CHRISTELIJK more than ever Bemiddelingsvoorstellen nimmer afgewezen Camouflage van de feiten gevaarlijker dan atoombom £etthen In Nieuw-Guinea op 3000 inwoners een zendeling 2000 leraren tekort bij middelbaar onderwijs Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaao Kanttekening Prof. Polman antivoordt prof. Veenhof J7NIGE DAGEN geleden namen we uit het blad „Opbouw" een gedeelte over uit een artikel van prof. Veenhof. Inmiddels is er in het „Gereformeerd Week blad" een antwoord op dit arti kel verschenen van de hand van prof. dr. A. D. R. Polman. Door de grote lengte van deze artike len, zien we ons genoodzaakt om. evenals dit bij het artikel van prof. Veenhof het geval was, slechts een gedeelte te citeren: niet moet en zo ook volkomen uit zichtloos is. Wij geloven niet aan de historische betrouwbaarheid van dit beeld, dat ons hier zowel van de handelingen van onze sy nodes als van het optreden der bezwaarden gegeven wordt. Als een scherpe, duidelijke trek in dit beeld komt de starheid van onze synodes naar voren, die zon der meer alle bemiddelingspogin gen die aan de bezwaarden nog enige ruimte zouden hebben gela ten. afwezen en in hun optreden een leertuchtkwestie maakten tot een ordekwestie en haar daar door denatureerden en vermink ten, terwijl daartegenover de be zwaarden in het volle licht komen te staan als broeders, wier enige 'rik dat zij een synoda- synodes nooit enige bemidde lingspoging zonder meer hebben afgewezen, zelfs meer dan eens daarop zeer positief en met de uiterste soepelheid, die geoorloofd was, zijn ingegaan, maar dat al les volledig tot een debacle werd door het onverantwoord optreden van de meeste bezwaarden. Waarheid is. dat de leerkwestie nimmer tot een ordekwestie ge worden zou zijn, als de bezwaar den naar de wijze raad in de door prof. Veenhof aangehaalde brief van de synode hadden geluisterd. DAAR IS de bekende verklaring van Utrecht. Op 24 juli 1945 werd aan de synode door de ker- keraad van Utrecht meegedeeld, dat de kerkeraad op zijn verzoek een positieve verklaring van de bezwaarde broeders in zijn mid den (ds. Veenhof, ds. De Goede en 28 ouderlingen) had ontvangen van hun dogmatisch en kerkrech telijk standpunt. Zelf had de kerkeraad deze ver klaring getoetst aan Schrift, Be lijdenis en Kerkenorde en als re sultaat van die toetsing besloot de kerkeraad uit te spreken, dat naar zijn oordeel de ingediende verkla ring niets bevatte dat in strijd kwam met Schrift, Belijdenis en Kerkenorde. als zijn oordeel uit, dat hierdoor de mogelijkheid geopend werd tot behoud en herstel der gebroken eenheid zowel in eigen kring als in de gemeenschap der kerken. Hij besloot contact te zoeken met de andere kerken, opdat mede daardoor onder de zegen des He ren broeders en zusters, die toch principieel één zijn, in één kerk verband en aan één Avondmaals tafel blijven of weer vergaderd worden. Aan de Generale Synode werd het verzoek gericht te willen uit spreken, dat ook naar haar oor deel broeders, die deze Utrechtse Verklaring aanvaarden en daar naar spreken en handelen, niet in strijd komen met Schrift, Belij denis en Kerkenorde. Wat deed daarop de Synode? Wees zij deze Verklaring zonder meer af? Allerminst. Zij erkende de waarheidselementen daarin ten volle, maar gaf tevens duidelijk aan, wat tegelijk beleden moet worden, om aan het mysterie van verbond en doop niet te kort te deze verklaring bij de een gunstig onthaal gevonden had. vlak vóórdat de zaak op de Sy node besproken zou worden, zijn handtekening onder de door hem zelf mede ontworpen verklaring aangaande eigen dogmatisch en kerkrechtelijk standpunt terug! Dit deed hij, ofschoon hij op de kerkeraadsvergadenngen steeds met gloed van overtuiging haar had verdedigd en zelfs kort te vo ren in een brochure duidelijk liet blijken, dat hij met hart en ziel achter de Utrechtse Verklaring In