CHRISTELIJK Jodenprobleem is een christelijk probleem Hij wilde het evangelie ontdoen van mythen Echt oecumenisch concilie is gewenst Een wnord voor vandaap Kanttekening Eenheid in subsidiëring maatschappelijk werk Ontsnapt langs Krakatau RIVELLA J Enquête naar tekort aan! leraren bij het v.h.m.o. 5 Christelijk antisemitisme contradictio in terminis Een spéciale samenkomst van de Duitse kerkedag werd gewijd aan de Joden. De zaal was over vol en velen hebben met zeer grote aandacht geluisterd naar het referaat van de Berlijnse professor dr. Helmut Gollwitzer: OVERAL bleef de in de ver strooiing levende Jood. door zijn vasthouden aan Gods Woord een vreemdeling. Het gevolg was dat hij veel verdrukt werd, maar door de heidense en islamitische volkeren nimmer zo erg als door de christenen. Dit moet niet al leen gezegd worden van de twin tigste eeuw, maar het gold steeds weer door de eeuwen heen, dan in dit en dan weer in dat land van Europa. De naam van de Joodse Jezus is de Joden tot een vloek geworden. Luther, die in zijn laatste levensjaren helaas zelf zoveel boze dingen over de Joden heeft geschreven, die nimmer goed gepraat kunnen worden, heeft in zijn eerste jaren eens gezegd dat als hij zo door de christenen behandeld was als de Joden hij liever een zeug ge worden was dan een christen. Daarom is het jodenprobleem een christelijk probleem. Terwijl velen van ons nog altijd op de troon van tevreden zelfverzekerd heid zitten en zich afvragen of op zijn minst de Joden niet zelf gedeeltelijk schuldig zijn aan de Jodenhaat en of er toch wel niet iets inzit in al die negatieve op merkingen die Andere houding DEZE noodzakelijke, volkómen andere instelling ten opzichte van het probleem is voor ons nog geen werkelijkheid geworden. Hoewel we onder de indruk zijn gekomen van de verschrikkelijke dingen die de Joden in de naam van het Duitse volk na 1933 zijn aangedaan, én het openlijk anti semitisme grotendeels is verdwe nen, kunnen we in vele christe lijke gemeenten toch nóg een ge heel andere houding bespeuren. Als de toestand in de christe lijke gemeenten niet totaal ver andert, kan ook ons gehele volk niet veranderen. Want de rassen tegenstelling van hel antisemitis me vindt haar voorgeschiedenis, haar voorbereiding en de nieuwe kansen die zij steeds weer krijgt in het christelijke antisemitisme. fen dat men alleen christen kan zijn in een onver brekelijke verbondenheid met het Jodendom. Om een antisemiet te worden moet men met het chris tendom breken. Het christelijke antise litisme is met zichzelf in tegenspraak en dat hét heeft be staan is een bewijs van het feit dat het christendom zwaar ziek is De vooroordelen hebben zich tot diep in ons onderbewustzijn doorgevreten. Van goeden wille zijn is niet voldoende om ze van ons af te schudden. We bezitten op het ogenblik twee hulpmiddelen in onze strijd tegen deze vooroordelen. In de eerste plaats de herinnering aan wat wij van Duitse zijde tegen de Joden hebben gedaan. In de tweede plaats de nieuwe werkelijkheid van de Staat Israël. Aan de ene kant zien wij hoe gevaarlijk het antisemitisme kan zijn, aan de andere kant hoe dom het kan worden. Wie nog maar een spoor tje vooroordeel tegen de Joodse minderheden bij zich voelt, moet in de eerste plaats erkennen dat hij zich zelf verheft boven zijn medemensen. Hij moet zichzelf fan bovendien vertellen dat hij dom is, ja gevaarlijk dom. Practisch doen? Onze éerstè daad, die de basis moét vormen van alle andere daden, is christelijk ge zien: het gebed. Hoe staat het in de gemeenten met de voorbede Actie