|lieuuie Crihsrlje Courant VREUGDE OVER IKE'S BEZOEK Bonn gereed om president te ontvangen Vloot „bewaakt55 de route boven oceaan Metaal-c.a.o. nog punt van discussie Moskou houdt Peking moeilijk in toom Toenemende onrust in India Minister: ook kleine auto's zijn auto's Vader (80 mille verbrast?) zet 13-jarige tot inbreken aan Indonesiërs bestormen gesloten banken Opnieuw twee gevangenen ontsnapt WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. irectie: F. DIEMER loofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stant»asticfi Is gbtfcleatn niyn hert in tcgfyenspoct" Veertigste jaargang no. 11650 VERKWISTING bij K.S.G. (Zie pagina 5) DAM-TOT-DAM begint morgen (Zie pagina 5) PRINSES op Antiekbeurs (Zie pagina 7) ENGELSE Volkswagen (Van onze correspondent) BONN, woensdagochtend 'ANAVOND strijkt de presidentiële Boeing-707 „Columbine IV" met president Dwight D. Eisenhower van de Verenigde Staten en zijn geleiders aan boord rechtstreeks uit Washington komend neer op het jerenveldje" op de Wahner heide, dat zowel Keulen als Bonn bedient zal worden uitgebreid tot de tweede „straalhaven" van West-Duits- id. President Eisenhower, als „General of the Army" in 1945 de mili- re bedwinger van nazi-DuitsIand en de eerste opperbevelhebber van N.A.V.O.-strijdkrachten, zal op het door Westduitse politie en Ameri- Bnse „secret service"-mannen (die al enige weken in Bonn zijn) afgezette cgveld worden begroet door vrijwel het gehele kabinet der Bonds- ïubliek, aangevoerd door des presidents eerste gesprekspartner, de jrsrechte, 83-jarige bondskanselier dr. Konrad Adenauer. Dr. Adenauer is gisteren in Bonn teruggekeerd om zelf toezicht te Uden op de voorbereiding van de ontvangst „Der Alte" heeft zich de tste weken tijdens zijn voor het Eisenhowerbezoek onderbroken zomer- cantie in Cadenabbia aan het Comomeer, kunnen bezinnen op datgene t hij morgen in de loop van de dag en de verschillende bijeenkomsten i Amerikaanse president zal zeggen over de talloze kwesties, die voor de de bondgenoten van wederzijds belang zijn en die onverbiddelijk op- euw aan de orde zullen komen, wanneer over enkele weken president Senhower de Sowjetrussische partij- en regeringschef Nikita Kroestsjef rst in Washington en daarna in Moskou zal ontmóeten. lok de eest nadrukkelijke verzeke- officiële Amerikaanse zijde des kanseliers vrees niet geheel wegnemen, dat er langzaam aan Overleg duurt voort |E BESLISSING over de loonvoor- stellen (5 procent) in de metaal- Justrie blijkt moeilijk te zijn. regering gaat kennelijk niet Ier één nacht ijs. Nadat er Jteren de gehele dag overleg ge legd was, is er vandaag opnieuw iik vergaderd. Vanmorgen beraad- het College van Rijksbemiddelaars ih nogmaals over de metaal-c.a.o. vanmiddag pleegde dat College ortgezct overleg met de vakraad in metaalnijverheid, het orgaan waar- werkgevers en werknemers met laar de belangen bespreken, laar wij vanmorgen in Den Haag ver men, zijn er nog moeilijkheden over |t gehele complex van voorstellen, die (Iteravond toen algemeen reeds een Slissing werd verwacht de goed- uring van de c.a.o. in de weg stonden, ïisteren vergaderde het College reeds gehele dag met de vakraad, waarbij k een delegatie van de regering en de Stichting van de Arbeid aanwe- was. De besprekingen duurden tot ravond kwart over één, maar boek- geen resultaat, zodat men besloot niddag opnieuw bijeen te komen, ie moeilijk de goedkeuring van de ilvink onlangs zei dat het „een zeer antwoordelijke beslissing zal zijn', is. g ook blijken uit het feit dat ook het linet er zich intensief mee bezig idt. De afgelopen dagen heeft de re- ing zich voortdurend op de loonvoor- llen beraden, waarbij nauw voeling rd gehouden met Rijksbemiddelaars, ten slotte de voorstellen officieel zul- moeten goedkeuren, anmorgen had men in Dsn Haag goede >p dat de beslissing niet lang meer laten wachten. Men ver- chtte dat de goedkeuring van de c.a.o.. iet enigszins gewijzigd, heden- >nd wel uit de bus slechts drie pro- ar augustus door procent zou t, welke volgend jaa i verhoging van tv, men worden gevolgd, werden ten siei- Jte tegengesproken Overigens hult n zich in Den Haag in stilzwijgen met rekking tot de