het schrijven, dat de kerke raad van Utrecht daarop aan de leden der gemeente deed uitgaan, wordt opgemerkt, dat in de span ningen de Utrechtse Verklaring verademing had gebracht en dat zelfs met een zekere geestdrift be sloten werd, dat de kerkeraad zich tot de andere kerken wenden zou „omdat hier de mogelijkheid open lag, dat gedane schorsingen en afzettingen ongedaan gemaakt konden worden. Totdat als een donderslag bij heldere hemel, juist op de morgen, waarop de Utrechtse Verklaring in een open bare zitting van de synode zou worden behandeld, een nieuwe verklaring van ds. Veenhof kwam. Het was voor de kerkeraad een pijnlijke en bittere teleurstelling." LET ER wel op, het gaat hier niet om een reactie tegenover wat de synode deed ten opzichte van de Utrechtse Verklaring. De syno de had nog niet eens gesproken. Neen, geheel onverwacht, door niets voorbereid, op het allerlaat ste moment, nam ds. Veenhof zijn handtekening onder zijn eigen Ver klaring terug. Ik wil deze weg niet op, maar in confrontatie met het beeld, dat prof. Veenhof ons schildert, aar zel ik niet, om in de trant van hemzelf te spreken, tot hem te zeggen: Het zou een haten van u zijn, als ik-niet openlijk tot u zou zeggen, dat dergelijke handelwij zen Christus' kerk niet bouwen, maar haar veeleer verscheuren. En wie zo handelt en door zijn optreden een leertuchtkwestie zelf laat verzanden in een ordekwes tie, moet niet zulke grote woor den over zakelijke onwaarachtig heid der schorsingen gebruiken. S.S.R. over Evolutie-werkelijkheid Op het conferentieoord „De Pieters berg" te Oosterbeek werd de jaarlijk se bijeenkomst gehouden van d< S.S.R.-reiinisten. De eerste dag stond geheel in het teken van de Calvijn- herdenking, op de tweede dag sprak de onlangs aan de V.U. benoemde hoogleraar dr. J. R. van de Fliert, die sprak over „Evolutie-werkelijkheid". Tijdens de huishoudelijke vergadering werd vooral de verhouding van de reünisten tot de studenten besproken. In de vacature van het bestuurslid dr. Van Omme werd bij acclamatie ir. H. van Harten gekozen. Dr. J. R. van de Fliert zag de waarde van Darwins boek: „On the origin of Species", vooral in de invloed, die dit boek heeft gehad voor de evolutie gedachte. Als geoloog-paleontoloog wil hij op de feiten en grenzen wijzen, die wij ook als christenen moeten respec teren. Waar ligt de grens tussen hypothese en feit? Studie vereist De aarde heeft maar een beperkte hoe veelheid documentatiemateriaal be waard. Het moet door ons worden be studeerd en dat houdt feiteliik reeds een interpretatie in. Orde kan zicht baar zijn of langs een wetenschappe lijke weg worden ontdekt. In de physica kunnen bepaalde veronderstellingen door herhaald experiment bewezen worden. Dit is bij de organische t lutie niet mogelijk. De school gaat ze laboratoria te boven. Het is eenmalig gebeuren. Bepaalde stadia zijn niet identiek aan voorafgaande of volgende. Elementaire biologische kennis is nood zakelijk om verschijnselen in de aard korst te duiden. Fossielen zijn alleen te herkennen door een vergelijking i het huidige planten- en dierenrijk. Toch feiten Advertentie BABY ZEPHYR de zachtste voor uw kleine schat Waarom gaan gereformeerden niet In het vanmorgen verschenen „Zendingsblad van de Gerefor\ Kerken" gaat de directeur V\ zendingscentrum in op een vraag die in de afgelopen weken vaak 1 steld: Waarom neemt de gereformeer de zending geen deel aan het werk op Nieuw-Guinea en Suriname. Ds. 3. Richters schrijft:- Het spreekt vanzelf, dat behalve de drie mogelijkheden: Zuid-Amerika, Afri ka en Azië ook nog andere mogelijkhe den onderzocht zijn. Het spreekt zeer vanzelf, dat niet alle mogelijkheden konden worden aangegrepen. Er moet èrgens een punt gezet worden. Hoe lan ger de terreincommissie vergaderde, des te meer mogelijkheden werden er op ta fel gelegd. Daar kwam nog bij, dat onze