Verzoeningsblijk" heet een plan dat door onze broeder Kreyssig in he* leven is geroe pen. waaraan ieder kan meedoen. Bomen planten in Israël, was het plan van Erich Luth. Hoe zou het zijn als we allemaal naar huis zouden gaan en iedere ge meente één boom voor Israël bij een zou brengen. We kunnen het geld ook gebrui ken om het kinderdorp Kirjath Jearim bij Jeruzalem te steunen, waarin jonge mensen, die door de vervolgingen naar lichaam én ziel geschonden zijn, worden ver pleegd en opgevoed Dichtbij Er bevinden zich op het ogen blik nog 25 tot 30.000 Joden in Duitsland. Velen van hen zijn oud en ziekelijk en door wat zij allemaal hebben meegemaakt zijn zij schuw geworden en er staat een muur tussen hen en hun om- Velen die vroeger in ons land woonden zijn naar het buitenland gevlucht, naar Parijs en Londen en naar andere steden. Zij be zitten noch de moed noch de mid delen om naar Duitsland terug te keren. Zij beseffen niet, dat wij hen willen laten zien, dat wij an ders willen. Zij léven als oude ge broken mensen in armoede ter wijl wij in „wondereconomiewel- vaart" leven. Wij moeten geld geven voor het oudeliedentehuis dat in Frank rijk enige van deze oude mensen opneemt. Wij moeten ze terug la ten komen en hun levensavond in hun oude geboorteland moge lijk maken. liggen, als zij door niemand wor den onderhouden, gaan verzorgen. Een aantal Jonge Kerk groepen hebben dat gedaan en een grote zegen ontvangen. Zij gingen Israël weer zien als het oude Volk van God Als het ons werkelijk ernst is, dan vinden we onnoemelijk vele mogelijkheden om Gods Volk te laten zien. dat wij de bood schap van Christus begrepen heb- m 0 PP' m I ri Profdr. R. K. Bultmaan 75 jaar Theoloog clie niet voldoende luistert Gisteren vierde de Duitse theo logische „atoombom" Rudolf Karl Bultmann zijn vijf en zeventigste verjaardag. Sinds Karl Barth heeft vrijwel geen theoloog de kerk zo in opschudding gebracht als hij. Bultmann is vooral bekend ge worden door een artikel, dat hij in 1941 publiceerde in een Duits 'tijdschrift, waarin hij als zijn mening uitsprak dat de bijbel van zijn mythen en legenden moest worden ontdaan om door de moderne mens begrepen te kunnén worden. Sindsdien heeft hij zijn léven gewijd aan dé „Entmytho- logisierung" van hét Niéuwe Tes tament. Prof dr. Bultrtiaim is afkomstig uit het Oldenburgse dorp Wiefelstede. Hij begon zijn academische loopbaan in Breslau in 1916, nam een professo raat in Giessen aan in 1920, maar verhuisde in 1921 reeds weer naar Marburg waar hij tot zijn emeritaat in 1951 het Niéuwe Testament en oer- christélijke godsdienstgeschiedenis do- Bultmann heeft stéeds behoord tot de historisch-kntische richting onder de theologen en hééft zich jarenlang in de voétsporen van Barth's dialecti sche theologie begeven. Sinds 1941 wordt zijn hele theologie echtér be heerst door een jacht op mythes om tot de naar zijn mening echte Verzoeningsleer te komén. Volgens Bultmann is het wereldbeeld, dat dé bijbel Ons gééft, voor de mo derne mens even verschillend als Venus. Het Nieuwe Testament is een comfortabel huis met de hel in de kél- der en de hemél op zolder terwijl en gelen van boven en demonen van be neden druk aan het werk zijn op de tussen gelegen vérdiepingen. Déze taal werd verstaan in de dagen waarin het Nieuwe Testament werd geschréven. Deze verhalén zijn voor al ontleend aan de gnostiek en Jóóds apocalyptische beelden. Hij meent echter dat er niets specifiek christe lijks in dit gehele wereldbeeld te vin- Volgens Bultmann is het dwaas om in onze wetenschappelijke tijd nog ge loof té