De elfde Antiekbeurs is de meest waardevolle blij ue Lngelse Volkswagen is startklaar! Wp&èMitt Kostprijzen in landbouw vrij stabiel In Het Prinsenhof te Delft Meisje stak Nozem neer Televisie verdreef de radio van binnen naar buiten Een paar ven grensstrook jes Nederlands VOENSDAC 26 AUGUSTUS 1959 Ten behoeve van het in de naaste toe komst te voeren landbouwbeleid heeft het Landbouw Economisch Instituut be- rekeningen opgesteld over de rentabili teit en de kostprijzen op landbouwbedrij ven In een aantal landbouwgebieden. Voor deze berekeningen is uitgegaan van het huidige prijspeil van de verschillende kostpryselcmentcn. Beziet men de uitkomsten van de bere keningen in de verschillende gebieden, dan blijken deze zeer te verschillen. Het inetto-overschot per bedrijf varieert in de rbouwgebieden van een verlies var 1/ 700 in het Oldambt, tot een winst var bijna f 8000 in het Zuidwestelijk kleige bied; in de weidegebieden van een ver lief van f 400 in een deel van Zuid-Hol land (de Alblasserwaard) tot een winst ir het Friese kleigebied van 5300; in d< zandstreken van een verlies van 850 ir Overijssel tot een winst van ƒ1150 ir 1Gelderland (De Graafschap). Bij deze resultaten zijn de arbeidskos ten van de boer en zijn gezinsleden niei meegeteld. De arbeidsinkomens van dt (gezinnen zijn dus aanmerkelijk hoger dan deze resultaten. De invloed van een verandering in de prijzen is ook zeer verschillend. De risi- cntrevoeHe-held van de verschillende be- [drijfstvpen komt hierin tot uiting. Een verandering in de melkprijs van f 1 per JOfi kg melkprijs van 1 per 100 kg melk betekent in de Friese kleiwride een ver- ndering van r 1200 In het inkomen van e boer. In Noordbrabant daarentegen leohts een prijswijziging per nrodukt slechts ge- Ing. Bovendien kan hier een daling van de prijs van het ene produkt gccompen- errd worden door een stijging van de •prijs van een ander produkt. j De kostprijzen per produkt zijn niet -veel veranderd ten opzichte van de be rekeningen van het vorig jaar Er is een daling van de verbruikte hoeveelheid ar- Jbeid. maar een verhoging van de lonen De voederkosten zijn gestegen door een erhoging van de hoeveelheden en door prijzen. Hiertegenover staat dan een hogere produktie aan melk en opbrengsten van vlees, dank zij de estegen vleesprijzen. Deze verschillende •anderingen kunnen niet afzonderlijk orden gezien. Zii hebben elkaar over en beïnvloed Het resultaat is. dat de ostprijzen nagenoeg niet zijn gewijzigd. Groningen verhoogt bustarieven - Met 26 stemmen voor en dertien tegen -Is de gemgeenteraad van Groningen deze yjveek na een debat van vier uur ak- rfcoord gegaan met een voordracht van B 11 W.. de tarieven van het gemeentelijk ervoersbedrijf te wijzigen. Het tarief oor enkele ritten blijft ongewijzigd op qEO cent. maar ritten met overstapbevoegd- neid worden verhoogd van 20 tot 25 cent. Ook de weekkaarten en abonnementen worden verhoogd. ■M Wethouder H. de Wilde zei in zijn ver dediging van de voordracht, dat de te korten van het vervoersbedrijf rond V 534-000 de wijziging noodzakelijk ma ften. Hij zei verder dat een nieuwe wijzi van de tarieven voor kinderen var tot 10 jaar zal worden voorbereid. Samenwerking in 1 Sowjetblok (3 Volgens het Zuidslavische persbureau ■Tanjug zijn twintig commissies van spe cialisten bezig met de opstelling van plannen om de economie van de Sowjet- junie en de Oosteuropese landen tot een geheel te maken. De Oosteuropese pro- jduktie van cokes moet in zes jaren >neer dan 53 procent stijgen, van ruw iet 180 pet. van