moeilijkheden, die een fdkeuring vanmorgen nog in de weg nden. Van de zijde van de werknemersorgani- lies is aan het ANP medegedeeld, dat er ote moeilijkheden in de metaalbedrijven ;ii verwacht, mocht het College van Iksbemiddclaars de goedkeuring aan de onthouden. anmorgen werd er onder de metaal- :iders van Werkspoor, NSDM en Loos 3o. in Amsterdam enige ongerustheid instateerd. De arbeiders hoopten ech- dat het resultaat der bespreking! vandaag die ongerustheid zou kunnen STAKING onrust in de Amsterdamse bedrijven ;n vrij algemeen te zijn onder d< i van alle metaalvakbonden. Welis werd zij van communistische zijde igewakkerd, maar de ontevredenheid trage gang van zaken in Den ag wekte van verschillende kanten tand. Bij Werkspoor brak in de loop hedenmorgen een staking uit Om- feeks het middaguur voerden directie l werknemersvertegenwoordigers ir j;* (nsterdamse bedrijf besprekingen !t werk weer te hervatten. Van de zijde In de Christelijke Metaalbedrijfsbond I is desgevraagd medegedeeld dat d< >nd op het standpunt staat dat het werk iet mag worden stilgelegd. wordt aangestuurd op een Amerikaans- Russisch arrangement over Duitsland en over de hoofden van de Duitsers heen. Om zulk een arrangement zo het al in de lucht ligt te torpederen, zal kanselier Adenauer (die toch al de naam heeft niet op zijn mondje te zijn geval len) het sop noch de kool sparen. Het is voor president Eisenhower mis schien maar goed, dat het gesprek met dr. Adenauer aan het begin van zijn Europese reis staat. Wat hij in Londen van Macmillan te horen zal krijgen, zal hem dan v»el gematigder in de oren klinken. Men kan zonder meer vaststel len. dat president Eisenhower het met zi.in Atlantische bondgenoten zeker niet gemakkelijker heeft dan Nikita Chroesj- sjef i tellie geoefend, bewijst dat wel denken eenvoudig niet aan om hem voor zijn gesprekken met Chroesjtsjef een blanco volmacht mee te geven. Ze willen alle maal met hem praten en ieder heeft daar. bij zijn geliefde stokpaardje. Chroesjtsjef heeft het waaarschijnlijk zelfs nog ge makkelijker. Als het er op aankomt ge beurt er. wat h ij zegt. Daarbij komt dan nog, dat Macmillan en De Gaulle zeker niet willen, dat president Eisenhower min of meer namens hen optreedt als de spreker van het Westen op een twee persoons-topconferentie. Vreusde Dit alles doet echter niets af aan de werkelijke vreugde, die Bonn koestert over de komst van de Amerikaanse pre sident, die enkele weken geleden zo on verwachts werd aangekondigd, nadat dr. Adenauer Eisenhower duidelijk had ge maakt, dat hij en de Westduitsers het als een „discriminatie" voelden, dat hij wel Londen en Parijs, maar niet Bonn zou aandoen. Bonn is een tijdelijke hoofdstad, hoe wel het provisorium hoe langer hoe per- manenter lijkt te worden. Het is zelfs niet de tijdelijke hoofdstad van een grot» mogendheid. Eigenlijk zelfs niet eens van een mogelijkheid. Bovendien geldt in de Russische propaganda Bonn als de voornaamste brandstichter in de „koude oorlog", als 't grootste struikelblok in 'n Oost-West-regeling over Berlijn, die in twee Geneefse conferenties niet kon wor den bereikt. Des te belangrijker is de geste van president Eisenhower vanmorgen in Washington in zijn „Columbina IV" te (Zie vervolg op pag. 6.). Het was gisteren wel druk op paleis Soestdijk: vijfentwintig Amerikaanse scholieren kwa men hun opwachting maken hij prins Bernhard. Zij maken een reis door Nederland onder auspiciën van de American Field Service en keren binnen kort naai de Ver. Staten terug. Elizabeth Johnson uit Venture in Californië sprak de Prins in het Nederlands toe, hetgeen bij zonder werd gewaardeerd. Eisenhower over Laos DE REGERING van Laos heeft Amerika om financiële hulp gevraagd om haar beveiligingsapparaat te versterken. President Eisenhower heeft verklaard, dat het State Department het verzoek met de grootste urgentie in behandeling zal nemen. Op een vraag van verslaggevers, of Chroesjtsjef de communistische invasie in Laos, door Peking geïnspireerd, zou kunnen keren, antwoordde Eisenhower, dat het voor Moskou moeilijk zal zijn, op een land zo groot als communistisch China invloed te oefenen. De communistische rebellen in Laos