hechten aan een gélocaliseer- de hemel en hel. Hij meent dat het onzin is om de wederkomst van Chris tus op de wolken te verwachten; hij verwerpt de zin uit de geloofsbelij denis: „nedergedaald ter hélle" er ziet de hemelvaart enkel als een il lustrerend verhaal. Voor Bultmann zijn dit allemaal mythi sche bijkomstigheden. Daaronder ligt het enige, waar het werkelijk om gaat. namelijk de verlossingsdaad van God. Hij noemt dit het kerygma en wil dit kerygma bevrijden van de le genden. zodat de moderne méns de verzoening kan begrijpen. Goede bedoelingen Wie meent dat Bultmann, evenals dé theologen uit de vorigé ééuw, allés uit de bijbel wil schrappen, wat hij niet verklaren kan en dan uiteindelijk niéts zal overhoudén als: Nu moetén wé al lemaal netjes léven!" is er naast. Bultmann wil de mens het waarach tige evangelie laten érvari wil de verlossing, zoals dié Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam: (Eltheto- kerkgemeente B); J. Hoogenkamp te Leeuwarden; te Nijverdal: J. J. van der Krift te Ermelo; te Wamel-Dreumei- Leeuwen toez A. Pijnacker-Hordijk luchtmachtpredikant te Nijmegen: te Harristón. Ontario. Canada «Reformed church) E. J Rietveld te Markelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vriezénveén. P. C. L de Jagér te Raamsdonk. Studie eerste eeuwen kerkgeschiedenis Wereldraad wil stopzetting der atoomproeven gelijks bestuur van de Wereldraad om een afwijzend standpunt in te nemen tegenover het roomskatholieke conci- bel de bij komt tót werkelijk- het persoonlijke dage heid maken lijkse leven 7. Ondanks deze goede bedoelingen, heeft hij wind gezaaid en storm geoogst. In een aantal landen wordén zijn ge schriften mét grote interesse gélezer Vooral in Schotland. Zwitserland. De nemarken en Frankrijk is hij een man van gezag geworden. In Nederland. Noorwegen. Engeland en Zwedén is zijn invloed véél geringer. Kritiek als Karl Barth heeft zich tegen hem gekeerd. Deze is van mening dat Bultmann geheel is afgekeerd van de weg van de Chris- tuscéntrische theologie en de Hei land verlaagt tot een element in het zoeken van de mens naar de zalig heid, Volgens Barth luistert Bultmann te weinig naar dé Schrift. Volgens een groot aantal filosofen gaat Bultmann nog lang niet ver genoeg. Hij worstelt nog altijd met de kérn van de bijbel. Naar hun inzicht be hoort hij het gAhele Nieuwe Testa ment te zien als een soort symboliek. Bultmann heeft geprobeerd en pro beert nog steeds het gehele evangelie terug te brengen 'tot een enkel aspect. Hij heeft alle intellectuele bezwaren van de mensen willen wegnemen om ze te confronteren met het evangelie verlossing. Onbewust gaan De Duitse bisschop dr. Otto Dibe-1 gedachten dan naar Openbaringen lius heeft een voorstel gedaan om 22 19 „En indien iemand afneemt beter contact met de ortho-1 van de woorden van het boek dezer Arrestatiebevel aartsbisschop van Haïti De onrust op het eiland Haïti heeft zijn hoogtepunt gevonden in een arresta tiebevel dat is uitgeschreven tegen de rooms-katholieke aartsbisschop Poirer Hij wordt er van beschuldigd in he. rooms-katholiéke dagblad La Pahalange critiek op de regering te hebben gepubli ceerd. Volgens art. 165 en 166 van het rechtboek van strafrecht is het de ker kelijke autoriteiten verboden kritiek maatregelen te leveren, pe officier de Burgerlijke overheid Nicodémus mocht de titel „overste der Joden" drapen. Hij wan een vooraanstaand lid van de Joodse intelligentsia, een theolo- gische fijnproever van het gilde der farizeeën. Maar zijn leven bevalt hem niet. Hij heeft Jezus' prediking gehoord en