in 1909 een van de drie oprichters van de rederij Doeksen op Terschelling. Tot 1954 was hij directeur van de rederij en nadien commissaris. Zijn broer Daan Doeksen is thans nog de enige in leven zijnde van de oprich ters van de rederij. De teraardebestelling is woensdag om twee uur in West-Terschelling. Harvard verongelukte door vermoeidheid van materiaal De oorzaak van de noodlanding met een Harvard op ]7 augustus bij het strand van Den Helder, is gevonden. Vlieger B. de Geus uit Voorburg was van Texel op gestegen met een doelwit voor schiet oefeningen. Toen hij bemerkte dat er iets met zijn toestel aan de hand was, maakte hij een noodlanding op zee, om het druk bevolkte strand te vermijden. Aanvan kelijk meende men, dat de propeller van de Harvard door luchtdoelgeschut zou zijn geraakt. Na lang zoeken in de dui nen is echter een stuk van de propeller gevonden. Er werd een breuk geconsta- Vijf doden in het verkeer Een gecompliceerd verkeersongeval heeft gisteren het leven gekost aan bejaarde dames uit Roosendaal. De dames B. en S. staken, zonder vol doende op het verkeer te le+'e~i R» drukke snelweg RoosendaalBreda over. Zij werden gegrepen door een uit de richting Breda rijdende motor, bestuurd door de heer v. W. uit Hon- tenisse. Een der dames was op slag dood. de andere dame overleed tijdens et vervoer naar het ziekenhuis. De motor schoot 40 meter door op de linkerweghelft, waar bij werd gegrepen door een tegemoetkomende scooter. Bei- motorrijtuigen geraakten door de bot sing in brand. De zoon van de motor- der die op de duo zat, de 20-jarige W„ moest met een zware hersenschud ding en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis in Roosendaal worden over gebracht. Zijm vader en de twee scooter- passagiers liepen schaaf- en snijwonden op. Op de weg BredaTilburg probeerde de 36-jarige caféhouder J. v. B. uit Til burg met zijn personenauto een vracht wagen te passeren. Met grote snelheid reed hij daarbij op een tegemoetkomende personenwagen in, bestuurd door de fa brikant M. G. uit Goirle. De inhalende agen werd tegen een boom geslingerd. De caféhouder en zijn kelner, de heer A. v. E„ werden op slag gedood. De vee inzittenden van de tegenligger oesten in een ziekenhuis worden op- In Naaldwijk werd zaterdag de wiel rijder G. Albilas gegrepen door een per- lauto, op het moment dat deze een andere wagen passeerde. De wielrijder erd ongeveer dertig meter meegesleurd, ij was op slag dood. In een mijn bij Turuel (Oost-Spanje) in zaterdag dertien mijnwerkers in een ft om het leven gekomen door het ontploffen van drie kisten dynamiet. gend jaar zijn er weer die terugkomen bij cursus, die dan nog breder wordt iet met waarschijnlijk nog meer iten. Wellicht kan dit prachtige initiatief van Piet Ketting nog eens uit en tot een dirigentenschool. "F en kettingbrand in het Maas-en- Waalse dorp Leeuwen-Beneden heeft gisteren drie boerderijen ge heel en een boerderij gedeeltelijk in de as gelegd. Veertien personen werden dakloos. De brand ontstond in de boerderij var de heer K., waarschijnlijk doordat kin deren met vuur hadden gespeeld. De vlammen grepen snel om zich heen. Door de krachtige noordoostelijke wind sloeg de brand over naar de boerderij van de heer A„ waarvan het gehele achterhuis vlammen opging. De brandweer stond voor een moeilijke taak. daar het in brand geraakte stro in het achterhuis een groot gevaar vormde voor de nabijgelegen woning van de heer G. Door nathouden kon men hier erger voorkomen. Geheel onverwacht stonden echter ook de woningen, die aan de overkant van de weg stonden, in lichterlaaie. De brand weer vocht verbeteen, doch tevergeefs, tegen een overmachtige vijand. Wel wist het korps uit Tiel door natspuiten drie oude boerderijen voor vernietiging te be hoeden. De totale schade wordt geschat op meer dan 100-000.Boerderijen en inboedels waren gedeelteijk verze kerd. Dat deze brand zo'n catastrofale omvang heeft aangenomen, wordt toege- "chreven aan het feit, dat de boerderijen net riet waren gedekt. In Hoofddorp (gem. Haarlemmer meer) is zaterdagavond brand ontstaan n de kapitale boerderij van G. Enthoven. Toen de brandweren uit Hoofddorp, Haarlemmermeer, Lisse en Hillegom ar- ■iveerden, was er niet veel meer te edden De brandweer beperkte zich in ierste instantie tot het nathouden van >.m. een olietank met een inhoud van 40.000 liter. Een grote partij peulvruchten, i stro ging 'verloren. De schade wordt geschat op ruim drie ton. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een partij kaf, die 's middags was verbrand t nog lag te smeulen, door de wind is ngewakkerd. De heer Enthoven, die or enkele dagen met vakantie was. is tegen brand verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5