Yan het „spook"-peloton wordt niets verraden Onze cultuur verliest christelijk stempel Vrijhandelszone in originele vorm niet aanvaardbaar België zou maatregelen wel hebben besproken Lichtgevoelige organen Eisenhower Bonn in MOEDER WORDEN... ZWITSAL Officier in burger, zo mogelijk legitimeren MENSEN TAPTOE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 bouwprijzen generaal er llmtfverheid *™\kVkL Het 6o teleurstellende Majccnde constater n ïifier en daar ze Mum Het jaarverslag van de directeur - generaal van volkshuisvesting en bouw- heid is elk jaar weer een document Nederland met spanning uit- [ktJkf. Het bevatte dit jaar naast enkele mededelingen de verheu- tering, dat de bouwprijzen de grote steden gedaald zijn. verheugend, want het wijst in de richting van een nivellering van het ver schil in huurprijzen lussen oude en nieuwe woningen Het is n.l. nog altijd een onge zond verschijnsel, dat jonge gezi met hun geringere inkomsten dikwijls veel meer huur betalen don oudere ge zinnen. waarvan de kinderen voor het merendeel hun eigen weg gevonden heb ben en die dus voor minder kosten staan- Teleurstellend was de mededeling, dat wij dit jaar wellicht met veel moeite bove 80.000 woningen komen en dat 00.000 hu vrijwel uitgesloten is. Dat betekent alleen dat de weg naar een opheffing de woningnood nóg langer zal ztyn. Het 10. betekent bovendien, dat het nóg langei zal duren voordat Nederland toekomt aar <u.st( de zo nodige sanering van bepaalde stads- kf°J wijken. Vele steden in Nederland zijr daar hard aan toe. Hier en daar ziet met ten hemel schreiende woontoestanden au, Natuurlijk, de inwoningsgevallen mneter het allereerst de wereld uit, maar ander- oen 2\jds wonen er nog zovelen in de beruchte smakeloze kazernes van voor de ei l'l wisseling, dat. ook hieraan een eind dient te komen. Het gaat allemaal zo tergend langzaam. (Al g. Dagblad). Knoop dit in uw oor! Met I Van Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met .Afternoon* thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk ènproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct Snelste vrouw nog sneller De Fnangaiise Jacqueline Aurnol heeft he.t op haar naam staande weredidsnel- heLdsrecord voor vrouwen gebroken door met een supersonisch straalvliegtuig een snellheid van ongeveer 2150 km per uur te behailen Zij bestuurde de Mirage-III, een Franse militaire straaljager, op de hoogte van 12.000 meter. De precieze snelheid drie zij op een gecontroleerde baan behaalde is nog nriet vastgesteld, maar het staat vast dait zij haar eigen record van 1115 km/u verbeterd heeft. Congres Calvinistische studenten (Van een onzer verslaggevers) De vraagstukken rondom de cultuur crisis van deze tjjd z(jn de twee afge lopen dagen onderwerp van bespreking op het congres van de Calvinistische Stu denten Beweging geweest. Prof. dr. ir. H. van Riessen pakte dit probleem in zijn re feraat „cultuurcrisis en christendom" zeer algemeen aan. De staatssecretaris van oorlog, luit.-gen. M. R. H. Calmeije behandelde een enkel, zeer belangrijk ai peet van deze crisis: het vraagstuk va de zwaardmacht in het atoomtijdperk als een vraagstuk voor verstand en geweten. De mens heeft zich, aldus prof. Van Riessen, de laatste honderd jaar een steeds toenemende macht over deze wer kelijkheid verworven. Tegelijkertijd is er echter een crisis ontstaan, die vooral na de eerste wereldoorlog openbaar werd en zich na de tweede wereldoorlog heeft voortgezet. Dit alles vindt plaats in een cultuur die zeer duidelijke christelijke oorsprongen