staal 170 pet. van stalen 190 pet. die van steenkolen, izererts, non ferro-metalen, hout en elek- sche energie 60 pet. De metaal-, machine-, chemische-, olie steenkoolindustrie, bouwnijverheid, oer, geologie, landbouw, lichte- nsmiddelenindustrieën moeten (eheel worden en gespecialiseerd. jnie, Oost-Duitsland, Tsjechoslo- 'akije, Hongarije en Polen moeten voor in de behoeften aan krachtturbines 50.000 kw, de Sowjetunie, Oost-Duits- I en Tsjechoslowaki.jp van 100.000, de iwjetunie van grotere. Voor 90 andere irodukten zijn reeds dergelijke uitvoe- •ige regelingen uitgewerkt. AMERIKAANSE FABRIEK •TE VEENENDAAL I De door de Caron Spinning Company h Rochelle in Illinois en de Lacoray É.A. te Genève opgerichte Nederlandse yi.V. Garolan heeft te Veenenaaal de van een fabriek aanbesteed, die 1960 de fa-brica-ge za-1 ter hand ne- rnen van kamba-nd uit synthetische ve- voornamelijk voor de tricotage- Industrie. Het verkoopkantoor komt in Zwitserland. Voorts wil men teilenka- tops vervaardigen. Met het oog daarop i« contact gezocht met Aku. Het perso neel wordt voorlopig 75 man. Tot direc teur is benoemd ir. W. A. Klaassen te Voorburg. Van onze kunstredacteur) VOOR DE ELFDE MAAL is Het Prinsenhof te Delft bezet met de meest kostbare voorwerpen, bijeengebracht door 27 antiquairs uit Nederland. Goud en zilver, edelstenen en sieraden, beeldhouwwerken en schilderijen, tekeningen en etsen, meubelen en penningen, het is alles in rijke voorraad aanwezig op de 11e Oude Kunst- en Antiekbeurs, die tot en met 16 sept. zal duren en die gisteravond geopend is door Zijne Excellentie mr. G. C. D. baron van Hardenbroek. grootmeester van het Huis van H.M. de Koningin. Het was een verrassing toen we er gistermorgen, vóór de opening dus, rond gingen en ineens vlak voor Prinses Beatrix stonden, die heel wat interesse toonde voor twee grote tegeltableaus voor haar nieuwe kasteeltje. Maar voor de Prinses een beslissing nam moest ze eerst even de maat nemen. Een antiek ameublement vond ze wat te kostbaar, maar wellicht kan H.K.H. vóór de sluiting van de beurs nog iets anders vinden. Dit hoge en eerste» bezoek aan de An tiek-beurs bewijst wel hoe goed deze jaar lijkse manifestatie van de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst staat aange schreven. En het is voor de krantenman 1 weer een zware opgave te vertellen er zoal is en te wij-zen op de me.est waardevolle voorwerpen. Men moet het alles eigenlijk zelf gaan zien, hetgeen op werkdagen mo-gelijk is van 10 tot half zes en donderdagsavonds van 7 tot 10 uur. Dan kan men langs de 27 stands rondgaan T~)E FIRMA CRAMER uit Den Haag heeft dit jaar een zeer grote verschei denheid gebracht en toont zowel schilde rijen, prenten, bronzen en portretminia- tures. Van de oude stukken is de Kruis draging van Joachim Beuckelaar wel heel waardevol, terwijl uit de latere periode een volkomen gaaf ..Hanengevecht" van Melchior d'Hondecoeter is tentoongesteld. Een Louis XIV-spinet met be schilderd bovenblad; een der waardevolle voorwerpen op de gisteren in Delft geopende Oude Kunst- en Antiekbeurs. en de naar ei-gen smaak meest interes sante dingen aandachtig bekijken. Het ii beslist onmogelijk alles op één dag te be- is er. Dan heeft Cramer werkelijk een keur- collectie Franse 18e eeuwse kleurengra- vures van o.a. BoucherBonnet, Jaiiinet, Debucourt en DemarteauHuet, terwijl een der meest opvallende bronzen is dé ..Hercules en Cacos" van Giovanni da Bologna. Een enorm groot en monumentaal land schap van Salvator Rosa heeft de firma Hoogendijk uit