POSTORDERBEDRIJF OPLOSMELK: heeft grote klandizie ZONDAGS ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1959 Je hoeft maar een bonnetje in te vullen OP bijna elke bladzijde van de radiogidsen kom je ze tegen. En je kunt het zo gek niet bedenken, of je kunt het op deze manier kopen. Alles de linnenkast, de keuken, de slaap kamer: kortom voor het hele huis. Spullen voor je vakantie, man tels, japonnen, horloges, camera's het staat er allemaal in, g.emakke,iik leesbaar en bijna altijd aantrekkelijk gemaakt door Taatvoor het geld niet aanwezig is. Dit te lijst" de harde feiten blijft natuurlijk voor dergelijke geeft. duidelijke en goed lijkende tekeningen. Het enige, wat je hoeft te doen is de bon van zo'n in de radiobode verschenen adver tentie in te vullen, hem uit te knip pen en op de brie venbus te gooien. Zeker is, dat je dan na een paar dagen een keurig verpakte doos thuis krijgt. Di- rekt beslissen is niet nodig; je kunt het een paar da gen op je gemak van alle kanten bekijken, eer je besluit: ik neem het of ik stuur het terug. Terug naar het post orderbedrijf, want daar is het ons vandaag om be gonnen. Kopen op postorderhet is de orde van de dag? zich envachting wordt de uitgepakt, ook al weet it er in zit. De heer dei itroleert aan de hand vi entie of alles er wel i, hui- Sparen Natuurlijk: die betaling in ter mijnen is en blijft wel een trek- eerst pleister. Het kopen op afbetaling, len e waar tegenwoordig ook al heel sen t anders naar wordt gekeken, dan die i vroeger, blijft toch voor veel men- ving. sen een beetje een genante zaak. wat Heel wat kopers vinden het ver- 's w re van prettig in hun eigen dorp of stad zich iets op afbetaling aan te schaffen. Ze scha- zich er een beetji denken direkt ook aan de informaties, die soms om de hoek komen kijken. Met een postorderbedrijf heb je daar niet zo'n last van, denken ze. Je stuurt zo'n ingevuld bonnetje weg en de rest volgt vanzelf. Nie mand weet het en als je maar zorgt, dat je op tijd betaalt is de zaak voor elkaar. Me- die reden wordt f X Van duurste villawijk tot smalste straatje het postorderbedrijf vaak gepre- kunnen girert Gemakkelijk alleen, integendeel al blijft het zoals gezegd aantrekke lijk. Want, wat die betaling be treft: een behoorlijk deel van de kopers stort in één keer het hele bedrag, zodat ze net zo goed naar een winkel in hun woonplaats had- der voor het winkelen. Als den kunnen gaan om hun keus te en vrouw zoals dat doen. Waarom ze dan toch via te gevallen is alleen op de het postorderbedrijf iets bestel- terdagmiddag zijn aangewezen Een ander niet te verwaarlozen facet van dit postordersysteem is zeker ook de geringe interesse van de kant van menige len? Dat pakje a soms moeilijk te zeg- irecteur. van een van de grootste bedrij ven op dit gebied, al kon bij wel heel wat 1 de zogenaamde grote stukken te kopen, betekent dat voor die man soms een kwelling. Winkel in, winkel uit... hij wordt hoe lan ger hoe humeuriger in al die druk- >rbcelden Daar was bijvoorbeeld de r vrouw, die het zo aardig vond eens... een pakje krijgen. Veel brieven kreeg niet, pakjes hoogst zelden, nei was voor haar eigenlijk een eve nement zo'n pakket te ontvangen, de doos open te makên en te kij ken hoe het er allemaal uitzag, óók al wist ze, wat er in moest WIST U DIT AL? Toen de kinderjekkers en de bla zers van het toneel verdwenen, om dat ze uit de mode waren geraakt, knopen slechts in weinig winkels meer te vinden. Maar nu althans de blauwe, zwarte en gestreepte blazers weer vee' worden gedragen, die knopen ook weer er met het oude, ve (compleet met kabelti met Nederlandse Leer winnclijk. dat we ei veel guldens voor o* had. Nu