heeft. De christelijke signa tuur van onze cultuur vervaagt echter Het christelijk geloof geeft aan de cul tuur zinvolheid. Er komt in plaats van angst en vrees vertrouwen in God, onze Vader in Jezus Christus. De natuur wordt zo van vijand tot arbeidsveld. Er komt een besef van vrijheid tot verant woordelijkheid, d.w.z. er komt roepings- Prof. Van Riessen stelde aan het slot van zijn referaat, waarvan wij hier slechts enkele gedachten doorgaven, dat zolang de saecularisatie doorgaat de crisistoe stand in de westerse beschaving niet zal eindigen. De strijd tegen deze verwereld lijking eist van de christen een zware strijd, niet in de laatste plaats tegen zich zelf. In de discussie besprak men nog uit gebreid de invloed die de huidige cul tuurcrisis op de studenten heeft. Prof. Van Riessen noemde de huidige studen ten, in vergelijking met die van zijn eigen studententijd, veel nuchterder Na de eerste wereldoorlog trachtten dc studenten idealistisch de cultuurcrisis te bestrijden. De tegenwoordige student heeft echter vaak geen besef de de vij lei Uit mgwekkende problemen (bijv. de atoombomheeft hij zich terug getrokken in een klein gebied, wat hij kan overzien. ">oar tracht hij wel dege lijk een bepualde verantwoordelijkheid te beleven, maar voor de cultuur als zo danig voelt hij zich niet verantwoorde lijk. Dit is, aldus prof. Van Riessen, in feite een capitulatie In een christelijk nuchter betoog heeft lt. gen. Calmeijer de volgende dag voor de C.S.B. de atoombewapening verdedigd. Hij noemde drie verplichtingen op waar aan de overheid zich in dit atoomtijd perk. waarin de mens ontzagwekkende verantwoordelijkheden en mogelijkheden ten goede en ten kwade heeft gekregen, heeft te houden. De overheid moet in de eerste plaats afstand doen van iedere gedachte aan een kruistocht ter bevrijding van de onder drukte volkeren. De atoombewapening mag alleen dienen als afweermiddel om de vrede en de vrijheid te verdedigen. Voorts moeten de overheden in het westen van de volkeren personele en fi nanciële offers vragen. Wij mogen niet in onze bewapening ons enkel op het „zwaard" van de atoombommen richten Het „schild" van de conventionele bewa pening is zeer belangrijk. Tot slot achtte hij het -noodzakelijk dat men blijft streven naar een wereldorde waar het geweld alleen in dienst van het recht staat. Als christenen hebben wij niet de illusie dat er recht zonder geweld mo gelijk is. Maar steeds moeten wij blijven streven naar een internationale rechts- WAT MOETEN WE EIGENLIJK IK ZEG NOÜ ZBLF ESi VOLK VAN NEDBRLAMtj, DOC. NET ALSjWIj: iESSSti -gg/v *fH.L'oe/v' U. i-'VK- LAAT 2TE HUN Ê16BW ZAKKJ&S P!_AXKEM.' t-A/Yr ze uur* BTCEN TlgNCLi BöUWtN' a»r -2.C HuN EWEtf AACE'S f tMT HuW eiceiN SooJ>iLKAPPEN oAAT -ZJC LAAT ZE,«_A*r ze.!! -' wn BOEN NIET MEE! VkSKADBi KOM VERKEN BU ONZE meisjes) Rapport van SER-commissie TAE COMMISSIE van de S.E.R. voor internationale sociaaleconomische aangelegenheden heeft adviezen gepubliceerd over de vorming van een vrijhandelsgebied. Deze adviezen zijn aan de regering uitgebracht. Wat de instituten van de te vormen vrijhandelszone betreft, is een deel van de commissie van mening, dat de insti tutionele opzet zo sterk mogelijk moet zijn en moet lijken op die van de E.E.G. Vooral wordt gepleit voor de instelling van een orgaan als de Europese Commis sie. De overige leden van de commi.1 huldigen de opvatting, dat als een sterk institutionele opzet niet mogelijk is, de pogingen tot samenwerking toch moeten worden voortgezet. De beslissingen in de raad van minis ters