Amsterdam afgestaan. Rosa leefde van 1615 tot 1673 in Italië en zijn werk doet wat aan Seghers denken. Een ander kostbaar voorwerp is het hou- In Bracciane (It.) Oc OK Italië hèeft last van de no zems. Zo liep een 19-jarig meisje zondagavond in Bracciano rustig van de kerk naar huis, toen zij door vijf nozems werd aangehou den. Het meisje liet zich echter niet intimi deren, trok een mes (dat zij naar zij later verklaarde, altijd bij zich droeg nadat zij een keer gemolesteerd was) en stak daar mee een van haar belagers dood. Dit voorval is voor verschillende Ita liaanse parlementsleden aanleiding ge worden om in het parlement vragen te stellen over de plaag van de nozems. Afgevaardigde Ariosto zei dat jonge vrouwen genoodzaakt schijnen te zijn wa pens te gebruiken om hun eer en veilig heid te verdedigen. Hij vroeg premier Segni welke maatregelen de regering op het ogenblik neemt of van plan is te nemen om de „plaag van de nozems" te bestrijden. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft kortgeleden de politie in geheel Ita lië opdracht gegeven de steeds meer om zich heen grijpende straatschenderij te be strijden. vormd dat geld bijéén wil brengen om het meisjê dat in de gevangenis zit, eén advo caat te bezorgen. Vrijstelling voor militairen uit t.b.-gezin (Van onze parlementsredaotie) Op het ministerie van defensie wordt thans bestudeerd of en zo ja in hoeverre het noodzakelijk is vrijstelling van mi litaire dienst te verlenen aan dienst plichtigen, die uit een tuberculeus gezin afkomstig zijn. Dit heeft de staatssecre- "3ris van defensie, de heer Calmeyer, ïeegedeeld in antwoord op schriftelijke ra-gen van het Tweede-Kamerlid Couzy (Lib.) Het zoekraken van de controlekaart an de door t.b.c. besmette militair te Ede moet volgens de staatssecretaris toe geschreven worden aan een ernstige ad- istratieve fout. Ondanks een nauw- rt onderzoek kan echter thans niet r worden vastgesteld aan wie deze moet worden verweten. Maatrege- zijn getroffen om herhaling te voor komen. De militair, die oorzaak is geworden an de zg. expl-osie van t.b.c. onder de te Ede gelegerde militairen, had bij op komst te Ossendrecht inderdaad een po sitieve huidreactie op t.b.c.. wat op ichzelf niet verontrustend is. Bij het öntgenologisch onderzoek werden geen 'erschijnselen van longtubeulose bij hem geconstateerd. Daar hij afkomstig was ui-t een tuberculeus gezin werd hij onder controle gehouden. Voor opneming *"r verpleging was geen aanleiding. Britse pers vol bewondering over de Rotterdam ten vrouwenbeeld uit Yoruba (niet ver van de kust in West-Nigeria). Het beeld, dat ongeveer 150 jaar oud is, stelt een vrouw voor met een kind op de rug. Het beeld heeft rode, gele en zwarte kleuren. Al wandelende door Het Prinsen-hof ziet rn-en dan de grote stand van Perez uit Amsterdam met veel tapijten en miek, waarna Morpugo uit Amsterdam de aandacht vraagt voor een mooie v meling Chinees porselein, zilveren canda- labres en gegraveerd glas. Franse beien en Chinees porselein heeft ook de fa. Stodel uit Amsterdam, terwijl als debutant op de antiekbeurs de firma Weegenaar uit Den Haag oude meubelen, bron-zen, vijzels, Ro-meinse glazen, pen- kandeJaa-rs, etc. heeft uitgestald. Bijzon der aardig was bussen de collectie meu belen, glas an porselein van de fa. Aron- son uit Amsterdam een heel oude col- lectestok te vinden met groen en goud, met boven de opening een bordje met de woorden: „Tot onderhoud van Gods tem pel". Als we ten slotte de grote schilde- rijen-venzameling van de heer P. de Boer