kosten ze zo twintig en honderd cent En haddi Sinds enige tjjd is er een was- lijntje in de handel, bestaande uit een koord van elastische draden. Wasknijpers zijn er niet bij nodig, want u Hemt de tippen van slopen, hemmetjes, handdoeken en wat niet al zó tussen die ineengestrengelde draden. Makkelijk voor vakantiegan gers! De idee is overigens niet nieuw, want op vele schepen k' De risico's bedrijven een risico, waartegen men zich echter wel degelijk en zo goed mogelijk beschermt. Eigenlijk ook in het belang van de niet zo goed in het geld zit tende „koper". Het bedrijf, dat Want het i 90 betaalt wij bezochten, had da a dig systeem voor. Meters lang stonden er de ordners in keurige rekken, met namen en nog eens namen. Uit alle delen dat toch wel ne- i de kopers al- rbij nog i gentig pn tijd betaalt. Wat valt is dat de grote stukken rond de honderd gulden of hoger, altijd trouw worden afgelost. Men dure villawijken af tot bestelt die ook niet de smalste straatjes toe. Een he le wereld kan men zich achter I' die zakelijke ordni voorstellen. gau' De buurt geleden op systeem zullen direkt de gedachte zo'n zelfklemroende was- dat het voor mensen, die het lijn van tonwen te maken. eigenlijk niet kunnen doen, wel hebben laten zitten. Wie de eerste keer bestelt naam dus nog niet in ee vele ordners kan vi wordt gecontroleerd op geving. Behoort de straat, de laan of de weg, waar hij woont, tot een „redelijk betalende buurt", da thuis. En... vergist praktisch elke straat -- ze-archief te vinden. Want verbazing ontdekten we maar een half j denkt niet te kunnen beta o heeft de ervaring geleerd, igenlijk Kleinere bedragen van zo'n vijf- en-twintig gulden, geven vaak meer moeilijkheden. ,,Dat red ik wel", denken heel wat gemakke lijke kopers met weinig geld. is blijkt toch die 25 een struikelblok te kiin- ;ts voor nen zijn. In gezamenlijk 1 wiens kan er dan meestal toch van die oplossing voor worden ge- Twee toetjes, die het zeker doen Een smakelijk toetje kan in vele gevallen het gezellige slot van een goede maaltijd vor- -nen en daarom geven wij van- jaag eens twee recepten voor :en nagerecht, dat een beetje inders is dan anders. Appelbeignets heeft u ongetwij feld wel eens gemaakt, maar kent u ook bananenbeignets? Daarvoor heeft u nodig 1 pond bananen. 3 ons bakmeel, onge veer 4 dl. melk. 80 gr. poeder suiker en 80 gr. roomboter. Van het bakmeel, waaraan iets zout is toegevoegd, en de melk maakt u een tamelijk dik be slag. De schil van de bananen afhalen en de bananen in de lengte middendoor snijden. De helften moet u voorzichtig'. door het deeg halen en aan beide kanten goudbruin bakken. En dat is alles. De poedersui ker gebruikt u als de beignets op de schaal zijn gelegd. Met behulp van een zeef worden de beignets dan wit bestoven. Yoghurt biedt vele mogelijkheden tot variatie. Eén daarvan is yog hurt met cocosnoot en pinda's. Nodig zijn 100 gram gemalen cocosnoot. 50 gr. gehakte pin da's. 150 gr. suiker. L2 liter yoghurt en 20 gr slaolie. De cocosnoot en de pinda's m de slaolie lichtbruin bakken. Twee eetlepels suiker erdoor roeren en dan het mengsel la ten afkoelen. Als het koud is gaat de rest van de suiker bij en deze massa roert goed door de yoghurt. E;: zult ontdekken, dat u een si kelijk toetje kunt serveren. duur maar lekker Kwaliteit houden te betalen. Men blijft geen verleg geld storten voor iets, wat niet aan - - c^hion ;1 een de gewekte verwachtingen voldoet Na een piive drie-slokken- kfl| »ndcn. Dat is logisch. Klaagt men dus proef met onze eigen echtge- 'maar'eens afgaan toeTet n00t kunnen we u verzekeren, met de kwaliteit is gesteld van dat die Groningse melkfa- de