(€sso) Toepassing kernenergie in industrie vertraagd EXTRA MOTORJtJL Arbeidsonrust in Roergebied Instinct is volmaakt C.D.U.-DELEGATIE VAN SLECHTS ÉÉN PERSOON Stijgende kosten niet op de afnemers afwentelen Rente blijft rondom vier en half pet Ds. H. v. d. Veen overleden ZAlr.lt UAt, 22 AUGUSTUS IVj9 Paratyfus Nog veel onderzoekingswerk nodig Het vraagstuk is waarlijk niet dit jaai voor de eerste keer aan de orde gekomen, al heeft het door de paratyfus-epidemie dan een bijzonder actueel karakter ge kregen en trok het dientengevolge voor het eerst ruime aandacht in brede kring- Het meest verontrustend is in onze ogen de vrees, dat in dit geval economische argumenten meer gewicht in de schaal zouden leggen dan de belangen vat volksgezondheid. Verplichte sterili zou, zo deelde men ons ook bi) het pro- duktschap voor veevoeder mee, onge tien miljoen gulden kosten, hetgeen zi en.de bij tien procent is van het bedrag dat jaarlijks aan het vee wordt vervoederd Wij denken over een dergelijk bedrag niet gering, maar het behoort o.i. toch in het niet te vallen tegenover de belangen van de volksgezondheid. Het geeft naar onze mening geen pas zich in dit verband 'e verschuilen achter het argument, dat het causale verband tussen de paratyfus- epidemie en het niet-steriliseren van ingevoerde dierlijke eiwitten nog niet wetenschappelijk-onomstotelijk zou zijn vastgesteld. Zo ergens, dan geldt toch zeker hierdat men het zekere voor het onzekere dient te nemen en geen enkel vermijdbaar risico mag lopen met iets zo kostbaars óók in economisch op: kostbaars! als de gezondheid van volk! Bevel van meerdere in burger verwekt vragen van Kamerlid De heer E. A. Vermeer (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van defensie gevraagd of het juist is dat een dienstplichtig soldaat uit Amsterdam van klein verlof is teruggeroepen naar zijn onderdeel te Steenwijkerwold tot het ondergaan van een disciplinaire straf, omdat hij een dienstbevel niet heeft opgevolgd? Is het juist, zo vraagt hij, dat de meer dere op het moment, dat hij dit dienst bevel gaf, in burger was gekleed, maar zioh niet wilde legitimeren? Vindt de minister hierin geen aan leiding te meer om de dienstvoorschrif ten zodanig te wijzigen, dat een meer dere, die, in burger gekleed, zijn mili tair gezag tot gelding wil brengen, ver plicht is zich te legitimeren?, aldus d«> heer Vermeer ten slotte. „oio*" Jj Groeiende betekenis van het Reactorcentrum Nederland (Van een onzer redacteuren) *70WEL in Nederland als in de andere Europese landen zullen de indus triële programma's op het gebied van de atoomenergie niet zo snel kunnen worden uitgevoerd als enkele jaren geleden werd verwacht. Nog zeer veel onderzoekings- en ontwikkelingswerk op wetenschappelijk, tech nisch en economisch gebied zal moeten worden verricht voordat al is het slechts op beperkte schaal tot de ingebruikneming van industriële reactoren zal kunnen worden overgegaan. Dit is te lezen in het jaarverslag over 1958 van het Reactorcentrum Nederland. Ook wordt gewag gemaakt van de ver- traging in de bouw van het centrum in Petten. Een belangrijk deel van de reac torinstallatie, het reactorcomplex en de beide koelsystemen werd in het verslag jaar voltooid, terwijl met de bouw van het chemiecomplex werd begonnen Tegenslag is daarbij echter niet uitgeble ven. De bijzondere vereisten die zich bij de bouw van een reactor met bijbehoren de installaties doen gelden, hebben de bij het constructiewerk betrokken industrip- ën voor tal van problemen gesteld, die ir een bepaald