boeken voortdurend nieuwi Een aanval op de hoofdstad Vientiane en de hofstad Loeang Phabang. wordt ge vreesd. Communistische benden opereren reeds om beide steden .Zij hebben contact mte twee opstandige bataljons Laotische troepen, die zich reeds maandenlang aar het gezag van de centrale regering heb ben onttrokken. De rebellen zoudi provincies San Neua en Phangsaly geheel in handen hebben. Een groot aantal Laotische ten, die sinds het bestand van 1954 uit het land zijn gevlucht, stromen nu Laos binnen, in de verwachting van een spoe dige algehele communistische zege in koninkrijk. In de belangrijke steden van Laos Franse instructeurs begonnen met de op leiding van Laotische militairen moderne oorlogsvoering. Engeland wacht nog steeds op antwoord uit Moskou op een voorstel, om de Verenigde Naties te vragen een onderzoek in Laos in te stel len. Het komende weekeinde zullen Eisenhower en Macmillan ook de toe stand in Laos bespreken. In de aan India grenzende staatjes Gistermiddag heeft de Prins op paleis Soestdijk de gouverneur van Khartoem, Mohammed Khalil Beteik, ontvangen. Hij is de gast van de regering en brengt een bezoek van zeven dagen aan ons land. De gouver neur komt o-m. in Schiedam en zal verder besprekingen voeren met functionarissen van de mi nisteries van buitenlandse zaken en sociale zaken. Minister Van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat ad interim, beschouwt de kleine auto's die sinds kort in de handel zijn en die niet sneller rijden dan 20 km per uur, als auto's. Tegen bestuurders van deze auto's, die niet in het bezit zijn van een rijbewijs, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Mocht de rechterlijke macht deze auto's op grond van de bestaande bepalingen echter niet als auto's beschouwen, dan zal wijziging van het wegenverkeersreglement worden overwogen om het bezit van een rijbewijs toch verplicht te stellen. Deze mededelingen doet de minister in z(jn antwoord op de schriftelijke gen van het Tweede-Kamerlid de heer De Ruiter. Volgens het eerste lid van artikel 101 van het wegenverkeersreglement is geen rijbewijs vereist voor het besturen var motorrijtuigen, welke niet sneller kun nen rijden dan 20 km per uur. Deze be paling is in 1953 in het leven geroepen om bestuurders van mechanisch voort bewogen bestel wagentjes e.d., welke slechts een zeer geringe snelheid kun nen ontwikkelen en aanstonds als lang zaam rijdende voertuigen herkenbaar zijn, van het bezit van een rijbewijs vrij te stellen, aldus de minister. Blijkens gekregen inlichtingen zijn se dert korte tijd enige kleine personen auto's in de handel gebracht, welke in hun normale uitvoering sneller dan 23 km per uur kunnen rijden, doch zijn voorzien van een installatie, die, zolang deze in werking is, verhindert, dat het motorrijtuig genoemde snelheid over schrijdt. Aangezien deze installatie op betrek kelijk eenvoudige wijze buiten werking kan worden gesteld, is hier, naar het oordeel van de minister, geen sprake van een motorrijtuig als in genoemd artikel bedoeld. Verwacht mag worden, dat in voorkomende gevallen tegen de bestuurder van een dergelijk motorrij tuig, die niet in het bezit is van een geldig rijbewijs, een vervolging zal worden ingesteld. „Mocht blijken, dat de rechterlijke (Zie vervolg op pagina 5) Schrik van Waddinxveenin enkele maanden f 11.000 gestolen (Van een onzer verslaggevers) De Waddinxveense fabrieksarbei der A. W. M. (43) en zijn echtgenote zijn gisteren door de rijkspolitie ge arresteerd. Het zijn de ouders de 13-jarige scholier Wimpie M., die als volleerd inbreker in enkele maanden tijds in Waddinxveen een bedrag van ongeveer 11.000,bij een „kraakte". Dit kind, dat in verband met deze dief stallen reeds is voorgeleid voor de of ficier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank, heeft pa zijn aanhouding volledige bekentenis afgelegd en klaard. dat hij al 't geld aan zijn vader heeft overhandigd. Dit was voor de rijkspolitie aanleiding de vader en de moeder van Wimpie in arrest te stellen, omdat zij het vermoe den heeft dat dit tweetal de jongen aangezet heeft dé diefstallen te plegen. M. is de zoon van een overleden rijke fabrikant, wiens erfenis (die ongev 80-000 zou hebben bedragen) hij met veel zwier en op wel zeer vlugge wijze doorheen gejaagd zou hebben. Het onderzoek is nog in volle gang. Aanvankelijk ontkende de vader zijn zoontje tot deze wandaden te hebben aangezet, maar later heeft de man toch een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Er heerste de laatste maanden onrust on der de Waddinxveense bevolking. Vooral de middenstanders durfden niet goed hun huis meer uit te gaan en als ze dat deden, werden deuren en ven sters op zeer zorgvuldige wijze geslo ten, zelfs als men slechts voor enkele ogenblikken de woning verliet. De diefstallen bleven aanhouden. Dan weer miste men hier en dan weer daar geld. Het waren kleine bedragen, maar ook wel eens grote. Zo kwam een Waddinxveense speelgoedfabrikant tot de ontdekking, dat een geldkistje met een bedrag van ongeveer f ÏO-OOO spoor loos verdwenen was. Dit kistje had hij de vorige avond op een bureau in het Uilskuiken aan de haak I^ADAT hij enige uren in de Maas had gevist, was de heer N. te Lottum (Noord-Lim burg) ontmoedigd naar huis ge gaan. Geen enkele vis had be langstelling getoond voor de worm. die hij"aan zvjn vishaakje had bevestigd. Thuisgekomen zette de teleurgestelde visser zijn hengel, met worm, in zijn schuurtje. Deze nalatigheid le verde hem 's nachts een zon derlinge beet op. Toen hij de volgende morgen langs het schuurtje liep, hoorde hij bin nen namelijk een wild geraas Het bleek een jonge uil te zijn, die zin in de worm had gehad en zichzelf daarbij aan de haak had geslagen. De heer N. be vrijdde het uilskuiken, dat zich toen snel in veiligheid bracht. Verdronken. In de Rijn bij Heteren gistermiddag de 17-jarige H. W Po!- an uit Driel verdronken. De jongen be gaf zich na het werk te water om wat verkoeling te zoeken. Hij kon echter niet nmen. Toen hij zich te ver in de r waagde, werd hij door de stroom meegesleurd. kantoor laten staan. De dader was vindbaar Gelukkig werd hij eindelijk gegrepen. Dank zij de voortvarendheid vai mclkhandelaar K., die al eens een drag van ioo vermist had. Deze be sloot een val op te zetten, temeer, dat de 15-jarige bediende van deze melkhandelaar. Leendert Blonk, regel matig geld miste. Het bijzondere dat dit steeds op zondagochtenden ge schiedde. De knecht besloot afgelopen zondag niet naar de kerk te gaan, maar thuis te blijven, om te trachten de dader te ont maskeren .Hij sloot het huis af en hing de sleutel op de gebruikelijke plaats aan een spijker in de-buitenmuur. Zelf verborg hij zich in de slaapkamer. Nog geen half uur had hij daar gezeten of heel voorzichtig werd het raam opge schoven en klom iemand naar binnen. Toen de insluiper binnen was, ging hij direct naar de plaats waar het geld lag. Maar voor hij iets kon doen, kwam de knecht van de melkhandelaar te voor schijn en zag dat de insluiper een jon gen was. Hij vroeg hem wat hij kwam doen. De knaap zei, dat hij voor zijn moeder kwam vragen hoeveel een liter melk kostte. Voor Blonk ér erg in had. was de jongen verdwenen. De politie werd gewaarschuwd, die de 13- jarige een half uur later arresteerde. En toen kwam de lange rij misdaden aan het licht. En misschien volgen nog meer, want de politie zal het kind nog wel ééns terdege aan de tand lenen ook de ouders. Geef mij maar... VIRGINIA N O. 1 CIGARETTES Devaluatie schept verwarring Velen liepen onthutst cloor straten van Djakarta de T"NE POLITIE in Indonesië heeft slechts met de grootste moeite duizen- den mensen kunnen tegenhouden, die de banken wilden binnen dringen. Er heerst een zeer verwarde toestand in het handelscentrum van Djakarta. Alle handelstransacties zijn door de devaluatiemaatregelen van de regering verlamd. „Allah zij gedankt dat ik nooit een bilje van 500 rupiah in handen heb gehad. Laa staan een van duizend." De banken mogen tot 27 augustus geer transacties in buitenlandse betaalmidde- winkels in de zakenwijken zijn geslo- Vele zakenlieden die bankbiljetten 500 en 1000 Rupiah in kas hadden, zijn door de maatregel ernstig gedupeerd Hun zaken staan stil en zij verdoen hun met gokken en verhalen over it lot. Zij krijgen 3lechts 10°/# va gere waarde terug. Ook vele kleine spaarders werden het