toen is, zeet geléidelijk, de twijfel bij hem opgekomen. Hij voeldedat het langzaam maar zeker uitliep op een beslissende keuze. En dan weet hij het zo te plooien, dat hij, in het grootste geheim, des nachts Jezus ontmoet. Het wordt een gesprek „op niveau". Dat het blijkt uit latere feiten van beslissende invloed is geweest voor Nicodémus. Wonderlijke wegen gaat God vaak met de mensendie Hij uitkiest. Hij arrangeert ont moetingen op de vreemdste tijdstippen en op de meest onver wachte plaatsen. In de kerk en daarbuiten. Overdag en des nachts. Maar elke ontmoeting heeft een doel. Nooit is zij vrij blijvend. Wij denken dat vaak en stellen de beslissing uit van de ene dag op de andere. Maar we vergeten, dat we dan een gevaarlijk spel spelen. Bij Nicodémus begon het met twijfel aan eigen opvattingen en theorieën. Bij een ander is er mis schien de twijfel, of de hele manier van levert wel goed is. Maar bij ieder komt het tot een breukpunt: men kan maar één goede kant op. Agi FEN officier van justitie heeft de zer dagen het zijne gezegd ovei de behandeling in een chiatrische inrichting van personen die ter beschikking van de regering omdat men in de veroordeelde voor-' al ook de mens tracht te benaderen: p. bepaalde psy- Zo valt er voor deze nieuwe straf-' gSnge rechtspleging heel veel te zeggen. „Hoe Er is echter een voorwaarde. En de- waren gesteld. Die personen hebben ze voorwaarde is, dat de omstandig- - heden aanwezig moeten zijn, waarin genorr de rechtspleging ook metterdaad) Mens! Hiervan kennis nemende, moesten kan worden toegepast, wij denken aan hetgeen wij destijds Want zü vraagt veel. Zij vraagt een Casj op deze plaats hebben geschreven belangrijke uitbreiding aan personeel, van d over de nieuwere opvattingen in de Zij vraagt voorts een uitgebreider Donal strafrechtspleging. Die strafrechtspleging wil zich van de oude daarin onderscheiden, dat de veroordeelde reeds in de straf tijd een groter besef van verant woordelijkheid wordt bijgebracht, justitie Max C. Du- plessv had dé aartsbisschop gisteren opgedragen vóór hem te verschijnen Toén deze zich niet meldde werd er eer arrestatiebevel uitgeschreven Tot nu tot schijnt de arrestatie nog niet te zijn verricht. Samensmelting mogelijk Vier orthodoxe kerken spreken over fusie Ook de Amerikaanse Christian Re formed Church, die zojuist haar hon-1 wij zouden het karakter van de straf tot kritiek. doeltreffender opleiding van dat; ieuSd personeel, en tegelijk met de aan dat personeel te stellen eisen zal ook de pa de, thans vaak nog al te sobere, be-, Lux zoldiging omhoog moeten. En dan! man zal ook het innerlijk van vele in-' richtingen grondige herziening be-; opdat hij straks te beter zijn plaats j-ii_i,.« noeven. Zolang dit alles niet of slechts ten Tri, in de samenleving kan innemen. Wij hebben toen uitdrukking gege- dele mogelijk is, zal het met de ver- onze oprechte hoop, dat dit nieuwing van de strafrechtspleging derdjarig bestaan heeft gevierd, houdt samensprekingen met andere kerken, die eventueel zouden kunnen leiden niet gaarne aan de bestraffing ont- Die kritiek is lang niet altijd onge- nomen willen zien. Maar het kwam rechtvaardigd. ook al is het oefenen aci van kritiek ook hier vaak even ge- burg makkelijk als het verwerkelijken haI* tot fusie. Dit hjeck deze zomj£ JjH nieuwere opvattingen met betrek »>n' "de Orthodox«le,^rMbvt«iaajise kln» lot de ««™frechtSplesinr da van de nieuwere opvattingen moei Kerk, die in FUadelfia werd sehou- atrat kan worden, lijk. den. Volgens eén mededeling is dezè kerk gesprek mei de Christian Reformed Church, de Reformed Presbyterian Church in Noord-Amerika en de Bible Presbyterian Church. Een gemeenschap pelijk comité van de Orthodoxe presby terianen en de Christian Reformed Church heeft reeds sinds 1956 het vraagstuk van „oecumenische gemeen schap. die kan leiden tot fusie" bespro ken. De afgevaardigde van deze laatste kerk zei tijdens de Algemene Vérgade- ring dat er nog geen spectaculaire suc: "in geboekt zijn. maar dat het comité „„.