geval belangrijke vertragin gen hebben doen ontstaan met de daai- erbonden financiële consequenties Door tijdverlies zal tot ongeveer 450.000 mijnwerkers Roergebied om deel te nemen aan pro testbij eenkomsrten en betogingen, teneinde de aandacht t.e vestigen op de moeilijk heden in de steenkool/industrie In vlugschriften, die de volgende week verspreid worden, zegt de bond: „Wij hebben er genoeg van. Nu gaan we de straat op." De huidige verwarring in de •nkooLindustrie is volgens het vakver bond het gevolg van een verkeerd beleid n de mijnwerkers de dupe zijn. 'oorzitter van het verbond. Guter- muth, heeft op 5 augustus in een vergas dering gezegd, dait het antwoord op het ko 1 envraagstuk openbaar beheer van de ijnen is- Hij eiste dat mijnen slechts dan gesloten worden, als dit volgens een vast gesteld plan geschiedt en n3 een lange opzeggingstermijn^. Debetrokken mijn werkers zouden dé garantie moeten krij gen. dat zij gelijkwaardig ander werk krijgen in dezelfde plaats waar zij eerst gewerkt hebben.) Wereld-hoogterecord door Rus verbeterd Majoor V. S. Ilyushin heeft met een T-431 straaljager het wereld-hogterecord verbeterd en gebracht op 28-680 meter. De T-431 straaljager heeft één motor de Soekhoi, een vliegtuig met driehoeksvleugel, dat volgens Rus sische autoriteiten al verscheidene malen een hoogte van meer dan 90.000 voet zou hebben bereikt. Het officiële wereldrecord staat op aam van majoor Howard C. Johnson (V.S.), die op 7 mei van het vorig jaar iet een Lockheed F-104 A (Starfighter) ;n hoogte bereikte van 27 785 meter. Wil het nieuwe wereldrecord door de Federation Aeronautique Internationale erkend worden, dan is men van Russische zijde verplicht alle gegevens van de T-43] straaljager bij deze federatie in te zenden 73) Zouden we aannemen, dat in stincten overgeërfde denkgewoonten en ervaringsfeiten zijn, dan struike len we al spoedig over de moeilijk heden. Want de werkbijen, die met hun hoogontwikkeld verzamellngs- instinct stuifmeel cn honing naar de korf dragen, hebben geen nakome lingschap aan wie zij deze instincten zouden kunnen overdragen. De werk bijen zijn Immers onvruchtbaar. De eieren waaruit de nakomelingschap ontstaat, worden door de koningin gelegd, nadat zij door een dar is be vrucht. De werkbij kan haar ver zamelingsinstincten niet van de koningin, noch van de dar hebben geërfd, aangezien dit ouderpaar deze instincten niet bezit. Van de koningin zouden de werk bijen alleen het in stinct tot eierleggen hebben kunnen er ven, maar juist de werkbijen leggen geen eieren! Onze theorie, die zegt, dat de instincten overgeërfde denk- zijn, TOCH IS HET ZO! van de broedzorg kan niet worden geëxperimenteerd, want by de eerste de beste misslag ontbreekt het na geslacht en sterft de diersoort uit. De keten van instinctbandelingen moet in al haar onderdelen direct volmaakt zyn, anders leidt het naar een cata strofe. Van een geleideiyke opbouw van die keten, door de ervaring van miljoenen geslachten aan elkaar te rijgen, kan geen sprake zyn. Hier geldt: alles of niets, dat wil zeggen, direct goed, of de diersoort is uitge storven. Dan is er nog een ander argument dat de aandacht vraagt. De theorie van de overgeërfde ervaringen voert ons tot de conclusie, dat er in het verleden buitengewoon knappe in secten hebben be staan, die het ver loop der gebeurte nissen zelfs na hun dood hebben kunnen voorzien. En in het geval van de berkenbladroller, wiskundige kror in i t ber- gew loopt hier dus volslagen dood. Maar er is nog iets. Die theorie doet het voorkomen