moeten met gekwalificeerde meerder heid worden genomen. De E.E.G. moet in deze raad een zodanig stemmen aantal heb ben, dat er geen enkel besluit kan worden Minimumprijzen groenten en fruit De Belgische regering ontkent dat geen voorafgaand overleg met Ne derland zou zijn gevoerd over het vaststellen van de minimum prijzen van groenten en fruit in België. In december van het vorig jaar zou dit voornemen kenbaar zijn ge maakt. Tussen Nederland en België werden toen een drietal besprekin gen gehouden over de binnen het raam van de E.E.G. vast te stellen contingenten. Deze besprekingen leidden toen niet tot enig resultaat. Het Belgische ministerie van landbouw wees er gisteren op, dat Nederland, zon der daarover zijn zuiderbuur in te lich ten. de contingenten aan de E.E.G. had bekend gemaakt. Daarna heeft België rechtstreeks zijn maatregelen aan E.E.G. medegedeeld. Het ligt overigens in de bedoeling Nederland overleg te plegen over vaststellen van de gezamenlijke co genten voor de E.E.G. in 1960. Het Belgische ministerie bestrijdt de uitlating van minister Marijnen. dat de genomen maatregelen tegen het Benelu: verdrag ingingen. Het wees erop, dat volgens de bepalingen van het E.E.G.- verdrag niet mag worden gediscrimineerd De maatregelen gelden voor alle vijf Euromarktlanden. Uitzondering hierop is alleen toegestaan voor die produkten, die vallen onder de bestaande regelingen 78) Het zien, c van de dingen met onze ogen, is een zó vanzelfsprekende zaak. dat we zel den of nooit de moeite nemen over het wezen hiervan na te denken. We vergenoegen ons er mee het zien op de gewone natuurkundige w(jze te verklaren en daarmee is de kous ge woonlijk af. Immers, lichtstralen val len op een voorwerp, worden door dat voorwerp teruggekaatst, en een deel van die teruggekaatste licht stralen valt in ons oog, in het bijzon der op het lichtgevoelige netvlies van ons oog cn aldus zijn wij in staat te zien. In deze trant wordt het verhaal ons gewoonlijk opgedist, en hoewel we werkelijk niet kunnen beweren dat er veel routen in schuilen, wordt het werkelijke zien hierdoor niet ver klaard. Dat springt direct in het oog, wanneer we de licht gevoelige apparaten paar honderd soor ten selanginellen en begonia's uit de tro pische wouden zijn toegerust. Sommige van deze planten bezitten lichtgevoelige organen van buitengewone volmaaktheid. Het zijn lensvormig gebouwde cellen, die zeer verschillend van constructie kunnen zijn. Vaak bezitten zij ver naar bul ten gewelfde oelwanden, die als re flector dienst doen. In andere ge vallen zijn de celwanden in sterk llchtbrekende lenzen veranderd. Koe de constructies ook mogen zijn, onder zoekers hebben vastgesteld, dat som mige van deze lichtverzamelende ap paraten zó volmaakt zijn, dat zU in staat z|jn een jnlst beeld van de om- TOCH IS HET ZO! geving op de achterste oelwand te werpen, op precies dezelfde wijze als het beeld dat door de lens van het oog op ons netvlies wordt geworpen. Het beeld, dat door het „plantenoog" op de achterste celwand wordt gepro jecteerd, li zó scherp en zó Juist, dat het zelfs gefotografeerd is kunnen worden! Volgens de enkele regels, waarmee wij hierboven het zien hebben ver klaard, zouden dus ook deze planten kunnen zien. Maar die planten kun nen, zoals leder weet, niet zien. Zij kunnen wel op licht reageren (en daarvoor zijn zij ook met deze licht gevoelige apparaten toegerust), maar zij kunnen niet zien. Dat vermogen om te zien zou voor de plant boven dien geen enkele waarde hebben, want zij is niet in staat te vluchten bij