„nistisch voortgaat en overtuigd is het uiteindelijk doel te zullen bereiken. SPANJE IN DE NAVO Gr A/TOET Spanje worden opgenomen hinderpaal. Zulks laat zich verstaan. *^"dj in de Navo? Er zijn aanwijzin- De Navo dient niet in de laatste dgSSe gen, dat er opnieuw gedachten in plaats ter bescherming van onze steej even- geestelijke vrijheden. Maar Spanje opko- zelf is een land, waarin het met die Gare vrijheden niet te best is gesteld. Niet tot 1 het minst de protestantse christenen Ri; hebben het er moeilijk. Zij schijnen tats reeds dankbaar te mogen zijn, indien Rj; zij worden geduld; maar ook dan burg De secretaris-generaal van del heeft hij voorgesteld een diepgaande Wereldraad van Kerken heeft.tij-1 "ieWeV.^- dens de vergadering van het Cen-:denis Dit zou volgens hem een wer- trale Comité op het eiland Rhodos i kelijke bijdrage zijn aan het oecu- Bepleit voor een werkelijk oecu-1 menisch begrip.tussen de orlhodo- y -j J «xen en de protestanten, memsch concilie. Volgens hem is vergadering stemde met dit het duidelijk, dat het wereldconci- voorstel in en zal er op aandringen lie van de rooms-katholieke paus dat de een of andére theologische geen deelnemers van niet-rooms- faculteit Bejd en fadiiteiten betohik- f ui; baar zal stellen vóór een dergelijke katholieke kerken zal toelaten. Hij \studie sprak als zijn wens uit, dat de ker-1 Dr. Visser 't Hooft heeft gisteren ken een poging zullen ondernemen verklaard dat er voórlopigé contacten om tot een vrije gedachtenwisse- zijn'.gelegd mét het patriarchaat ling te komen op een oecumenisch concilie. Dr. W. A. Visser 't Hooft sprak de ze wens uit voor een aantal journa listen.' die hem vragen stelden naar aanleiding van het besluit van het da- doxe kerken te komen. Óp de ver- profetie God zal zijn deel afnemen] zó goed bedoelde. gaderlng van het Centraal Comité van het geboomte des levens en van de heilige stad, welke in dit boek be schreven zijn". Het ziet er naar uit dat Bultmann Gód is voor gewéest. Hij heeft zelf al afgerekend met mythi sche symbolen als „boom des levens de tragedie van jjfi Moskou ën dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat dé Russen zich in de toekomst zullen aansluiten bij de Wereldraad. Het contact is volgens de secretaris-generaal echter nóg in een zeer voorlopig stadium Ook de Russische patriarch Borovy, die de bijeenkomst als waarnemer bijwoont heeft verklaard te hopen dat zijn bezoek tot nauwe relaties zal lei den tussèn zijn kérk en de Wereld raad. Béide partijen zijn echter bij zonder voorzichtig in hun uitlatingen om vooral te vermijden dat ér poli tieke factoren in de vérhouding zul len binnensluipen. Het Centraal Comité heeft, naar verluidt ook het besluit genomen zich te richten tot de atoommogendheden met het verzoek de proeven met de kernwapens stop te zetten. Wettelijke regeling op komst Pleidooi voor adviesorganen Een door de minister van maat schappelijk werk ingestelde com missie heeft een rapport gepubli ceerd over de wenselijkheid van eén wettelijke regeling van de sub sidiëring van het maatschappelijk werk. In een in zéven hoofdstukken verdeeld