goederen,die men leverde briek, die als eerste met melk- veler mening ten goe de komt. maar voc houding van de gem lander overbodig lijkt. Wij eten zijn conclusie. ,.Je r dan krijgt hij zijn pakket dat het met de postorderbedrijven zorgen flink kapitaal achter je te poeder in zilverzakjes op de land wel loopt. Komt hei bericht tegen, dat er een veren, anders moet je er nooit „over de kop is gegaan", dan be- beginnen of kun je er beter i tekent dat meestal een kwestie ophouden", voegde hij er nog Op de vraag: wie schaft nu op deze wijze die artikelen én-waarom lijkt het antwoord vrij ▼oor de hand liggend. Wie? Men- "57 •en, die in kleinere plaatsen wo nen en niet direkt winkel in, zitten. Zij was overigens niet de winkel uit kunnen lopen. Waar- enige, die om die reden een bon om? Waarschijnlijk omdat de ma- instuurde. Voor meer vrouwen, nier van betalen voor velen zo dan wy wej denken, schijnt zo'n sympathiek is We bleken ons bij pakje een zekere attractiviteit te het geven van dit antwoord echter bezitten en als je er eens over na- te hebben vergist, want eerlijk denkl kun je daar we, toegegeven - toen wij dezer da- Erzit inderdaad een element gen eens zo n postorderbedrijf be- van verwachting in, dat een pret- zochten, hoorden wij wel andere tige afM-isseiing kan betekenen, dingen. Niemand weet het i kwaliteit, zo verzekerde onze gastheer. „Kijk, je kunt het nog afbeelden, nog Gecontroleerd wordt vertellen, als je je woorden niet Magazijnen t maakt, gaat het onherroepe- de meest ui land al meer vette spijzen dan we bi hoeven. De poedermelk is overigens ee - ,- - prachtige oplossing voor melkloz hebben en prima artikelen te le- markt gekomen IS, de huis- situaties: de verpakking levei ,nders moet je er nooit aan vrQUW bepaald een dienst geen enkel bezwaar meer o u Tf (flessen kosten statiegeld, kunne Dewezen neeit. breken) en zo'n pakje neemt bo- oplosmelk door haar prijs (78 cent vendien nauwelijks ruimte in de per palkje voor één liter) ook Kopen via een postorderbedrijf. Mocht u zich verbazen over het vetgehalte, dat op de voorkant van de verpakking als 28 pet. ver- meld wordt en op de achterzijde de instand- als 3.4 pet.: Die 28 pet, is het vet :1de Neder- in de 125 gram melkpoeder, de 3.4 pet. is het vetgehalte van de ruim een liter melk (1000 gram), die u van het pakje maken kunt: in beide gevallen rond 35 gram. De oplosmelk is nog niet bij alle melkleveranciers te koop. Voorlopig schijnen liefhebbers er voor naar de fijnere delicatessen- winkels te moeten. Daar hoort de te archief zelf géén bevredigend lijk fout. Want als De (volle) melkpoeder, die in kast ongeveer dezelfde verpakking ver- t de nok toe vol mei kocht wordt als soep in droge lenlopende artikelen vorm. is duurder dan de gesterili- resultaat oplevert, dan kan 1 altijd nog gegevens krijgen het overkoepelende orgaan, w: bedrijf bijvoorbeeld i kende, maar een in mantel aflevert, zal n :rde melk (in de meeste plaat- iioui uj- 4 i. j sen verkocht in flessen met smal- slechte gastheer is er niet bang voor, dat ,e hals) dle a, em is vol zullen blijven. Integendeel, door de bijzonder lange houdbaar- Dan zijn er ook de dames, die... alle termijnen willen beta- i dan pas het bestelde wen- ontvangen. Zo de mevrouw, ;n royaal maandgeld ont- waarvan ze eigenlijk best ver kon houden. En toen er iters eens werd gesproken vakantie in zo'n grote, luxe tent, ging zo'n postorderbedrijf kijken om te zien, of men daar wel van die mooie tenten had. Die bleken er inderdaad ging voldaan naar huis. Elke maand stuurde ze een flink bedrag, tot ze tegen de zomer alles had voldaan. Héél trots toen ze haar verbaas de huisgenoten tent kon laten