alsof het instinct uit brokstukken zou bestaan, waaraan in de loop van miljoenen jaren door ervaring telkens stukjes zouden zyn toegevoegd, waardoor ten slotte de volmaakte instincten zijn ontstaan die we thans by vele dieren waar nemen. Laten we deze veronderstel ling eens controleren aan dc hand van een enkel feit (er kunnen honderden genoemd worden) uit de wereld van de graafwespen. Deze dieren Jagen op een zeer speciale prooi, die hun nakomelingen tot voedsel moet die nen. Welke prooi dit moet zyn, zo zegt onze theorie, Is door ervaring geleerd. Mis! Want zou de wesp die haar nakomelingschap nooit ziet, omdat zy dan reeds gestorven is een verkeerde prooi hebben uitge zocht, dan zou haar nakomelingschap t« gronde gaan, zodat er niemand is, die haar kan vertellen dat zU ver keerd heeft gehandeld. Met andere woorden: in het belangrUke gebeuren kenblad snydt zo als we kort geleden hebben verteld moeten we zeker veronderstellen, dat vele geslachten van berkenbladrol lers de wiskunde hebben opgebouwd tot een zodanige hoogte, dat zü geiyk Huygens uiteindelijk in staat waren die beroemde kromme te construeren? Dat is te dwaas om aan te denken! Daarna zouden al die geweldig intelligente insecten hun formidabele kennis en kunde hebben laten schieten, teneinde daaruit alleen één denkgewoonte over te houden die aan het nageslacht werd doorge geven? Dat is volslagen In stryd met Iedere gedachte aan evolutie die we in de gehele dierenwe Kort en goed, op grond van de hierboven aangevoerde argumenten (en nog veel meer) kan de theorie die de instincten als overgeërfde denkgewoonten verklaart in geen en kel opzicht worden aanvaard. Maar Daarover een volgende keer. van de reactor niet voor begin 1960 kun nen worden begonnen. Overigens beginnen de taak en de rol die het Reactorcentrum in de Neder landse krachtinspanning op het gebied van de atoomenergie zal kunnen vervul len. zich steeds scherper af te tekenen. Men is reeds bezig met de voorbereiding van het in de eerstkomende jaren uit te voeren programma. Onder meer worden plannen ontworpen voor de ontwikkeling van een reactortype, dat tot zekere hoogte reeds zijn deugdelijkheid heeft bewezen. Gedacht wordt in dc eerste plaats aan een voor scheepsvoortstuwing geschikte reactor. De verhoging van kapitaalmiddelen dank zij grote steun van de overheid zal het R.C.N. in staat stellen het centrum in te richten voor materiaalbeproeving met intensieve bestraling en voor werk zaamheden met hoog-radioactieve stoffen, terwijl tevens het werk op het gebied van de z.g. koude chemie, de fysica, de ge- Strenger toezicht op fraud"leuze invoer van fototoestellen Aangezien het nog steeds voorkomt dat uit het buitenland terugkerende rei zigers aldaar gekochte foto- en filmtoe stellen e.d. ,n Nederland trachten in te voeren zonder betaling van de daarvoor verschuldigde belasting, zal op deze in voer een verscherpte controle worden uitgeoefend, deelt het ministerie van Reizi lede het bezit zijn van foto- of filmapparatuur kunnen deze 'oor hun vertrek naar het buitenland 'an een identiteitsbewijs laten voorzien, en einde bij terugkeer moeilijkheden aan le -erens te voorkomen. Op de inspecties der invoerrechten en 'cciinzer. worden inlichtingen verstrekt vaar men. deze identiteitsbewijzen kan er krijgen. zondheidsbescherming en de behandeling van afvalstoffen kan worden uitgebreid. De hoge flux reactor, die een bij zondere plaats zal innemen in de Euratomlanden, zal daardoor mede geschikt zijn voor de uitvoering van buitenlandse