naderend gevaar, noch kart zij zich verbergen. Trouwens, als het zien uitsluitend ge baseerd was op de ontvangst van weer kaatste lichtstralen op een lichtge voelig medium, zou een fototoestel ook kunnen zien zodra het van een film Is voorzien. En een lichtgevoe lige cel die in de techniek wordt toe gepast zou eveneens het vermogen om te zien kunnen worden toege kend, wat abusievelijk door sommi gen wel eens gedaan wordt. Deson danks is het onjuist, evenals de boven weergegeven „verklaring" foutief Is. Want zien is iets heel anders, een onbegrijpelijk wonder, zoals er talloze In ons lichaam schuilen. Daarover een volgende keer. welke verder gaan dan het E.E.G.-ver- drag. Daarom is een uitzondering ge maakt voor de invoer uit Nederland van produkten als bloemkool, kersen, kool soorten, spinazie, andijvie, slasoorten met uitzondering van kropsla en per ziken. Voor deze produkten gelden wel minimum invoerprijzen voor de overige E.E.G.-landen. De totale uitvoer van land- er. tuin- bouwprodukten van Nederland naar Bel gië bedraagt slechts 5% van het totale handelsverkeer, merkte de woordvoer der van het Belgische ministerie nog op. Hij wees er op dat het voorkwam dat Nederland, wanneer het zijn produkten niet elders kon afzetten, deze naar Bel gië uitvoerde tegen spotprijzen, hetgeen onmiddellijk zijn weerslag had op het prijspeil in België. Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat kan baten, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist De S.E.R.-commissie pleit verder voor een Parlement voor de vrijhandelszone en een vast vertegenwoordigend lichaam van het bedrijfsleven. Dit laatste zal zeker bijdragen tot heter onderling begrip tus sen de lid-landen. Een multilaterale associatie in de geest van een orthodoxe vrijhandelszone, die zich beperkt tot de onderlinge afbraak van handelsbelemmeringen en voor het overige de autonomie onbeperkt laat. acht de commissie onhanteerbaar. Niet temin meent zij, dat in het belang van de economische samenwerking met de rest van Europa ieder voorstel, dat deze sa menwerking wil bevorderen, positief moet worden benaderd. De commissie gaat dan ook na op welke wijze de oorspronkelijke conceptie var. de Vrijhandelszone moet worden aange vuld om tot een multilaterale associatie te komen, die levensvatbaar is. 2. De E.E.G. mag niet worden aangetast. 3. Eventuele nieuwe vormen van econo mische samenwerking moeten, evenals de E.E G., een open karakter hebben. 4. Geleidelijke instelling van de asso ciatie volgens een vast tijdschema. 5. F.en alle sectoren omvattende integra- kracht naar harmonisatie van de tarie ven moet worden gestreefd. De proble men, die uit de bevoorrechte positie van Engeland voortvloeien, moeten worden opgelost. Wanneer door deze positie in bepaalde sectoren wezenlijke verwringin gen voortvloeien, moeten deze worden ge compenseerd. Wenselijk is ook de landbouw te be trekken in de vrijmaking van het onder linge handelsverkeer. De agrarische ex port naar de betrokken niet-E.E.G.-landeri is immers belangrijk. Een geleidelijke in tegratie van het handelsverkeer moet ge paard gaan met een verdergaande coör dinatie van het landbouwbeleid. De organen van de associatie moeten een belangrijke rol krijgen bij de onder handelingen over produktie-overeenkoms- ten. De gang van zaken in de E.E.G. ver schaffen een voldoende grond voor een dergelijke bepaling. Ten slotte meent de commissie dat een associatieverdrag al gemene voorzieningen dient te bevatten i tot i zekei sociale stelsels 1 de Niet iedereen blijkt verwoed voorstander