zien. „Waar heb \V yj je dat van gedaan?" vvroeg de heer des huizes. „Gespaard" zei tevreden, ofschoon haar man fëreerd"bóven de winkel of 'het overigens zonder enige moeite warenhuis, waarbij de rente op af- het geld voor zo'n aanwinst had betalingsgoederen ook nog e 1 woordje meespreekt. Doch dat bü duizenden stromen de bestel bonnen binnen, een staf adminis tratief personeel is dagelijks in de weer al die paperassenboel te verwerken, er wordt ingepakt, verzonden, nieuwe voorraden vul len de lege ruimten op. Neder land vult bonnetjes in en bestelt., veertig procent van de gezinnen doet eraan mee! Een cijfer om even bij stil te staan.... heid De smaak vinden wij be paald beter. Wordt de melk al leen voor pudding, koffie of ande re combinaties gebruikt, dan maakt dat verschil in smaak niet veel of zelfs helemaal niets uit, maar voor gebruik in pure vorm is de melk uit de smalle-halsfles minder geschikt. Het enige wat we op de poeder- melk tegen kunnen hebben, is, dat ze vetter is dan de melk die we normaal kopen ('het vetgehalte is 3,4 pet.), hetgeen de smaak mis- I Als de schooldeuren weer opengaan Nieuwe leermiddelen Laat U dan eerst goed voorlichten 't Is weer bijna zover, dat de wat nodig zal zijn. De kans op vakanties voor de meesten van onnodige of te hoge uitgaven ons iveer tot het verleden beho- wordt dan in ieder geval zo klein ren en de deuren van duizenden mogelijk gehouden. Is evenwel scholen in ons land weer open- ™o«igaand overleg met directeur n of leraar niet mogelijk, dan is gaan. De nieuwe schooltijd bete- het verstandi6 bij aankoop van heel wat leerlingen de leermiddelen te bedingen, dat ze ventueel geruild kunnen worden. Guldens-dubbeltjes Enige zekerheid omtrent het benodigde materiaal is wel aan te uiteraard weet met iedere kantoorboekhandel, wat op bepaalde school wordt dan tot overmaat van ramp een winkeljuffrouw of een verkoper niet al te vriende lijk is, loopt al spoedig de maat vol. Nee, dan bestelt hij liever het servies, dat nodig i«, op z'n 'de "post 'tc pmfkyi» advertentie, dan hoeft hij geen enkele zaak binnen en kan hij het samen met z'n vrouw eerst -eens rustig bekijken. Ook gevallen als deze komen veel meer voor, dan wij ons ooit had den kunnen indenken. Dan Is er nog de besluiteloos heid van sommige vrouwen, die nu de kans hebben eerst die keu- kenuitzet aan de vriendinnen en de familie te laten zien, eer ze hem koopt, ook mag men de men sen niet vergeten, die geen tijd kunnen vinden naar een winkel te gaan en... enfin er zijn mogelijk heden genoeg. Ook in de stad de vraag: wie koopt op deze manier? Nee, zeker niet de mensen van het platteland, die soms weinig zaken in de onmid- id. Er zijn dellijke omgeving hebben. Niets is minder waar. De verhouding «tad-platteland ligt gelijk. Of ze nu in of bij een drukke winkel straat wonen, voor gezellige koop centra maar een enkele stap hoe ven lopen, dan wel ergens op een afgelegen boerderij hun huis heb ben: het postorderbedrijf blijft aantrekkingskracht op hen uit oefenen. Dat bewijst wel het feit, dat.ongeveer 40 pet. van de Nederlandse gezinnen wel eens iets via de postorder koopt. Zo'n percentage is zeker niet gering. Bon invullen, uitknippen, ver sturen en dan: het pak thuis krij gen. De tegenstanders van dit moet wat honger lijden Een plantje, dat in de zo mermaanden veel aandacht trekt en door elke planten liefhebster wordt aangeschaft als ze maar voor een redelijk prijsje te krijgen was, is het Koraalmos of, als men ze eens wat deftiger wil betitelen, de Nertera depressa. Maar de naam Koraalmos is zo teke nend voor dit plantje, dat we deze naam maar liever aan houden. Alleen de oranjerode