Kerken uitdrukkelijk' de banden met de Kerken m Indonesië willen vsathouden en omgekeerd: de Kerken daar willen met onze Kerken blijven samenwerken. Van enkele kanten werd de vraag voorgelegd, waarom Nieuw-Guinea en Suriname niet in aanmerking kwamen. Natuurlijk hebben deputaten zich bezon nen op de vraag, in hoeverre hier een roeping ligt voor onze Kerken. Ten aan zien van Suriname wordt nog van ge dachten gewisseld. Ten aanzien van Nieuw-Guinea is men. al tot een conclu sie gekomen. Vergeleken bij andere dingsterreinen in de wereld wordt dit Parijse Bistro Gerechten, door Alexan der Watt, bewerkt door Lidy-a Winkel. Uitgave G. J. A. Ruys, Bussum. Uit het logboek van H. Kartouchke, door Luc Versteylen. Tweede druk. Uit gave Lannoo, Tielt-Den Haag. Klieuw. de geschiedenis van een zee meeuw, door dr. Nic. Tinbergen. Tweede druk. Uitgave L. J. C. Boucher, 's-Gra- voldoende-bezet" terrein be schouwd, voorzover men tenminste „voldoende bezette" terreinen kan spre ken! Blijkens officiële gegevens werken hier vanwege de Zending van De Nederland- sche Hervormde Kerk 17 predikanten, 8 artsen, 33 verpleegsters, 90 onderwijs krachten (waarvan 39 Gereformeerd) en .18 overige zendingsarbeiders. Christian and Missionary Alliance werkt hier met 25 echtparen en 10 ongehuwde zendingsarbeiders. De Zending van de Vrijgemaakte Gereformeerde Kerken werkt met 2 predikanten. Ten slotte hebben hier ook de Doopsgezinde Zen ding en de Molukse Kerk zendingswerk. Totaal dus ongeveer 200 zendingsarbei ders op een bevolking van 600.000 zie len. En hierbij zijn dan niet gerekend de vele Christenen, die in gouverne mentsdienst werken als arts, verpleeg ster of onderwijskracht. De totaal-bevol king is 600.000. Statistiek Vergelijken we Nieuw-Guinea nu met de mogelijkheden elders, dan komen we tot de volgende cijfers: Pakistan: 75.000.000 inwoners met 700 zendingsar beiders: Belgische Congo (waarvan Roeanda-Oeroendi deel uitmaakt) 12.000.000 inwoners met in totaal 2.146 zendingsarbeiders: Argentinië en Brazi lië: aantal inwoners 77.500.000 met in totaal 1700 zendingsarbeiders. Samenvattend komen we tot de vol gende conclusies: in Nieuw-Guinea wordt op elke 3.000 inwoners een zendeling gevonden; In Pakistan op elke 107.000 inwoners een zendeling de Belgische Congo op elke 6.000 inwoners een zendeling; in Argentinië Brazilië op elke 45.600 inwoners een zendeling. Het is wijze zendingsstrategie, als men allereerst de onderbezette terrei nen aanvat. En die blijken er vele te Te vaak hebben christenen als hypo these opzij geschoven wat een feil bleek te zijn uit de normale opeen volging der sedimenten. Constantie is er in ruime mate, en die biedt ge legenheid tot dateren door de geleide lijke veranderingen. Hierdoor is ,zeer hoge ouderdom van de aarde als een feit vast komen te staan. er nu ook een vaste grondslag voor de genetische relatie? De „soort" blijkt niet constant. De soort blykt eenvouó'ig fictief. Moeilijker wordt het naarmate we te doen krijgen mef dieren van hogere orden. De zoogdie ren verschijnen bijvoorbeeld zonder aanwijsbare overgang ineens. Vele tus senschakels ontbreken. Misbruik Paleontologisch feitenmateriaal ont breekt voor de afstamming van de mens. De anti-christelijke wereld maakt misbruik van de onkunde van de mensen en suggereert een on onderbroken afstamming, die nimmer bewezen is. Maar ten bate van onze kinderen moeten we de werkejijke feiten niet verzwij gen. Dit zal hem later voor geloofs- schokken bewaren. De spreker achtte camouflage in dit opzicht gevaarlijker dan de bedreiging van de atoom oorlog. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudwoude-Westergeest: G. J. F. Versteegh te Sloten, Fr. Aangenomen naar Rouveen (toez.) C. Cuperus te Wouterswoude. M. Rebel, kand te Hilversum, die be. dankte voor De Krim, O v., Lutjegast, Midwolda, Old. en voor Steenwijk. Paus gaf anglicaan zijn brevier Paus Johannes heeft onlangs zi eigen brevier (getijdenboek) aan ei anglicaanse geestelijke ten geschenke gegeven, aldus meldt de „Daily Tele graph". De geestelijke, de 65-jarige kanunnik Donald Rae uit Eye in Suf folk, zei dat hij dit boek voor de rest zijn leven als een kleinood zi bewaren. Hij werd in juni door de paus particuliere audiëntie ontvangen toen Rome was om materiaal te zamelen voor zijn vriend dr. Norman Sykes, deken van Winchester, die levensbeschrijving van wijlen dr. Bell, anglicaans bisschop van Chichester, maakt. Op het einde van de audiëntie merk te de paus op hoe versleten het brevier an zijn bezoeker er uit zag en met een erontschuldiging voor het feit dat ook zijn eigen boek niet helemaal nieuw meer. was zei hij tegen de mede aanwezige prelaat dit aan de kanun nik te willen geven. Het leven van Kierkegaard, door Wal ter Lowrie. Nederlands van H. C. de Wolf. Uitgave Prisma, Utrecht. Het verdwenen manuscript, door Ed mund Crispin. Nederlands van Gerard Messelaar, uitgave Prisma Utrecht. De dertiende gast, door Ellery Queen. Nederlands van mr. I. E. Prins- Willekes MacDonald. Uitgave Prisma, Utrecht. Spelen met cijfers, door W. J. Reich- raann. Nederlands van J. J. P. Boeze- man. Uitgave Prisma, Utrecht. Avontuur onder waiter, door Clarence Borreluurtje, door P. G. Wodehouse. Benham. Nederlands van A. M. van Nederlands van Henriëtte van der Kop. Steyn-Dingjan. Uitgave Prisma, Utrecht' Uitgave Prisma, Utrecht. ONTVANGEN BOEKEN Advertentie INSTITUUT VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN Geheel mondelinge avondopleidingen M.O. ECONOMIE en STATISTIEK KAND. en DOCT. ECONOMIE in de voornaamste bevolkingscentra van Nederland. Een uitgebreide documentatie-map wordt U op schriftelijke of telefonische aanvrage gaarne toegezonden door het Algemeen Secretariaat, Wassenaarseweg 39, 's-Gravenhage, telefoon 070^ 775382-774663. Voorzitter heeft scherpe kritiek op mammoetwet £)E ONTWIKKELING van het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs gaat nog steeds in dalende lijn. Het aantal onbevoegd gegeven lessen is bijna vijf en twin tig procentvoor Frans bijv. ruim 116 Yamata wendde zijn blik af van de soldaat, die bezig was de diamanten weer in de gehavende tas te gooien, en streek over zijn kin. Nicolson voelde, dat zijn hart weer begon te bonzen; het kostte hem moeite rustig en normaal adem te blijven halen. Hjj twijfelde of er iemand was die begreep wat er nu gebeurde. „Ik moet wel aannemen dat dit het minste is waar u recht op hebt. We zijn u grote dank ver schuldigd. Maar de kolonelOpeens verdween elke zweem van twijfel en onzekerheid van het ge zicht van Yamata, die begon te glimlachen. „Na tuurlijk! U bent een opperofficier van onze bondge noten! Een bevel van u.." „Dank u, kapitein Yamata. Ik beschouw dit als strompelde naar het xirover, pakte Gordon beet en rukte hem hardhandig overeind. „Op dit ogenblik heb ik lang gewacht, gemen kleine rat! Nou heb ik je te pakken!" Hij stoorde zich niet aan Gordons wanhopig verzet, noch. aan de waanzinnige angst die op zijn gezicht stond te lezen, of aan zijn onsamenhangende kreten dat hij onschuldig was. Hij sleurde hem mee naar een open plek achter in het dorpshuis, recht tegenover de uitgang, en wierp hem met een smak tegen de grond, waar hij als een armzalig hoopje vodden languit tegen de muur bleef liggen, met één arm in verweer omhoog gehe ven, terwijl iedere trek op zijn onsympathieke ge zicht van een radeloze paniektoestand getuigde. Van Effen trok zich niets aan van dit alles, maar draaide zich vlug weer om en hinkte terug naar he: podium, naar de Japanse soldaat, die daar stond met zijn eigen geweer in de ene arm. en de auto matische karabijn van Farnholme in de andere Met de nonchalante zelfverzekerdheid van iemand die vragen noch tegenstand verwacht, ontnam