ui-t Amsterdam noemen, dan weten veel waardevols -niet genoemd te hebben. Maar dat is niet nodig, want 1 bezoek aan de Antiekbeurs is jaarlijks groot, dat we er niet aan twijfelen of ook onze lezers (en vooral lezeressen) zullen zelf eens gaan rondlopen in Delft, niet direct om te kopen, maar om eens te zien welke waardevolle voorwerpen onze voorouders om zich heen hebben gehad Men zou haast heimwee krijgen naar die tijid, nu het stalen meubel zoveel roman tiek verdrongen heeft. Maar het zal u werkelijk meevallen hoé iets van die oude (niet verouderde) romantiek in uw mo dern interieur staat. Stijlen verdragen maar werkelijk Historische tulpen op Floriadê De Koninklijke algemene vereniging voor bloembollencultuur, die haar jubi leumtentoonstellingen steeds in de bol lenstreek hield, zal daar volgend jaar geen expositie houden, omdat de vereni ging dan uitkomt op de internationale tuinbouwtentoonstelling Floriade, volgend jaar van 25 maart tot 25 septem ber wordt gehouden. Op dez# internationale tentoonstelling zal men niet alleen bloembollen van de huidige tijd kunnen zien. Het proefsta tion te Lisse zal namelijk honderd histo rische soorten tulpen planten. Een aparte inzending wordt voorts gewijd aan plan ten, waarvan in de Bybel sprake is. Er zijn inzendingen onder andere uit de V.S., Frankrijk, België en Israël. Door een wetenschappelijk systeem van tempe- ratuurbehandeling zullen zowel op 25 maart als op de sluitingsdatum bloembol len in bloei staan. Britse bommenwerper moet zijn ontploft De Engelse straalbommenwerper, die sinds vorige week donderdag wordt ver mist, moet tijdens zijn vlucht boven het Kanaal op zeer grote hoogte zijn ontploft, is van Britse zijde medegedeeld. Aangenomen wordt dat het ongeluk zich' plotseling heeft voorgedaan, aange zien de bemanning over alle middelen be schikte om zo nodig direct met de basis adiocontact op te nemen. Op grond van hetgeen men van het on geluk op het radarscherm heeft nomen en de verklaring van ee voerder ter koopvaardij. meent de admiralitéit over voldoen-1 dam is voorzien van alle vondsten e de gegevens te beschikken om langs de makken die een "schip voor het trans- J kust van Penbrokeshire (Zuidwest-Enge- atlantisch verkeer nodig heeft, om in de J land) onder water nasporingen te ver- komende eeuw het hoofd te bieden aan richten. de concurrentie van het luchtverkeer. N IET ALLEEN de grote West-Duitse tentoonstelling van radio- en televisie- De Britse pers heeft zich bewonderend uitgelaten over het nieuwe passagiers schip Rotterdam. De Daily Telegraph wijst erop dat men erin geslaagd is het lawaai van boord weg te nemen. Zelfs de elektrische schakelaars zijn geluid loos. schrijft het blad. Volgens de Finan cial Times is de luxe aan boord zo groot, dat andere maatschappijen deze moeilijk zullen kunnen overtreffen op de schepen, gezag-1 die zij thans op stapel hebben staan. De ooggetuige! Daily Mail is van oordeel dat de Rotter- triële statistieken wijzen het uit: de televisie verdrijft de radio van binnen naar buiten. Niet, dat in het doorsnee Amerikaanse gezin of etablissement een radio toestel zou ontbreken, integendeel. Veel Amerikanen hebben meer dan één radio apparaat thuis. Maar op het ogenblik is er enorme vraag naar autoradio's en draagbare radiotoestellen, die buiten kunnen worden gebruikt. Dit alles brengt langzaam maar ze ker een omwenteling teweeg in de ver schijning van het radiotoestel. De in dustrie komt in het najaar niet meer met een ganse verscheidenheid nieuwe grote radiotoestellen