orders, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan onder steuning van de Euratomprogram- ma's en aan opdrachten uit landen waar een tekort aan testmogelljkhc- den bestaat. Ook de Nederlandse in dustrie zal, naar gehoopt wordt, in toenemende mate een beroep doen op de mogelijkheden, die de hoge flux re actor zal bieden. Meer geld voor Rijksideeënbus Bij de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van het departement van algemene zaken. Een aantal posten moet volgens het ontwerp worden verhoogd, andere posten kunnen worden verlaagd, zodat het eindcijfer gelijk blijft Er wordt o.m. voorgesteld de post voor de ideeënbus met 14.000 te ver. hogen en te brengen op 47.000. Blijkens de toelichting is deze verhoging nood zakelijk geworden door het grote aan tal ingezonden ideeën, waarvan er ver schillende van een uitzonderlijke kwa liteit waren, getuige een beloning var, ƒ7000. welke aan één persoon kon wor den .toegekend Nederlandse hulp voor Oostenrijk De nood die in Oostenrijk ls ontstaan door de overstromingen, blijkt belangrijk groter te zijn dan men aanvankelijk heeft gedacht, aldus deelt het Neder- landsche Roode Kruis mee. Behalve een vluchtelingenkamp en eer, aantal particulieren ziin ook drieduizend kleine boeren getroffen, die op afgelegen terreinen hun bedrijf uitoefenen. Voor deze mensen en hun gezinnen heeft het Oostenrykse Rode Kruis de zorg op zich qe-ncmen Zij moeten niet alleen gehol pen worden aan tijdelijk onderdak, maai het is zaak, dat ze zo spoedig mogelijk arbeid kunnen hervatten. Daan zij elementaire huis raad zoals stoelen, tafels, pannen 1 voort en van gereedschappen voor herstel van hun bedrijf en de uitoefe- n'iq van hun beroep. Op de vergadering van de liga in nève. waar de hulpverlening in Oos- tenriik is besoroken, heeft het Neder- londsche Roode Kruis een bijdrage toe gezegd. Deze kan groter zijn naarmate L-H-ag rtat op girorekening 777 van het Rode Kruis wordt gestort, hoger stijgt. Gezien de berichten over nieuwe overstromingen en ook gedachtig aan de h"1" die Oostenrijk na de watersnood van 1953 naar ons land zond, valt zulks te verwachten, aldus het Rode Kruis. Od d;e gronden heft de directeur van het NerWlandsche Roode Kruis, de heer A. van Embden. gemeend zijn toezeg-gin gen te kunnen doen. Noodwaclitoliclit ook voor buitengewoon dienstplichtigen De noodwachtplicht gold tot dusverre voor gewoon dienstplichtigen zonder mo bilisatiebestemming. Thans zijn enige Koninklijke Besluiten verschenen die het mogelijk maken ook buitengewoon d.enstplichtiren voor de noodwachtplicht te bestemmen. Nieuwe Antilliaanse postzegels Interparlementaire unie DE Christen-democratische Partij in Duitsland, die aanvankelijk afvaardiging van negen personen had samengesteld naar de jaarlijkse conferentie van de Interparlemen taire unie in Warschau, heeft giste ren besloten slechts één lid te zenden. Dit besluit hangt samen met kritiek in binnen- en buitenland over de voorgeno men samenstelling van het C.D.U.-team. De C.D.U. heeft er oog voor, dat de bijeenkomst van de interparlementaire unie dit jaar in Warschau wordt gehou den, wat ongelukkig samenvalt met de herdenking van Hitiers aanval op Polen nu twting jaar geleden. Maar geen van de Bondsdagafgevaar digden, tegen wie de Poolse pers van leer is getrokken, kan voor deze gebeur tenis verantwoordelijk worden gesteld, heeft de C.D.U. verklaard. Er wordt aan toegevoegd, dat de C.D.U. afgevaardigden eveneens krachtige tegen standers zijn van een op geweld rustende oplossing van de Duits-Poolse kwesties. In de verklaring