Van Effen de soldaat de karabijn, vergewiste zich er van dat ze geheel was geladen, schakelde haar op automatisch over en strompelde weer te^ug naai door ALIS1AIR MAC LEAN (vertaling Fob Limburg) Gordon, die daar nog altijd roerloos, met onnatuur lijk grote ogen starend, zachtjes, onverstaaobar lag te kermen in zijn doodsangst. Zijn gejammer en zijn hijgende adem waren de enige geluiden in het vertrek. Iedereen keek naar Van Effen en Gor don, medelijdend of woedend, in gespannen ver wachting van wat komen ging, of in een totaal niet begrijpen. Op Nicoisons gezicht stond niets te le zen. ook dat van Yamatr v/as vrijwel zonder enige uitdrukking, maar de tong, die even uit zijn mond hing. verried hem toch. Maar niemand sprak, nie mand bewoog zich, en niemand dacht er ook maar aan om iets te doen. Er stond iemand op het punt te worden gedood, vermoord, maar er was iets on definieerbaars in die tot het uiterste gespannen en geladen sfeer, dat iedereen als het ware aan de grond nagelde en ervan weerhield tussenbeide te ko men, of zelfs maar te protesteren. Toen de ban op eens werd verbroken door een plotseling snerpend geluid zoals een steen een stuk porselein of glas werk opeens met luid gerinkel in scherven kan doen vallen kwam dit van buitenaf, uit de kampong. De op hoge toon uitgegilde Japanse woorden de den iedereen het hoofd met een ruk naar de uitgang wenden. Pal da?tod volgde het geluid van een kor te, hevige worsteling een kreet, een afschuwelijk hol geluid, alsóf er eeï rneloep met eer reusacbti/ hakmes doormidden werd geslagen, daarna een ogenblik van lugubere stilte en toen opeens rook en geknetter, ja, geloei van vlammen. En voor men wist wat er gebeurde, waren de ingang en een groot gedeelte van de aangrenzende muur van het dorps huis één grote, laaiende, zich met ongelooflijke snelheid uitbreidende vlammenzee. Kapitein Yamata deed twee stappen in de rich ting van de deur, opende zijn mond om een bevel te geven en was toen opeens dood, nog voo^ de kans had gehad deze weer dicht te doen: de kogels uit Van Effens karabijn hadden zijn halve borst weggerukt. Oorverdovend klonken nu de snel opeengevolgde korte knallen van het machinegeweer in de betrekkelijk kleine gesloten ruimte; ze over stemden zelfs het geloei van de vlammen. De ser geant die nog op het podium stond, was het twee de slachtoffer, de soldaat naast hem het derde, en toen ging er middenin Sirans gezicht opeens een grote, bloedrode bloem open. die voortdurend toe nam in omvang. En nog altijd stond Van Effen daar gebogen over de langzaam heen en weer zwaai ende loop van zijn karabijn, de hand om de haan geklemd, het gezicht als uit steen gehouwen. Hij be gon te wankelen toen de eerste Japanse geweerko gel hem boven in zijn schouder trof. struikelde er zakte op een knie toen een tweede kogel met de kracht van een stormram in zijn zijde verdween. Maar nog altijd bleef zijn gezicht als van steen", en nog steeds omklemden zijn vingers krampachtig de karabijn. Dat was alles wat Nicolson van hem zag, voor hij zich zo snel hij kon languit achterover liet val len en een soldaat bij de benen greep, die juist zijn tommy-gun op Van Effen richtte. Onmiddellijk daar op rolden zij worstelend, zich in allerlei bochten wringend, over de grond; een ogenblik later hamer de Nicolson uit al zijn kracht met de kolf van de tommy-gun op het gezicht van zijn tegenstander, kwam weer op de been. duwde een glimmende ba jonet opzij en trapte wat hij kon tegen een onbe schermde lies. (Wordt vervolgd) veertig procent; 1430 lessen zijn niet gegeven en het tekort aan bevoegde leraren is 2289. Allemaal getallen, die ondubbelzinnig de af takeling van het v.h.m.o. demon streren. Aldus de heer S. Roodenburg, voorzitter van het Genootschap van Lerareh aan Nederlandse Gymnasia en Lycea, dat zaterdagmorgen in het Eykmanhuis te Driebergen