werk wordt aangedron gen op een zodanige regeling, dat meer eenheid in de subsidiëring tot stand komt. Het maatschappe- 108 KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE Ze hadden nu al een lange tocht achter zich, die vreemde groep vluchtelingen uit Singapore. De Jappen hadden hun schip „Kerry Dancer" tot zin ken gebracht, later ook de tanker „Viroma", ze had den op een klein eilandje bij Sumatra strijd gele verd met de bemanning van een Japanse duikboot en waren toen nog in hun open reddingboot over vallen door een Japanse motortorpedoboot, die de brigadegeneraal Farnholme als een verwachte boord nam. De groep voelde zich want dank jBI irpedoboot ïn de" lucht. En eindelijk, na een lange lijdensweg, werd het vasteland van Sumatra bereikt, waar nieu we gevaren dreigden en ln een klein dorpje werden ze dan ook de gevangenen van de Jappen. Van Ef fen ontpopte zich pas hier als een Duitse geheime agent en de juwelen ter waarde van 21» miljoen pond, die Farnholme met zich had meegevoerd vie len hier in handen van de Japanse vijand. Het was Van Effen zelf. die ten slotte het stil zwijgen verbrak. Hij draaide hét hoofd even ter zij de en keek naar buiten, doch richtte zich dadelijk daarop weer tot zijn makkers in de nood. Er lag een glimlach op zijn gezicht, maar het was ér geen van triomf, noch van vreugde of blijdschap. Veel eer zou men het een verdrietige glimlach kunnen noemen. „En nu, mijne heren, zult u de oorzaak vernemen van al onze beproevingen, al ons lijden gedurende de dagen die achter ons liggen. De reden waarom de Japanners de bondgenoten van mijn volk, daar wil ik u nog eens op attent maken u zonder op houden hebben vervólgd en u het vuur aan de sche nen hebben gelegd. Velen van u zullen zich ver baasd hebben afgevraagd, waarom de Japanners ons belangrijk vonden dat kleine groepje overle- door ALISTA IR MAC LEAN (vertaling Fob Limburg) Een Japanse soldaat liep langs het groepje men sen, dat daar op de grond zat, naar het podium en zette een zware tas neer tussen Van Effen en Yamata. Allen keken er verbluft naar, en vervol gens naar juffrouw Plenderleibh. Het was haar tas. zij bewoog zich niet. en zei geen Op een teken van Van Effen pakte de Japanse soldaat het ene handvat van de tas beet. terwijl hij zelf het andere greep. Samen tilden zij de tas ver volgens schouderhoog en keerden haar onderstebo ven. Er rólde niets uit, maar de voering zakte lang zaam naar beneden en kwam de tas uitpuilen. Het leek wel of er lood in zat. Van Effen keek de Ja- oanse officier aan. „Kapitein Yamata?" „Met gènoegen. kolonel!" Yamata deed een stap vooruit en trok zijn zwaard. Eén ondeelbaar ogen blik schitterde het in het gele licht van de petro leumlampen, en toen sneed het door de zware voe ring van canvas, alsof deze slechts uit dun papier had bestaan. Toen verbleekte de schittering van het zwaard volkomen dóór de duizelingwekkende, tinte lende vuurstroom, die uit de zak neerstortte en op de grond een steeds hoger wordende flonkerende en stralende kegel vormde. „Juffrouw Plenderleith schijnt er éert bijzonder teloos tegen de glinsterende stapel. „Diamanten, mijnheer Nicólson! De grootste collectie, voor zovei ik weet. die men ooit buiten Zuid-Afrika heeft ge zien. De waarde ervan wordt geschat op bijna twee miljoen pond." Het zachte geluid van Van Effens stem stierf weg, en er heerste een zware en diepe stilte u dorpshuis. Want iedereen was geheel met zijn eigen gedachten bezig, zodat ér evengoed niemand naast hem of haar had kunnen zitten. Van de geweldige stapel diamanten aan hun