tevoorschijn, maar legt zich voornamelijk toe op het fabri ceren en steeds handzamer maken van kleine apparaten. Daarnaast wordt ijverig gewerkt aan de verbetering van het nog altijd vrij kostbare gecombi neerde toesteltelevisie, radio en pla tenspeler in één meubel. daarmee een offer te brengen aan de gemakszin van het publiek. Intussen moeten we wel zeggen, dat het niet de eerste keer is, dat „De gebroken kruik" als televisiespel wordt uitgezonden, aangenaam bezig te houden. En dat aangename zoekt men voor 98 pet. in de amusemenfssfeer U kunt het zelf constateren: steeds meer Amerikanen gaan op reis met een draagbaar radiotoestel als handbagage en zij maken er onderweg ruim ge bruik van. Er is ai een verbod ultge- Amerikaanse statistiek vaardigd om in vliegmachines radio- wijdt een gehele beschouwing verschijnsel. De geweldige acti de televisie in huis teweeg brengt, noopt de kijkers er toe. ook buitenshuis telkens meer vertier te zoeken. Daarom: radio in de auto en radio mee op weekend en op reis, mee naar het strand en mee in de boot. Het is toestellen te laten werken omdat de elke fijn afgestemde instrumenten waarmee de piloot moet werken, er storingen door kunnen ondervinden. Eenzelfde verbod geldt op Engelse luchtlijnen. Maar ongetwijfeld zult u aan het strand of in de trein wel Amerikanen gezelschap van een ra- belc rage geworden, vooral, omdat de diotoestel hebben ontmoi radioprogramma's zich steeds passen bij de televisieprogramma's en dat met dien verstande, dat de radio tussen de reclame door vrijwel uit sluitend amusementsmuziek en hoor spelen ten beste geeft. Erg veel cultuur en geestelijk gebied kan 1 van televisie noch radio verwachten, het gaat er voornamelijk om. de mensen De gebroken kruik Trouwens, verscheidene grote Ame rikaanse autofabrieken doen samen met radiofabrieken en leveren een hoog per centage van hun wagens af met inge bouwde radio. Gewoonlijk accepteert de koper de prijsverhoging, die daardoor voorlichting op ontstaat. Autoradio is allang geen luxe ren in Amerika meer. maar een begrip, een onderdeel van de wagen geworden. De Amerikaanse radio-organisaties dragen ook hun steentje bij om deze activiteit te ondersteunen: er zijn zen ders die heel veel programma's voor automobilisten geven, niet zomaar eens een half uurtje, maar uren achter el- WH«n li kaar' Daarbiï dienen we niet uit het n «n ie verliezen, dat men in Amerika enorme afstanden per auto aflegt. Dit „buitenterrein" sal de televisie nooit kunnen bereiken. Er bestaan wel auto's met televisie, maar het scherm pje kan alleen worden gezien door de genen die op de achterbank zitten. Het televisiespel dat avond van de NGRV te zien krijgen, is weer een van de vermaarde klassieken. Gewoonlijk zijn dit stukken, die er graag en goed in gaan Het initiatief om spelen van het klassieke repertoire te presen teren moeten we altijd toejuichen: niet alleen hebben ze waarde doordat ze dik wijls door eeuwen heen repertoire hiel- den. maar meestal munten zij ook uit «utomobilUt zal tuden. het^rilden door opmerkelijke weerga' tijdsbeeld en van de samenleving ln een bepaalde tijd en omgeving. „De gebroken kruik" is een klucht, ge schreven door Heinrich von Kleist, in 1777 in Pruisen geboren. Hij stamde uit een geslacht van officieren en trok dus ook 's Keizers rok aan. hoewel het bij hem voornamelijk blinde traditie was, want hij had niet de juiste militaire in stelling. Heinrich was dichter, novellist en to neelschrijver en had een duidelijke ar tistieke aanleg. Deze tweeslachtigheid in zijn bestaan