kraaltjesgeven dit plantje sierwaarde. die ze alleen maar in de zomermaanden heeft. De korte siertijd en de vrij hoge prijs weerhouden velen van het kopen. Magere grond Men moet er voor zorgen, dat de aarde, waarin men de Nertera zet. niet te veel voed sel bevat. Ook moet men tij dens de groeiperiode maar zui nig zijn met het geven van mest. Helemaal zonder voed sel kan ze wel niet. Maar men kan wel volstaan met om de vier weken wat kamerplanten- mest te geven. Als men het Koraalmos nl. te rijk voedt groeien de blade ren te snel en gaan dan boven de besjes (de „kraaltjes") uit steken, waarmee de hele siet- waarde van het plantje verlo ren gaat. Bovendien blijft dan de bloei achter en vormen zich geen of weinig besjes. Bloei en vrucht Als dit plantje, dat uit de tropische gedeelten van Zuid- Amerika en Nieuw-Zeeland af komstig is, het goed naar zijn zin heeft, gaat het in juni bloeien. Dat bemerkt men pas als men er goed op let, want de bloempjes vallen niet op. omdat ze zo klein en groen zijn. Om te bevorderen, dat er veel vruchtjes ontstaan is het nu goed geregeld voorzichtig met een zacht veertje of een heel zacht haren kwastje over de bloempjes te strijken. Hier door bereikt men, dat het stuif meel van het ene bloempje op de stamper van een ander bloempje terecht komt en er dus kruisbestuiving plaats vindt. N" mag het voorlopig niet warm staan, maar wel op een lichte plaats. Na verloop van enige tijd ontstaan er een groot aantal kleine groene besjes, die spoe dig beginnen te kleuren en oranjerood worden. Als het met de bestuiving goed gegaan is wordt het een kent aanschaf van andere leermidde len en daar het kopen daarvan toch meestal via de beurs van de ouders loopt, willen wij het van daag eens over die leermiddelen hebben. Ondanks het feit. dat vele bevelen, w scholen de leermiddelen collectief inkopen, kunnen niet alle leer lingen (en hun ouders) van een dergelijke regeling profiteren. Zij langd. Zo kan het voorkomen, dat doen er dan in de eerste plaats leerlingen op school komen met een duur kantoorkasboek van en kele guldens, terwijl ze evengoed hadden kunnen volstaan met een kasboekschrift van een paar dub beltjes. Niet alleen over schriften kun nen misverstanden ontstaan: er zijn bijvoorbeeld ook scholen, waar men bezwaar heeft tegen het gebruik van ball-points. Een groter probleem dan deze leermid delen vormen echter de boeken. Onkosten Vorig jaar heeft de Ned. Consu mentenbond gewezen op het her haaldelijk uitkomen van nieuwe drukken van een boek en de gro te onkosten, die dat verschijnsel met zich mee kan brengen. Ge zegd werd toen, dat in sommige vakken het herhaaldelijk wisselen van boeken niet te vermijden is (bijv. als nieuwe vorderingen van de wetenschap in het boek moe ten worden opgenomen, als de spelling verandert of als er dui delijke bezwaren zijn tegen de in gebruik zijnde uitgave). De Bond signaleerde echter ook een geval, waarbij in een algebraboek, in nieuwe druk alleen de nummers van de vraagstukken waren ver anderd Wat hiervan de oorzaak mag zijn, het steeds weer verschijnen (en voorschrijven!) van nieuwe drukken kan van de ouders be hoorlijke financiële offers eisen, die niet altijd strikt noodzakelijk lijken. <10 eer thuió Als ■aktie vakantie thuiskomen, is het de moeite waard, Moeder: „Hè. hè, gelukkig zit ik weer in m'n eigen boeltje, en haar blik gaat liefkozend over het oude dressoir, de crapauds met de versleten bekleding en het mooie, pas nieuwe, vloerkleed in de voorkamer. Gauw lekker de was in 't sop zetten, en a dié schoon en vrolijk aan de lijn wappert, is ze weer helema; Dus: sinds de vakantie v zijn gelovig, n die kerkgang zit 't hem slechte