voeten, welke in het licht van de flakkerende petroleumlampen schitterende en fonkelde met een barbaarse pracht, straalde een geheimzinnige hypnotische kracht uit. die ieder een in haar ban hield. Langzamerhand kwam Ni- colson echter tot zich zelf en keek Van Effen aan. Merkwaardig genoeg kon hij geen bitterheid, noch vijandschap koesteren jegens deze man; daarvoor hadden zij te veel samen doorgemaakt. En Van Ef fen had de beproevingen beter doorstaan dan de meeste anderen: voortdurend was hij de onzelfzuch tigheid en hulpvaardigheid zélve géweest. De herin nering daaraan was nog te levendig om zo maar c kunnen worden verdrongen „Borneose diamanten natuurlijk,' mompelde hij. Uit Bandjarmasin met de „Kerry Dancer" mee- gekomen dat kan niet anders. Ortgéslepén zeker en u zegt dat ze twéé miljoen pond waard ,,Ruw geslepen en ongeslepen," knikte Van Ef fen. ,,En dat is inderdaad hun marktwaarde hon derd jachtvliegtuigen, een stuk óf wat torpedoboot- jagers, ik weet het niet. In oorlogstijd zijn ze on eindig veel meer waard voor de partij die ze in handen krijgt Hij glimlachte flauwtjes. ..Geen en kele van deze stenen zal ooit de vingers van een schone sieren: ze zullen uitsluitend voor industriële doeleinden worden gebruikt voor Srtljwerktuigen met eén diamanten punt. Jammer, niet?" lijk werk moet zich echter in volle vrijheid kunnen ontplooien. Hiertoe is het volgens de commis sie noodzakelijk, dat een wettelijk kader wordt ingesteld, waarbinnen de vervulling van de verschillende eisen zoveel mogelijk gewaarborgd De commissie heeft de volgende eisen omschreven, waaraan een rege ling van de subsidiëring moet vol doen: 1. Het maatschappelijk wérk mag niet in een keurslijf geperst wor den en dient zich vrij te, kunnen ontwikkelen; 2. Subsidiëring door de overheid vergt objectieve maatstaven en waarborgen voor een goede be steding van gemeenschapsgeld; 3. De eis van rechtsgelijkheid dringt in de richting van uniforme rege ling van de subsidiëring; 4. De eigen verantwoordelijkheid vooi de lagere overheidsorganen vor dert dat hun beslissingsvrijheid zo veel mogelijk gehandhaafd blijft. Een adviesorgaan van overheid en particulier initiatief moet volgens de commissie worden gevormd om te kunnen overleggen over de aanwij zing van taken, de vaststelling van het subsidiesysteem en de uitwerking van de vereiste maatregelen Daar naast dient de nationale raad v het maatschappelijk werk te blij' bestaan. Voorts zullen er plaatselijke en pro vinciale adviesorganen moeten ko- Het ontwerp laat de grootst moge lijke vrijheid voor de vaststelling van een subsidiesysteem. Slechts een sub sidiegrondslag. waardoor de subsidi ering van het maatschappelijk werk geleidelijk kan worden opgebouwd, wordt in het rapport aangegeven. De commissie dringt erop aan, dat een dergelijke grondslagenwet wordt ingevoerd. In een begeleidende brief bij het rapport merkt minister Klompé op, dat zij over de vorm en de inhoud deze richting gaan. Maar goed aanwijzingen mend yerzet. Militair gezien is er voor het opne men van Spanje in de Navo het no dige te zeggen. Versterking kan men in dit verdedigingspakt altijd gebrui ken. Bovendien, er bestaat tussen moeten zij zich zeer gedwee houdenjuu Men voert wel ten gunste van Spanje' aan, dat het, anders dan bijvOor-| tot Amerikaanse bewapening beeld Rusland, zijn politiek niet aan Bi zijn kant heeft anderen tracht op te leggen en daar- elke van geen exportartikel maakt. Toe- a,de gegeven, maar het opleggen geschiedt op,' wel jegens het eigen volk, en zulki Rap in ernstige mate. v rij» peiijke