maakt hem zwaarmoedig en onevenwichtig, maar toch was in zijn werk de humor hem met vreemd. Integendeel. Begrijpelijk is de geest die uit zijn werk spreekt: haat tegen Napoleon en zijn regime, bewondering voor Goethe. In zijn nationaal romantisme, zijn Schildering van toestanden in de sa menleving, wilde hij Goebhe evenaren en liefst voorbijstreven. Zijn klucht ..Der zerbrochene Krug" schreef hij in 1806 als een hekeling van de dorpse rechtspraak. Heinrich von Kleist heeft een kort leven met een tragisch einde gehad; op 34-jarige leeftijd, vijf jaar nadat hij dit stuk schreef, sloeg hij aan de Wannsee de hand aan zichzélf. Het doet een beetje merkwaardig aan, dat de NORV-medewerkers Max Dou- wes en Henk Rigters de situatie van de klucht hebben overgeplaatst naar een Utrechts dorp, waardoor er wel iets van het eigen is verloren gegaan. Het is de vraag of het juist is, dit te doen, en televisieprogramma kunnen bekijken, omdat hij nu eenmaal maar één paar ogen heeft. Ook televisiekijken Ln het volle licht zal nooit effect hebben en dus blijft „buiten" het onbetwistbare domein van de radio. Dit is één van de aspec ten die de toekomst van de radio on- zeggen en dat hoort u nog nader. Die voorraad is dit jaar wel van een uitzonderlijk hoge kwaliteit. Men kan zeggen dat de waarde dit jaar wel het hoogst is. Er zijn exclusieve voorwerpen bij, die men nergens zal kunnen aantref fen. Om een enkel voorbeeld te geven: de fa. Premsola en Hamburger uit Amster dam heeft een 16e eeüws collier liggen, bestaande uit 50 bollen van lapis lazuli en 4 bollen van geëmailleerd goud. Op die laatste bollen zijn twee dooreengestren- gel.de C's te zien. het monogram van Ca therine de Medicis. Voor zover bekend is d.it de enige nog bestaande lapis la-zuli- collier. En dezelfde firma toont ook een gouden zoutvat met peperbus als deksel, voorzien van zilveren gegraveerde platen, gemaakt in Worms omstreeks 1600 Om aan nog de zilveren wijnkannen van Chr. v. Vianen. nu aangekocht door het Rijks museum, niet te noemen. Dan is er de Haagse fa. Nijstad met een collectie, waar men als liefhebber de vingers bij aflikt. Een Louis XVI-spinet, gesigneerd Cousineault Pèra Luthier dé la Royne. staat er tussen prachtige Franse meubelen en fraai Chinees porselein. In diezelfde stand werden we, bij de vele schilderijen, verrast door twee heel bij zondere werken nl een uniek dubbel portret van Pieter Pietersz (inmiddels aangekocht door het Rijksmuseum) en een uiterst gevoelig en haast modern schil- Maar Elten en Tudderen gaan zoals verwacht werd terug pjE GRENSCORRECTIEGEBIEDEN El- ten cn Tudderen zullen naar alle waarschijnlijkheid aan Wcst-Duitsland worden teruggegeven. De bewoners van tdie streken, die Nederlander wensen te (blijven, zullen moeten verhuizen. Slechts (een paar onbewoonde grensstrookjes zul |len bij Nederland blijven: het gaat hier Koornamelijk om het rechttrekken van ide grens langs kanalen. Er zal in Elten ien Tudderen geen volksstemming wor den gehouden. Een en ander is gisteren in Den Haag 'van officiële zijde meegedeeld. Ook op punten, volgens deze mededélln- Bn, kan spoedige overeenstemming met Duitsland worden verwacht.Ambtelijke van de twee landen zijn thans !beai.g met het opstellen van de verdrags tekst. Volledige overeenstemming is reeds bereikt over het bedrag van de schadeloosstelling van de Nederlandse nazislachtoffers (ongeveer DM 125 mil joen) en over de Eems-Dollard-regelLng De uitbetaling aan degenen die voor schadevergoeding in aanmerking komen, zal door de Nederlandse