van de C.D.U. wordt voorts gezegd, dat bijeenkomsten van de interparlementaire unie toegankelijk be horen te zijn voor al haar leden, ongeacht de omstandigheid of hun politieke mening aanvaardbaar is voor het ontvangende land of niet. De Nederlandse delegatie naar de bij eenkomst. waaraan vijftig landen zullen deelnemen, is vrij omvangrijk. Zij omval 12 personen. Uit de Tweede Kamer gaan mevrouw Schade op Schouwen door onweer Op verschillende plaatsen in West- Nederland is het gisteravond gaan onwe ren. De bui, die zich tegen vijven boven de westhoek van Schouwen ontlastte en die tien minuten duurde, ging gepaard met zware hagel. Er vielen hagelstenen 70 groot als duive-eieren. De hagelstrook, die van zuid naar noord over het eiland trok en een breedte had v an ongeveer 800 meter, bracht grote schade toe aan landbouw- cn fruitteeltge- w assen. Er werden 200.000 kg appels en peren zwaar beschadigd. mr. J. M. Stoffels—Van Haaften, mr. C Berkhouwer, J. G. H. Cornelissen (VVD), J. Blom, mr. J. A. W. Burger, mr. Th. J A. M. van Lier (PvdA), dr. I. N. Th Diepenhorst (CHU), dr. ir. C. J. van Meel en mr. E. G. M. Roolvink (KVP). Uit de Eerste Kamer P. J. Kapteiin (Pv dA) en ir. A. L. H. Roebroek (KVP). De griffier van de Tweede Kamer, nu F. Schepel vergezelt de delegatie. De Ned. Antillen zullen, zoals bekend is, een serie bijzondere postzegels uitgeven met een bij slag ten behoeve van de stichting Monumentenzorg op Curagao De serie bestaat uit 5 zegels met als afbeelding een oud landhuis op Curagao. Van 16 september af zijn de postzegels aan de filate listenloketten in ons land ver krijgbaar. 300.000 TURVEN IN VLAMMEN OPGEGAAN In Emmererfscheiderveen in het veen gebied van Zuidoost-Drenthe is gisteren een veen- en turfbrand uitgebroken, die ruim 330 000 persturven ran de nieuwe produkbie in vlammen deed opgaan. De oppervlakte van de vuurhaard besloeg r ha. K.N.M.B. over nieuwe loonvorming De vakafdelingsraad van dc Kon. Ned. Middenstandsbond die gisteren bijeen is geweest, is van mening, dat. willen een verdergaande inflatie cn een nieuwe be stedingsbeperking worden vermeden, de meer gedifferentieerde loonvorming met vastberaden voorzichtigheid dient te worden gehanteerd, zowel door de be- drijfstaksgewijze organisaties van werk gevers en werknemers als door de toet sende organen en de regering. Hoewel men het toekennen van gro tere verantwoordelijkheid aan het ge organiseerde bedrijfsleven in beginsel toejuicht, bestaan er toch verschillende praktische bezwaren. De huidige span ningen op de arbeidsmarkt geven daar toe aanleiding, zo meent men. Indien er in bepaalde bedrijfstakken van het midden- cn kleinbedrijf ruimte bestaat, waardoor het mogelijk wordt zonder verhoging van prijzen verbete ring van arbeidsvoorwaarden toe te staan, dan dient naar de mening van de K.N.M.B. deze ruimte primair te wor den benut voor de beloning van indivi duele prestaties cn bekwaamheden. Voorts dient daar, waar daartoe aanlei ding bestaat, de ruimte te worden ge bruikt voor pensioen- cn spaarregelingen en andere bezltsbevordcrende maatrege len, op welke gebieden bij verscheidene branches nog achterstand bestaat. In overeenstemming met het stand- punt van de regering is de K.N M.B. wordei van oordeel, dat geen verbetering van arbeidsvoorwaarden dient te worden toe gestaan, die niet uit toegenomen arbcids- produktiviteit kan worden gefinancierd. Aantasting van rentabiliteit dient te worden vermeden, terwijl voorts het on dernemersinkomen evenredig dient te worden aangepast. Het zou derhalve