vakantie- De waterbehoefte Het Koraalmos is heel dank baar voor het dikwijls toedie nen van een bespuiting met lauw water. Dat moet men echter niet meer doen zodra de bloempjes zich gaan vertonen en vooral niet als er besjes aan komen. Die worden dan heel lelijk en zijn het aanzien niet Ook moet men de plantjes geen water op de aarde geven. Zet ze een kwartiertje in een kom met water (lauw water natuurlijk) en werp na dat kwartier het water dat over bleef weg. Ook kan men ze een kwartier tot de potrand (niet dieper) in lauw water Vermenigvuldigen Het Koraalmos kan verme nigvuldigd worden door scheu ren. Dat moet men doen na dat de plant haar glans en glo rie heeft verloren. Dat is in het najaar. Men klopt de plant dan uit de pot en schudt de aarde er wat af. Daarna breekt men de zodevormige plant in twee of meer stukken, die men elk afzonderlijk in een potje plant. Zorg er voor, dat er een goe de drainage mogelijk is door een flink laagje potschei-ven on der in de pot en daarop de niet voedselrijke aarde te doen. In de winter moet men voor zichtig zijn met het Koraalmos. paar het zonder bes met mooi is, is men geneigd het dan maar wat weg te zetten. Dat kan wel, doch men moet wel bedenken, dat het beslist niet tegen vorstkoude kan. Contact Dit piobleem is, als wij het wel hebben, dit jaar niet minder ur gent dan voorheen. Om zo spaar zaam mogelijk schoolboeken in te kopen kan men natuurlijk aller eerst gebruik maken van de boe kenbeurzen op de scholen waar alleen door de leraren goedgekeur de boeken te krijgen zijn of, als zo'n beurs niet wordt gehou den, ervoor pleiten. Voorts is in de tweedehands boekhandel dikwijls nog bruikbaar materiaal te koop. Een echt goede oplossing zou na tuurlijk pas worden gevonden, als er een voortdurend contact be stond tussen het onderwijs en de uitgevers van schoolboeken, waar door, lijkt ons, zowel voor de ko per als voor de boekhandel finan ciële stroppen te voorkomen zou den zijn. zoveel lucht en licht gewend zijn bij de zee. Hoewel.licht? vorige jaar, gaan zij Véél zon hebben we niet gehad, dags, als 't en als ze scheen was 't veel te hun kinrfere: heet. Ach mens. wat ben ik moe. „En heus. Dood-op ben ik. wil je dat wel geloven? Twee weken is eigen- niet lijk niks hè? Ik mocht wel twee Dit nu maanden hebben, wilde ik een vrucht, beetje uitgerust komen. En èl- Het andere motief van: tijd slecht weer hè in mijn va- 'm niet in die kerkgang, kantie. Of regen, of bloed-heet. wordt je niet zalig door", O mens, wat ben ik moe. Nog Nee, logisch, veel meer dan toen ik héénging. Het. is één van de ver: En nou komen straks al die kin- gen deren met 'r vuile boeltje thuis, pfff! Moeder is er wel weer goed voor. Ik snap niet hè. dat 't zo oneerlijk verdeeld is in de wereld. Al die vrouwen die maar maanden naar het buitenland gaan. en als ze thuiskomen, staat de dienstbode wel weer klaar Zulke niet, wat moeite wat moe-zijn is.' De moeder-idealiste. Zij spant altijd haar verwachtingen te hoog Zij heeft van jongsaf te- dit leven verwacht. Het levei de i rose bril gezien. Daardoor krijgt zij veel teleurstellingen en bitte re ontgoochelingen te verwer ken. Het leven is telkens meedogenloos hard, vallen altijd weer tegen. Ook in de vakantie gaat dit zo door. Maar over alle pijn vj heen komt dat ideali weer boven. Want dat woestbaar. Thuisgekomen is ze vakantie ondervonden tegenval Iers vergeten en is ze willens slordigheden, de Satan, om bij de gelovigen met Bijbelteksten te gaan werken. Houdt 'm in de gaten, kinde ren Gods! Er zijn legio Bijbel teksten. die als argumenten kun nen dienen, om datgene te recht vaardigen, wat wij graag weer len- Dat er daartegenover e