regering wor den geregeld. Hiermee zal wel enige tijd gemoeid zijn. Alle Nederlandse onder danen. die om wille van ras. geloof, we reldbeschouwing of politieke overtui ging van vervolgings-maatregelen te lij den hebben gehad, zullen in aanmerking komen voor schadevergoeding. Het to- tele bedrag, dat de West-Duitse Bonds republiek aan Nederland zal betalen, wordt in Haagse officiële kringen op 300 miljoen mark geschat. Ditmaal speelt de pianist Cor de Groot om 8 uur Nederlandse walsen voor de NCRV. Om 8.13 uur volgt dan een concert door het Radio Ka merorkest, geleid door Maurits van den Berg en met medewerking van de hoornist Kees Versney, die u •hoort in het tweede hoornconcert van Mozart. Verder worden er wer ken van Haydn, Andriessen en Ro senberg uitgevoerd. Om 9.05 uur weer een klankbeeld van Jan de Visser uit het Poolgebied en om 9.35 uur geestelijke liederen onder leiding van Kees Deenik. Een „gouden regen" van amuse mentsmuziek en -zang kunt u tussen 8.05 uur en 8.45 uur beluisteren in het VARA-programmaDaarna het hoorspel „Een vijfmarkstuk. Muller genaamd" van Karl Wlttlinger, ge speeld door Vlaamse acteurs. Het is een opname van het N-IR. Om 9.55 u. kamermuziek door The New York Chamber Soloists, met werken Handel, Milhaud en Mozart. ~I~W7~~I1 "IT Handel, Milhaud en Mozart. (Van onze verkeersredacteur) DE BRITISH Motor Corpo ration heeft vandaag haar twee nieuwste produkten ge lanceerd: de Austin „Seven" en de Morris „Mini-Minor", officieel Morris „850" geheten. Beide modellen zijn van een zelfde ontwerp tie. doch dooi de opbouw der dealer-organisatie, de t mm ditie die kleeft en de voorkeur van het publiek is het niet moge lijk geweest de twee auto's onder één noemerte brengen. Gemakshalve k'unnen we dan ook het beste van de Engelse „volkswagen" spre ken. Per slot van rekening hét er de B.M.C urrentie-positie Gebroken traditie ichte v ;en te nieuw produkt. De auto uitgerust met voorwielaan drijving en alle vier wielen doen zijn onafhankelijk geveerd Hoewel zij mechanisch geheel n de kleine, snelle afwijkt van de gevestigde irbeteren en een B.M.C-traditie, is zij ontwor- van de Europese pen voor het gemiddelde ge- drie kinderen dus. ivolutio e klein de Ai markt te veroveren. Bover dien hebben de „Seven" 7.1 wel als de „Mini-Minor" vei met de Duitse Volkswage Hei ugheid. praktisch ijs aankomt. de kleine chas ïitbn ichtei ringselei een vierciiinder kopklepmo- tor met een slagvolume v4n 850 cc. bezit, vormt de inlos sing van een belofte, welke twee jaar geleden werd ge daan door een van de direc teuren van de B.M.C. Experts op het gebied van statistiek en marktanalyse waren vol gens hem van mening, dat het auto-kopend publiek geen wagens van gering de wagen geplaatst, geringe presta ties wenst, maar een laagge prijsde en volwaardige, kleine automobiel. Zij is er thans, van Britse makelij is zelfdragend en bezit een stijfheid. On- rie zijn a h w. achter, dat met de ve- door te stuggi elementen genoegen men, hebbei rubbervering toegepas het voordeel heeft zee gressiéf te werken. Dit kent. dat er meer wee ontwikkeld wordt na; de rubberveer wordt plei ook Ondanks de bescheiden bui ten-afmetingen. biedt de ca- rosserie van de auto een be hoorlijke binnen-ruimte, die zelfs de langste mensen „arm slag" geeft. De wagenvloer is door de voorwiélaandrij- ving geheel vlak, een grote, gebogen en uit één stuk be staande voorruit, zomede een diepe, brede achterruit geven ruim uitzicht, terwijl in de twee deuren en aan beide zijden van de achterbank op originele wijze