volgens de K.NJV1.B. onaanvaardbaar zijn, indien enige be drijfstak of onderneming zich hieraan zou willen onttrekken door de hogere arbeidskosten geheel of ten dele op haar afnemers in het midden- cn kleinbedrijf door middel van margeverlaging af te wentelen. Eventuele verkorting van arbeidstijd dient naar de mening van de K.N.M.B. te worden beoordeeld in het kader van de mogelijkheid, die de bestedingsruim te in de bedrijfstak toelaat. Overigens diem in dit verband te worden gewezen op het toenemende euvel van de „zwarte arbeid" als gevolg van meer Alle bij de gedifferentieerde loonvor ming betrokken partijen behoren ernstig rekening te houden met de belangen van het midden- en kleinbedrijf, dat als dis tributie-, verzorgings- en dienstverle ningsapparaat zeer belangrijke taken in het totaal van het bedrijfsleven moet kunnen blijven verrichten, wil niet de gehele economische structuur ernstig ontwricht, aldus de KA .M.B. Veel daling niet te verwachten (Door onze economische medewerker) DE RENTE in ons land is sedert het najaar van 1957, toen de belegger 6 procent kon maken, ge leidelijk aan gedaald tot 4% pro cent in het voorjaar. Er kwam toen min of meer plotseling aan die dalin.® een eind. Er gingen zelfs stemmen op dïie de eerste voortekenen een nieuwe stijging aan de horizon meenden te zien. De feiten van de laatste tijd hebben echter wel duidel'ïk gemaakt dat een stijging van de rente in de aller naaste toekomst bes'ist niet gesproken kan worden. Ja, dat er eerder aanwij zingen zijn van een lichte daling. Zo is het opmerkelijk dat de laatste dagen de beurs voor staatsfondsen goed vast is, waardoor de nieuwe 4staats lening die na de emissie van enige maan den geleden voortdurend beneden de emissiekoers van 98A4 bleef hangen thans in de buurt van de 98% zit. De stukken van 4%»/# daarentegen noteren boven pari. Dit alles wijst er wel op dat het aan bod van geld groter is dan de vraag dat er nog al wat geld braak ligt en naar een aantrekkelijke belegging zoekt Dit zelfde zien wij overigens niet alleen op de markt van de langlopende le gen. maar ook op die van de kort zeer kert lopende leningen. Zo is er deze week de notering voor daggeld var pet. tot 1 pet. verlaagd. Die geldovervloed blijkt uit de hoge spaarsaldi by de handelsbanken (eind juni bij 33 handelsbanken f 2528 miljoen) maar ook uit de nog steeds toenemendi saldi bij de gewone spaar- en boerenleen banken. De oorzaken zijn verschillend, een van de belangrijkste is toch wel het verkopen van Nederlandse effecten het buitenland. Ook al zullen de verko pers van die effecten onmiddellijk de op brengst herbeleggen, dan zal toch de uiteindelijke verkoper geld ter beschik king over houden. De overheid zou ontegenzeggelijk gaarne zien dat de rente verder zou len, omdat dit lagere kosten zou beteke nen bij het aangaan van nieuwe lenin gen. Wij denken hier niet eens zo zeer de rijksoverheid als wel aan de voor Nederlandsche Gemeenten die de laatste jaren ten behoeve van de gemeenten in ons land centraal leningen placht aan te gaan. Dit hield dan weer Waarborgfonds Horeca Opgerioht is de stichting Waarborg fonds voor het Horeca- en aanverwant bedrijf ten kantore van Horeca te 's-Gra- 'enhage om tezamen met de overheid overnemingskredieten te garanderen. Het maximum krediet bedraagt per aanvrage 25.000, te verstrekken door de Neder landsche Middenstandsbank. Terugbeta ling moet geschieden in 10 jaar en de rente over het krediet zal 2 pet boven het promessen-disconto der Nederland sche Bank liggen met een minimum van 