weten veel teksten zijn, die de zo gre- gen zijn, tig gehanteerde volkomen ontze nuwen, willen zulken blijkbaar niet zien. Satan heeft vele Blind- doekjes bij de hand. die ons bo ze hart maar wat graag aan vaardt. Dat mensen, die met vier kinderen op een etagewo ning in de stad zitten, zon dags met mooi weer naar bui ten gaan. is m i. logisch. U w t wel. dat ik alle wetticisme dit opzicht veroordeel. Wij kun- blind die de tijdelijke beu haar huis. daar hebben achter gelaten. Vooruit hoor, hier, een beetje lijm krammetje daar. en klaar Kees. „Ach Jan, jeremieer wat de besteding 1UU1 zondag betreft, onmogelijk nnen aUen .één lijn trekken. De tóch handigheden zijn zó verschillend iver- en ^*od wü dat deze dag rust- èn een feestdag voor n Ao is Wie er voor zijn kinderen Pvdi- te das va" maakt zon- willens °'gt evenzeer als zij, die deze dag alleen voor eigen genoegen gebruiken. Deze dag is in de eerste dweil Plaats voor de Here. En heus, we mogen nu nóg zo vaak uit de kerk komen met een: „Ik heb er niets aan gehad", of: „ik heb geërgerd" (meestal ligt dit dat boek. dat uit de band dan ?©k n°S ligt. Je krijgt van mij wel nieuw. Géén klaagtonen hoor, nu we nét zo'n fijne vakantie hebben gehad." „Dat nieuwe boek. rlijke gesteldheid), maar wèg- blijven is funest. Dan wordt ons geloof absoluut steentje voor steentje afgebroken. Gos is daar tegenwoordig. We worden da: betalen? Van mijn §"'oepen, om te horen, wat Hij - - ia tot kijk, kan ik nu alweer i gezellige winteravonden verlan- gen gen." voorgaan in het verzuimen van Dit zijn drie types van thuis- onderlinge bijeenkomsten en komende moeders. De vaders ,dan n°8 „dekken" met bij zeggen meestal weinig of niets. °elteksten, moeten zij niet De meesten hunner zijn blij, vreemd opkijken, als hun kin- weer aan hun werk te kunnen deren niet tot belijdenis van hun beginnen. Zoals die eerste moe- Seloof komen, der haar boeltje met de ogen lief- Nee- nogmaals: dit was een koost, zo zijn er mannen, die stechte vakantie-vrucht, dit doen. als ze hun eigen werk- Laat de vrucht van onze »•- kamer, hun zaak. hun plekje op kantie veeleer déze zijn, dat het kantoor, enz., enz., weer fiBf j zien. Die goeie, ouwe telefoon, dat bekraste bureau, de bekende lucht, die tussen die boeken hangt! Die frisse kroppen andij- alleen verheugen heerlijkheid van ons gewone, da gelijkse werk. maar óók en voor al in de zondagen, waarop wij - - JPIweer in de eigen kerk of verga de bedrijvigheid op de vei- d"zaal terug zijn. met al de ling, je kameraden, je planken vertrouwde gezichten om ons in de winkel weer bijvullen, en been van hen. aan wie wij als zouden we met veler man- de dichtstbijzijnde mede-gelovi- poosje °.en '°ch oon kunnen doorgaan. Dit zijn wen. die van hun dagelijks werk houden. En wat is dat een zegen! Nu sprak ik onlangs een vrouw, die mij vertelde, dat ze de laatste tijd, als 't mooi weer was, zondags met haar man en kinderen naar buiten ging. Dat was eigenlijk in de vakantie zo gekomen. Ze zaten toen - n bijzondere band der liefde hebben. En dan kunnen wij en onze kinderen, tussen de kerktijden nog genoeg van de buitenlucht genieten. Als wij daarin dan ook maar niet een ander zijn kans op een zondag ontnemen, door hem of haar mede door ónze aanwezig heid te laten arbeiden. MARGARITHA Voor hèn, die de vorige week mijti verzoek niet gelezen heb gelijk Ww"r e"n ehaddentSto"en ™n- brieoen dervonden, hoe je God evengoed meer sturen, die om antwoord kan dienen in de vrije natuur De volgende week zult Zij wonen drie hoog in een gro- n.l. voor 't laatst in dit te stad, en het is géén doen daar hoekje ontmoeten. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7