te zijn van de spectaculaire Dam-tot-Dam- e, die deze dagen vooral Amsterdam en Zaandam zo'n beetje op stelten zet. Gister morgen, kort na het officiële begin van de race, dwarrelden tenminste duizenden exem plaren van dit pamflet uit een auto en van de daken van huizen aan de Amsterdamse Nieuwe scheepslijn A'dam-Canada Op 2 mei van hel volgend jaar zal het startschot worden gegeven voor de eerste geregelde passagiersdienst tussen Nederland en Canada. Op 19 november as. zal de „Arfcaidia", heit edhlp dat de verbinding tussen Amsterdam en Que bec/Montreal V V. zal gaan onderhou den. voor het eerst de Amsterdamse haven aandoen. De „Arkadia" werd in 1958 gemoderniseerd en is om. voorzien van een binnen- en bult/enzwembad. Het schip biedt accommodatie aan 1337 pas sagiers in de 'toeristenklasse en 50 pas sagiers eerste klasse. Op 16 oktober zaJ de „Arkadia" Canadese militairen naar Rotterdam brengen. Gedurende de win termaanden maakt hot Whip tochten naar Madeira. Las Palma3. Tenenfe en Cassa- blanca. (Vervolg von pagine 1) eerste doel was van president Eisenho wers tiendaagse Europese reis. De in druk die hij in Bonn heeft opgedaan volger zijn naaste omgeving, diep hebben geroerd zal hem op zijn verdere reis bege leiden. Deze indruk is dat de vrijheid niet door onenigheid onder de westelijke bondgenoten op het spel mag worden eezet en in gevaar mag worden gebracht. Dit straalde ook al door in de perscon ferentie die de President gistermiddag gaf en waarin hij via journalisten uit vrijwel alle landen tot de mensheid sprak om haar te zeggen dat in de ver dediging van de vrijheid Amerika zijn woord gestand zal doen. Eenheid Uit de mededelingen van president Eisenhower op de persconferentie heeft men afgeleid, dat bondskanselier Ade nauer hem zijn steun heeft gegeven voor het komende gesprek met premier Chroetsjtsjef. De Amerikaanse president verklaarde namelijk, dat hij bij zijn be sprekingen met Adenauer niets had ee- merkt van een verzwakking van de westelijke eenheid. Er waren reen nieu we voorstellen over de Berlijnse en Duitse kwestie besproken Als Chroesjtsjef in Washington wel met nieuwe voorstellen mocht komen, zonden de Verenigde Staten de westelijke hondgenoten daarvan onmiddellijk op de hoogte stellen. Eisenhower verzekerde nogmaals dat hij niet als onderhandelaar met Chroesjtsjef gaat praten. Maand gevangenisstraf voor belediging van prins Bernhard Wagens belediging van prins Bernhard heeft gistermiddag voor de politierech ter te Dordrecht teredht gestaan de 40- ja.ri.ge koopman H. M. K. Op 25 juni had de man zich beledigend over de Prina uitgelaten De politierechter hield K. voor, dat voor een dergelijöc delict wel vier jaar gevangenisstraf kan wor den gegeven Verdachte kreeg een maand, overeenkomstig de elis. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 i Vrijhai tie. 6. Synchronisatie van E.E.G. delszone. 7. Een passende institutionele opzet. Verder meende de commissie, dat met f 0.95, f 2.4( 1 f 8.8 Geen bejaarden tarief in Rotterdam In tegenstelling tot de hoofdstad voelt Rotterdam er niet voor om over te gaan tot het instellen van speciale bejaarden tarieven voor bus en tram. Een globale berekening leidt tot de conclusie dat in voering van dit tarief voor Rotterdam een jaarlijkse achteruitgang van inkom sten zou meebrengen tot een bedrag van 4 ton. Bij hun conclusie stellen B en W. van Rotterdam zich op het standpunt van hun Haagse collega's, namelijk dat het niet juist is via het vervoersbedrijf de belangen van bejaarden te beharti- I gen. Staatssecretaris