het openbaar gedeelte hield van zijn 129ste algemene vergadering. Van de noodzakelijkheid van één wet, die alle vormen van onderwijs tussen lager en hoger onderwijs zal regelen (de zoge naamde mammoetwet) toonde de heer Roodenburg zich niet overtuigd. Om deze wet, eigenlijk nog slechts een geraamte, volledig te doen werken is naast een overgangswet nog een serie van veertig algemene maatregelen van bestuur no dig; hierbij dreigt het niet te onder schatten gevaar, dat steeds willekeurige verrassingen mogelijk zijn. Havo De heer Roodenburg achtte het ook ge vaarlijk, dat voor het in de „mammoet wet genoemde havo (hoger algemeen vormend onderwijs) met nieuwe akten met lagere bevoegdheidseisen zou wor den volstaan: de minister zou blijkens zijn argumentatie daarmede een tijde lijke noodmaatregel, voortkomend uit het huidige leraren-tekort, als algemene maatregel willen gaan invoeren. Het gehele karakter van de havo-school achtte de heer Roodenburg trouwens in het wetsontwerp onbestemd. Een ander moeilijk punt achtte de voorzitter de „brugklasse", die betere doorstroming naar verschillende schooltypen mogelijk moet maken. Scholenplan „Een zeer onrustbarend plan" noemde hjj het scholenplan, waarin scholen moeten worden opgenomen om voor subsidie of erkenning in aanmerking te komen. p* voldoen aan alge aantal leerlingen Daartoe moeten betreft, ongeacht hun geografische ligging. „Dit lijkt mij een gevaarlijk, onjuist be ginsel, want vele streken speciaal de agrarische, dun bevolkte delen, zullen hun culturele centra verliezen; zeker worden hierdoor de gymnasia in de kleinere plaatsen bedreigd", oordeelde de heer Roodenburg. Salarissen Inzake de strijd over de leraren-salarissen deelde de voorzitter mee, dat er over deze kwestie nog steeds onderhandeld wordt Tegenover minister Toxopeus staat het genootschap op het standpunt dat er een gelijk maximum-salaris in te °zSnerWijS- Cn amk'e^Jke sector dient Nehroe heeft zijn positie van strikte neutraliteit prijsgegeven^ Toen het communisme over de grenzen van andere landei trok, hield hij zich koste wat het kost afzijdig. Nu worde] zijn eigen grenzen overschreden en hij merkt ineens, dat eet mens niet neutraal kan zijn. In de bijbel lezen we van een man, Kain, die tegenover God strikt neutraal wilde blijven. Hij had best iets voor God ovm maar dan wat hij wilde geven en niet wat God vroeg. Hij wiA wat God vroeg, want God zegt zelf „indien gij goed handelt Dus moet hij geweten hebben wat dit goede handelen inhield Kain wilde zich echter niet radicaal overgeven. Hij wilde wè goede vriendjes blijven, zolang hij zichzelf kon blijven. Er zijn duizenden ook christenen die zo redeneren. Zij zijn niet onchristelijk. Zij hebben best iets voor God over. Er. toch willen ze hun eigen leven leiden. Ze willen neutraa blijven als het gaat om de grote eis van volkomen overgave\ Maar, zegt God tot Kain, je kunt niet neutraal blijven tussen de zonde en Mij. Als je niet volkomen Mijn weg gaat, ligt dt zonde aan de deur voor de grens van je leven en voor je het weet heeft de zonde die grens overschreden en ben je in zijn macht. Een mens kan niet tussen God en de duivel in leven. Als hij God niet aanvaardt, wordt hij, evenals Kain, onherroepelijk een prooi van de duivel. Geestelijke neutrali teit bestaat niet. HET MOTIEF BESLIST E HEILAND heeft bij Zijn om- hoofdzaak woonde hier een platte- wandeling door Palestina voor- landsuevolking, die bestond uit boe- al vertoefd in Galilea. Vooral, niet ren, vissers en ambachtslieden. Gro- uitsluitend. Het Evangelie naar Jo- te landeigenaren, die een omvang- hannes vermeldt ook meerdere be- rijk bedrijf bezaten met slaven en zoeken aan Judea. dagloners, waren er slechts weinig. In Galilea werden de woorden ge- Aanzienlijker was het aantal eigen sproken, die door de evangelist Mat- geërfde boeren, dat behoorlijk