5% pet. Voorts ontvangt de Ned. Mid denstandsbank 1 pet vergoeding omzet- provisie over de grootste zijde van de rekening met een minimum van pet per kwartaal van het totaal geopende krediet. Oprichters zijn de Horecaf, de Ned. Bond van Horeca- en Aanverwante Redrijven. de Hocres. Peruka, Orkava. St. Antonius en de Ned. Centrale Bond Christelijke Werknemers, wier ver- tegenwooordigers het bestuur vormen. OVERDRACHT FOKKER GING NIET DOOR Het Braziliaanse ministerie van lucht vaart heeft gisteren te vergeefs een nieu we poging gedaan om de Braziliaanse Fokkerfabrieken in handen te krijgen, aldus meldt A.P. uit Rio de Janeiro. Brigade-generaal Julio Americo dos Reis gelastte namelijk de vertegenwoor diger van Fokker om 10 uur in de och tend aanwezig te zijn, ten einde de fa briek aan de luchtmacht over te dragen. Het verluidt echter, dat de heer W. Gle- rum, plaatsvervangend directeur der fa brieken. dc overdracht zou hebben ge weigerd. Hij zou daarbij verwezen heb ben naar de rechterlijke uitspraak, welke de overneming verbood. Hier op gingen beide partijen onverrich- terzaken naar huis, aldus verluidt het, doch beiden hebben ze generlei medede ling gedaan. Papegaaienziekte in Roergebied Honderden papegaaien en parkieten te Herten en omgeving, in het Roergebied, zijn of worden op last van de overheid gedood, aangezien een oud echtpaar ir deze Westduitse stad door de papagaaien ziekte is aangetast, tengevolge waarvan de vrouw is overleden en haar man ern stig ziek is. De parkiet van het echtpaar is naar het instituut voor tropische ziekte in Hamburg gezonden en daar is gebleken, dat He vogel geïnfecteerd was. Onmiddel lijk hebben de Westruitse gezondheids- autoriteiten alle papagaaien en parkieten laten opsproen, die de laatste tijd ver kocht zijn door de dierenwinkel, waar ook de eerste parkiet vandaan kwam. Verscheidene vogels bleken geïnfecteerd te zijn er daarop zyn deze en de veertig parkieten en papegaaien die de winkel nog in voorraad had. alle afgemaakt. verband met het feit dat de gemeenten Jij zelf niet mochten lenen tegen een rente 5 die boven de -4% pet. lag, terwijl de I Bank voor Nederlandse Gemeenten als I semi-overheidsinstelling dit wel van de 1 minister van Financiën mocht. Het is I een beetje vreemd maar het was en is ',1 nu eenmaal zo. De rem Maar juist de kapitaalbehoeften van de gemeenten zal er voor zorgen dat de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor- I lopig wel als kapitaalvrager in de markt blijft, waardoor er automatisch een grens li wordt gevormd, die een rentedaling van V enige betekenis in het verloop van de I komende maanden wel onmogeiyk 1 Voor een rentestijging van enige bele-jl kenis behoeven we eerst weer te vrezen als naast de Bank voor Nederlandsche Gemeenten ook het Rijk en het bedrijfs- i| ieven grote sommen gelds zouden willen lenen. Van het Rijk is dit echter niet te verwachten (juist om de rente niet on- nodig op te jagen), terwijl ook de inves- il teringsactiviteit van het bedrijfsleven ,1 thans nog niet bijster groot is. En bo- E vendien, het bedrijfsleven is beihoorlyk liquide en het kan zich daardoor.in vele gevallen zelf best redden. Wij kunnen dus globaal zeggen dat er iS ongetwijfeld bij ons een lichte tendens i| tot rentedaling zichtbaar is, maar dat die I zeker niet in een daling van sprekende I omvang zal uitmonden. De rente blijft daardoor in de buurt van de 4% pet. ;f' Hoger rente in buitenland i Deze ontwikkeling steekt overigens jj sterk af tegenover het buitenland, waar- jij bü wij dan in het bijzonder