raadt aan De staa/tssecretaris van defensie, gen. bd- Calmeyer, heeft de koninklijke land luchtmacht meegedeeld, dat hot voor in burger geklede meerderen aanbeveling verdient om, alvorens bevelen te geven minderen, zich zo mogelijk vooraf te legitimeren. Overigens meent de staats secretaris, dat een meerdere, gekleed in burger, bij zijn optreden tegenover minae- juridisch juist handelt, wanneer hij volstaat met de mededeling, dat hij meer dere is, zonder dit aan de hand van pa pieren te bewijzen. De bewindsman ant woordt dit °P vragen van het Tweede- Kamerlid E A. Vermeer (soc.) De heer Vermeer had zijn vragen steld naar aanleiding van een recent inci dent te Amsterdam, waarbij eer. dienst plichtig soldaat geen gevolg gaf aan een bevel van een in burger geklede meer- 3ere De soldaat, die mot klein verlof was, werd naar zijn onderdeel teruggeroepen en gestraft met 14 dagen strerug arrest De betrokken officier had niet willen vol- ioen aan het verzoek van de soldaat zich te legitimeren. In antwoord op een schriftelijke vraag, die het communistische Tweede-Kametlid Borst over deze zaak heeft gesteld, schrijft de staatssecretaris, dat hij niet de bevoegd- I held heeft om de aan de dienstplichtige I opgelegde straf op te schorten. (Advertentie) MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET ,,'t Is'allemaal heel gewoon gegaan en ik zat er bij voordat ik er erg in had. Op 3 maart ja, van dit jaar was ik opgekomen bij het Luchtmacht Instructie Regiment te Nijmegen, en op een keer werden uit alle pelotons soldaten bij elkaar gebracht en toen liep er een sergeant langs ons heen, die zei: hij is te lang, hij is te kort, ja, hij heeft de goede lengte, nee, hij is te kort en degenen, die niet te lang en niet te kort waren werden afgezonderd en hoorden toen, dat zij gingen oefenen voor Taptoe Delft. Ik had al veel van Taptoe Delft gehoord, en ik wist, dat hij ontzettend mooi moest zijn maar ik had hem nog nooit gezien. Ja, ik vond het geweldig, dat ik was gekozen. En iedereen zou het geweldig vinden als hij voor dat speciale onderdeel van Taptoe Delft werd uitgezocht, want als ik zo met de jongens van andere onderdelen spreek, zeggen ze allemaal: jullie hebt het best geschoten, en, eerlijk, dat is ook zo". Dit zei dan Luchtmachtsoldaat R. ze konden me er (Ronnie) M e 1 c h e r t s, die deel uit- komt nog, dat ik maakt van het demonstratie- en exer- „Ik was dus", citiepeloton van het Luchtmacht Instruc- koren R. MELCHERTS geluidloze exercitie uithalen. En daarbij a het eerste rot zit", ertelde hij, „uitver- n behoren tot het exercitiepeloton. Op 1 mei zijn we gaan oefenen. En dat was hard aanpakken. Elke dag tweemaal straf exerceren, 's Morgens van 9 tot 11 en 's middags van 2 tot 4. Vier uren constante exer citie We begonnen gewoonweg onze opleiding weer van voren af aan. Er werd streng op onze houding gelet, we tie Regiment, dat naar ruwe schatting in de loop der jaren meer dan een miljoen toeschouwers in verbazing heeft ge bracht en in den lande de bijnamen heeft gekregen van: sluip-peloton, het peloton met de zwevende voeten en het spook- peloton, allemaal vanwege de spookach tige geheimzinnigheid, waarmee de exercitie is omgeven, een exercitie, die zo fascinerend is. dat er toeschouwers zijn bij wie de rillingen over de rug gaan als de jongens-in-het-Air Force Blue over de Markt eh, ja, zweven. Soldaat Ronnie Melcherts is 19 jaar. Hij werd geboren in Paramaribo. Suri name en kwam op zijn tiende jaar naar Holland, waar hij de ambachtsschool af liep. En nu droomt- hij