naar theus in de zgn. Bergrede zijn bij- de maatstaf dier tijden kon rondko- eengevoegd. Christus koos de Mu- men, maar niet rijk was te noemen, sjaalvorm, die men ook wel in de Er waren daarnaast veel kleine boe- Spreuken kan aantreffen. Dikwijls ren, die het niet breed hadden en wordt daarbij slechts één kant van die bij enige tegenslag boer-af wer- de zaak scherp belicht, hoewel er den. Ook bezitlozen, die geen land ook een andere zijde is. Soms wordt bezaten en dit probeerden ie pach- die andere zijde reeds in een vol- ten, dagloners en handswcrkslieden. gend woord aangeduid. Er waren ook nog wel andere cate- Men mag de woorden van de Hei- gorieën, ais ambtenaren (vooral land vol diepe zin niet opvatten als tollenaars, gehaat omdat zij in juridisch scherp geformuleerde dienst van de Romeinen waren), en wetsartikelen, die onder alle om- „zondaren". Onder deze laatste ca- standigheden eenzelfde toepassing tegorie vielen niet alleen personen, eisen. Dit is trouwens zelfs bij wets- die een onzedelijk leven leidden, artikelen niet altijd het geval. Het maar ook beoefenaars van door de komt voor de Heiland bovenal aan toonaangevende Joden geminachte op de gezindheid, waarvan de bur- beroepen. gers van het Koninkrijk blijk moe- In dit milieu was er weinig of geen ten geven. Wat is het motief, waar- gelegenheid voor een produktieve door men zich bij een bepaalde han deling laat leiden? Waarom doet men het een en laat men het ande re? belegging van besparingen. Maar e was wel een sterke begeerte naar pronken met kleren en sieraden, vooral ook naar in de grond vrij waardeloze dingen. Daartegen waar schuwt Jezus. Verzamelt u geen Uiterlijk gezien, kan een daad prij zenswaardig schijnen. Maar het is heel goed mogelijk, dat de innerlij- schatten op aarde, waar mot ke overweging van degene die de roest ontoonbaar maken en waar daad verrichtte er alle hogere waar- dieven inbreken en stelen. Verza de, aan ontneemt. melt u schatten in de hemel, die Dat de Here geen wetsartikelen for- blijvende waarde hebben. Waar uw muieerde, moge met één voorbeeld schat is, daar zal ook uw hart zijn. duidelijk worden gemaakt. In Mat- Dit woord heeft stellig niet alleen theus 5 42 staat: „Geef hem die betekenis voor het verzamelen van van u vraagt, en wijs hem niet af, onnutte sieraden, zoals men in Ga- die van u lenen wil". Een krachtige lilea deed. Het komt ook nog in on- aansporing tot het verlenen van hulp ze dagen maar al te veel voor, dat aan wie in nood verkeert. Maar men geld op een onnutte wijze wordt om- mag er niet uit afleiden, dat onder gezet. Daaruit spreekt een jagen alle omstandigheden aan ieder, die naar ijdelheid, een wereldsgezind- iets van ons vraagt, maar gegeven heid, die de christen niet past. Hij moet worden. Immers zou daardoor moet veel meer zijn geld uitgeven het „ongeregeld wandelen zonder te voor doeleinden, die zich richten op werken", waarvan de apostel Paulus de uitbreiding van het Koninkrijk spreekt, aangemoedigd worden. Gods èn op het dienen van de sa- De Bergrede, die nadruk legt op de menleving. Daarom is in onze tijd gezindheid, op de motieven van on- het medewerken aan de kapitaalvor- ze handelingen, verdiept de wet ming een plicht van ieder, die daar- Gods tegenover de oppervlakkige toe ook maar even in staat is. wetsverklaring der „ouden", der Maar wij mogen daarbij Jezus' vroegere Joodse leiders. Men mag woorden niet vergeten. Volmondig er evenwel geen nieuwe wet van moet erkend worden, dat aan het maken. Steeds moet bedacht wor- streven naar enig kapitaalbezit, den, dat de liefde de vervulling der zelfs al blijft het binnen enge gren- wet is, de liefde tot God en de zen, gevaren zijn verbonden voor het naaste. geestelijk leven. Het kan ons zo in Tot recht verstaan van sommige ge- beslag nemen, zo ons doen en laten deelten der Bergrede kan wellicht