slachtoffer. Velen n onthutst door de straten. Indonesische postkantoren weiger den gisteren postwissels te verzilveren, aangezien de kluizen overeenkomstig de instructie van Djuanda, de minister van financiën, zijn gesloten. Veel mensen ver- :onden gisteren een telegram, waarbij ;ij een bankbiljet van 500 of 1000 rupiah er wisseling aanboden. De postkantoren rekenden echter af tegen de gedevalueerde waarde. De meeste ondernemingen zijn niet in ;taat salarissen te betalen. Vijf functiona rissen van het deviezenbureau voor dc handel worden verdacht van financiële lanipulaties. Zij zouden bankbiljetten et geld van het ministerie van financiën hebben verwisseld. Tot hen behoren drie directieleden. Kenmerkend rote publiek u fiets voor het Dr de houding van het de opmerking van de en betjak (driewielige rvoer van passagiers): len verrichten Exporteurs zullen de tegenwaarde van transaoties op grond van op of na 25 augustus gesloten tracten, ontvangen in roepiah's of buiten landse deviezen tegen nog vast te stellen koers. Overmakingen van buitenlandse betaalmiddelen naar Indonesië, die op of na 25 dezer zijn geadviseerd, zullen ge schieden op nog vast te stellen wissel koersen. Alle aanvragen van invoerver gunningen, die op 25 dezer nog niet waren goedgekeurd of waarvoor op 25 dezer nog geen transacties waren afgesloten, wor den teruggezonden. Het deviezenbureau blijft tot 30 augustus gesloten. President De Gaulle heeft tijdens zijn vakantie zijn memoires voltooid. Het dèrde en laatste deel, Le Salut, loopt over de periode van de bevrijding van Parijs in augustus 1944 tot januari 194b, toen De Gaulle uit de voorlopige regering trad. Er is nog geen datum van pul?li- katie bekend. Bhoetan en Sikkim heerst grote onrust, aangezien ook hier communistische inva sies worden verwacht. De staatjes liggen aan het Himalayagebergte. Communis tisch China zou een belangrijke strategi sche positie kunnen bezetten, indien het de staatjes zou overvallen. India zou zijn enige natuurlijke verdedigingslinie in het noorden verliezen. Zoals bekend heeft Nehroe gedreigd, dat India niet werke loos zal toezien, wanneer deze staatjes worden aangevallen. Op de door Peking gepubliceerde aard rijkskundige kaarten staan de staatjes Bhoetan en Sikkim als Chinees gebied aangegeven. De Chinese communisten hebben vorig jaar een weg aangelegd over Indisch grondgebied in Ladakh. aldus deelde vandaag de invloedrijke Times of India mee. Enkele honderden vierkante km Indisch grondgebied zijn hierdoor af ge- In Arnhem Twee gevangenen hebben gister middag kans gezien te ontsnappen uit de werkbarak, welke staat op het ter rein van de koepelgevangenis in Arn hem. Hoe deze ontsnapping in zijn werk is gegaan en wie hiervoor ver antwoordelijk gesteld moet worden, is nog niet officieel bekend gemaakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn eveneens twee gedetineerden uit de ge vangenis ontsnapt. De beide ingeslotenen, de 26-jarige L. F. de W. en de 28-jarige A. H., die in een cel opgesloten, zouden met behulp van srzaagje (hoe ze er aan kwamen is n raadsel), de tralies hebben door gezaagd. Vervolgens hebben zij van la kens een touw gemaakt en zo zijn zij de tweede etage, waar zich hun cel len bevonden, op de begane grond terecht gekomen. Hoe ze over de muur zijn ge komen is tot nog toe ook een raadsel. H., beschikking van de regering was gesteld, had deze week moeten voorko men wegens enkele gepleegde diefstallen. De W. was veroordeeld wegens diefstal met inklimming en had hoger beroep aan getekend. EX-DICTATOR IN ARREST De gerechtelijke autoriteiten in de Ame rikaanse staat Miami hebben gisteren Marcos Pérèz Jiménez, de ex-dictator san Venezuela, in arrest genomen naar aanleiding van een verzoek om uitwij zing door de Venezolaanse consul-gene raal in Miami. Iets koeler De Bilt verwacht tot don derdagavond Droog weer met zonnige pe rioden en matige noordwes telijke wind. Iets koeler. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 27 augustus: zon op 5 42, onder 19.41; maan op onder 15.04. 3 sept. N.M. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopenh Aberdeer Londen

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1