opbergruimte is uitgespaard. De snelheid van de Engelse honderd kilometer kan ge makkelijk worden aangehou den en de maximum snelheid ligt boven de honderdtwintig. Het benzine-verbruik is met betrekking tot het vermogen zeer gering, want 1 op 16 a 17 kan er zeker mee worden gereden. De prijs ten slotte ligt goed rentie. Een standaard-uitvoe ring kost f 4990 en een „de luxe" (extra uitgerust met ruitensproeiers, kachel en voorruitverwarming) f5290. Zo de 1 we Mórris „Mini-Minor" er uit. Beide wagens zijn vandaag door de British Motor Corporation gelan ceerd en de verwachting ts, dat zij zich in de klei- ivond B Om 6.15 uur is er een half uur Euro visie, waarin u de aankomst van president Eisenhower op het vlieg veld Keulen-Wahn kunt zien. Om 8 uur NTS-journaal, daarna VPRO- programma met gesprek aan de schrijftafel, om 8.30 uur jazzmuziek door hei orkest van Sammy Price (telerecording), om 8 50 uur Simon van CoLlem's „Oude draaidoos" en om 9.15 uur een documentaire „Erfe lijkheid en geneeskunde". Na deze uitzending komt er nog Eurovisie met een filmverslag uit Keulen over hét bezoek van president Elsenhower aan West-Duiltsland. Programma voor morgen DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1959 AVRO: Gram VPRO: Gym Dagopening AVRO: 3 00 Nws 9 10 De groenteman 9 15 jBfiHjtf Morgenwijding op ich de Gram 9 00 Gram 935 Wateret 10.00 Gram 10,5o V' d klêuters 11°Ö0 Tusst de wal en het schip, caus 11.16 Gram 1 45 Bij een Nederlandse vrind in Accra, caus 12 00 Orgel, plano en celesta 12 30 1 tuinbouwimeded 12 33 Gram 13 00 5 Meded of gram 13 20 Metropol'e- -" -o Beureber 14 00 Kamermuz 14 30 Gram 14 50 Logboek 1942. klankbeeld 15 40 Gram :6 15 Voordracht 16 30 Gram 17 00 V,f -7 30 Gram '.7 46 Lichte muz 18 00 Nwk ;e 15 Dansmuz ;8 4o Sport- praatje :8 56 Gesproken brief f9 00 Grant d jeugd 20.00 Nws 20 06 II Turco Nw Italia opera (ln de voorwièlaandrijving en de voorwielophanging bevindt Beide hulpchassis kunnen op oudigewijze in hun dar de romp worden weggenomen, wat voor in spectie of service ideaal is ivaardoor vermogen been ruimte oor de voorbank-passagiers 5 verkregen. Een ander grool oordeel van deze constructie 5. dat de wisselbalk zowel bij de a als het differentieel in het B.M.L. er wel iets in ziet. motorcarter konden worden wordt vooral bewezen door gebouwd, zodat uit één olie de omstandigheid, dat men reservoir smering wordt ge niet geaarzeld heeft een ge- geven. Alleen de olie in hei heel nieuw fabriekscomplex motorcarter moet dan ook te bouwen en in totaal een van tijd tot tijd ververst wor bedrag van liefst honderd den, terwijl naar de smering York 23 252-1 00 Gra Hilversum II 298 m. 1007 kc/s, KRO: 1.00 Nws 713 Gram 7 46 Morgengebed cn Ut kal 8 00 Nws 3 15 Graan 8 30 V d huis vrouw 9.40 V d kind NCRV: 10 00 Gram 10.30 Morgendienst KRO' 1100 V d zieken LI-4? 9?^^ muz 12 00 Middaaldok-nood. klok 12 03 Gram 12 25 V d boeren 12 35 Land- en tuitnbouwmeded 12 38 Gram T™ 13 00 Nws 1015 Zonnewijzer .3,20 Lichte muz 13 40 CariMonconc NCRV 14.00 Fanfare-o-rk 14 30 Chu Cliin' Show, usl(i» ori15 30 Gram 16 00 BU'belovcrden- ki'ng 16.30 Kamermuz 17.00 V d Jeugd 17 30 .r,ai^ L7-40 Streber 17 45 Lichte muz 18 10 Gram 13.25 Kinderkoor 19 00 Nws en weerber 1910 Koorzang 19 30 Radio krant 19.50 AR. pol caus 20 00 Muzikale •aus 20 15 Pxomenadc-ork en ©olist 21 05 De land bouwwaterh uishoudin g van Ne- *_|gj2L 20 Gram 2130 Lichte k-irïg" 23 00 "Nws'"" NCRV: 20.20 De gebroken kruik, toneel- stuk 22.00 Da-J-lui-Mng

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7