beheersen, dat wij de echte belang- ook bijdragen enige kennis van de stelling voor de hogere dingen ver toestanden in Galilea tijdens Jezus' liezen. Om nog te zwijgen van het omwandeling. verleid worden tot zondige praktij- Om misverstand te voorkomen, mer- ken, tot afkeurenswaardige midde- ken wij echter vooraf op, dat de len als speculaties, gokken enz. Here Jezus bij Zijn onderwijs niet De Heiland had een wijd geopend alleen gerekend heeft met de Gali- oog voor de gevaren, zowel van ar- lese verhoudingen, maar stellig ook moede als van rijkdom. Armoede kan wel met de toestanden in Judea, tot grote geestelijke inzinking leiden, waarmede Hij niet onbekend was. Maar het streven naar rijkdom, Niet te ontkennen valt echter, dat naar steeds vermeerderd bezit, in sommige passages in de Bergrede één woord het dienen van Mammon, een bijzondere kijk geven op het is geheel onverenigbaar met het die leven in Galilea. nen van God. Men herinnere zich De toestanden daar verschilden wel steeds hetgeen de Heiland zeide over zeer van de onze. Wij kennen een het dienen van twee heren, omvangrijke groot-industrie, die tel- Maar het streven naar bezitssprei- kens kapitaal behoeft voor vernieu- ding behoeft niet per se tot Mam- wing en uitbreiding, voor de prak- mondienst te leiden. Het kan gesti- tische toepassing van nieuwe vin- muleerd worden door hoogstaande dingen. Wij hebben tot ontwikkeling overwegingen, door eerbiedwaardi- zien komen een groot verkeer per ge motieven als de bevordering van water, per rails, per auto, per vlieg- de sociale vrede, de vermindering tuig, dat eveneens veel kapitaalsin- van scherpe sociale tegenstellingen, vestatie eist. De bevolking is sterk Het kan een eis der gerechtigheid uitgebreid, op vergroting van de zijn. werkgelegenheid, op vermeerdering Zie ieder evenwel toe op hetgeen van de produktie moet de aktiviteit hem ten diepste beweegt. Tegen- zijn gericht. over mogelijke aardse winst mag Galilea was in het begin van onze geen verlies staan aan hemelse jaartelling vrij dun bevolkt. In schatten. Jeugdwerk 1959 van jeugdorganisaties Het Jeugdwerk van de twee gerefor meerde jeugdorganisaties houdt dit jaar zijn jeugd'veek van 12 tot 19 september. In deze week wordt van ouderen en jon geren bijzondere aandacht gevraagd voor het jeugdwerk, dat ruim 70.000 meisjes en jongens in hun clubs en jeugdvereni gingen verbindt. Zondag 13 september, zal de jeugdzon- dag zijn. In de kerken zal dan voor de jeugd van onze tyd en in het bijzonder voor het jeugdwerk van de Gereformeer de jongeren, het hartelijk meeleven van de gemeente worden gevraagd. In gezinnen en bij alleenwonenden worden in de dagen voor de jeugdweek 160.000 folders in vierkleurendruk be zorgd, waarvan Bert Bouman voor een belangrijk deel het ontwerp verzorgde. De jeugdbladen verschijnen in deze week met speciale edities. In tal van plaatsen worden intensieve voorbereidingen ge troffen voor grote samenkomsten. Koos van Doorne schreef voor deze ontmoe tingen een uitnemend toneelstuk in drie bedrijven „Opdracht voor jou)" Geref. kandidaat dient drie Franse gemeenten De heer J. G. Los, theologisch kan didaat te Zwijndrecht, is sinds 15 juli in Frankrijk bij wijze van proef voor enkele maanden als predikant ver bonden aan drie kleine Franse ge meenten. De heer Los studeerde theologie aan de Vrije Universiteit en vervolgens aan de theologische faculteit te Aix-en- Provence. die een onderdeel is van de universiteit van Toulouse. Deze facul teit is het opleidingsinstituut van de vrije Gereformeerde Kerken in Frank rijk, die met name van de geref. ge zindte in Nederland veel steun ont vangen. Le heer Los dient thans de kerken van Cazichac, St. Saurend en Gornies, waaraan hij als tijdelijk predikant verbonden is. De drie kerkjes liggen in het oude Hugenotengebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2