ervan, als zijn diensttijd is geëindigd, vliegtuigmonteur te Eén donkere vlek Hij is van alle 48 leden van het „spook"-peloton, zullen we maar zeggen, dc enige, die onmiddellijk te herkennen valt. Want als de Markt in het donker wordt gezet en de schijnwerpers vangen het peloton in hun bundel, ziet ge onder 47 helmen een witte vlek maar een don kere vlek onder de 48ste helm. En dat is dan het gezicht van Ronnie Melcherts. Hij heeft er zelf plezier om. Hij zei: „We zijn elke avond als we moeten op treden min of meer zenuwachtig, maar gisteravond was ik helemaal nerveus, want mijn ouders zaten op de tribune en leerden lopen, draaibewegingen maken, en toen dat alles er goed in zat. gingen we de figuren leren, en zo werd het hele nummer stuk voor stuk opge bouwd, en toen we dat goed kenden. achter de werd het dagelijks beoefend. „Maar dat almaar herhalen", zei Ronnie Melcherts, „ging wel eens vervelen, zoals u zult begrijpen. Zo af en toe dacht ik wel eens: ben ik nou toch in de boot geno men? Maar dat meende ik natuurlijk niet, want ik vond het veel te fijn, dat ik mocht meedoen". „En ik nou?" Een negen dagen lang laten 48 militai ren van de Koninklijke Luchtmacht zien, tot welke enorme prestaties goede, verantwoorde drill kan leiden. Drie-en- een-halve maand studeerden ze op moei lijke figuren en handgrepen, en het zit er nu allemaal zo goed in, dat u ze 's nachts wakker zou kunnen maken en ze zouden dan zonder blikken of blozen een feilloze demonstratie geven. „En toch is die exercitie niet eenvou dig", zei Ronnie Melcherts. „Ik vind het een hele kunst. En, dat willen we ook best toegeven, er worden wel eens fou ten gemaakt, maar dat ziet gelukkig niemand. Het is daarom nodig, dat we elke dag. dus nu in de week van Taptoe Delft, repeteren. Die repetities duren wel niet zo lang, maar goed, ze moeten toch gehouden worden. En niemand van ons vindt dat erg". En elke avond staan er zeven Lucht machtmannen langs het lijntje. Ze be horen tot de reserve, die direct moet inspringen, als een van de leden van het peloton door wat voor omstandig heden ook niet zou kunnen optreden. Tot op heden is op hun hulp nooit een beroep gedaan. En dat is verdrietig voor hen, want xe moeten wel het ge voel hebben, dat al hun moeite en in spanning voor niets zijn geweest. In de eerste jaren van Taptoe Delft is het ge beurd, dat een Luchtmachtman, die voor het demonstratie-peloton reserve stond, half huilend naar zijn comman dant liep en vroeg: En ik nou? Jij?, zei de commandant, jij staat reserve Dat kan vanavond niet. antwoordde de jon gen. Mijn vader en moeder komen kij ken en dan kan ik toch niet langs het lijntje staan? Die avond mocht hij op treden Het werd zijn glorierijkste Spreken verboden Dat laatste, dat van die jongen dus, hoorden we van sergeant 1 der Konink lijke Luchtmacht J. Kampman, die al voor de zesde keer het demonstratie- en exercitiepeloton mee heeft helpen oplei den en van wie men in Delft fluistert, dat hij de sleutel tot het geheim van de geluidloze exercitie in zijn bezit heeft. „Ja, dat geheim", knikte soldaat Ron nie Melchers. „Iedereen wil dat geheim weten. Wat ben ik er al dikwijls ever aangesproken. Men zegt dan: dat jullie filnk hebt geoefend, geloven we en zien we ook, maar hoe kun je nu exerceren zonder commando's? En ik wil alles ver tellen: dat we deze week per dag drie kwartjes extra soldij krijgen en elke avond een kop soep voor we gaan sla pen, maar nee, het geheim van het „spook"-peloton wordt niet verraden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5