aan de Ver- f' enigde Staten en Canada denken. De ,1 rente loopt daar duidelijk op. Dit is echter niet alleen van belang voor de beleggers aldaar, maar ook voor 1 onze banken. Deze profiteren namelijk fl de laatste maanden van die extra be- il leggingsmogelijkheid en hoe hoger de rente, hoe groter de zuigkracht wordt, j Om welke bedragen het gaat, vertelt jij ons de statistiek van de 33 handelsban- Ijf ken. Eind juni hadden die banken bijna jjf f 1300 miljoen op korte termijn in het buitenland uitstaan (eind 1958: f700 mil- I joen) En ook al zijn dit niet allemaal I gelden die vanwege de hogere rente in "ew York worden uitgezet, de styging I toch sprekend genoeg. Het is onmogelijk een blik in de wat verdere toekomst te slaan. Wij i weten niet of de verkoop van effec- ten zal voortgaan op de oude voet, weten ook niet of het bedrijf9- I leven zijn investeringen op bedui- dende wijze zal gaan verhogen en daardoor meer geld zal gaan vra- cl gen. Alleen zal wel over een maand duidelijk worden wat de rijksover heid voor plannen heeft op het ge bied van de kort en lang lopende leningen. Uit de nieuwe begroting toch zal zonneklaar blijken of de overheid de touwtjes aan elkaar kan knopen dan wel of zij met een tekort worstelt en zo ja, hoe zij dit zal dekken. Rijke landen riiker arme armer Het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds verklaart, dat de reser- goud en dollars van de aange sloten landen buiten de Verenigde Sta ten zijn toegenomen met 4 miljard dollai of 15 miljard gulden. Deze toeneming kwam ten goede aan de industrielanden, hoofdzakelijk in Europa. Daartegenover daalden de reserves der niet-geïndustrla- liseerde landen De industrielanden wer den economisch en financieel sterker, de minder ontwikkelde landen bleven ech- illijkiheden ondervinden, die wer den versterkt door de flauwe stemming /oor hun produkten. De neiging om rt» nflatde te beëindigen werd in de meeste landen sterker. De afschaffing der be perkingen ter bescherming van de beta lingsbalans ging voort. De minder ge- industrialiseerde landen zullen ongetwij feld in economische en financiële moei lijkheden blijven en er zal veel inspan ning nodig zijn om hen te doen profiteren van de economische groei. Sir Thomas Beecham (80) getrouwd Sir Thomas Beecham, de bijzonder vi tale 80-jarige Britse dbrigent. heeft gis teren bekend gemaakt, dat hij op 10 aug. te Züridh in hert hurwelijk is getreden met zijn 27 jaar oude secretaresse Shirley Hudson Nieuws omtrent diit (derde) huwelijk van de maestro met de scherpe en vaak geestige tong, werd pas bekend door een zes regel? tellende mededeling in de ko lom famüiebericnten van de Londer.se „Daily Telegraph", Zelfs zeer nauwe medewerkers van de dirigenit wisben van hert huwelijk niets af. Jem Marchant, dlireoteur van het Royal Philharmonic Orchestra (waarvan Sir Thomas de diirligenrt is) wilde het eerst niet geloven. ..Hij '%vas drie dagen geleden nog hier. Juffrouw Hudson was bij hem. Ze hebben geen woord gezegd. Geen stom woord", aldus het commentaar van direc teur Marohanrt. In Donkerbroek is op 52-jarige leeftyd overleden ds. H van der Veen, predikant der gereformbeerde kerk. Ds. van der Veen aanvaardde zyn ambt op 17 septem ber 1933 te Oppenhuizen. Deze stand plaats verwisselde hy in 1947 met die van Donkerbroek. Hy was enige malen lid van de generale synode en rapporteur. Voorts was hij redacteur van de Friesche kerk bode De teraardebestelling is dinsdag middag te Donkerbroek na een rouw-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 11