manoeuvre! In de streek van M,n m„cht hebben sehoopt. dal, mei t0' de Pyreneeen, en vooral ook om mi- het voortschrijden van de tijd, hel „ra regiem in Spanje verruiming zou tot gaan vertonen. Daarvan blijkt wei nig. En zo is het begrijpelijk, dat opnemen van dat land in de Navo, dit immers als bescherming van de gees telijke vrijheid is bedoeld, op ernstigs Dat lijkt dus nog al wat. N.eltemin WMrsta„aen stuiten moet, hoereer is het begrijpelijk, dat aanvaarding opntmc„, milltail. b„„,n, wel Amerika in Spanje militaire bases. Nog op andere wijze doet Spanje, m Iitair gesproken, mee. Spanje e Frankrijk houden reeds gemeenschap- litair-technische redenen bestaat t de zijde van de Navo voor deze ma noeuvres belangstelling. Spanje, van oudsher een militant volk, zou de Navo met niet minder dan vijf divi sies kunnen versterken. Spanje binnen de Navo niet een leien dakje gaat. Het politiek j™" regiem in dat land vormt een ernstige licht aantrekkelijke kanten zou heb- veel gerookt drink: dlndeïJ dan andêió RN FRIESCHE VUG-OOMO PRODUC De staatssecretaris van O., K. en W. heeft meegedeeld, dat hij, in samenwerking met het Cen traal Bureau voor de Statistiek, een enquête op de middelbare scholen zal houden. De bedoeling is te onderzoe ken of gedurende de cursus 1959- 1960 de situatie zich zal voor doen, dat in de hoogste klasse van deze scholen geen les kan worden gegeven in een of meer vakken van het eindexamen, om dat voor die vakken geen leraren beschikbaar zijn. Deze enquête kan niet vroeger wor den gehouden, aangezien voor de aan vang van het nieuwe schooljaar in eén vacature alsnog kan worden Vóórzien en omdat het aantal klassen aan een school dus de omvang van eén vacature verband met het tekort aan bevoegd!^! leraren een bespreking heeft gehad meL d-è leden van de zg. commissie v.h.r van het concept nog geen standpunt n°e wijziging kan ondergaan. heeft bepaald. Het is gewenst, aldus! de minister, dat in de kringen van overheid en particulier initiatief een constructieve gedaehtemvisseling over een eventuele wettelijke regeling van de subsidiëring van maatschappelijk (Wordt vervolgd) 1 werk wordt gevoerd. Dc staatssecretaris deed deze medede ling in antwoord op schriftelijke gen van de tweede-kamerleden Roosjen en Versteeg. Deze hadden gevraagd of het gevaar niet dreigde, dat leerlingen van het v.h.m.o. het slachtoffer wor den van tckórt aan leraren voor bepaal de vakken in de éxamenklassèn. In de eerste week van september zul" len de besprekingen in deze commissi! worden voortgezet. Daarbij zal tevenj worden overwogen welke bijzonderCe maatregelen kunnen worden genomen2 om te bereiken, dat leerlingen, die doo: 1 ihet lerarentekort worden gedupeerdda toch in 1960 hun einddiploma kunnen beto halen. B In afwachting van het resultaat val!! deze besprekingen kan de staatssecre taris zich thans nóg niet uitspreken over de maatregelen, die kunnen wor-Sl den genomen. Hij zal gaarne aan he!u' denkbeeld, voor bepaalde vakken all cxamencijfer bij het eindexamen Hér 1960 het eindcijfer voor die vakken vans, de cursus 1958—1959 te doen gelden^, alle aandacht schenken. Ul De staatssecretaris acht het indérj daad wenselijk zó spoedig mogelijk d<. maatregelen, die noodzakelijk zulle#* blijken te zijn, te nemén en bekend, te maken. r Mede in verband met de mogelijkheid dat voor bepaalde voórzieningen eél regeling bij de wet nodig zal zijn, ii hét evenwel niet uitgesloten, dat di nog niét direct aan het begin van di cursus 1959—1960 zal kunnén geschieden l

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2